Peugeot iel Omega „Auto van het Jaar" 1987 inault duikt in de techniek ereldprimeur bij Mazda introduceert 929 en RX-7 Turbo II Mitsubishi kijkt naar de toekomst Overzicht noviteiten h verschillende modellen. Peugeots allerlaatste technologische kennis is verenigd in het rijdende experimen tele model Proxima. Dit brok tech niek fungeert als trekpleister. Als tweede bewijs van de technolo gische know-how van Peugeot staat er de 205 Turbo 16 Evolutie 2. Met dit scheurijzer veroverde Peugeot in 1986 voor de tweede maal de Deze Mercedes, sorry Mazda 929 steelt de show op de Mazdas tand Op stand 401 in de Europahal laat Mazda twee nieuwe modellen zien, de grote 929 en de uiterst sportieve RX-7 Turbo II. Aan beide modellen is al menig woord gewijd. Zo heeft de nieuwe 929 en profil uitzonderlijk veel weg van de Mercedes S-klasse en lijkt de RX-7 als twee druppels water op een Porsche. Mazda 929 Een volledig nieuw ontworpen Mazda vlaggeschip, maar volgens ons hingen er tijdens het tekenen van de koets kolossale Mercedes- platen boven het tekenbord, wat de nieuwe Mazda overigens alleen maar ten goede kwam. Zijn voor ganger was immers een vrij lompe bak. Naast een nieuwe opbouw en een nieuw onderstel nam Mazda ook de motoren fors onder handen. Lang overwoog men bij Mazda om de nieuwe 929 voorwielaandrijving te geven. Uiteindelijk sloeg dc ba lans over naar achterwielaandrij ving en terecht. Zo'n 120 paarde- krachten en meer horen via de ach terwielen op het wegdek gebracht te worden. De koets oogt niet spectaculair Eenvoudige vloeiende lijnen en glad afgewerkte oppervlakken dra gen bij tot een redelijke Cw-waarde van 0.34. Wat betreft het motorisch geweld heeft de klant keus uit drie moto ren: twee viercilinders met een cilin derinhoud van 2184 cm\ een car burateur en een geïnjecteerde versie en een V6-machine met een inhoud van 2954 cm'. Ze leveren een maxi mum vermogen van respectievelijk 115, 136 en 190 pk. Mazda geeft topsnelheden op van 170, 187 en 220 km/u. De opgewekte krachten worden naar de achterwielen over gebracht via een handgeschakelde vijfversnellingsbak of een vierver- snellingsautomaat. Mazda RX-7 Turbo II In het besef dat rotatiemotoren ideaal zijn voor toepassing van tur bocompressoren voegden Mazda- ingenieurs een nieuwe dimensie aan het soepele motorkarakter van de RX-7 toe dank zij een tweetraps Turbo. De nieuwe 13 B Turbo II motor met intercooler heeft twee rotors, elk met een kamervolume van 654 cm'. Een katalysator hoort standaard op de RX7. Ook stan daard is een bekrachtigde tandheu gelbesturing en een Bosch anti- blokkeer-svsteem van de remmen. 17 IDERDAG 5 FEBRUARI 1987 LEUSDER KRANT ils twee jaar geleden staat er ook nu weer een „Auto van het op de Opelstand. In 1985 was dat de Kadetl en nu de a. De Omega is de vervanger van de Rekord. Hiermee ver- I deze ingeburgerde naam. Al dertig jaar reden er (en rijden g steeds) Rekords. Amper is de Rekord verdwenen of Opel een rekord. Voor het eerst in de Nederlandse automobielge- enis zijn van één merk meer dan 100.000 auto's in een jaar cht. De Nederlandse Opeldealers verkochten in 1986 exact 55 Opel personenwagens in lichte bedrijfswagens (Van-uit- igen). n is de verdeling als volgt: 62%, Corsa 16.7%, Ascona Rekord 7.5%, Omega Senator/Monza 0.7% en 0 5%. Ger van Welsenes, al- 1 direkteur van General Mo- iderland na het bekend wor- i deze voor hem prettige ge- „Onze hartelijke felicitaties Opeldealers en onze eigen erkers, die door hun gewei- zet dit fantastische resultaat en, dat ook moet worden ge- s een bewijs van vertrouwen itorijdend Nederland in de rkooporganisatie en haar 3000 'oor de achttiende achtereen- Ie maal het meest verkochte ons land, toont op stand selectie van een veertigtal uit haar uitgebreide leve- 'g' ringsprogramma. Voor het eerst op de RAI staat de