«interview O] donderdags 'Het leuke van deze therapie is, dat je met eenvoudige middelen mensen van nare klachten kunt afhelpen' '...een litteken kan allerlei klachten geven. Ada van der Scheer houdt zich bezig met reflexmassage, kleurentherapie, en acupressuur, synthetische analyse, psychische massage '...er zijn ziektes die ontstaan door een storing m de energievoorziening. DONDERDAG 15 JANUARI 1987 l«—|g|Jpy interview LEUSDEN - Bij Ada van der Scheer kunt u terecht als u hoofdpijn houdt, terwijl de artsen niets bijzonders of afwij kends aan u kunnen ontdekken, als u dag in dag uit met rugpijn kampt, terwijl de specialisten u verzekeren dat er niets met u aan de hand is, of als u steeds terugkerende pijn in de nekstreek hebt die medisch moet worden afgedaan als van psychische oorsprong. Ada van der Scheer beoefent als eén der weinige vrouwen op pro fessionele wijze de mogelijkheden om mensen van hun kwalen af te helpen volgens de methode, die zij bij de ASR opleiding in Hengelo leerde. Het is die van de Acupres- suur, Synthetische Analyse, reflex massage, kleurentherapie, moxa- behandeling en psychische mas sage. Een mondvol. Dat wel. Maar sommigen wanhopigen vinden er baat bij. Al zou het alleen maar zijn doordat ze m Ada iemand hebben die tijd voor hen heeft, bij voortdu ring naar hen luistert, hun klachten seneus neemt en binnen haar the rapieën speurt naar een mogelijk heid om die klachten te verhelpen. Ada heeft haar praktijk aan huis. Haar echtgenoot heeft de garage tot behandelruimte omgebouwd. Enkele mensen, die door haar van hun kwaal werden afgeholpen, maakten ons op haar en haar prak tijk attent. De één van wie het ge- hoorvermogen van het rechteroor was opgegeven. („Wij kunnen energie. Die klachten kunnen wij oplossen. Vaak zijn het mensen die naar een huisarts of specialist gaan, en die altijd te horen krijgen: „Ja, mevrouw of meneer, er is mets aan de hand, wij kunnen niets vinden." Die mensen zijn vaak wel degelijk plaatst bepaalde organen altijd bi) elkaar, omdat die een fysiologi sche relatie met elkaar hebben. Dat is in de traditionele medische leer ook bekend Als organen van een relatie allemaal pijn doen weet je dat je het daann moet zoeken." „Uit zo'n beeld kun je ook aflei den of iets psychosomatisch, alleen somatisch of soms zelfs alleen psy chisch is. Dat is het leuke van deze therapie dat je met heel eenvou dige middelen mensen van de meest nare klachten af kunt helpen, omdat die m feite niets met hun lichaam te maken hebben." „Als iets psychosomatisch is be handel je altijd én de somatische en psychische klachten. Nooit alleen de psychische klachten, want dan zou je je gaan begeven op het ter rein van de psychotherapeut, en dat bén je niet. Je ondersteunt jouw therapie met de therapieen, die in haken op de psyche, en dat zij met name de kleurentherapie en de psychische massage. Aan de hand van het eerste onderzoek leid je af wat je het beste kunt doen." Wat is kleurentherapie? „Bij de kleurentherapie ga je uit van de energie die vanuit de kos mos in je lichaam komt via cha- kra's, openingen waardoor die heel erg ziek, en voelen zich steeds zieker omdat ze het idee krijgen: er kan niets aan gedaan worden. Ter wijl dat juist héél goed kan. Het is eigenlijk een apart gebied waar de artsen mderdaad mets aan kunnen doen, omdat zij niet energetisch onderricht zijn." energie binnenkomt. Je hebt zeven chakra's op je lichaam precies m het midden vooral op je ruggegraat aan de voor- en achterkant, die alle met een kleur corresponderen Energie is zonlicht, en zonlicht be staat uit alle kleuren. Door jouw manier van leven, en meestal is dat Wat is psychische massage? „Psychische massage is een heel lichte massage met de bedoelmg om de patient zo veel mogelijk te ontspannen, zodat hij op een gege ven moment zélf ziet waarom hij ziek is. Door vooral al de meridia nen te masseren haal je soms ener gie naar boven, die de patiënt steeds gebruikt heeft om bepaalde gedeelten van zijn leven te ver- of onderdrukken. Als die energie naar boven komt krijgt de patiënt die beelden weer en moet hij die gedeelten van zijn leven weer op nieuw verwerken. Je moet dus een goede band met iemand hebben, wil je dat gaan doen, je moet dat doorpraten en ook bereid zijn er altijd te zijn als zo