«interview op donderdag „Geen selectief toelatings beleid voor kinderdagverblijf' Dorpscafé De Swartesteegh bestaat 10 jaar Het caféleven moet meer gepromoot worden. Café is trefpunt voor lieden van allerlei pluimage - Planadviesgroep: controle inbouwen KPJ houdt lezing over euthanasie Forse groei ledental Amnesty plaatselijk, nieuws DONDERDAG 22 JANUARI 1987 LEUSDEN - Jongstleden dinsdag bestond het cafe De Swartesteegh, gelegen aan de Zwarteweg, precies tien jaar. Veel Leusdenaren hebben in de afgelopen tien jaar wel eens een pilsje gedronken in het doorgaans gezellige dorpscafé. Dezelfde Leusdenaren hebben in die afgelopen jaren kennis gemaakt met Ab en Truus van Maanen, want doorgaans is één van beiden wel in het cafe aanwezig om het de gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken. Voor Ab van Maanen hoeft alle publiciteit rond het tienjarig bestaan niet zo nodig. Ook Truus vindt alle drukte niet zo erg nodig, maar toch: „Het caféleven moet meer gepromoot worden," vinden beiden. door Frits van Breda Wie zich gaat verdiepen in de 1 achtergronden en histone van café De Swartesteegh komt al snel tot de ontdekking dat de geschiedenis baai van het café nauw verweven is met een stukje dorpsgeschiedenis. Dat zo juist Truus van Maanen-van den iaai Hengel m het cafébedrijf is terecht gekomen, lijkt haast een erfelijke ,98- zaak te zijn. Zelf wilde ze eigenlijk ïfdfr helemaal niets met kroegen te ma- 033. ken hebben. „Ik heb in mijn jeugd een negatieve indruk gekregen van het café. Eigenlijk zijn we er n in min of meer toevallig ingerold", d« vertelt Truus. tst Beide grootouders van Truus van Maanen dreven een café. Eén stel grootouders tapte het pilsje in Ter- schuur. Het betreffende café, Voer- mans Welvarren, ook wel bekend als caïe SmFenbeek, was tot twee 1 jaaf geleden in handen van een i oom en tante van Truus. Het echt paar stopte overigens met het café y toen ze de leeftijd van 60 jaar be reikt hadden. Het is wellicht met helemaal toe vallig dat Ab van Maanen zijn vrouw voor het eerst tegenkwam in het bewuste café m Terschuur. Ge sproken kan worden van „liefde op het eerste gezicht". Ab van Maanen had al de leeftijd van 30 jaar bereikt toen hij over trouwen ging denken. De grootouders van Truus van Maanen dreven een café in het toenmalige Hamersveld. Grootva der Evert van den Hengel is trou- wens niet als kastelein begonnen in Hamersveld. Zoals in het begin van deze eeuw wel vaker voorkwam combineerde grootvader Evert zijn 5? boerenbednjfje met het vak van bakker. KLEINE SWARTESTEEGH De gecombineerde bakkerij/ boerdenj van Evert van den Hengel was te vinden aan de Zwarteweg iop de plaats waar nu nog een zoon en van grootvader Evert woont, juist naast de Rabobank. Op de plaats waar nu de Rabobank aan de Bie- zenkamp staat, stond een boerdenj die de naam „Swartesteegh" droeg, de boerdenj van Evert van den Hengel werd „Kleine Swarte steegh" genoemd. Dat Evert van den Hengel in het horecavak terechtkwam had hij te danken aan één van zijn negen kin deren. De bij oud-Leusdenaren be roemde Tiem van den Hengel was in die dagen een regelmatige be zoeker van een cafeetje aan de Ha- mersveldseweg. Het café in het pand waar nu nog slijtenj Van den Hengel is gevestigd, was m handen van Steven van den Berg. Steven senior combineerde ook verschillende zaken m zijn pand. Naast caféhouder was Steven ook bakker. Verder kon men in de win kel terecht voor wat grutterswaren. Door zijn regelmatige bezoek aan het cafeetje kwam het Tiem ter ore dat Steven wel wilde gaan rente nieren. Toen Tiem met dat verhaal thuis kwam bleken pa en ma wel belangstelling te hebben voor het bedrijf van Steven van den Berg. CONCURRENTEN De ontwikkelingen volgden el kaar snel op. Evert kocht voor veertiehduizérid gulden het pand van Steven met alle bedrijfsactivi teiten die er plaats vonden. Evert verhuisde met zijn gezin