Minder plaatsen in tweede volkstuinencomplex Leusden College wil kunst beleid ontwikkelen Manifestatie Beroep in Beeld in Utrechtse Jaarbeurshal Geen sprake van financiële tegenvaller Peuterspeelzaal Pinkeltje 10 jaar Realisering begint m maart Eindrapport onderzoek grondwater verschenen Antwoord college op vragen over Hakhorst: DONDERDAG 29 JANUARI 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - In het tweede volkstuinencomplex zul len minder plaatsen wor den gerealiseerd dan men oorspronkelijk had ge dacht. In een raadsvoor stel, dat op 27 november werd goedgekeurd, was er nog sprake van circa zestig volkstuinen. Over leg tussen de gemeente en de Stichting Volkstuinen Complexen Leusden heeft geleid tot een wijziging van een deel van de tui nen met een grootte van ongeveer honderd vier kante meter naar hon derdvijftig vierkante me ter. Daardoor daalt het aantal te realiseren tuinen naar 49. Dat blijkt uit een concept-raadsvoorstel dat in februari de diverse commissies zal passeren. „Hierdoor bestaat er voor de Stichting een mogelijkheid van dif ferentiatie, terwijl er tevens in prin cipe mogelijkheden zijn op de wat grotere tuinen standaard tuinkasjes toe te staan", legt het college in een meuw raadsvoorstel uit Of die tuin kasjes er ook mderdaad kunnen komen is nog de vraag De planolo gische mogelijkheden moeten daarvoor nog onderzocht worden. Al in 1984 volgde de gemeente Leusden een procedure om te ko men tot de realisatie van een tweede volkstuinencomplex aan de Asschatterweg. Aangezien het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht met de vereiste verkla ring van geen bezwaar afgaf, kon die aanleg geen doorgang vinden. In Leusden werd vervolgens ge zocht naar een alternatief. In no vember vorig jaar deelde het col lege mee dat het een geschikte locatie had gevonden binnen het complex Valleikanaal. Nog de zelfde maand besloot de raad een voorbereidingsbesluit voor het betreffende gebied te nemen. BEWERKINGEN Voordat men van het betref fende terrein een volkstuinencom- plex kan maken, is een aanzienlijk aantal bewerkingen nodig Met name de grondgesteldheid is als gevolg van de aanwezigheid van leem- en veenlagen zeer slecht. Na een voor-egalisatie zal het terrein tot een diepte van honderd meter moeten worden doorgespit. Daar door worden stagnerende lagen gebroken en gemengd met zand uit de ondergrond. Het tuingedeelte wordt daarna afgedekt met goede grond en op het terrein aanwezige compost m een laagdikte van circa dertig cen timeter. De paden op het complex worden uitgevoerd met zand, af komstig uit de noord-oost hoek van het terrein Het parkeerterrein knjgt een puinverharding. In de paden wordt een drainage gelegd en aangesloten op de ont- wateringssloot langs de Liniedijk. Langs de oost- en noordzijde wil men beplanting aanbrengen, ter wijl ter afscherming van het hoc- keycomplex een afrastering zal worden aangebracht, die wordt doorgetrokken tot het Valleika- naal. VOORJAAR Het college wil de aanlegwerk- zaamheden, waarmee een bedrag van 81.000 gulden is gemoeid, zo spoedig mogelijk laten beginnen, zodat het complex nog dit voorjaar in gebruik kan worden genome n.„Om deze reden achten wij het dan ook gewenst de werkzaamhe den onderhands aan te besteden, zodat de uitvoering in maart 1987 kan plaatsvinden", aldus B&W in het voorstel. Het onderhoud van alle binnen het complex gelegen zaken zoals parkeren, groen afrasteringen et cetera, komt voor rekening van de Stichting, evenals de bouw van een onderkomen en de eventuele aan sluiting hiervan op de nutsvoorzie ningen. De post beplanting, stellen B&W, is alleen gebaseerd op de leverantie van materiaal. De werk zaamheden worden door de Stich ting zelf uitgevoerd. Wel wil men nog onderzoeken of het mogelijk is een subsidie te ver krijgen op het aanbrengen van de beplanting op grond van de Rege ling Landschaps verzorgingsbij- drage. LEUSDEN - Er moet een comi té komen dat zich actief gaat bezighouden met kunst in de Leusdense wijken. Dat stellen B&W in een