Commissie wil pacht voor De Hakhorst luidelijk Vervelend Sportief Roken lunst in nisden (1) lunst in ïusden (2) Kunst in Leusden (3) Vertrouwen Taart (1) Taart (2) Taart (3) Belasting op TV (1) Belasting op TV (2) Dialoog Hoofd wat heet optimistisch Afspraak Genoegen 1Genoegen (2) Open of dicht I.P.V.O. Prick DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 loep op Leusden 13 CDA-er Marios Boersen is >g niet helemaal thuis in de litiek. En dat valt ons, eerlijk izegd, best wel een beetje •gen. Zeker als we seffen dat Marios al weer Pn tien maanden in de weer is it het plaatselijke wel en e. Vorige week donderdag, bij commissie Algemene istnurszaken, deed zich een nlijk incident voor. De edele den van de commissie bogen eh over een ambtelijk stok it over hoorwoningen ging. kon geen ondoidelijkheid ir bestaan. Hoewel, Marios dacht er net iets anders over. Halverwege de tekst kwam hij het woordje .woning* tegen. „Gaat het hier no om een hoor- of koopwoning?" vroeg de jonge CDA-er zich hardop af. Enig gegniffel was het gevolg. „Dat is toch doidelijk", antwoordde de notoliste. „Het stok gaat over hoorwoningen." Bij een serie anto-inbraken vorige week werden ook twee politie-agenten ongewild het slachtoffer. Ze moeten het no stellen zonder aotoradio. Het feit dat twee van „zijn jongens" het slachtoffer van de kleine criminaliteit werden, ging adjodant Van Doorn te ver. „Dat maakt de zaak extra vervelend", verklaarde hij in de commissie Algemene Bestuorszaken. Joost de Jongh, o weet wel: die bolleboos van de WD, reageerde alert. „Als het bij mij gebeort", zo stelde Joost, „vind ik het ook vervelend." commissie ABZ. Althans, het was de bedoeling dat het een grapje was. Maar, o begrijpt het al, van een grapje was naowelijks sprake. Zo rond de klok van 22.00 uur wilde onze burgervader wel eens een sigaartje opsteken. Tussen neus en lippen door probeerde hij het geldende rookverbod te overtreden in de geest van „Nu is het wel tijd, dacht ik, voor een sigaartje". „Zo zijn we niet getrouwd", moet Marius Boersen op dat moment gedacht hebben. Hij wees de burgemeester op het rookverbod. „Er is nu eenmaal een afspraak", zei Marius terecht. „Als we nu roken, zal niemand er last van hebben", verweerde Rademaker zich. Jammer, maar het ging niet door. De burgemeester was dan ook een beetje veel boos. „Ik had op z'n minst een sportieve reactie gehad", zei hij nijdig. „Als ik niet mag roken, dan ga ik wel een plasje doen." Toen hij terugkwam, was hij weer zichzelf. „Ik was wat heftig, maar het lag op het puntje van mijn tong", verontschuldigde burgemeester Rademaker zich. Tja, regels zijn nu eenmaal regels. En die gelden ook voor een burgemeester. De burgemeester maakte vorige week een grapje in de Nee, wat dat betreft kan onze burgervader nog heel wat leren 'Het Grote Graaien', 'De Rooie Vrouwen', voordat het kunstwerk zelfs maar op werkehjke grootte (twe i het ontwerp, drie keer het ontwerp?) is uitgevoerd, heeft het al een levenige discussie op gang gebracht, nee onomstotelijk is aangetoond, dat het echt om een kunstwerk gaat. plonst in Leusden. Dat bleek onderwerp, waar het iige over gezegd kan den. Ook deze week weer. Zo was Corri Verduin van mening, dat het ontwerp voor het kunstwerk op *t Erf niets met Leusden te maken had. Het heet 'scrum', en we doen in Leusden niet eens aan rugby', zei zij. Wou, nou', reageerde Joost de Jongh. Harm Offereins reageerde daarop met: 'Akkoord, dat doen we hier niet. Maar voor de rest kun je in dat beeld alles zien, wat hier in Leusden gebeurt', zei hij. Het Grote Graaien', zei Corri Verduin. De Rooie Vrouwen', zei Harm Offereins. Waarmee maar vastgesteld is, dat het