Vereniging heeft wachtlijst doorvragen van ïnanciële bijdrage aanmerkelijk ingekort Kunstwerk op 't Erf stap dichterbij Aanbouw clubhuis Rockers mag van college blijven staan 'Kopers hebben vrije keus van notaris' Ook CDA wil extern adviseur "ijdens discussie over volkstuintjes blijkt: Meerderheid commissie wil >lan Paardenmaat vaststellen Wethouder Wagenaar over kopen woning in 't Ruige Veld: Voorlichtmgsbij eenkomst bij Pon op 17 februari Wethouder Gijs van Woudenberg: 'Het past binnen het bestemmingsplan' Commissie niet zonder meer akkoord met voorstel B&W: 'Delegatie verkoop kavels moet nog worden geregeld' gemeenteraad DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 dekkend te houden, hebben we een wachtlijst nodig. Immers, als er grond braak zou komen te liggen, dan gaat dat geld kosten', aldus de heer Kooyman. KASJES Verschillende commissieleden uitten zo hun twijfels over deze gang van zaken. Dit temeer, toen de mogelijkheid ter sprake kwam, om op de tuinen ook nog kasjes te plaatsen. Weliswaar moet daar nog toe stemming voor worden gevraagd van de provincie, maar verschil lende commissieleden lieten er geen misverstand over bestaan, dat zij absoluut geen 'verblijfstui- nen' wensten met, bijvoorbeeld, mogelijkheden om te overnachten. Wethouder Wagenaar bleek het daar geheel mee eens te zijn. Hij deed tenslotte een dnngend be roep op de commissieleden, om met het voorstel in te stemmen. 'We maken vijftig mensen heel onge lukkig, als we nu niet besluiten om dit mogelijk te maken', aldus de wethouder De commissie ging dan ook ak koord. maar wel onder de voor waarde dat er geen verblijfstuinen zouden komen. Bovendien ver woordde Alnch Parson (WD) nog een ander gevoelen van de com missie. 'Er moet nog eens goed worden gecontroleerd, of de huidige wachtlijst de daadwerkelijke be hoefte dekt. De vereniging heeft een zware verantwoordelijkheid op zich genomen door de manier waarop men de wachtlijst heeft op gesteld. Eigenlijk is het zo, dat de vereniging, als ze bang is voor de rentabiliteit, minder grond af zou moeten nemen. Ik vind het zo een beetje een verwrongen uitgangs punt, om schaarste te creëren. Want dit is schaarste creeren met de grond van een ander en daar ben ik niet zo gelukkig mee. Als zich toch weer tachtig mensen mel den, ontstaat er weer druk om volkstuinen aan te leggen.' Joop Kool (Leusden'85) infor meerde nog naar het bezwaar schrift van de hockeyclub. Dat is bij de provincie in behandeling. Met de club is, zo bleek, overeenstem ming bereikt over de afscheiding tussen de sportvelden en de volks tuinen. Wethouder Wagenaar deed een beroep op de club, om als het bezwaarschrift wordt afge wezen, het niet hogerop te zoeken. 'Ik wil nadrukkelijk niet in de rech ten van de club treden, maar wel wil ik de vereniging vragen, niet verder te gaan', aldus de wethou der. Daarin steunde de commissie hem. Uiteindelijk steunde de commis sie ook het voorstel, waarbij de PvdA bij monde van Gert de Weerdt nog aantekende, moeite te houden met de verkaveling. Bovendien zal op verzoek van onder meer Jan Konijnenbelt (CDA), Harm Offereins (GPV/SGP) en Ep Oostra (D66) nog eens geke ken worden naar de kostenbere kening. Dat aspect komt komende maandag ter sprake in de commis sie Financieel Beleid en Beheer. (Van de redaktie) LEUSDEN - Een storende fout in ons verslag over de discussie in de gemeenteraad van vorige week, heeft mogelijk geleid tot een misverstand. Tijdens de discussie over de relatie tussen de gemeentesecre taris en de gemeenteraad, heeft namelijk ook het CDA zich er uitdrukkelijk voor uitgesproken, dat er een extern adviseur wordt ingeschakeld. Dat was door een fout van de kant van de redaktie helaas bui ten het verslag gebleven. (Van de redaktie) LEUSDEN - Er blijken inmiddels veel minder gegadigden te zijn voor een volkstuin in Leusden, dan tot voor kort werd aangenomen. In plaats van zeventig 'volkstuinzoe- kenden' blijken er inmiddels nog vijftig op de wachtlijst van de vereniging te staan. De vereniging heeft dat be reikt, met een poging om de daadwerkelijke belangstel ling te peilen. Dat deed men door de belangstellenden vijf gulden te laten betalen, om op de wachtlijst gehandhaafd te blijven. De verminderde belangstelling blijkt ook één van de rede nen te zijn, waarom er geen zestig, maar slechts negenen veertig volkstuinen op het nieuwe volkstuinencomplex aan het Valleikanaal zijn gepland. Dit bleek afgelopen dinsdag tij- "éns de vergadering van de com- issie voor Openbare Werken en nimtehjke Ordening. Daar kwam 2t voorstel ter sprake, om het ilkstuinencomplex m te nchten. e kosten zouden ruim tachtigdui- md gulden moeten bedragen, ex- usief BTW. 