concept-raads voorstel, dat in de komende maand de commissies Welzijn en Onderwijs en Financieel Beheer en Beleid zal passe ren. De taak van dat comité .zou, zo vindt het college, vierdelig kunnen zijn: a. een inventarisatie op te stellen van de aan de publieke weg zicht bare, thans aanwezige kunstwer ken; b. welk beleid ter zake denkbaar en te verwezenlijken zou kunnen zijn; c. na te gaan wat een juiste pro cedure zou kunnen zijn om tot ver dere aanschaf en plaatsing van kunstwerken te komen, waann het particulier initiatief zeker een plaats zou moeten hebben; d. zo mogelijk reeds een of meer concrete voorstellen te doen. „Al langer leeft de gedachte dat in Leusden meer gerichte aandacht Als het aan het college hgt, dan wordt het eerste kunstwerk geplaatst op 't Erf, tegelijkertijd met de opening van de eerste gebouwen in Hamershof- Noord. gegeven zou kunnen worden aan .kunst in Leusden', ook aangeduid als .kunst in de wijken'. Ook het geldende beleidsprogram rept daarvan", stelt het college in het voorstel. „Graag gaan wij daar op in, nog sterker aangemoedigd door de Culturele Raad en evenzo een initiatief van een van de ser vice-clubs, de Ronde Tafel. Het is ons tevens niet ontgaan, dat het raadslid mevrouw Van Amerom zich in het bijzonder om dit onder werp bekommert." Volgens de ideeen van B&W zou het nog op te nchten comité kun nen bestaan uit afgevaardigden van de Ronde Tafel en de Culturele Raad, een ambtelijke medewerker en „wellicht nog één of twee daar toe aan te zoeken personen". BRONSWERK In het zelfde voorstel stellen B& W de raad ook voor om over te gaan tot de aanschaf van een bronswerk, dat via de Ronde Tafel bij de gemeente terecht is geko men. „Wij achten dit werk bepaald vatbaar voor plaatsing op 't Erf, dat een zeker middelpunt van het dorp wordt en waar een eerste kunst werk in de komende penode te recht geplaatst zou kunnen wor den", aldus het college. Met de aankoop en plaatsing van het betreffende kunstwerk is een bedrag van dertigduizend gulden gemoeid. „De bekostiging ervan kan geschieden door aanwending van de hoofdsom van een gift die de gemeente van de Bankgiro Centrale ontving bij haar opening (tienduizend gulden, red.), een zelfde bedrag dankzij de inspan ning van de Ronde Tafel bijeen te brengen door ons bedrijfsleven en eenzelfde bedrag te putten uit de reserve van het grondbedrijf." Het college wil, zo blijkt uit het voorstel, bij de opening van de ge bouwen in Hamershof-Noord ook het kunstwerk daar geplaatst heb ben. UTRECHT - Vanaf woensdagmiddag 28 januari 1987 tot en met zaterdag 31 januari 1987 vindt in de Margriethal I van de Jaarbeurs te Utrecht de eerste regionale beroepenma- nifestatie "Beroep in Beeld" plaats. De feestelijke opening van Beroep in Beeld wordt verricht door de heer C.G.J, an den Oosten, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, in zijn functie van voorzitter van het Contactcentrum Onderwijs Arbeid Utrecht. Op de manifestatie kunnen de bezoekers goed geïnformeerd worden over de vele beroeps- en opleidingsmogelijkheden in de provincie. Verdeeld over dertien beroepenblokken kan men beroepsoefenaren in actie zien. Men kan niet alleen vragen stel len over allerlei aspecten van het beroep en de werkomge ving, maar ook kan men zich la ten informeren over de oplei dingsmogelijkheden. Veel aandacht is besteed aan de affecten van automatisering op de beroepsuitoefening. De bezoekers zien een robot aan het werk en een sprekende computer. Ook zijn er video films te zien die de ontwikke lingen van beroepen van verle den naar heden tonen. Door deskundigen wordt ook informatie verstrekt over be roepskeuze, opleidingsmoge lijkheden, studiefinanciering, het starten van een eigen be drijf en werknemerschap. KEUZE De manifestatie is vooral be doeld voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Het be zoek aan Beroep in Beeld kan helpen bij de keuze van een geschikt beroep op een mo ment dat een kind nog kiezen kan. Deze leerlingen zijn via hun schooldekanen uitgenodigd