i I Meerderheid raad verwerpt motie van afkeuring over handelwijze college commentaren— meningen- Veel waardering voor eindrapport bijzondere commissie Schorsing secretaris gepasseerd station. Zwaar weer blijft hangen Tweehonderd DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws N (Van de redaktie) LEUSDEN - „Doorgaan doen we zeker. Daar zijn we voor gekozen." Dat zei Corri Verduin, fractievoorzitster van de PvdA in de Leusdense raad, afgelopen donderdagavond in de raadsvergadering tijdens de behandeling van het eind rapport van de Bijzondere Commissie. Met die uitspraak reageerde Verduin op het advies van de commissie: hoe wel er littekens zijn ontstaan, is het verder functioneren van de gemeentesecretaris noodzakelijk. De voltallige gemeenteraad keurde vorige week don derdag het eindrapport van de commissie goed en nam de daarin verwoorde conclusies en aanbevelingen aan. Te vens wil men zo spoedig mogelijk een nadere evaluatie van het ambtelijke apparaat met als doel te komen tot een optimaal functioneren van de gehele gemeentelijke orga nisatie. Boersen stelde een evaluatie van de hele ambtelijke organisatie voor, met als doel, te komen tot een optimaal functioneren van de totale organisatie, het management team en de gemeentesecretaris. Uiterlijk m mei wil het CDA de aanbevelin gen voor een reorganisatie op tafel hebben. Over die gedachte, zo werd gaande de avond duidelijk, was iedereen het eens. Ook het zorgvuldig omgaan met vertrouwelijke informatie stelde de CDA-er aan de orde. „Daar moeten strakke afspraken over gemaakt worden", benadrukte Boersen, „niet alleen in het seniorenconvent, maar ook in de commissie alge mene bestuurszaken." Vervolgens trok Boersen de opmerkingen in, die zijn partij vorig jaar april maakte tegen PvdA en D66. Beide partijen vroegen toen om de instel ling van een onderzoekscommis sie. Het CDA verweet hen toen „een politieke actie uit electorale overwegingen. Via de pers worden emoties onder de bevolking opge rakeld". Boersen: „Daar is ons tij dens het onderzoek van de com missie echter niets van gebleken." ijan Koiujnenbeh (CDA), voorzitter van de Bijzondere Commissie: ,Alle partijen hebben elkaar bezeerd. Alle fracties in de Leusdense raad spraken hun waardering uit /oor de wijze waarop de Bijzon dere Commissie zich van haar taak (lééft gekweten. Ook het duidelijke aindverslag, dat bol staat van forse Kritiek, werd geprezen. Zoals be- Kend werd de commissie vorig jaar ngesteld om de verstoorde relatie ussen de gemeenteraad en de ge- neentesecretaris te onderzoeken. Die verhouding raakte verstoord \a onder ede afgelegde tegenstrij- iige verklaringen inzake de kwes tie kavel 25. Voordat de fracties op- en aan merkingen maakten op het eind verslag, voerde Jan Konijnenbelt fCDA). voorzitter van de Bijzon Commissie, het woord. „Het |vas een heel karwei, dat heel wat ijd heeft gekost", aldus Konijnen- >elt. „Ik ben zeer tevreden over die medewerking. Alle betrokke- len hebben de vertrouwelijkheid gehanteerd." EENMALIG EERD .Achteraf is het altijd makkelij- eer te zeggen waar het fout ging" rervolgde hij. „We hebben gepro- >eerd in het verslag neer te leggen vaar we elkaar kennelijk niet heb- 3en kunnen bereiken." En over de >ntstane littekens: „Alle partijen lebben elkaar bezeerd, verwond. De tijd heelt alle wonden, maar er ajn littekens achtergebleven. Bij swaar weer gaan die trekken." Konijnenbelt betreurde het migszins dat het hele onderzoek :o'n acht maanden heeft moeten huen. „Het doel was om snel uit de tnpasse te komen", zei hij. „Ik hoop lat de uitkomst van de discussie >ijdraagi aan het goed kunnen verken met elkaar. Dat we elkaar net vertrouwen tegemoet kunnen Wen." Marius Boersen (CDA) rea- jeerde als eerste op het eindver- ilag. Hij prees de zorgvuldigheid vaarmee de commissie de zaak leeft behandeld. Boersen noemde Irie conclusies die zijn partij uit het appon had getrokken. „Er is niet jebleken dat vertrouwelijke infor matie naar buiten is uitgelekt. Er >estaat nog onduidelijkheid over iet ontstaan van het conflict. Als gevolg van de verklaring van de remeentesecretaris en de ge boerde gesprekken tussen de ge- neentesecretaris en de drie be rokken