'ITLEG Namens de volkstuinvereniging af de heer Kooyman een nadere •elichting op het nieuwe plan. Alle Dmnussieleden wilden namelijk j'eten, wat er de oorzaak van was, at er bij een wachtlijst met zoveel sfhebbers nu'toch minder volks- anen zouden moeten komen, dan arspronkelijk werd aangenomen. r De heer Kooyman noemde aarop de wens, om tot een vol waardig volkstuincomplex te ko- len, de voornaamste drijfveer. Landelijk gezien is de norm voor een volkstuin 200 vierkante meter. Gezien de wachtlijst wilde men zo ver met gaan, maar achtte men een aantal tuinen met een wat groter oppervlak wel gewenst. Bovendien was het aantal daad werkelijk belangstellenden gerin ger, dan men had gedacht, zo bleek nu. Dat had men bereikt door de liefhebbers vijf gulden te laten betalen, om op die lijst gehand haafd te blijven. 'Of die methode waterdicht is, weten we ook niet', aldus de heer Kooyman. EXPLOITATIE Een tweede reden, om de zaak aan te pakken, zoals inmiddels ge beurd is, was volgens de heer Kooyman de exploitatie van de volkstuinen. 'Om ook m de toe komst de exploitatie van de tuinen Met de aanleg van het nieuwe complex volkstuinen ontstaat er ook een mogelijkheid tot doorstromenvanaf het bestaande volkstuincom plex (foto) aan het Valleikanaal. ivan de redaktie) EUSDEN - Een meerderheid van e commissie voor Openbare ferken en Ruimtelijke Ordening dat het bestemmingsplan oor de Paardenmaat wordt vast- esteld. Dat bleek dinsdag tij- ens de vergadering van die ommissie. Aanleiding tot dat standpunt ras, dat er problemen zijn gere- en rond de bouwplannen van en bedrijf in het betreffende be- rijventerrein. De bouw is inmid- els zelfs stil gelegd. Zowel Gert de Weerdt (PvdA) ls Ton Voortman (WD) stelden, at het plan in de volgende com- lissievergadering van OW/RO naar eens aan de orde moet ko men. Gert de Weerdt weet de gere zen problemen aan het feit, dat inmiddels zeven maal een voor- bereidingsbesluit voor het ge bied is genomen (normaal ge beurt dat ten hoogste drie keer, red.). Ton Voortman vond, dat er nog meer redenen waren, om dat be stemmingsplan nu maar eens aan te pakken. Wethouder Wagenaar (WD) verweerde zich tegen de verwij ten, door te stellen dat er geen mankracht en geen geld beschik baar was, om de plannen uit te werken. 'Dat is een keus van uw raad geweest, en als het anders moet, dan moet u daartoe als raad besluiten', aldus de wethouder. (Van de redaktie) LEUSDEN - Toekomstige kopers van een huis in 't Ruige Veld hebben de vrije keus, welke notaris zij in willen schakelen bij het passeren van de aan koop-akte. Dat ver klaarde wethouder Jan Wagenaar (WD) afgelo pen dinsdag tijdens de vergadering van de com missie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening. Aanleiding daartoe was een vraag van Joop Kool (Leusden'85). Kool stelde zijn vraag naar aanleiding van een kontrakt tussen de gemeente en UBA, keld zou worden. 'Dat is absoluut niet de be- waarin vermeld stond, dat een notans uit Leusden mgescha- doeling', aldus de wethouder. 