Boerenkielenbal in Achterveld was weer ouderwets gezellig Euthanasie blijft gevoelig onderwerp Morgen discussie-avond in Achterveld: Aanrijding Rijverboden Uit verkeer genomen Alcohol in verkeer Kramsvogel DINSDAG 27 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws ACHTERVELD - Zaterdagavond werd in het 100 gram gebouw in Achterveld het Boerenkielenbal gevierd. Het werd een goed bezochte en zeer gezellige avond. Om on geveer 20.30 kwam Prins Pieter Puup de 11e, voorafge gaan door de Hofkapel en de dansmariekes vergezeld van zijn gevolg de zaal binnen. Hoewel de belangstelling op dat moment nog niet zo groot was werd hij door de aanwe zigen staande met handgeklap begroet en zat de stemming er al meteen in. Na het betreden van het po dium verwelkomde Prins Pieter Puup de 11e alle aanwezigen. Hij hoopte dat het een goede en zeer gezellige avond zou worden. "Aan ons zal het niet liggen, met onze Hofkapel, een Beetje Band zullen wij probe ren er een hele fijne avond van te maken", aldus de Prins. "Als verrassing hebben we deze avond ook een bekende artiest de bekende Willy Mees ter uit Arnhem die als bandpa ragnost voor ons zal optreden", zo kondigde hij aan. Ook waren er deze avond twee Carnavalsverenigingen als gast aanwezig De Hofkapel van de Puupen- koppen leidde als eerste de vereniging De Vergeten Hoek uit Werkhoven de zaal binnen. Nadat allen op het podium wa ren aangekomen werden zij door Prins Pieter heel hartelijk verwelkomd. "Uw vereniging draagt de naam Vergeten Hoek, doch wij zijn jullie niet vergeten. We hopen dat jullie hier een fijne avond zullen heb ben" zei hij. Hierna werd Pnns Agua onderscheiden met het Puupje van de Achterveldse vereniging en werd de adju dant onderscheiden met de on derscheiding van deze ver eniging. Vervolgens werd de Carnavals vereniging uit Barneveld De Dubbeldooiers de zaal binnen Polonaise lopen wilde wel, in Achterveld geleid. Ook zij werden door Prins Pieter heel hartelijk ver welkomd. Hierna werd ook Pnns Jan onderscheiden met het Puupje van de Puupenkop- pen en kreeg zijn adjudant de onderscheiding van de Achter veldse vereniging uitgereikt. "Prins Jan, het is zes jaar gele den dat de Dubbel Dooiers als gast hier zijn geweest, aldus Prins Pieter. De toen malige re gende Prins Gijs kreeg echte Barneveldse eieren aangebo den met de les er bij hoe deze goed uit de broeden. Na dne jaar was het nog niet gelukt. Uiteindelijk na zes jaar heeft het toch succes gehad. Het resul taat wordt U nu hier aangebo den" aldus de Achterveldse Prins Prins Jan kreeg hierna twee geslachte kippen aange boden. Dit onder grote hilariteit van de aanwezigen. Na dit officiële gedeelte volgde er een polonaise waaraan allen meededen. Inmiddels was het tijd gewor den voor het optreden van de artiest van deze avond Willy Meester uit Arnhem. Het begin van deze artiest was niet geluk kig daar direct bij het begin van zijn optreden de geluidsin stallatie het af liet weten. Ge lukkig lukte het zijn assistent de zaak vnj vlug te klaren. Het werd een geweldig mooi optre den waarvan bijzonder is geno ten. De artiest betrok ook de aanwezigen in de zaal bij zijn optreden, hetgeen de lachspie ren behoorlijk in beweging bracht. Een geweldige show waarmee hij allen tot het laatste moment goed m zijn ban wist te houden. Na dit optreden kregen de danslustigen de gelegenheid hun hart op te halen. Onder de fijne muziek van Een Beetje Band waren al spoedig vele dansliefhebbers op de