raadsleden (Verduin, Blom m Oostra, red.) zijn de verhoudin gen op een minimaal werkbaar ni veau gekomen." ONDERSCHAT EVALUATIE Volgens Marius Boersen was er uet alleen sprake van een ge- itoorde relatie tussen de gemeen- ssecretaris, het college van B&W |n het management team, maar fok tussen de gemeentesecretaris, mbtenaren en burgers. „De rela- e tot de burgers is duidelijk aan getast", concludeerde hij. Burgemeester Rademaker en gemeentesecretaris Van Gooi: We hebben het elkaar nooit opzettehjk aange daan. lange onderzoek van de commissie is de starre opstelling bij het col lege en apparaat gewoon doorge gaan. Er zijn in die tijd bovendien onder ede weer nieuwe tegenspra ken ontstaan tussen andere ambte naren en vier burgers. Tot nu toe heeft het college hierover geen verklaring willen of kunnen ge- Namens de WD voerde Joost de Jongh het woord. „De commissie heeft haar taak voortreffelijk opge vat", aldus de WD-er. „Wij hopen vurig dat het een eenmalige ge beurtenis is, die geëscaleerd is. We kunnen hier allen een les uit trekken. Hopelijk leren we hier in de toekomst van." De WD, zo bleek uit de woor den van De Jongh, kon zich goed vmden in de voorstellen die de Bij zondere Commmissie in het ver slag deed. „Wij hechten zeer aan een goed functionerende ge meentesecretaris. Een goede, ei gentijdse instructie zal de hele or ganisatie beter doen functioneren." „Wij hopen dat het nooit nodig zal zijn dat laatste voorstel (waarin staat dat raadsleden, indien ge wenst, juridische steun van de ge meente krijgen, red.) werkelijk heid zal worden", sprak De Jongh donderdagavond. „De WD ziet niet om in wrok, maar gaat door met positief verder besturen," Com Verduin complimenteerde de Bijzondere Commissie namens de PvdA-fractie voor de zorgvul dige werkwijze en het duidelijke eindverslag. Haar kntiek ging ver volgens met name richting het col lege, dat door tijdig ingrijpen een en ander grotendeels had kunnen voorkomen. „Het college heeft de zaak on derschat en in feite partij gekozen voor de secretaris. De secretaris kreeg van het college een voor keursbehandeling", luidde haar verwijt. „De fractie vindt het een groot gemis dat de commissie met heeft onderzocht wat precies bin nen het ambtelijk apparaat de oor zaak is geweest van het ontstaan van de tegenspraken. Zonder een - eventueel externe - analyse van de oorzaken zal een reorganisatie weinig kans van slagen hebben." Verduin: „Tijdens het maanden- Manus Boersen (CDA): „...evalua tie van ambtehike organisatie..." Ben Stoelinga (Leusden '85): „...se cretaris schorsen..." „De secretaris heeft pas in het laatste stadium en alleen in beslo tenheid toegegeven, dat hij onder ede aldoor heeft gedacht gezegd te hebben 'Naar ik me herinner'. Hij is er echter door zijn eigen schuld m terecht gekomen. De verontschul diging komt wel erg laat", vond Com Verduin. Wat ook verkeerd is gevallen, is het feit dat het college de dne frac tievoorzitters Verduin, Blom en Oo stra in de kou liet staan. „De secre taris en het college hebben wel begrip gevraagd voor de emoties voor hem en zijn gezm, terwijl hij door eigen schuld daarin is terecht gekomen. Maar de secretaris en het college hebben nooit begrip getoond voor de emoties van de drie fractievoorzitters en hun ge zinnen of de emoties van de be trokken inwoner van Zeist", rea geerde Com Verduin. BAGATELLISEREN De PvdA wees ook duidelijk in de nchting van het college waar het de schuldvraag betrof. „Het col lege is gewoon doorgegaan met de zaak te bagatelliseren en beslissin gen te nemen tegen de wens van de gemeenteraad in en zonder deze raad bijtijds te raadplegen", verklaarde Verduin namens de fractie. Men raakte ook geïrriteerd door de korte begeleidende brief van het college bij het verslag van de Bijzondere Commissie. „Daar staat geen woord over de belangrijke conclusies over de rol van het col lege in. Een zeer dualistische op stelling van het college; niet samen met de raad, maar tegenover de raad", verwoordde Verduin de ge voelens bij de PvdA-fractie. Die fractie heeft dan ook weinig vertrouwen in het college dat „van uit zo'n houding intern orde op za ken moet stellen in nader overleg met de raad." Corri Verduin: „Het is niet mogelijk het hele college en de secretaris in een motie het vertrou wen op te zeggen. Onze fractie zal wel in de komende tijd de besluiten van het college zeer kritisch volgen en indien wenselijk daar per collegelid op reageren." Aan het slot van haar betoog diende de PvdA een motie van af keuring in. Die motie haalde het niet, omdat een meerderheid van de raad van mening was dat de kritiek in het eindverslag al voor zich sprak. „Het rapport zegt die dingen spijkerhard", aldus Joost de Jongh. „In de eerste alinea op blad zijde zes staat dat er fouten zijn gemaakt. Wij hebben werkelijk voldoende aan dit rapport. Er staat goed in wat er aan de hand is ge weest. Het eindverslag en de motie zijn van gelijke strekking, dus is de t motie overbodig." De Jongh werd later op dit punt inhoudelijk tegengesproken door zijn partijgenoot Alrich Parson. In zijn stemverklaring zei hij dat hij de motie overbodig vond omdat die „veel verder gaat dan wat in het rapport staat." OUDE RAAD Ben Stoelinga van Leusden '85 vond in eerste instantie dat het hier om een zaak ging van de oude raad. „Leden van Leusden '85 zijn hier niet bij betrokken geweest", verklaarde hij. Toch vond hij het jammer dat in de hele kwestie geen aandacht is besteed aan de affaires uit het verleden. Stoelinga noemde onder meer de omstreden benoe ming van de secretaris, de affaire Nico Smit, het gedoe rond bouwka- vels, rookwaren en drankgebruik en de komende zaak rond de re presentatierekening. „In de instructie van de ge meentesecretaris staat dat hij de raad behulpzaam moet zijn", merkte Stoelinga op. „Hij helpt ons echter door smds zijn benoeming bij allerlei affaires betrokken te ra ken. Niet bepaald behulpzaam. Die „behulpzaamheid" van de secreta ris heeft tot gevolg gehad dat er ontzettend veel tijd, energie en geld in al die zaken zijn verspild." De rol van het college in het con flict kon ook in de ogen van Leus- betoog. „De materie was met aar dig en de zaak was vaak zeer taai", aldus Offereins. „Ik betreur het dat er zoveel tijd in een zaak is gaan zitten die niet zo'n zaak had mogen worden. Het had voorkomen kun nen worden als de gemeentese cretaris zorgvuldiger opgetreden was." Offereins kon zich vinden in het voorstel van het CDA om een na dere evaluatie van het ambtelijke apparaat te houden. „Aan de motie van de PvdA heb ik geen be hoefte", verklaarde hij. „Het rap port is voldoende duidelijk." GENEZING „Elke zin in het verslag is gewikt en gewogen. De voorzitter is er in geslaagd om de fracties op een constructieve manier te laten sa menwerken", begon Ep Oostra (D66) zijn reactie. Ook hij verweet het college dat het niets gedaan had. „Er is geen poging onderno men om een gesprek aan te gaan. Er was een houding van laat maar doorsudderen." Oostra over de ontstane litte kens: „De wonden zijn geheeld. Maar de genezing is geen goed gedaan met de opmerking van het college dat sommige leden er be hagen in scheppen anderen in dis- crediet te brengen. Dat is zoutzuur strooien in open wonden in plaats van jodium." Hij benadrukte verder dat het niet de eerste keer was dat het functioneren van de gemeente secretaris in de raad besproken werd. „D66 vindt „afkeurenswaardig" het minst zware woord dat de ge voelens weergeeft", zei Ep Oostra. Hij vond een verdere evaluatie zo als voorgesteld door CDA-er Ma- den '85 het daglicht niet verdragen. „Het college hield zich bezig met verstoppertje spelen. Niets doen en wachten onder het mom van „Het is nog onder de rechter." Wij vmden het onbegrijpelijk dat de voorzitter geen initiatief heeft ge nomen. Dat zijn grove fouten met zeer trieste gevolgen", conclu deerde Ben Stoelinga. SCHORSEN „Wij hadden al geen vertrouwen in het college, dus we hebben ook met veel om op te zeggen. Trekt u uw conclusies zelf maar", advi seerde Stoelinga vervolgens. Ver der stelde hij voor een gespeciali seerd bureau het functioneren van de secretaris te laten onderzoeken. In afwachting daarvan zou de ge meentesecretaris geschorst moe ten worden. Op zo'n schorsing zat, behalve Leusden '85, duidelijk me mand te wachten. Met name voor de PvdA en D66 was dat een al lang gepasseerd station. „Het college en de secretaris