Pijltjesgooien voortaan op gestructureerde manier I KPO Achterveld huldigt mevrouw Yan Dijk-Van Druten Schaatswedstrijd in Banninkpark LEUSDEN; iL Dartsvereniging in Leusden komt van de grond: Geslaagde avond Historische Kring Leusden leusder krant Rode hond weggelopen Vaudeville in Zooz —bokaal Jeugdige Leusdenaar fors bestraft 11 Minder koud weekinéjj&md&'\ Leusden DONDERDAG 22 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Binnenkort krijgt Leusden er een binnensport vereniging bij. Rien Sluimer, voorzitter van de vereniging 'To the Point' (in oprichting) is druk bezig om overal aan dacht te vragen voor de dartssport. De naam dartssport zal velen niets zeggen. Toch heeft ie dereen wel eens gezien dat anderen bezig waren met het werpen van pijltjes in een rond bord. 'Pijltjessport' klinkt niet goed. Daarom heeft men in Nederland gekozen voor de Engelse benaming. Er wordt in Nederland derhalve met 'darts' geworpen en niet met 'pijltjes'. De Dartssport is allesbehalve een sport die nog in de kinder schoenen staat De voorzitter van de nog definitief op te rich ten vereniging weet te vertel len dat de officiële Neder landse Dartsbond al 20.000 ge registreerde leden kent. Over de aantallen lieden die van tijd tot tijd voor de lol wel eens een dart werpen zijn geen gege vens bekend. De Nederlandse Dartsbond heeft nog niet zo lang geleden haar tienjarig bestaan gevierd. Een echte nieuwkomer kan de Dartsbond dan ook niet ge noemd worden. De dartssport vindt waarschijn- Richard Biinnik, mede-eigenaar van cafe De Brouwerij, bij het darts-bord. lijk haar oorsprong in het Ver enigd Koninkrijk. In Engeland, Wales en Schotland zijn in to taal zeven miljoen leden aange sloten bij de Nationale bond. Ook in andere Europese lan den wordt de sport van het dartswerpen bedreven. Reden waarom er ook jaarlijkse we reldkampioenschappen wor den gehouden. In 1984 vonden de wereldkam pioenschappen al eens plaats in Nederland. Vorig jaar werd de WK darts in Finland gehou den. De Nederlandse heren wisten daar geen indruk te ma ken: de Nederlandse dames- ploeg viel in Finland wél op door de goede prestaties. DE BROUWERIJ In Leusden houdt een groep mensen zich al een poosje be zig met de dartssport. Op ge zette tijden komt een groepje mensen bij elkaar in café De Brouwerij aan de Hamersveld- seweg om een avondje hun sport te beoefenen. Vong jaar heeft men al af en toe een toer- nooitje gespeeld in het Leus- dense café 'Het Bord', zoals het bord waarop gegooid moet geworden in dartskringen sim pelweg heet, neemt op dit ogenblik nog een bescheiden plaats in in het café. De opstelling voldoet met hele maal aan de regels. Zodra er echter echt gespeeld gaat wor den volgens de internationaal opgestelde regels kan door het verplaatsen van enig meubilair echter een volwaardige darts- baan gemaakt worden. De wer pers hebben dan voldoende Rien Sluimer, de voorzitter van de Leusdense darts-vereniging in oprich ting. ruimte om zich te bewegen. Het feit dat de plaatselijke ver eniging in een café begint, be tekent echter niet dat de ver eniging die opgericht gaat wor den emge binding heeft met het café. ,,Het spel is waar schijnlijk in cafés ontstaan in Engeland", weet initiatiefne mer Rien Sluimer te vertellen. Ook op dit ogenblik wordt het spel in Nederland nog vaak in cafés gespeeld. ,,Er zijn echter ook grotere ver enigingen die een eigen ruimte hebben", aldus Sluimer. Als voorbeeld noemt hij een Amersfoortse vereniging die over een eigen ruimte beschikt met vier officiële wedstnjdba- nen. REGELS De spelregels voor het darts- spel zijn niet simpel uit te leg gen. Toch gaat het om een ogenschijnlijk eenvoudig spel. De dne darts, waarmee per beurt geworpen wordt, moeten het bord raken op een plaats die veel punten oplevert. In de eindfase moet men, afhankelijk van de stand, een bepaald aan tal punten gooien. Voor amateurs zijn er echter al lerlei eenvoudige spelletjes. Zelfs het simpele spelletje boter, kaas en eieren wordt op het dartsbord