Principebesluit tot onteigenen grond in 't Ruige Veld als 'stok achter de deur' t Antilopen serieus in de problemen IN NUKERK: OVERAL GRATIS Meerderheid gemeenteraad stemt in met voorstel: Leusdenaren naar verlies in sleutelduel: Turnsters Avanti naar finale Kaartavond en loterij club SVL 4 lijst aanvoerder fe Dutch for foreigners Talenpraktikum Amersfoort DINSDAG 3 FEBRUARI 1987 leusil er hran ■s (van de redaktie) LEUSDEN - De meerderheid van de Leusdense gemeente raad heeft vorige week donderdag ingestemd met het voorstel van het college van B&W om over te gaan tot onteigening van bouwgrond in 't Ruige Veld. De betref fende grond is eigendom van UBA BV. Tijdens de raadsvergadering meldde wethouder Jan Wagenaar (WD) dat hij inmiddels beschikte over de stuk ken, waarin afspraken tussen UBA en de bij de grondtrans- actie betrokken speculanten staan weergegeven. Het ver moeden, dat die afspraken bestonden, leidde tot het voor stel, om te onteigenen. Vanavond zal de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening tijdens een besloten vergadering kennis kunnen nemen van die af spraken, zo zegde de wethouder toe. Die verklaring werkte tweezij dig. De meerderheid van de raad, CDA. WD, GPV/SGP en D66 kon zich vinden in het principebesluit. Dit temeer, daar de wethouder sug gereerde dat de onteigening mo gelijk uiteindelijk geen doorgang zou hoeven te vinden. Vanwege het voorstel tot onteigening had UBA BV namelijk al contact opgenomen met de gemeente. Daarbij was van de zijde van het bednjf toegezegd, dat men binnen twee weken met voorstellen zou komen om uit de bestaande impasse te geraken. Anderzijds was de fractie van de PvdA van mening, dat men eerst nader geïnformeerd wilde worden over de afspraken tussen UBA en de speculanten, alvorens met het voorstel in te kunnen stemmen. Bovendien wilde de PvdA, dat het college van B&W eerst overleg zou voeren met Gedeputeerde Sta ten. Ook het resultaat daarvan wilde de PvdA afwachten, voordat men akkoord wenste te gaan met het voorstel. Leusden'85 bleek helemaal te gen de onteigening. Zij kozen voor de oplossing, zoals die in een ad vies van professor mr. P. de Haan verwoord stond: een verkoop/pro- jektontwikkelingsovereenkomst tussen de gemeente en UBA BV. ADVIEZEN Tijdens de eerste ronde van het debat over het voorstel, werd het college van B&W van praktsich alle kanten onder vuur genomen, om dat het informatie achtergehouden had. Daarbij doelden de verschil lende fractiewoordvoerders op het advies van professor De Haan. Van het bestaan van dat advies waren de raadsleden met op de hoogte gesteld. Bovendien maakte de PvdA- fractie bij monde van Gert de Weerdt bezwaar tegen 'de met ont hulde draken.' Daarmee doelde hij op afspraken tussen UBA en de speculanten. Tijdens de vergade ring van de commissie voor open bare werken en ruimtelijke orde ning van begm januari, wilde wet houder Wagenaar met nader op die afspraken mgaan, ook met in een besloten zitting. En dat, terwijl die afspraken nu net de reden vormden, om tot onteigenen over te gaan. Dat was voor de Pvda reden om, Wethouder Jan Wagenaar (WD): 'ontpachting volgens normale pro cedure...' toen het agendapunt aan de orde kwam, een voorstel van orde in te dienen. De strekking daarvan was, dat het college eerst met GS zou den moeten praten op basis van de twee adviezen, waarna de raad 'een weloverwogen besluit zou kunnen nemen', aldus De Weerdt. Dat voorstel werd afgewezen. Alrich Parson, fractievoorzitter van de WD verwoordde dat als volgt: 'De vragen van de heer De Weerdt leven bij alle fracties. Daarom lijkt me een discussie juist zinvol.' AANSPRAKELIJK Joop Kool (Leusden'85) bena derde de kwestie anders. 