DE LEUSDER KRANT: Aanwezig Een snkele keer... Sherlock Kool Middenstand Geluidswal 'Scrum' Juristen- streek Buiten beeld Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT Blijven staan (1) Vertrouwelijk (1) Vertrouwelijk (2) Blijven staan (2) Namen Prudent én Rood Vertrouwelijk (3) Verdienste Om de tuin geleid Bij ons in het dorp... Strooien I, Twijfels Niet terecht Sinterklaas t Auto-RAI Leve het vertrouwen I.P.V.O. Prick 1 DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 loep op Leusden 10 Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Frits van Breda, Martin Hermens Gert de Weerdt, lid van de gemeenteraad voor de PvdA, is de laatste tijd nogal eens afwezig geweest tijdens vergaderingen die van minder belang waren. De reden: De Weerdt heeft ernstige rugklachten. Burgemeester Rademaker begroette Gert de Weerdt dan sok op bijzondere wijze tijdens de laatste raadsvergadering, rijdens het rondje handen schudden trok Leusdens eerste aurger de wenkbrauwen plots - als ware hij verbaasd op, toen bij bij Gert de Weerdt belandde, )m hem vervolgens de hand te schudden. 'Ik ben er weer' klonk daarop ie stem van De Weerdt via de geluidsinstallatie, waarvan hij liet in de gaten had, dat die al merkte. Althans, we nemen aan dat lij dat zei. Want omdat het nicrofoontje wat ver weg lag, eek het er meer op, dat hij zei: Ik ben De Weerdt.' Alhoewel we niet aannemen, lat de burgemeester De Weerdt's naam vergeten was... Binnen politieke kringen is sprake van een nieuw fenomeen in Leusden. Joop Kool, raadslid voor Leusden'85 is 'van de zoek-achtige' zoals in een grijs verleden Klukkluk uit de kinderserie Pipo de Clown het uitgedrukt zou hebben. En, niemand zal het ontkennen, er is in Leusden natuurlijk bij tijd en wijlen best wat uit te zoeken. Neem alleen maar de naamsverwarring, die in een enkel geval op kan treden. Dat is bijvoorbeeld het geval in de zaak zond de woningbouw in 't Ruige Veld. Daar is sprake van twee heren De Reus. De ene is directeur van UBA BV, de eigenaar van de grond, de andere is hoofdingenieur directeur en hoofdinspecteur van het ministerie van volkshuisvesting. *We hebben vernomen, dat dat geen familie is, meneer de voorzitter', zo riep Joop Kool vorige week tijdens de raadsvergadering. 'Maar dat zoeken we nog uit.' Kortom, Sherlock Kool gaat weer op pad. 'Scrum', zoals het ontwerp heet. De naam 'Meeting'lijkt ons beter van toepassing. Bovendien gaan er stemmen op, die zich afvragen, of het kunstwerk wel af zal kunnen komen, voordat het kunstwerk op 't Erf geplaatst zal worden... Het bestuur van Soccle is vernieuwd. Net een wasmiddel, horen we u al denken, maar zo is het natuurlijk niet. Er zijn gewoon nieuwe bestuursleden gekozen, onder wie Jan Verduin. Jan Verduin? Inderdaad, de echtgenoot van Corri Verduin. Toen het tijdens de raadsvergadering dan ook tot stemmen kwam over de benoeming, wendde burgemeester Rademaker zich tot Corri met de volgende tekst: IJ mag niet stemmen. Met de precisie die ons een enkele keer kenmerkt...' Waarop hij een ontwapenend gebaar maakte in de richting van Corri Iferduin, als wilde hij aangeven, dat het hem ook speet, maar dat de regels nu eenmaal zo waren. Overigens maakte hij dat onmiddellijk weer goed, door even later te melden, dat als de raad zou moeten stemmen, bij Corri Verduin begonnen zou morden. Er moet een kunstwerk komen op 't Erf, zo is inmiddels wel duidelijk. Het ontwerp is er ook al, maar de naam... Daar wordt nog mee geworsteld. 