-Stichting Huize St. Joseph zwaait bestuursleden uit Erfelijkheid boeiend themabijeenkomst ltS JE ALLES COED BEKIJKT „Euthanasie moet strafbaar blijven" leusd en krant 5 I ?ijdens besloten bijeenkomst: Groeneveld opticiens Interessante ouderavond 't Startblok Gladheid oorzaak aanrijdingen Discussie in Achterveld: Playback show bij K.P.O. Oud papier actie DWS Frühschoppen Achterveld Kaarten bij De Hessenkar Provincie Utrecht wordt één gezondheids regio DONDERDAG 5 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws Achterveld - vrijdag- mo6(iiddag werd in de recrea- t siiezaal van huize St. Joseph fscheid genomen van twee testuursleden van het tichtingsbestuux van huize t. Joseph. Dit waren de leer Th. Vermeulen en me- touw B. van Dijk-Steen- ►eek. Aanwezig waren het itichtingsbestuur, de direk- eur, medewerkers en me iewerksters en bewoners 'an het Huis Sine Cura en Vagenberg. Eveneens waren aanwezig =»"le echtgenote van de heer Termeulen en de echtge- loot van mevrouw Van >ijk. Na een welkomst woord werd door de voor- itter van het Stichtingsbe- tuur de heer G. Hilhorst is eerste het woord ge- foerd. IHet is bijzonder verheugend lat u in zulke groten getale .aar hier bent gekomen om rüjnheer Vermeulen en me- rouw Van Dijk te bedanken oor het vele werk dat zij heb- >en verzet. Gedurende deze >estuursperiode van respectie- elijk tien en acht jaar is er veel ergaderd en veel overleg ge- >leegd om het ouderenwerk in Achterveld steeds meer ge stalte te geven. Om, conform le statuten, ouderen een zin- olie levensavond te bezorgen. 5elukkig is het niet bij verga- leren gebleven. 'Dit bestuur heeft de kracht 0 >ntvangen en aangewend om laadwerkelijk uitvoering te ge en aan die statuten. Nauwe- ijks aangetreden werd u ge- :onfronteerd met de afhande- ing van de renovatie van het •erzorgingstehuis met daaraan rekoppeld de heropening. Ve en van u zullen zich deze dag log herinneren, 's Morgens ;en Heilige Mis uit dankbaar heid, daarna de koffietafel, de opening en het open huis, die door honderden en honderden werd bezocht. Het resultaat was er ook naar. Een eigen tijdshuis met veel bloemen en kado's." HOOGTEPUNT "Het was een van de hoog tepunten in de geschiedenis van Huize St. Joseph. Het pad achter het huis werd bestraat. Dit was een zandpad dat bij slecht weer onbegaanbaar was. De hellingbaan bij de hoofdin gang werd aangelegd, dit om het huis open te stellen voor minder validen. Voor de veilig heid van de bewoners en ser vice naar de bezoeker is de re ceptie ingericht." "Uit het bouwland en weiland achter het verzorgingshuis is Wagenberg verrezen, met het prachtige park, dat door insi ders als zeer geslaagd wordt beschouwd. Voor latere bewo ners is de oude situatie onvoor stelbaar. Mede onder druk van het gewijzigde regeringsbeleid vroegen thuiswonenden om ondersteuning m een aantal si tuaties. Een nieuwe vorm van zorgverlening diende zich aan Dien ten gevolge groede er be hoefte aan mankracht en ruimte." De Extra Verzorgmgs Afdeling werd gebouwd en is niet meer weg te denken bij onze dienst verlening. De zojuist ge noemde ontwikkelingen zijn waarneembaar, andere daaren tegen springen minder snel in het oog. Het kerkbestuur van de St. Joseph-parochie heeft ons de ruimte gegeven die we nodig hadden om de ontwikke lingen te volgen en om naar meer zelfstandigheid te komen. De organisatie-structuur is ge groeid naar drie stichtingen. De goed ingevulde personeels formatie ontneemt bestuur en directie het uitvoerend werk." DEMOCRATIE "De huidige overlegorganen in