Zieke leerkracht wordt eerste dagen niet vervangen Veel belangstelling voor: open dag Latent Talent 'Jongeren-op-tocht' officieel gestart Ook op Leusdense openbare scholen: Wijncursus in Leusden Kop-staart botsing Ouderensoos op maandag Dichteres te gast bij NCVB Dronken achter stuur Wervelende show van W5 Afgelopen zaterdag bij Don Bosco: (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Ook op de Leusdense openbare scholen is met ingang van 1 januari 1987 de regeling van kracht waarbij een zieke leerkracht gedurende één of twee dagen niet vervangen mag worden. Overblijvende leerkrachten moeten de klas van de zieke collega zien op te vangen. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs acht de ingevoerde maatregel 'volstrekt uit den boze'. De ge meente moet in ieder geval tot 1 augustus 1987 de wacht- dagen voor haar rekening nemen, zo meent het bestuur van het gemeentelijk adviesorgaan. LEUSDEN - Slijterij/wijnhan del Herman van de Hengel or ganiseert in samenwerking met het Instituut voor Wijn promotie en Educatie een wijncursus. Bij voldoende be langstelling gaat deze op maandag 2 maart van start. Aanmelden voor deze cursus kan bij Van de Hengel aan de Hamersveldseweg 56 (tele foon 033-941259) of bij de win kel in De Biezenkamp (tele foon 033-940282). De cursus zal een basis vormen LEUSDEN - Bij een kop- staart botsing op de Horster- weg, dinsdag rond 18.50 uur, raakten twee personenauto's voor die mensen, die graag een glas wijn drinken, maar met goed weten hoe wijn te kopen of te kie zen. Veel mensen hebben proble men met het lezen van de etiketten of het maken van een keuze. Er zal aandacht geschonken worden aan het kiezen van een wijn bij bepaalde gerechten, het behan delen van wijn en het bewaren of opslaan van wijn. De cursus duurt m totaal vijf avonden (steeds van 20.00 uur tot 23.00 uur) en wordt afgesloten met een examen. Iedere cursist knjgt een cursusboek dat men als na slagwerk kan bewaren. Het cursus geld bedraagt honderdenvijftig gulden, inclusief het cursusboek en het proeven van wijnen. Er is voor slechts dertig personen plaats. Voor meer informatie kunt u bel len naar bovenvermelde telefoon nummers. flink beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De heer van K. uit Amersfoort moest ter hoogte van het bruggetje over het Valleikanaal stoppen voor een tegenligger. Leusdenaar van der W. had dat niet op tijd in de gaten en knalde achter op de auto van Van der K. In het kader van de bezuini gingsmaatregelen binnen het onderwijs heeft de minister een aantal beslissingen genomen. Eén van de gevolgen is dat bij grotere scholen een zieke leer kracht gedurende twee dagen niet vervangen mag worden. Bij kleinere scholen mag gedu rende één dag geen vervanger voor de klas gezet worden. Col lega's moeten maar zien hoe ze de leerkrachtloze klas die dag opvangen. De minister is erg laat geweest met het aankondigen van zijn LEUSDEN - De U.V.V. is deze week in samenwerking met de stichting Welzijn Ouderen Leusden (WOL) gestart met een ouderen-soos op de maan dagmiddag. Van 14.00 uur tot 16.30 uur is men welkom in De LEUSDEN - De NCVB-afdelin- gen in Leusden-Zuid en -Cen trum houden op dinsdag 10 februari een gezamenlijke bij eenkomst in 't Trefpunt aan de Amhemseweg 75. Deze be gint om 20.00 uur. Als spreek ster is uitgenodigd de dichte res Nel Benschop. Mevrouw Benschop was tot 1981 lerares Nederlands aan het Christelijk Lyceum in Veenendaal. Haar grote bekendheid dankt ze aan haar gedichten die sinds 1967 maatregel. De circulaire over de wachtdagenregeling is pas op 16 december 1986, dus vlak voor de kerstvakantie, bij de gemeente binnengekomen. De volgende dag werd op het ge meentehuis al een spoed- bijeenkomst gehouden met de directies van de Leusdense openbare