de manifestatie in groepsverband te bezoeken. Studenten van de Academie Mens Arbeid te Til burg verzorgen rondleidingen voor deze leerlingen. Voor veel ouders is het moeilijk hun kinderen te begeleiden bij de voorbereiding op de ar beidsmarkt. De veranderingen op de arbeidsmarkt en in het onderwijs gaan immers steeds sneller. Een bezoek van ouders met kinderen zal ongetwijfeld zeer nuttig zijn. Het COA in Utrecht wil de over gang van school naar werk zo goed mogelijk laten verlopen. Daarom heeft het COA een Stichting COA "Beroep in Beeld" Utrecht opgericht met als doel beroepenmanifestaties te organiseren waar (jonge) mensen zich kunnen oriënteren op hun toekomstige mogelijk heden op de arbeidsmarkt. De Stichting gaat uit van richtlijnen die de Nederlandse Raad Be- roepenmanifestatie geeft voor een pedagogisch verant woorde, niet commerciële be- roepenbeurs. STEUN De manifestatie kon tot stand aanwezig. Lezing over het Midden- Oosten Het NTVON houdt op woensdag 28 januari een avond over de verhoudin gen Israel-Midden-Oosten. Er wordt een inleiding gehouden door de heer M. Groeneveld uit Bergen De bijeen komst vindt plaats m Restaurant Amers- hof, Snouckaertlaan 11. Aanvang 20.00 uur. Lezing over astrologie De Nederlandse Vereniging voor Pa rapsychologie heeft voor vrijdag 30 ja nuari een lezing georganiseerd over het onderwerp 'Intuïtieve astrologie' De le zing wordt gegeven in het gebouw van de Doopsgezinde GemeenteStadsnng 137. Spreker is H. Berkien. Aanvang 20.00 uur, zaal open 19.30 uur. Blijf van mijn Lijf De stichting Blijf van mijn Lijf zoekt dringend nieuwe medewerksters die zich twintig uur per week willen inzet ten voor mishandelde vrouwen. Het werk omvat ondersteuning van vrou wen, bijwonen van vergaderingen en het deelnemen aan de volgende com missies. financiën, publicteit, buiten landse vrouwen of voorlichting. Meer informatie via telefoon 621328 (op maandag, woensdag of vrijdag) of via postbus 326, 3800 AH Amersfoort. Chanson-avond De Alliance Frangaise afdeling Amersfoort organiseert een bijzondere chansonavond in Flehite, Een bekende Amersfoorter Frans van Schaick, ja renlang directeur van Creatief Centrum de Hof, zingt een selectie chansons van bekende Franse zangers. Na afloop wacht een glas wijn. Vnjdag 30 januan, 20.15 uur, zaal open 19.45 uur. Oproep Werkgroep Onderdak De werkgroep Onderdak zoekt een vrijwillig(st)er die zich met de admini stratie wil beziqhouden. De werk groep verleent hulp aan mensen die tijdelijk opvang behoeven. Voor infor matie: Tnius v.d. Sande, telefoon 942100. Theosofische lezing Op maandagavond 2 februan om 20.00 uur geeft de heer Van Hoogen- LEUSDEN - Zaterdag 31 ja nuari a.s. bestaat peuter speelzaal Pinkeltje 10 jaar. Het was in 1976 dat een groep ouders het initiatief nam tot de oprichting en dat de speelzaal ging functio neren in januari 1977 in de wijk Goenhouten. Na een aantal verhuizingen be landde Pinkeltje in het huidige noodgebouw aan de Hoefijzer, hoek Burg. van de Postlaan. Profiteerden eerst voorname lijk peuters uit de wijk Groen houten van de speelzaal, nu is er een grote aanwas uit de wijk 'Claverenblad-Wildenburg' In die 10 jaar zijn er heel wat 'kleine pinkeltjes' de speelzaal gepasseerd in voorbereiding op, wat toen nog lagere school heette, de basisschool. Uit de al die jaren constant ge bleven toeloop mag je, in zijn algemeenheid, vaststellen dat het instituut peuterspeelzaal een goede zet is gebleken voor het kind, en in veel gevallen ook voor de moeder. Voor wat Pinkeltje betreft mag je hieruit concluderen dat de manier waarop de leidsters met de peuters omgaan de ouders aan spreekt, zodanig dat deze ou ders hun peuters met het volste vertrouwen aan de zorg van de leidsters overdragen. Wij ho pen dat vele ouders in de voor ons liggende jaren dat vertrou wen mogen hebben en hun peuters op Pinkeltje zullen plaatsen. Het is ook zeker op zijn plaats om de twee vaste leidsters din Ruurdje Boer-Venema en Msne rijke Hoitinga, langs deze wtRol nog eens te bedanken