alle geledingen bevorderen de democratie. De vele commis sies doen gespecialiseerd werk. Samen zijn we bezig ge weest met het zorgverlenings proces, dat voortdurend bijge stuurd dient te worden. Bijzon der zorgvuldig, omdat we met mensen te maken hebben. Deze materie was een belang rijk stuk van het werk waar u hier gedurende vele jaren mee bezig bent geweest en wat u bezig heeft gehouden." "Theo en Bep, het kan en mag niet anders, jullie moeten hier goede herinneringen aan over houden. Het gaat in zo'n werk zaam leven niet altijd van een leien dakje. Ondanks inspan ningen en soms spanningen zijn we dankbaar dat de betrek kingen tussen ons mensen zo positief zijn gebleven." "Op het humane vlak moest soms ingegrepen worden, dat is met niets te vergelijken. Er moeten dan zeer evenwichtige besluiten worden genomen en uitgevoerd. Dat kan pijn doen. In deze situaties hebt u geluk kig uw verantwoordelijkheden altijd aanvaard. Daarvoor heb ben wij respect en zijn wij u dankbaar. Ook hier kunnen en willen we er niet omheen. Het mag best eens gezegd worden. Men moet het verleden kennen om de toekomst te kunnen be palen." "In vogelvlucht heb ik de acti viteiten en uw bestuurspenode geschetst. U hebt uw tijd niet in ledigheid doorgebracht en laat ons prachtig complex na. Dat is de Achterveldse traditie en welke steeds opnieuw in houd gegeven dient te worden. Dat heeft u overgedragen aan het huidige bestuur wat daar mee een grote verantwoorde lijkheid op haar schouders heeft genomen. Men zal het ou derenwerk niet alleen moeten voortzeten, maat ook uitbou wen en aanpassen aan de zorg vraag. Dat de rentmeester schap." "Resumerend durf ik te stellen dat deze mensen niet alleen goede, mar ook plezienge en fijne bestuursleden waren, die zich in de vergadering tot de zaken wisten te bepalen en te bespreken. Tevens waren het bestuurderen waar je altijd op mocht rekenen en op kon ver trouwen." U hebt zich voortdurend opti maal ingezet voor Huize St. Jo seph en hebt veel tot stand hel pen brengen. U zult enthou siaste sympathisanten blijven van onze Stichtingen. Ons St. Jo seph heeft een plaats in uw hart. Overeenkomstig uw wens moest dit afscheid gevierd wor den in besloten kring. Dat neemt niet weg dat het een blij afscheid mag zijn. Dat u hier nog lang in blijheid en voldoe ning op terug mag zien." DANKBAAR "De herinneringen aan deze periode zijn vooral vervuld van dankbaarheid. Dankbaar te genover de schepper, maar ook tegenover al diegenen die ons mede in staat gesteld heb ben het veelzijdige werk sa men te mogen verrichten. Zelf vervuld met dankbaarheid, is het niet moeilijk u te bedanken namens het bestuur en namens ieder die dat aan mij heeft op gedragen. Hierbij wil ik ook mevrouw Vermeulen en de heer Van Dijk betrekken, die u zoveel hebt moeten missen in uw gezamenlijke vrije tijd, maar die bovenal achter het werk heeft gestaan. Zonder dat had U het niet kunnen vol brengen." Deze mensen hebben onge veer 500 avonden alleen door gebracht voor St. Joseph en werden dan vaak in de kleine uurtjes verrast met een totaal verrookte echtgeno(o)t(e). Je zult maar met zo'n vrijwilliger getrouwd zijn. Theo en Bep, Evita en Jos, heel hartelijk dank voor alles, Uw verdiensten zijn van onschatbare waarde voor het ouderenwerk in de regio." "Wij willen het dan ook niet al leen bij woorden laten, aldus de heer Hilhorst. Namens allen werd mevrouw Van Dijk een mooie nng aangeboden. "We hopen dat u hem veel zult dra gen en dat er dan een aantal goede herinneringen naar bo ven komt." Daar