aterdag verkoop- xpositie in De Korf Laat die bus niet leeg! De opmerkelijkste hoofdzaken I Commissie ECW vergadert vanavond jeenkomst fei leurstelling bijbel Creatieve avond KPO Achterveld Eenzijdig ongeval op Horsterweg Over auto gelopen Geluids overlast rond Monet Centen kwestie Le&er des Heils Goudvink DINSDAG 10 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 Op 23 januari j.l. vroegen wij de heer F. Ummels ons duide lijk te maken hoe de bedragen, zoals aangegeven in het ver strekte overzicht van repre sentatie 1985 in de brief van het college van 13-1-1987, tot stand gekomen waren. Hij ant woordde ons daarop dat dat niet mogelijk was, aangezien hij dat overzicht zelf gemaakt had en het een vrij willekeu rige indeling was geweest, waarvoor hij zelf criteria had aangelegd. Hoe de wethouder tot de betreffende rubricering was gekomen, was absoluut niet meer duidelijk te maken. „In feite kan het overzicht er heel anders uitzien", aldus de wethouder." *„De door ons bekeken bonnen bleken niet te contro leren op doelmatigheid. Het betrof in de meeste gevallen uitgaven gedaan door de ge meentesecretaris (rookwaren, lunches en dergelijke)." *„De gemeentesecretaris was geen budgethouder van representatie in 1985. Dat was de heer Hermans. Echter, via een werkoverleg op 23-1-1984 trekt de gemeentesecretaris het bestellen van sigaretten, sigaren en broodjes naar zich toe, evenals de controle op de post verversingen, waarvan hij de mede-verantwoordelijk heid opeist en bovendien als nobel doel aangeeft het assor timent drank te willen terug brengen." „In 1985 is er een totaalbe drag van 9654,70 gulden uitge geven aan rookwaren, waar van 4020 gulden in de maan den oktober tot en met decem ber. Een verklaring hiervoor zou, volgens de wethouder, een verantwoord aankoopbe leid kunnen zijn in verband met bijvoorbeeld een op han den zijnde accijnsverhoging. Wij zijn geschrokken van het bedrag dat aan rookwaren in 1985 werd uitgegeven en we kunnen niet ontkomen aan de stelling dat er ook privé ge bruik gemaakt werd van deze uitgaven. De meeste bonnen van rookwaren waren met ge specificeerd, zodat niet te achterhalen was wat er besteld was en waarvoor de bestelling was gedaan." Fons Ummels, wethouder van financiën, bhjkt het vertrouwen van de raad niet aan te kunnen, zo constateerde Leusden '85. *„In 1985 is er, bij nadere controle van de post repre sentatie door de budgethou der, 9566,25 gulden overge boekt naar de post reis- en verblijfskosten gemeentebe stuur. Het betrof hier voorna melijk lunches en dergelijke (5125,35 gulden) en één verga- derweekeinde van het college van B&W. Voor drie dagen en twee nachten werd 4400,90 gulden uitgegeven. Bij con trole van enkele bonnen van lunches en dergelijke, overge boekt van representatie naar reis- en verblijfskosten ge meentebestuur, bleek on verklaarbaar waarom deze uit gaven overgeboekt waren, aangezien de bonnen door één persoon ondertekend waren en bovendien het doel van de uitgave niet werd aangegeven. Vergelijkbare bonnen en uit gaven bleven gewoon ge boekt staan onder representa tie." *„Bij alle door ons ingeke ken bonnen voor lunches en dergelijke was door de bij de inzage aanwezige ambtenaar niet aan te geven voor weix doel de uitgave gedaan was. Het betrof bonnen die door de gemeentesecretaris onderte kend waren en geboekt waren onder zowel representatie, reis- en verblijfskosten perso neel, als onder reis- en ver blijfskosten gemeentebe stuur." *„In 1985 hebben ook B&W uitgaven geboekt onder de post reis- en verblijfskosten personeel." •„Eten: a) lunches en der gelijke totaal 18.744,23 gulden. Geboekt onder representatie en vergaderkosten en ver- blijfs- en reiskosten gemeen tebestuur. Deze uitgaven wer den voornamelijk gedaan in het Ros Beyaart en De Korf (c.q. Monet). b) reis- en ver blijfskosten personeel 27.371,19 gulden. Deze uitga ven werden voornamelijk ge daan bij Verhagen. Totaal aan eten: 46.145,42 gulden." \,Bij de vraag aan de heer F. Ummels hoe we de rookwaren konden terugvinden in het aan ons verstrekte overzicht, kwam als antwoord dat het betreffende bedrag voorna melijk zal zitten onder jubilea en openingen enzovoort. On der het enzovoorts dus. Er staat op het overzicht 19.686 gulden voor jubilea en openin gen enzovoort, waarvan enzo voorts dus ook 9654,70 gulden zou kunnen zijn. We mochten het zelf invullen." 