I Stamgasten kozen 'nostalgische' lantaarnpaal voor terras zelf uit commentaren— meningen- IN NUKERK: DE GEZELLIGSTE LEUSDEN leusderTamnt basten verrasten populair echtpaar: leusder krant Gratis controle van auto verlichting in Achterveld PvdA wil antwoord op vragen Niet mis te verstaan DE 125 NWV WINKELIERS K Opnieuw kouder? 7W weetinde^emeede/\ Leusden Achterveld DINSDAG 27 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) ^EUSDEN - De trouwe bezoekers van het dorpscafé "De iwartesteegh" hebben de kastelein en zijn vrouw vorige ^veek verrast. In verband met het tienjarig bestaan van iet café hadden de eigenaar en zijn vrouw, beter bekend ils Ab en Truus, alle stamgasten uitgenodigd. =Oe stamgasten wilden ook iets terug doen en boden een >rigineel cadeau aan. Het was algemeen bekend dat er al ien jaar lang gedacht werd over een nostalgische lan taarnpaal voor op het terras. Alleen de keus werd maar 2liet gemaakt. De bezoekers van De Swartesteegh hebben iu de beslissing genomen, donderdagavond werd een 'raaie lantaarnpaal aangeboden. Iet hele weekeinde kon men a het dorpscafé aan.de Zwar- sweg terecht om het echtpaar 'an Maanen te feliciteren. De irijzen die berekend werden oor een drankje waren zoals lie tien jaar geleden golden. Je donderdagavond was spe- iaal gereserveerd voor de min _.if meer regelmatige bezoekers an het café. •ij het aanbieden van het jubi- sumgeschenk wist Cees Leije- naar uitstekend te verwoorden wat het dorpscafé voor zoveel mensen aantrekkelijk maakt. "Het café is nauw verbonden met Hamersveld. Op de plaats waar nu het café staat, stond tien jaar geleden het bakkers bedrijf van Tiem Beschuut. Ook toen viel er altijd wel wat te la chen", aldus de heer Leijenaar. Waarschijnlijk verwoordde Cees Leijenaar de gevoelens van veel Hamersveldse jonge mannen toen hij over de relatie van Ab en Truus van Maanen sprak. "Iedereen kende Truus. Weer of geen weer, Truus reed elke dag in het dorp met een trans portfiets met voorop een mand met brood Een knakker uit Voorthuizen trouwde tot grote verbazing van velen met Truus, dit tot grote teleurstelling van veel boerenzoons die een oogje hadden laten vallen op de charmante bakkersdoch ter." Cees Leijenaar bedankte het echtpaar Van Maanen voor de gastvrijheid in de afgelopen tien jaar. De heer Leijenaar sprak de wens uit dat nog veel mensen de weg naar het dorpscafé zul len weten te vinden. Na het aanbieden van het cadeau wis ten alle aanwezigen zich nog enkele uurtjes uitstekend te amuseren, niet in de laatste plaats door de muziek van Paul Paulussen. vervolg van pagina 1 i onderlinge verhoudingen in het tstuurli)k verkeer', aldus de com- issie. ERMEDEN De commissie constateert larop, dat de heer Van Gooi na it'''afleggen van zijn getuigen- rklanng gedurende vele maan- le nadere kontakten met de »kken raadsleden over de te- ijdige verklaringen zo veel •lijk heeft vermeden. De ge- itesecretans deed dat op aan- van zijn advocaat en omdat i gezin en hij emotioneel nogal te verwerken hadden gekre- nadat de zaak in de publiciteit as gekomen, y De commissie constateert rWop. dat de secretaris geen en- ^ïle moeite heeft gedaan, om de itstelhng tussen hem en de dne adsleden te doorbreken, en dat een manier, die de betrokken raadsleden als onheus en 'bot' heb- m ervaren. 'Hij had zich', aldus de munissie. 