„Spelen is een vorm van leven" Gouden Klomp ging kijken bij Limburgse carnavallers ■■zzn leu sd en k Commissie Welzijn vergadert jongeren-Op-Tocht saterdag van start Politieke discussie Vrouwenraad Opera-concours Koffieconcert voor amateurs Ons Gebouw Swingende funk in De Geut Scholen willen voorziening voor horeca-onderwijs Fietsendief veroordeeld Speelgoed-journaliste Marianne de Valck: DONDERDAG 29 JANUARI 1987 AVONDEN LEUSDEN Ze is speelgoedjournaliste. Maar ook: huis vrouw en moeder van drie kinderen. Ze heeft een drukke tijd achter de rug: lezingen, lezingen en nog eens lezingen. Over speelgoed natuurlijk. „Speelgoed is niet het doel, maar het middel om iets duidelijk te maken." Ze heet Marianne de Valck, is adviseur van de Leusdense speel- o-theek in oprichting en bovendien een gezellig mens. door Martin Hermens „Ik ben journaliste in de ware betekenis van het woord", zegt ze Dver haar werk. „Ik vergaar en ver- fetrek informatie over speelgoed. Ik teef dus geen voorlichting en heb jOf wens geen commerciële bin- iing. Ik ben meer geïnteresseerd "n waarom speelgoed zó m elkaar sit. Spel en speelgoed zijn een kap stok waar je journalistiek enorm 'veel aan kunt ophangen; je kunt er érorm veel kanten mee op. Com mercieel. opvoedkundig, prak- dsch. Er is geen onderwerp of je leunt het er aan ophangen. Speel goed is met het doel, maar het mid del om iets duidelijk te maken." Ze is letterlijk „het vak" mgerold, .segt ze zelf. Ze volgde een oplei ding tot kleuterleidster en richtte al rlsnel een peuterspeelzaal op in een ^Rotterdamse wijk. Ze kwam erach ter dat de praktijk niet aansloot op \de theorie en belandde op 21-ja- drige leeftijd bij de VNU, de Vereni- i^ging van Nederlandse Uitgevers. icDaar volgde ze een opleiding tijd- aschrift-journalistiek. g Twee jaar later schreef ze voor ;:het blad Ouders van Nu. „Over praktische baby-, peuter- en kleu- wteropvoeding", vertelt Marianne [daarover. „Het speelgoed trok mij het meeste aan." Als bewijs van thaar pure onbenul toen voert ze 'iaan: „Ik vraag me af hoe ik achttien ^pagina's vol heb kunnen schrijven ?Over hoe een baby in bad te doen, terwijl dat m tien minuten kan." TREE-LANCE Speelgoed had dus haar voor keur. „De werd te gespecialiseerd om bij Ouders van Nu te blijven. Andere bladen hadden ook inte resse, dus ben ik free-lance gaan werken." Ze trouwde, verhuisde naar Hoogland, waar ze in vier we ken tijd een speel-o-theek op richtte. „Dat hing toen in de lucht in het hele land. De speel-o-theek in Hoogland was de eerste die open ging. Ik was in m'n eentje, had het materiaal grotendeels en kreeg een ruimte aangeboden." Een speel-o-theek ziet ze als ide aal punt om informatie te geven over speelgoed. Bovendien kun je er zien hoe kinderen spelen. „Het karakter van de speel-o-theek is in de laatste tien jaar veranderd", concludeert Mananne de Valck. „In het begin was er ook commer cieel speelgoed. Maar dan kom je erachter: dat hoort daar niet thuis." Wat hoort er dan wel thuis? „Speel goed waarbij informatie te ver strekken is. Door ermee te spelen kom je dingen te weten die je kunt toepassen op ander speelgoed." Enige uitleg over het onder scheid nissen commercieel en niet-commercieel speelgoed is hier op zijn plaats. De eerste cate gorie betreft speelgoed dat het moet hebben van het uiterlijk; het zogenaamde merchandising pro duct, speelgoed afgeleid van de televisie. Bijvoorbeeld He Man. Bij met-commercieel speelgoed is de duurzaamheid groter en gaat het erom wat je ermee kunt doen. Het gaat hierbij vaak om speelgoed