'Op het verstrekte overzicht van representatie 1985 staat: - maaltijden in verband met za kelijke gesprekken en over werk 4459 gulden; -vergader- kosten raad, commissies, be sturen en dergelijke 5314 gul den. Bij navraag bleek dat alle kosten aan verversingen van de raad, commissies en der gelijke werden geboekt onder de post verversingen. Op onze vraag wat voor een kosten het dan wel waren, antwoordde de wethouder dat er ook lunches en dergelijke onder vallen. Volgens de wethouder hadden deze twee onderdelen ook best samengevoegd kunnen worden voor het grootste deel. Of anders gezegd: 9773 gulden aan maaltijden en dergelijke." '„Recepties bij jubilea en af scheid medewerkers 10.042 gulden. Het ging hier voorna melijk om kosten gemaakt voor de jubilea van twee top ambtenaren, waaronder de gemeentesecretaris. Bij na vraag bleken er geen richtlij nen te bestaan in verband met de hoogte van uitgaven voor jubilea. Het representatief ka rakter van deze uitgaven blijft ons onduidelijk." *„We hebben bonnen inge zien, waaruit bleek dat twee ambtenaren op kosten van de gemeente een lunch nuttigden. De relatie tot de representatie is niet aan te geven. De ge meentesecretaris was in dit geval zowel deelnemer als on dertekenaar van de bon." •„Medio 1986 heeft het col lege (na al die jaren...) het pro bleem van deze posten onder kend en er zijn maatregelen genomen (c.q. nieuwe richtlij nen opgesteld) om met name de doelmatigheid van de uitga ven beter te kunnen controle ren en om het alleen-tekenen tegen te gaan." ONDERZOEK HOOGST ONFATSOENLIJK „Wij vinden het dan ook hoogst onfatsoenlijk en een grove vorm van onbehoorlijk bestuur om in eerste instantie zo verontwaardigd en afwijzend te reageren op onze vragen, terwijl het college het probleem op dat moment al volledig onderkende. Raadsleden werd dus relevante informatie onthouden." Verder is de gemeenteraad op een handige manier om de tuin ge leid, zo stelt Leusden '85. Uit het onderzoek werd duidelijk, dat er wel degelijk een relatie is tussen de betreffende posten. „Het totaal aan overschrijdingen op deze vier posten bedroeg in 1985 18.374 gul den." Daarnaast verdraait de over boeking, die bij nadere controle van de budgethouder gedaan is van representatie naar reis- en ver blijfskosten gemeentebestuur (9566,25 gulden), het totaalbeeld van de post representatie, omdat „een groot deel van de overboe king niet te beoordelen is naar de doelmatigheid en in feite onder re presentatie hoorde." Vervolgens constateerde Leus den '85 dat de doelmatigheid van vele rekeningen en bonnen niet te controleren is als gevolg van het ontbreken van de noodzakelijke gegevens: criteria, doel van de uit gaven en specificatie van rekenin gen. „Hierdoor kan de raad zijn controlerende taak met uitvoeren en wordt hem een belangrijk instru ment uit handen genomen", luidt de kritiek. De partij stelt het college, en met name de wethouder van financien, verantwoordelijk voor de gang van zaken. „Het college heeft duidelijk aanwijsbare fouten gemaakt met het uitgeven van gemeenschaps gelden en niet alleen in 1985, maar ook de jaren daarvoor", aldus Leus den '85. „De gemeentesecretaris heeft jarenlang zijn eigen grenzen kan nen en mogen stellen ten aanzien van uitgaven op de betreffende posten. Het college heeft hem die vrijheid gelaten en heeft ver zuimd tijdig maatregelen te ne men. De gemeentesecretaris heeft in deze zijn verantwoor delijkheid niet aangekund, door niet zelf initiatieven te nemen verbeteringen aan te brengen, maar integendeel zolang moge lijk te „genieten" van de boek houdkundige wanorde op deze posten." Naar aanleiding van de scnnx- barende resultaten van het onder zoek, komt Leusden '85 tot een