de heer Ver meulen zelf een blijvend aan denken wil kopen, werd hem een bijdrage hiervoor overhan digd. "Wij wensen u veel geluk bij de aankoop en hopen dat u diwijls zult mijmeren zittend on der de klok. Zoals ons St. Jo seph klokje tikt, tikt het ner gens." Tenslotte hoop ik dat de le venswegen die thans voor u open liggen, tegen de achter grondgedachte van het edelste dier de schepping tegemoet mogen treden "Altijd de oor tjes gespitst, het neusje in de wind en de ogen gericht op de volgende hindernis". TAAK Hierna werd het woord ge voerd door zuster Gaudentia namens de bewoners commis sie. "Ook wij, de bewoners van huize St. Josph, Sine Cura en Wagenberg, willen niet achter blijven. Liever hadden we een 12Vi-jaar of een 25-jarig jubi leum met u willen vieren. Maar het zij zo. U beiden wacht een taak waar u volledig uw inzet zult moeten geven, daarom moest u deze taak met alle zor gen van dien anderen over dra gen." "Ook wij willen onze dank uit spreken voor het vele wat u tot ons welzijn hebt bijgedragen. De heer Vermeulen voor de vele jaren, dat u zich inzette als vice-voorzitter en mevrouw Van Dijk als lid van het Stich tingsbestuur. Vele avonden hebt u na een zware dagtaak, als leraar op school of mevrouw Van Dijk als moeder van een gezin, toch nog tijd gevonden om vergaderingen bij te wo nen. Mede door uw inzet is dit mooie complex tot stand geko men. Vaak tot verwondering van buitenstaanders, niettegen staande de bezuinigingen die ook ons hebben getroffen." "Ons huis en ons complex flo reren. We mogen ons veilig voelen. Voor dit alles zijn we veel dank verschuldigd. Moge de zegen van de Heer van alle goeds overvloedig uv^ steun zijn op u verdere leven. Dat is de bede van ons allen voor." DIRECTEUR Hierna werd nog het woord ge voerd door de directeur de heer G. Hilhorst. "Bep, acht jaar geleden ben je in het bestuur gekomen Je was de eerste vrouw in het bestuur van St. Jo seph. Het was wel even moei lijk om je te vinden in een man nengemeenschap. Maar je hebt het goed kunnen klaren. U had heldere inzichten. Het pakket welzijn was uw aanpak." "Als bestuurslid had u er voor te zorgen voor het welzijn van de bewoners. U had daar steeds oog voor en hebt hier voor geweldig u best gedaan. Theo, u had de afdeling perso neelszaken onder uw beheer. Ook een groot gebeuren. Bij uw komst was er nog niets. Nu u weggaat is er veel op dat ge bied gebeurd en ook nog veel te doen. Ik vind dat u het heel goed gedaan hebt. Namens mij zelf en de medewerksters heel veel dank hiervoor. U was goed in uw optreden voor de mede werkers. Ik mag dit namens de medewerkers zeker uitspre ken." "Evita en Jos, 500 avonden hebt u alleen moeten doorbrengen. Beiden heel veel dank hiervoor en ook voor uw steun aan echt genoot en echtgenote." Beiden werden hièrna in de bloemen gezet. Namens mevrouw Van Dijk en hemzelf dankte de heer Ver meulen voor de gesproken woorden en de geschenken. "We zullen met veel genoegen aan deze periode terugdenken en zijn heel blij dat we ook nog St, Joseph mogen komen be zoeken Ik wens allen en zeker onze opvolgers heel veel sterkte toe." i Mevrouw Van Dijk en de heer Th. Vermeulen namen afgelopen vrijdag afscheid van het bestuur van de Stichtmg Huize St. Joseph. ACHTERVELD - De land- Kmworganisaties ABTB Ach- erveld, ABTB Hamersveld, jbtb Amersfoort e.o. en ULG «eusden e.o. hielden een ge- amenlijke bijeenkomst in )'Ouwe Peerdestal te Achter veld. Deze avond hield de leer ir. J. van de Poel, werk- aam op de Landbouwuniver- iteit te Wageningen, een