Evangelische Hogeschool Amersfoort bestaat tien jaar 'Wij willen een school 'met den bijbel' zijn' 'Wij zijn voorstander van een duidelijk gekleurde, levensbeschouwelijke journalistiek' DONDERDAG 22 JANUARI 1987 'Wij zijn geen EO- school' AMERSFOORT - De Evangelische Hogeschool aan de Grote Haag 23 bestaat tien jaar, en is al die tijd gefinan cierd door giften en gaven van individuele Christenen. Het afgelopen jaar werd bijna 2 miljoen aan giften ontvangen! De EH is een overkoepelende instelling van onderwijsvor men, en werd gesticht, aldus éen der folders, omdat onbij bels denken het moderne onderwijs beheerst en er nodig een opleiding moest komen voor studenten „die wél willen buigen voor het Woord van God, maar niet weten hoe zij staande moeten blijven tijdens hun toekomstige studie" Rector N. C van Velzen van de Evangelische Hogeschool in Amersfoort. Tien jaar geleden is de school egonnen met wat tegenwoordig et „basisjaar" heet. Dit basis- iar is bedoeld voor mensen die an de HAVO en het VWO ko- ien, die verder willen studeren, laar zich eerst en dan vooral als aadwerkelijke Christen willen riènteren en zich een jaar willen „ezinnen over de zin en het aan- akken van de studie. „Heel belangrijk vinden wij", al- is de rector van de EH, drs. N. C. n Velzen, „en dat komt ook tot :drukking m de naam van de hooi, dat wij dat doen vanuit een ■nidelijke christelijke achter- lond. Wij willen een school „met Iï bijbel" zijn, zoals ze dat vroeger f ak op de voorgevels zetten. Dat opmerkelijk want, naarmate je ►ger in het onderwijs komt lijkt !t christelijke wat minder relevant zijn. Wij hebben vanaf het begin ge- ygd: wij willen jonge mensen erzijds geestelijk toerusten, zo- t ze iets afweten van filosofie, belkennis en- wetenschap, en tl problemen waar ze mee ge- nfronteerd worden op de univer- sit of in het HBO. \an de andere kant hebben we □en dat veel studenten prakti- le moeilijkheden hebben bij hun die. Ze weten met hoe ze moeten deren, hoe ze een scriptie moe- schrijven, hoe ze op kamers eten wonen. Dus is een tweede Dt van het basisjaar: praktische ming. "let derde aspect is de oriëntatie f|le vakwetenschappen en bezin- ...g op de verhouding bijbel en |||tenschap. Het leuke daarvan is iemand die bijvoorbeeld ge- iskunde gaat studeren een aan- uvcolleges van een arts krijgt èn ie vakken kiest die daar tegen- liggen, laat ik zeggen biologie W psychologie - we combineren ^d drie vakken met elkaar - irmee we proberen een eerste •ntahe te geven. Iemand die aan eind van de rit zegt: - ik vind het allemaal verschrikkelijk - kan het beter met gaan studeren, terwijl een ander juist kan zeggen: nü wordt het interressant, nü wil ik verder! Het werkt erg motiverend, hebben wij gemerkt". BIJBELSE FUNDERING In de studiegids Basisjaar Evan gelische Hogeschool staat een les- sentabel. Die bestaat in het eerste semester uit twaalf uur bijbelkennis en ethiek, bijbelwetenschap en apologetiek, geschiedenis van èn systematische wijsbegeerte, we tenschapstheorie en communicatie en twaalfeneenhalf uur studievaar digheid, taalbeheersing, Engels, machineschrijven, sport en deelne men aan de mentorgroep, waar in kleine knng wordt gesproken over de voortgang van de studie, het functioneren als student, de ver volgopleiding èn de grote levens vragen vanuit bijbels standpunt belicht. Het eerste semester is voor alle studenten gelijk. In het tweede semester volgt een specialisatie en komen naast of in plaats van eerder genoemde vakken de keuzevak ken, de kerkelijke kaart van Ne derland en het studium generale aan bod, ook goed voor in totaal 24 V2 uur. De Evangelische Hogeschool heeft een uitzonderlijke positie: het vormt eenlrait d'union tussen het middelbaar en het universi tair of hoger onderwijs. ,Ja, een soort brugklas, zou je kunnen zeggen, maar dan aan de andere kant. Er is nog éen verge lijkbaar