vloer. Inmiddels was ook de stem ming goed gestegen. Tijdens de gelegenheid om de dansliefhebbers even te laten rusten was het de president van de Puuperikoppen die het woord voerde. Hij verwel komde de aanwezigen waarbij in het bijzonder Pnns Pieter Puup de le met zijn gevolg, de hof kapel, de dansmariekes, de verenigingen De Vergeten Hoek en De Dubbeldooiers beiden met hun gevolg. "Pnns Pieter Puup de 11e hier voor mij staat een jonge Prins tegenover een reeds ouder President", aldus Harry Volt- man. "Vanmorgen tijdens het opbouwen realiseerde ik mij dat er voor u reeds 10 Prinsen geweest zijn. U bent de 11e Prins. Een getal dat wel een bij zondere betekenis heeft maar dat met op u van toepassing is. Tien Prinsen hebben het voor de 1 le gemaakt en er voor ge- zord dat Puupenkoppenland tot in de verre omgeving heel be kend is geworden". "U zult het wel moeilijk krijgen het voortbestaan te garande ren, maar we hebben alle moed dat het zeker zal lukken" zo be sloot de heer Voltman. Hierna kreeg Pnns Pieter Puup de lie van de president het Prinsenbord aangeboden. Een zeer mooie tekening met zijn beeld als Prins er op. Deze te kening is gemaakt door Jos van de Pol, die bij de president werd ontboden en bloemen krijgt aangeboden. Prins Pieter dankte heel hartelijk voor de woorden en hetgeen hij had gekregen. Vervolgens werd de Hofkapel door hem onderscheiden met zijn persoonlijke onderschei ding. Na een polonaise werd Rob de Vette bij de Prins ontboden. Prins Pieter Puup de elfde ontving het Prinsenbord', waarop hij zijn eigen afbeelding kon bewonderen. "Mij is er ter ore gekomen", al dus de Prins," dat je als mede lid van de club de Doe Maar Watjes er dit jaar alles aan zal proberen om tijdens de op tocht de Halve Zooien en de Vriendenschaar te overtref fen". De hoofdbedoeling was echter, dat Rob deze dag jang was hetgeen hen een daverend applaus opleverde. Ook kreeg hij bloemen aangeboden. Vervolgens was het de adju dant van de Werkhovense Prins die Prins Pieter even toe sprak. "We zijn geen vreem den voor elkaar", aldus de ad judant. "We hebben elkaar reeds meerdere malen ont moet. We hopen dat jullie ons groot Carnaval zullen komen bezoeken. Hierna werd Pnns Pieter verzocht met de Werk hovense Dansmariekes de zaal even heen en weer te willen lo pen. "Je liep wel wat Bokkeng doch het viel verder niet tegen. Maar ja na het feest van het 40 jang huwelijk van je ouders is dat niet vreemd". Hierna werd hem door Prins Jan een fles zeer goede wijn aangeboden. Pnns Aqua en zijn adjudant werden hierna onderscheiden met de persoonlijke onder scheiding van Prins Pie- ter.Hierna werd ook nog het woord gevoerd door Prins Jan van de Dubbeldooiers. "We zijn blij dat we vanavond hier weer eens bij jullie zijn. Barne veld is niet zover van Achter veld. Samen met de Puupen- koppen en de Vergeten Hoek uit Werkhoven kunnen we feest vieren zoals dit ook van avond alweer is gebleken. Bij de Puupenkoppen zul je geen zware Puup roken, die rookt vanzelf wel. Ook wij zijn niet met lege handen gekomen". Prins Pieter Puup de 1 le en zijn adjudant Guus werden daarop door Prins Jan onderscheiden met de huisorde van de Dubbel Dooiers. Voor de aanwezige verenigingen werd vervolgens een driewerf houra geheven. Hierna kreeg men een optre- ïa 29 :hi va den van de dansmariekes t de Puupenkoppen. Een ge»n dig mooie show die metn daverend applaus werd rs loond. Vervolgens een ode den van de dansmariekes )e de Vergeten Hoek. Oobe brachten een mooie sfchi waarvoor zij ook met een dir< rend applaus werden belos I Tenslotte bleef men nog toe de kleine uurtjes heel gezag bijeen waarbij nog veel »ui danst werd onder muzikale) ding van zowel de Hofkape>n Een Beetje Band. -a< Op 21 februan gaat de Coe valsvereniging De Puupenijv pen een bezoek brengen ïk De Vergeten Hoek te Werfeu ven. De reis gaat per bus. :o< supporters kunnen deze avgt mee De onkosten bedne 15.