'Eemlands bedrijf moet zich internationaler gaan opstellen' zakelijkheden Zaken en privé gaan tegen woordig uitstekend samen. Wel of niet (te)recht? Voortgezette tijdelijke arbeidsovereenkomst Leusden; van 't Klooster Leusden, Hamersveldseweg 14, Tel. 033-941243. Voorzitter Karelse van KvK op nieuwjaarsrede: DE RENAULT 21 NEVADA Leesprogramma in Leusdense bieb DONDERDAG 22 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws van de jaren '90 dit in totaal zestig hectare omvattende gebied zijn uit gegeven." Daarom is het goed, dat Provinciale Staten akkoord zijn ge gaan met een claim op Nieuwland- Noord en bereid zijn ook het aangren zende Kalveen eveneens voor be drijfsdoeleinden aan te wijzen. Een ander voorbeeld van actief overheidsbeleid noemde de KvK- voorzitter ht structuurplan voor het Amersfoortse centrale stadgebied. „Bij de verdere uitwerking hiervan zal vooral op kwaliteit moeten wor den gelet. Het gaat om grote investe- zieii fur una LEUSDEN/AMERSFOORT - Het bedrijfsleven in de regio Eemland heeft zich in 1986 goed ontwikkeld. „De resulta ten steken, evenals in 1985, wederom gunstig af bij die van andere regio's", zo zei de heer Chr. Karelse, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Eemland, eerder deze maand in zijn nieuwjaarsrede. „Dit bewijst eens te meer dat het Eemlandse bedrijfsleven een sterke, interne dyna miek vertoont." Voor het eerst in de geschiedenis van de kamer, zo blijkt uit de cijfers, zijn er in één jaar tijd meer dan duizend nieuwe ondernemingen ingeschreven. „Een historische mijlpaal", aldus Karelse. „Er zijn maar weinig regio's die een zo snelle ontwikkeling te zien geven." in ui. lerin t 191? e big z«' et Dat beeld wordt bevestigd door de er uitkomsten van de Enquête Regionale 'Bedrijfsontwikkeling (ERBO), maar „het is met vanzelfsprekend dat de sterke 'positie van Eemland m de toekomst - in de jaren negentig - gehandhaafd blijft." 'De KvK-voorzitter ging in op allerlei ^ontwikkelingen, die daarop van mvloed kunnen zijn, zoals de communicatie, die 9esneller en intenser zal zijn. 'evei „Nationale grenzen zullen verdwij nen, afstanden minder een rol spelen. Europa zal in economisch opzicht zich steeds meer als een wereldnatie met een eigen economische ontwikkeling moeten gaan presenteren. Daarvoor is ben krachtig beleid nodig, vooral in de technologische zin. Binnen Europa zul len enkele regio's zich sterk gaan ont wikkelen. De vraag is of Nederland tot [lie regio's zal behoren.Belangrijke aspecten worden internationalisering, waaronder vliegverbindingen met het jauitenland, datacommunicatienetwer ken, infrastructuur en de aanwezigheid 7an hoogwaardige technische opleidin- |jen en bedrijvigheid." I Als Nederland en de Randstad in het bijzonder een rol van betekenis in Eu- (opa wil blijven vervullen, dan zal gein- 12 festeerd moeten worden. „De vraag is us ff Eemland haar positie kan versterken ag en ag en tei; he I rd| ns 1 I I en nu tezamen met de andere regio's moet gaan investeren om de Randstad als internationaal centrum naar voren te schuiven. Binnen de Randstad lijkt het zwaartepunt van de economie steeds meer richting Amsterdam komen te lig gen. En dus steeds meer m de richting van Eemland. Op dit moment blijkt al uit onderzoekingen, dat de noordvleugel van de Randstad, deel uitmakend van de gouden delta - het gebied begrensd door de steden Leiden, Utrecht, Am sterdam en Amersfoort - zich sterk ont wikkelt De ontwikkeling voor Amers foort zal zich in toenemende mate gaan afspelen langs de as Amsterdam, Hil versum en Amersfoort. Gecombineerd met