dat niet erg opvalt in de winkels. „Het doorgeven van informatie is het belangrijkste bij een speel-o- theek", aldus Marianne. „Die infor matie kun je verkrijgen door het lenen en kiezen van speelgoed, het zien spelen van kinderen en het praten met ouders over spel en spelen." Marianne de Valck. (van één onzer medewerkers) ^EUSDEN - Onder leiding van Prins Dobber de Enige plachten afgelopen zaterdag enkele tientallen leden van p)e Gouden Klomp een bezoek aan het Limburgse dorpje afhorn. Er zou gesproken kunnen worden van een "werk bezoek". jeden van de Leusdense carnavalsvereniging wilden wel tens zien of er nu echt verschil is tussen het carnaval van *nder en boven de grote rivieren. Na afloop van het be- :oek aan Zuid-Limburg was men het over één zaak eens: 'In Leusden kunnen we net zo goed een feestje vieren". Sen vijftigtal Gouden Klom- roers, een bus vol, vertrok zater- eiagmiddag naar het beroemde 'witte dorpje" Thorn, in Zuid- e.jimburg. Initiatief tot de trip .was genomen door een nieuw grid van de Leusdense Raad van £lfl Henk Houthakkers. De heer ar V( "j LEUSDEN - Op zaterdag 31 esnuari 1987 - de 99ste sterf dag van Don Bosco - vindt in juis Don Bosco te Leusden de y fficiele opening plaats van et projekt „Jongeren-op- ■>cht" (JOT). De Salesianen Ian Don Bosco willen daar mee de geloofsgemeenschap beer openmaken voor jonge pensen en deze op htm beurt li kontakt brengen met de elovigen. I De honderdste sterfdag, te verdenken in 1988, van hun ichter willen zij aangrijpen jn met jongeren op pad te 'aan. Daartoe hebben zij op- eroepen tot een tocht, aarin jongeren de kans krij- en te laten zien hoe zij vanuit bn geloof leven en hoe zij - muit dat geloof een impuls inden tot nieuw leven. Het is ;et een éénmalig groots ge- Iburen, maar een projekt Jaaraan twee jaar gewerkt tl worden. ^Binnenskamers is inmiddels het ü&rtschot reeds gegeven. Onlangs -vamen namelijk vertegenwoordi- jjrs van religieuze centra waar re- Bhnatig jongeren komen ("de 30 Pskken") bijeen en werd het pro- •rt voor het eerst besproken. Het -ntnim Jongeren-op-Weg" rmt de spil van "Jongeren-op- Houthakkers en zijn vrouw ko men uit de streek van de "zachte G". Alhoewel Thorn, met zijn 2600 inwoners in Limburg ligt, wilde het daar niet erg vlotten met het vieren van een goed carnavals feest. Twee jaar geleden heeft tocht", maar door de andere centra zijn veel ingangswegen aangebo den, zodat het echt een tocht van en door het hele land kan worden. De eerste stappen zijn gezet en er zullen er nog veel meer volgen. Samen „op-tocht", twee jaar lang met zeer uiteenlopende thema's met mensen overal vandaan, in weekends, happenings en festi vals; met jongeren naar de Derde Wereld en met jongeren uit de Vierde Wereld: op alle mogelijke plaatsen met het gebeuren, in scholen, in parochies, in werkgroe pen, in centra en natuurlijk gewoon op straat. Het kan een echte „op tocht" worden, feestelijk, en soms manifesterend dat jongeren „op de tocht" staan binnen de kerk. Tij dens die tocht zullen de deelne mers naar eikaars verhalen luiste ren, elkaar bemoedigen, elkaar ook wegtrekken uit de "tocht"-si- tuaties om samen een weg te zoe ken. Het projekt Jongeren-op-tocht" wordt in 1988 afgesloten met aller lei happenings, waarvan de inhoud en de vorm bepaald zullen worden door wat er tijdens de tocht in twee jaar gebeurd is. Thema's die onder meer aan bod komen zijn: durven dromen (Kerstmis 1986 - Pinkste ren 1987); geloven in de toekomst (Pinksteren 1987 - oktober 1987); geroepen voelen(oktober 1987 - ja nuari 