'kunnen realiseren dat I ten zeerste betrokken is ge- eest bij het ontstaan van de pro- ematiek EEN PLATFORM 'Daar stelt de commissie tegen- 'er, dat er al jaren lang geen com- ïssie bestond, waarin de ge meentesecretaris functioneel deel- im.f Daarmee ontbrak een plat- rmi waarop secretaris en raad rnden proberen met elkaar te mimuniceren. Tegenover de immissie heeft de heer Van Gooi szegd, dat als een duidelijk genus hebben ervaren. Binnen het se- orenconvent, waar de gemeente- oretans wel functioneel werk- am is. is dat onvoldoende onder- 9ngen, zo concludeert de com- issie. rijd. ANDRANG De commissie stelt vervolgens vast, dat gedurende die periode, waarin tussen raadsleden en se cretaris niet over de kwestie werd gepraat, ook het senioren convent, het college van B&W en de burgemeester niets hebben ondernomen, om een eind aan de problemen te maken. Dit ondanks de aandrang daartoe van twee fractievoorzitters. Bovendien, zo constateert de commissie, is de verwijdering voor de raadsleden nog ver scherpt, omdat zij, zelfs na in ten minste eén geval een klemmend verzoek daartoe, van de kant van de gemeente noch juridische handreikingen, noch informatie hebben ontvangen. De gemeente secretaris kon echter wel van die dienstverlening gebruik maken. TOELICHTING Met betrekking tot de tegenstrij dige verklaringen meent de com missie, dat dat probleem inmiddels is opgelost met een nadere verkla ring van de gemeentesecretaris. Die verklaring luidt, 'dat hij be doeld heeft te stellen dat hij zich niet herinnert tegenover de heer Oostra de term 'nat gaan' te hebben gebruiktJuridisch gezien zou, zo meent de commissie, ook voor de rechter commissaris duidelijkheid hieromtrent kunnen worden ver kregen via een contra-enquête. Een dergelijk advies was er al, maar het college van B&W heeft ook in tweede instantie besloten, daar van af te zien. Daaraan lag de overweging ten grondslag ':dat het niet verstandig zou zijn in deze zaak tot verdere externe procedures - getuigenver horen, contra-enquêtes, processen en dergelijke - over te gaan als de gemeente daartoe niet van buitenaf wordt gedwongen.' OVERLEG 'Bovendien moet worden opge merkt', aldus de commissie, 'dat over dit besluit wél tevoren overleg is gepleegd met de ge- ige Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. bqVerschijnt elke dinsdag en donderdag. 1 4*- "Redaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Redaktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker Eindredaktie: Hans Mosterd jtsJnlevering kopij en advertenties: d iVoor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor lopi'het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur 3tiH[ Redaktie en administratie: -Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur L Telefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: 66.80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17,20 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s) bij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v. BDU B V. te Barneveld. met djidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 15,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. meentesecretaris, maar niet met de drie raadsleden die bij de zaak waren betrokken. En tenslotte vergat het college het besluit tij dig bekend te maken aan de raad. Daarvoor heeft het inmiddels zijn verontschuldigingen aangebo den.' Tenslotte merkt de commissie op, 'dat een wens of overweging om de ontstane tegenspraken op te lossen bij dit besluit dus ken nelijk geen doorslaggevende rol heeft gespeeld.' 'De onzekerheid en de onduide lijkheid, die vele maanden duurden en het feit dat er wat de gemeente secretaris betreft niet over werd gecommuniceerd hebben ook emotioneel stevig doorgewerkt in de onderlinge verhoudingen', stelt de commissie. Op aandrang van de commissie hebben inmiddels gesprekken plaatsgevonden tussen de betrok ken raadsleden en de gemeentese cretaris De commissie is van me ning, dat die gesprekken resultaat hebben opgeleverd met het oog op het 'noodzakelijk verder functione ren in de toekomst', zoals de com missie het formuleert 'De commissie heeft op grond van haar onderzoek ook moeten vaststellen dat er in de verhou ding tussen de raad en zijn secre taris wel degelijk littekens zijn ontstaan', concludeert