iemand je nodig heeft, want het kan soms best heel moeilijk zijn." „Soms gebeurt het niet, en voe len mensen zich alleen maar veel lekkerder Ook als het gebeurt moet de patient weten dat het no dig is om weer even door een dal te moeten om uiteindelijk zijn klach ten kwijt te raken. Het is een thera pie die veel van de therapeut van de patient vraagt, en waar je goed over moet praten voordat je daar toe over gaat." MOXA Wat is moxabehandehng? „Moxabehandehngen doe je bij littekens. Meridianen zijn banen van energie, die door je hele li chaam lopen en die te maken heb ben met bepaalde organen. Ook met ziektes, maar dat is heel moei lijk te vertellen, want soms heeft een meridiaan te maken met wel veertig verschillende klachten. Dus moet je wel altijd je boeken er bij halen als je zo iets gaat analyse ren." „Heb je ergens een litteken m de huid, dan stoort dat de meridiaan, alleen zo'n ütteken kan allerlei klachten geven, omdat als het een belangrijke meridiaan is die bij voorbeeld met spijsverteringsor ganen te maken heeft dat heel veel spijsverteringsorganen kan storen. Dan knjg je weer hetzelfde verhaal Er wordt nooit iets gevonden, men sen zijn met echt ziek, voelen zich altijd rot denken: ik krijg vast griep, homeopathisch te behandelenB want dan zou zijn ze inmiddels a; overleden. Bij hen móét je terug, vallen op de chemische middelen die de ziekte vaak alleen onder drukken en de patiënten met gene zen. Je zou de beide methoder' fl daarom ook gelijk kunnen toepas] fl sen. Je zou even een patiënt in eeri fl gevaarlijk moment kunnen behan fl delen met allopathische middelen TB dus een arts inschakelen en zo. Erl fl later, om de patiënt in een goedé conditie te brengen om zijn eigen* fl afwerksysteem weer te activeren! fl het met een energetische therapie;, fl èn homeopathie kunnen doen." „Het is vaak zo jammer dat het of fl óf is: een samenwerking zou héélKfl goed kunnen. Er is echter eentfl weerstand onder vele artsen. Diekfl samenwerking is een soort utopie, fl denk ik, omdat er toch ook altijd' B een commercie achter zit, eentfl broodwinning. Voor de patiënten, M menselijkerwijs gesproken, zou detfl samenwerking heel erg goed zijnI REFLEXEN Dan de vraag over reflexen en reflex-zones: hoe legt Ada van der Scheer die termen uit? „Energie loopt door je lichaam via meridianen en acupunten. Re flexen hebben een relatie met een bepaald orgaan of lichaamsdeel. Reflexen zijn ondergebracht in re flex zones. Zulke zones zijn: je voe ten, je handen en je oren. In die zin kun je ook altijd nagaan of iemand werkelijk iets aan zijn rug heeft: als de reflex in zijn voeten pijn doet moeten ook de reflexen m zijn oren en handen pijn doen." „Dan pas kun je zeggen, dat zo iemand echt lichamelijke rugpijn heeft. Om de controle nog duidelij ker te krijgen kun je dus gebruik maken van de dne reflex-zones. TARIEVEN Ada van der Scheer:' het is eigenlijk een apart gebied, waar de artsen inderdaad mets aan kunnen doen. Tenslotte informeer ik naar de I taneven, die Ada hanteert bij haar I behandelingen. „Ik merk op vergaderingen van I de vereniging dat vrouwen niet zo'n waarde hechten aan vaste ta- I neven. Vaste taneven zijn belang- I njk om oneerlijke concurrentie te I mets meer voor u doen") kan weer met dat oor horen zonder gehoor apparaat. Van een ander, die con tinu pijn m de linkerarm had, is de pijn na Ada's behandeling zo gere duceerd, dat de arm weer normaal bruikbaar is. Wat is het voor een opleiding, die ASR therapeutenopleiding in Hengelo? „Het leren van de therapie duurt twee jaar, en daarna doe je éen jaar supervisie Dat houdt in, dat je de patiënten die je behandelt, be spreekt met een supervisor die je raad kan geven. Je moet tien super- visiegesprekken gehad hebben om gediplomeerd te kunnen wor den." „De therapie is opgezet om vele oosterse therapieën westers te vertalen. De ASR is een combinatie van acupressuur, reflexmassage, kleurentherapie, moxabehandehn gen en psychische massage. En juist die combinatie, de synthese, is belangrijk. ONDERSCHEID „Met ziektes maken wij onder scheid in ziektes die organisch zijn, wat inhoudt dat er echt iets met een orgaan aan de hand is. Als je naar de dokter gaat, en je laat je onder zoeken, en die dokter zegt: Je hebt dit of dat, meestal een ziekte, dan