- all inn. Degenen ia; deze reis mee willen m£t< kunnen zich opgeven bij dole cretaris van de vereniging in ter Bokkers, Verjaagde Riutt weg 68. tel. 03425 - 2235 e3 Gijs Voskuilen boekhandog Hoekje, tel. 1472. 3 i ACHTERVELD „Euthanasie blijft strafbaar. Het kabi net keert zich tegen een liberalisering van euthanasie. Wel wil men in de wet duidelijker formuleren welke han delingen niet gerekend worden tot euthanasie. De gezond heidsraad moet advies geven over de eisen van zorgvul digheid waaraan een arts moet hebben voldaan als hij een beroep doet op overmacht bij euthanasie." Dat bericht stond half januari in veel dagbladen. Het standpunt van het kabinet is het resultaat van jarenlang discussieren. Morgenavond houdt de KPJ afdeling Achter veld een discussie-avond over euthanasie. De bijeenkomst wordt gehouden in De Moespot en begint om 20.00 uur. Eerst wordt er een film vertoond. Daarna gaat men onder leiding van huisarts dr. Schaeffner en verpleegkundige Annet Boersen met elkaar in discussie over het thema. door Martin Hermens Eind jaren zestig was euthanasie al een veel besproken thema onder medici. In de winter van 1972/1973 ging de discussie in het hele land van start. Verantwoordelijk daar voor, zij het ongewild, was de Friese huisarts mevrouw Postma- Van Boven. Zij paste op 19 oktober 1971 euthanasie toe op haar hoog bejaarde moeder. Na een jaar justi tieel onderzoek kwam de zaak, bij toeval, op 24 december 1972 m de publiciteit. Het euthanasie-proces tegen mevrouw Postma begon op 7 fe bruari 1972. De huisarts moest zich verantwoorden voor de rechtbank in Leeuwarden. „Moeder zat vast gebonden in haar rolstoel toen ik het kamertje binnenkwam. Hele maal scheef, half buiten bewustzijn, met de wanhopige ogen van een reddeloos dier. Haar tong hing he lemaal naar buiten. „Waarom doen jullie niets?" zei ze. Ik heb haar omhelst en m haar minst slechte oor gefluisterd: nu komt het alle maal goed. Moeder begreep wat ze zei. Ze verwachtte iets van ons. Mijn man was erbij toen ik haar de injectie gaf.", vertelde mevrouw Postma. Al op 21 februari van datzelfde jaar volgde de uitspraak van de rechter: een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De discussie over het al dan met toestaan van euthanasie was aangezwengeld en steeds meer instanties gingen er over meepraten. Dat leidde vaak tot emotionele gesprekken. Op zich niet zo vreemd, want praten over dood en alles wat daar mee te maken heeft hangt nog steeds een duister taboe. AANVAARD In 1983, tien jaar na het Postma- proces, kreeg een arts voor het eerst in de geschiedenis geen straf, hoewel de rechtbank actieve eu thanasie bij een hoogbejaarde pa tiënte bewezen achtte. De recht bank in Alkmaar vond deze wets overtreding echter met strafbaar omdat volgens haar „het zelfbe schikkingsrecht bij beëindiging van het leven in steeds bredere kringen wordt aanvaard". Het Gerechtshof in Amsterdam dacht daar echter anders over. „De maatschappelijke opvattingen ten aanzien van euthanasie zijn gewij zigd, maar