'Na het beslmt van Gedeputeerde Staten om de grondaankoop niet goed te keuren, heeft wethouder Wage naar gezegd, dat we GS maar aan sprakelijk zouden moeten stellen voor de schade die voor de ge meente zou ontstaan. Ik stel voor, dat we het college aansprakelijk stellen voor het gebrek aan infor matie', aldus Kool, die in dit ver band ook nog sprak van onjuiste informatie. Daarmee doelde hij op het feit, dat in het verleden de pnjs van de te bouwen woningen, zoals Bouwfonds en Eurowoningen die voorstelden, de reden was om beide bedrijven niet in 't Ruige Veld te laten bouwen. 'UBA zou zo'm zesduizend gulden per wo ning goedkoper bouwen Inmid dels is uit de prijsopgave van UBA gebleken, dat de prijs waarvoor UBA zou bouwen, inmiddels de zelfde is als die vein de twee andere bedrijven, zesduizend gulden duurder dan oorspronkelijk, dus', aldus Kool. Ook de mededeling van het col lege, dat de gemeente duizend gul den per kavel zou bijbetalen voor de woningen van de WSL was vol gens Kool onjuist. Uit een brief van het ministerie van volkshuisvesting aan de gemeente zou blijken, dat die bijdrage was afgekeurd. Tenslotte waarschuwde Joop Kool tegen de afspraken tussen UBA en de speculanten, omdat die naar zijn zeggen 'in de tonnen kun nen lopen.' OVERLEG Namens de WD kon Alnch Par son wel mstemmen met het voor stel van het college, zij het met emge moeite, en onder beding van een voorwaarde. Die was, dat er overleg moet worden gevoerd met de provincie. 'Wij willen graag we ten, of men de mogelijkheden die professor De Haan in zijn advies heeft aangegeven, bij de provincie kent. Het is te veronderstellen, dat men dat over het hoofd heeft ge zien', aldus Parson. 'Ik dring er op aan, dat overleg daarover met Gedeputeerde Staten m elk geval plaats vindt Maar we vinden bovendien, dat we als raad m de richting van GS wel een pnn- cipe-besluit moeten nemen, om aan te tonen dat we bereid zijn te luisteren', zo merkte Parson op Daarmee doelde hij op de veron derstelling. die vanuit het college werd geuit, dat GS een voorstander van onteigening zouden zijn. Dat zou op te maken zijn uit de brief van de provincie, waarin goedkeuring aan de grondaankoop werd ont houden. Gedeputeerde Staten schreven daarin onder meer, dat de gemeente 'met de zwaarste mid delen gebruikt had'. Een omschrij ving die het college interpreteerde als een aanzet tot onteigening. De WD-fractie bleek nog meer redenen te hebben, om met het besluit tot onteigenen in te stem men. 'Een dergelijk principebesluit leidt tot een dreiging m de richting Gert de Weerdt (PvdA) volledige informatie...' van UBA Bovendien ontstaat zo de drieging dat, als overleg tot mets leidt, ons nog een andere weg openstaat', zo verwoordde Alrich Parson de mening van zijn fractie Tenslotte merkte hij nog op, dat gezien de tijd - pas in maart moet een definitief besluit worden geno men - er nog mogelijkheden ge noeg waren om te overleggen met alle betrokkenen. INITIATIEF Harm Offereins (GPV/SGP) bleek het m hoofdlijnen eens te zijn met Alnch Parson. Offereins con stateerde eveneens een groot ver schil m de mate. waann de raad geïnformeerd was over 't Ruige Veld, voor en na het besluit tot aan koop van de grond. 