naar het bednjf naast de toenmalige meng voederfabriek. Truus en Ab van Maanen bij hun eigen tap:Iedereen moet zich hier thuisvoelen kersijs. Op warme dagen was dan ook een flink deel van de Hamers- veldse jeugd bij de bakkenj van Tiem te vinden. Later bouwde Tiem naast zijn winkel een klein hokje, wat m de loop der jaren uitgroeide tot een snackbar. KROEGLEVEN Het cafeleven m het Hamersveld De „Kleine Swartesteegh" werd in handen gegeven van zoon Jo, die verder ging als boer. Voor zoon Tiem liet vader Evert een nieuw pand neerzetten naast de boerderij van Jo. Tiem begon op het adres Zwarteweg 6 een bakkenj en werd dus eigenlijk concurrent van zijn vader. Tiem is later een plaatselijke be roemdheid geworden. Iedereen kende Tiem van den Hengel als „Tiem Beschuut". „Tiem Beschuut" kan beschouwd worden als de grondlegger van wat later uitge groeid is tot de snackbar en café De Swartesteegh. Op warme dagen verkocht Tiem vanuit een bak die voor zijn winkel stond, banketbak van na de oorlog had niet veel te betekenen. Toch waren er in het na-oorlogse Hamersveld met slechts een paar duizend mwoners vier cafés. Niet één kastelein kon echter bestaan van de omzet m de kroeg. De vader van Truus van Maanen, Herman van den Hengel, had na jarenlang als knecht bij zijn vader gewerkt te hebben, de bakkenj/ grutterswinkel en het café overge nomen van zijn vader. Tinus van de Pol combineerde zijn cafeetje aan de Zwarteweg met het beroep van bakkersknecht bij achtereenvol gens Steven van den Berg, Evert van den Hengel en tenslotte Her man van den Hengel. Op de plaats waar nu restaurant De Pepermolen te vinden is aan de Biezenkamp, stond een café van het gezin Tymensen. Hier werd het cafébedrijf gecombineerd met een snoepwinkel. Ook kon men bij Ty mensen terecht voor enkele krui denierswaren. Om volledig te zijn moeten we ook nog het cafe van Piet Hilhorst vermelden. Hilhorst beheerde het toenmalige Ros Beyaart. Naast het café annex feestzaal stond een kruidenierswinkel die ook in han den was van de familie Hilhorst. Herman van den Hengel besloot in 1963 met het café aan de Hamers- veldseweg te stoppen. MEEHELPEN Truus van Maanen kan zich die tijd nog goed herinneren. „Mijn va der stond 's morgens om een uur of vier, vijf al in de bakkenj. Overdag ging hij dan brood bezorgen. Mijn moeder stond bijna de hele dag in de winkel. Als jong kind moest ik dan soms bijspringen in het cafe. Ik heb geen al te goede herinnerin gen uit die tijd overgehouden. Ca fébezoekers in die tijd verschilden nogal van de gemiddelde cafébe zoeker die wij nu in ons café krij gen", vertelt Truus. Hoe het verder is gegaan met de familie Van den Hengel kan een ieder elke dag nog ervaren in het huidige Leusden. Toen vader Her man m 1963 met het café stopte, begon hij een slijterij. „Ik denk trouwens dat rrujn broer, die later de slijterij van mijn vader heeft overgenomen, niet eens weet dat hij volgend jaar zijn 25-jang jubi leum moet vieren", aldus Truus van Maanen spontaan. De bakkerij werd overgenomen door Everard van den Hengel, die zijn bedrijf later verplaatste naar De Hamershof. SNACKBAR Ab en Truus van Maanen gingen mtussen hun eigen weg. Toen oom Tiem problemen met zijn gezond heid kreeg werd de combinatie van bakkerij en snackbar hem te veel. Ab van Maanen, die tot 1969 de kost had verdiend in het pou- liersvak, huurde de snackbar en ging samen met Truus het bedrijf van „Tiem Beschuut" voortzettten. In 1976 stopte Tiem ook met zijn bakkersbedrijf en de bijbeho rende winkel. Ab en Truus kregen de gelegenheid om ook de winkel en de bakkerij bij de snackbar te betrekken Besloten werd om in het pand een café te beginnen. Waarom nu juist een café? „Al hoewel ik helemaal geen goede herinneringen had bewaard aan het café dat we vroeger hadden, vonden Ab en ik toch dat er in Leusden behoefte was aan een ge zellig cafe, waar iedereen zich