het aantrekkelijke woonklimaat, een factor, die in de komende jaren steeds belangrijker gaat worden, bete kent dit dat Eemland zich sterk kan ontwikkelen. Er zijn dan wel enkele maatregelen noodzakelijk. Het Eemlandse bedrijfsleven zal zich meer internationaal moeten gaan op stellen, onder andere door nauwere contacten met World Trade Centers, meer aandacht voor export en het aan halen van de banden met Schiphol. An derzijds zal vooral op bestuurlijk niveau Voorzitter Chr. Karelse van de Kamer van Koophandel. zich sterk moeten presenteren. De zorg voor een goed voorzieningenniveau zal veel aandacht moeten krijgen. De denk hierbij aan een verdere kwaliteitsver betering van ondermeer het woonkli maat en de winkelvoorzieningen. Daar naast moet de regio versneld aangeslo ten worden op moderne communica tielijnen, het glasvezelnet is daarvan een voorbeeld. Nieuwe initiatieven, die 'n landelijk karakter hebben en waaruit internationale kontakten kunnen voort- bloeien, zijn nodig." Als voorbeeld noemde de heer Ka relse het Nationaal Milieucentrum, dat in Amersfoort gaat komen, een centrum voor het binnen- en buitennulieu, dat een informatie-, communicatie- en voorlichtingsfunktie moet gaan vervul len. Maar er zijn meer initiatieven nodig. OVERHEID IS ACTIEF De heer Karelse was positief ten aanzien van het beleid van de provin ciale en locale overheden, noemde als één voorbeeld het onlangs vastge stelde nieuwe streekplan voor de pro vincie Utrecht, dat gekenmerkt wordt door het scheppen van meer ruimte lijke mogelijkheden voor economi sche activiteiten. „Immers nu de economie weer is aangetrokken, neemt de ruimtebe hoefte duidelijk toe. Van het bedrijfs terrein De Hoef is het afgelopen jaar al meer dan tien hectare, van de thans beschikbare zeventien hectare, ver kocht, dan wel in optie gegeven. Naar verwachting zal reeds in het begin ringen in het hart van de stad, die ook over dertig jaar nog hun waarde moe ten hebben. Essentieel is dat er - naast een marketingplan voor De Hoef - nu ook een dergelijke aanpak voor het centrale stadsgebied komt. Van veel belang is daarom een goede samenwerkingvorm tussen de ge meente enerzijds en het bedrijfsleven anderzijds." Ook de totstandkoming van de A28 werd genoemd. „Het marktpotentieel van de Randstad wordt door deze A28 een stuk dichterbij gebracht. Een knelpunt blijft wel de aansluiting met Amsterdam en Schiphol." De stedelijke verkeersafwikkeling wordt nu bestudeerd. „Het gaat erom als bestuur de moed op te brengen eens een nieuw licht te werpen op een schijnbaar vastgelopen situatie. Ik meen, dat dit evenzeer geldt voor de situatie rond de aansluiting Heiligen- bergerweg gecombineerd met die van de A28 met Leusden." KVK: ONDERNEMINGSHUIS Wat de KvK zelf betreft wees de heer Karelse erop, dat deze zich aan het ontwikkelen is tot een ondernemings huis „waar men onder één dak samen gebracht een zeer uitgebreid pakket van dienstverlening en advisering kan aantreffen. Het gaat daarbij - zonder uitputtend te zijn - om zaken van be drijfseconomische, commerciële, ad ministratieve en technische aard, aan sluitend bij hetgeen de Kamer te bieden heeft." Het in het Kamergebouw gevestigde Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft een aanzienlijke taak uitbreiding gekregen, de stichting Kleinnood is er bereikbaar, er komt een exportbureau van de samenwerkende metaalbedrijven in de provincie Utrecht en het is de bedoeling om te komen tot een constructie, dat consulenten/advi seurs van de centrale werkgeversorga nisatie, van overheids- en semi-over- heidsinstanties, zoals