kan hij daar een therapie bij geven. Maar je hebt ook ziektes, die on- staan door een storing m je ener gievoorziening. Dan heb je vaak wel dezelfde klachten aan dat or gaan, maar er is niets met dat or gaan zélf aan de hand." „Het orgaan krijgt te weinig PARALLEL „Wij trekken wel eens een pa rallel, en misschien is het goed om dat ook in de krant te zetten, tussen een elektrisch apparaat en de mens. Om een prestatie te verrich ten heb je energie nodig. Elektrici teit in dit geval. De mens haalt die energie uit de kosmos. Als het ap paraat het met doet, en je laat het onderzoeken, en er is mets met het apparaat aan de hand, dan zou het wel eens kunnen zijn dat de stek ker kapot is, dus dat er iets met de energievoorziening is. Je kunt de hele tijd dat apparaat terugsturen naar de reparateur, maar het appa raat zal het nooit doen, want de stekker doet het met, het apparaat krijgt geen energie." „Zo is dat ook met bepaalde ziektes. Er is mets met het orgaan aan de hand, er is niets op foto's te zien, maar het orgaan krijgt geen of te weinig energie of soms ook te veel, en veroorzaakt daardoor klachten." „Dat is wat wij opsporen in een eerste zitting, die anderhalf uur duurt. Wij controleren alle reflexen en acupunten (die op de patiënten kaart, die wij hebben, aangeduid staan) op pijnlijkheid. Als er een storing is in de energievoorzienmg doen de reflexen en de meridianen pijn. De punten op de meridianen, die extra veel energie geven, dat zijn de acupunten, doen óók pijn. BEELD „Je controleert dat allemaal en je krijgt een beeld, dat je gaat uitzoe ken. Dat is het analyseren. Je toch wel stress, gespannen zijn, neem je op een gegeven moment een bepaalde kleur ruet meer op Ieder orgaan tnlt, iedere kleur heeft een andere trilling, ieder or gaan heeft een andere trilling De lever kleurt in groen, maar heb je te veel rood dan moet de lever méér trillingen maken en krijg je klach ten." VOETEN „Dat zie je ook uit dat onderzoek aan de voeten. Bij iedere chakra horen reflexen, en doen typisch die relfexen pijn die geen fysiologi sche noch energetische samen hang hebben, die echter typisch bij die kleuren horen, dan behandel je met een kleur. Dat doe je met ge kleurd licht, dat je instraalt op be paalde delen van het lichaam." „Ik sta er vaak zelf versteld van hoe het werkt. Toen ik daar pas mee begon dacht ik: dat doe je erbij, maar met kleurentherapie kun je heel veel. Veel meer dan ik oorspronkelijk dacht." hebben vaak diarrhee of juist last van constipatie. Door de behande ling van zo'n litteken probeer je de storing op te heffen, en vaak is dat al voldoende om mensen van dat soort klachten af te helpen." LANGDURIGE STORING „Een voorbeeld is: de blaasmen- diaan loopt van je hoofd achter over je rug, je benen en je kniehol ten naar je kleine tenen. Heb je een litteken m je knieholte, die die me ridiaan doorsnijdt, dan zou je vaak na jaren, want dat bouwt zich na tuurlijk langzaam op. rugklachten kunnen knjgen omdat de meri diaan op de rug de spieren van de rug die langs de wervelkolom lo pen van energie voorzien." „Bij een langdurige storing krij gen de spieren te weirug energie en raken verkrampt. De mensen hebben dan vaak erge rugpijn. Er wordt aan de wervels niets gevon den. Er wordt gezegd: het is psy chisch, en die mensen worden met geholpen." „Het eerste dat wij vragen bij zo'n eerste zittmg is: heeft u litte kens? Wij kijken dan waar die zit ten en welke meridianen gestoord kunnen zijn, en of dat verband kan houden met de klacht. Als dat zo is moxeren we dat. Moxa is een kruid waar een soort staafje van gemaakt wordt en dat heeft de eigenschap dat het heel veel hitte uitstraalt. Je steekt het aan, en dan ga je boven iemand over dat litteken heen. De hitte straalt in dat litteken, waar door je een doorstroming van bloed krijgt. Littekens zijn vaak wit, en je ziet ze dan rood worden. Met dat bloed stroomt de energie ook weer door." MIGRAINE „Dat doe je zo'n drie keer achter elkaar in een tijd van drie weken totdat dat litteken echt rood blijft, en dan is de storing opgeheven Migraine bijvoorbeeld kan ook wel eens aan littekens liggen In het hoofd zitten de maag-, de galblaas- en de blaasmendiaan, en vooral door buikoperaties zijn die meri dianen vaak gestoord. De galblaas meridiaan