nr X rkrant Raad praat vanavond over onteigenen in 't Ruicre Veld 'Zuivere koffie, een kwestie van smaak' is! m ^vandaag in Qe leusder krant= \^s Ondanks ook duidelijk andersluidend advies; Aktie bij kerken in Leusden en Achterveld: Troetelbeertjes bij Blijhof Vernielingen Tentoonstelling over zigeuners in bibliotheek leusder krant; Uitbreiding culturele activiteiten Claeverenblad Werkloosheid bleef gelijk in december Open dag Latent Talent Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FIETSEN 10-25% KORTING SERVA VOLVO Toyota AUTO EEMHAVEN AUTOlSSELT Geen krant ontvangen Konijntje m de Wetering -fint DONDERDAG 29 JANUARI 1987 - 18e JAARGANG NO. 77 EINDREDACTIE: Hans Mosterd Redaktie en' administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV INHOUD (van de redaktie) LEUSDEN - De Leusdense gemeenteraad buigt zich van avond over de vraag, of het raadzaam is over te gaan tot het onteigenen van grond in 't Ruige Veld. Zoals bekend, wil de gemeente daar woningen bouwen, maar is de grond via speculanten inmiddels in handen van een bouwbedrijf, UBA BV. Een door de raad goedgekeurde aankoop van die grond, waarbij de prijs haast verdubbeld bleek te zijn in relatie tot de eigenlijke, agrarische én verpachte waarde, werd in Utrecht afgekeurd. Het college van gedeputeerde Staten bleek met die gang van zaken niet in te kunnen stemmen. Daarop won het college advies in bij een adviesbureau, dat pleitte voor onteigening. Er is echter ook nog en ander advies, van professor mr. P. de Haan, een man die op het gebied van onteigeningen als een autoriteit bekend staat. Dat advies luidt anders, maar het college heeft dat, blij kens het voorstel, genegeerd. In eerste instantie werden de raadsleden zelfs niet op de hoogte gesteld van het bestaan van dat advies. Met dat advies is nogal wat aan ie hand. Ernaar gevraagd tijdens ie vergadering van de commissie /oor Financieel Beleid en Beheer /orige week maandag, gaf wethou- ier Fons Ummels (CDA) een te- jenstnjdig antwoord over het ad- zies. In de eerste plaats was het ngeworinen, omdat men van ad- hes gediend was. Daarop volgde ien opmerkelijke verklaring van le wethouder. Hij zei namelijk, dat iet advies betrekkelijke waarde lad. Het was zeer snel tot stand rekomen, zodat de termijn van beantwoording al reden genoeg vas, om het met argwaan te bezien )e wethouder refereerde daarbij ian 'de betrekkelijke waarde van het hand-geschreven advies.' Bo vendien zou het advies gebaseerd zijn op 'suggestieve, rethonsche vragen.' Inmiddels is de redaktie be kend, dat het college helemaal geen opdracht had gegeven, ad vies bij professor De Haan m te winnen. Dat blijkt achteraf een ini tiatief te zijn geweest van ambtena ren. Op de vraag van eén der commissieleden, of het college dan suggestieve vragen stelde, ant woordde de wethouder letterlijk: 'Dat is de conclusie, die ik na lezing van de vragen én de antwoorden heb getrokken. De vragen zijn zó snel beantwoord, met de hand ge schreven...' De inhoud van het advies van professor De Haan is daarbij min stens zo interessant als de wijze waarop het tot stand kwam, de ma nier waarop het college het vervol gens afhandelde, en de maruer waarop dat vervolgens in de offi ciële verslaglegging voor het na geslacht is vastgelegd. Professor De Haan spreekt zich namelijk onverbloemd uit tegen een poging, om tot onteigemng van de grond in 't Ruige Veld over te gaan. In zijn advies, dat gedateerd is op vier november 1986, conclu deert hij: 'Al deze problemen teza men maken onteigening tot een volstrekt theoretische aangelegen heid, zodat ter keuze nog slechts overblijven de twee volgende mo gelijkheden Waarna professor De Haan als mogelijkheden een exploitatie-overeenkomst met de eigenaar van de grond (UBA BV) en een koop-projektontwikkelings- overeenkomst met UBA aangeeft. Ovengens kunnen ook de raadsleden inmiddels over het be treffende advies beschikken. PROBLEMEN aantal uitspraken van onder meer het Europese Hof en van de Hoge Raad. Die laatste uitspraak doet naar de mening van profes sor De Haan de kans ontstaan, dat de gemeente UBA alsnog de ge derfde winst moet vergoeden, bij onteigening. En dat temeer, om