de Rijksrujver- heidsdienst, alsook branche-organisa ties er bereikbaar zijn. „Met al deze initiatieven beoogt de Kamer zo goed mogelijk in te spelen op de toene mende informatie- en adviesbehoefte van het bedrijfsleven." De KvK wil daarnaast ook duidelijk een aanjaagfunktie vervullen, door de overheid te wijzen op het zogenaamde voorwaardenscheppend beleid, „dat zich in concreto laat karakteriseren door voldoende aanbod van op gun stige locaties gelegen bedrijfsvesti gingsmogelijkheden, goede infra structuur, een breed voorzieningenaan bod en bovenal feeling hebben voor v/at het bedrijfsleven in casu de markt nodig heeft. Dit laatste is zeker ook een mentaliteits kwestie binnen de over heid, die zich op allerlei wijzen laat vertalen" Visie, durf en élan zijn een vereiste, evenals rueuwe vormen van samenwer king binnen het bedrijfsleven en tussen overheid en bedrijfsleven. „Binnen de regio Eemland is ver sterking van het gewestelijk samen werkingsverband meer dan ooit geboden.Dit geldt ook voor het sa menspel met en tussen arbeidsbu reaus en Kamers van Koophandel, zeker in het licht van de al eerder gepleite intensivering van de relatie met het Gooi en de Amsterdamse agglomeratie. Wanneer we vanuit het perspektief van vernieuwing van rolpatronen en sa menwerkingsverbanden ons zo opma ken voor de jaren negentig, dan heb ik er vertrouwen in, dat we het in Eemland zullen gaan klaren!" INVESTEREN IN MENSEN Positief over het afgelopen jaar, uit gebreide aandacht voor de toekomst, zo kan de nieuwjaarsrede van de Ka mervoorzitter gekarakteriseerd wor den. Een nieuwjaarsrede, waarin ook werd stilgestaan bij andere onderwer pen, zoals de grote werkloosheidspro- blemaüek, vooral van de groep langdu rig werklozen. Daarbij brak de heer Karelse een lans voor maatregelen, die de mobiliteit van de werknemers kun nen bevorderen en die met name m de financiële sfeer, bijvoorbeeld op het vlak van hypotheekoverdracht, inrich- tinas- en verhuiskosten kunnen liggen. „Investeren in mensen kan in een zich ontwikkelende economie een prima zaak zijn." Er is bij het bedrijfsleven een duide lijke behoefte aan vakbekwame mede werkers, wat voor overheid en be drijfsleven redenmoet zijn om meer energie en tijd te stoppen in opleidin gen. Eemland zal zich sterk moeten ma ken voor het MBO (middelbaar be roepsonderwijs), terwijl in het kader van een nieuwe arbeidsvoorzieningen- structuur gepleit werd voor een eigen regionale invulling. „Ik doe daarom een dringend beroep op een ieder te bewerkstelligen, dat in de provincie Utrecht een regionale tweedeling komt en daarmede behoud van een zelfstandig arbeidsbureau voor dit deel van de provincies." LEUSDEN - In het kader van het tienjarig bestaan van de firma Intertoys, een keten van 110 speelgoedspeciaalzaken, werd het afgelopen jaar een Intertoys- Vakantiefestival gehouden. Maar liefst honderdduizend landge noten hebben daaraan deelgenomen. Drie Leusdenaren vielen in de prijzen: J. van Loenen, A.J. Scherpenzeel en J. Raaijmakers. De Kohlmann reikte hen afgelopen zaterdag de prijzen uit in zijn winkel in De Hamers hof. Alle drie de personen kunnen binnenkort drie dagen lekker ontspan nen in een bungalowpark. LEUSDEN - In de jeugdbiblio theek van Leusden-Centrum en Leusden-Zuid wordt in de periode van 26 januari tot en met 22 maart aandacht be steed aan smulboeken. In ver band hiermee start men ko mende maandag met het lees programma „Smakelijk eten". Kinderen die hieraan mee willen doen, kunnen zich opgeven in de bibliotheek. Er wordt dan een zo genaamde smulpas voor