gedaan. Een ie der die eens wil oefenen kan bij café De Brouwerij binnenlo pen en om een setje oefendarts vragen. Geoefende spelers be schikken over hun eigen darts. Prijzen van een set darts van drie gulden kunnen vanëren van 25 gulden tot ver boven de 150 gulden. Onnodig te zeggen dat een dartsspeler niet graag zijn eigen darts aan een begin neling uitleent. Rien Sluimer en enkele andere bestuursleden in spé willen zo snel mogelijk starten met de vereniging, die men de naam heeft gegeven van 'To the 1 point'. De 'Point' verwijst in dit geval naar 'The Buil', in ge woon Nederlands de roos van het dartsbord Vóór de grote vakantie heeft de vereniging i.o. al enkele evene menten op het programma staan. Gedacht wordt aan een interne competitie, een paas- toernooi en een open toernooi. Ook denkt men aan het houden van een koppeltoernooi, waar bij in paren gespeeld wordt. LEVENSVATBAAR Mocht de vereniging levensvat baar blijken te zijn, dan zal men in september deel gaan nemen aan de competitie van de natio nale dartsbond. Voorlopig wil 'To the Point' geen onderscheid maken tus sen beginners en gevorder den. „We willen in het begin zoveel mogelijk mensen mee laten doen met alle activitei ten", aldus Rien Sluimer. „We willen vooral plezier hebben in onze sport en zeker niet direct fanatiek aan de gang gaan", vult de toekomstige voorzitter nog aan. Bij voldoende belangstelling gaat de vereniging in februari van start. Belangstellenden of mensen die meer inlichtingen willen hebben over de nieuw op te richten vereniging, kun nen terecht bij Rien Sluimer (overdag telefoon 943244) of bij Ton Weijers (telefoon 727669). Wie denkt dat de dartssport bij uitstek een mannensport is, heeft het mis. Vrouwen zijn vaak mannen de baas bij het pijltjeswerpen. Ook de nieuwe vereniging zou graag zien dat dames zich aanmelden voor deelname aan de verenigings activiteiten. jSi Hg II ACHTERVELD Maan- dagavond hield de plaatse lijke KPO afdeling haar jaar vergadering. De bijeenkomst werd geopend door de vice- voorzitster, mevrouw Anny van Dalen-Born. Ze verwel komde de aanwezigen en was heel blij dat er een grote op- 'jjjÜ komst was. Ze hoopte dat het een goede en gezellige avond zou worden. Uit het jaarverslag van de secre taresse bleek dat men een heel actief jaar achter de rug heeft met veel activiteiten die alle goed wa ren geslaagd. De penmngmeeste- resse kon mededelen dat men fi nancieel goed rond had kunnen komen en dat men ook nu weer uit de rode cijfers had kunnen blijven. Hierna werd mevrouw Van Dijk- Van Druten naar voren ontboden. Zij was 50 jaar lid van de KPO en werd in verband hiermee gehul digd. Zij werd hartelijk toegespro ken door de vice-voorzitster. Vijf tig jaar lid is zeker het vermelden waard Het is wel leuk om te vermel den dat mevrouw Van Dijk het al die jaren wel heeft weten te voor komen dat zij in het bestuur terecht kwam. Hoewel zij in die jaren hier voor dikwijls is aangezocht, is het haar steeds gelukt er buiten te blij ven. Als er een vergadering met een bestuursverkiezing was, waarbij zij (Van eén onzer medewerkers) LEUSDEN - Dinsdagavond kwamen de leden van de His torische Kring Leusden in de vergaderruimte De Kit, deel uitmakend van het Gertrudis- complex, bijeen waar het me delid van de vereniging, Ing. A. F. C. Nieuwenhuyzen een en ander vertelde van zijn herinneringen over de aanleg van het Valleikanaal, nu ongeveer 50 jaar geleden. Ing. Van Nieuwenhuyzen had m de jaren dertig de leidmg bij dit Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tol 12 00 uur en van 14 00 lot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: :>.f 66.80 per jaar. 33,90 per half jaar. 17.20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakl op Biet onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u konlakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld. met ddidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. grote project. Van de foto's, die hij uit die tijd had bewaard, waren dia's gemaakt, die een