in- eiding over het onderwerp „Ingrepen en sturing" van de erfelijkheid. De bijeenkomst werd geopend door de heer Van de Zande, voor zitter van de CBTB „De ontwikke lingen in de Biotechnologie zullen m de toekomst het werk van de boer en tuinder naar verwachting drastisch beïnvloeden", aldus de voorzitter. Hij was dan ook heel tevreden dat er deze avond zoveel jongeren aanwezig waren. Hierna werd het woord gegeven (advertentie) Gediplomeerde opti- v ciens die de beschikking hebben over de modernste apparatuur staan elke dag voor u klaar l\\ zorgen ervoor dat u optimaal plezier van uw bril of kontaktlenzen hebt. Een veilig gevoel! Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. aan de heer Van de Poel, belast met het Biotechnologisch onderzoek. „Biotechnologie js al zo oud als moeder natuur zelf. Bij de voort planting van planten en dieren werd altijd uitgegaan van de sterke eigenschappen, waarmee werd nagestreefd betere nakomelingen te krijgen." „Deze vorm van selectie heeft altijd bestaan en zal in de toekomst ook blijven bestaan. Nu richten de onderzoeken zich op het van buiten af beïnvloeden en sturen van de erfelijkheid. Planten en dieren zijn opgebouwd uit cellen.' In deze cel len liggen de chromosomen die de dragers zijn van de erfelijke eigen schappen." „Biotechnologie ncht zich voor namelijk op een deel hiervan, ge noemd recombinant DNA. Bij en kelvoudige organismen is stunng gemakkelijker en kan men sneller tot resultaten komen dan bij meer voudige organismen." „Hier zijn veel meer erfelijke ei genschappen aanwezig die eerst herkend moeten worden alvorens er een behandeling kan plaats heb ben. Eenvoudig gezegd wordt uit een cel al het bedoelde stukje met DNA geknipt en van een andere cel dat stukje er in gebracht met die betere eigenschappen. Deze toepassingen moeten in het em bryotijdstip plaatsvinden. Het is daarmee mogelijk weer een em bryotransplantatie uit te voeren en die uit te laten groeien tot meer de^ waar na te klieven." „Hieruit" kunnen dan meerdere dieren uit groeien met die sterke eigenschappen. De kans op wel slagen van deze technieken is nog betrekkelijk klem. Zelfs in de opti male omstandigheden van een la boratorium. Bij Biotechnologie lig gen de mogelijkheden op veel meer vlakken dan hiervoor be schreven. Te denken valt onder meer aan de geneeskunde. Het on derzoek in Biotechnologie zal door gaan." „Of er in de toekomst m de prak tijk op grote schaal mee gewerkt gaat worden, zal afgewacht moeten worden. Binnen de landbouworga nisaties zal over de mogelijkheden en gevaren van Biotechnologie veelvuldig gesproken gaan wor den. Gevaren zullen er zeker ook aan verbonden zijn. Zo is de moge lijkheid niet uitgesloten dat een be paald chemisch bednjf planten zal gaan ontwikkelen die alleen dan zullen groeien als er producten van hun bedrijf zullen worden ge bruikt." ACHTERVELD - Op de open bare basisschool 't Startblok in Achterveld werd vorige week donderdag een ouder avond gehouden. Deze stond in het teken van weermetin- gen en bomen en hout. Hier mee sloot men aan op thema's waarmee de kinderen bezig zijn. Tijdens de ouderavond waren er twee gastsprekers, te weten de heren Versteegt en Berger. De Achterveldse weerman Jan Versteegt gaf op een enthousiaste wijze uitleg over verschillende weerkundige verschijnselen zoals fronten, depressies, luchtstromin gen en luchtdrukverschillen. Met behulp van een video werd een en ander toegelicht. De heer Berger, werkzaam bij de Boswachtenj van Austerlitz, diepte het onderwerp bomen en hout uit