scholen. Een oplossing voor het pro bleem van de wachtdagen bleek niet direkt voorhanden. Men besloot daarom de minis teriële maatregel als voorlo pige oplossing te hanteren. Om vertraging in de berichtgeving Wolboom aan de Hamersveld seweg 2A. De dinsdagmiddag-soos, die eveneens in De Wolboom wordt gehouden, blijkt een groot succes te zijn. „Het is er vaak druk", aldus de organisatoren. „Als alle leden er zijn is het er zelfs bomvol." Leden betalen twee gulden per persoon of 3,50 gulden per echt paar gedurende tien maanden. Er kunnen allerlei gezellige dingen gedaan worden in de soos, bijvoor beeld kaarten en handwerken. met regelmaat verschijnen bij uit geverij Kok m Kampen. Alle belangstellenden zijn ko mende dinsdag van harte welkom. LEUSDEN - De heer B. uit Rijssen is zijn weekeinde niet goed begonnen. Vrijdagnacht rond 01.45 uur werd hij name lijk op de Horsterweg aange houden. Bij controle bleek B. te veel gedronken te hebben. Een blaastest en een bloedproef waren het gevolg, een njverbod het resultaat. LEUSDEN - Zaterdag 31 ja nuari trad de Amersfoortse band W5 op in jongerencen trum De Geut aan de Zwarte- weg. De tachtig bezoekers zullen dit optreden niet snel vergeten. W5 (spreek uit Dub- b'le you five) is één van Amersfoorts meest belovende popgroepen. Onlangs stond de Flint nog op z'n kop en toen waren ze „slechts" voorpro gramma van Mai Tai. Het Geutpodium stond afgelo pen zaterdag helemaal en uitslui tend in het teken van deze veelbe lovende Funkformatie Een optre den dat van de eerste tot de laatste muzieknoot de toeschouwers m de ban hield. De dansvloer was con tinu gevuld door een enthousiaste massa, die het podium geen mo ment uit het oog verloor, want met name zanger/saxofonist Wout Wantenaar had een perfecte per formance, die het aanzien alleszins waard is. Hoogtepunt in het optre den is een ruim vijftien minuten durende James Brownmedly Met een opvallend gemak wer den de vocale kwaliteiten van de King of Soul geevenaard. Pa< twee zeer uitgebreide toegiften het uitzinnige publiek de h weer richting Amersfoort vertr ken. Toeschouwers, die nog ste meer willen of Lefhebbers die wat voor reden dan ook verhinó waren hoeven niet te wanho: Een vertegenwoordiger van Puddingpopfestival werd na ai m gezelschap van de band ge naleerd. Een terugkeer in Leus lijkt dus mogelijk. te voorkomen werd de school directies verzocht hun mede zeggenschapsraden van het één en ander op de hoogte te brengen. De gemeente heeft nu aan de gemeenschappelijke mede zeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs in Leusden gevraagd wat dit adviesorgaan van de genomen of te nemen maatregel denkt. Het dagelijks bestuur van de GMR heeft in middels al duidelijk gemaakt wat ze van de hele situatie denkt. ,,Te nemen maatregelen zullen de belangen van zowel de on- derwijsgenietenden als van de onderwijsgevenden minimaal, zo mogelijk zelfs helemaal niet, mogen schaden", zo luidt het standpunt van het bestuur van het adviesorgaan. Met de ministeriële maatregel lijkt geen enkel belang ge diend. Met dien verstande dat er wellicht wat meer geld in kas blijft. Het dagelijks bestuur van de GMR is van mening dat de ge meente moet bijspringen waar het gaat om vervanging van zieke leerkrachten. Dat finan cieel bijspringen zal geen bui tenproportioneel beslag leg gen op de financiële middelen? zo meent de GMR. Het GMR-bestuur is wel zo rea listisch dat ze de gemeente vraagt om te garanderen dat tot 1 augustus a.s. bijgedragen wordt in de kosten. Na 1 augus tus zal er als gevolg van nieuwe bezuinigingsmaatrelen moge lijk een heel andere situatie ontstaan. ,,Voor de nieuwe si tuatie zal opnieuw bekeken moeten worden welke maatre gelen de minste schade voor het onderwijs veroorzaken", al dus de GMR. De GMR zegt ver