duidelijke indruk gaven van het m die dagen enorme werk. Het kanaal heeft een lengte van ongeveer 40 kilometer en darvoor moest een hoeveelheid van meer dan éen miljoen kubieke meter grond worden verzet, met als voornaamste werktuig een schop.. Om de waterhuishouding m de Gelderse Vallei te verbeteren wa ren er reeds jaren plannen om een kanaal te graven vanaf Rhenen tot Amersfoort. Maar of dat een scheepvaartkanaal van de Rijn naar Amersfoort moest worden of een afwateringskanaal was nog de vraag. Een scheepvaartkanaal werd, door sluizen en bruggen, erg duur. Bovendien werkte de stad Utrecht, die liever zelf een verbin ding kreeg met de Rijn, tegen Toen in de jaren dertig het aantal werklozen steeds groter werd, be sloot men een afwateringskanaal te graven m het kader van de werk verschaffing en de regering be paalde: geheel handwerk. Wegens hun ervaring met grondwerk werd de Heide-maat- schappij ingeschakeld om het werk uit te voeren. Werklozen uit de provincie Utrecht konden vrij willig hieraan deelnemen en zo een paar gulden meer verdienen per week dan „steun". Aan dit project namen 1200 tot 1500 arbeiders deel, waarvan een groot gedeelte bestond uit mensen die nog nooit een schop in hun handen hadden gehad; onderwijzers en kantoor mensen. Later werden ook mensen uit Den Haag en Amsterdam ingezet. Die moesten wel, om onderlinge twisten te voorkomen, gescheiden aan werk worden gezet. Nog later, toen wegens de oorlogsdreiging de tijd drong, werd het gebruik van smalspoor en kipkarren toege staan. Dit, en nog veel meer bijzondere aspecten wist de heer Nieuwen huyzen op prettige en boeiende manier te vertellen. ook op de voordracht stond, was zij i niet op de vergadering aanwezig Dit had dan tot gevolg dat zij maar enkele stemmen kreeg en zo met werd gekozen, hetgeen dan wel haar bedoeling was." Zij kreeg een oorkonde aangeboden en een mooi bloemstuk. Vervolgens was er de bestuurs verkiezing. Aftredend was Frouk Soesbergen, die zich niet meer her kiesbaar stelde. Het bestuur droeg mevrouw Joke Steenbeek-Van de Burgwal voor Daar er geen tegen kandidaten waren ingebracht, werd zij als bestuurslid gekozen. Het scheldende bestuurslid werd veel dank gebracht voor het vele werk dat zij voor de vereni ging had verricht. Ook zij mocht een mooi bloemstuk m ontvangst nemen. Na de rondvraag volgde er een pauze. Na de pauze kwam de beloofde verrassing in de vorm van een bmgo. Er werden drie ronden ge speeld waarbij een aantal leuke prijzen te winnen was. LEUSDEN - Op zaterdag 24 februari houdt ijsclub Zwa nenburg jeugdwedstrijden op de ijsbaan in het Jan Bannink park. Aanvang 10.00 uur, in schrijven vanaf 09.00 uur. De wedstrijden worden gehou den in zes leeftijdscategorieën tussen zes en vijftien jaar. Jongens en meisjes worden gescheiden ingedeeld. LEUSDEN - De bewoners van het pand aan de Schammer- steeg 2 zijn sinds kort hun hond kwijt. Men vermoedt dat het beest is weggelopen. Het gaat om een rode Golden Re- treiver. Mensen die de hond ergens ge signaleerd hebben, worden dnn- gend verzocht contact op te nemen met de eigenaar via telefoonnum mer 033-950001 LEUSDEN - De band Vaude ville treedt komende zaterdag op in de Zooz aan de Hamers- veldseweg 100. Vanaf 20.00 uur kunnen liefhebbers van stevige rock er terecht voor een gezellig avondje. Mensen met een Zooz-pasje betalen 2,50 gulden entree, mensen zonder pasje 3,50 gulden. Het optreden m de Zooz is het eerste sinds lange tijd. Emge tijd geleden stopte Vaudeville met het geven van uitvoeringen. Reden daarvoor was de onemgheid over de te varen muzikale koers. De kern van het gezelschap bleef echter bijeen en ging op zoek naar meuwe muzikanten. Vers bloed werd gevonden in de personen van Martin Bakker als gitarist en Maurice de Wijs als drummer. Beiden fungeren boven dien de achtergrondkoortje. De ovenge leden van Vaudeville zijn Niek Grandiek (zang, mondharmo nica, gitaar en toetsen) en Aad Cor- reljé (basgitaar). Het meuwe repertoire bestaat uit stevige, melodieuze