thuis kon voelen. We zijn eigenlijk alleen maar mgesprongen op de vraag die er was naar een gezellig trefpunt voor jong en oud", zo ver klaart Truus. SWARTESTEEGH Dat de naam De Swartesteegh is gekozen als naam voor het café mag uit dit verhaal wel duidelijk geworden zijn. In het café zelf is ook duidelijk merkbaar dat Ab en Truus erg hechten aan het verleden van Leusden. Op alle wanden in het café treft men foto's aan van histori sche plekjes m Leusden. Een histo ne die in de meeste gevallen nog met zo heel lang vervlogen is. Wie een indruk wil knjgen van het Leusden van enkele tientallen jaren geleden moet eens bij Ab en Truus binnenwippen. Men zal ver baasd zijn over de vele oude foto's. Bij de meeste foto's zal Truus van Maanen wel kunnen vertellen wie en wat er op de foto's staat. die opzet geslaagd zijn. Inderdaad kom je in het café mensen tegen van allerlei pluimage. Een duidelijk stempel is er op het cafe met te drukken. Jong en oud, oud-Ha- mersvelders en meuwe Leusdena ren, arbeiders en direkteuren tref fen elkaar onder het genot van een drankje „Toen het oude gemeentehuis nog in gebruik was, kwamen er na afloop van commissie- en raads vergaderingen ook veel politici en ambtenaren. Sinds het nieuwe ge meentehuis m gebruik is zien we die categone mensen niet zo veel meer", aldus Truus van Maanen. In de afgelopen tien jaar is de doorsnee-bezoeker van het cafe wel wat veranderd. In de beginja ren werd het café vooral m het weekeinde bezocht door grote groepen jongeren. „Jongeren zijn erg trendgevoelig. Soms is het in eens ruet meer „in" om ergens te komen. De jongelui trekken dan ineens massaal naar een andere plaats", aldus Truus van Maanen. PRINCIPE Voor zichzelf heeft Truus van Maanen opgeschreven wat ze be schouwt als het pnncipe van café De Swartesteegh „We willen het de gast zo gezellig mogelijk ma ken. We willen de bezoekers in hun waarde laten, wie het ook is De bezoeker zal zich echter wel moeten aanpassen aan de ge woontes in onze zaak,,' aldus de geschreven verklaring van Truus van Maanen „Of we in onze opzet geslaagd zijn, moet de gast zelf maar zeggen", vult Truus aan. Het ziet er naar uit dat de opzet van de heer en mevrouw Van Maa nen geslaagd is om m Leusden een echt dorpscafé te dnjven. De sfeer is in de afgelopen tien jaar altijd goed geweest. Over het wapenfeit van Ab wordt na jaren nog gesproken. Ab is wel eens over de bar gsprongen om een lastige klant tot orde te roepen. Die atletische toer heeft hij nadien nooit meer uit hoeven voeren. Ge lukkig hoeft dit met, want de gasten Het interieur van het café is in de afgelopen tien jaar niet ingrijpend veranderd. In een horecavakblad van zo'n tien jaar geleden is te lezen dat „De sfeer m en om café De Swartesteegh nog een romantische nostalgie ademt". Die sfeer is nog altijd aanwezig, al moeten trouwe stamgasten lachen als ze horen dat het café een „romantische nostal gie uitstraalt". DORPSCAFÉ Ab en Truus van Maanen hebben er altijd naar gestreefd van hun etablissement een echt dorpscafé te maken De heer en mevrouw Van Maanen vinden zelf dat ze in in het café gedragen zich altijd cor rect, een dwarsligger wordt snel tot andere gedachten gebracht. Als het met anders kan wordt een gast die zich met weet te gedragen vriendelijk verzocht op te stappen. SLUITINGSTIJD Het echtpaar Van Maanen is best te spreken over de samenwerking met de gemeente. „Met de politie hebben we een goed contact. Nu de gemeente het goed gevonden heeft dat we een uur langer open blijven, hebben we niet veel meer te wensen", aldus Ab van Maanen. De sluitingstijd is lange tijd een punt van discussie geweest in de gemeente Leusden. Van Maanen moest vaak tandenknarsend toe zien dat mensen bij hem weg gin gen om „nog even in Amersfoort het laatste pilsje te gaan kopen". Nu; de sluitingstijden van de Amers- foortse en Leusdense cafés elkaar niet veel meer