Omegaserie, inclusief de sportieve Omega 3000. Evenmin ontbreekt de in samenwerking met Bertone ontwikkelde Kadett Cabrio. Van de parmantige Corsa zijn reeds een miljoen exemplaren gebouwd. Opel levert dit karretje in een twee-, drie-, vier- en vijfdeursuitvoering. Daarnaast kan men kiezen uit vijf verschillende motoren, waaronder Euronorm en katalysatoruitvoerin gen in vermogen oplopend van 33 tot 51 kW. De superpopulaire Kadett levert Opel met keus uit vijf basis carros- serievormen. Tevens zijn er maar liefst dertien verschillende moto ren, waaronder twee Euronorm en drie katalysatorversies. Enige tijd geleden nam Opel de As cona enigszins onder handen. Een gewijzigd front en andere kleine Natuurlijk verdient de Opel Omega ..Auto van het Jaar 1987" alle aan dacht. veranderingen, ook in het interieur moeten de Ascona weer optimaal geschikt maken een poosje mee te draaien. Overigens, de Ascona zal na de Senator komend voorjaar Opeis nieuwe verjongingsobject zijn. En dan de Omega, amper op de markt en nu al bijna een legende. ,,Auto van het Jaar" wordt een voertuig niet zomaar. Deze nieuw komer kreeg afgelopen maanden uitgebreid aandacht, nu even Opeis blikvanger, de Omega 3000. In het begin van de ontwikkelings fase van de Omega kwamen de Opelingenieurs tot de conclusie, dat het wielophangingssysteem makke lijk meer vermogen kan verwerken dan de 122 pk van de 2-liter inspuit- motor. Uit een aantal alternatieven kozen zij voor een sportief pakket. Onder de motorkap van de Omega 3000 staat een zescilinder inspuit- motor goed voor 177 pk. Deze krachten gaan via een vijfversnel lingsbak naar de achterwielen. Opel geeft een topsnelheid op van meer dan 220 km/u. Meer dan vol doende lijkt ons. Uiteraard paste Opel de vering aan. Hardere veren en speciale gasgevulde schokdem pers vangen eventuele harde klap pen naar behoren op Standaard beschikt de Omega 3000 over een antiblokkeersysteem van de rem men. Uiteraard herkent men deze spor tieve Omega aan een lage voor- en achterspoiler, dorpelverlengstuk ken en een spoiler op de kofferdek sel. In de voorspoiler zitten mist lampen. Al staat de Omega 3000 dan op de RAI, hij gaat pas in maart officieel in produktie. Bestellen kan dus al wel, rijden ermee nog niet. Isuzu Het Japanse General-Motorspro- dukt Isuzu biedt op de RAI weinig nieuws De Trooper anno 1987 kreeg een nieuwe grille. Binnen zien we verbeterde stoelen, een gemo derniseerd instrumentenpaneel en een nieuw type stuurwiel. Voor een betere wegligging ver zwaarde Isuzu het veersysteem met als optie regelbare schokdempers. Door vergroting van de spoor breedte verbeterde stabiliteit en koersvastheid Op de RAI laat Isuzu een busje zien, geschikt voor vervoer van maximaal negen perso nen. Peugeots topper uit de 205-serie, de GTi 1.9. Rallywereldtitel. Naast de Turbo 16 ziet men ook de 205 GTi groep A. Met deze rally-auto behaalden Frank Caron en Bettina de Wild vorig jaar het nationaal kampioen schap. Nog een primeur, de 205 GTi 1.9. Een nieuwe bolide goed voor 96 kW (130 pk). Hiermee be staat de 205-serie nu uit maar liefst tweeëntwintig uitvoeringen, vijftien driedeurs en zeven vijfdeurs. Te vens kan men kiezen uit vier diesel- versies, twee .automaten" en twee cabriolets. Cilinderinhoud en mo torvermogen variëren van 954 tot 1905 cm' en 37 kW (50 pk) tot 96 kW (130 pk). Met uitzondering van de XE 1.0 en de GTi zijn alle 205 motoren „schoon" zonder kataly sator. Rond de 305 is het stil. Niet zo ver wonderlijk, want in de loop van dit jaar verschijnt de 405 als opvolger. Peugeot breidt de 505-lijn uit met twee prestige auto's, de 505 V6 en de 505 Turbo Injection. Beide au to's beschikken standaard over ABS en stuurbekrachtiging. Het topmodel van de 505 „diesels" heeft nu een sterkere motor 81 kW in plaats van 70 kW (110-95 pk). Tevens voegde Peugeot