-> LISIDUNAHOF Rob van Reijn opende toneelatelier 'Katinka' Veel belangstelling voor Meerdere arbeidsverhoudingen onder de loep genomen taxatie van voorwerpen 5 jaar samen farrafal krijgt vandaag 24 uur per dag stroom- De Flint Uit in Amersfoort Jaarvergadering Oranjevereniging Avond over rechten en plichten van werkenden: Dp De Brink, nummer vier: ^eusdenaar John Costa.reizend ambassadeur" Boeiende lezing over zilver: - DINSDAG 20 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op woensdag 28 januari houdt de Oranje Vereniging Leusden zijn jaarvergadering. Die wordt gehouden in het Jongeren centrum "De Til". De aan vang is om 20.00 uur. Naast de jaarverslagen van se cretaresse en penning meester vindt er een be stuursverkiezing plaats. Aftredend zijn de dames B. Verschuur en R. v. Enge lenhoven en de heren N.A. Brouwer en G.Th. v.d. Hen gel, die herkiesbaar zijn. Ook herkiesbaar is de heer P.E. Tolboom. Wegens be danken van mevrouw Van Burg en het overlijden van de heer J.B. Hak zijn er dne vakatures, waarvoor mo menteel kandidaten wor den gezocht. Na de pauze zal het con cept-programma voor 1987 worden besproken. Als de tijd het toelaat wordt de avond besloten met een dia-quiz van Leusden. 19, 20, 21 januari Leusdenaren voor Leusdenaren! LEUSDEN - Donderdagavond werd in het Vooronder een thema-avond gehouden over „Vrouw en (on)betaalde ar beid". Marlou van Royen van het Bureau voor rechtshulp en Willemien van der Ziel van de Vrijwilligers-vakaturebank in Amersfoort legden de rechten en plichten uit van een ieder, die werkt. Die rechten zijn gelijk voor wat betreft part-time en full-time werk. De proeftijd duurt maximaal twee maanden. Men kan in deze proeftijd zonder reden ontslagen worden. Daarna kan men een contract krijgen voor bepaalde of voor onbepaalde tijd. Indien men een werkne mer wil ontslaan, die voor on bepaalde tijd is aangenomen, moet toestemming gevraagd worden aan de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Vakanties en vrije dagen zijn bij part-time werk hetzelfde als bij full-time werk. Het loon is gelijk. Het bruto uur loon moet hetzelfde zijn Dit met uitzondering van mensen, die minder dan 1/3 van de ge bruikelijke werktijd werken. Zij vallen niet onder de wet op het minimumloon. De vakantietoeslag is 7Vz%. Ook is men ziekenfondsverze kerd, zelfs indien men een dag per week werkt. Naast het part time werk, werd ook gespro ken over het thuiswerk. Bij thuiswerk heeft men niet veel rechten. Men voldoet na melijk niet aan één van de voor waarden voor een arbeidsover eenkomst, er is namelijk geen sprake van een gezagsverhou ding. Men ontvangt stukloon" en geen vakantietoeslag, noch heeft men recht op vakantieda gen. Verder is het nog steeds onze ker of thuiswerkers verzekerd kunnen worden. Er is ook ,,de afroepkracht", die zeer onregelmatig opge roepen wordt om te komen werken. Weigeren is mogelijk maar dat durft men vaak niet. Indien men lange tijd werkt, met regelmaat, kan men niet zo maar ontslagen worden. De afroepkracht is alleen verze kerd op de dagen dat hij/zij werkt Ook kwam het vrijwilligers werk ter sprake. Alle voorde len werden opgenoemd: de zinvolle vnietiidsbesteding, de kontakten, de regelmaat en struktuur. Bij vrijwilligerswerk is het be langrijk dat men goede afspra ken maakt. Ook bij dit werk is er sprake van een beloning, met in geld, evenwel. Er is sprake van meer vrijheid, want bij