der de gemeente ook graag van advies te zullen dienen met betrekking tot de situatie per 1 augustus, al is het woordje 'graag' in deze context een wat ongelukkige term. De kursussen van Latent Talent mogen zich, gezien de mteresse voor de open dag, afgelopen zondag, wJ grote belangstelhng bhjven verheugen. f LEUSDEN - Zondagmiddag werd in boerderij Groot Krakhorst een open dag ge houden van Latent Talent. Men kon in de verschil lende gebouwen informatie krijgen over de diverse kursussen en ook daadwer kelijk zien wat zo'n kursus inhield. De docenten toonden allerlei materialen, waarmee gewerkt zou worden, zoals quilts en zij deschilderen. De Japanse papiervouwkunst is een geheel nieuwe kursus. Op de open dag kon men zich la ten inschrijven. Vele kursussen waren vol aan het eind van de dag. Vooral enkele nieuwe kur sussen zoals het beveiligen van de woning, gegeven door de rijkspolitie en veldbiologie trokken veel belangstelling. Ook de sport- en spelkursusc lopen elk jaar goed. De kunj yoga is altijd vol. t Er zijn nog vele plaatsen vrijk de volgende kursussen: corsc mentenrecht, lezingen door: taris, bijbelkennis, transvaal talen. Ondanks het stralende vs konden de organisatoren t tevreden zijn over de getoor belangstelling. De daadwerkelijke start van het projekthet oplaten van ballonnen met wensen eraan. LEUSDEN - Op zaterdag 31 januari, de negenennegentig ste sterfdag van Don Bosco, vond in Leusden in Huize Don Bosco de officiële start plaats van het project 'Jongeren- op-tocht'. De Salesianen van Don Bosco willen daarmee de geloofsgemeenschap meer open maken voor jonge mensen en dezen op hun beurt in contact brengen met de gelovigen. De honderdste sterfdag van hun stichter willen de Salesia nen aangrijpen om met jongeren op pad te gaan. Daartoe hebben zij opgeroepen tot een symbolische tocht, waarin jongeren de kans krijgen te laten zien hoe zij vanuit hun geloof leven en hoe zij vanuit dat geloof een impuls vin den tot nieuw leven. Het is niet een eenmalig groots ge beuren, maar een project waaraan twee jaar gewerkt zal worden. De eerste stappen zijn gezet en er zullen er nog veel meer vol gen. Samen op tocht, twee jaar lang met zeer uiteenlopende thema's, met mensen overal vandaan: in de weekends, hap penings en festivals; met jonge ren naar de Derde Wereld en met jongeren uit de Vierde We reld; op alle mogelijke plaatsen zal een en ander plaats vinden: in scholen, parochies, in werk groepen, in centra en natuurlijk gewoon op straat. Het project 'Jongeren-op-tocht' wordt in 1988 afgesloten met al lerlei happenings, waarvan in houd en vorm bepaald zullen worden door wat er tijdens de tocht in twee jaar gebeurd is. Aan bod komen onder meer de volgende thema's: 'durven dro men', 'geloven in de toekomst', 'je geroepen voelen', 'kiezen voor de armen', en 'opnieuw geloven'. De doelstelling van het JOT- project is als volgt omschreven: "Jongeren in kontakt brengen met mensen van de geloofsge meenschap; geloof wekken bij jongeren in nieuw leven voor en door hen: landelijke en re gionale of plaatselijke activitei ten organiseren en materiaal daarvoor aandragen." PROGRAMMA Vanaf half elf werden de deel nemers, zo'n tweehonderd in getal, ontvangen met koffie. Een sfeer van vernieuwde ken nismakingen; oude bekenden, nog jong van jaren, ontmoeten elkaar; hartelijke omhelzingen; verwonderde kreten als 'Hé, ben jij er ook?' Een en ander vond plaats in de grote kantine zaal van 'Huize Don Bosco' aan de Dodeweg. Rond kwart over elk werden de aanwezigen hartelijk welkom geheten door Harrie Kanters die sprak namens de coördina tiecommissie van het projekt. Hij citeerde een uitspraak van Dom Helder Camera: "Als een mens droomt, is het maar een droom; als meerdere mensen dezelfde droom hebben, wordt