voor hier inzet. Bovendien kunnen «de dan nu wel verklappen crigi Ruurdje al vanaf de start agin Pinkeltje verbonden is, dus oiDai 10 jaar. Wij feliciteren hascli daarmee en hopen dat ze c 1 kinderen op Pinkeltje nog eeihet 10 jaar wil bemoederen. pra Dit 10-jarig lustrum vieren «teri op 31 januari samen met de fcdat deren en hun ouders. Om het uur begint het feest, waarihaa men hoopt dat wethouder vaar Woudenberg de opening «pat verrichten. Om de feeiovê vreugde te verhogen is er ester clown uitgenodigd die de pe ters best zal weten te verrr ken. UTRECHT - Het definitieve rapport, compleet met bijla gen en analyseresultaten, van de studie naar de invloed van mest op de kwaliteit van het ondiepe grondwater in de pro vincie Utrecht is onlangs ver schenen. De Rijksuniversiteit Utrecht heeft dit onderzoek uitgevoerd in opdracht van de provincie Utrecht. Het rapport kost 14,50 gulden (exclusief verzendkosten) en is aan te vragen bij de centrale biblio theek van de provincie Utrecht (telefoon 030-582278, Achter Sint Pieter 200, 3512 HT Utrecht). De resultaten van het onderzoek werden afgelopen zomer al be kendgemaakt. In grote delen van de provincie blijkt de kwaliteit van het ondiepe grondwater duidelijk beïnvloed door bemesting. In het water onder akkers op zandgrond zit gemiddeld vier tot vijf maal zo veel nitraat als in drinkwater toe laatbaar is en onder grasland op zandgrond en onder bouwland op kleigrond zijn de nitraatgehaltes gemiddeld twee maal de drinkwa- ternorm. In drinkwater mag maxi maal 50 milligram mtraat per liter water zitten. Onder kleigraslanden en natuurterreinen werd gemid deld minder dan 25 milligram ni traat per liter aangetroffen. Het onderzoek is uiuek voor Ne derland omdat nooit eerder in zo'n groot gebied als de provincie Utrecht een dergelijk onderzoek naar de grondwaterkwaliteit is uit gevoerd. Met het onderzoek was een bedrag van 164.900 gulden ge- komen doordat het utrechtse bedrijfsleven en onderwijswe reld de handen ineengeslagen hebben. Veel bedrijven en in stellingen verleenden finan ciële steun of stelden appara tuur en materialen ter beschik king. Ook de onderwijsinstel lingen hebben kosten noch moeite gespaard om een goed beeld te geven van de beroe pen waarvoor zij opleiden. Het financiële draagvlak voor de happening werd gevormd door subsidies, c.q. garanties van het Provinciaal Bestuur, een groot aantal Utrechtse Ge meenten, de Kamers van Koop handel, de Jaarbeurs, de Ne derlandse Raad Beroepenmani- festatie en het COA Utrecht. De manifestatie vindt plaats op: woensdag 28 januan 1987 van 13.00-16.30 u. en v. 19.00-21.00 u.; donderdag 29 januan 1987 van 09.00-16.30 u. en v. 19.00- 21.00 u.; vrijdag 30 januari 1987 van 09.00-16.30 u. en v. 19.00- 21.00 u.; zaterdag 31 januari 1987 van 11.00-16.00 u. Op zaterdag 31 januan is er een Turkse en Marokkaanse tolk moeid, waarvan de provincie helft voor haar rekening heeft 5' nomen. De andere helft werdi- kostigd door de Inspectie Miïs-f hygiëne (30%), het Waterleii1- bedrijf Midden-Nederland (lf en de gemeentewaterleiding- drijven van Amersfoort en dam (elk 2Vz%). Op ruim driehonderd plaat: verspreid over de provincie h ben de onderzoekers van de s groep Fysische Geografie m, sters uit de bovenste meter van^l grondwater verzameld. In het ratorium zijn die onderzocht op)e der andere mtraat- en fosfaaflu halte, zuurgraad, kalium, kalk)e2 sulfaat. jee ter LEUSDEN - „Berichten als zou de huidige exploitant van De Hakhorst dit pand gratis in gebruik hebben, zijn onjuist. Voor wat betreft de terugbetaling van indertijd verleende verbou wingssubsidies is er evenmin sprake van een financiële strop voor de gemeente," aldus een gemeentelijk persbericht. huyzen een lezing over 'De betekenis van de zeven stralen'. De avond wordt gehouden bij de Theosofische Vereni ging afdeling Amersfoort. Steven van de Hagenlaan 3 Lezen, schrijven en rekenen Mensen die moeite hebben met lezen en schrijven, maar dat graag beter wil len beheersen, kunnen inschrijven op een