de com missie daarbij. AANBEVELINGEN Ingevolge haar opdracht doet de commissie tenslotte een aantal aan bevelingen, die aan een oplossing moeten kunnen bijdragen De eerste aanbeveling betreft een commissie, waarin de ge meentesecretaris functioneel deel neemt. Dat zal tot een regelmatiger en doelmatiger kontakt tussen raad en secretaris leiden. De onder zoekscommissie acht de commis sie voor Algemene Bestuurszaken (ABZ) daar bij uitstek geschikt voor. Die commissie zou dan met regelmaat ook besloten moeten vergaderen over interne zaken. Mogelijk zou de commissie voor Personeelszaken in de commissie ABZ op kunnen gaan. De tweede aanbeveling luidt, dat er een 'geactualiseerde instructie' moet komen voor de secretaris. De huidige instructie dateert uit 1969 en is niet meer van toepassmg op de reorganisatie, die enkele jaren geleden is ingevoerd. Ten derde acht de commissie het gewenst, dat meer precieze af spraken worden gemaakt over het omgaan met vertrouwelijke infor matie. Zoals hiervoor al genoemd, zal het seniorenconvent zich daar mee belasten. Tenslotte acht de commissie het vanzelfsprekend dat raadsleden, als zij in hun kwaliteit van raadslid betrokken worden in juridische procedures, dezelfde juridische steun vein de gemeente krijgen als ambtenaren in vergelijkbare ge vallen. De 'nostalgische' lantaarnpaal, die de stamgasten van 'De Swarte Steegh' voor 'hun' terras uitkozen wordt overgedragen aan Ab en Truus Van Maanen ACHTERVELD - De af deling Leusden-Achter veld van Veilig Verkeer Nederland houdt don derdagavond een gratis verlichtingscontrole. Deze controle zal wor den gehouden te Ach terveld bij garagebe drijf Lammers aan de Hessenweg van 19.00- 22.00 uur. Iedereen is deze avond van harte welkom om de ver lichting van auto of motor te LEUSDEN - De PvdA-fractie in de Leusdense raad heeft vorige week een brief ge stuurd naar het college waarin wordt verzocht de vragen, die men al op 13 okto ber van het vorige jaar stelde, binnen vier weken te beant woorden. De vragen gaan over het Waterschap Heili genbergerbeek en de door de inwoners van Leusden-Cen trum dubbel betaalde water schapslasten. „Omdat het college blijkbaar geen enkele haast wenst te maken bij het beantwoorden van deze vra gen, maakt onze fractie gebruik van artikel 22 van het reglement van de orde om deze vragen op nieuw in te dienen De betreffende vragen zijn sinds 13 oktober in uw bezit, dus we sluiten ze niet op nieuw bij." „Het spijt onze fractie bijzonder dat het college ons dwingt steeds opnieuw van deze formele weg ge bruik te moeten maken", schrijft men verder. „De vragen dienen nu m ieder geval binnen vier weken te worden beantwoord laten controleren. Men be hoeft geen lid van V.V.N. te zijn. Zowel leden als niet-le- den kunnen hieraan deel nemen. Resultaten, bij gehouden landelijke controles door de politie, hebben duide lijk naar voren gebracht dat aan de verlichting van de voertuigen nog vele malen iets mankeert Een van de lampen is stuk, lampen zijn verkeerd afgesteld, er zijn dikwijls lampen verkeerd geplaatst en het komt ook voordat er lampen aange bracht zijn die niet bij het type lamp behoren. Het is zeker de moeite waard van deze gratis con trole gebruik te maken en de verlichting eventueel in orde te laten brengen. Het rapport van de bijzon dere commissie over de rela tie tussen de gemeenteraad en gemeentesecretaris Van Gooi is opgesteld in zorgvul dig gekozen bewoordingen. Terecht, waar het een zaak betreft die zorgvuldige be woordingen verdient. Dat laat onverlet, dat de evenzo zorgvuldige lezer van het eindrapport eruit op kan maken, dat links en rechts bestuurderen behoor lijk op hun vingers worden getikt. Dat geldt voor de ge meentesecretaris, dat geldt voor het seniorenconvent, dat geldt voor het college van B&W en dat geldt voor