schooltype: de Vrije Hoge school in Driebergen, in verschil lende opzichten toch weer een an dere school. Punt 1: ze gaan uit van de antroposofie van Rudolf Steiner. Punt 2: ze hebben veel meer aan dacht voor allerlei expressievak ken, hetgeen samenhangt met hun pedagogiek en hun filosofie. Punt 3: bij hen moet je in mijn ogen gigan tisch hoog collegegeld betalen, en bij ons is het een heel gewoon be drag net als op een HBO school". AMERIKAANSE STUDIES Wat was in 1977 de directe aanlei ding om de EH te stichten? Rector Van Velzen daarover: „De directe aanleiding was twee ërlei. In de eerste plaats waren er erg veel studies verschenen in Amenka over de verhouding van bijbel en wetenschap. Dat is nu in de loop der eeuwen altijd een dis cussiepunt geweest. In Amerika was men op een heel nieuwe ma nier begonnen om met name de natuurwetenschap te bestuderen. Die stroming wordt aangeduid met de naam creationisme, de bestude ring van de natuurwetenschap van uit het duidelijke uitgangspunt dat je gelooft dat deze wereld door God geschapen is. Terwijl de an deren uitgaan van de evolutieleer en er evolutionisüsche beschou wingen op nahouden. Aanvankelijk was dat water en vuur en dat is eigenlijk nog, maar in zoverre is er iets verbeterd, dat men meer naar elkaar is gaan luis teren. De creatiomsten hebben ge poogd om wetenschappelijke ar gumenten aan te voeren. Toen heeft een aantal mensen gezegd: dat moesten studenten in Nederland eigenlijk óók weten. Er zijn, meestal op zaterdag, studieda gen belegd, en iemand kwam op het idee om een soort cursus te gaan maken, waarbij dat aspect van bijbel en wetenschap aan de orde komt. Daar speelde óók in mee dat in de jaren '60, '70 de secularisatie, de verwereldlijking, op de universi teiten snel was doorgezet. De men sen die zich achter het idee van de EH hebben gezet zijn mensen die uit orthodox Protestantse hoek ko men en die stelden: we voelen dat we een taak hebben om jonge men sen te helpen on over deze proble men na te denken. In het tertiaire onderwijs mislukten, vanuit hun standpunt gezien veel mensen: die lieten het christelijk geloof totaal los". Toen de EH met haar experi ment begon meldden zich 28 stu denten, een aantal dat in korte tijd groeide tot elk jaar boven de vijftig. Dat is nu nog steeds zo. „De studenten worden alleen maar toegelaten als ze het zelf wil len. Als ze gestuurd worden door hun ouders en wij merken dat, laten we ze niet toe. Wij zeggen altijd: jullie moeten het zelf willen, want anders is het van twee kanten met leuk. Dus ze komen helemaal vrij willig met de interesse om te weten in hoeverre ze op wetenschappe lijk gebied toch nog bijbelse nor men kunnen hanteren. Wij hebben gezien dat mensen die bij ons hebben gezeten, want dat houden we met statistieken goed bij, bijna allemaal achter el kaar afstuderen! Het afvalpercen- tage van onze studenten is maar tien procent tegen veertig procent m het algemeen. Het is ook een aardige opleiding als je bijvoorbeld nog erg jong bent. Je hebt het wel eens met meisjes, die mogen pas met zeven tien jaar en zoveel maanden naar een HBOV of een andere opleiding. Ze komen dan hier en ervaren dat als heel zinvol". APARTE SFEER „Je hebt hier natuurlijk een heel aparte sfeer om de eenvoudige re den dat je met erkent diploma kunt krijgen aan het eind van het jaar. Je doet het dus echt helemaal zelf. Wie dat niet ziet zitten stopt er van zelf mee. Maar dat hebben we ook heel weinig. Er zijn maar weinig mensen, die m de loop van het jaar weggaan Een enkele keer, als ie mand een oproep krijgt voor mili taire dienst zegt hij: ik ga geloof ik toch maar liever in dienst. Dat wordt vaak van tevoren ook al aan gekondigd: Ik moet even zien hoe het loopt met de dienst" DE JOURNALISTIEK „We waren nog maar goed en wel bezig toen we vanuit het land het verzoek kregen: Kunnen jullie ook met wat aan journalistiek