een inter cooler aan de oliestoker toe. wmière voor de driedeurs Peugeot 309. lenstelling tot wat Renault twee jaar geleden op de ten- lelling bood, biedt het merk dit jaar weinig nieuws. Toen de Alpine zijn wereldpremière. Dit jaar, mede door het tken van echt nieuws, gooit Renault het over een andere toont behalve uiteraard alle modellen in vele uitvoe- I, ontwerpstudies van motoren en een autostoel. It, altijd al bekend om zijn loor stoelen, neem de Petale- Jel van de Renault 17 (1971) jnonorailzetels in de huidige I Super 5 en R 21, hield on- n uitgebreide enquête onder estuurders/sters, uitgekozen d van hun verschillende Wensen en gewoonten geënquêteerden werden ld. :stuurder heeft achter het :n gewoontehouding. Of verantwoord is, of de meest is, wordt nu niet gevraagd, zit daar met al zijn/haar 'oonten. Renault ontwik- a verwerking van alle gege- Ergosstoel. Deze Ergoszetel lereen in staat om, in relatie maten van de diverse li- delen, zijn eigen ideale zit- te zoeken dankzij vijf elek- bedienen verstelmogelijk- vooruit/achteruit, hoogte van de voor- en achterzijde van de zitting, helling van de rugleuning en helling van het bovenste deel van de rugleuning. Met tiptoetsen op een miniconsole naast de bestuurders zitting kan men de diverse functies bedienen. Een micro-processor met geheugen voor drie ingestelde com binaties zorgt er voor dat verschil lende gebruikers van de auto in een mum van tijd hun eigen zithoudmg kunnen aannemen. Ook de passa giersstoel nam Renault op deze wijze onder handen. Wanneer Re nault deze in onze ogen uiterst com fortabele zetels in gebruik gaat ne men, vermeldt de informatie nog niet. Multikleppen techniek Ook Renault ontkomt niet aan de ontwikkeling van meerkleppen ci linderkoppen. Immers, turbocom pressoren voor benzinemotoren zijn alweer bijna uit de mode. Re nault toont op de RAI zowel cilin derkoppen met drie als vier kleppen per cilinder. Vooral vier kleppen per cilinder verlenen een betere mengselaanzuiging en een betere afvoer van de verbrande gassen. Maar dat is aanmerkelijk duurder dan de uitvoering met drie kleppen. Daarnaast houdt Renault zich bezig met de ontwikkeling van kerami sche motoren. Met „keramisch" wordt een aantal zeer verschillende materialen bedoeld. Renault bedoelt met keramisch ma teriaal een anorganisch materiaal niet-metaal, dat in een bepaalde produkticfase hoge temperaturen vereist. Vergeleken met de sterkste metaallegeringen is keramiek altijd licht en vormvast waardoor lichte, stijve constructies mogelijk zijn. Bovendien zijn ze bij hoge tempera turen even corrosiebestendig ais het allerbeste roestvrij staal. Op stand 511 in de Oosthal presenteert Re nault een Turbodieselmotor met een cilinderinhoud van 2068 cm', verwant aan die van de R21, 25 en Espace Turbodiesel. Maar Renault verwerkte in deze machine een aan tal opvallende onderdelen van kera misch materiaal. F« lOOl t toont ondermeer de fraaie 21 Nevada Mitsubishi toont op haar stand, zoals velen, een experimenteel voertuig aan het publiek, de MP-90X. Deze personenauto is in principe rijp voor produktie en hij staat bol van de modern ste technologie. Een fraai ge lijnde automobiel ontworpen met het doel voertuig bestuur- ter, informatica en milieu opti maal op elkaar af te stemmen. MP-90X staat voor Mitsubishi Pas senger Car 1990. De koets heeft de vorm van een dolfijn. Een naviga tiesysteem, centraal controlesys teem voor de werking van de tech niek en geïntegreerd communicatie systeem staan de bestuurder ter be schikking. Optimaal rijgedrag wordt mede bepaald door vierwiel- aandrijving, vierwielbesturing, on afhankelijk en elektronisch gere geld veersysteem, plus een slip-con trolesysteem. De koets bestaat voor een groot deel uit nieuwe soorten kunststof met een laag eigen ge wicht Door zijn dolfijnachtige vorm