'Ik betreur het, dat het college met op eigen initia tief de commissie op de hoogte heeft gesteld van het advies van professor De Haan. Er is informatie achtergehouden, zo heb ik dat ten minste ernstig gevoeld', aldus Harm Offereins. SCHANDALIG Ep Oostra (D66) ging in zijn oor deel nog iets verder. Het feit, dat de comissie OW/RO niet op de hoogte was gesteld van het advies van professor De Haan noemde hij 'schandalig.' Tijdens de begrotingsbehande ling vorig jaar hebben we het er met elkaar uitvoerig over gehad, hoe we met elkaar om zouden gaan. Als ik deze gang van zaken bezie, dan zeg ik: 'College, college, college, waar zijn we mee bezig.' Oostra sprak daarop als zijn me ning uit, dat de zaak alsnog met voltallige informatie m de commis sie besproken zou moeten worden. Ook leek het hem verstandig, als er eerst met Gedeputeerde Staten Joop Kool (Leusden'85): '...college aansprakelijk stellen...' over de twee adviezen werd ge praat. INBEELD Burgemeester Rademaker be streed daarop, dat het college ge handeld zou hebben vanuit de ge dachte, dar er iets achtergehou den werd. 'Dat is niet gebeurd vanuit 'daar is informatie achter gehouden. Daar is iets gebeurd waarvan je moet zeggen: 'Wat is het jammer, dat dat niet in beeld is gekomen' De intonatie, waarin gesproken is, daar maak ik be zwaar tegen', aldus de burge meester. BEGRIP Jan Komjnenbelt (CDA) gaf daarop nog een toelichting op de hele voorgeschiedenis. Dat het ad vies van professor De Haan niet aan de commissie was verstrekt, zodat het ook niet in het advies van die commissie was meegewogen, had naar zijn mening niet moeten ge beuren. 'Nu we als raad een besluit moeten nemen, is dat eigenlijk een vervelend moment. Ik heb dan ook wel begnp voor de PvdA, als die fractie er nog eens goed over na wil denken. Daar zou wat voor te zeg gen zijn. Maar als we een principe besluit zien als de intentie, dat we wat willen ondernemen, dan kun nen we daar wel mee meegaan. Wel verzoeken we het college met de grootste nadruk, met de provin- cie te overleggen of dit de weg u die we moeten bewandelen', aldus Komjnenbelt. ORIËNTATIE Wethouder Jan Wagenaar (WD gaf daarop een uitvoerige toelich ting op de gang van zaken rond he rapport van professor De Haan. Da- advies had, zo zei hij, slechts be vestigd wat het college al van me ning was, namelijk dat onteigenen geen goed besluit zou zijn. Samen met het besluit van Gedeputeerde Staten was dat rapport aan het ad viesbureau overhandigd. Op basis daarvan was het bureau tot de con- clusie gekomen, dat er toch een weg - zij het een smalle - was om to; onteigening te komen. 'Het rappon van professor De Haan is nooit be doeld geweest als basis voor een raadsvoorstel, maar als oriëntatie', aldus de wethouder. ONTPACHTING Daarbij memoreerde de wethou der. dat het de eerste keer in vijf. tien jaar was, dat er onteigend zot gaan worden. Een mededeling, dii overigens later werd gecorrigeerd van de kant van Harm Offereins Die wist te melden, dat er voor de aanleg van het fietspad langs de Hosterweg ook al eens een derge-fa lijke procedure m gang was gezet rfiT 'En die heeft toen aan het doel. beantwoord', aldus Offereins. Wethouder Wagenaar ging ver-I volgens in op de ontpachting van 'i| Ruige Veld. Zoals bekend, is wet houder Gijs van Woudenberg daar de belangrijkste pachter. 