Half jaar subsidie voor werkgroep Volwasseneneducatie Zilveren munt gewijd aan Gouden Huwelijksfeest Nieuwe SF, fantasy en horror-bundels ■e—stfei" hrit splinters College wacht gevolg nieuwe regeling af: Uitslagen Ons Genoegen Uitgifte eind april 1987: Filmkeuze „Anne Trister" in Filmhui'* DONDERDAG 29 JANUARI 1987 10 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het coUege van B&W stelt de raad voor om de werkgroep Volwassenenedu catie een subsidie van 2618,75 gulden te verlenen voor de periode van januari tot en met juni 1987. Dat bedrag is de helft van het begrote exploita tietekort voor dit jaar. Het college wil nog geen subsidie voor heel 1987 verstrekken in verband met de invoering van de Rijksregeling Basiseduca tie Volwassenen. Als gevolg van die regeling, die op 1 januan 1987 van start ging, zal de organisatie van het zogenaamde Open Schoolwerk na 1 augustus aanstaande anders zijn dan voor heen. In de rijksregeling wordt het oprichten van een instelling voor basiseducatie als voorwaarde ge steld om voor een rijksbijdrage in aanmerking te komen. In het kader hiervan streven de werkgroep Vol wasseneneducatie en de werk groep Buitenlanders naar samen werking in een Stichtmg voor Vol wasseneneducatie. In voorgaande jaren ontving de werkgroep Volwasseneneducatie, als onderdeel van de Open Srhool-activiteiten, een subsidie uit de sociaal-culturele hoek. De meuwe njksregelmg heeft nu con sequenties voor de subsidiering van het open schoolwerk in Leus den. RIJKSBIJDRAGE Tot 1 augustus van dit jaar zullen de activiteiten van de werkgroep Buitenlanders worden bekostigd uit een rijksbijdrage op grond van de Stimuleringsmaatregel educa tieve activiteiten culturele minder heden. Subsidiering van het Open Schoolwerk, waar de volwassenen educatie dus onder valt, ge schiedt tot nu ,,,t do rromoente- kas, en wel uit het budget voor het sociaal-cultureel programma. Vanaf 1 augustus 1987 echter zal de meuwe instelling voor volwas seneneducatie volgens de bepalin gen van de Rijksregeling Basisedu catie moeten worden gesubsi dieerd. Dat houdt in dat de ge meente een bijdrage van het Rijk krijgt m de subsidies die de ge meente verstrekt ten behoeve van de uitvoering van de basiseducatie. BEGELEIDER De werkgroep Volwassenen educatie had gevraagd om een sub sidie van 5837,50 gulden ter bestrij ding van het over 1987 te verwach ten exploitatietekort. De werk groep gaat in haar begroting uit van een aantal uren begeleiding, geba seerd op vijf groepen van elf deel nemers. Tot dusver is bij de subsidiering van het Open Schoolwerk altijd uit gegaan van één begeleider per vijftien deelnemers. In de Rijksre geling Basiseducatie wordt echter uitgegaan van een gemiddelde groepsgrootte van acht deelne mers B&W stellen de raad daarom voor het criterium van vijftien deel nemers per begeleider ten aanzien van de subsidie-aanvraag voor 1987 niet te hanteren en akkoord te gaan met het bedrag aan salaris kosten zoals dat op de begroting van de werkgroep Volwassenene ducatie, uitgaande van groepen van elf deelnemers, is opgevoerd. BUDGET In het budgetprogramma 1987 is zevenduizend gulden geraamd voor het Open Schoolwerk. Er is daarbij, zo zeggen B&W, geen re kening gehouden met de invoering van de Rijksregeling Basiseduca tie. „Omdat nu nog niet valt te beoor delen hoe de organisatorische si tuatie met betrekking tot de werk groep Volwasseneneducatie na 1 augustus 1987 zal zijn, stellen wij u voor de werkgroep een voorlopige subsidietoekenning te doen tot de helft van het bedrag van het be grote exploitatietekort voor het jaar 1987", aldus het college in het voor stel. Komende maandag buigt de commissie Welzijn en