dat er al een kontrakt was en het in strijd zou zijn met de goede trouw, om de onderhandelingen nu af te breken. MOGELIJK Er zijn ingevolge het advies van professor De Haan twee andere mogelijkheden voor woningbouw in 't Ruige Veld, die wel kans heb ben. De eerste is, een exploitatie- overeenkomst. UBA zou dan eige naar van de grond blijven Het bouwrijp maken en de bouw van de wonmgen zou dan geregeld moeten worden via een exploita tie-overeenkomst tussen UBA en de gemeente. Omdat de gemeente Leusden niet over een exploitatieverorde- rung beschikt, die m het aangaan van een zo omvangrijke en inge wikkelde overeenkomst voorziet, en omdat de grond van UBA zou blijven, raadt professor De Haan ook deze mogelijkheid af. Wethouder Fons Ummels ...advies met de hémd geschreven Waarmee de wethouder impli ceerde, dat het college geheel op de hoogte was geweest, wat ach teraf dus niet het geval blijkt te zijn. Opmerkelijk is bovendien, dat hierover niets is opgenomen in het officiële verslag van de betref fende vergadering. Met betrekking tot een even tuele onteigening voorziet profes sor De Haan twee grote proble men, 'die beide grote risico's voor de gemeente inhouden', zoals in het advies wordt gesteld. Het eerste, dat het plan in hoofdzaak uit premie- en vnje sectorwoningen bestaat en heel goed kan worden gerealiseerd door UBA BV. 'Bovendien is deze maatschap pij in het voorliggende geval graag bereid aan de gemeente de nodige grond over te dragen en ook overigens geheel te voldoen aan de door de gemeente voorge nomen wijze van uitvoering met bijbehorende financiële en an dere randvoorwaarden', aldus professor De Haan. In een gerechtelijke procedure ligt het probleem naar de mening van de heer De Haan nog groter. Daartoe verwijst hij naar een HAALBAAR Professor De Haan constateert daarop in zijn advies, dat de emg haalbare mogelijkheid een zoge naamde koop/projektont- wikkelingsovereenkomst is. Bij een dergelijke overeenkomst zou UBA de grond aan de ge meente moeten verkopen tegen de agrarische (verpachte) waarde Tegelijkertijd echter, zou UBA het recht moeten verwerven, de pre mie- en vnje sectorwoningen voor eigen rekening en eigen risico te mogen bouwen. Dit onder de finan ciële en andere randvoorwaarden, die de gemeente stelt. vervolg op pagina 3 LEUSDEN - Bij Solidaridad (een interkerkelijke aktie voor Latijns Amerika) en de Vastenaktie staat al twee jaar het wereldvoedselprobleem centraal. Momenteel is de aandacht gericht op de aktie „zuivere koffie een kwestie van smaak". Koffie is na aardolie het handelsprodukt waar het meeste geld ran verdiend wordt en de grondstof waar het meeste werk mee gemoeid is. Het grootste deel van de koffie lie hier gedronken wordt komt van prote plantages uit Midden en Zuid \menka. Deze plantages zijn in landen van een kleine groep fami- ies of van buitenlandse bedrijven. Er werken miljoenen arbeiders, de meesten als seizoenarbeiders. Van het geld dat de consument hier voor een pak koffie betaalt gaat slechts een klein deel naar de plantagearbeiders of de kleine koffieboeren Het zijn de groot grondbezitters, de opkopers en de exporteurs die de koffieprijs be palen en ook de winst opstrijken. Alternatieve handelsorganisa ties, zoals de s.o.s.-wereldhandel. trachten deze situatie te doorbre ken. Zij betrekken de koffie van kleine koffieboeren en uit landen waar de regering kiest voor een economisch model waarin de ar men voorop staan. Door de koffie zoveel mogelijk rechtstreeks van de producenten te betrekken, krij gen speculanten geen kans. Arbei ders en kleine boeren ontvangen een rechtvaardige prijs voor hun koffie. Zo kan de consumptie van koffie hier, van mvloed zijn op de situatie van de armen daar. In de rooms katholieke kerken in Leusden en Achterveld is gedu rende de vastenaktie de solidari- teitskoffie om de zondag na de dienst te koop. Op 1 februari, de zondag van het werelddiakonaat, wordt ook in de protestantse ker ken aandacht aan de koffie aktie besteed. In de hal van de Marcus- kerk is een permanente wandten- toonstelling van koffiesoorten en informatie daarover. In de dorps kerk is een eenmalige tentoonstel ling van derde