rocknummers met daarnaast ook enkele ballads. Er worden ook covers gespeeld; die zijn dan wel m een meuw jasje gestoken. De winter is inmiddels in een kritiek stadium beland. Overduidelijk is bewezen hoe gevaarlijk het is om lange termijn-verwachtin gen uit te spreken met een Elfstedentocht vlak voor de deur. Kleine wijzigingen in het weer-draaiboek kunnen een onaanvaardbaar risico inhouden. Goed, de tocht is deze week van de baan, maar is zeker niet definitief uitgeslo ten. Maar dat is een Friese aangelegenheid waar wij Leusdenaren ons beter niet mee moeten bemoeien. Zoals al geschreven, komt er een kleine complicatie in het winterweer. Een (klein) minimum bij Zuid-Noorwe- gen brengt de wind tijdelijk in de west- tot noordhoek, waardoor minder koude Noordzeelucht binnen stroomt. Dit is vooral te mer ken aan de toename van de luchtvochtigheid. De temperatuurstijging zal waarschijnlijk van korte duur zijn. Het lijkt mij niet geheel onmogelijk dat de dooi beperkt blijft tot de kust gebieden en dat bij ons de temperatuur dicht bij het vriespunt blijft schommelen. Tegen het weekeinde gaat de wind waarschijnlijk weer naar het (noord)oosten en wordt er opnieuw koudere lucht aangevoerd. Als ge volg hiervan kan er dit week einde volop geschaatst wor den. Inmiddels is het aantal vorstdagen in januari al op gelopen tot 18 (normaal is dat 14) en het aantal ijsdagen tot 11 (normaal 4). Dit alles in Achterveld gemeten tot en met dinsdag. Met deze score heeft de winter 1986/1987 tot nu toe volgens de bereke ningsmethode Hellmann al de kwalificatie „vrij koud" gekregen. Dit na een zeer zachte december maand. We moeten afwachten hoe het verder afloopt. We zitten immers pas op de helft en vaak heeft februari nog wel wat in petto bij dit soort win ters. De vraag igesteld: Hoe is het mogelijk dat wanneer het bij ons erg koud is, het juist in Lapland of IJsland erg zacht is? Welnu, dat komt omdat er in zo'n strenge vorstperiode zoals nu een blokkade wordt gevormd door een Scandina visch hogedrukgebied. Daardoor ontstaat er een splitsing in de straalstroom. Warmbloedige depressies worden dan afgebogen of naar de Middelandse Zee of naar IJsland en in het laatste geval trekken ze door naar Noorwegen. Daar heerst dan zacht weer met temperatu ren boven nul. Tevens wordt er een afvalwed- strijd gehouden voor zowel jon gens ais meisjes tot 16 jaar, over vijf ronden (ongeveer twee kilometer). Er zijn voor de beste dne deelne mers per categorie medailles te verdienen. Bij de afvalwedstnjd wordt de W. Renkersbeker alswel de Zwa- 'nenburgbeker verdedigd. Hiertoe worden de huidige bekerhouders verzocht hun beker ter verdedi ging aan het bestuur van de ijsclub te overhandigen. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer ƒ6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Zaterdag 24 januari 20.00 uur: Vaudeville in de Zooz aan de Hamersveldseweg 100. 20,30 uur: Dansavond m De Mof. Woensdag 28 januari 09.45 uur: Info-ochtend over luis- terlezen in De Wolboom aan de Hamersveldseweg 2A. 20.00 uur: Jaarvergadering van de Oranjevereniging in jongeren centrum De Til aan de Hamersveld seweg 30. LEUSDEN/UTRECHT „Waarom is justitie er zo hap pig op om u en uw collega's met straf weg te sturen?" Driehonderd doden in het ver keer per jaar, waarbij alcohol een rol speelt, luidde het ant woord dat de Utrechtse offi cier van justitie, mr. P. Ben der, gaf op zijn eigen vraag. Hij eiste maandag 750 gulden boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van vier maanden tegen een 21-jarige inwoner van Leusden, die een jaar ge leden een auto had bestuurd met ruim twee-en-half keer teveel drank op. „Ik ben volkomen fout geweest," realiseerde de verdachte zich. „Ik ben er zo van geschrokken dat ik helemaal niet meer drink." Politie rechter mr. A. Weijsenfeld, vond dat een goede zaak. „Dat is ook een 1 van de bedoelingen van dit ge- I heel," zei hij. Een veroordeling conform de eis was het gevolg.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3