Meer positieve aandacht voor beroepsonderwijs Boerenkielenbal bij Achterveldse Puupenkoppen IJsfeest in Leusden Zuid bood deelnemers oer- Hollandse winterpret cE uu 1Ü& 4- Koninklijk zilver LISIDUNAH0F Schoolmanifestatie druk bezocht Komende zaterdag in 100 Gram Gebouw' Oergezellig, kosteloos en vrolijk: Nijntje naar Middenweg Dansavond in'De Moespot' Forse schade KPO uit Achterveld naar opname 'Moord Spel' Elektronische Media Groep BDU EMG voeren (2) Vogels DINSDAG 20 JANUARI 1987 (van een onzer medewerksters) LEUSDEN - Op woensdagavond 14 januari werd in De Korf te Leusden de jaarlijkse onderwijsmanifestatie ge houden. Eenentwintig scholen voor lager beroepsonderwijs, mavo, havo en vwo uit Amersfoort en Zeist (Werkplaats) waren aanwezig. In de stands werd aan de lopende band uitleg gegeven over vakpakketten, methodiek, rappor tages en sociale aktiviteiten van de betreffende scholen. Nu video's, computers en diapresentaties niet meer zijn toegestaan, werd veel in persoonlijke gesprekken uitge legd. Gevraagd naar de bevindingen van deze avond, antwoordden enkele standhouders Bevredi gend, we houden er zeker een paar leerlingen aan over", het geen een indruk gaf van het beursachtige karakter ('leerlin gen vissen') waarbij iedereen zijn eigen school zo goed mo gelijk probeerde te verkopen. Dat is in opzet zeker niet de be doeling van de onderwijsmani festatie, volgens een van de or ganisatoren; de direkteuren van de basisscholen in Leusden en Achterveld (Leusdens Over leg Schoolleiders) De keuze van het vervolgonderwijs is on danks de diverse brugklassen sterk bepalend voor verdere ontplooiingskansen. Gediffe rentieerd onderwijs geven aan dertig leerlingen in één klas, in alle niveaus, dat lukt nu een maal niet", was een gehoorde opmerking. Daarom krijgen de 'zevende groepers' van het basisonder wijs en hun ouders de gelegen heid ruim een jaar voor de echte keuze een eerste oriënta tie te verrichten. ,,Dat zijn de folderverzamelaars zonder ge richte vragen en met nog de meeste moeite met al die afkor tingen". De achtste jaar, de schoolverla ters, hebben de folders goed gelezen, ontvingen de eerste adviezen na de diverse school test en kunnen de gewenste in formatie gaan toespitsen op een klein aantal scholen dat bij hun interesses en mogelijkhe den past. BEDOELING Hoewel de gewekte indruk weieens anders was, is het niet de bedoeling om tijdens de on derwijsmanifestatie voor een bepaalde school te kiezen. Alle scholen bieden de mogelijkhe den van een nadere kennisma king door middel van open avonden en dit jaar voor het eerst ook open zaterdagen. Daarna volgt (opnieuw) overleg met de direkteur en klassele raar van de basisschool. Toen Vermeulen, medeorgani sator en direkteur van basis school 'De Heerd', zegt. ,,Wij proberen ouders en kinderen vooraf zo goed mogelijk te ad viseren en samen te zoeken naar een school die past bij het type kind, hetgeen minstens zo belangrijk is als het type onder wijs". Daarover kunnen de ba- sisschooldirekteuren adviseren want ,,Wij kennen die scholen tenslotte beter". Daar zorgen de mensen van het vervolgonderwijs wel voor. De brugklascoördinatoren bezoe ken vaak meerdere malen per jaar de basisscholen om over oud-leerlingen te praten, ze stu ren de rapporten van het eer ste, soms ook het tweede leer jaar en soms zelfs van de hele schooltijd door naar de basis school en komen graag uitleg gen hoe zij de zaken aanpak ken. De schooldirekteuren krij gen zo dus een gefundeerde in druk, welke zeker zo belangrijk is als de 'instant' informatie in de stands. In dat laatste was zeker veel zinnigs te beluisteren „Wan neer je voor Gneks kiest, moet je niet bij ons zijn. wij geven al- »een Latijn". Ook leek soms een vraagteken achter een op merking op zijn plaats ,,De schooladviseringen zijn vaak la ger dan stnkt noodzakelijk" bij een school zonder Mavo-poot. POSITIEF De organisatoren, bij monde van de heer Brands, kregen de indruk dat meer positieve aan dacht, in vergelijking tot voor- 1 gaande jaren, werd geschon- i ken aan het lager