Onderwijs zich over het voorstel. De commis sie Financieel Beheer en Beleid doet dat op maandag 9 februari. ACHTERVELD - Aan de on derlinge schietwedstrijd werd door 15 leden deelgenomen. Ge zien de uitslagen bleken de heren ditmaal goed in vorm te zijn. De uitslagen waren: Buks: 1. P. Smink 2 WJ. Lagerweij 3. W. Voskuilen Rz. 4. H J. van Ruitenbeek 5 J. Blom 7. A. van Daatselaar 7. G. Tolboom 9.J. Krall 10 W Wittebrood 10. J.E. van Hamersveld J 10 W van de Kletersteeg 13. A. Vlug 14. W. Voskuilen pistool: 1. W.J. Lagerweij 2. P. Smink 3. G. Tolboom 4 J. Does Bij de junioren waren ditmaal s, vier deelnemers. Hier was de uits!» volgt: |a 1. Timo van Valkengoed 2. Richard van de Wetering 3. ArnoudVlug 4. Frank vanDiik TAFELTENNIS - Het eerste jeugd- team van tafeltennisvereniging TTCL heeft het debuut m de 8 klasse met een overwinning fc bij gezet. Tegen de verwacht pakte het team uit Leusden staande uit Wouter van Dijk.,^ dewijn Kops en Jaap van dere met 7-3 de volle winst tegen uit Nieuwegem. le LEUSDEN/DEN HAAG - Bij Koninklijk Besluit van 7 januari 1987 nr. 1 is het zilveren 50 muntstuk 1987 vastgesteld dat is gewijd aan het gouden huwelijksfeest van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard der Nederlan den. Staatssecretaris Koning van Financiën heeft het ontwerp van de Schiedamse beeldend vormgever Gerard Hadders geko zen voor de voor- en achterzijde van de zilveren 50 muntstuk ken 1987. Staatssecretaris Koning volgt hiermee het advies van de Commissie Bijzondere Uitgiften 1987 en 1988/89. De overige beoordeelde ontwerpen waren van Anthon Beeke, vormgever te Amsterdam en Eric Claus, beeldhouwer en docent aan de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. In verband met de te verwachten grote belangstelling voor deze 50 munt ter ere van Prinses Juliana en Prins Bernhard Zullen 1,5 miljoen stuks worden geslagen in circula tiekwaliteit. Daarnaast zullen ex emplaren in proofkwaliteit en in f.d.c.-kwaliteit worden geslagen die kunnen worden besteld bij 's Rijks Munt, bij de Munthandel en banken. De muntstukken in circu latie-kwaliteit worden op 29 april, de dag voor de officiéle vienng op Koninginnedag 30 april, via de postkantoren en de bankvestigin- gen in omloop gebracht. Gedurende de gehele maand april kunnen rechtstreeks bij 's Rijks Munt (Postbus 2407, 3500 GK Utrecht, tel: 030-91.03.42) de exem plaren in proofkwaliteit en f.d.c.- kwaliteit worden besteld. Bij aan melding nu wordt men op de alge mene verzendlijst geplaatst en ont vangt men eind maart een folder met acceptgirokart om te bestel len. De aflevering vindt plaats na 30 apnl. Het ƒ50 stuk 1987 is de derde zilveren 50 die wordt uitgegeven. In 1982 verscheen de herdenkings- munt voor 200 jaar vriendschappe lijke betrekkingen Nederland- Amerika 1782-1982 en in 1984 de 50 ter herdenking van Prins Wil lem I van Oranje-Nassau, die in 1584 in Delft werd vermoord. Even als de voorgaande zilveren 50 muntstukken, zal het 50 muntstuk 1987 worden uitgevoerd in zilver met een gehalte van 925 duizend sten (92,5%). Het zal een doorsnede hebben van 38 mm en een gewicht van 25 gram. BEELDENAARS De beeldenaar voor de voorzijde van het zilveren 50 muntstuk 1987 vertoont het naar links kijkende gezichtsprofiel van H.M. de Konin gin in een dubbele krans van kleine driehoekjes, tussen welke het om schrift Koningin der Nederlanden. Aan de rechterzijde een gesti leerde kroon als zonnesymbool met daarbinnen het omschrift BEA TRIX. De beeldenaar van de keerzijde vertoont in het midden het groot weergegeven getal 50 in geschre ven cijfers met daaronder Jaar en rechts daarvan de naar rechts ge wende verstrengelde gezichtspro