betaald werk moet men aan veel meer voorwaarden vol doen en heeft men meer ver antwoording. Vrijwilligers werk, dat bepaalde eisen stelt qua opleiding, is eigenlijk on betaalde arbeid. Er was betrekkelijk weinig be langstelling voor deze thema avond, dit was waarschijnlijk te wijten aan de koude. leiding gewerkt aan het to neelspel en expressie. Dit gebeurt op Brink nummer vier, waar in een gewoon woonhuis herhaalde midda gen per week de meubels uit de woonkamer gehaald worden om een geschikte speelruimte te creëren. De ruimte die bij andere huizen normaliter als ga rage dienst doet, fungeert hier als schmmkruimte; er is een gedeelte van de ka mer gecreërd als verkleed ruimte en men vindt er di verse dozen met allerhande toneelkleding. Zaterdagochtend, nadat in de boerderij verschillende toneelstukjes waren opge voerd voor een grote me nigte ouders en andere be langstellenden, toonde pantomine-speler Rob van Reijn op onnavolgbare wijze hoe men zijn jas aan trekt en daarna toog het hele gezelschap naar bui ten richting Brink nummer 4. Hier liep Rob van Reijn door bijna zichtbare deuren en deurtjes en geïllustreerd dor een geluidsband ver morzelde hij met zijn elle boog een denkbeeldige ruit, waarna het toneelate lier officieel geopend was. Hierna was er voor belang stellenden gelegenheid om een kijkje te nemen in de repetitie- en schminkruimte van "Katinka". Ook waren foto's tentoongesteld van aktiviteiten van het afgelo pen jaar. LEUSDEN - Annelies Krekel, taxateur voor goud, zilver en sieraden, hield woensdagavond een boeiende lezing in het Claeverenblad. De culturele raad had speciaal het on derwerp „zilver" gekozen, omdat dit iets is, dat iedereen aanspreekt. In de krant stond vermeld, dat Annelies Krekel de zilver- smeedkunst door de eeuwen heen ging behandelen. Dit bleek echter niet mogelijk op één avond Zij behandelde de negentiende eeuw met zijn ver schillende stijlen. In de negentiende eeuw vond de "democratisering van het zilver" plaats. Dat wil zeggen dat meer mensen het konden aanschaffen, doordat het op een makkelijker manier ge maakt kon worden dan ervoor, namelijk machinaal. STATUS Het zilver was een soort status symbool. Sinds in 1814 de. meuwe waarborgwet kwam. moest het centraal gekeurd worden. Elke zilversmid had zijn eigen merkteken. Door deze maatregelen kon men de ouderdom en de waarde van een voorwerp schatten. Er is heel wat gerommeld met zilver om het goedkoper te ma ken. Zilver is namelijk een com binatie van zilver met een edel metaal. Aan de hand van een merk kan men zien hoeveel ge halte zilver erin zit. Op grote voorwerpen staan vier meestertekens, op kleine voorwerpen maar twee. In het begin van de negentiende eeuw werden alle voorwerpen met de hand gemaakt, in het begin van de eeuw in Empire- stijl. De getoonde dia-sene liet de verschillende stijlen zien, zoals Art Nouveau, een stijl die later in zwang kwam. Bekende zilversmeden zijn Bentveld en Carrenhof. In de pauze en erna kon men zijn ei gen zilveren voorwerpen laten taxeren. Hier werd dan ook volop ge bruik van gemaakt. De belang stelling voor deze lezing was groot, ondanks de barre koude. 'pSDEN - Groot feest vorige week bij de familie De Haas-Krijger aan de Klaverland 49 in heusden. De heer de \rouw des huizes vierden hun 55-jarig huwehjksfeest. Voor de burgemeester was dat een reden om het itpaar met een bezoekje te vereren. 