er is nog geen sprake van een nu voldoende uitgekristal liseerde opvatting op grond waar van euthanasie als algemeen maat schappelijk aanvaard verschijnsel kan worden beschouwd," ver klaarde het Hof in november 1983 nog. Toch blijkt uit enquêtes dat het recht op zelfbeschikking steeds meer aanvaard wordt. Al in 1976 kwam vast te staan dat een ruime meerderheid van de Nederlanders (61 procent) legalisering van een milde dood steunt. Uit recentere onderzoekcijfers blijkt dat al zo'n tachtig procent tolerant tegenover euthanasie staat. STRAFBAAR Wettelijk gezien is euthanasie strafbaar Artikel 293 van het Wet boek van Strafrecht stelt dat er een straf van ten hoogste twaalf jaar opstaat. In de praktijk echter neemt de roep om een milde dood toe, evenals het aantal toepassingen van euthanasie. Sinds 1976 werd het probleem voor de regering actueel. Het zou nog jaren duren voordat een Staats commissie werd ingesteld om de kwestie uitgebreid te onderzoe ken. Halverwege deze maand maakte het kabinet eindelijk zijn standpunt bekend: euthanasie blijft strafbaar, Opvallend was daarbij, dat men in de wet wil gaan onder schrijven welke handelingen niet tot euthanasie gerekend worden. Maar daarover straks meer. Allerlei instanties raakten in de loop der jaren verwikkeld in de discussie over euthanasie. Ook kerkelijke stromingen lieten dui delijk van zich horen. De Neder landse bisschoppen deden in 1983 een ongewone stap en stuurden een brief naar de minister-presi dent Lubbers. In die bnef spraken zij hun bezorgdheid uit over de ont wikkeling inzake de hulp bij zelf doding en euthanasie. Men vond dat de wet niet langer gehandhaafd werd. GLIJDEND PROCES „Er is een glijdend proces aan de gang waardoor de huidige wet in feite dreigt te worden uitgehold", aldus de bisschoppen. „Daardoor worden die burgers gediskwalifi ceerd die de fundamentele mense lijke waardigheid, zoals zij deze in geldende wet vervat zien, willen handhaven." De bisschoppen maakten ernstig bezwaar tegen het feit dat de recht bank en het openbaar ministerie zich in bepaalde zaken onder meer hebben beroepen op een in steeds bredere knng aanvaard beginsel van zelfbeschikking over het leven. Een beginsel dat de katholieke kerk verwerpt: „Het leven komt van God en men kan er niet zelf over beslissen." In zijn boek „Een gewenste dood. Euthanasie en zelfbeschik king als moreel en godsdienstig probleem" stelt prof. dr H. M. Kui- tert: „Eerbied voor het leven als gave van God en eerbied voor de dood vanuit het geloof dat God het is die met de dood ons leven beëin digt, houden met in dat de mens nooit over leven en dood zou mo gen beschikken." Ook de gedachte dat een chris ten het lijden met mag ontlopen, is volgens Kuitert geen goed argu ment tegen euthanasie. „Lijden heeft alleen maar zin wanneer ie mand het vnj willig op zich neemt en zelfs daarbij kan men vraagte kens zetten," aldus Kuitert. Vooropgesteld moet worden, al dus nog steeds prof. dr. Kuitert, dat de mens het recht op zelfbeschik king heeft, of het nu om zijn leven of om zijn dood gaat. „In euthanasie- situaties vraagt iemand om een weldaad waarvoor hij van anderen afhankelijk is. Wanneer hij met af hankelijk zou zijn, dein zouden an deren alleen de plicht hebben hem het sterven niet te beletten Nu hij echter op anderen (de arts) is aan gewezen. rust op hen de plicht eu thanasie toe te passen. De arts kan alleen van zijn plicht worden ont slagen wanneer hij ervan is over