fielen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Rechts hiervan de na men JULIANA BERNHARD, bin nen een krans van 8 driehoekjes. Aan de linkerzijde staat eenzelfde zonnesymbool als op de voorzijde met daann opgenomen NEDER LAND en de waarde-aanduiding 50 gulden. ADVIES De adviescommissie beoordeelt het ontwerp van Gerard Hadders qua kunstuiting het beste van de dne beoordeelde ontwerpen. Naar het oordeel van de Commissie gaat het ontwerp van Gerard Hadders uit van een klassiek, bijna conven tioneel, concept. De primaire ele menten, het portret van H.M. de Koningin op de voorzijde en de karakterisering van de te herden ken gebeurtenis op de keerzijde, vormen een centraal motief. De daaraan toegevoegde elementen van tekst en versiering zijn van de rand uit geordend. De uitwerking ervan is bij uitstek eigentijds dat wil zeggen ondog matisch en vrijmoedig omgaand met gekende vormen en conven ties. Zo zijn de portretten geredu ceerd tot de kenmerkende profiel- lijnen en is een betekenisvolle keuze gedaan in de lettertypes voor weergave van ceremoniële en zakelijke tekstgedeelten. Dir stem pelt het ontwerp bij uitstek tot een herdenkingsmunt, een spontane uiting van feestelijkheid naast de systematische en wat tijdloze strak- gecomponeerde kwaliteiten van ons dagelijks geld. De namen Bea trix, Juliana en Bernhard zijn in de schreefletter Sistina en de wat meer zakelijke overige belettering in de schreefloze letter Syntax weergegeven. Gerard Hadders zelf gaf onder meer te kennen dat zijn ontwerp rust op drie pijlers: menselijkheid, energie (kracht) en protocol. De (menselijke) energie is door hem gesymboliseerd in het zonnesym bool dat op de keerzijde in 6 kerhelft van de rand in de t Si aanduiding en het landken verwerkt is. Het zonnesyr komt op de voorzijde terug vorm van een gestileerde kra| GERARD HADDERS fe _te De kunstenaar wiens ontw»® gekozen voor de zilveren dl muntstukken ter ere van Prin Juliana en Prins Bernhard, GW Hadders, is geboren op 30 a.axi tus 1954 in Rotterdam. Hij kreeft opleiding aan de Academie®1 Beeldende Kunsten in Rotte®! aan de afdelingen visuele co:1* nicatie 1971-1975; lithografie;!® grafie 1977-1978. Gerard Hac«« ontving de aanmoedigingspm'®1 de Rotterdamse Kunststic®4 1079. Hij richtte in 1978 met!54 ren het tijdschrift Hard Werke1®4 De door Gerard Hadders ge*® seerde vormgevingsopdi^üi betroffen voornamelijk druk*04 (boekomslagen, kunstcatalog10' ches en postzegels), fotograf11» videokunst. üi Terwijl in met name de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de science fiction-literataur welig bloeit, is dit literaire genre in de lage landen helaas nog steeds een ondergeschoven kind. Was er in de zeventiger jaren in Nederland nog sprake van een forse opkomende interesse voor science fiction, verschillende uitgevers hielden het nadien voor gezien en stopten met SF. Momenteel zijn er nog maar enkele uitgevers, die de science fiction-literatuur een warm hart toedragen en regelmatig nieuwe titels in hun fonds doen. A. W. Bruna Zn is zo*n uitgever, die ondanks een schijnbare malaise op de Neder landse SF-markt stug is doorgegaan. Zowel buitenlandse, maar de laatste jaren ook steeds meer Nederlandse SF-auteurs kregen bij Bruna de kans om hun werk te publiceren. Die Nederlandstalige science fiction-auteurs kunnen nu al tien jaar lang terugvallen op de SF-jaarbundel van Bruna, „Ganymedes". Dit jaar werd het tweede lustrum van deze bundel gevierd met een extra dikke uitgave, waarin tevens verhalen zijn opgenomen van de winnaars uit de afgelopen tien jaar van de jaarlijkse Benelux-prijs voor het beste Nederlandstalige SF-verhaal, de King Kong Award en de 1986-winnaars