bezit de wagen een Cw- waarde van slechts 0.22. Ruiten en doorzichtig dak bestaan eveneens uit kunststof. Onder de motorkap staat een 1300 cm' motor gekoppeld aan een vier- traps-automaat. Op Autosalons te Tokio, Brussel, Genève en Parijs trok de MP-90X veel aandacht. In Amsterdam zal deze nabije-toekomstauto van Mit subishi beslist niet onopgemerkt blijven. Nieuwe L 300 Terug naar het heden Op de RAI toont Mitsubishi natuurlijk zijn hele gamma. Nog pas enkele maan den geleden vernieuwde Mitsubishi Gloednieuw op de RA I is de Mitsubishi L300 minibus. bijna alle modellen. Nieuw voor Nederland is de Lancer Wagon 4WD, terwijl tevens de busuitvoe ring van de nieuwe L 300-serie zijn première beleeft. De Lancer met permanente vierwielaandrijving biedt grote voordelen. Slecht be gaanbare wegen geven deze wagen amper problemen. Ook op een glad wegdek kan men met de Wagon 4WD goed uit de voeten. Begrijp ons echter goed, de Wagon 4WD is beslist geen terreinvoertuig. Daar heeft Mitsubishi de Pajero voor. Een midden differentieel met haakse overbrenging op de uit gaande as van de versnellingsbak zorgt voor een 50/50 krachtover brenging op de assen en elimineert de trillingen en wrijving van voor- en achteras. Mitsubishi koos voor deze constructie vanwege de combi natie van een laag voertuiggewicht, grote betrouwbaarheid en com pacte uitvoering. De Lancer Wagon 4WD met een 1.8 L benzinemotor met een vermogen van 61 kW en een maximum koppel van 135 Nm wordt op de RAI leverbaar Dat geldt ook voor de gloednieuwe L 30-serie. Het bestaande model werd in zijn zevenjarig bestaan een bestseller. Zijn opvolger heeft alles in zich om dat ook te worden Met behoud van het bestaande com pacte basisontwerp staat de nieuwe L 300 er een stuk vlotter bij. Het nieuwe front met schuinaflopende neus zorgt voor een verlaging van de Cw-waarde van 0.53 naar 0.47. Door toepassing van een mono- cque- constructie met een versterkt chas sis nam de veiligheid voor de inzit tenden aanmerkelijk toe. Hiermee neemt Mitsubshi de kritiek, die er nog was op de bestaande Japanse bestelwagens weg, voor wat betreft de L 300 Mitsubishi nam gelijk de gelegen heid te baat om de motoren onder handen te nemen Zo bezit de 1500 cm' benzinemotor een vernieuwd inlaatspuitstuk en een verbeterde carburateur. De vorig jaar geïntroduceerde drie jaar garantie op hoofdonterdelen geldt ook voor de nieuwe L 300- lijn. Nieuw voor dit type wagens is de zesjarige garantie tegen door roesten van binnenuit zoals houten panelen, centrale deurvergrendeling, elektrisch te be dienen ramen, verwarmde spiegels, make-up-spiegels met verlichting, stereo-audiosysteem en een elek trisch te bedienen antenne. BMW: 730i, 750i, 325iX cabriolet 4x4, M3 groep A en M6 35 CSi groep A Citroen: AX Chrysler: I.e Baron Coupé Dodge Caravan Fiat: Panda 750CL en UNO 45. Ford: Sierra en Sierra Sedan. Thunderbird en Mustang GT Cabriolet. Honda- Legend en Shuttle 4 WD. Isuzu: Trooper. Hyundai Pony XP driedeurs. Mazda: 929 en RX-7 Turbo 11. Mascrati: Biturbo ES. Mitsubishi: Lancer Wagon 4WD. L 300 4WD en Space Wagon 4WD. Nissan: Micra vijfdeurs, Sunny 1 6 16-kleppen en Laurel 3 0 V6. Opel Omega 3000 en Kadett Cabriolet Peugeot 309 driedeurs en 205 1.9 GTi. Saab 900 Cabriolet Toyota: Starlett Diesel, Cclica Cabriolet, MR2 T-Bar en Camry Sedan/Wagon. tor. Deze nieuwe zespitter heeft een krukas waarbij de kruktappen 30 graden ten opzichte van elkaar zijn verzet om zo bij elke 120 graden krukasverdraaiing een ontsteking te krijgen. Hierdoor loopt de motor buitengewoon goed s'ationair en trillingvrij, ook bij hoge toerental len. Natuurlijk krijgt de Volvo 780 een ereplaats op de RAIDeze door Ca- rozeria Bertone gebouwde „Ele gance in optima forma" trekt ie ders aandacht. De 780 is geen sprin ter, maar meer een stayer. Hij slaat geen keien uit het