Gemeente moet subsidie op 'De Hakhorst' terugbetalen Ontginning 1 Wethouder gaat nog met ministerie praten: Jaarvergadering KPO Leusden goed bezocht Vergadering Werkgroep Milieu educatie W erkzaamheden aan kabelnet Jaarvergadering KPO Achterveld NB VP houdt jaarvergadering Schrijfa vond Amnesty in Achterveld Informatie over handel met Zwitserland DONDERDAG 15 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Het ziet er naar uit dat de gemeente Leusden een fors deel of de hele investeringssubsi die die ontvangen werd bij de verbouw van boer derij „Hak*10*5*" tot so ciaal-cultureel centrum, terug moet betalen. Blij kens uitlatingen van wet houder Gijs van Wouden berg zou het wel eens kun nen gaan om een bedrag tussen de tachtigduizend en honderdduizend gul den die terug" gegeven moet worden aan het mi nisterie van WVC. Het bedrag zou terug moeten naar het ministe rie omdat de Hakhorst verkocht is en dus niet meer beschouwd kan worden als een gebouw waarin sociaal-culturele aktiviteiten plaatsvinden. Tot nog toe heeft de ge meente zich op de vlakte ge houden, waar het ging om een eventuele terugbetaling van subsidie. In alle voorstellen over de verkoop van De Hak horst aan een particulier werd Naast planologische problemen rijzen er nu ook financiële moeilijkheden rond de bestemmingswijziging van De Hakhorst van sociaal-cultureel centrum tot pannekoekenhuis. Naar het zich laat aanzien, zal de gemeente een deel van de subsidie van het Rijk terug moeten betalen. Dat kan wel oplopen tot een ton. Daarmee wordt het verhaal van wethouder Cijs van Woudenberg, dat de verkoop van De Hakhorst voor de gemeente ünancieel aantrekkehjk zou zijn, behoorhjk aangetast, om niet te zeggen ontkracht naar voren gebracht dat de verkoop geen slechte zaak zou zijn voor de gemeente. Het ziet er nu naar uit dat de gemeente geconfronteerd wordt met een strop van tegen de ton. Maandagavond deed wet houder Gijs van Woudenberg in de commissie voor welzijn en onderwijs verslag van een gesprek dat hij had gehad met ambtenaren van het bureau Utrecht van het muustene van WVC. In dit gesprek heeft de heer Van Woudenberg de betref fende ambenaren gewezen op de door het ministerie aange kondigde forse korting op de rijksbijdrage voor sociaal-cul tureel werk. De wethouder zag m deze kortingsoperatie een reden voor het ministerie om terugbetaling van eerder uit gekeerde subsidie voor De Hakhorst, achterwege te laten. De wethouder heeft de me dewerkers van het ministerie er op gewezen dat de Leus- dense sociaal-culturele activi teiten die in de Hakhorst plaatsvonden, inmiddels el ders zijn ondergebracht. Verder ging de mededeling van de wethouder maandag avond niet, met dien verstande dat verklaard werd dat één en ander door het bureau Utrecht aan het ministerie gerappor teerd zal worden en dat het „nuttig lijkt om hierover ook nog zelf met het ministerie te spreken". Desgevraagd deelde de wethouder later mee dat het er voor de gemeente Leusden niet goed uitziet. De mede werkers van het provinciaal bureau hebben zich ongun stig uitgelaten over de kans om de eerder uitgekeerde subsidie in Leusden te laten. LEUSDEN - De jaarvergade ring van de Leusdense K.P.O.-afdeling werd afgelo pen dinsdagavond door zo'n negentig dames bezocht. Tij dens de bijeenkomst, die plaats vond in De Kom aan de Hamersveldseweg, werd uit gebreid verslag gedaan van de activiteiten in 1986. Duidelijk werd dat de KPO-ers terug kunnen kijken op een ge slaagd en bijzonder actief jaar Verder nam men afscheid van me vrouw An van Daatselaar. Zij legde haar bestuursfunctie na zeven jaar neer Zij wordt opgevolgd door mevrouw Greet van Valkengoed Na het officiële gedeelte speelde men bingo Daarbij waren leuke prijzen te winnen. LEUSDEN - De Werkgroep Milieu-Educatie houdt op maandag 19 januari een open bare vergadering in het ge meentehuis aan 't Erf 1. Deze begint om 19.30 uur met de demonstratie van film- en les materiaal over de milieuboer. Daarna volgt om 20.00 uur een kennismaking met de leden van de Stichtse Milieu Fede ratie, Op de agenda staan verder de volgende punten vermeld: -schoolprogramma, -notulen vonge vergadering; -mededelingen; -ingekomen stukken; -ouderparticipatie; -onderhoud openbaar groen; -brandweerkazerne -rondvraag; -sluiting. LEUSDEN - In verband met werkzaamheden van de PTT aan het kabelnet van de CAI dienen de Leusdense abon- nee's er rekening mee te hou den dat de ontvangst van ra dio- en televisieprogramma's gestoord kunnen worden. De werkzaamheden worden uit gevoerd van 19 