de burgemeester. Zonder belerend te willen - of mogen - zijn, kan worden geconstateerd dat de ge meentesecretaris veel van de ontstane problemen over zichzelf heeft afgeroepen. Een nadere verklaring ten overstaan van de commissie maakte duidelijk, dat de heer Van Gooi niet had willen zeg gen, wat hij onder ede ge zegd hééft. Waar een gemeentesecre taris geacht wordt, de ge meenteraad met raad en ad vies bij te staan, is dan ook oprecht te hopen, dat hij voortaan zijn formuleringen zorgvuldiger kiest. Zoals het zijn ambt betaamt. Waar het seniorenconvent niet of nauwelijks heeft inge grepen, heeft het in haar functie van een verenigde vergadering van fractie voorzitters gefaald in haar doelstelling. Immers, een dergelijk instituut bestaat nu juist om knelpunten te signa leren en vervolgens op te los sen, die elders in het be stuurlijke apparaat niet op gelost kunnen worden. Van daar, dat het te hopen is dat ook dat seniorenconvent zich meer bewust wordt van niet alleen haar bevoegdheden, maar ook van haar verplich tingen. Adel verplicht, ten slotte, en dat gaat voor 'poli tieke adel' in niet mindere mate op. Wat het college van B&W betreft, ook het college en haar voorzitter heeft het er lelijk bij laten zitten. Waar goede verhoudingen tussen ambtelijk apparaat en ge meenteraad essentieel zijn voor een goed bestuur van de gemeente, heeft het college de zaak op zijn beloop gela ten. De vraag, die zich daar bij opwerpt is, wat de reden van die nalatigheid is ge weest. Twee oorzaken lijken mogelijk. De eerste is, dat men de ernst van de zaak heeft onderschat. Dat zou niet pleiten voor het beoor delingsvermogen van het college, maar zou, gezien wat er zich binnen Leusdens bestuur allemaal af heeft ge speeld en afspeelt, niemand hoeven te verbazen. Een tweede mogelijkheid is, dat men gewoon geen weg heeft geweten met het pro bleem en het daarom maar op zijn beloop gelaten heeft. Ook dat is, ingevolge de zelfde redenering als bij de eerste mogelijkheid, een reele mogelijkheid. Daarbij schetst de commis sie een gang van zaken, die moet worden opgevat als een uitermate ernstig feit. En wel, dat het college drie frac tievoorzitters, zelfs nadat daar - klemmend - naar ge vraagd was, noch een juridi sche handreiking heeft ge daan, noch informatie heeft verschaft. Dit gevolgd door het feit, dat men wel overleg heeft gevoerd met de secretaris over de vraag, of er een contra-verhoor zou moeten plaatsvinden, en dat niet heeft overlegd met de betrokken raadsleden, waarop men bovendien ver zuimde, dit tijdig aan de ge meenteraad mee te delen, roept ernstige twijfels op over het functioneren van dit college. Men kan achteraf excuses maken, maar dat verbloemt in dit geval niet, dat er blijk baar binnen het college van B&W ten opzichte van de raad een gevoel heeft be staan - en mogelijk zelfs be staat - van 'wij' tegen 'zij'. Dat is een onverteerbare zaak binnen een parlemen taire democratie, die ook bin nen een gemeente normaal moet kunnen functioneren. Het is ook een zaak, waar de partijen die de wethouders steunen, zich intern ernstig over dienen te beraden, wil len zij niet de verdenking op zich laden een dergelijk ge drag te sanctioneren. Immers, het constateren dat er fouten zijn gemaakt, en dan nog wel van dit formaat, kan niet worden afgedaan met een simpele bijstelling van een commissie en het herschrijven van een in structie voor een ambtenaar. Daar dienen consequen ties uit voort te vloeien, die in gewicht recht evenredig zijn aan de mate, waarin het het college aan democratische instelling blijkt te hebben ontbroken. Waarmee het zeer zorg vuldig opgestelde rapport hopelijk een bijdrage zal be tekenen aan het evenzeer zorgvuldig te beheren demo cratisch functioneren van een gemeentebestuur. Daarin is het rapport niet mis te