ontwerp echt voldoet aan de eisen van een kunstwerk: je kunt er echt alles in zien. laannee was nog geen eind .tomen aan de discussie over 1 kunstwerk. Joost de Jongh, ^ent voorstander van meer t in Leusden, hield een Jvol betoog, dat wethouder t Jameis plotseling afbrak met tóttVraag: TJ heeft de vosjes >nden, meneer De Jongh?', lend op een beeldje bij het leentehuis. ken maar drie rerken in Leusden, r de voorzitter", zei Joost. roordat hij verder kon gaan hij onderbroken door Verduin en Harm eins, die tweestemmig j-». jn: 'En één ervan ben jij, W.' Na enig nadenken beviel typering Corri Verduin kbaar niet. Want zij vulde ir eerste opmerking prompt ^roet: "Beschermd £psgezicht ben jij, Joost.' ^an de tribune klonk daarop het verzoek: 'Joost, kun je 6n gaan staan?' ïn. eerlijk is eerlijk. Ondanks pfeit, dat er mensen zijn die ■veren dat Joost dat al lang ttleerd was: hij bloosde. Joost de Jongh, uitgeroepen tot Beschermd Dorpsgezicht. De gemeente Leusden gaat 'damwand Plaatsen in de udwatergang nabij het Kkelaantje en de •molenstraat. De reden is, dat daar grond verkocht is, waar eigenlijk nog ruimte vrijgehouden moest worden voor een schouwpad. Om problemen met het waterschap te voorkomen, en de bewoners ter plaatse te geven waar ze recht op hebben, wordt daarom zo'n wand geplaatst. Wethouder Fons Ummels kreeg het daarbij over 'allerlei stedebouwkundige foefjes', die de waterschapskosten in Leusden hebben verhoogd. 'Aha', zo concludeerden meerdere commissieleden, 'dat zijn dus de Kunstwerken in de wijken, die we zo graag zouden hebben.' van zijn onderdanen. Van wethouder Jan Wagenaar, bijvoorbeeld. Hij moest het rookverbod ter sprake brengen in de commissie ECW, omdat men met dat gezelschap nog geen afspraken had gemaakt over het al dan niet toestaan van het roken tijdens de vergadering. „De voorzitter rookt niet", zo stak Jan Wagenaar van wal. „Dus ik stel voor dat we allemaal niet roken." Maar zo werkte het ook niet helemaal. Wethouder Jan voelde zich dan ook geroepen om zijn woorden enigszins te nuanceren: „Sorry, u kunt natuurlijk ook beslissen om wel te roken." Zo kenden we hem weer. Er wordt overigens bij ECW niet gerookt, behalve dan in de rookpauze. Slager Fred Timmer raakte dinsdag bij ECW een beetje teleurgesteld. En wel bij de bespreking van de uitbreiding c.q. voltooiing van „zijn" Biezenkamp. De plannen daarvoor zijn al in een ver gevorderd stadium en het één en ander staat dan ook uitgebreid op papier. „Meneer Stein weet er alles van", zei Slager Timmer, waarmee hij zijn vertrouwen in de ambtelijk medewerker duidelijk maakte. Dat had hij, achteraf, beter niet moeten doen. Het vertrouwen werd namelijk ter plekke meteen ontzenuwd. „Dat zegt nog niks", liet meneer Stein in eigen persoon weten. „O, dat zal ik onthouden", reageerde Slager Timmer vervolgens ontgoocheld. Wij vragen ons nu af of meneer Stein dat nou echt meende, of dat hij nog een stukje tekst van het toneelstuk van afgelopen weekeinde citeerde. Harm Offereins leek volgens velen verdacht veel op de schrijver Godfried Bomans, terwijl Joost de Jongh zich afvroeg of hij nu echt zoveel op Harm lijkt. Ook de Sportman van het Jaar zorgde hier en daar voor problemen. Menigeen dacht dat het de broer van onze wethouder Gijs was. Maar als u de kranten afgelopen week goed heeft gelezen, dan kunt u weten dat Gijs zelf ook enorm sportief is. Bij de opening van de sportzaal in Achterveld toonde hij zich nog eens als Superman. U begrijpt het wel, de foto vertoonde een verregaande vergelijkenis met Gijs van Woudenberg, want hij was het ook. Jan Wagenaar leverde weinig problemen op. Hoewel een enkeling er toch biergigant Freddy Heineken in