gaan doen. In die jaren bestond nog al leen maar de School van de Journa listiek in Utrecht. Nu hadden wij in ons praktische gedeelte al een he leboel elementen ingebouwd die voor de journalist heel belangrijk zijn. ik noem: taalbeheersing. We hebben toen een vervolgopleiding van één jaar gemaakt, een soort spoedcursus voor mensen, die dat willen Dat waren er in het eerste jaar negen en die kregen alle ne gen werk. Ik was er inmiddels bij gekomen, en het bestuur vroeg aan mij of ik een programma wilde schrijven voor een dnejange opleiding alsof het een HBO opleiding zou zijn. Ik ben een oude rot in het onderwij s- vak, ik heb alle mogelijke schoolty pen meegemaakt, en ik vind het ontzettend leuk om dat soort din gen te doen. Ik schreef een pro gramma en toen zei mijn collega. Dat sturen we op naar het Ministe rie met de vraag of we voldoen aan de wettelijke eisen. Wie schetst onze verbazing dat we zonder enige wijziging een erkenning kregen. Dat was wel even een schok, zowel voor ons als voor Utrecht, denk ik. We hebben toen een drie jarige HBO school gesticht onder de naam Evangelische School voor Journalistiek". APARTE AFDELING „Doordat de school erkend werd moesten we een aparte afdeling vormen met een eigen directeur. Erkenning betekent ovengens met dat je subsidie knjgt. Het betekent dat de overheid toe zicht houdt op het mveau van de lessen, de overheid controleert of de leraren bevoegd zijn, de over heid geeft ook bevoegdheden (ik heb bijvoorbeeld de bevoegdheid „massacomunicatie" gekregen) de overheid houdt toezicht op de exa mens met Rijksgecommitteerden. Het betekent ook dat onze studen ten van de ESJ een erkend diploma mee naar huis krijgen, dat ze vallen onder de nieuwe wet Studiefinan ciering, wat bij het basisjaar niet zo is". In hoeverre wijkt de ESJ nu af van de andere scholen voor jour nalistiek. Inmiddels zijn Kampen en Tilburg er ook bij gekomen. „Er zijn een paar heel duidelijke verschillen naast veel overeen komsten, want je moet technisch gezien natuurlijk ook een aantal dingen goed doen. Heel belangrijk is dat m het eerste jaar van de ESJ een behoorlijk stuk wijsgerige en bijbelse vorming zit, veel meer dan elders. Ik vind het nog steeds heel erg fijn dat de Inspectie belang stelling heeft, en in zekere zin waardering, voor een opzet waar bij je heel precies probeert de identiteit die je zegt voor te staan ook in je programma waar te ma ken. We zeggen altijd tegen de journalisten die hier komen: Je moet hier niet komen puur en al leen omdat je journalist wilt wor den, maar je moet journalist willen worden vanuit een duidelijk Pro testants Christelijke levensbe schouwing. Wij beginnen elke dag met bijbellezing en gebed en er wordt veel gezongen. Ze hebben bij de ESJ een combo. Studenten moeten instemmen met de grondslag. Dat is het ver schil met Kampen: daar moet je de grondslag respecteren. Dat betekent dat je hier een kleiner aantal studenten krijgt, maar de identiteit van je school kun je op die manier wel makkelijker reali seren. Naar Kampen toe zitten de ver schillen vooral in de wijze waarop wij de toelating regelen, wat gevol gen heeft voor de identiteit, en het zit in de opbouw van ons pro gramma. Wij hebben als enige school voor de journalistiek ook nog een maandstage in het tweede jaar behalve de dne maanden stage m het derde jaar Het is met een snuffelstage, dat zou maar een week zijn, maar het is een stage waarin je nog wel wat kunt doen. De school wordt per 1 augustus vierjarig naar analogie van de an dere scholen. We kunnen met ach terblijven, hoewel het financieel voor ons wel wat nadelig is". CHRISTELIJKE JOURNALIS TIEK Hoe benadert een evangelisch journalist zijn onderwerpen. Zijn er onderwerpen die hij perse met wil behandelen. Legt hij zijn eigen ten densen in een interview met voor standers van voor hem controver siële onderwerpen als