hen uitge schreven. Iedere keer wanneer men zo'n smulboek uitgelezen heeft, krijgt men een sticker voor de smulpas. Iedereen die tenminste vijf boe ken heeft gelezen is dan een echte „smulpaap" geworden en krijgt dan als beloning een smakelijke verrassing uitgereikt. Kinderen die nog een recept hebben van een lekker gerecht, kunnen dat in de bibliotheek inle veren. Alle recepten worden dan verzameld in het groot Biblio theek-kookboek. Mr. H. G. Punt. De wet kent geen onderscheid assen arbeidsovereenkomst aart- legaan voor een bepaalde tijd en :en arbeidsovereenkomst aange- faan voor een onbepaalde tijd. Een xbeidsovereenkomst aangegaan oor een onbepaalde tijd houdt in lat deze partijen geen einddatum ebben vastgesteld. Voor deze ar- leidsovereenkomst zullen de nor- lale opzegregels m het arbeids- echt gelden. De arbeidsovereenkomst voor >epaalde tijd, de aanduiding zegt et reeds, bevat wel een eindda- ïm. Dit betekent juridisch dat par- jen de duur van de overeenkomst iet elkaar hebben bepaald. Deze uur van de arbeidsovereenkomst an of bij het aangaan vastliggen- ;oals een arbeidsovereenkomst oor een half jaar, of objectief vast stellen zijn. ij dit laatste moet dan gedacht -orden aan de gevallen dat men ■erknemers aanstelt voor de pe- ode tot dat project X zal zijn afge- >nd of voor de periode dat werk- emer Y arbeidsongeschikt is. Vereist is bij deze laatste vorm at de duur van de arbeidsover- ankomst objectief vastgesteld loet kunnen worden. Deze duur tag niet eenzijdig beïnvloedbaar jn door partijen. Een derde moet os kunnen opmerken dat een be- aalde toestand is ingetreden en n gevolge van dat intreden de ar- aidsovereenkomst eindigt. Ik wijs erop, dat het van belang is om juist et deze laatste categorieën uiter- ate voorzichtig te zijn. Wat gebeurt er als u een arbeids- rereenkomst aangaat tot dat een apaalde werknemer weer ar- aidsgeschikt zal zijn, E objectief apaalbaar) en deze werknemer verlijdt? f deze werknemer wordt na 2 jaar beidsongeschikt ontslagen? artom met name bij dit soort bepa- igen is van belang vooraf te be- ïnken welke mogelijke proble- en kunnen ontstaan en deze tevo- n te regelen. Ik wijs u er ook op dat met iedere toekomstige gebeurtenis zonder meer als einddatum van een ar beidsovereenkomst kan worden gekozen. Zo heeft de wetgever be paald dat het automatisch beëindi gen van het dienstverband ten ge volge van huwelijk, zwangerschap en bevalling, militaire dienstplicht e.d. van rechtswege nietig is. Dit betekent dat ook al zou u zo'n overeenkomst aangaan, deze eind datum niet toegepast mag worden. De betreffende arbeidsovereen komst wordt dan geacht voor onbe paalde tijd te zijn aangegaan. In principe eindigt de arbeids overeenkomst voor bepaalde tijd van rechtswege na het verstrijken van de periode waarin of waarvoor zij is aangegaan. Er zijn evenwel gevallen dat zulk een arbeidsover eenkomst niet van rechtswege ein digt, maar dat daarvoor opzegging vereist is. Deze opzeggingsver- plichting kan voortkomen uit of de afspraak tussen partijen, uit CAO of reglement of uit een wettelijke be paling. Zulk een wettelijke bepaling is art. 1639 f lid 3 Burgerlijk Wetboek. Daarin wordt bepaald dat indien een voor bepaalde tijd aangegane dienstbetrekking is voortgezet, voor haar beëindiging voorafgaand eopzegging nodig is. We spreken dan over voortgezet tijdelijk dienst verband. Ik wijs u hierbij op een tweetal situaties. a. Partijen wensen de tijdelijke ar beidsovereenkomst nog voor een bepaalde tijd uitdrukkelijk voort te zetten. b. Partijen vergeten dat er sprake is van een