van deze prijs. In een inleiding tot deze tiende Gany medes schrijft de hoofdredaktrice van het literaire SF-tijdschnft „Holland SF': „In de tien jaar tussen de eerste Gany- medes-bundel en deze gelukkige tiende, ontwikkelde zich een eigen Ne derlandstalige SF-literatuur op grond vormen die al eerder, slapend, aanwe zig waren, maar werden overwoekerd door de vele beginners, die niets beters wisten te doen dan Amerikaanse SF- schema's en thema's na te vertellen. De Nederlandstalige (dus Vlaamse zowel als Nederlandse) fantastische literatuur begon zich duidelijk te onderscheiden door enerzijds een gespierd realisme gepaard aan barokke fantasie, en an derzijds een puntig spel van geest en gevoel, met als derde, vooral Noordne derlandse invloed een innige zelfbe schouwing en een neiging naar mystiek. In deze hoofdünten en talloze tussen schakelingen manifesteren zich de hui dige Nederlandstalige SF-schrijvers, van wie er op dit moment tenminste veertig het vermelden waard zijn en publikaties van verhalen en zelfs ro mans op hun naam hebben staan. Tien jaar geleden waren er dat met moeite zes of zeven". Een gelukkige ontwikkeling dus, waaraan de Ganymedes-jaarbundel on getwijfeld zal hebben bijgedragen. Wie „Ganymedes 10" tot zich neemt, zal tot de ontdekking komen, dat er inder daad veel SF-talent in Nederland aan wezig is. Wie in de afgelopen tien jaar deze korte verhalen-bundels heeft ge lezen, zal bovendien ontdekken, dat het kwaliteits-mveau gestadig is gegroeid en zonder meer kan wedijveren met buitenlandse auteurs op de korte (SF)- baan. Spannende, amusante, intrige rende, ontroerende, maar vooral boeiende verhalen, gevat in een groot scala van thema's en sub-thema's. Samensteller Vincent van der Linden is zelf SF-auteur en dat verklaart wel licht ook de voortdurende evenwich tige kwaliteit van de Ganymedes-bun- dels. De verhalen zijn met zorg geko zen, waarbij steeds de gevarieerdheid en originaliteit voorop blijkt te staan De (dit jaar gebonden) jubileum-bundel spant de kroon, doordat tevens een overzicht wordt gegeven van de Ne derlandse SF in de afgelopen Oen jaar en aansluitend King Kong Award-win- naars uit afgelopen Oen jaar zich met een verhaal presenteren. Zoals al enkele jaren gebruikelijk, neemt Van der Linden naast zijn eigen selectie uit ingezonden verhalen, ook de in dat jaar winnende eerste vijf King Kong-verhalen op. Met ingang van 1987 komt de organisaüe van deze jaarlijkse prijsvraag in handen van de Ganyme- des-samensteller. „Ganymedes 10" is een bundel korte SF-verhalen van kwalitatief uit stekend niveau. Wie nog geen kennis heeft gemaakt met wat Nederland en Belgle in dit literaire genre te bieden heeft, zon zich met spoed deze bundel aan moeten schaffen. JAARBUNDEL „SF 87" David A Wollheim is de samensteller van de Amerikaanse science fiction- bundel „The Annual SF', waann de beste science fïction-verhalen van het jaar zijn samengebracht. Voor het eerst heeft uitgever Loeb te Amsterdam een Nederlandse vertaling uitgebracht van deze jaarbundel onder de titel „SF 87". Het is gelukkig de bedoeling, dat er elk jaar een dergelijke bundel verschijnt en dat mag door iedere rechtgeaarde SF- befhebber een uitstekend iniüaoef ge noemd worden! Nu is het predikaat „de beste SF-ver halen" natuurüjk wat al te nadrukkebjk, omdat Wollheim bij zijn keuze zich vooral bet inspireren door werk van angelsaksische schrijvers Anderen komen er niet aan te pas. Niettemin is het genieten geblazen met deze excellente verzameling SF op de korte baan van schrijvers als I Brian Glarke, Ian Watson, Lucius Shephard, Robert Silverberg, Jayge Carr, Harlan Elison, Connie Willis, Fr ede rik Pohl en