abortus en euthanasie? „Een journalist is met zonder meer een doorgeefluik. Hij is een mens van vlees en bloed met eigen opvattingen, of dat de onze zijn, marxistische, liberale of andere. Dat maakt met uit: hij zal als vak man/vrouw onderscheid moeten weten te maken tussen feiten en commentaar Een eerlijke bericht geving staat voorop, hoor en we derhoor toepassen, oppassen voor gekleurd taalgebruik. Anderzijds zeggen we tegen de studenten: journalistiek is niet waardevrij. Een school voor jour nalistiek is met een soort techni sche school Om te beginnen: voor honderd procent objectief zijn, dat kun je nooit. Het begint namelijk, zoals u zelf al zei, met de selectie van de onderwerpen. Wij praten er met elkaar over op welke wijze een journalist selecteert. Er komt van alles op je bureau. Dan heb je een zekere macht in je handen- je kunt dingen weglaten, je kunt duigen naar boven halen. Dat heeft duide lijk te maken met je eigen arbeid sethiek, met je opvattingen over je werk, maar je bent ook lid van een groter team en moet je dus afvra gen wat relevant is voor je lezers. Daarbij moet met je eigen menmg voorop staan. Je moet mensen in formeren Wij gebruiken darvoor liever het begrip eerlijkheid dan objectiviteit, omdat objectiviteit ten onrechte suggereert dat dat zou kunnen bestaan. Wij zijn voorstander van een duidelijk gekleurde levensbe schouwelijke journalistiek maar dan wel zo dat deze duidelijk is. Een journalist mag best duidelijk maken waar hij staat. Als hij dat niet doet heeft hij tóch een visie, maar die zegt hij niet en tegen over de lezers is dat niet altijd even goed. Als ik een meneer X of mevrouw Y interview over abortus of femi nisme en ik ben het er totaal mee oneens, dan is mijn taak om pnmair wel om keung netjes weer te geven wat die mevrouw of meneer voor argumenten aanvoert. Wij advise ren de studenten altijd om, als het enigzins kan de mensen inzage te geven van wat je gaat schrijven. Het is correct om iemand te vragen, heb ik U goed begrepen?" Je zou dus kunnen conclude ren, dat er sprake is van christe lijke journalistiek. „In Kampen heeft men vnj kras gezegd: dat is het niet, wat vervol gens op het Departement toch weer verbazingwekkend werd ge vonden. Is er katholieke journalis tiek m Tilburg0 Nee hoor, zei de directeur, nog nooit van gehoord! Wij zeggen in een bepaalde con text: Er is wel zoiets als christelijke journalistiek: de journalist die van uit een duidelijk levensbeschou welijk kader werkt en binnen dat kader de feiten verzamelt, selec teert en vervolgens dóórgeeft Maar als een journalist feiten zou wegmoffelen, omdat deze niet uit komen m zijn levensbeschouwing, is hij gewoon fout als journalist". Maar niet elke journalist die bij de ESJ is opgeleid, gaat werken bij het Reformatorisch Dagblad. Zulke mensen moeten dan toch vaak in botsing met hun redactie komen. „Dat is een goede vraag. Wij hebben discussie over de opstel ling binnen een team. Iemand gaat bij de NRC werken, of De Tele graaf, of de Bameveldse Krant Om te beginnen is dat een persoonlijke beslissing. De een zegt: Daar voel ik me met thuis als Christen, nou dan moet je het met doen, want het is gevaarlijk om iets tegen je ge weten in te doen. Een ander ziet het helemaal zitten, moet in het sollici- tatiegeprek dan wél zeggen waar hij staat, en niet zes weken later zijn chef confronteren met het feit dat hij dat of dat eigenlijk met wil, mët het nsico dat hij dan die baan niet krijgt uiteraard. Zeer gewetensvolle mensen kunnen dan zeggen: Dan werk ik toch mee aan een krant, die mij in zijn totaliteit niet aan staat, en dat wil ik niet. Anderen zeggen, ik ben alleen maar verantwoordelijk voor de redactie binnenland, en wat mijn collega's over kunst schrijven moeten zij weten. Dat ze m moei lijkheden kunnen komen is duide lijk. Ik kan me bijvoorbeeld met van onze studenten voorstellen, dat