tijdelijk dienstverband en na het verstrijken van de termijn wordt er gewoon op de bestaande voet doorgegaan. Dit houdt in dat er sprake is van een stilzwijgende voortzetting van de arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd. De wet bepaalt dan dat deze voortzet ting geldt voor dezelfde termijn - met een maximum van één jaar - waarvoor de eerste arbeidsover eenkomst is afgesloten (art. 1639 f lid 1 BW). Bij geen beëindiging van deze overeenkomsten voor bepaalde tijd wordt dus telkens (voor maxi maal éen jaar) deze overeenkomst geacht te zijn voortgezet met de zelfde termijn. Partijenm oeten uitdrukkelijk over eenkomen dat een arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd omge zet wordt in een arbeidsovereen komst voor onbepaalde tijd anders wordt uitgegaan van voortzetting van de tijdelijke arbeidsovereen komst. In beide gevallen hierboven be doeld, is opzegging noodzakelijk, en indien opzegging noodzakelijk is, is de toestemming van de direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau nodig. Dat heeft de Hoge Raad m een uitspraak van 23 maart 1962 NJ 1962, 167, uitgemaakt. Tenslotte wijs ik u nog op de toe stemming voor ontslag. Deze toe stemming dient tijdig aangevraagd te worden. Nadat de toestemming tot ontslag is verkregen, dient op gezegd te worden met inachtne ming van de wettelijke opzegter mijnen. Door deze opzegtermijn kan de ar beidsovereenkomst wel eens lan ger gaan duren dan op grond van de verlenging zou geschieden. Dit is van belang voor de loonbeta lingsverplichting van de werkge ver. Ter nadere nuancering wijs ik u er nog op dat ingeval er twee ar beidsovereenkomsten voor be paalde tijd zijn afgesloten waartus sen een termijn zit van 31 dagen, wordt aangenomen dat niet sprake is van een voortgezette dienstbe trekking voor bepaalde tijd. Tenslotte de algemene waar schuwing dat ook het hierboven vermelde bij CAO of bij regeling door of namens een overheidsin stantie kan worden afgeweken. Over de opzegtermijnen zal ik in een later stadium nog een en ander opmerken. Ontdek nu het pure rijplezier van de nieuwe Renault 21 Nevada. De ideale auto waarvan u zowel zak» jk als privé volop zuil genieten. Immers, le Renault 21 Nevada is de ideale combinatie van het nuttige en het aan gename. Daar heeft u het volste recht op. De Renault 21 Nevada is leverbaar met verschillende motoren, waaronder een fluisterende diesel en een 2 liter in jeclieversie met een top van bijna 200 km h Wegligging. veiügheid en remkracht zijn van hetzelfde hoge niveau als het com fort. De gastvrije Renault 21 Nevada biedt plaats aan 5 of 7 passagiers en zn ene>rme laadruimte zet u - dankzij de deelbare achterbank (extra)-volledig naar uw hand. Maar ruet alleen vanuit uw privé belang is de Renault 21 Nevada een prima investering. De sterke constructie (5 jaar plaat werkgarant iede efficiëntei n» >t or en de geringe onderhoudskosten resulteren in een 'xt reem lage kikjmeteiprijs. Zakelijk gezien kunt u het zich privé niet beter wensen. Want in de Renault 21 Nevada krijgt u alle ruimte voor uw werk, uv\ gezin en uw hobbv. Kom langs en maak kennis met de nieuwe Renault 21 Nevada. En verbaas u over zoveel ruimte en comfort voor zo'n prijs. Benzine-uitvoering vanaf f29.240,- (inch BTW). Diesel uitvoering vanaf f34.925,- incl. BTW). Yfleveringskosten f450,- (incl. BTW 5 jaar plaatwerkgarantie. Prijswijzigingen voorbehouden De Renault dealer informeert u desgewenst over financiering of leasing. Renault adviseert elf oliën. (advertentie)

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7