13 >avïd Herman de Haas werd op 13 januari 1906 geboren in Amsterdam. Vijfenvijftig jaar geleden trad hij de in s*ifdstad in het huwelijk met Neeltje Stephina Krijger, die op 6 februari 1905het eerste levenshcht aanschouwde °\luiden. Het huwehjk werd gezegend met vijf kmderen. :2''inds 20 februari 1975 woont het echtpaar De Haas-Krijger in Leusden. Binnen kort kunnen ze dus het feit, dat ze ljj alf-en-een-half jaar in Leusden wonen, vieren. Periode: 22 jan. t/m *t febr. do 22 A11emaa1 Leugens van Hugh Wh i tempre Kitty Janssen, André van den Heuvel e.a. 20.15 uur Theater do 22 Jonge Musici met Jong Repertoire Kamerorkest van het Utrechts Conservatorium Dirigent: David Porcelijn 20.15 uur St. Aegtenkapel't Zand 37. vr 23 Extra ingelaste voorstelling Freek de Jonge Het Damestasje 20 15 uur Theater za 2*4 Hans Liberq Berg Berg 20.15 uur Theater. zo 25 Kof fie tonee1 Toneelgroep Centrum Een lichte Iunc h van Peter van Straaten. 12 uur Theater. zo 25 Niet-Westerse Muziek Dansgroep Mudra Irama Gamelangroep Ra ras Budaya Javaans muziek- en dansspel. 1*1.30 uur St. Aegtenkapel, 't Zand 37. Nog beperkt plaats. di 27 Adèle Bloemendaal In korte broek 20.15 uur Theater. Nog beperkt plaats, do 29 Mijn Hekka van Athol Fuqard Josephine van Gasteren e.a. 2015 uur Thea ter vr 30 Paul de Leeuw Stel moeder niet teleur 20.15 uur Theater. Musical Madame Arthur Musical Madame Arthur Musical Madame Arthur Jos Brink, Frank Sanders e.v.a. 20.15 uur Theater. Nog beperkt plaats. Koffieconcert populair Marjol F lore 12 uur Theater, di 3 Het Brabants Orkest Dirigent: Isaac Karabtchevsky Solist: Jaap van Zweden, viool 20.15 uur StadshaI wo A Peter Faber Cup i do 20.15 uur Theater. Kaartverkoop v.a. één week voor het evenement ma t/m vr 12-1*4 en 16.30-17-30 uur; telefonisch 12.30-1*1 en 16.30-17.30 uur, tel. 033-72609*4. za 31 zo I ma 2 de - haast aanwezige - ruiten voor hel Toneelatelier. NEUSDEN - De vlaggen lingen afgelopen zater- lag uit bij de huizen ge- egen rondom boerdeij 't Claeverenblad aan de 3rink. Dit vanwege de feestelijke opening van toneelatelier "Ka tinka". Het spelen van toneel door kinderen raakt de laatste tijd steeds meer in opmars. Sinds september 198S wordt onder deskundige Foto: Freek de Jonge Foto: Rob Verhorst. Je openingshandeling vergde, aan Van Reijn's gelaatsuitdrukking te ren, de nodige inspanning >df 3 p JSDEN - De heer Jan Costa Lensden verblijft momen- in Tarrafal, de gemeente Kaap Verdiè waarmee «den vriendschappelijke tacten onderhoudt. De fcr Costa is daar vandaag ïige van de ingebraik ie van een windenergie- d eet waarmee Tarrafal Prtaan 24 uur per dag over rtriciteit kan beschikken, vandaag maakte men in Tar- gebruik van een dieselgene- r. Die leverde slechts zes uur dag stroom. Tegelijk met de we energie-voorziening (die kbesparing oplevert van 30.000 Vbrandstof per jaar) krijgen de oners van Tarrafal er ook drie k irputten bij. ^t feit dat men in Tarrafal nu 24 per dag kan beschikken over 1 triciteit heeft belangrijke ge- Ben. Nu men in de gelegenheid bijvoorbeeld koelkasten te "uiken, kan men het voedsel r en langer bewaren. De kans ;en voedselvergiftiging wordt door lager, met als gevolg dat het kindersterftecijfer gaat da- it kindersterftecijfer bedraagt >0 per 1000 kmderen. Ter ver lang: in Nederland ligt dat ge- p 10 tot 15 per 1000 kinderen. ALE PLEK 0i zijn heel wat gesprekken ge it met de mensen m Tarrafal", zei de heer Costa aan de voor avond