ontlopen, blijven de Leusdenaren ook werkelijk in Leusden. „Ik heb mijn hart wel eens vast gehouden als ik merkte dat iemand met de nodige borrels op achter het stuur stapte om naar Amers foort te njden. Nu komen veel men sen lopend naar het café om een drankje te dnnken", aldus Ab van Maanen. Toch blijft er nog wel wat te wen sen. Van Maanen zou graag zien dat er in Leusden een taxibedrijf kwam. Nu moeten er taxi's uit Amersfoort komen om mensen m Leusden naar huis te brengen. „Een kostbare zaak", vindt Ab van Maanen, die van mening is dat een plaatselijk taxibedrijf de mensen voor een paar gulden 's avonds naar huis zou kunnen brengen. SOCIAAL TREFPUNT Het cafe De Swartesteegh kan met een gerust hart een sociaal trefpunt genoemd worden. Lieden van allerlei pluimage treffen elkaar in het café. Ab en Truus doen ook hun best om activiteiten te organi seren voor de regelmatige of inci dentele klant. Al bijna tien jaar lang wordt er steevast tweemaal in de maand geklaverjast in het café. Traditioneel is het dauwtrappen, I wat een grote groep stamgasten in de vroege morgen van Hemel vaartsdag doet. Verder treffen de leden van een loterijclub elkaar op regelmatige tijden in hun stamcafé. In de nabije toekomst zal er in Dei Swartesteegh regelmatig live mu-j ziek te beluisteren zijn. Het trio!, Wiebe Haanstra zal voor de eer ste maal op donderdag 12 februari m het dorpscafé optreden. Als dit; optreden aanslaat, zal het triol voortaan elke tweede donderdag van de maand in De Swartesteegh; te beluisteren zijn. FEEST Wie verwacht had dat er rond] het tienjarig bestaan van De Swar-1 testeegh een groot feest zou los-! barsten, heeft het mis. „Geen kouwe drukte", zo luidt het devies van Ab van Maanen. Toch zal de tiende verjaardag van De Swarte steegh met helemaal aan het echt paar Van Maanen voorbijgaan. Dinsdagavond hebben de klaver jassers al laten merken dat ze Ab en Truus een warm hart toedragen. De kastelein en zijn vrouw hebbent één avond gereserveerd voor hun vaste klanten. Aanstaande vrijdag, zaterdag en zondag kunnen wat Ab en Truus betreft alle Leusdenaren een bezoekje brengen aan „hun" dorpscafé. Helemaal gratis zal de drank niet vloeien op die dagen. Toch zal men wat goedkoper uit zijn dan normaal. Morgen, over morgen en zondag worden er in De Swartesteegh prijzen gehan teerd zoals die tien jaar geleden van kracht waren. Dat de prijzen in de afgelopen tien jaar dras tisch zijn gestegen, kan elke be langstellende zelf de komende dagen vaststellen. (Van één onzer medewerk sters) LEUSDEN - De maande- lijkse planadvies-gr oepver- gadering vond dinsdagavond plaats in het gemeentehuis van Leusden. Na de medede lingen waarin bepaald werd dat de zaak De Hakhorst en de huisvesting van Nijntje in de volgende vergadering behan deld zullen worden, kwam de plandadviesgroep op het sub sidieverzoek voor de speel tuin De Zonnebloem. Getwijfeld werd aan de nood zaak van een speeltuin in Leus den-Zuid. Er zouden daar nog maar weinig kinderen zijn. Dit werd door de heer Pellikaan van de gemeente Leusden echter tegengesproken. De heer Venselaar vroeg hoe het stond met het onderhoud in Leus den-Centrum en wat er daar voor de kinderen was. Volgens de heer Pellikaan worden er m Leusden- Centrum veel meer kosten ge maakt dan in Leusden-Zuid. Ook kwam de baldadigheid ter sprake. Het bestuur van de speel tuinstichting denkt echter dat alle moeilijkheden opgelost zijn, mdien het toegangshek gerepareerd wordt. De mensen in Leusden-Zuid zijn bijna met meer bereid een bijdrage te leveren aan de speeltuin, daar deze zeer slecht onderhouden wordt. Het subsidie-verzoek, dat om die reden ook werd ingediend, werd goedgekeurd. Het volgende agenda-punt werd zeer uitvoerig behandeld. Dit be trof het kinderdagverblijf Pinke- lotje. Er waren nogal wat twijfels over wat de stichting kinderdag verblijf Leusden nu eigenlijk was: een