1988); kiezen voor de armen (januan 1988 - Pinksteren 1988); op nieuw geloven (Pinksteren 1988 - augustus 1988). WAARDE Ruim tien jaar is Mananne de Valck met speelgoed bezig. „Het hoort bij het functioneren van de mens, met name kinderen. Door middel van spelen en ervaren kun je zaken verwerven waarmee je vooruit kuntZe heeft het daarbij over luxe en noodzakelijk speel goed. „Luxe speelgoed heeft een emotionele waarde. Noodzakelijk speelgoed is bijvoorbeeld een ha mer. Die heb je nodig om te kunnen timmeren." De commercie heeft de speel- goedmarkt volledig m haar macht. Mananne: „Er is geen ander artikel in Nederland te noemen dat zo vercommercialiseerd is. De commercie werkt op snelle handel. Weinig inhoud en veel verpakking nemen steeds meer de overhand. De bewuste speelgoed-keuze ver dwijnt." „Ik vind het schnjnend dat het grote deel van kindertekenfilms een doorlopende reclame is voor speelgoed. Speelgoedfabrikanten bieden die films dan ook goed koop aan. Het lijstje van goede fa brikanten wordt steeds kleiner. Nederland heeft bijvoorbeeld geen enkele speelgoedfabrikant meer Ja, Jumbo nog. Die is met slecht, maar steekt er niet uit. IMPORTEURS Vnjwel al het speelgoed komt via de importeurs ons land binnen. „In het buitenland wordt bepaald welk speelgoed hier verkrijgbaar is," zegt Mananne emgszms teleur gesteld. „Elk voorjaar wordt er m Neurenberg een speelgoedbeurs gehouden. Daar is ontzettend mooi speelgoed te zien. Maar dat is in Nederland niet te verkrijgen." Ze noemt een voorbeeld. „Ik zocht een trapauto voor mijn zoon. In Neurenberg zag ik prachtige modellen staan. In Nederland was er alleen een Russisch blikken ge val te koop. Dat geeft een beetje de teleurstelling weer." Ze gaat ook met meer naar Neurenberg; Ma de plaatselijke carnavalsver eniging zelfs helemaal geen ak- tiviteiten ontplooid. Vorig jaar zijn er echter initiatieven geno men die blijken aan te slaan bij de bevolking. ALLERBESTE De Leusdense Gouden Klomp was speciaal uitgenodigd om het "Prinsenbal" bij te wonen. Anders dan gebruikelijk in car- navalland werd in Thorn pas af gelopen zaterdag de nieuwe prins gekozen. De leden van de Gouden Klomp waren de enige gasten tijdens het feest van de Thornse carnavalvierders. In Thorn oogstte de Gouden Klomp veel bewondering omdat in het ge- nanne wil geen informatie geven over speelgoed dat in Nederland toch. niet te koop is. Een andere ontwikkeling in de speelgoedbranche is dat zestig procent van de winkeliers is be trokken bij zes inkooporganisaties. Van die zes vallen er twee weer onder één baas „Die organisaties geven boekjes en folders uit Win keliers hebben alleen dat speel goed m huis. Heel Nederland dient uit dezelfde ruif te eten, want de zeischap van de Leusdenaren ook de Dansmariekes onder leiding van Joop Mater mee reisden. De dansmariekes tra den zaterdagavond drie maal op. Zelfs in het zuiden, waar men toch wel het één en ander gewend is, moest men erken nen dat de Leusdense dansma riekes zich kunnen meten met de allerbeste dansgroepen in het land. RUSTIGER Op zich verliep het Prinsenbal wat anders dan men bij de Gou den Klomp over het algemeen gewend is. In Leusden is een carnavals feest ondenkbaar zonder een fors aantal al of niet spontaan verplichtingen drukken zwaar," al dus Mananne de Valck. „Het is tnest gesteld", conclu deert ze dan ook. „De onzekerheid bij ouders wordt steeds groter. Ze willen iets geven waar ze zelf be vrediging m vinden. Er zijn geluk kig nog ouders die bereid zijn wat meer moeite te doen om goed speelgoed te