'We stellen het natuurlijk op pnjs als kopers de plaatselijke notaris inschakelen We mo gen tenslotte blij zijn, dat we m Leusden een notans hebben. Maar we kunnen dat de men sen onmogelijk verplichten', aJdus de wethouder. VOORLICHTING De wethouder kondigde verder aan, dat op 17 februan een voorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden in de kantine van Pon, voor potentiele ko pers. Die avond begint om 20.00 uur. Tijdens die bijeenkomst worden Leusdense aannemers en architecten in de gelegen heid gesteld, om met maquet tes en tekeningen een presen tatie van hun produkten te ver zorgen De wethouder zegde toe, dat hij er tijdens die bijeen komst nog eens nadrukkelijk op zou wijzen, dat de kopers vnj zijn in hun keus van een notaris. (Van eén onzer medewerkers) LEUSDEN Er zijn vergevorderde plannen om binnen niet te lange tijd 't Erf, het plein voor het gemeentehuis, op te eren met een kunstwerk. Leden van de service-club „De onde Tafel" hebben een model van een bronswerk van de meldende kunstenaar Wilfried Put, op het gemeentehuis be- ►rgd. Het ligt in de bedoeling om het bronswerk, maar dan instens tweemaal zo groot, aan te schaffen met gelden die uit ïrschillende bronnen afkomstig zijn. In Leusden leeft er al geruime d het idee, dat meer aandacht ischonken moet worden aan runst" m Leusden. Het beleids- ogramma van de gemeente heeft >k enkele zinsneden aan dit on- srwerp gewijd. Het college van b. i w. heeft op initiatief van de Cul- rele Raad en de Ronde Tafel, een adsvoorstel gemaakt waarin on der meer het aankopen van een kunstwerk is vervat. Met de aankoop van het brons werk dat het college op het oog heeft is een bedrag gemoeid van dertigduizend gulden. Een derde deel van het bedrag heeft de ge meente al, m de vorm van een gift van de bankgirocentrale. Een zelfde bedrag wil het college vote ren uit de reserve van het gemeen telijk grondbedrijf. De resterende tienduizend gulden zal op tafel ge legd moeten worden door het be drijfsleven en particulieren. De Ronde Tafel zal het initiatief nemen tot een actie om de laatste tiendui zend gulden bijeen te krijgen. Maandagavond werd het voor stel, om in principe tot aanschaf van het bronswerk over te gaan. be sproken in de vergadering van de commissie welzijn en onderwijs. De aanwezige raadsleden waren unaniem van mening dat de aan koop van een heus kunstwerk ze ker de moeite waard is. Mevrouw Van Amerom, die nooit onder stoelen en banken heeft gestoken dat zij mets liever wil dan een ge meente Leusden met een aantal kunstwerken op markante punten, nep haar collega's op „niet krente rig te zijn". „Het kunstwerk staat er zeker voor 100 jaar en misschien wel lan ger," aldus Lilly van Amerom. Over de afmeting van het beeld wilden mevrouw Van Amerom en haar collega-raadsleden zich bever nog niet uitspreken. De afmeting en de plaats van het beeld zullen in over leg met de kunstenaar uitgezocht moeten worden, zo meent de com- Mevrouw Van Amerom had ook al een suggestie voor de naam van het aan te schaffen kunstwerk. „Sa menspel", leek het liberale raads- üd een goede naam toe, om aan te geven dat er een samenspel moet bestaan tussen het gemeentehuis en de bevolking. Vanwege de wijze waarop de personen in het bronswerk afge beeld vond de heer Oostra (D66), beter gesproken kan worden van „Samenzwering", als naam voor het kunstwerk. COMITÉ Het raadsvoorstel is voor b. en w. aanleiding geweest om zich een idee te vormen over de toekomst op het gebied van kunstaanschaf. Naar het idee van het college zou een klem comité gevormd moeten worden met een wat ruimere op dracht. Het comité zou de opdracht kunnen krijgen om een inventari satie te maken van alle kunstwer ken die in Leusden langs de open bare weg staan. Het op te richten comité zou ver volgens met voorstellen kunnen komen voor volgende kunstaanko pen door de gemeente.In het comi té zouden afgevaardigden van de Ronde Tafel, de Culturele Raad. een ambtenaar en mogehjk enkele andere belangstellenden zitting moeten hebben. Mevrouw Van Amerom bood zich maandagavond spontaan aan om zitting te nemen in het nog te starten comité Een plaats voor een tweede kunstuiting heeft het libe rale raadsbd ook al op het oog. Lily van Amerom zou graag zien dat er een kunstwerk midden in De Ha mershof komt te staan, direkt in de omgeving van de (met werkende) fontein. (van één onder medewerkers) LEUSDEN - Het ziet er naar uit dat het illegaal gebouwde sleutelhok van de Rockers niet afgebroken hoeft te worden. „Het bouwwerk past in het bestemmingsplan. Er is geen be zwaar om een bouwvergunning te verlenen," aldus de mede deling van wethouder Gijs van Woudenberg maandagavond in de commissie welzijn en onderwijs. De Rockers hebben hun onder- ven zijn, waarom het