Hij had diverse takken- en hout soorten bij zich. Aan de hand hier van ging hij dieper op het thema in. Tijdens het vertonen van dia's ver baasden de aanwezige ouders zich erover hoeveel moois de natuur ons te bieden heeft. Al bij al werd het een interes sante en leerzame avond m 't Start blok. ACHTERVELD - De glad heid heeft dinsdagochtend di verse aanrijdingen tot gevolg gehad. Een 59-jarige automo bilist uit Zaandam kwam op de Hessenweg op de linker ACHTERVELD - Woens dagavond hield de K.P.J. een discussie-avond over euthanasie. De bijeenkomst werd geopend door Annet Boersen. Ze verwelkomde de aanwezigen en hoopte dat het een nuttige bijeen komst zou worden. Er wa ren ongeveer tien personen aanwezig. Dat was echter geen bezwaar. Met een kleine groep is het makke lijker discussiëren als met een groot aantal. Na de opening werd er een in leiding gehouden over het geen euthanasie inhoudt, hoe het ontstaan is en de mogelijk heden hiertoe. Hierna volgde een discussie, waarin diverse meningen over euthanasie duidelijk naar voren werden gebracht. Men kwam tot de conclusie dat euthanasie strafbaar moet blijven, maar dat elk geval op zich beoordeeld dient te worden. Vervolgens was er een korte pauze. Daarna werd er een En gelse film vertoond uit 1965. Het was een aangrijpende film waarin duidelijk naar voren kwam dat men er in die tijd in Engeland al veel verder mee was dan in Nederland. In deze film werd een aantal gevallen getoond van personen die euthanasie van nabij had den meegemaakt Duidelijk werd hoe moeilijk een derge lijke beslissing is en kan zijn; hoe de gevoelens waren en hoe die werden opgevangen. De problemen die er nadien waren en hoe men er verder mee moest leren leven. BRIEFJES Na het vertonen van de film was er weer een discussie, die on der leiding stond van pastor Van Hattum Aan de aanwezi gen werden briefjes uitge deeld waarop hun mening over euthanasie genoteerd kon wor den. Uit de geschreven meningen kwam heel duidelijk naar voren dat het wel mogelijk was over het betreffende onderwerp te discussiëren, maar als men er werkelijk mee te maken krijgt het volgens de aanwezigen wel veel moeilijkheden en proble men zou kunnen geven Na afloop bleek het een zeer interessante avond te zijn ge weest waarbij heel duidelijk naar voren kwam dat men bij een gesprek over een dergelijk onderwerp wel goed moest na denken en er wel goed bij stil moest blijven staan hoe men j zijn zienswijze en mening naar1 voren moest brengen. weghelft. Hij reed frontaal in op een tegemoet komende auto. De bestuurder een 38-ja- rige vrouw uit Scherpenzeel, moest door de brandweer uit de auto worden gezaagd. Zij werd met gekneusde ribben en een flinke hoofdwond naar een ziekenhuis in Amersfoort gebracht. Een medebestuur der kon ter plaatse aan een hoofdwond worden behan deld. Er was een enorme ma teriële schade. De man uit Zaandam had niets. Nog geen uur na een frontale botsing op de Hessenweg, be landde een 42-jange vrouw met haar auto m de sloot naast de Hes senweg. De auto kwam op het ijs en kantelde. Er was schade aan het dak van de auto. De politie raadt met name auto mobilisten aan hun snelheid aan te passen aan de gladheid. Dat wil zeggen rustig njden, flinke afstand houden en op tijd gas terug nemen bij een bocht. Vooral bij het nemen van een bocht en het remmen is er kans op slippen. ACHTERVELD - De K.P.J. houdt vrijdagavond een Play Back Show in De Moespot. De aanvang is om 20.00 uur. De entree bedraagt voor leden vier gulden en voor niet leden vijf gulden. Ook is