'Scrum', blijkt het ontwerp te heten, genoemd naar een onduidelijke handeling in het rugby, die onder meer gekenmerkt wordt door het feit, dat de deelnemers daar op onverklaarbare wijze telkens weer ongeschonden uit te voorschijn blijken te komen. 'Samenspel' mochten we ook al noteren, evenals 'Samenzwering.' Ook wij hebben een suggestie. Aangeland bij de pinguins in de Antwerpse 'Zoo' overkwam het ons ooit, dat een Antwerps jongetje als gebiologeerd naar die fraaie dieren stond te kijken. Ze stonden in een kring, met de rug naar het publiek, roerloos te staan. 'Wat doen die beesten, papa?', vroeg het jongetje met een fraaie Vlaamse tongval. 'Awel, ze hebben meeting', sprak de vader als verlossend woord. 'Meeting' lijkt ons dan ook wel wat. En of dat dan op samenspel, of op een samenzwering uitdraait, laten we aan de fantasie van de toeschouwers over. Dat is tenslotte de essentie van kunst... (advertentie) Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie: Asschatterweg 19, tel. 033-941495. zeggen: 'Wat is het jammer, dat dat niet in beeld is gekomen.' We memoreerden die volzin al in ons verslag van de vergadering, waarbij ons toen al duidelijk werd, dat bepaalde zaken ook voor ons buiten beeld blijven. Want de vraag die zich hier voor de redaktie opwierp was, hoe we het homerische gelach dat na 's burgemeesters woorden in de raadzaal opklonk, in beeld zouden kunnen brengen... Het smalle pad, dat de gemeenteraad is ingeslagen.' Zo zou men het besluit kunnen noemen, dat de raad onlangs nam, om in principe over te gaan tot onteigening van grond in 't Ruige Veld. Dat werd ook als zodanig onderkend, binnen zowel het college, als binnen de raad. Alrich Parson (WD) verwoordde de onzekerheid op geheel eigen, maar daarom niet minder doeltreffende wijze. 'Het principebesluit betekent een dreiging voor de UBA, en een dreiging tot een andere weg die we kunnen inslaan met een onzekere afloop. Een typische juristenstreek. Ik zie het mezelf nemen', aldus meester in de rechten Alrich Parson. Of hem die opmerking onder vakbroeders ook in dank wordt afgenomen, is natuurlijk vraag twee... Wethouder F ons Ummels trok vorige week tijdens de raadsvergadering het boetekleed aan. De wethouder had zich bij een eerdere gelegenheid nogal laatdunkend uitgelaten over de kwaliteit van het advies, dat professor De Haan had uitgebracht over 't Ruige Veld. Met name de vragen, die de Leusdense ambtenaren hadden gesteld aan de hooggeleerde, waren naar de mening van de wethouder 'subjectief en rethorisch.' Zoals we al eerder constateerden, was dat te beschouwen als bepaald een minder vriendelijke manier van met je eigen ambtenaren omgaan. Regel is namelijk, dat die buiten schot blijven omdat ze: a) niet verantwoordelijk zijn (de politieke verantwoordelijkheid berust nu eenmaal bij het college); b) zich in het openbaar niet tegen dit soort aantijgingen kunnen verdedigen. Vertrouwelijkheid mag als een moeilijk begrip worden opgevat. De commissie die onlangs advies uitbracht over de relatie tussen de gemeentesecretaris en de gemeenteraad, heeft zich ook over het omgaan met vertrouwelijkheid door de raadsleden bezig gehouden, bijvoorbeeld. En, het moet gezegd, het resultaat was verbluffend. De commissie kwam namelijk tot de slotsom, dat de verschillende raadsfracties over vertrouwelijkheid ook...verschillend denken. Chapeau voor de commissie. Hoe verschillend die verschillende raadsfracties wel over vertrouwelijkheid denken, werd uit het rapport van de commissie trouwens niet duidelijk. Dat wordt nog verhuld door de mantel der vertrouwelijkheid, nemen we voor het gemak maar aan. Maar dat die verschillende manier van denken tot pittige woordenwisselingen kan leiden, is inmiddels wel gebleken. Zo vond wethouder Jan Wagenaar in januari, dat hij over de afspraken tussen UBA en de speculanten in 't Ruige Veld niets kon meedelen aan de commissie voor ruimtelijke ordening. Ook niet vertrouwelijk. 