wereldprodukten. Na de kerkdienst is er gelegenheid om solidariteitskoffie te proeven. Leusdenaren die erover denken regelmatig solidariteitskoffie te ge bruiken, kunnen zaterdag a.s. te recht bij de kraam van de solidari- teitswinkel m de Hamershof jEUSDEN - Speel- en recrea- ievereniging De Blijhof aan le Lisidunalaan 2 vertoont za- erdag 31 januari om 10.30 uur in om 13.30 uur de Neder- ands gesproken tekenfilm ,De Troetelbeertjes". De toegangsprijzen bedragen wee gulden voor leden op vertoon an het lidmaatschapsbewijs en trie gulden voor niet-leden. Na- lere inlichtingen kan men verkrij- en via telefoonnummer 033- 41071. De Troetelbeertjes zijn knuffel dieren die allemaal een menselijke emotie vertegenwoordigen. Zo is er bijvoorbeeld een Brombeertje, een Wensbeertje en een Geluks- beertje. Tijdens een vrolijk uitstapje met hun mobiel ontmoeten twee Troe telberen de kinderen Kim en Jantje, die zich erg eenzaam voelen. Deze ontmoetmg staat borg voor span nende avonturen en leuke liedjes in de ongeveer vijfennegentig minu ten durende „beregoeie" tekenfilm voor jong en oud. LEUSDEN - Bij de Leusdense politie werd aangifte gedaan van vernie lingen bij basisschool De Holm aan Lmgewijk. Een vlaggemast moest het ontgelden. Bovendien werd een regenpijp van het schoolgebouw vernield De politie heeft de zaak in onderzoek. LEUSDEN - In de openbare bibliotheek Nieuw Langen- beek aan de Hamersveldse- weg wordt momenteel een tentoonstelling gehouden met als thema „Rom-mens, zigeu ners in Nederland van de vijf tiende eeuw tot heden". Tot en met 14 februari is de tentoon stelling tijdens de gebruike lijke openingstijden te bezich tigen. Zigeuners, gypsies, gitanos, egyptiers, ïsiganes; het zijn ver schillende namen voor een volk zonder land, maar met een eigen taal en cultuur. Onder elkaar noe men zij zich naar de naam van de stam waartoe zij behoren. Bijvoor beeld Sinti, Lovara, Kalderascha of Tschurara Op internationaal ni veau gebruiken zij de overkoepe lende naam Rom, wat in hun taal - het Romanes- „mens" betekent Men schat hun totale aantal op ruim tien miljoen, verspreid levend over de hele wereld. Samen vor men ze één volk, maar met onder linge verschillen in tradities, dia lecten, beroepen en godsdienst. Hoewel velen in de loop der eeu wen op een vaste plaats hebben gewoond, heeft het reizen een dui- delijke stempel op hun cultuur ge drukt. SINTI-STAM (advertenties) Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden BOUl Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 43 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,38 per regel (46 cent per mm Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van g 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten OPRUIMING: Modellen 1986 (van de bekende merken) BLOM RIJWIELSPECIAALZAAK Zwarteweg 27 - Tel 941418 3833 AK LEUSDEN-C ook racekleding KEISTAD B.V. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45. A foort, 033-724624 AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 Nijverheidsweg 63, Amersfoort, tel. 033-631620 De enige official MAZDA dealer voor Leusden e o Uw ollioai Ma2da-deaier op - 10 minuien fiialsland van uw hu-s AMERSFOORT /^LEUSDEN Fluorweg 43 - Amersfoort tel. 033-622263 Allround Japanese occasion centre, met meer den 50 occasions in alle Japanse merken - SOEST Volg de borden naar - AUTO ISSELT Industrieterrein De isseli mazoa Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18 00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te be reiken is. kunt u kontakt opnemen met onze in- spekteur bezorging, over dag te bereiken onder tel.nr 03420-94911 Het grootste deel van de onge veer 2500 zigeuners die al geruime tijd in Nederland wonen, behoort tot de Sinti-stam. Zij worden in het algemeen „Nederlandse zigeu ners" genoemd. Daarnaast verblij ven hier sinds de jaren zeventig zo'n 650 zigeuners die tot verschil lende Oosteuropese stammen be horen. Zij staan bekend als „bui tenlandse zigeuners". De zigeuners in Nederland heb ben hun geschiedenis niet zelf ge schreven. Daarom is het verhaal van de tentoonstelling gebaseerd op historische documenten en stu dies over hen. maar niet van