er dit jaar de mogelijkheid om te Soundmixen. Degenen die hieraan willen deelnemen, moeten zelf voor de bij het lied behorende muziek zorgen. De deelnemers worden door een deskundige jury beoordeeld. De winna(a)r(essen) zullen deel kunnen nemen aan de creatieve avond te Hoogland. ACHTERVELD - In verband met de oud papier actie van de muziekvereniging D.W.S. wordt zaterdag weer een con tainer geplaatst op het Groot Achterveld plein. Degenen die hun oud papier op willen ruimen, kunnen dat in be doelde container deponeren. Degenen die door bijzondere omstandigheden met in de gele genheid zijn het oud papier zelf te komen brengen, kunnen dit mei-" den bij Wout van Hamersveld, te lefoon 03425-1688 of bij W. Wou ters. telefoon 033-941197. Het oud papier zal dan worden opgehaald. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier eventueel ook deponeren bij W. Wouters aan de Hessenweg 95 te Stoutenburg. ACHTERVELD - Zondagmor gen wordt er Frühschoppen gehouden in D'Ouwe Peer destal. De aanvang is 11.30 uur. De muzikale medewer king zal deze morgen weer worden verleend door de Hin- terfelder Mus ik anten. Zij zul len met hun gezellige Oosten rijkse muziek er weer goed de stemming er in weten bren gen. Degenen die tijdens komende vakantie naar de Oostenrijkse win tersport zullen gaan, kunnen nu al vast in de stemming komen. ACHTERVELD - Komende vnjdag wordt de vijfde ronde gespeeld van het Hessenkar-kaarttoernooi Er is weer een aantal leuke prij zen te winnen, terwijl de spanning betreffende de eind-ranglijst stijgt. De kaartavond begint om 20.00 uur. LEUSDEN/UTRECHT - GS kunnen instemmen met het voornemen van de staatsse cretaris van volksgezondheid om de provincie Utrecht als één gezondheidsregio in de zin van de Wet Ziekenhuis voorzieningen (WZV) te be schouwen. Daarmee zou de huidige regio Amersfoort, waar ook de Gelderse ge meenten Hoevelaken en Nij- kerk bijhoren, worden opge heven. Het college vindt wel dat er dan afspraken met Gel derland moeten komen, zodat de inwoners van enkele Gel derse gemeenten van zieken huizen in Amersfoort gebruik kunnen blijven maken. GS van Gelderland delen dat standpunt. Dit blijkt uit de notitie „Een ot twee gezondheidsregio's?", waar over GS vandaag het advies van de statencommissie voor gezond heidszorg zullen vragen. In de noti tie geeft het college zijn reactie op de conceptgebiedsmdeling WVG (Wet Voorzieningen Gezondheids- zorgyWZV, die de staatssecretaris medio 1986 bekend heeft gemaakt. GS hebben daarover eerst het ad vies ingewonnen van de Provin ciale Raad voor de Volksgezond heid en de Maatschappelijke Dienstverlening. Deze heeft geen eensluidend standpunt weten te bepalen. De WZV-regio-indeling is van belang bij de planning van (psy chiatrische) ziekenhuizen, ver pleeghuizen en voorzieningen voor zwakzinnigen. GS komen tot de conclusie „dat er vanuit de zorg weinig bezwaren bestaan tegen opheffing van de huidige regio Amersfoort". Wat de indeling van de provincie in WGR-samenwerkingsgebieden voor de gezondheidszorg betreft, wijkt de staatssecretaris in zijn con cept-gebiedsindeling slechts op het punt van Eemnes af van het besluit van Provinciale Staten van mei vorig jaar. De Staten deelden deze gemeente in bij het Noord hollandse gebied Gooi- en Vecht streek, maar alleen voor de basis gezondheidsdienst bij Noordoost- Utrecht. De staatsssecretans wijst deze gesplitste indeling van de hand, en wil dat Eemnes helemaal bij Gooi- en Vechtstreek wordt in gedeeld.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5