beroepson- I derwijs. ,,Er wordt positiever gedacht over de mogelijkhe- den van het beroepsonderwijs. Men neemt sneller aan dat deze mogelijkheden beter bij een kind kunnen passen dan een ty pische Mavo-opleiding". Aan informatie over deze scho- I len besteden de basisscholen j veel aandacht. ,,De weg naar de Mavo vinden ze zelf wel. wat andere scholen kunnen inhou den, moeten we laten zien." De schoolmanifestatie werd, zpals gebruikelijk, zeer goed bezocht Wethouder Van Wou denberg kwam zich ook nog even oriënteren. De indeling in twee tijden voor de verschil lende basisscholen van Leus den en Achterveld beviel goed. Het bezoek was nu meer over de hele avond verdeeld en „echte gesprekken waren goed mogelijk", aldus een standhouder. ACHTERVELD - Zaterdagavond is het dan weer zover. De Puupenkoppen houden dan weer het traditionele Boeren kielenbal in het "100 gram Gebouw" (Ons Gebouw). De aanvang is om 20.00 uur. Prins Pieter Puup de 11e en zijn gevolg zullen deze avond twee gastraden ontvangen. Dit zullen zijn de Carnavals vereniging "De vergeten hoek"uit Werkhoven en de Car- navalsverenigine "De Dubbeldooiers" uit Barneveld. Op deze avond zal er een optreden verzorgd worden door een gode artiest, een bandparodist. Het optreden van deze artiest zal aanvangen om 21.00 uur. Dit is iets dat men zeker niet mag missen. De muziek zal deze avond worden verzorgd door de eigen Puupkopse Hofkapel en Een beetje Band. Ook de dansmariekes zullen weer een optreden verzorgen. Pnns Pieter Puup de 1 le nodigt hierbij alle Puupen en Puupm- nen uit deze avond te komen LEUSDEN - Van ver hoor je al de muziek, die je trekt naar de vijver aan de Van Hardenbroeklaan. Juid houdt er zijn ijsfeest voor jong en oud. Mike van de Vlugt draait non stop een muziekpro gramma. Hij is bestuurslid van Juid en woordvoerder van Deauville Broadcasting Service die de Leusder be volking van muziek en in formatie voorziet op de za terdagen van 9.00 uur tot middernacht. Er wordt druk geschaatst. Bestuurslid Christiaan Wes- sels van de Juid aktivitei- tencommissie stelt tevre den vast dat er een rede lijke opkomst is. Veel ou ders brengen hun kinderen overdag met de auto, en je kunt wel zeggen dat heel veel kleintjes de hele dag blijven. Ze weten van geen ophouden. 's Morgens, als Juid nog maar een half uurtje bezig Het ijsfestijn van Juid in Leusden Zuid bleek aan te slaan. is op de bermen rond de vijver, komen de kleintjes al bij Christiaan vragen wanneer de wedstrijden beginnen: Dolle pret als het zo ver is, heel veel kinde ren doen mee, en degenen die geen schaatsen hebben moedigen aan, juichen van neer een heel klein kind als eerste aankomt en troosten de verliezertjes. Het ijs is mooi. De Juidbe- stuurders onder aanvoe ring van barkeeper Bart Samson hebben twee da gen van tevoren de sneeuw van het ijs geveegd en daarom is het bevroren vij veroppervlak behoorlijk glad geworden. „We heb ben er heel wat uurtjes in zitten. Het was een enorm karwei, maar iedereen pro fiteert daar nu van, en daar zijn we blij om." Restaurant Bavoort heeft twee forse barbecuebak- ken ter beschikking ge steld waar de koukleumers hun handen kunnen war men aan de stevige en hoog op brandende hout blokken. Er wordt snoep goed verkocht, erg in trek bij de jeugd, en er staan grote pannen met erwten soep en warme chocolade melk te dampen, waarop continu een aanval wordt gedaan. Van de bermen af wordt druk sleetje gereden en aan de zijkant van de vijver is een brede glijbaan De keet van waaruit de electn- citeit wordt geleverd is uit geleend door de firma Schoonhoven. 