tot en met 23 januari en wel van 10.00 uur tot 16.00 uur. ACHTERVELD - Maandag avond houdt de KPO de jaar vergadering in D'Ouwe Peer- aanvang om destal. De 20.00 uur. De agenda bevat zes punten. Te vens vindt er een bestuursverkie zing plaats. Aftredend is Frouw van Soesbergen, die niet herkiesbaar is. Door het bestuur is Joke Steen beek-van de Burgwal bereid ge vonden in het bestuur zitting te ne men. Tegenkandidaten kunnen tot voor de aanvang van de vergade ring schriftelijk worden ingediend, ondertekend door tenminste vijf le den. Deze avond wordt ook aandacht besteed aan het feit dat mevrouw Van Dijk-van Druten 50 jaar lid van de KPO is. Na de rondleiding wordt er pauze gehouden. Daarna volgt er nog een verrassing. Het bestuur hoopt op een goede opkomst deze avond. LEUSDEN - Op dinsdag 20 jan. a.s. houdt de Nederlandse Bond v. Plattelands Vrouwen haar jaarlijkse ledenvergadering. Deze zal de tijd voor de pauze in beslag nemen. Hierna kunnen de leden van een klein culinair festijn gemeten waar van de recepten mee naar huis ge nomen kunnen worden. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Vooronder, Burg. v.d. Postlaan 2. ACHTERVELD - Nu het nieuwe jaar weer is begon nen, wordt er ook weer ge schreven voor Amnesty Inter national. Maandagavond zijn degenen die willen schrijven van harte welkom bij Nel Schwagermann aan de Ver jaagde Ruiterweg. De aan vang is om 19.30 uur. Ook nu wordt geschreven naar de autoriteiten van de landen waar de mensenrechten worden ge schonden. Ditmaal zal geschreven worden naar de autoriteiten van de Sovjet-Unie, Zuid-Afrika en Syrië. Het gaat om personen die onrecht matig worden vastgehouden. Tijdens de schrijfavond liggen voorbeeldbrieven m het Neder lands, maar ook in andere talen klaar, zodat men weet wat en waar over men schrijft. Tevens zijn brief papier, enveloppen en postzegels aanwezig. Men kan meer dan een brief schrijven. LEUSDEN - De heer J. Terpstra, direkteur van de Handelskamer Nederland-Zwitserland te Zürich, zal op dinsdag 10 februari 1987 in het gebouw van de Kamer van Koophandel voor Eemland te Amersfoort, Stationsplein 25, te spreken zijn voor ondernemers die: - reeds afzet in Zwitserland heb ben, maar bepaalde problemen willen bespreken, - nog geen zaken doen in Zwitser land, maar dat wel overwegen en daarbij geholpen willen worden. In een individueel gesprek van circa 20 minuten kan met de heer Terpstra van gedachten gewisseld worden. Aan deze dienstverlening zijn geen kosten verbonden. Voor aanmelding kan men bel len met de exportconsulent van de Kamer van Koophandel, de heer A. H. M. de Bakker, teL 033-12964, toestel 234. is, dat er al enige boerderijen wa ren ontstaan in de buurt van de be ken, waarvoor een ieder voor zich de ontwatering had gegraven. In deze tijd begon ook Amersfoort tot ontwikkeling te komen. Dat betekende ambachtsheden, beter gereedschap en een markt om de producten te verhandelen. Tot die tijd maakten de meeste boe ren hun gereedschappen, zoals ploegen, zelf van hout. Die waren echter alleen geschikt om de lichte en arme zandgronden te bewer ken, doch voor het vruchtbaarder en zwaardere moerasslik was beter materiaal nodig. Ook de logge en langzame ossen, tot nu toe als trek dieren gebruikt, werden meer en meer vervangen door paarden. Al met al bestond de behoefte en de mogelijkheid om dergelijke gron den te ontginnen meer en meer. Wie en wanneer aan de ontgin ning van het veld van de Amer is begonnen is dus niet bekend, maar we kunnen nog wel nagaan hoe een en ander zich heeft ontwikkeld. Tussen de beide horsten, de Look horst en de Hohorst door, werd een afwateringskanaal gegraven naar de Eem (nu Heüigenbergerbeek). Deze grava, graft of gnft volgde precies de grens tussen het droge gedeelte van de zandrug en het moerasgebied, langs het gebied van Lockhorst, de Ruitenbeek en de Bieshaar om te eindigen, of m dit geval misschien beter te zeggen, te beginnen tegen de dwarse uitloper van de Bieshaar, een uitloper waar, op het einde, de boerdenj Borch- horst stond, zoals de naam al aan geeft, op een hoger gelegen ge deelte. Vanaf de Borchhorst werd, nage noeg evenwijdig aan de Grift, een gemene, gemeenschappelijke weg aangelegd, een soort platte dijk ge vormd door de grond uit twee pa rallel gegraven sloten. Op onge veer gelijke afstand van de weg, naar de andere kant, werd een tweede afwatering gegraven: de Wetenng, die uitmondde in de As- schatterbeek. Vanuit de sloten langs de weg groef men, op gelijke afstanden, af- wateringssloten: aan de ene