'We heb-| ben in het verleden altijd gronc aangekocht, en daarna pas ont pacht. Zo zal dat ook gaan met be trekking tot de heer van Wouden berg. De heer Van Woudenberg heeft op 27 augustus 1984 dne bneBI ven geschreven, waann hij zich zijraa voorkeursrechten als pachter uit drukkelijk voorbehoudt. Als de zaak in het college ter sprake** kwam. was wethouder Van Wouaa denberg daar met bij aanwezig ik Verder heeft hij een adviseur inge- O schakeld van zijn bond, die de zaaiae: voor hem behandelt', zo melddeaa Wagenaar. P\ Bij het nemen van het beslurj? stemde Leusden'85 tegen, terwi" de PvdA meldde, 'in dit stadiuir^ nog niet mee te kunnen gaan.' ïrc 3d.' '1 r nt r De N LEUSDEN - De korfballers van Antilopen zijn in de Over gangsklasse serieus in de problemen gekomen. Wat voor de formatie van Kees van Buren het begin van een opmars in de richting van lijfsbehoud had moeten worden, is uit gedraaid op een klein drama. Mede-degradatiekandidaat Rust Roest nam na een spec taculaire tweede helft de winst mee naar Eindhoven en drukten de Leusdenaren verder in het slijk: 17-19. Toch had het er zaterdag alle schijn van dat Antilopen een beter lot beschoren zou zijn. Men liet zich door een razend snelle 0-3 achterstand totaal niet van de wijs brengen en binnen het kwartier was de ba lans dan ook alweer in even wicht (5-5). Het op dat moment groeiende zelfvertrouwen gaf de Leusdenaren vleugels, wat ertoe leidde dat Rust Roest op een gegeven moment zélf een kloofvan drie punten moest toe staan: 10-7. Koos Meinsma miste zelfs een uitgelezen kans op 11-7, maar de rust werd nog met voorsprong gehaald (10-8). Na de rust verscheen er echter een herboren tegenstander binnen de lijnen en een wel licht te voorzichtig Antilopen zag de voorsprong als sneeuw voor de zon verdwijnen. Daarna ontwikkelde zich een duel op het scherpst van de snede, waarin de Leusdenaren tegen zichzelf en tegen een Jan Costa staat geconcentreerd klaar om een strafworp te verzilve ren. achterstand vochten, in de slot fase bleek Rust Roest over de langste adem te beschikken en besliste het duel in eigen voor deel. Het verlies zal in Leusden onge twijfeld hard aangekomen zijn. Niet onterecht werd de wed strijd als een 'vierpuntenduel' geafficheerd, een karakterise ring die zeker voor de Leusde naren op ging. Bij winst zouden de Leusdena ren hun Eindhovense concur renten op de ranglijst passeren, terwijl men en passant SMS zou achterhalen, dat zoals verwacht tegen VES met veel in te bren gen zou hebben. En dan zou één verrassing waarschijnlijk voldoende zijn geweest om degradatie defini tief af te wenden (zeker wan neer men zich realiseert dat SMS nog in De Korf op bezoek komt). Bij verlies daarentegen zou de toekomst voor de Leusdenaren uitermate onzeker worden. Rust Roest zou op de ranglijst een moeilijk te overbruggen kloof van dne punten hebben geslagen, terwijl SMS ook nog steeds een marge overhield. Het noodlot had voor de Leus denaren het laatste scenario in petto. De toeschouwers leken dat overigens al vanaf het eerste fluitsignaal te hebben aange voeld. Ondanks het feit dat dit duel toch niet van enig belang ontbloot was, bleef het in De Korf de hele wedstrijd angstig stil. Slecht een enkeling leek het noodlot nog niet als onaf wendbaar te beschouwen en roerde zich in een poging de thuisploeg over dode momen ten heen te helpen. Er lijkt ruimte om te veronderstellen dat van een thuisvoordeel in Leusden nauwelijks sprake is. In de eerste