's Avonds zal de baan ver licht zijn, want de pret duurt van 's morgens tien tot 's avonds tien. Chris tiaan Wessels verwacht voor de avond ook veel ou deren, en kinderen die met hun ouders enkele uurtjes mogen méékomen. Het vriest zo'n graad of zes, er is weinig wind, de stem ming is opperbest en het ijsfeest van Juid kan ge slaagd worden genoemd. Bart hanteert af en toe de houten sneeuwschuiver als er te veel ijsschraapsel op de vijver ligt. De jeugd zwiert in het rond, krabbelt op piepkleine ijzertjes, twee meisje met felrode windjacks en mutsen dan sen op kunstschaatsen, een jongen op noren oefent fa natiek voor de marathon Een vader trekt een slee over het ijs en in de bocht liggen de kindjes, floep, naast de slee. Ze gieren van de lach, even later zitten ze weer op de slee en houden elkaar stevig vast. Hollandse winterpret in Leusden-Zuid op een kleine vijver. Oergezellig, kosteloos en vrolijk. meemaken. Ook ovenge inwo ners van het dorp en omgeving zijn van harte welkom PROGRAMMA Op 27 februan zal het Carnaval in alle hevigheid in het Puupen- koppenland losbarsten Pnns Pieter Puup de 11e zal 's mid dags eerst een bezoek brengen aan de Achterveldse scholen, 's Avonds zal dan het Groot Carnaval worden gevierd in het "100 gram Gebouw" Deze avond zal voor de 15e maal de inmiddels welbekende Krente- Puup worden uitgereikt. Te vens zullen er ook weer mooie pnjzen te winnen zijn door de best verkleden. Zondag één maart zal weer de grandioze grootste optocht door Puuperikoppenland gaan Het motto dit jaar is "Achter veld, hoe doe je dat". Als men zich nog op wil geven voor deelname aan deze op tocht kan dat bij de secretaris van de vereniging, Pieter Bok- kers, Verjaagde Ruiterweg 68 te Achterveld, tel 03425-2235. Op vorenstaand adres kan men dan ook het inschrijfformulier en de optocht-reglementen af halen. Tevens zal op 1 maart het Kin- der-Carnaval worden gehou den Dit is toegankelijk voor alle kinderen vanaf 4 jaar. De entree is 1,50 per kind. Tij dens dit kindercarnaval zal ook bekend worden gemaakt wie de mooiste kleurplaats heeft in gestuurd Kleurplaten zijn nog verkrijgbaar bij Boekhandel Vos 't Hoeke en bij de secreta ris Pieter Bokkers. Maandag 2 maart zal ook het Tiener Carnaval weer worden gehouden. De aanvang is om 19.30 uur voor alle jongeren van 13 t/m 17 jaar. De muziek zal deze avond worden verzorgd door de Hofkapel en de Drive Inn Discotheek Black Power. Dinsdagavond 3 maart zal dan de Carnavalsavond zijn voor de jongeren van vroeger, maar de zaal gaat open om 19.30 uur. Ouderen die deze avond willen bijwonen doch vervoerspro blemen hebben kunnen dit me dedelen aan de secretaris van de vereniging Pieter Bokkers. Men wordt dan opgehaald en thuisgebracht. Op 21 februan zullen de Puu penkoppen een tegenbezoek brengen aan de Carnavalsver eniging te Werkhoven. Suppor ters die mee willen kunnen zich eveneens opgeven bij de se cretaris van de vereniging. LEUSDEN - Peuterspeelzaal Nijntje wordt naar alle waar schijnlijkheid ondergebracht in het noodlokaal aan de Mid denweg. Dat lokaal komt aan het eind van dit schooljaar vrij. Eén en ander blijkt uit een mede deling aan de Planadviesgroep. In die mededeling staat verder dat er in de maand maart een voorstel met betrekking tot de definitieve huis vesting van Nijntje verschijnt. Ten slotte wordt vermeld dat aan meuwbouw niet meer wordt ge dacht. ACHTERVELD - Het Stichtings bestuur van de Moespot orgni- seert zaterdagavond een dans avond. De dansliefhebbers kunnen hier hun hart ophalen met Back to the sixties m.m.v. The Square band live. De aanvang is om 20.00 uur en de entree bedraagt ƒ5,-. (advertentie) 19, 20, 21 januari Leusdenaren voor Leusdenaren! met-leden kunnen deelnemen. I De prijs is 25,- per persoon Degenen die dit mee willen maken, moeten zich vóór 23 ja nuari opgeven bij Riet Peters, tel. 03425-1637. Vertrek van de bus vanaf het Groot Achter veldplein om 11.15 uur. Om on geveer 18.00 uur is men weer terug in Achterveld. Teneinde teleurstellingen te voorkomen dient men zich wel zo vlug mogelijk op te geven. Meer dan 50 personen kunnen er niet mee. LEUSDEN - Tijdens de nieuw jaarsnacht is er in Leusden voor maar liefst twaalfhon derd gulden schade aange richt aan de telefooncellen. Dat blijkt uit de aangifte die de PTT onlangs bij de rijkspolitie in Leusden deed. (advertentie) Bedrijf-Produkt-Dienstverlening- Informatie-eigentijdse communicatie, via professionele video-presentatie. Uw nieuwe media partner in de regio 1 1 Postbus 67 3770 AB Barneveld Tel.: 03420-942921 p ACHTERVELD - De plaat selijke K.P.O. afdeling heeft een uitnodiging ont vangen tot het bijwonen van de opname van een te levisieprogramma. Het be treft de opname van het nieuwe televisiepro gramma Moord Spel gepre senteerd door Ron Brand- steder. De opname zal plaats vinden op vrijdag 6 februari. De reis naar de opname-studio zal plaats vinden met een bus van 50 per sonen. Zowel K.P.O.