C. J. Cherryh. Loeb garandeert op de achterflap, dat alle verhalen gloed nieuw zijn, dat wil zeggen nog niet eer der m Nederlandse vertaling zijn ver schenen. Op zich is dat natuurbjk al uitzonderbjk voor een uitgever, die de meeste bundels volstopt met verhalen, die ettebjke keren in andere bundels zijn verschenen. Toch heb ik m'n twij fels ten aanzien van het verhaal „De goden van Mars" van Gardner Dozios, Jack Dann en Michael Swan wick. Zon der direkt te kunnen achterhalen, waar ik dat verhaal eerder heb gelezen, heb ik steeds een deja-vu gevoel gehad. Enfin, dat doet niets af aan het totaal, dat voor de verwende SF-befhebber weer enkele schitterende juweeltjes op de korte baan te bieden heeft, (pnjs 25,- ISBN nr. 90 6756 224 6) VERHALEN UIT DE TWILIGHT ZONE Richard Matheson behoort tot de meest gevraagde schrijvers voor af leveringen van de befaamde televi sie-serie „The Twilight Zone" van Rod Serling. Met name in de glanspe riode van deze serie, aan het eind van de vijftiger, begin zestiger jaren, toen deze nog onder supervisie van Ser ling zelf stond, leverde Matheson de meeste teksten en ideeën in een bijna ideaal samenspel met de schepper van deze onovertroffen serie, waarin het „ongewone buitengewone" als steeds terugkerend thema de rode draad vormde. „The Twikght Zone" is er vanaf het begin in geslaagd om van elke afleve ring iets bijzonders, iets verrassend te maken, zonder dat de kijker direkt het gevoel kreeg met een stelletje fantasten te maken te hebben. Schijnbaar alle daagse zaken ontwikkelden zich tot een mysterieus, raadselachtig verhaal, waarin reabteit en fantasie samenvloei den tot een nieuwe werkebjkheid in dat specifieke gebied nissen schemering en nacht, dat „Twüight Zone" of „Twee- duuster" wordt genoemd. „Verhalen uit de Twüight Zone" is de Nederlandse titel van een door Loeb uitgegeven verhalenbundel van Ri chard Matheson, waar de beste verha len uit de beginperiode van de serie (vanaf 1959) nog eens zijn samenge bracht. En dat levert een waar feest der herkenning op voor hen, die toen reeds aan de buis gekluisterd zaten om de wekebjkse aflevering van „Twüight Zone" vooral niet te missen. Voor de generatie van nu, is deze bundel een prima doorsnee van wat de sene bracht en bovendien een bundel, waarin ideeën-man Matheson zich volop ont plooide tot een schrijver, die tot de top van de korte verhalen-auteurs mag worden gerekend. Een faam, die bbjk- baar niet beperkt blijft tot de vader, gezien het feit, dat Matheson's zoon al even fantasierijk is en al dan niet samen met zijn vader meuwe stof leverde en leven voor „Twüight Zone". „Verhalen uit de Twüight Zone" is een bundel, die zonder meer naar méér smaakt! (prijs 29,50. ISBN nr. 90 6213 646). HORROR 87: GRIEZELEN OP NIVEAU Naast de jaarbundel „SF 87" brengt uitgeverij Loeb ook een jaarbundel „Horror 87" uit, gebaseerd op de jaar lijkse Amerikaanse editie onder redak tie van Karl Edward Wagner, „The Years Best Horror Stones". In Amerika alweer de veertiende editie, in Neder land dus de eerste. Science fiction, fan tasy en honor zijn genres, die vaak nauw aan elkaar verwant kunnen zijn: het één simt het andere met uit. In deze voortreffelijke bundel kun nen de liefhebbers van horror en an dere gruwelijkheden met volle teu gen genieten van het puikje van de horror-zalm. Ook zoals Loeb ons verzekerd - nog niet eerder in Neder landse vertaling verschenen. „Horror SF" bevat 19 verhalen van niveau. Voor de liefhebbers een must. (Prijs 25,- ISBN nr. 90 6756 234 3). Van de fiimredaktie (Hoe meer sterren, hoe hoger de waar dering) •••FERRIS BUELLER-S DAY OFF (Corso). Nieuwste film van regisseur John Hughes (The Breakfast Club en