tuigd dat sterven voor de betrokke- nene geen weldaad is. VERANTWOORD De protestantse kerken vinden euthanasie onder bepaalde voor waarden aanvaardbaar. De her vormde synode heeft al m 1983 uit gesproken dat, uitgaande van de stelling dat de woorden leven en dood m de bijbel niet zozeer kwan titatieve dan wel kwalitatieve be grippen zijn, passieve euthanasie ten volle verantwoord is. Over ac tieve euthanasie lopen de menin gen uiteen, aldus de synode. De scheiding tussen passieve (het staken van medische handelin gen) en actieve (het toedienen van medicijnen die de dood tot gevolg hebben) euthanasie is ook al veel besproken. De artsenorganisatie KNMG vindt het onzin om dat ver schil te maken. „Politici werken er wel mee, maar voor artsen is dat verschil onhanteerbaar. Het gaat om een schijnbare tegenstelling Volgens de KNMG zijn er maar drie mogelijkheden: euthanasie, een natuurlijke dood of moord. Tot passieve euthanasie werd gerekend: het met instellen of sta ken van de medische behandeling op uitdrukkelijk verzoek van de pa tient of door de arts en het verhaas ten van de dood ten gevolge van pijnbestrijding. Deze drie handelin gen worden in het wetboek opge nomen als handelingen die niet tot euthanasie behoren. Lubbers: „Dan zijn we meteen van dat begrip af, want passieve euthanasie is dan geen euthanasie meer" heidsraad heeft in 1982 al geadvi seerd over de zorgvuldigheidsei sen. Er is een staatscommissie eu thanasie geweest, de Koninklijke Maatschappij ter bevordermg van de Geneeskunde (KNMG) is om ad vies gevraagd." Tot voor kort steunde de WD het initiatief-wetsvoorstel van D'66. j Maar die steun is inmiddels weer ingetrokken. Kohnstamm: „Wat ze nu doen kan de WD onmogelijk waarmaken. Dit leidt onherroepe- j lijk tot nog grotere rechtsonzeker- J heid voor artsen dan nu al het geval is." Enkele interessante boeken over euthanasie zijn: „Laat me sterven voor ik wakker wordt" van Ben Herbergs; „Zorg jij dat ik niet meer wakker wordt?" van Klazien Sybrandy en Rob Bakker I en „Een gewenste dood. Euthana sie en zelfbeschikking als moreel I en godsdienstig probleem" van prof. dr. H. M. Kuitert. In die boe ken vindt u verdere literatuur verwijzingen. LEUSDEN - Op de prms Fredenk- laan m Leusden Zuid vond afgelo pen zaterdag een eenzijdig onge val plaats. Leusdenaar B. reed daar met zijn wagen tegen een gepar keerde auto. De schade wordt onderlmg gere geld. LEUSDEN - Er vielen afgelopen weekeinde in Leusden twee rijver boden, zonder dat er een proces verbaal werd opgemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd Leusdenaar D.B. omstreeks half vier aangehouden op Henegou wen. Hij kreeg een njverbod van vier uur. 11 In de nacht van zaterdag opt 1 dag werd om drie uur Leusde3l< W.V. aangehouden op het 0£h steegje, bij winkelcentrum Dein zenkamp. Ook hij kreeg een rij bod. NORMAAL KNMG-voorzitter W. H. Cense vindt het vreemd in een wet vast te leggen wat géén euthanasie is. Het stoppen van een zinloze behande ling en het bestrijden van pijn, ook als de patiënt daardoor eerder overlijdt, behoren volgens hem tot het normale medische handelen. Cense steekt zijn mening over het kabinetsbesluit met onder stoelen of banken: „Het kabinet heeft de klok teruggedraaid." Het zal nog even duren voordat het kabinet met voorstellen naar de Tweede Kamer gaat. Men wacht de adviezen van de Gezondheidsraad af. En dat kan enkele maanden du ren. Tot grote ontevredenheid van onder meer D'66. Het