bouwwerk komen in een verbouwde directie keet nabij de parkeerplaats aan de Landweg. Al lang bestond er bij de leden van de groep behoefte aan een ruimte waann men naar harte lust kon sleutelen aan motoren en bromfietsen. In december begon nen de leden, geheel op eigen kosten met het bouwen van een sleutelhok aan het reeds langer be staande clubhuis „Rust in Vrede". De kleine werkplaats is inmid dels in gebruik genomen door de 15 tot 20 leden die daar behoefte aan hadden. De hele verbouwing heeft plaatsgevonden zonder dat er sprake was van een verleende bouwvergunning. De gemeente heeft de bouw stil laten leggen toen het eigenlijk al te laat was Het ge bouw was, op het schilderwerk na, al klaar. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Rockers hun bouwwerk moesten afbreken, want raadsle den wilden niets weten van illegale bouwwerken. „Wel rooien en niet slopen, dat kan met," aldus één van de raadsleden met het volkstuin- tjesprobleem in Leusden-Zuid nog vers in het geheugen. REDENEN Maandagavond maakte wethou der Van Woudenberg duidelijk, dat er genoeg redenen aan te ae- toch kan blijven staan. Inmiddels is duidelijk geworden dat Soccle al m 1985 gevraagd heeft om een aan bouw aan het Rockersclubhuis toe te staan. De gemeente heeft nooit op dit schriftelijk verzoek gerea geerd. Er was op dat moment ove rigens geen sprake van een for mele bouwaanvraag. Ook bij latere gelegenheden is de uitbreiding van het clubhuis aan de orde ge weest zonder dat er een officieel standpunt werd ingenomen. De wethouder heeft er begrip voor dat de jongeren uiteindelijk zonder toestemming aan het werk zijn geslagen, alhoewel één en an der niet goed te keuren is. Inmiddels is komen vast te staan dat de uitbreiding van het clubhuis geheel past in het bestaande be stemmingsplan voor het gebied. Een officieel ingediende bouwaan vraag kan dan ook resulteren in een bouwvergunning. De commissie welzijn en onder wijs bleek het eens te zijn met het voorstel "Van Joost de Jongh (WD) om in afwachting van de bouwver gunning de sleutelruimte dan maar j te „gedogen". Harm Offereins (SGP/GPV) wijt de hele ontstane problematiek aan het feit dat de gemeente eigenlijk met goed weet wat ze met de Roc kers aan moet. De Rockers zijn ge- huisvest in een tijdelijke ruimte, definitieve plannen zijn er niet. Alhoewel de Rockers de enige gebruikers zijn van het clubhuis heeft de gemeente destijds beslo ten om het gebouw in beheer te geven bij SOCCLE, de instantie die alle sociaal-culturele centra in de gemeente beheerst. SOCCLE ver huurt op haar beurt het clubhuis aan de Rockers. Hoe het verder met de huur moet, die de Rockers aan Soccle betalen, wist maandagavond nie mand te vertellen. Ondanks het feit dat de Rockers op eigen kosten en op eigen kracht hun clubhuis heb ben uitgebreid, blijft de gemeente eigenaar en kan dus formeel voor het grotere gebouw een hogere huur bedingen. Dat dit laatste ook echt tot de mogelijkheden behoort geloofde maandagavond geen van de aanwezigen. (Van de redaktie) LEUSDEN - De commissie voor Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening is dins dagavond niet zonder meer akkoord gegaan met het voor stel van B&W, om de verkoop voorwaarden voor bouw grond in Leusden vast te stel len. Met name de delegatie van de verkopen van de grond, die in het voorstel niet aan de orde was gesteld, vormde het breekpunt. Alnch Parson (WD) ver woordde het algemene gevoelen van de commissieleden als eerste. 'Er wordt voorgesteld, het eindrap port van de commissie grondzaken formeel vast te stellen. Maar dat heeft de gemeenteraad al gedaan, dus dat is overbodig. Wat ik echter mis in dit voorstel, is één van de aanbevelingen van die commissie, waar het om de delegatie gaat van de verkopen aan het college. Er is duidelijk afgesproken, dat daar na dere voorstellen over zouden wor den gedaan, en die mis ik. Ik had dan ook wat meer vlees in de pan voor de raad verwacht', aldus Par son. De overige commissieleden ble ken het daar mee eens te zijn. voor het kunstwerk op 't Erf, zoals dat als model op het gemeentehuis staat

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11