'Dat doe ik niet, omdat het dan de volgende dag weer op straat ligt', zo deelde hij mee. Al het gekrakeel rond de woningbouw in 't Ruige Veld leidt soms tot bijzonder cryptische teksten. Dat gebeurde vorige week ook, toen ter sprake kwam dat de gemeenteraadsleden slechts bij toeval van het bestaan op de hoogte waren geraakt van het advies van professor De Haan. Die gang van zaken beviel de raad allerminst, waarop burgemeester Rademaker met de volgende verklaring kwam: 'Dat is niet gebeurd vanuit 'daar is informatie achtergehouden.' Daar is iets gebeurd waarvan je moet Fons Ummels heeft nog wat laten staan. De verwachtingen waren dan ook hoog gespannen, toen F ons het woord vroeg en de volgende tekst uitsprak: 'Wanneer ik de indruk zou hebben gewekt, dat ik de deskundigheid van professor De Haan in twijfel zou hebben getrokken, dan spijt me dat, dat is niet mijn intentie geweest.' Geen woord over zijn qualificaties ten aanzien van de vragen van de Leusdense ambtenaren. Waarmee dus helaas niet anders kan worden geconstateerd, dan dat Fons óf bij zijn mening over de Leusdense werknemers is gebleven, óf het gewoon niet heeft begrepen. Maar er is wel iets blijven staan... Eén zaak werd maandagavond wel heel duidelijk. De raadsleden bleken unaniem van mening dat de intocht van Sint Nicolaas in de eerste plaats een zaak is voor de Leusdense middenstand. „Als er geen middenstand zou bestaan, bestond het hele fenomeen Sint Nicolaas misschien niet eens", zo luidde de redening van de commissie. Het eensluidende oordeel van de raadsleden, die zich met ons welzijn bezighouden, was dan ook dat de gemeente in het vervolg geen cent meer uit mag trekken voor de intocht van de Goedheiligman. „Ik zou het toch jammer vinden als hij dit jaar niet meer terugkomt in Leusden", aldus het laconieke commentaar van voorzitter Gijs van Woudenberg. De discussie over een kunstwerk dat geplaatst moet worden op het plein voor het gemeentehuis moet eigenlijk nog beginnen. Een model van het eventueel te plaatsen werk werd maandagavond getoond aan leden van de commissie welzijn en onderwijs. Het te plaatsen kunstwerk beeldt een groep mensen uit die zich „ergens over buigen". „Samenspel" is een goede naam voor het werk, liet Lily van Amerom (WD) weten. „Samenzwering" zou ook kunnen, zo vond Ep Oostra van D66. Een niet nader te noemen ambtenaar had na afloop nog een derde suggestie: „Raadsleden, zich buigend over de representatiekosten". We zijn benieuwd of het voorgestelde beeld er gaat komen en of iemand een naam voor het kunstwerk bedenkt. In ieder geval werd maandagavond al duidelijk dat de beeldende kunstenaar, nog voordat het beeld geplaatst is, erin geslaagd is emoties los te roepen bij mensen die zijn werk voor het eerst zien. In die opvatting werd de wethouder gesteund door zijn fractiegenoot Alrich Parson. Tijdens de laatste raadsvergadering zei hij: 'Ik kan me de zorg voorstellen van de wethouder over het verstrekken van die vertrouwelijke informatie, want je weet nooit, waar die terecht komt.' Gert de Weerdt viel daar over. 