zijn nat gegaan, om de woorden van de secretaris eens te gebruiken", ver volgde Stoelinga zijn betoog. „Het college heeft het laten gebeuren en de secretaris zet de gemeente weer m zijn eentje op z'n kop. Als het college en de secretaris ver standig zijn, trekken ze zelf de con clusies om op te stappen." Stoe linga verwees daarbij naar mtussen al volop lopende kwesties rond het Ruige Veld en de representatie kosten. Harm Offereins (GPV/SGP) was. zeker vergeleken met andere sprekers, kort en bondig in zijn dit moest gebeuren. Maar er zit een goed team achter deze tafel. Er worden fouten gemaakt. Maar ik weiger te aanvaarden dat ons dingen verweten worden mt ge brek aan integriteit en dat we niet willen samenwerken met de raad", aldus Rademaker, die de zware kritiek „met onbegrijpelijk" noemde. In de tweede ronde zei Corri Verduin dat een extern advies no dig is bij de reorganisatie om af stand te nemen. „Wij hebben er niet veel vertrouwen in dat het col lege de problemen adequaat gaat aanpakken", zei de fractievoorzit ster van de PvdA. „De problemen liggen in het college dat zijn poli tieke verantwoordelijkheid niet heeft waargemaakt. Er ligt een zware druk op het CDA (dat met dne zetels in het college zit, red.) dat recht te zetten." Leusden '85 verklaarde vervol gens dat zij het jammer vond dat er met deze zaak politiek niets ge daan werd. „Zo hobbelen we weer verder naar de volgende zaak", waarschuwde fractievoorzitter Stoelinga. „De oude raad heeft de schorsing laten liggen. De meuwe raad durft het niet aan om die op te pakken. Jammer." „Alle partijen hebben el kaar bezeerd. De tijd heelt alle wonden, maar er zijn lit tekens achter gebleven. Bij zwaar weer gaan die trek ken." Met die woorden om schreef Jan Konijnenbelt (CDA), voorzitter van de Bij zondere Commissie, vorige week de relatie tussen de Leusdense raad en de ge meentesecretaris. Duidelijker had hij het niet kunnen zeggen, want tijdens de behandeling van het eind verslag dat de Bijzondere Commissie over de ver stoorde relatie tussen beiden was het zwaar weer. De kri tiek, die in het rapport ver meld stond, werd nog eens behoorlijk aangescherpt door de diverse fracties. Daarbij wees CDA-er Ma rius Boersen bovendien op de relatie tussen de gemeente secretaris en de burgers. Ook die moet als ernstig ver stoord worden beschouwd, zo constateerde hij namens zijn fractie. Dat onderstreepte nog maals de belangrijkheid en vooral de gevoeligheid van de kwestie. Hoe kunnen par tijen immers samenwerken als er geen basis is van on derling vertrouwen? Die vraag is ook na don derdag blijven staan. Drie partijen, te weten PvdA, D66 en Leusden '85, gaven in niet mis te verstane woorden te kennen dat zij weinig ver trouwen in het college en in de gemeentesecretaris heb ben. Via de motie van de so cialisten sprak men onver bloemd zijn afkeuring uit over de handelwijze van bei den, zoals ook blijkt uit de kritiek in het eindverslag. Het was overigens opval lend dat het college zich gro tendeels buiten de discussie hield. Burgemeester Rade maker kwam niet verder dan „We hebben het elkaar nooit opzettelijk aangedaan" en „Met vallen en opstaan ver der gaan in het belang van de gemeente." Wie zwijgt, stemt toe, aldus het gezegde. Maar het zou overtuigender zijn geweest als het college vo luit de eigen fouten had er kend. De hele kwestie rond de verstoorde relatie tussen de raad enerzijds en het college en de secretaris anderzijds had politieke consequenties moeten hebben. Nu blijft het bij een evaluatie met en, in een later stadium, een reor ganisatie van de hele ambte lijke organisatie. Voor het college is dat een mogelijk heid om haar geloofwaardig heid te redden. Dat er hier voor het CDA ook een belangrijke rol is weggelegd, mag voor zich spreken. Twee van de drie wethouders zijn tenslotte uit CDA-huize, evenals de bur gemeester. Met een evaluatie en een reorganisatie in het vooruit zicht is men er nog niet. Nieuwe affaires rijn al volop in ontwikkeling: het Ruige Veld en de representatiekos ten. Dezelfde personen spe len ook daarin een hoofdrol. Er is dus nog veel zwaar weer op komst. Het blijft de vraag of het gemeentebe stuur tegen nog meer litte kens