-leden als Lijsterachtigen, zoals de merel en de zanglijster zien we in de winter wel aangevuld met de koper wiek en de kramsvogel. Zolang er nog bessen en bottels aan de struiken zit ten heeft deze soort geen nood. Maar raakt die voor raad uitgeput, dan wordt het moeilijker. Brood is voor hen eigenlijk geen vervanging en zullen ze ook maar in uiterste noodzaak eten. Beter is krenten en rozijnen, maar dan moet er wel uitdrukke lijk op gewezen worden dat die voorgeweekt zijn. Als dat niet gebeurt dam gaan die vruchten in de krop uitzetten en dat kan kwalijke gevolgen heb ben. Eenvoudiger is fruit, in hoofdzaak appels en pe ren, liefst rot. Snijdt ze wel door, want de harde schil len kunnen ze maar moei lijk de baas. Wat het verstrekken van drinken betreft, zijn er weinig problemen. Zolang er nog restjes sneeuw lig gen of wanneer het ijzelt pikken de vogels ijskris tallen om hun dorst te les sen. Een vogel heeft trouwens weinig vocht nodig. Bij droge vorst worden de pro blemen iets groter. Knoei nooit met water om dit on bevroren te houden, alle toevoegingen zijn slecht voor de vogels. Er is een eenvoudiger manier om vogels aan vocht te hel pen; eenvoudig een blokje ijs uit de koelkast fijnstam pen en op een schoteltje doen. Als u de vogels op deze manier door de moeilijke tijd heen helpt zult u in het voorjaar dubbel van hun zang genieten. G.van L. LEUSDEN - In de maand no vember van het vorige jaar heeft de gemeente Leusden er zeven inwoners bijgekregen. Het officiële inwonertal be draagt per 1 december 1986 26.551. Dat blijkt uit de on langs gepubliceerde cijfers van de afdeling voorlichting van de gemeente Leusden. In de maand november 1986 werden er dertig dorpsgenoten geboren. Dertien daarentegen kwamen te overlijden. In totaal 82 mensen vestigden zich in Leusden, terwijl 92 mensen hun heil elders zochten. Volgens de voorlopige schattin gen bedraagt het aantal inwoners per 1 januan 1987 26.589. Op de eerste januari van het vonge jaar bedroeg dat aantal nog 26.020. Een redelijke groei dus T LEUSDEN - De 55-jarige Simon Brandsen uit Leusden is afgelopen vrijdagmiddag onderscheiden met de Eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau m zilver. Hij ontving deze koninklijke onderscheiding uit handen van A. Schreuder, burgemeester van Amersfoort. In die gemeente heeft hij ruim veertig jaar gewerkt bij de Gemeentehjke Reimgings- en Vervoersdienst. Daarnaast was hij sinds 1962 hd/'plaatsvervangend lid van de medezeggenschapsraad van die dienst. De uitreiking vond plaats tijdens het afscheidsfeest van de heer Brandsen Hij gaat namelijk de VUT in. Nog deze maand viert Simon Brandsen zijn 56ste verjaardag. Een tweede soort vogels die zeer eenvoudig te hel pen zijn in de winter, zijn de zaadeters. Daaronder verstaan we in de eerste plaats natuurlijk de huis mus, maar ook zijn ver want; de ringmus. Er zijn meer soorten die zaad eten; de gewone vink, de groenling, de goudvink en de putter, om er maar een paar te noe men. Zolang er nog geen dik pak sneeuw ligt kun nen deze soorten over het algemeen hun kostje nog wel vinden. Maar als de winter wat langer duurt wordt ook voor hen het voedsel schaars. We kunnen ze dan een ple zier doen met brood, liefst bruin of volkoren en dat heel fijn gesneden. Een mengsel van zaden, uiter aard het meest geschikt voor een zaadeter, is kant en klaar, als zogenaamd strooizaad, in elke dieren winkel verkrijgbaar. Heeft de turkse tortel uw voederplaats ontdekt en eist die het leeuwendeel voor zich op, stel die dan tevreden met (split)erwten of speciaal duivenvoer.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5