'Ik vind het een schande, wat u daar zegt', zo hield hij de liberale fractievoorzitter voor. 'Laat ik dan maar niet zeggen, wat ik allemaal van u denk', antwoordde Parson. Waar verder niets aan werd toegevoegd, zodat we de inhoud van die boodschap voorlopig zullen moeten beschouwen als iets, dat vertrouwelijk is, en dat ook wel zal blijven. Prudent en toch rood, of andersom natuurlijk. Die onwaarschijnlijke combinatie werd ons vorige week tijdens de raadsvergadering geheel onverwacht voorgeschoteld. Corri Verduin zei namelijk het volgende: 'Ik lees, dat ik om mij moverende redenen prudent geweest ben. Nou, wie had dat ooit gedacht van een Rooie Vrouw. Zo leer je nog eens wat van jezelf.' Nu we dat eens even hebben leten bezinken, moeten we constateren dat die combinatie helemaal zo onwaarschijnlijk niet hoeft. Het zou zelfs wel kunnen zijn, dat Rooie Vrouwen nóg prudenter zijn, dan al die heren in de raad... De vertrouwelijkheid dook afgelopen dinsdag ook weer op tijdens de vergadering van de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Na die vergadering was er namelijk een besloten deel, waarin op de afspraken tussen UBA en de speculanten in 't Ruige Veld werd ingegaan. Dat was zó vertrouwelijk, dat niet alleen het publiek en de pers verzocht werd, de zaal te verlaten. Zelfs alle ambtenaren moesten vertrekken. Daar ging nog een discussie aan vooraf over de vertrouwelijkheid, die Jan Wagenaar de stelling ontlokte: *U daagt mij uit om een aantal onderwerpen te noemen, die wij besloten hebben behandeld en die een paar dagen later in de krant stonden.' Dat was natuurlijk best leuk geweest, maar het kwam er niet van. Waar bij komt, dat voorbij werd gegaan aan de essentiele vraag, wiens 'verdienste' dat eigenlijk was. Journalistiek is nu eenmaal een ondankbaar en soms miskend vak... De gang van zaken rond de volkstuintjes (zie het verslag elders in deze krant) beviel afgelopen dinsdag menig commissielid maar matig. Joop Kool verwoordde dat het krachtigst, toen hij het kreeg over de plotseling wel zeer ingekorte lijst van belangstellenden voor een tuin. 'We zijn gewoon om de tuin geleid', constateerde hij. 'Ja', vulde Gert de Weerdt aan: 'om de volkstuin.' De vraag, die dinsdagavond ter discussie stond was, of er mogelijk een geluidswal rond de Leusdense begraafplaats moet komen. 'Ik denk niet, dat die mensen veel horen', wierp Jan Wagenaar tegen, waarna hij overigens onmiddellijk overging tot een serieuze behandeling van het onderwerp van gesprek. Waarbij men concludeerde, dat de zaak maar eens nader moest worden bekeken. Er zijn soms van die onderwerpen, waarbij blijkt dat Leusden toch voor alles nog een gewoon dorp is. Neem nu het fietspad langs de Asschatterweg, waar zo onderhand al tien jaar over wordt gedim-damd. Een wens van het CDA, maar moeilijk uitvoerbaar, zo is gebleken. En een onderwerp, waar het laatste woord nog lang niet over gezegd lijkt te zijn. Zo laaide dinsdag de vrag weer op in de commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening, of dat pad nu eigenlijk langs de noord- of langs de zuidkant van de weg zou moeten komen. Momenteel is het langs de zuidkant geprojecteerd, vanwege het natuurgebied aan de noordkant. En dat is niet makkelijk, getuige de woorden van Jan Wage naar. 