Weird Science) over middelbare scho lier in de examenklas, die een dagje vrij neemt, maar daar een zeer ingewik kelde konstruktie voor moet bedenken met allerlei trucs, om te voorkomen dat zijn ouders en de direkteur van de school er achter komen. Ferris meldt zich dus ziek. Direkteur gelooft het met, zijn zus gelooft het niet, zijn mede-scho lieren geloven hem echter wel en hou den een inzameling voor de ernstige zieke. Ondanks al het gerechtvaardigd wantrouwen weet Ferris zijn „ziekte" pnma in stand te houden, knjgt hij zijn vriendin ook moeiteloos van school en samen met haar en zijn toch al zieke vriend zet Ferris de bloemetjes buiten en stort zich in het bruisende stadsle ven. „Ferris BueUeris Day Off is een vakkundig gemaakte, grappige kome die voor en over jongeren. Amusante aktie in een verder pretentieloze film, waarin de jongeren zich best zuüen kunnen herkennen, (alle leeftijden). FLODDER (Cinema). Na „De Lift" bewijst regisseur Dick Maas opmeuw zijn vakmanschap met „Flod der", een technisch knap gemaakte ko medie rond een volstrekt a-sociale fa milie, die uit een krottenbuurt moet vertrekken, omdat hun huis op een gif belt bleek gevestigd. Bij wijze van „ex periment" mag de familie een half jaar lang in een dure villa in een rijke buurt wonen en dat geeft de nodige spanning met de buurtbewoners, om het zacht uit te drukken.Uitstekend spel van on der meer Nelly Fnjda als Ma Flodder, Huub Stapel als zoon Johnny en Tatjana Simic als de erotische ingestelde dochter Kees. Een kei van een film, gemaakt door, wat de Haagse Post noemde, de Steven Spielberg van de Lage Landen. Een film, die ook internationaal hoge ogen zal gooien. Wel kan als kantteke ning worden geplaatst, dat het predi kaat „familiefilm" wel wat al te ruim is gesteld. Gezien de niet al te subtiele sexscènes, is de film naar ons gevoel niet geschikt voor kinderen beneden de 12 jaar, ook al ligt dat in elk gezin wellicht anders. (De keuring is echter wel voor alle leeftijden). TOP GUN (Cinema 2). „Top pun", met Tom Cruise als Mavenck, eenjonge püoot, die een speciale opleiding volgt en tot de beste püoten van de VS be hoort, doet in zekere zin denken aan „An officer and a gentleman". Maar ze ker ook aan „The Right Stuff', de groot ste film van regisseur Philip Kaufman over de opleiding tot astronauten De (Britse) regisseur Tony Scott, broer van Ridley Scott, is er m geslaagd om een onderhoudende film te maken met ver schillende groots opgezette gevechts scènes. Met name de scènes aan bord van het Amerikaanse vliegdekschip USS Enterprise en de luchtscènes rond de gevechten met Russische Migs impo neren door schoonheid, kracht en span ning. Het is echter jammer, dat het ver haal op zich soms iets gebukt gaat on der opgevoerde heroïek en onvervalst Amerikaans chauvinisme. Ondanks de min-punten toch een zeer succesvolle film, die nu de vijfde maand bijna heeft volgemaakt. (alle leeftijden) •***DE SPEURNEUZEN (Cinema). Voor de kinderen valt er het nodige te genieten, dankzij de allernieuwste speelfilm uit de Walt Disney studio's: „De Speurneuzen" (The Great Mouse Detective). In „De Speurneuzen" intro duceert de Disney-studio een waardige opvolger voor de nu al 58-jange Mickey Mouse, Sherlock Basü Holmuis, een knappe speurder, die zich net als Sher lock Holmes destijds, gevestigd heeft in de Londense Bakerstreet. Op een goede dag komt dokter Dawson met het kleine meisje Olivia bij Sherlock Basü Holmuis op bezoek, met het drin gende verzoek hen te helpen bij de opsporing van Olivia's vader de mees- ter-speelgoedmaker Corstiaan Bok kingham. Sherlock Basü Holmuis aan vaardt de opdracht en wordt dan ge- konfronteerd met zijn