ze bij de VPRO kunnen werken. Doen ze dat wel, dan moeten ze zich enorm veel geweld aandoen, denk ik". Komen uw afgestudeerden veel bij de EO terecht? „Daar hebben we er wel uiter aard. Bij de NCRV werken er ook verscheidene We hebben ook mensen gehad die een tijdje bij de TROS hebben gewerkt. De TROS heeft een afdeling Geestelijk leven en die springt een gat in de lucht als ze een student tegenkomen, die iets afweet van de kerkelijke kaart van Nederland. Dat zei de oude heer Rebel van de Bameveldse Krant ook zo vaak tegen mij: „Dan moeten we mensen sturen naar ëen of andere zware Gereformeerde gemeente en daar kun je toch beter een journalist sturen die een beetje affiniteit en visie heeft"! OPLEIDING LERAAR MAAT SCHAPPIJLEER „Een derde zaak, die we ten slotte hebben opgepakt is de oplei ding tot leraar maatschappijleer. Dat lag met name ook in het christelijk onderwijs vaak moeilijk. Ze konden nauwelijks docenten krijgen op dat gebied. Toen wij ermee begonnen was het wettelijk vrij makkelijk om iets aan te bie den. Wij hebben een opleiding maatschappijleer gemaakt, er op lettend dat de mannen en vrouwen die dat vak geven er ook nog iets bij doen om vanuit onderwijskun dig oogpunt ordeproblemen en éénuurslessen te vermijden. We hebben toen economie en geschie denis gekozen, waarvoor de LOI ons tegen vergoeding hun mate riaal aanbood. Doordat de maat schappijleer op de middelbare scholen ook wat op de achtergrond raakte en de wettelijke voorschrif ten veranderd werden is het accent bij ons steeds meer komen te lig gen op de opleiding geschiedenis en de opleiding economie en daar is later nog bij gekomen de oplei ding MO theologie voor leraren godsdienst, omdat maatschappij leer en godsdienst qua vakken vanuit onze zienswijze heel dicht tegen elkaar aan liggen. Voor de economie is net als lan delijk weirug belangstelling. Ge schiedenis trekt aardig aan en wij zijn bezig om de MO geschiedenis om te bouwen tot een doctoraal geschiedenis. Als dat lukt heb je, althans in kiem. een universiteit"! BIJBEL EN WETENSCHAP De EH geeft het tijdschrift „Bijbel en Wetenschap" uit. Over een paar maanden komt het honderdste nummer uit, dat gewijd zal zijn aan Francis Schaefer, een Amerikaans apologeet die ook veel op de Ne derlandse televisie was te zien. Het tijdschrift kijkt over vele grenzen, brengt zijn 4000 lezers op de hoogte van bijvoorbeeld het crea tionisme, kortom alles wat er op evangelisch gebied omgaat. Als nevenactiviteit biedt de EH nog steeds waar ze mee begonnen zijn: de studiedagen. Binnenkort zal er een studiedag zijn over geolo gie. In maart zullen twee mensen van de VU, twee uit Leiden en twee van de EH met elkaar debatteren over hoe het boek Genesis door hen gelezen wordt." Tenslotte wil directeur Van Vel zen nog kwijt: „Wij zijn geen EO- school, wat sommige mensen den ken. Juridisch hebben wij mets met de EO te maken. We zijn helemaal zelfstandig. Er zitten wel EO-be- stuursleden ook in óns bestuur, maar ook onder onze studenten en docenten heb je mensen die bij de NCRV horen, of bij beide. De naam van onze school zou kunnen sugge reren dat het allemaal evangeli sche christenen zijn. Dat is met zo. Dne kwart komt uit de hele breedte van de Gereformeerde ge zindte: van Gereformeerd Syno daal tot Gereformeerde Gemeente. Een kwart komt uit de zogenaamde vrije groepen, Vrij Evangelisch, Baptist, Leger des Heils". Evenals dat het geval is bij vele docenten, is de EH voor rec tor Van Velzen een stuk van zijn leven geworden dat hij niet graag zou willen missen. Tien jaar Evangelische Hogeschool: hij heeft er nog geen minuut spijt van gehad dat hij er zijn vaste baan als rector van het Johannes Fontanus College in Bameveld er voor op heeft gegeven. Een aantal studenten van de Evangelische Hogeschool met hnks docent M. J. Paul

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9