hen Hun geschiedenis, zo blijkt uit die stukken, begon ruim vijf eeuwen geleden en is een geschiedenis van vervolging. De tentoonstelling Rom-mens, zoals die in de openbare biblio theek is te zien, is samengesteld door de Stichting Lau Mazirel en bestaat uit elf grote affiches met ongeveer tachtig afbeeldingen en foto's. Zij geeft een beeld van de geschiedenis van zigeuners in Ne derland. Tevens liggen enkele boeken en brochures ter inzage, die de bibliotheek over dit onder werp verzameld heeft. Verkeerstellingen in Leusden Aanbod Leerlingen basisonderwijs blijft komende jaren in Leusden stijgen Leusdens Ver-leden: Tabaksteelt Minder plaatsen m tweede volkstuinencomplex College: geen sprake van financiéle tegenvaller bij verkoop „De Hakhorst" Interview: Speelgoed-journaliste Marianne de Valck: „Spelen is een vorm van leven" Sporf BCL eervol tweede Half jaar subsidie voor werkgroep Volwasseneneducatie Loep op Leusden Servicepagina DOKTERSDIENST: tel. 03425-1222 pag. 3 pag. 5 pag. 5 pag. 6 pag. 6 pag. 7 pag. 9 pag. 10 pag. 11 pag. 12 LEUSDEN - Boerderij 't Clae verenblad aan De Brink 16 gaat het aantal culturele acti viteiten uitbreiden. Naast de inmiddels bekende mogelijk heden, waaronder de galerie, wordt er nu ook gedacht aan klein-toneel, concerten, film, cabaret en dergelijke. Dat al les onder de slogan „Er is weer wat...in 't Claeveren blad". Op donderdag 12 februari vindt een eerste nieuwe activiteit plaats: een concert. Twee duo's werken daar aan mee, te weten Ineke Kiers (piano) en Hester van Vliet (hobo) en Marline van de Loo (fluit) en Hans Fnederichs (gitaar). Het concert begint om 20.15 uur. Op het programma staan onder meer werken van G.F. Handel, T. Takemitsu en B. Britten. De toegangskaarten kosten 12,50 gulden en zijn te koop bij 't Claeverenblad en wel op de zater dag- en zondagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Omdat 't Claeve renblad slechts over twee kleine lokalen beschikt, is het aantal be schikbare plaatsen beperkt. „Een bescheiden aantal welis waar. maar dat zal waarschijnlijk juist sfeerbepalend gaan worden voor de komende activiteiten", al dus de organisatie. LEUSDEN - De werkloosheid in de gemeente Leusden is in de maand december 1986 niet gedaald of gestegen. Dat blijkt uit het onlangs gepubli ceerd maandoverzicht van het gewestelijk arbeidsbu reau te Amersfoort. In het ge hele gewest Amersfoort daalde de werkloosheid met 1,2 procent. In december vorig jaar stonden 277 Leusdenaren als werkzoeken den ingeschreven tegen 286 m de de maand november 1986. Bij de vrouwen steeg echter het aantal werkzoekenden van 310 in novem ber naar 314 in december Deson danks bleef het werkloosheidscij fer voor de gemeente Leusden staan op 8,3 procent. In de maand december 1985 was dat nog 8,8 procent. De vraag naar arbeidskrachten m Leusden daalde m december van 31 naar 27. Ook in het totale gewest Amersfoort was er een da ling van de vraag en wel van 428 naar 351. In het gewest Amersfoort heeft de gemeente Amersfoort het hoog ste werkloosheidspercentage, te weten 15,0 procent. Veenendaal en Rhenen volgen met respectievelijk 12,2 en 11,3 procent. Vervolgens Soest (9,8), Baam (9,1), Eemnes en Leusden (beide 8,3), Amerongen (7,8), Leersum (6,8), Woudenberg (5,4), Renswoude (5,0) en Bunscho ten (4,8). LEUSDEN - Zondag 1 februari houdt Latent Talent open dag in Groot Krakhorst. Dat gebeurt 's middags van twee tot vier uur. Men is in de gelegenheid het aan bod aan cursussen te bekijken. Verschillende docenten zijn aanwezig, die hun kunnen zullen tonen. Ook inschrijven is moge lijk. Een aantal cursussen is in middels volgeboekt. Dat zijn: yoga, bridge, aquarelleren en In disch koken. Latent Talent biedt in totaal 63 cursussen aan, dit seizoen. (advertenties) "DE LEltSDER KABEL KRANT BIEDT MEER DAN STUDIO SPORT... Tijdens het weekeinde vindt u aJle lokale sportprogramma's, sportuitslagen en sportverslagen op de Leusder Kabel Krant. Daar kan Studio Sport niet aan tippen! De Leusder Kabel Kranl: doeltreffend als hel om informatie gaal! i ONTEIGENEN: zo eten we nog jaren Eigenheimers uit het Ruige Veld.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1