kant naar de Grift en aan de andere kant naar de Wetering. Dat dit werk met van de ene dag op de andere tot stand is gekomen zal wel duidelijk zijn. Vanuit het wat hoger gelegen gedeelte, de horsten van de Hak horst en de Krakhors? wijzen m die richting, begon men gedeelte na gedeelte in cultuur te brengen. Ook van uit de Borchhorst werd een aanvang gemaakt, tot men uit eindelijk elkaar ontmoette. Men had echter met precies dezelfde nchting aangehouden met het gra ven van de sloten en die kwamen tenslotte dan ok schuin tegen el kaar uit. De laatste akker die ont stond, had aan het einde een heel lang uitgerekte dnehoek, als een torenspits; de „Torenakker", zoals die nu nog bestaat. Na het ontwateren en min of meer droogvallen van de grond, was deze voorlopig echter nog met geschikt voor landbouw, wat m die tijd het voornaamste doel van de boer was. Veeteelt werd minder De Gnft (tekerung G. van Leeuwen). beoefend, dus de behoefte aan wei de en hooiland was minder groot dan de behoefte aan graanakkers. De grond bleef daarom emge jaren braak liggen, waardoor het spoe dig begroeid werd door opslag van berken en elzen. (De Schoolsteeg bosjes zijn daar een nog levend voorbeeld van). Als door deze begroeiing de grond droger was geworden, wer den deze bosjes niet afgebrand, zo als dat bij een „laar" gebruikelijk was, doch ge„veld", omgehakt. Zo ontstond een „veld", in dit geval het veld van de (H)Amer. de Eem. De boerderijen werden ge bouwd langs de gemene weg. In die tijd nog van hout, met wanden van planken of vlechtwerk, bestre ken met leem. Het dak werd bedekt met net of stro. De stalruimte was nauwelijks groter dan het woonge deelte omdat het houden van vee van ondergeschikt belang was. De veestapel bestond in hoofdzaak uit pluim- en klemvee en had meer de mestproductie ten doel dan het le veren van melk en vlees. Aangemoedigd door het succes van het droogleggen van Hamers- veld het men het oog vallen op het gebied dat achter, aan de andere kant van de Borchhorst lag; het Leusder Broek. Hier was het graven van een gnft of een wetering niet noodzakelijk, daar de laatste sloot van het Hamersveldgedeelte, de Zuidwindse sloot, een goede afwa tering bood voor het ene gedeelte en de Lunterse beek aan de andere kant. Daartussen werd de Leusbroe- kerweg aangelegd en van daar uit werden de afwateringssloten ge graven naar bovengenoemde afwa teringen. Zo ontstond een verkave ling m een Noord-Zuidelijke rich ting m tegenstelling van Hamers- veld, waar die Oost-West verloopt. Bij de Borchhorst wendde de rich ting van de akkers naar het zuiden en de naam van de Borchhorst ver anderde in „Zuidwende", wat later verbasterde in „Zuidwind". Noot: De historische en de Natuur historische waarde van de School steegbosjes is duidelijk. Huize Hedigenberg (tekening A. van Leeuwen). Als we nu van de Heiligenberg richting Hamersveld lopen en we zien aan alle kanten de groene wei landen, dan kunnen we ons maar moeilijk voorstellen dat het hier, duizend jaar geleden, een onafzien baar moeras was. Zover het oog reikt was het water, afgewisseld met drassig land, begroeid met net en biezen. Slechts hier en daar stak een heuveltje boven het water uit, waar een enkele els en berk zich met moeite wisten te handhaven. Met de Eem, aan de andere kant van de stuwwal, was het al met be ter gesteld; afwisselend diepe ge deelten en half verlande stukken, waardoor het water moeilijk af kon vloeien. Toen in de twaalfde eeuw, door bevolkingstoename en specialisa tie van verschillende ambachten, de steden ontstonden of zich ont wikkelden en de handel toenam, kwam er ook behoefte aan meer en beter bouw- en weiland. In ver schillende delen van ons land wer den pogingen ondernomen om drassige gebieden te ontwateren en aan dergelijke gebieden ont brak het in ons land zeker met. Ook de Gelderse Vallei bestond grotendeels uit moerassen. Vaak werden die ontginningen, en vooral in het begin, gedaan door kloos ters, maar later ook door groepen personen, een soort emigranten. Van Hoevelaken weten we zelfs de namen van de personen die dit pionierswerk ter hand hebben ge nomen. Dat waren Otward, Heri- bert, Hemelric en Remward. Die zijn waarschijnlijk met met z'n vie ren aan het werk gegaan, maar hebben een groep vertegenwoor digd. Daar konden ze een nviertje, de Laak, als afwatering gebruiken en daar ontstonden de Hoeven aan de Laak. Wanneer hier precies de ontgin ning ter hand werd genomen is met bekend. Het meest waarschijnlijk

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5