TOPERVARING In zijn preek hield Adri Ven* zijn gelovig, aandachtig luis rende gehoor toe, dat heti dragen van hoop en verwa:' ting al halverwege een toper ring was. De twee lezingen? gen over het begrip 'berg'. De eerste lezing verhaal over Don Bosco die een dro: vertelde aan jongens en pn| ters over het beklimmen ti een berg, waar op de top afil lei heerlijkheden te beletl waren. De tweede lezing was uit 1 evangelie volgens Lukas verhaalde over de gang van zus, Petrus, Johannes en Jai bus naar de top van de berg! bor. BALLONNEN De offerande was wel van e j bijzondere aard. Iedere aan* zige had een droom genote* op een klein kaartje. Al de dromen werden later op dag bevestigd aan levensgn luchtballonnen, die werden: gelaten. Aan de vinders we gevraagd om er een droom., te voegen. Een destillaat deze dromen zou per telegd aan het landelijk pastoraal ov leg gestuurd worden. Na de heilige mis werd ere( eenvoudige maaltijd ges veerd, waarna de aanwezig een diasene konden bekijk die gemaakt was tijdens e' zendingsreis naar India. Eve eens kon men zich op hoogte stellen van een uitbe ding van de JOT-plannen 1988. Van de gelegenheid ook gebruik gemaakt word om de Bevrijdingstentoc stelling van Huize Don Boscö bekijken. WEEKEND Tijdens het weekend van: maart a.s. wordt aan jonge' vanaf 17 jaar de gelegenh geboden om in gesprek, de hand van muziek, symbol: expressie, teksten en liede: te werken aan de thema'j, 'Durven dromen'. Het weeke wordt gehouden in het centr. 'Jongeren-Op-Weg', in Ass eeb klein plaatsje vlakbij Af doorn. De deelnemerspnjs minimaal 25,-. Inlichting kunnen worden verkregen lefonisch onder nummer 05? 201. 'In dit centrum worden in -' kader van het JOT-project i der nog dne weekends ge ganiseerd: 3/5 april: 'den wereld-weekend'; 15/20 a; vindt er een Taizé-reis pi*3 16/19 april: 'Goede-Week-Al viteiten'. het werkelijkheid". De thema tiek 'dromen' werd tijdens een voorbereidingsweekend op 15 en 16 november jl. gekozen tot onderwerp van de eerste stap van de 'reis'. Tijdens dit weekend waren, zoals dat in de Salesiaanse fami lie heet, 30 plekken aanwezig. Een plek is een plaats die open staat voor jongeren, door hen speciale aandacht en program ma's te bieden. De dertig plek ken zullen de komende jaren hun aanbod duidelijker presen teren, maar ook zullen plaatse lijke groepen in het jongeren pastoraat erbij betrokken wor den. De heer Kanters vertelde zijn gehoor van de verschil lende problemen bij deze voor bereiding: hoe hun droom bijna was uitgedraaid op een nachtmerrie. De droom van ve len was om een jongerenconci- lie te gaan houden. Het is aan het idee van de Franciscaan Louis Bohté, dat dit project de naam JOT zou meekrijgen. Aan het eind van het weekend was duidelijk, dat alle jongeren zich uitspraken om mee op tocht te gaan; ieder had de be reidheid in te haken op de ver schillende initiatieven die ko men gingen; ieder naar eigen mogelijkheid. Een definitieve coördinatiecommissie werd gevormd, bestaande uit Willem van Beek, Hame Kanters, Kees van Luyn en Mana Aelmans. De heer Kanters vertelde zijn gehoor, dat de eerste stap 'dur ven dromen' tijdens de kerst nacht op vijf plekken is gestart. Hij voerde zijn gehoor naar de toekomst: aan het einde van dit project zullen twee groepen uitgezonden worden: een naar de geboorteplaats van Don Bosco, een andere naar Afrika. Tot slot verwelkomde de heer Kanters speciaal de Tamils. Hierop kreeg pater André Asma het woord voor de eigen lijke opening van het project. Hij verklaarde zijn gehoor, waarom het sterven van Don Bosco toch ook reden voor veel opgewektheid en blijheid is; zoveel blijheid zelfs, dat velen hier vandaag feestelijk bij el kaar waren. Hij verhaalde uit een biografie van Don Bosco, dat er op 31 januari 1888 iets merkwaardigs