bestendig is. Er rijn ten slotte grenzen. Waar dat voor college, ge meentesecretaris en raad op gaat, moet bovendien niet worden onderschat, welke indruk de burgers zo onder hand zullen hebben van dit gemeentebestuur. Ook dat dient bij de daadwerkelijke aanpak binnen het gemeen tehuis een belangrijke rol te spelen. Ep Oostra (D66): afkeurenswaardig... NOOIT OPZETTELIJK „Er is heel veel pijn over en weer aanwezig", concludeerde burge meester Rademaker aan het einde van de ru'm een uur durende dis cussie. „We hebben het elkaar nooit opzettelijk aangedaan. Het is ons aller belang dat de zaak niet toegespitst wordt op de secretaris. We moeten doorgaan met z'n allen. Met vallen en opstaan en verder gaan in het belang van de ge meente." De motie van de PvdA, waarin het college werd verweten, niet te zijn opgetreden in de kwestie, werd daarop in stemming ge bracht. Leusden '85. PvdA en D66 stemden ervoor; CDA, WD en GPV/SGP stemden tegen, zodat de motie met dertien tegen acht stem men werd verworpen. nus Boersen zeker op zijn plaats. Ook kon hij zich vinden in de PvdA-motie. Oostra bekritiseerde de partijen die dat niet deden. „Men wil wel naar voren brengen dat ze alles afkeuren, maar daar niet een bepaalde politieke kleur aan meegeven." BETREUREN Na de eerste ronde nam burge meester Rademaker het woord. „We hebben gemeend met anders te kunnen handelen dan we heb ben gedaan", zei hij. Ook hij had het er over dat je achteraf de zaken anders bekijkt en beoordeelt. „Het is buitengewoon te betreuren dat Alrich Parson (WD): motie PvdA overbodig..." Met deze aflevering van de Mininatuurtjes hebben we weer een mijlpaal be reikt: het is de tweehon derdste. De bedoeling van deze rubriek is om de lezer meer aandacht en belang stelling voor de natuur bij te brengen. Alles wat hierin wordt beschreven is in die tijd van het jaar en in onze omgeving te zien. Het is, wat men noemt, na tuur naast de huisdeur. Het is dus mogelijk om er niet alleen over te lezen maar ook buiten waar te nemen. Uw aandacht en belang stelling is nodig omdat er veel schade aan de natuur wordt aangebracht door onwetendheid en onver schilligheid. Het is dan ook niet de bedoeling hier wetenschappelijke ver handelingen te geven, maar wat boeiende we tenswaardigheden. Dat dit bij een grote kring van lezers ook gewaar deerd wordt blijkt uit de vele reacties en vragen die ik regelmatig ontvang. Meestal geef ik op die vra gen een persoonlijk ant woord, maar verleden week bereikte mij een vraag die ik graag in het algemeen wil behandelen. De vraag luidde: ,,Ik woon in een nieuwe wijk en zie bijna geen vogel bij huis. Wat kan ik nu nog meer doen om vogels te lokken dan pindaslingers en vet bollen ophangen en brood en strooizaad strooien?" Inderdaad is het in een nieuwe wijk de eerste ja ren moeilijk om vogels bij huis te krijgen. De tuinen en plantsoenen zijn nog te kaal, struiken en heesters nog te klein en te laag om de vogels voldoende be scherming te bieden. In de eerste jaren moet u al blij zijn als een paar huismus sen en een enkele kool mees zich laten zien. Maar dat wordt ieder jaar beter. En wat u daar dan nog aan kunt doen is in de eerste plaats rustig door gaan met voer aanbieden, in de tweede plaats struiken en heesters in uw tuin aan planten en vooral te zor gen dat de kat zoveel mo gelijk uit de tuin blijft. Als u toch nog heesters moet planten denk dan eens aan besdragende heesters en bomen, zoals bijvoorbeeld lijsterbes en vuur doorn, mahonia en berberis; het tuincentrum zal u graag van advies die nen. Schaf u een voeder huisje aan, de vogels voe len zich daar veiliger dan op de grond. Voor een han dig knutselaar goed zelf te maken (zie tekening). Bent u toch van plan om in het voorjaar een nest kastje op te hangen; doe het dan nu. Veel vogels zoeken in het koude jaar getijde, gedurende de nacht, beschutting in nest kastjes, ook die vogelsoor ten die er niet in broeden. Als ik hiermee en met het schrijven van tweehon derd Mininatuurtjes de le zers belangstelling voor de natuur heb bijgebracht is dat voor mij een grote vol doening en begin ik met plezier aan de volgende honderd. G. van L.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5