zestal aanbevelingen. Allereerst wil men een onderzoek over de penode 1981-1985 naar de betref fende posten. Dat zou moeten ge beuren door een onafhankelijk deskundig bureau Daarnaast dient de raad regels te stellen en criteria aan te leggen om de doelmatigheid van uitgaven te garanderen en die nen er duidelijke regels vastge steld te worden ten aanzien van onderdelen zoals uitgaven voor ju bilea, het gebruik van rookwaren en het alcoholgebruik. Ook wil Leusden '85 dat er richt lijnen komen waardoor de raad een effectieve controle kan uitoefe nen op de posten, bijvoorbeeld in de vorm van periodieke overzich ten. Als laatste aanbeveling stelt de partij voor om over 1986 een ver gelijking te maken van de uitgaven op de betreffende posten tussen de periode van vóór de nieuwe richt lijnen en de periode na de nieuwe richtlijnen. „Hieruit kan lering ge trokken worden", vindt men. Bij richtlijnen alleen blijft het niet. Leusden '85 verbindt ook een poli tiek verhaal aan de kwestie rond de representatiekosten. „De ge meenteraad is het hoogste orgaan in het gemeentelijk bestuur en het college voert het dagelijks bestuur. Dit gebeurt op basis van een ver trouwensrelatie tussen de raad en het college van B&W. De gemeen teraad geeft door middel vó een begroting de mogelijkheden en het vertrouwen aan het college om uit gaven te doen binnen de daarvoor gestelde grenzen. De vertrouwens relatie vereist dat het college deze uitgaven met zorg en grote verant woordelijkheid doet", schrijft men in het verslag. „Uit de gang van zaken, zoals beschreven in dit ver slag, blijkt dat het college van B&W te Leusden dit vertrouwen echt niet aankan", aldus Leusden '85. „In 1985 en vele jaren daarvoor heeft het college de betreffende posten verwaarloosd, waardoor er onver antwoord werd omgesprongen met gemeenschapsgelden. We kunnen het het beste omschrijven als een boekhoudkundige, finan ciële warboel, niet veroorzaakt door de „gewone" ambtenaar, maar door de „bazen" in het ge heel." ARROGANT „Nog kwalijker is het dat raads leden die daar informatie over wil len hebben met een kluitje in het net worden gestuurd. Wij vinden dat arrogant en zelfoverschattend. Het college heeft in deze zaak het vertrouwen van de raad ernstig ge schonden en op een grove wijze misbruik gemaakt van het (hier en daar aanwezige) vertrouwen." „In deze zaak heeft met name de verantwoordelijke wethouder van financien duidelijk blijk ge geven het vertrouwen niet aan te kunnen. De warboel op deze pos ten is al jaren aan de gang. Indien de wethouder al lang van de za ken op de hoogte was, heeft hij het flink op zijn beloop gelaten. Indien de wethouder niet op de hoogte was, is hij als wethouder flink tekort geschoten. In beide gevallen heeft hij gefaald. Wij vinden dan ook dat de wethouder hieruit zijn conclusies moet trek ken." Ook de gemeentesecretaris, zo vindt Leusden '85, kende zijn ver antwoordelijkheid niet. „In plaats van het nemen van maatregelen om verbetering aan te brengen in deze warboel, geniet de gemeentese cretaris jarenlang van deze situatie en speelt er zelfs een hoofdrol in. Onbegrijpelijk. Wij stellen dan ook voor om maatregelen te nemen te gen de gemeentesecretaris vol gens artikel 102 van de gemeente wet." Dit laatste wordt als volgt bear gumenteerd: ,3ij de bespreking van het rapport van de Bijzondere Commissie hebben wij reeds aan gegeven dat de gemeentesecreta ris vanaf zijn benoeming tot heden in een aantal affaires betrokken is geweest. Indien de raad van Leus den geloofwaardig wü blijven ten opzichte van de inwoners van Leus den, is nu echt de tijd gekomen om daadwerkelijk maatregelen te ne- GROTE GATEN „Leusden '85 wenst niet langer mee te varen met (of in) een schip dat grote gaten vertoond en dat elk moment dreigt te zinken. Daarom stellen wij de raad van Leusden voor 1) de wethouder van finan ciën het vertrouwen op te zeggen; 2) de gemeentesecretaris op non- actief te stellen." In een nawoord benadrukt de partij dat zij de betrokken perso nen aanspreekt op hun functione ren in het gemeentelijke bestuur en in het bijzonder op de manier, waarop de betrokken personen omgegaan zijn met gemeenschaps gelden. „Indien er, zoals in dit ge val, sprake is van grove fouten, dient de raad zijn verantwoor delijkheid te nemen en deze met te schuwen. De fractie van Leusden '85 is deze „representatiezaak" meer dan zat." LEUSDEN - De commissie Economische Zaken, Consu mentenbelangen en Werkge legenheid houdt vanavond een openbare vergadering in de commissiekamer van het gemeentehuis aan 't Erf 1. Deze begint om 20.00 uur. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: verbeterings voorstel De Biezenkamp, beweg wijzering, Job Creation en de leve ringsvoorwaarden GCN. Boven dien wordt er informatie verstrekt over het plan tot aansluiting op njksweg 28 en de stand van zaken in 't Ruige Veld. EUSDEN - „Wat zegt de lel over het omaaan met teleurstellingen?" Daarover spreekt de psychologe Wil Doornenbal uit Driebergen op woensdagochtend 18 februari a.s. in Het Vooronder onder het gemeentehuis te Leusden, op een open morgen van de Vrouwen-Bijbelgesprekskrin- gen. De aanvang is om half tien, de toegang is gratis. Nadere in lichtingen bij Tessa de Ruiter, telefoon 033-940113. Na de inleiding van Wil Doornenbal is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Deze zullen door haarzelf, maar ook door de aanwezigen in groepsverband worden behandeld. De Vrouwen-Bijbelgespreks- kringen zijn zo'n zes jaar geleden in Leusden van start gegaan en heb ben als doel: In een ontspannen sfeer met elkaar nadenken over bijbelse onderwerpen. In die zes jaar is gebleken dat de bijbel voldoende gespreksstof op levert. ACHTERVELD - Donderdag avond zal de K.P.O. Achterveld een creatieve avond verzor gen. Deze zal worden gehou den in D'Ouwe Peerdestal en beginnen om 20.00 uur. Deze avond zal mevrouw Var- LEUSDEN - Bij een eenzijdig ongeval op de Horsterweg, af gelopen zaterdagnacht rond 00.20 uur, werd de auto van de 26-jarige L. uit Leusden totaal vernield. De bestuurder zelf bleef ongedeerd. L. reed over de Horsterweg en moest plotseling remmen voor een overstekend dier. Hij raakte ver volgens in de slip en botste frontaal tegen een boom. De auto moest worden afgevoerd. kevisser uit Hoogland de K.P.O.-dames leren hoe men knipkunst kan beoefenen. Me vrouw Varkevisser is zeer be dreven hierin en men kan veel van haar leren op dat gebied. De deelnemende dames die nen zelf schaar en lijm mee te brengen. Voor het overige ma teriaal zal worden gezorgd. Het bestuur rekent ook deze avond weer op een goede opkomst. LEUSDEN - De heer N. uit de Mariënhove heeft vrijdag aangifte gedaan van vernie- linge aan zijn auto. Onbeken den hadden namelijk over het dak van zijn auto gelopen. De eigenaar vermoedt dat dat m de nacht van donderdag op vnjdag is gebeurd. Voetafdrukken heeft men echter met kunnen vinden Wel enkele deuken tn het dak. LEUSDEN - De problemen rond de geluidsoverlast bij café Monet zijn nog niet op gelost. Wel heeft er een ge sprek plaatsgevonden tussen de eigenaar en de omwonen den. Daar is een aantal af spraken gemaakt. Er wordt nog bestudeerd wat er verder nog voor technische moge lijkheden zijn om de overlast zoveel mogelijk te beperken. „Maar", zo zei de burgemeester vorige week donderdag, „de overlast helemaal terugbrengen tot nul is niet mogelijk." LEUSDEN - Ook de ge meente Leusden gaat een bijdrage geven aan het Na tionaal Geschenk, het ca deau van de Nederlandse bevolking voor prinses Juliana en prins Bemhard in het kader van hun 50-jarig huwelijk. De commissie Algemene Bestuurszaken ging don derdagavond akkoord met een bijdrage van 2 cent per inwoner. Voor Leusden komt dat neer op een totaal bedrag van ongeveer 520 gulden. Die 2 cent per inwoner was een suggestie van de VNG, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. (advertentie) van de oheverfschilderijen, dat zaterdag in De Korf te zien en te koop zal zijn. SDEN - Zaterdag 14 fe- iri is een groot aantal olie schilderijen van tien uur orgens tot vijf uur 's mid- te zien in De