meende te herkennen. Wij vonden hem toch iets meer weghebben van Jantje Koopmans. Een compliment voor onze Jan, zo vinden wij. Jawel, u heeft nog taart van ons te goed. Twee weken geleden toonden wij op deze pagina acht portretjes uit de oude doos. De oplossingen stroomden binnen. En onze lachspieren konden het niet meer bijbenen. Eén van de inzenders herkende in Evelien Blom tv- presentatrice Mies Bouwman. Nou, dat zo nog niets een zo'n gekke hoofdrol voor de CDA- vrouwe Numero Uno wezen. Iemand anders vroeg zich af of het toch niet de zangeres Corrie Konings was. Helaas, dat was dus niet het geval, hoewel Evelien in politiek Leusden toch een aardig deuntje meezingt. De meeste inzenders gingen in de fout bij Corri Verduin. Een overgrote meerderheid van de inzenders herkende in haar de koffiejuffrouw van het gemeentehuis. En, zo hebben we begrepen, dat is een functie die Corri geruime tijd ambieerde. Vandaar misschien de verwarring. Bij Jan Jacobs zat er een addertje onder het gras. U kon kiezen uit a) de broer van Wim Kok; b) Wim Kok zelf of c) Jan Jacobs. In zekere zin is Jan Jacobs een broer van Wim Kok; ze zijn tenslotte partij-broeders. We konden deze uitleg best volgen, maar moesten streng zijn. Alleen mogelijkheid c hebben we dus geaccepteerd. Gert de Weerdt werd nogal eens verward met Allan Boesak. Niet zo vreemd, dachten wij, want beide heren zijn politiek actief. Zij het op verschillende niveaus. Maar het was echt onze eigen Gert. En mocht u zich soms afvragen waarom hij zo somber keek op de foto, wel: socialisten zijn altijd erg serieus bezig. Geen enkel probleem was het plaatje van Good Old Henk Ossendrijver. Deze plaatselijke held, ook wel burgemeester van Achterveld genoemd, was voor iedereen, inclusief de jonge garde, herkenbaar. Gefeliciteerd, Henk. Afsluitend kunnen we concluderen dat onze prijsvraag „Zoals de oudjes zongen" hier en daar problemen op leverde. Toch waren er ook mensen die de juiste naam bij het juiste plaatje wisten te vinden. Waarschijnlijk met behulp van oude Leusder Kranten. Maar dat mocht. Winnaar is uiteindelijk geworden Joke van Loenen, wonende aan de Clarenburg 36 te Leusden. Beste mevrouw Joke, de taart wacht op u. En wel vrijdagochtend zo rond 11.00 uur. Gefeliciteerd en een feestelijke dag. De Lokale Omroep Leusden heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend, om op zeven maart een programma uit te mogen zenden over belasting. In dat programma, dat van vijf uur 's middags tot zeven uur 's avonds zou moeten duren, zou ingegaan worden op de vraag, hoe een belastingformulier moet worden ingevuld. Daarvoor zou Koos Postema opdraven, die twee Leusdense belastingplichtigen 'aan de hand mee zou nemen door het aangifteformulier.' Wethouder Fons Ummels "peilde de meningen' over deze aanvraag, afgelopen maandag in de commissie voor Financieel Beleid en Beheer. Niemand was ervoor. Het was niet typisch Leusdens, er bestaat al een cursus van Teleac, kortom, de commissie achtte zo'n programma overbodig. Op Rob Peek na. "Bent u soms één van die belastingplichtigen?', zo vroeg Peek aan de wethouder. Waarop Fons onvervaard antwoordde: "Nee, ik kan mijn eigen boontjes wel doppen.' Van de publieke tribune klonk daarop: "En die van een ander erbij.' Overigens was de reden, waarom Joost de Jongh niet met de uitzending kon instemmen, een hoe kan het anders bijzondere. 'Ik denk, dat tussen vijf en zeven uur alleen maar mensen kijken, die helemaal geen belastingformulier hoeven in te vullen', liet Joost weten. De kavelverkoop leverde trouwens nog meer moeilijkheden op. De raadsleden hadden het hele pak papier alleen maar in kunnen zien in de Raadskamer, met als gevolg dat een aantal zaken absoluut niet duidelijk was. He heb het ook niet allemaal in mijn hoofd, voorzitter*, zei Joost de Jongh. 