verstaan. (advertentie) ioor Jan Versteegt Wat een miskleun mijner zijds over het weer, dit week einde! Had ik een redelijk tot goed schaatsweekeinde voorzien, in plaats daarvan was er een druilerig en som ber weerbeeld met voortdu rende dooi. De oorzaak: de vertraging van de ver wachte, hernieuwde inval van de koude, die gapland was voor vrijdag. Waarmee opnieuw aangetoond is, hoe moeilijk het weer, dus de na tuur, zich de wet laat voor schrijven door de mens. Maar het wordt wel kou der. Afgelopen zondag was de naderende kou al te zien tijdens de EK hardrijden op de schaats in Trondheim. Zware sneeuwval en een harde wind. Dit werd veroor zaakt door een ongewoon diepe depressie boven Scan dinavië, die inmiddels bij het Europese vasteland is aange komen. Deze voerde aan de achterzijde een hoeveelheid zeer koude, arctische lucht naar beneden. Bij ons arriveerde de voor zijde van die lucht maandag, vergezeld van buien. Een ho- gedrukgebied boven IJsland tot Midden-Europa houdt, sa men met genoemde depres sie, een sterke Noord- Westelijke stroming op gang. De koude lucht gaat dan nog over het relatief warme Noordzeewater, hetgeen een tempering van de koude in houdt. De eerste helft van de week verandert hierin nog weinig. We moeten afwach ten wat een storing nu nog (zondag) boven Noorwegen gaat veroorzaken. Verwacht wordt, dat deze naar Dene marken zal afzwenkt en ver volgens verder Zuidoost waarts zal koersen. In dit ge val zal aan de achterzijde met een noord- tot noord oostelijke stroming koude vrieslucht in de richting van ons gebied worden getrans porteerd. Dan kan er moge lijk wat sneeuw vallen bij geleidelijk dalende tempera turen. Maar deze ontwikke ling is nu nog wat onzeker. Zeker is wel, dat we de (tij delijke) dooiperiode snel moeten vergeten. Het weer wordt dus weer wat winter- ser en misschien mondt dit nog wel uit in schaatsijs. Ook moeten we een hogedrukge- bied boven Groenland in de gaten houden. Mocht dat zich verplaatsen naar Scan dinavië, dan wordt de tweede vorstperiode wat se rieuzer. De periode van 10 - 20 ja nuari 1987 (tweede decade) is de koudste geweest sinds 1942. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubnek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tarief van 6.- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- P d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde prijzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bednjfs- leven. Tanef: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,- Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Woensdag 28 januari 09.45 uur Informatie-ochtend over „luisterlezen" in De Wolboom aan de Hamersveldseweg 2a. 20.00 uur: Jaarvergadering van de Oranje Vereniging Leusden in jongerencentrum De Til aan de Ha mersveldseweg 30. 20.15 uur: Bijeenkomst van de Rooie Vrouwen in het vrouwenont- moetingscentrum 't Vooronder aan de Burg. Van der Postlaan 2. Donderdag 29 januari 20.00 uur: Openbare raadsverga dering in de raadszaal van het ge meentehuis aan 't Erf 1. Zaterdag 31 januari 10.00 uur: Tienjarig jubileum van Pinkeltje aan de Asschatterweg. 2000 uur Toneelavond van de Oranje Vereniging Leusden m De Korf aan De Smidse 1 Zondag 1 februari 14.00 uur Open dag van Latent Talent in boerden] Groot Krakhorst aan de Boldenkhof 18 14.30 uur: Jazz-concert van de Middleton Jazz Set in De Hakhorst. Woensdag 28 januari: 9.00 uur Handwerkhobbyclub de Moes pot Woensdag 28 januari: 2.00 uur K.P.J. Discussieavond Euthana sie De Moespot Donderdag 29 januari: 13 30 uur bejaardensoos Ons Ge bouw Donderdag 29 januari: 20.30 uur Volksdansen de Moespot Zaterdag 30 januari: 20.00 uur Disco Show de Klaveet Zondag 1 februari: 14.00 uur Disco de Klaveet Dinsdag 3 februari: 9.00 uur Welfareclub Zonnebloem Ons Gebouw

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3