wegdek, maar kan wel snel en veilig inhalen. Weg ligging, vering en remwerking staan op een hoog peil. Standaard be schikt de 780 over een zeer uitge breide uitrusting. We noteren on dermeer ABS-remsysteem, automa tische niveauregeling achter, cruise- control, elektrisch te bedienen schuifdak, automatisch Climate Control-systeem met airconditio ning en elektrisch te verstellen en verwarmde lederen stoelen. Er zit nog veel meer in deze Volvotopper Volvo 240-serie De Volvo 240-serie is voorlopig nog niet weg te denken uit ons autowe- reldje. Volvo ontwikkelde zelfs een nieuwe 2.3 liter carburateur-motor voor de 240 Dit moderne blok ver vangt de B 230A motor. De nieuwe machine heeft een zogeheten Heron cilinderkop. Volkomen vlak met rechtopstaande kleppen. Hierbij vindt de verbranding plaats in ka mers die in de zuigers zijn aange bracht, waardoor een optimale werveling van benzine/luchtmeng- sel ontstaat. Dit blok beschikt over een nieuwe nokkenas. Solex twee- trapscarburateur, elektronische ontsteking, afsluiting van de brand- Nieuw ontworpen Volvo baby zit je. Volvo 360 injectie in /ubileum-uitvoering. Volvo kinderzitje Op het gebied van veiligheid ont werpt Volvo zijn eigen accessoires. Nieuw is een kinderveiligheidszitje, dat men kan gebruiken voor kinde ren van 0 tot 4 jaar. Het past op elke passagiersstoel in beide rijrich tingen. Tijdens de ontwikkeling van het zitje werden bijna driehon derd botsproeven in Volvo's proef centrum uitgevoerd. Ie eerste maal in haar be- kiest Automobiles Peu- msterdam uit om een we- meur te onthullen. Het geen echt spectaculair overigens. Het gaat om ugeot 309 driedeurs die in negen uitvoeringen lar wordt, waaronder Rond Volvo is het momenteel vrij rustig. Niet zo gek natuurlijk. Na de introductie van de Nederlandse 480 ES blaast men in Born even uit. Ook vanuit Zweden valt weinig nieuws te melden. Maar het is stilte voor de storm. Alleen is die storm nog niet rijp voor de RAI. In Zweden broeden de Volvoteehniei op nieuwe modellen en in Nederland liggen de tekeningen (en mallen?) al kant en klaar voor de vervanger van de 340-360 serie. Deze wagens worden even wel zo goed verkocht, dat vervanging geld gaat kosten. Nieuwe modellen stijgen immers direct sterk in prijs en daar zitten Volvo en publiek niet bepaald om verlegen. twee dieselmotoren en een spor tieve GTi. Peugeot verwacht met de komst van de 309 drie deurs het 309-succes van 1986 in 1987 nog verder uit te bouwen. Maar er staat meer op de Peugeot- stand in de Europahal. Op twee ei landen, met een totale oppervlakte van 1715 m: staan drieëntwintig Volvo biedt een breed programma personenauto's aan met gelukkig een heel eigen gezicht. Auto's die door voortdurende aandacht voor verbetering van details blijven vol doen aan wensen en eisen van de clientèle. Modeljaar '87 biedt een verdere verfijning van het programma. Voor sportieve automobilisten lan ceert Volvo de 360 GLT Sedan. Een rappe jongen goed voor 84 kW (116 pk), die gelode en ongelode benzine nuttigt. De GLT sprint van 0-100 km/u in 10,5 sec. en haalt een top snelheid van meer dan 180 km/u. Standaard heeft de GLT Sedan een iets verlaagd onderstel, lichtmeta len velgen met 185/60 HR 14-ban- den, spoiler op de kofferdeksel, bumpers in de kleur van de auto, zwarte lijsten om de ruiten en getint glas. stoftoevoer bij gas loslaten en een klopsensor. Alle Volvomodellen van de 240-se rie hebben een „long-life" uitlaat systeem. Volvo claimt een gemid delde levensduur van zeven jaar. Volvo 740/760/780 Ook in de 740-serie zien we de nieuwe 2.3 liter carburateurmotor. Alle Sedan-uitvoeringen hebben een gelaagde achterruit evenals hoofdsteunen op de achterzetels en een in hoogte verstelbare bestuur dersstoel. In de 760-serie ontmoe ten we een nieuwe 2.8 liter V6 mo-

Leusder Krant | 1987 | | pagina 17