kopen. Na een ïnfor- matie-avond knjg ik altijd een paar telefoontjes mef vraag waar kan ik dat krijgen." uitgevoerde polonaises In Thorn deed men het wat rusti ger aan, alhoewel de stemming er in de overvolle feestzaal goed in zat. De feestgangers in Limburg maakten van de gelegenheid gebruik om eens uitgebreid "bij te praten". Tussen het pra ten door werd er dan ook nog gedanst. Een grote menigte die hossend en springend in een lange nj door de zaal bewoog, trof men vrijwel niet aan TEGENBEZOEK Prins Dobber de Emge, in het dagelijks leven beter bekend als Everard van den Hengel, heeft in Thorn niet veel kunnen leren. Men gaat dan ook rustig door met de voorbereidingen van het Leusdense carnaval dat volgende maand hier ter plaatse in alle hevigheid moet losbarsten. Of men de Limbur gers er van kan overtuigen dat men ook hier een leuk feestje kan bouwen zal volgend jaar blijken. De Gouden Klomp heeft de zustervereniging uit Thorn uitgenodigd om volgend jaar een tegenbezoek te bren gen. tijdens diverse voorrondes, die op de zondagmiddagen worden ge houden. Zangers en zangeressen die mee willen doen, kunnen een opera aria inzingen op een cassette met pianobegeleiding Deze cassette moet voor 10 februan opgestuurd worden naar de heer Len del Ferco, per adres: Amsterdam Mamott Hotel, Stadhouderskade 21,1054 ES Amsterdam. Daar kan men ook meer informatie over het concours krijgen. Die bijeenkomsten („Mijn avonden", noemt ze ze zelf) worden druk bezocht. Ze gaat er het hele land mee door. Op scholen, peuter speelzalen en bij vrouwenvereni gingen. In de provincie Utrecht heeft ze overigens nog nooit voor een vrouwenvereniging een infor matie-avond gehouden. Waarom dat zo is, is niet helemaal duidelijk. Aan al die lezingen heeft ze heel wat avonturen overgehouden. „Misschien ga ik een boek schrij ven over richtingaanwijzingen in Nederland", zegt ze lachend. In Zeeland raakte ze een keer ver dwaald op een dijk. Toen ze haar auto keerde, belandde ze in een sloot. Ze ging lopen en kwam bij een boer terecht. Die was een koe aan het helpen kalveren „Daar heb ik toen bij geholpen", herinnert ze zich. Daarna haalde de boer haar auto met de trekker uit de sloot. Maar de knalpijp bleef achter. „Ik was toen met gevaarlijk meer in de mist", lacht ze. „Ik maakte zo'n ka baal dat je me van veraf al hoorde aankomen." „Er wordt veel gelachen op die avonden", vervolgt Mananne. „Ik sta daar niet met het idee: ik heb wat te vertellen Je bent net zo oud als de mensen in de zaal. Ik ben net zo stom als zij. Ik zeg altijd: laat u niet door mij beledigen, maar trekt het u wel aan. Na afloop vragen de mensen wel eens: treedt u vaak op?" GEDICHTEN Ze doet aan cabaret, maar dan alleen voor huiselijke knng. Ook schrijft ze gedichten. Mananne heeft een hele bundel over adop- tieproblemen liggen, die haar uit gever wilde publiceren. Dat heeft ze met gedaan. „Adoptie is zo per soonlijk", aldus Mananne. Ze werkt nu aan het ABC over speelgoed. Dat zou vong jaar al verschenen zijn, maar met de over name van Ouders van Nu door de VNU is dat niet door gegaan. Als alles goed gaat, ziet het boekje m september 1987 het levenslicht. „De financiering is nog met hele maal rond", vertelt Mananne daar over. „Het is een vrij duur boek in vierkleurendruk. Het ABC ver schijnt eerst als speciale uitgave van Ouders van Nu en dan als boek werk. „Omdat we gebruik kunnen maken van het plaatwerk van Ou LEUSDEN - W5, één van de meest belovende bands uit de regio Eemland, speelt ko mende zaterdag in O.JJ.C. De Geut aan de Zwarteweg 