'Aan de noordkant had ik alleen maar, nou ja, alleen maar, maar goed. Daar had ik alleen maar te maken met de schoonvader van Gerrit van Tiel, en daarnaast niks', aldus Wagenaar, bij het beschrijven van de problemen rond de verwerving van de nodige grond. Het is, dat Peter van Straaten ons voor was met de titel, anders zou men met deze uitspraak als basis toch serieus de uitgave van een boek overwegen. De titel? 'Bij ons in het dorp', natuurlijk. Al stort de wereld in elkaar, een optimist zal zelfs daar nog iets positiefs in kunnen ontdekken. We vermoeden dat Lily van Amerom van de plaatselijke WD-afdeling zo'n optimist is. Er waren al zoveel nare en minder leuke dingen over de Leusdense bestuurderen gezegd en geschreven, dat Lily het tijd vond om eens iets positiefs te noemen. Gespannen luisterden we vorige week donderdag naar wat ze dan wel te melden had. „Het strooien is uitstekend geweest", deelde zij de raadsleden mee. „Bij het overschrijden van de gemeentegrenzen is het verschil met andere gemeenten onmiddellijk merkbaar." Enige momenten hebben we ons afgevraagd over welk strooien ons aller Lily het nu precies had. Dat het om zand strooien ging, was duidelijk. Maar werd het zand nu in eikaars ogen gestrooid, of op de spekgladde trottoirs?? Onze twijfels werden groter toen Lily meldde dat er echter bij 't Hamersveld aan de Asschatterweg niet gestrooid was. Tja, dachten wij, die oudjes laten zich geen zand meer in de ogen strooien. Daar hebben ze al te veel voor meegemaakt. Toch bleek het over de gladheidbestrijding te gaan. Wethouder Jan Wagenaar zegde Lily dan ook toe dat 't Hamersveld in het strooi- schema wordt opgenomen. Moeten die oudjes alsnog goed gaan uitkijken... Gijs van Woudenberg: '...als Sinterklaas nu nog maar komt...' We hebbep het toch nog maar een keertje over onze grote vriend Joost de Jongh. In de raadsvergadering van vorige week verklaarde hij dat de hoorzitting voor de bezwaarden in de kwestie De Hakhorst sfeervol en buitengewoon positief verlopen was. En Joost kon dat weten, want hij is tenslotte voorzitter van de commissie Bezwaar- en Beroepschriften. En dat gezelschap luistert regelmatig naar bezwaren van Leusdenaren. En in de kwestie De Hakhorst waren dat er nogal wat, zoals u ongetwijfeld weet. Dat de commissie twijfels had bij de tot nu toe gevolgde procedure, moest niet zo zwaar opgevat worden, vond Joost de Jongh. „De bezwaren zijn niet zo dat we adviseren om de procedures te stoppen", verklaarde hij. Men wil enkel de gang van zaken toetsen aan de mening van Gedeputeerde Staten. Dat de bezwaarden en de aspirant-koper van De Hakhorst met elkaar in discussie gingen, kon Joost alleen maar aanmoedigen. Gert de Weerdt van de PvdA dacht daar net even anders over. „De heer De Jongh zegt dat de discussie erg gezellig was. Dat is niet terecht. Er moet gehoord worden, niet gediscussieerd", vond De Weerdt. En speciaal richting de WD- er: „De voorzitter moet dat in de hand houden." De Jongh voelde zich duidelijk aangesproken. „Het was duidelijk een hoorzitting. Ik zie niet in waarom er geen discussie mag zijn tussen gehoorden", reageerde Joost fel. En ook Joost, maar dat wisten we eigenlijk al, behoort, net als Lily trouwens, tot de categorie der optimisten. „Ik vind het plezierig dat mensen nog steeds met elkaar praten", zei hij. Wat er bij Joost op dat moment precies in zijn hoofd om ging, weten we niet. Maar het zal vast wel iets geweest zijn van: „Lol maken mag van die socialisten ook al niet..." i De aankomst van Sinterklaas is Leusden ligt al weer even achtet j ons. We kunnen rustig aannemer dat de goedheiligman allang weer terug is in