cursus van VSV (vorming en scho ling volwassenen De cursisten krijgen een avond per week les over onder werpen die zij leuk vinden. Eveneens voor volwassenen is de cursus rekenen. Omdat sommige vrouwen soms over andere onderwerpen willen lezen en schrijven en omdat zij liever overdag les hebben komt er bij voldoende deel name, ook een taalcursus in de ochten duren. Gestart wordt op 4 februari. Meer informatie en aanmelding bij: VSV, Grote Spui 13, telefoon 750477 In het raadsbesluit tot verkoop van De Hakhorst is rekening ge houden met de terugbetaling van de door het rijk en de provincie verleende subsidies. In de desbe treffende begrotingswijziging was hiervoor een bedrag van 174.800,- geraamd. Volgens een recent ontvangen mededeling van het ministerie van WVC zou aan rijkssubsidie 118.400,- terugbe taald moeten worden. Burgemees ter en wethouders zullen zich sterk maken om dit bedrag nog verder verlaagd te krijgen; binnenkort zal wethouder Van Woudenberg hier over een gesprek hebben met ver tegenwoordigers van het ministe rie van WVC. Van de provincie is nog geen bericht ontvangen over terugbetaling van de door haar verleende subsidie; het gaat hierbij om een bedrag van ten hoogste 21.000,-. In het ongunstigste geval zal dus maximaal 139.800,- aan rijks- en provinciale subsidie te rugbetaald moeten worden; een meevaller van ƒ35.000,- ten op zichte van de raming, zo wordt in het persbericht gsteld. Het huidige gebruik van De Hak horst is gebaseerd op de door de raad goedgekeurde voorlopige koopovereenkomst. Op grond van deze overeenkomst had de eigen domsoverdracht op 1 november jl. moeten plaatsvinden. Omdat op die datum de procedure voor de bestemmingswijziging van de schuur van De Hakhorst nog niet was afgerond, kon de koopakte niet worden gepasseerd. De voor lopige koopovereenkomst voorziet met m de betaling van pacht als gevolg van uitstel van het transport, aldus het persbencht. Achteraf bezien ligt de constate ring voor de hand, dat het juridisch fraaier was geweest wanneer met de koper een regeling was getrof fen over het gebruik van De Hak horst tot aan het moment van het transport; een feitelijke aanleiding daartoe was echter bij het sluiten van de voorlopige koopoveroer komst niet aanwezig, aldus deiac meente. 'wi Het ontbreken van een dejjim lijke regeling betekent overga* niet dat de exploitant thans grid 1 de beschikking heeft over De £lf, horst. Bij het ondertekenen va: voorlopige koopovereenkok™1 heeft hij een bedrag van 10% de koopsom, te weten betaald als waarborgsom; drag dat ruimschoots voldoend voor het eventueel verrekenenJJ een pachtvergoedmg wannee: verkoop onverhoopt geen d: m gang zou kunnen vinden. Vooi ji de energiekosten van de sci^ van De Hakhorst betreft: deze men vanaf 1 november jl. volk*y voor rekening van de explo:?™ zo meldt de gemeente tot slot®' Voor 'De Hakhorst' wordt geen huur betaald. Maar de aanbetaling die de mogelijk toekomstige eigenaar gedaan, is ruim voldoende om de kosten van gebruik te dekken, mdien de verkoop eventueel niet door zou zo meldt het college van B&W m antwoord op vragen van de PvdA. TARIEF „Ten aanzien van het bepalen van de huurprijs is het uitgangspunt geweest een ongeveer gelijk tarief te hanteren", staat in het voorstel te lezen. De huurprijs komt uit op 54 gulden per honderd vierkante me ter, inclusief paden, parkeerplaat sen en groen. De totale huuropbrengst be draagt dan ongeveer 3500 gulden, „hetgeen gekapitaliseerd gelijk is aan een investering van 31.000 gul den", zegt het college. „Het reste rende bedrag, groot vijftigduizend gulden, stellen wij u voor te dekku uit de reserve nieuwe beleidsvoyec nemens." De commissie Fin: cieel Beheer en Beleid heeft voorstel op maandag 9 februari ^S{. de agenda staan. De leden commissie Openbare Werken^-. Ruimtelijke Órdening besprek|ej het komende dinsdag, 3 februai 2 De volkstuinen m Leusden bieden niet voldoende plaats. Het college komt nu met een plan voor meer

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6