particuliere instelling die op eigen nsico functioneert of een ge meentelijke instelling. Men vond dat er een tweeslachtigheid in het voorstel zat. Vooral de heer Seton vond het met redelijk dat een stichting op eigen risico moest functioneren. Door de subsidie zou het een ge meentelijke instelling worden, daar de gemeente bepaalde voor waarden stelt. De subsidie, die eventueel ge geven zal worden, hangt »af van de ouderbijdrage. „Hierin schuilt een gevaar dat alleen njke kinderen toegelaten zullen worden", volgens Seton. De heer Pellikaan zei dat er uit sluitend sprake was van particulier initiatief, waarbij de gemeente af en toe een kijkje in de keuken komt nemen. SELECTIEF Voor noodgevallen heeft de stichting een grote verantwoor delijkheid. „Daarvoor is 'n selectief toelatingsbeleid niet uit te sluiten", volgens Seton. De heer Pellikaan zei dat de ge meente na een half jaar gaat bekij ken of het goed draait. De voorzit ter besloot een advies uit te bren gen aan het college. 1. Allereerst moet er een con trole van de gemeente ingebouwd worden door middel van ver slaglegging. 2. Na een half jaar een evaluatie te besoreken in de Planadviesgroep- vergadering 3. lederen moet er gebruik van kunnen maken, geen selektief toe latingsbeleid. Nadat dit advies werd er een kunstwerk bekeken, dat op het Erf zou komen te staan. Niet iedereen vond het mooi. Er rezen emge vra gen over hoe men tot keuzes van kunstwerken kwam. Men vond dat daar emg beleid in moest komen. Er is echter een commissie binnen de Culturele Raad die beslist over de keuzes en nauw contact heeft met de gemeente, aldus één der leden van de planadviesgroep. ACHTERVELD - Woens dagavond 28 januari houdt de KPJ een discussieavond over euthanasie. Deze avond wordt gehouden in De Moes pot en begint om 20.00 uur. Iedereen die hier belangstel ling voor heeft, is deze avond van harte welkom. Eerst zal er een film worden vertoond waarna er een discussie is. Deze discussie zal worden geleid door de plaatstelijke huisarts dr. Schaeffner en door de verpleegkundige An- net Boersen. Zaterdagavond werd door de KPJ een gezellige avond gehouden in café Buitenlust. Voor deze avond waren ook de ouders van de leden uitgenodigd. Het werd een hele ge zellige bijeenkomst met een grote opkomst. Er waren ruim honderd personen aanwezig. De avond begon met een H. Mis in de St. Joseph kerk. Hierna verza melde men zich in de zaal bij Jan Voorburg waar de bijeenkomst werd geopend door de voorzitter Peter van Middelaar. Hij verwei- I komde de aanwezigen en hoopte; I dat het een goede avond zou wor den. Hij was heel blij dat er zo'n H grote opkomst was. Na de opening was er een optre- I den van twee komieken Urban us I en zijn vriend. De twee jongens zongen een aantal zelfgemaakte I liedjes en wisten allen te vermaken I met hun grappen. Tijdens hun op- li treden kwamen er zo nu en dan I hele leuke reacties op een lied of I grap. Eén en ander lokte wel veel hilariteit onder de aanwezigen op Na dit optreden werd er een I verloting gehouden, waarna de dansliefhebbers hun hart konden ophalen. De muziek werd deze j avond verzorgd door Bebo Discc uit Hoogland. LEUSDEN - Het aantal leden van Amnesty International is in de gemeente Leusden het afgelopen jaar aanzienlijk ge stegen en wel van 174 naar 263. Een stijging van ruim 50%. De grootste toename kwam tot stand in de wijk Groenhouten nadat daar een speciale ledenwerfactie was gehouden. Het ledental kwam in die wijk van 17 op 51, een groei van 200%. Deze cijfers werden bekend ge maakt op een één dezer dagen gehouden vergadering van de groep actieve leden (thans 22). In dezelfde vergadering werd een nieuwe voorzitter en een nieuwe secretaris gekozen, respectievelijk Elizabeth Verstoep en Jacqueline Rutten. Het adres van de laatstge noemde is Azunet 34, telefoon 033- 940418.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5