29 te Leusden. De deuren van het jongerencentrum gaan om 20.30 uur open. De entree be draagt vier gulden met Geut pasje en vijf gulden zonder zo'n pasje. De funkband W5 staat op het punt om nationaal door te breken. Vrij recent stond de groep nog in ERKENNING De scholengemeenschap De Koppel heeft een achttal beroeps gerichte opleidingen waarbij ook een afdeling horeca. Die afdeling heeft m de loop van de jaren lande lijke erkenning gekregen. Leerlin gen die deze opleiding hebben ge volgd, kunnen na het behalen van het diploma vrij gemakkelijk pas send werk vinden. ders van Nu wat het illustratiemate riaal betreft, wordt het boek betaal baar." AGRESSIE Speelgoed wordt vaak in ver band gebracht met agressie. Vol gens Marianne met helemaal te recht. „Agressiviteit is een onder deel van de maatschappij, van de mentaliteit", vind ze. „Om dat op te hangen aan een pistooltje is eenzij dig. Het zit ook in spelletjes. Het zit in de mentaliteit: het is pas leuk als je wint en njk bent. Die commer ciële agressie wordt onderkend, maar heeft wel invloed." „Kinderen worden onderge waardeerd m hun oordeel. Ze ne men veel aan van de televisie, maar niet alles. Televisie is toch een droomwereldje," gaat ze verder. „Ik vmd dat je televisie kijken eer der moet beperken dan stimuleren. Alles waar „te" voor staat is nooit goed Je moet leren de televisie selectief te gebruiken. Daarnaast moet je kinderen de kans geven om hetgeen ze zien te verwerken, zodat er met teveel in hun hoofd blijft hangen Mananne „Televisieprogram ma's moeten niet alleen ethisch ge schikt zijn, maar ook esthetisch. Hier in huis wordt maar éen uur televisie gekeken. De senes van Sky Channel zijn zo slecht gemaakt, zo goedkoop. Daar mogen ze met naar kijken. Ik selekteer. De fout zit niet in de series, maar bij de ou ders. Kinderen kunnen niet kie zen." Terug naar het speelgoed. „Ik geef mijn kinderen verantwoord het voorprogramma van Mai Tai. Het optreden van de vijfmansfor matie bestaat uit het degelijk af werken van een hecht doortim merd repertoire, met overwegend covers van de betere soul-compo- sities. De vocale en instrumentale bij dragen zijn van een uitstekende kwaliteit. Sappige licks uit de be ker van de altsax, felle gitaar soli en een pnrna gefundeerde ritme-sec tie maken het geluid van W5 ruim schoots overtuigend. Er is duidelijk naar een eigen LEUSDEN - De commissie Welzijn en Onderwijs houdt maandagavond 2 februan speelgoed," bekent ze. „Maar ook onverantwoord speelgoed. Dat heeft te maken met de emotionele waarde „Ik dacht nooit dat ik dit van mijn ouders zou krijgen" denkt een kmd dan. Dan krijg je als ouder een aai over je bol. Een zeer onver antwoord stuk speelgoed kan zeer verantwoord zijn. En andersom ook." Bij speelgoed is er sprake van twee consumenten. De koper is tenslotte een ander dan de gebrui ker. „Fabrikanten moeten twee he ren dienen", stelt Mananne de Valck. „Ouders maken met hun verwachtingen andere keuzes. Kin deren spelen hun beeld na." Een landelijke discussie die nu gaande is, gaat over de vraag of kinderen de spelregels moeten volgen of mogen spelen naar in zicht en eigen fantasie. Mariartne: „Het is belangrijk dat kinderen het verschil leren tussen mogen en moeten. Speelgoed is een middel om iets duidelijk te maken. Je moet alles op iedere mogelijkheid voor gebruik bekijken. Niet zo doen om dat je denkt dat het zo hoort. Nee, zelf proberen. Spelen is een vorm van leven. Dat geldt voor ouders én kind." „Een kleuter ziet een blokje op een bepaald moment als boot, dan als