loopt over de slaap, en als mensen komen met migraine en zeggen: het begint altijd bij mijn slaap en het eindigt met het over geven van gal, dan begint je al met te vragen: heb jij soms ergens een litteken? Als ze zeggen: het begint bij mijn oog, (daar begint de maag- mendiaan) en ik moet altijd over geven, dan denk je ook aan een litteken, en moet je kijken of die mendiaan niet gestoord is." „Het hoeft natuurlijk niet altijd een litteken te zijn. Meestal zijn het spanningen, jouw manier van le ven, waardoor je die energie niet meer vrij kunt laten stromen. Meestal doe je het zélf. Dan behan del ik de hele meridiaan, of de acupunten en de reflexen, en haak ik in op de psychische kant BESPREKEN „Het is vaak zo dat iemand heel snel reageert op de behandeling van reflexen en acupunten, maar is er echt iets psychisch aan de hand, en je doet daar niets aan, dan is zo iemand steeds beter als hij of zij bij je is geweest, maar in de loop van de week bouwen ze het zelf weer op Dus je moet daar zorg aan be steden, proberen dat te bespreken en ook met de therapie proberen daar iets aan te gaan doen. Op die manier kun je veel kwalen herlei den tot énergie verstoring, door al les te controleren wat er te contro leren valt." ANALYSE Wat verstaat de therapie onder synthetische analyse? „Je analyseert door zeg maar die stand van zaken te maken, door dat hele onderzoek te doen. Je haalt alle gegevens uit elkaar, waarna je een samenhang probeert te krijgen m een behandelpakket. Dat is de synthese." „Belangrijk is ook, voor als eventueel artsen dit lezen, dat je duidelijk zegt dat het een ander gebied is dan het medische. Het is een beroep naast dat van de huis arts. Een samenwerking zou het meest ideaal zijn: dat een huisarts weet wat deze therapie inhoudt, wéét dat er een energetisch ziek zijn bestaat buiten het normale or ganische ziek zijn, en dat hij de mensen er op zou kunnen wijzen. Maar ik denk dat dat nog heel ver in de toekomst ligt. Het is dus totaal niet de bedoelmg om m het gebied van de huisarts te gaan werken, en ook niet de bedoelmg om m het gebied van de fysiotherapeut te gaan werken. Fysiotherapeuten doen weer heel andere dingen." HOMEOPATHIE „Homeopathie is oók een ener getische therapie trouwens. Ho meopathie met name zet de afweer van de mensen weer m werkmg. Homeopathie sluit erg goed aan op de behandelingen. Soms bij ernstig zieke mensen, wanneer het een langdurige kwestie dreigt te wor den, ga je er een homeopathisch middel bij zoeken. In combinatie met de therapie die ik beoefen werkt de homeopathie heel erg goed, Ik wil niet zeggen dat ho meopathie sowieso niet goed zou werken, maar je zit met het pro bleem van de tijd. Bij mensen die heel ziek zijn heb je geen tijd om ze voorkomen. Mannen zijn kostwin ner en moeten een bepaald bedrag ontvangen. Voor vrouwen is dat vaak met zo belangrijk. Die zeggen, alleen een kleine vergoeding is noodzakelijk. Dat is een reden waarom de vereniging er toe over is gegaan bepaalde taneven vast te stellen." „Sommige mannen hanteren een veel hoger tarief dan vrouwen. Daar is nog wel eens strijd over. Ik vind persoonlijk dat het niet echt een hoog tarief moet zijn. „Wat belangrijk is, is dat je reke ning houdt met degenen die het moeten betalen. De behandeling zit niet in het ziekenfonds, wordt al leen door een enkele particuliere verzekering vergoed. Je moet dus niet alleen uitgaan van wat jouw inkomen moet zijn, maar ook van wat jouw patiënt kan opbrengen Vrouwen zeggen vaak: „De pa tiënten moeten het financieel aan kunnen. Het zijn zieke mensen, en ook mensen die m nood al bij een hoop artsen zijn geweest en die uiteindelijk naar een alternatieve therapie zoeken. Menselijkerwijs moet je daar dan toch rekening mee houden." Dat is zeker mijn me ning maar ook die van andere vrou wen." „Het geeft stnjd om een parame disch beroep op menselijke wijze uit te oefenen. Mannen neigen toch veel meer naar wat wij juist de maatschappij verwijten, dat het al lemaal veel te zakelijk is. Dat is ook wat wij de medische wereld ver wijten: dat het allemaal zo duur moet zijn, en dat zij zo veel moeten verdienen Vóór je het weet wordt het m de alternatieve wereld ook zo, en daar vechten de meeste vrouwen tegen."

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7