gebeurde: na veel verdnet en huilbuien over het heengaan van de Heilige ging de wereld even stil staan om vervolgens plaats te maken voor uitbundige jubelklanken. Zo werd deze begrafenis een tnomftocht. Ook vandaag kon men elkaar bij de hand nemen; men kon elkaar iets laten zien van zijn ei gen levendige, warme geloof. Hij vertelde, dat vandaag de dag de stem van de jongeren vaak veel te weinig gehoord wordt in de kerk. Jongeren ho ren eikaars stem ook veel te weinig als het over geloven gaat. Van Don Bosco was be kend, dat hij gesterkt werd door zijn dromen. Dromen ga ven precies allerlei problemen aan; allerlei lichtpunten wer den zichtbaar. Maria was zijn gids. Op deze manier dromen zouden wij elkaar moeten le ren. Hij vertelde diep onder de in druk te zijn geweest van het reisverslag van een groep jonge mensen naar India. Op indrukwekkende wijze hebben zij getuigd van het feit, hoe zij zichzelf tegenkwamen, méér nog dan India en zijn bewo ners. Pater André Asma ver telde, dat het zijn droom o.a. was, dat de kerk een uitnodi gend, hartelijk karakter zou knjgen, waar medestanders en tochtgenoten elkaar hun diep ste dromen zouden kunnen ver tellen; waar zij elkaar de ope ningen en lichtpunten zouden kunnen wijzen. DROMEN Een stukie vertrouwen in je me demens; je diepste (soms ge heime) dromen vertellen aan een ander; open onbevangen heid tegenover de gekleurde medemens. Dat waren onge veer de ingrediënten voor een stukje geloofsbeleving in de praktijk. De aanwezigen werd namelijk verzocht om tijdens het draaien van muziek door de zaal rond te lopen. Wanneer de muziek werd stopgezet, was het de bedoeling, dat je je diepste droom vertelde aan de- geen, waar je op dat moment toevallig naast stond; boven dien was het de bedoeling om na het vertellen van je droom iets van jezelf weg te geven. Onze verbazing werd groot, toen we zafen dat men zonder enige aarzeling paspoorten, rij bewijzen en sleutels aan een ander gaf. Bij iedere onderbre king van de muziek kwam een jongere vertellen van zijn of haar diepste wens. Grote in druk maakte het getuigenis van twee Amsterdamse jongens, die vertelden, wat zij in Amster dam hadden beleefd vóór de kerstnachtmis in de binnen stad: vele daklozen, liefdenjk opgevangen aan de éne kant en keiharde prostitutie in de rosse buurt van Amsterdam aan de andere kant. Een Tamil droomde ervan, dat zijn volk ooit nog eens in eigen land als mensen behandeld zou wor den; hij was dankbaar voor de uitstekende opvang in Neder land. Een Vietnamese boot vluchtelinge had kracht ontvan gen om verder te leven doordat God haar gebed had verhoord een vertrouwensfiguur te stu ren, nadat zij zonder enige fa milie gevlucht was. De liefde die God aan haar had getoond, wilde zij doorgeven aan andere jongeren. Na dit wel heel bijzonder ge beuren nam pater André Asma het woord om het 'Werkschrift Durven Dromen' van het JOT- project aan te bieden aan de reeds eerder vermelde Fran ciscaan pater Louis Bohté. HEILIGE MIS Met medewerking van het Jon gerenkoor van de St. Ansfridus- parochie te Amersfoort werd vervolgens door pater André Asma en de KRO-omroeppas- tor Adri Verweij een Heilige Mis opgedragen. Een aantal jongeren had zo zijn eigen ma nier van schuld belijden: enige eenvoudige tekeningen en tek sten werden getoond. Zij gaven fouten van de mensheid aan als: het veroorzaken van zure regen en het vernederen van mensen. Daarnaast echter lie ten zij ook de betere alternatie ven zien: in kracht opgroeien; levend water en vrij ademen. Omdat het voor veel jongeren moeilijk is om schuld te belij den voor het bijbelse idee van zondeval, werd deze manier geprefereerd. De verschillende leestafels bij Don Bosco trokken veel belangstelling. A

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6