D'66-Kamer- hd Kohnstamm, die de verdediging heeft overgenomen van het initia tiefwetsvoorstel euthanasie van Wessel-Tuinstra, noemde het be sluit van het kabinet „een schanda lige uitstel-operatie". „De Gezond LEUSDEN - Op de S-9, ter hoogte van Kamp Waterloo, werd maan dagochtend vroeg een personen auto uit het verkeer genomen. De auto bleek met verzekerd te zijn. De wagen is eigendom van K.D uit Zeist. De wagen werd afgevoerd naar het politiebureau in Leusden Zuid Afgelopen vrijdag nam de Leu- sadense politie overigens ook nog een opgevoerde bromfiets uit het verkeer. LEUSDEN - In de nacht van zondag op maandag hield de politie automobilist J. de V. (41) uit Leusden aan op de Groene Zoom. Dat gebeurde om ongeveer drie uur 's nachts. De man bleek teveel alcohol te hebben genuttigd voor het besturen van een auto. Hij moest een bloedproef ondergaan, en kreeg proces verbaal aangezegd. Tot voor kort was de Kramsvogel. in de volkstaal Dubbele- lijster, in ons land al leen nog maar een doortrekker en win- tergast. Dan ziet men ze in grote groepen in het open veld en op de weilanden, in gezel schap van spreeuwen en koperwieken, hun voedsel zoeken. Als de winter strenger wordt dan willen ze ook wel de bewoonde wereld opzoeken om de nog overgebleven bessen van de hees ters in onze tuinen en plantsoenen te pik ken. Oorspronkelijk is de soort een broedvogel van de taiga, waar ze in grote kolonies broeden. Sinds de ijs tijd is hij vanuit Sibe rië naar het westen opgerukt. In het mid den van de vorige eeuio werden de eer ste nesten in Oost- Duitsland gevonden. Rond 1960 was hij in West-Duitsland een regelmatige, zij het schaarse, broedvogel. In de beginjaren ze ventig kwamen en kele onbevestigde be richten van broed ge vallen in Nederland. Maar in 1974 werden, voornamelijk in Zuid- Limburg. meerdere broedgevallen ge meld. Daarna nam het aantal vrij snel toe door het gehele land. waarvan de, meeste gevallen well i n Zu id-L i m bu rg\ voorkwamen. De biotoop van de vo" gel is een half open landschap met wat graslanden en akkert waarop voedsel ge-1 zocht kan worden met' liefst een beek of an der open water in dep buurt. Van snavelpunt totm staarteinde meet dt&1 vogel ongeveer vijf-IR entwintig centimeter,tuj hij heeft een licht, grijze kop en stuit. kastanjebruine rug ei\y zwarte staart. Grote de gelijkenis tussen ctejj seksen. De vlucht /y golvend en daarbij zijn dan de witte dervleugels en grijzeg€ stuit goed zichtbaar De vogel hipt in eenldL fiere houding; kop enQ hals opgeheven niet zoals een merel in\jj elkaa r gedoken. De kramsvogel is nietir kieskeurig wat d ein soort boom betreft-y waarin genesteld wordt en de hoogte, e waarop het nest ge tr bouwd wordt. z'ö-jn rieert sterk, maar ligi'^y zelden beneden de I drie meter. Het wordt*;] voornamelijk door ie het wijfje gebouwdfas van wortels en gras bijeengehouden door modder, op een onder laag van twijgen en mos. Het nest doet enigszins aan dat van de Grote Lijster den ken met de slordig af hangende planteslier- ten. Het aantal eieren bedraagt vijf tot zei die vaak groenig ge kleurd zijn. Evenals bij de meeste lijs- terachtigen, wordt in hoofdzaak door het wijfje gebroed en is de duur daarvan on geveer vijftien dagen Na twee weken verla ten de jongen het nest en volgt een enkels maal nog een tweeds broedsel. Hopelijk zet de voge de invasie in ons land voort en wordt hij bi) ons nog eens een alge mene broedvogel. G. van

Leusder Krant | 1987 | | pagina 4