vliegtuig en dan weer als koekje. Je beperkt de fantasie van een kind als het het blokje alleen als een blokje mag zien. Dat werkt door. Volwassenen zien vaak het blokje alleen maar als blokje, terwijl er meerdere mogelijkheden zijn. Zo is dat met problemen in de maatschappij ook het geval." geluid gestreefd door het hanteren van originele arrangementen, zo dat je nooit het gevoel knjgt naar een fletse copie van James Brown te luisteren. „W5 staat garant voor een avond vol dansbare muziek", aldus de organisatoren W5 bestaat uit de volgende le den: Wout Wantenaar (zang en sax); Gert Wantenaar (toetsen); Guido Eyman (gitaar, tevens ex- Harry Canary); Wanna Meischke (drums); Wilbrand Meischke (bas) en Co Wantenaar (geluid en licht). Wie ovengens nog niet in het bezit is van een Geutpasje, kan deze alsnog aanschaffen Het pasje kost vijf gulden en geeft recht op een vnj entree op disco- en video avonden en een korting van mini maal eén gulden bij optredens van bandjes. een belangrijke uitbreiding plaats van bestaande en vestigmgen van meuwe industneen en onderne mingen voor handel en nijverheid plaats. Deze ontwikkeling, die dui delijk sterker is dan in de rest van ons land, vindt een belangrijke oor zaak in de vergrote economische functie van Amersfoort als groei stad. Ais gevolg daarvan is ook de bedrijvigheid in de horeca-sector en in de toeristische sector aan zienlijk vergroot Hetzelfde is ook het geval met de werkgelegenheid in deze bednjfssectoren. De ge vraagde brede onderwijsvoorzie ning voor de horeca-sector zou het nodige, goedgeschoolde perso neel moeten leveren. Bij het Landelijk orgaan voor de vakopleiding het Onderwijscen trum Horeca te Zoetermeer is me dedeling gedaan van de aanvraag die is mgediend bij het ministerie. foort had hij bovendien bij de Hema kinderkleding gesto len. Hoewel de officier van justitie, mr. P. Bender, „de omvang van de delicten met direct ten hemel schreiend" noemde, vond hij ge zien het strafrechterlijk verleden van de Amersfoorter een voor waardelijke gevangenisstraf op zijn plaats Daarnaast eiste hij een boete die honderd vijftig gulden hoger lag dan de geldstraf waartoe de rech ter besloot De verdachte stal de goederen niet om zijn kinderen een presentje te geven, maar om ze te verkopen. haar maandelijkse openbare vergadering in de commissie kamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. Deze begint om 20.00 uur. Men besteedt onder meer dacht aan kunst in Leusden, speel tuin De Zonnebloem, subsidie werkgroep Volwasseneneducatie en diverse onderwijsvoorzienin gen. De doelstelling van JOT is als volgt omschreven: .Jongeren in kontakt brengen met mensen van de geloofsgemeenschap; geloof wekken bij jongeren in nieuw le ven voor hen en door hen; lande lijke en regionale of plaatselijke aktiviteiten organiseren en mate riaal daarvoor aandragen," Op 31 januari wordt stilgestaan bij Don Bosco die leefde van 1815 tot 1888 en zich inzette voor in nood verkerende jongeren in Europa en de Derde Wereld. Pater Andre Asma sdb, de provinciaal overste van de Salesianen, geeft dan het startsein voor het JOT-projekt, waarna op verschillende wijzen - eucharistieviering, diaseries, ten toonstelling, bezinning en toelich ting op het initiatief wordt gebo den. Nadere informatie over JOT: Jon geren-op-weg, Pomphulwegh 106, 7346 AN Hoog-Soeren; telefoon: 05769 - 201. LEUSDEN - In verband met de komende Statenverkiezingen (op 18 maart) organiseert de Vrouwenraad Leusden een politieke basiscursus. Deze wordt op drie maandagmid dagen in het Vooronder