helft leek Antilo pen het ook zonder de hulp van de spreekwoordelijk negende man in het veld te kunnen stel len. Zelfs het feit dat Rust Roest met een opmerkelijke precisie in de aanvangsfase naar 0-3 wegliep, leek de ploeg van Kees van Buren nauwelijks te kunnen deren. De Leusdena ren, die met Nancy Laheij voor de nog steeds niet herstelde Jeanet Jekel en Marjon Abbring voor Joyce Osnabrugge van start gingen, bleven uitermate koel onder de gang van zaken en vertrouwden op het over wicht dat men met name op het Jolanda Versteeg verwikkeld in een gevecht om de bal. Frank van de Pijpekamp staat klaar om haar te hulp te schieten. technische vlak in huis bleek te hebben. Via een strafworp van Jan Costa en een treffer van Koos Meinsma na een vrije worp, kwam Antilopen via an dermaal Jan Costa (na een fraaie combinatie met Frank van de Pijpekamp) bij 3-4 weer in het spoor. Ondanks het feit dat de Leusde naren in die fase het vizier nog niet op scherp hadden staan, ging de strijd na de gelijkma ker van Daniël Beekman (5-5) tot 7-7 gelijk op. Vanaf dat mo ment leken de Leusdenaren klaar om de tegenstander, die in vele opzichten de mindere was geweest, een mentale op doffer te verkopen. Warm ge draaid nam men in een tijdsbe stek van nog geen vijf minuten een veilig ogende voorsprong van drie punten: 10-7. Vlak voor de rust meende Koos Meinsma zich zelfs nog de luxe van een gemiste strafworp te kunnen permitteren, maar de rust werd met een vertrouwen wekkende voorsprong van 10-8 gehaald. ACCURATESSE Die voorsprong mocht dan wel licht op de toeschouwer ge ruststellend hebben gewerkt, voor Antilopen leek die echter verlammend te werken. De ploeg die na de thee uit de kleedkamers kwam was geen schim meer van het van zelfver trouwen overlopende team van de eerste dertig minuten Daar kwam nog bij dat Rust Roest zich nog allerminst gewonnen wenste te geven en het kon dan ook niet uitblijven dat de Eind- hovenaren in de dertiende mi nuut de gelijkmaker door de korf stuurden. Na een kwartier keken de Leusdenaren zelfs te gen een achterstand van twee punten aan, waarmee men de eigen machteloosheid om tot scoren te komen onder streepte. Het was uitgerekend de jonge garde die het vlammetje van hoop bij Antilopen brandende hield. Frank van de Pijpekamp (3x) en Marjon Abbring brach ten hun ploeg bij 14-14 weer langszij, maar Rust Roest, dat tot dan toe geen blijk had gege ven van overdreven precisie, vond het noodzakelijk uitgere kend in die fase met de accura tesse van een Zwitserse uur werkmaker met kansen om te springen. Via invaller Roel ten Hove (voor Daniël Beekmans) en Jan Costa hielden de Leusdenaren tot 16- 16 gelijke tred in de slopende slotfase, maar twee doelpunten op nj van Rust Roest velden het vonnis. Jan Costa verkortte via een strafworp nog tot 17-18, maar het geluk bleef de tegen stander toelachen, die met 17- 19 enigszins geflatteerd aan de winnende hand bleef. ACHTERVELD - Zaterdag namen twee groepen Avanti-turnsters deel aan de halve finale turnen. Aan deze halve finale, die werd gehouden te Putten, werd deel genomen door de turn sters-junioren en de jeugd- tumsters. Er deden tien teams van elk vier meisjes mee. Er werd geturnd aan de brug, de balk, de vrije oefening en het paard. Het werd een heel spannende strijd, vooral de deelname met de balk. Dat is een moeilijk toe stel, maar er werd toch heel goed gewerkt. Niemand viel er ditmaal af. Zelfs bij het paardspringen werd door de Achterveldse meisjes de hoogste score be haald. Na afloop van de wedstrijden voor de jeugdtumsters werd de uitslag bekend gemaakt. Tot grote vreugde van de Achter veldse jeugdtumsters werden zij eerste met 93.90 punten. Tweede werd Soarta uit Vee- nendaal met 98.05 punten en derde Orion uit Putten met 88.00 punten. gl Bij de junioren-turnsters weiijcl deel genomen met dne meiïjn, jes. Er werd door de vijf dee!