aartsrivaal, de schurkachtige professor Ratbout Ratta- toei, heerser van de onderwereld. „De speurneuzen" is een uitstekende, spannende, en een voor Disney-begrip- pen met vaart gemaakte tekenfilm. En wat erg belangrijk is voor de kleinste kijkers: de film kreeg Nederlandse stemmen onder regie van Harry Gee- len, die ook de bedjes vertaalde. Aan bevolen voor kleuters en iedereen die jong van hart is en de tekenfilm vooral een warm hart toedraagt! LABYRINTH (Euro). Naast Walt Dis ney's „Speurneuzen" m Cinema, kan de jeugd ook terecht in Euro voor Jim (Muppettj Hensons nieuwste poppen- aiumatie-film „Labyrinth", waarin David Bowie optreedt als de tovenaar Jareth. Het verhaal doet enigszins denken aan „De tovenaar van Oz". Het meisje Sarah (Jennifer Connelly) moet op haar stief- broertje passen, maar de baby is ver velend en ze wenst hem weg. Een wens die prompt wordt verhoord door de dwergenkoning Jareth. Ze knjgt spijt, besluit de baby te gaan zoeken en stapt uit haar vertrouwde slaapkamer in het labyrinth van het dwergenrijk. Ze beleeft op haar lange tocht met hindernissen uiteraard aller lei angstaanjagende, spannende avon turen. „Labyrinth" is een ingenieus gemaakte fantasy-film, met prachtige, soms heel ingewikkelde, decors en grappige, griezehge figuren. Gemaakt met het zelfde vakmanschap als de Muppett- shows en -films en de film „The Dark Crystal", eveneens produkten van de magische poppen-tovenaar Jim Hen- son. (alle leeftijden, met ondertitels). Bert Vos oli Indringende film van Lea Pool AMERSFOORT Filmhuis Appel markt draait van vrijdag 30 januari tot en met dinsdag 3 februari: „Anne Trister", een film van Léa Pool. Aan vang is 20.00 uur. Na het succes van „La femme de l'hótel" brengt Cine- mien nu de volgende indringende film van Léa Pool uit in Nederland. De personages in de film, de kunste nares Anne, het schuwe, ongezeglijke kind Sarah, maar ook hun beider steun, de psychologe Alix zijn op zoek naar koestering en liefde om kracht en bevestiging te vinden zodat ze alleen verder kunnen gaan. Dit beperkt enigszins de openheid die ze ten op zichte van elkaar tonen. Anne. een jonge joodse studente aan de kunstacademie besluit na de dood van haar vader een tijdje uit Zwitserland weg te gaan. Ze duikt onder in Montreal waar ze onderdak vindt bij een oudere vriendin Alix Anne probeert de onmeteüjke leegte die in haar is ontstaan op te vullen met de vraag om grenzeloze befde. Onder invloed van de permanente confronta tie met het afwezige, stelt ze met alleen de befde van de mensen in haar omge ving op de proef, maar zal ze ook zich zelf verwonden. Door een gigantische muursc nng te maken in een leeg gebouwi beert Anne de vormen en norrr,-. haar beknellen open te breken li» ze in haar werk ongehinderd al- grip van dimensies en perspec overschrijdt, keert het drogbee^ zij ontwerpt, zich tegen haar: del en emotionele inspanning put ha.^ komen uit en ze verbest de cciej over haar leven Anne's artistiek» tiviteit gaat samen met de behoe^ haar innerbjke ruimte opnieuw nieren. „Anne Tnster" rekent af met j|c ché dat lesbische relaties tragisc digen en dat de oudere vrouw i leidster is Het is een film met ve dacht voor kleine details die iets len over de motieven en de emo& de personen, de angst voor erna afwijzing en de zorg voor ecta i standhouding. De film kreeg de 1 Pnx du Pubbque op het festival i teü (Panjs). „Anne Trister", Canada, 1985, nuten, kleur. regie( Léa Pool; s Mare Beaubeu, Léa Pool; muaekl Dupéré; camera: Pierre Migncfj duktie: Office National du film 4 nada, Montreal; co-produktie 1 Vision, Montreal. Albane Cuilhe als Anne Trister.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10