van zijn vertrek. „De wind molen ligt een beetje buiten het dorp, omdat daar de ideale plek was. Er was dan wel een hoogspan ningskabel nodig naar het dorp. We hebben de mensen daar dui delijk moeten maken dat illegaal aftappen van electriciteit niet mo gelijk is." „We hebben daarbij veel steun gehad van de dorpspastoor. Dat is een belangrijke persoon in het dorp. Hij heeft in de kerk meege deeld dat men van die kabel moet afblijven", vervolgt de heer Costa. „Kaap Verdianen zijn een slim volk en zeer gedisciplineerd." Het windenergieproject werd in dne jaar gerealiseerd en kostte vijf miljoen gulden. Behalve het instal leren van de voorziening, heeft men de bewoners van Tarrafal ge leerd om zelf windmolens te ma ken. „Maar op electro-techrusch gebied moeten we ze voorlopig nog ondersteunen", aldus de heer Costa. SAMENWERKING Het project dat vandaag m wer king wordt gesteld, is het resultaat van de samenwerking tussen de TH Twente, TH Eindhoven en DHV Consulting Engineers te Amers foort. Zij hebben hun krachten ver zameld m de C.W.D. Dat staat voor Consulting Services Wmd Energy Developing Countries. John Costa uit Leusden treedt op als country project coördinator. Voor Tarrafal werd een speciaal soort windenergie-systeem ont wikkeld, het zogenaamde Auto noom Wmd Diesel Systeem (AWDS). „Goede ontwerpen ma ken klinkt eenvoudig, maar is heel moeilijk", aldus de heer Costa. Bij het AWDS gaat het om de koppe ling van een dieselmotor aan een WEPS (Water Electric Pumping System) waardoor electriciteit wordt opgewekt die in de huishou ding gebruikt kan worden. John Costa zorgde er ook voor dat de gemeente Leusden in con tact kwam met de gemeente Tar- rafal. Dat is nu al weer zo'n ander- TROTS half jaar geleden. Op uitdrukkelijk verzoek van de secretariao Admi nistrative do Tarrafal H.E. A.A. Freire, zijn functie is te vergelijken met die van een burgemeester m ons land, moet het contact tussen beide dorpen een sociaal en vooral cultureel karakter dragen. „Het gaat hen zeker niet om het geld", aldus de heer Costa. die mm of meer een reizende ambassadeur is geworden. „Als hier iets over hun dorp en de Kaap Verden ver teld wordt, vinden ze dat leuk. Ze zijn trots op hun land." De gemeente Leusden wil zich voorlopig niet bemoeien met de contacten tussen beide gemeen ten. Men vindt dat in eerste instan tie particulieren die contacten moeten onderhouden. Maar, zo bleek eerder al tijdens de diverse commissievergaderingen, men staat er positief tegenover. Met name de burgemeester loopt erg warm voor het idee van een soort van culturele band tussen Leusden en Tarrafal. Hij onderhoudt dan ook al enige tijd een vriendelijk schriftelijk contact met zijn collega m Tarrafal. Bovendien zijn er al di verse geschenken uitgewisseld. Ook particulieren hebben de draad inmiddels opgepakt. Be kend is nog de actie van de open bare bibliotheek tijdens de Cultu- rade van vorig jaar, waarbij geld werd verzameld voor de realisatie van een bibliotheek in Tarraïai. De Rotary Club in Leusden buigt zich momenteel over de mogelijkheden om iets aan de contacten bij te dra gen. De Vrouwenraad is ook geïnte resseerd. Zij houden op 25 februan een dag m het kader van de Kaap Verden. Het spreekt voor zich dat op die dag het vrouwenprobleem centraal staat. „De vrouwen moe ten er erg hard werken", is de erva ring van John Costa.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9