gege ven, te weten op 9, 16 en 23 februari, steeds van 13.00 uur tot 15.00 uur. De deelnemers- kosten bedragen vijftien gul den per persoon. Tijdens de cursus worden de volgende thema's behandeld: hoe functioneert de politiek; welke partijen zijn er en wat is hun pro gramma, toegespitst op de Staten verkiezingen Aansluitend op de cursus heeft de Vrouwenraad op dinsdag 10 maart een forum-discussie georga niseerd. In dat forum hebben vier vrouwelijke Statenleden van de grootste partijen zitting. Wie zich wil opgeven voor de cursus kan dat doen bij mevrouw Gierman, telefoon 033-948322 of bij mevrouw Lufft, telefoon 033- 945968. ACHTERVELD - In Ons Ge bouw wordt komende zondag weer een koffieconcert ge houden. De aanvang is om 11.45 uur en de toegang is gra tis. Medewerkenden zijn Michiel en Willem Boelhouwer, die respektie- j velijk cello en piano spelen, Andre en Riet Spruit, violiste Kerstin Hoe- len en pianiste Bettine Wijnands. Het concert duurt tot ongeveer 13.15 uur. LEUSDEN/AMSTERDAM - De Del Ferro Opera Stichting or ganiseert dit jaar wederom een Marriott's Opera Con cours. Het doel van dit con cours is jonge talentvolle opera-zangers en -zangeres sen de kans te geven ervaring op te doen. De finale van dat festijn vmdt plaats op 3 mei 1987 in het Amster dam Mamott Hotel. Deelnemers van die finale worden geselecteerd Mananne de Valck: „De bewuste speelgoed-keuze verdwijnt." LEUSDEN/AMERSFOORT - Scholengemeenschap De Koppel in Amersfoort en de Streekschool voor Beroepsbe geleidend Onderwijs (SBBO) te Leusden hebben het initia tief genomen om een brede onderwijsvoorziening voor de horeca-sector binnen de regio Eemland te realiseren. „Ge zien de toenemende werkge legenheid in de horeca-sector is het noodzakelijk om de on derwijsvoorziening in onze regio daarbij aan te passen", aldus de heer W. Smalen, di recteur van De Koppel. Vorige week heeft men bij het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen een aanvraag mge diend voor: een uitbreiding van de scholengemeenschap Midland te Amersfoort met een afdeling Mid delbare Horeca-school en een uit breiding bij de SBBO te Leusden van het aantal opleidingen volgens het leerlingenwezen met een afde ling Horeca. Het gemeentebestuur van Amersfoort, de Kamer van Koop handel Eemland en het bestuur van de Stichting Regionaal Samenwer kingsverband KMBO ondersteu nen de aanvraag. „Wij zullen het bijzonder op prijs stellen als u bij door u te formuleren beleid met de bovenomschreven onderwijsbe hoefte in de regio Eemland reke ning wilt houden", schrijven deze organisaties in een bnef Voor verdere ontwikkeling van de vakbekwaamheid kunnen zij deelnemen aan het vervolgonder wijs (een dag per week) binnen het kader van het leerlingwezen. Voor dat onderwijs is men echter aange wezen op streekscholen in Nieu- wegein, Amsterdam of Arnhem. Voor leerlingen die aan de toe latingseisen voor de Middelbare Horeca School voldoen, zijn de dichtstbijzijnde scholen in Amster dam, Apeldoorn en Wageningen. Die scholen knjgen echter een zo danig groot aantal aanmeldingen dat uit de regio Eemland slechts enkele leerlingen per jaar worden toegelaten. UITBREIDING Juist in de regio Eemland vmdt LEUSDEN/UTRECHT - De Utrechtse politierechter, mr. A. Weijsenfeld, heeft maan dag een 26-jarige inwoner van Amersfoort veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf en zeshon derd gulden boete wegens diefstal van twee kinderfiet sen van Intertoys in Leusden in april vorig jaar. In Amers-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7