zijn geboorteland. Toch vonden 1 enkele leden van de raadscommissie welzijn en 3 onderwijs het nodig om nog even terug te kijken op de feestelijke a intocht in Leusden. Want wat is het geval? In de commissievergadering van 3 vorige maand deelde wethouder Van Woudenberg mee dat de a gemeente 2500 gulden had bijgedragen in de kosten die de intocht van de goedheiligman n« eenmaal met zich meebrengt. „Daar willen we nog wel eens over praten," zo reageerden enkele raadsleden. Maandagavond was het zover „Belachelijk", zo leek Harm Offereins (GPV/SGP) de mening van de overige raadsleden te verkondigen. Ook Harm weet best dat de Sist nu eenmaal niet alles zelf kan bekostigen en dat vooral ouders moeten bijspringen als de Goedheiligman wat krap bij kas zit. De gemeente moet echter buiten schot blijven, zo meent de commissie welzijn en onderwijs. Autobezitters moeten zeker een bezoekje brengen aan de Auto-RAI 1987. Al was het alleen al om een kennis te nemen van een nieuw produkt tegen diefstal van auto-radio's. Het betreft het zogenaamde audio-lok radio-alarm. Volgens een verklaring van de fabrikant werkt het artikel als volgt: u steekt de audio-lock in de cassette-houder en drukt de 1 rode knop in, waardoor het uitzetsysteem de audio-lock klemvast zet in de cassette houder. U draait vervolgens de sleutel om en de audio-lock staat op alarm. U heeft dan nog een i uitstaptijd van 20 seconden. Bij het aanraken van de audio-lock of een flinke schok tegen de auto zal de alarm-toon van 98 decibels absoluut afschrikkend werken. Hoe u vervolgens weer in uw auto kunt stappen, zonder op stang gejaagd te worden door het alarmsysteem, is nog onduidelijk. Maar dat het helpt, is een ding dat vast staat. Althans, dat zegt de fabrikant. Wat is het toch fijn, als de mensen vertrouwen in elkaar stellen. Het is bevorderlijk voor de bloeddruk van alle betrokkenen, pnma ook voor de spijsvertering, om over de positieve invloed van een der- gehjke houdmg op de alge mene sfeer nog niet te spre ken. Dat gaat er dus in Leusden de komende tijd goed uitzien, voor de plaatselijke pohtici. Immers, onlangs werd nog ge constateerd, dat er met ver trouwelijke gegevens heel goed omgesprongen kan wor den Het schijnt zelfs, dat men zo onderhand vertrouwd raakt met het begrip vertrouwehjk- heid Dat kan natuurlijk ook wel, waar bhjkt dat men el kaar, ongeacht de partij, alle maal als eikaars vertrouweling beschouwt. Dat zou men kunnen be schouwen als een vertrou wensbasis, van waaruit verder kan worden gewerkt, met name ook als het een vertrou wenskwestie betreft. Bovendien is het noodzake lijk. Immers, een raadshd neemt een vertrouwenspositie in. Sterker nog, men zou raadsleden moeten beschou wen als een vertrouwensman of -vrouw Zoiets als je beste vriend of vnendin, aan wie je alles m vertrouwen toe kunt vertrouwen. De vertrouwenskwesties, die zich in Leusden recent hebben voorgedaan zijn dan ook, met het wederzijds weer hervonden, en ook als zodanig uitgesproken vertrouwen, als zodanig uit de wereld, en een vertrouwensvotum hjkt dan ook van de baan. Een vertrouwenscrisis is daarmee afgewend, beste le- Waarbij we van deze gele genheid gebruik maken van de meldmg, dat er nog vele zaken op het programma staan, die een vertrouwehjke behandelmg noodzakelijk zul len maken. En dat is dan emdelijk iets, waar we niet op hoeven te vertrouwen. Dat is eindehjk weer een eenvoudige kwestie van 'zeker weten.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10