Korf. Het om olieverfschilderijen ia totaal zo'n vijftig kun- aars uit eigen land, en uit fcland, Engeland, Belgie tankrijk. ijl van de schilderijen is over- 6nd klassiek, maar er zijn ook nie werken te zien, onder an- airbrushes. De tentoonstelling bezoek zeker waard, de toe gang is gratis. De schilders hebben zich aange- sloten bij een internationaal collec tief, om zo meer aandacht en aftrek voor hun schilderijen te krijgen, waardoor ze beter in htm levenson derhoud kunnen voorzien. Volgens de organisatoren is de vraag naar naturalissche werken, waarbij de toeschouwer direct kan zien, wat het schilderij voorstelt, tegenwoordig weer erg groot. Bo vendien is gebleken, dat het pu bliek in ons land voor dat soort werken graag een plaats in huis inruimt. Die ervanng vloeit voort uit de al in vele andere plaatsen gehouden verkooptentoonstelling, die altijd een groot aantal bezoekers trekt. Die belangstelling is niet alleen het gevolg van het feit, dat er geen entree wordt geheven, maar ook van de aantrekkelijke prijzen, die men voor de schilderijen vraagt. De organisatoren kunnen die lage prijzen handhaven, door lage transportkosten, het buitensluiten van de tussenhandel en de eenvou dige opzet van de tentoonstelling. De schilderijen zijn ook met voorzien van een lijst. Ze worden geleverd op schilderslinnen met een tijdelijk passe-partout. NATIONALE COLLECTE EIND FEBRUARI-BEGIN MAART Steun het geestelijk en maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Geef aan de collecte of stort een bijdrage op postgiro 37071 of bankrekening 70.70.70.171 Stichter William Booth DAMSTRAAT 15,1012 JL AMSTERDAM, TEL. 020-241703, AFDELING VOORLICHTING (TST. 215) Met een beetje geluk kun nen we, in deze tijd van het jaar, in onze tuin Goud vinken verwachten. Ze ko men nu af op de bessen die door de merels en de lijs ters over het hoofd zijn ge zien en nu inmiddels zijn verdroogd. Daarom zijn ze voor de lijsterachtigen nu niet aantrekkelijk meer, maar voor de Goudvink juist wel; ze kunnen nu de zaadpitjes uit de ver droogde bessen pikken. De Goudvink, ook wel Bloedvink genoemd, is een vogel die heel langzaam, maar (gelukkig) heel ze ker, de laatste jaren in aantal toeneemt. Het is een flinke, dikke vogel van de vinkenfamilie, ongeveer vijftien centimeter lang, met een zeer korte, dikke snavel, zwarte kap, kin, vleugels en staart. Opval lend zijn de witte stuit en vleugelstrepen. Bij het mannetje is de borst rozerood en de rug blauw grijs, maar bij het vrouw tje zijn beide grijsbruin. Is het met deze prachtige kleuren een opvallende vogel; verder leven ze nogal verborgen en vallen niet op door gedrag of ge zang. De zang is onbedui dend, zacht en hees en al leen van nabij te horen. Het voedsel van deze fraaie vogel bestaat het grootste deel van het jaar uit een grote verscheiden heid van zaden van hout en kruidachtige planten, maar in de lente eten ze ook graag van jonge knop pen. In streken met fruit boomgaarden en boom kwekerijen is de vogel daarom niet altijd en bij een ieder even geliefd. Daar wordt door het eten en beschadigen van I bloem-en bladknoppen soms aanzienlijke schade aangericht. Vergeleken met andere vinken eten Goudvinken veel meer zaden uit vie- zige vruchten zoals bra- men, frambozen en bes- sen. De broedtijd is lang en duurt van begin mei tot ver in juli. In die periode worden twee en soms ook wel drie nesten grootge- i bracht. Het nest wordt door het wijfje gebouwd in dicht struikgewas in bos- sen, parken, tuinen, boom gaarden en kreupelhout, I meestal twee tot drie me- ter boven de grond. Het is een stevig geheel van twij- I gen, mos en korstmos en bekleed met zwarte haren. Het mannetje verzamelt ook wel wat materiaal, maar laat het bouwen over aan het wijfje. In het nest worden vier a vijf lichtblauwe eieren met violetbruine en een krans 1 van zwartbruine vlekjes gelegd. De broedtijd duurt veertien dagen. De jongen worden zowel met knop- I pen en zaden als met in- sekten gevoerd. G.vanL. r

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5