-u^ nemende groepen een goed, en spannende wedstrijd gele— verd. Er was heel mooi werk zien waarvan de belangsteller den volop genoten. Ook hier waren het de Avar::™ meisjes die met de eerstt plaats gingen strijken met 93.8Ï punten. Een voorsprong van 2.g punt op nummer twee, Spart uit Veenendaal met 91.95 pun ten. Nummer drie werd Helk uit Hoevelaken met 87.85 pur,na ten. aa Door dit behaalde succes ga; Avanti nu met twee groepejf naar de finalewedstrijden, dl»' op 14 maart te Utrecht zulle: worden gehouden. 0 ACHTERVELD - Vrijdag avond werd er in de Hesse- LEUSDEN - Het vierde tien tal van Schaakvereniging SVL, dat onder aanvoering staat van Bert Uneken, is met 4V2-3V2 de baas geble ven over de reserves van Den Dolder. Onder meer door dit resultaat is SVL 4 lijstaanvoerder in hun klasse. Ook de huiscompetitie is weer hervat. Opvallend was dat van de zeventien gespeelde par tijen maar liefst vijftien een win naar opleverden. Bert Uneken kwam tweemaal tot winst, on der andere tegen het aanstor mende talent Erwin Zijlstra. Uitslagen huiscompetitie P. Huis in'tVeld-De Jager 0-1 B. Uneken-Zijlstra 1-0 P Huis in 't Veld-Vos afgelast J. de Jager-Zijlstra afgelast Elschot-Kerkhof 0-1 Van Santen-Van Ooik 1 -0 Moed-De Jager 1-0 Flohr-Agterberg 1-0 B. Uneken-Halkes 1-0 Valkenburg-Lagas 0-1 Van der Tang-Rietveld 0-1 Schouten-Veenendaal 0-1 Alewijn-Quelle Vi-Vi Staal-Van Dalen 1-0 Van de Meel-Boemaars 1-0 Oosting-Van de Wetering Vi-Vi Willigenburg-Buurlage 1-0 Struiwig-Zaal 0-1 Van 't Klooster-Van de Pol 0-1 Individuele resultaten SVL 4 H.vanEgdom 0 H.H Mus K. Linse 0 Z. Vroon 1 R. Steeman 1 J Gerrits 1 J Boot Vi R. Visser Vz kar een kaartavond gehou den. De loterijclub De Hessen- kar had voor deze avond de K.P.J. uitgedaagd. Er ble ken 28 deelnemers te zijn. Jammer was dat de K.P.J. met weinig leden aanwezig was, hetgeen tot gevolg had dat men moest gaan mixen om zo een compleet team te krijgen. Ondanks dat werd het een hele gezellige en sportieve avond. De loterijclub werd winnaar van deze avond met 62704 pun ten tegen de K.P.J. met 62340 punten. Wel een klem verschil- De prijswinnaars van de beLlJ schikbare prijzen waren: aantal punte:4®1 1. H. van Ruitenbeek 5355.*®! 2 Annie Schimmel 5016 toe; 3. J. van Burgsteden 5001404 4 Mevrouw Van Ruitenbeek .et 4986.ci! 5. R. de Vette 4934^ 6. M. Rutte 4918r^ 7. Mevrouw Druiff 47381 8M.de Vette 4729»°' 9. G. Born 4666".™ 10. Mevrouw Van Hamersveld ssl 462; aai 11.K. Jonkman 4613igd 12. J. Traa 4588!jït 13. Mevrouw van de Breemer at 458ï*ra 14. T. Lammers 4520. 15. B. van Druten 4518^ 16. K. van de Wolfshaar 4414-11- De poedelpnjs was voor A Herd®*C met 3521 punten. j :co 'it aar tN Iga Intensive course In tha language laboratory Information 033-729097 Le Nèerlandais pour étrangers. Hollandisch fur Auslander Tevens voor Nederlands-sprekenden Engels Duits. Frans. Spaans. Italiaans Beginners, gevorderden, ver-gevorderden ïf e ng\

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6