'Je hoofd is anders groot genoeg, Joost', merkte Coiri Verduin daarbij op. Waarna Harm Offereins het karwei afmaakte, om in politieke termen te blijven, met de opmerking: 'Ja, maar het is er zo weer uit...' (van de redaktie) LEUSDEN De commissie Fi nancieel Beleid en Beheer wil, dat er pacht in rekening gebracht wordt aan de hui dige gebruiker en mogelijk toekomstige eigenaar van De Hakhorst. De commissie be sloot dat afgelopen maandag. Aanleiding daartoe was een vraag van Rob Peek (Leusden'85), die wilde weten hoe het nu met die pacht zat. In een eerder stadium had het college van laten weten, dat er geen pacht betaald werd, maar dat dat, als de koop niet door zou gaan, ver rekend zou kunnen worden met de aanbetaling die de toe komstige koper, Rob Verduin, heeft gedaan. Het gaat om een bedrag van 57.000,-. Ep Oostra (D66) huldigde het standpunt, dat de pacht- overeen komst, die de huidige gebruiker overgenomen zou hebben, gewoon gehandhaafd zou moeten worden, in af wachting van de verdere be sluitvorming. Corri Verduin (PvdA) wilde weten - ze heeft die vraag trou wens al eerder gesteld, en nooit antwoord gekregen - hoeveel pacht er nu over 1986 ontvangen was. Overigens vonden Ep Oo stra en Corri Verduin, daann gesteund door Joost de Jongh (WD), het onzin wat het col lege stelde over de verreke ning van de pacht met de ge storte aanbetaling. De gebruiker houdt de transactie niet op, de raad, en vooral het college van houdt dat op. Het college heeft de schuld van alle vertraging. Als er betere voorstellen wa ren geweest, onder meer over de pacht, dan was dit allemaal met nodig geweest, zo hield Corri Verduin wethouder Ummels (dbA) voor. Joost de Jongh sprak zich niet zo nadrukkelijk uit over de schuldvraag. Maar wel stelde hij overduidelijk, de bewering van het college eveneens on zin te vinden. 'De gemeente heeft niets te verrekenen met een aanbetaling, een waar borgsom. De gemeente zou daar pas aanspraak op kunnen maken, als de andere partij, in dit geval de heer Verduin, on gebreke zou blijven. En daar is geen sprake van. De enige die in gebreke blijft, is de ge meente,' zei hij. Waarna Com Verduin het nog scherper stelde met: 'als het niet doorgaat, kunt u een schadeclaim van de andere partij verwachten.' Ep Oostra onderschreef die visie. Tevens adviseerde hij, de pachtovereenkomst met de voormalige pachter (Rob Bou wer, red.), 'en die overgeno men is', eens nader te bekij ken. 'U moet Of pacht laten be talen, óf de koopovereen komst beëindigen', aldus Oo stra. Het ligt er altijd z hoe je de dingen uitlegt. Zo kan men zich de vraag stellen, wat eigenlijk optimistisch is. Aanleiding tot deze bescheiden overdenking, is de discussie over de begraafplaats in Leusden, een serieus onderwerp, waarover grappen niet op hun plaats zijn. Maar ja. Wat blijkt? Het tekort in de exploitatie hangt direct samen met het aantal begrafenissen, dat jaarlijks plaatsvindt. In de opzet, zoals het college van B&W die heeft gemaakt, wordt uitgegaan van zo'n dertig begrafenissen per jaar. "Dat is veel te optimistisch', vond Ep Oostra Dat we maar lang, én veel, aan het exploitatietekort mogen bijdragen, denk je dan, als toeschouwer bij zo'n discussie. Het onderwerp, dat - voor de zoveelste maal ter sprake was, was De Hakhorst. En hoe het nu zat met het verrekenen van de terug te betalen subsidie. H bent uitgegaan van honderd procent, en het is tachtig procent geworden', hield Corri Verduin wethouder Fons Ummels voor. Die antwoordde: 7a, maar stel dat ze boos geworden waren, en hadden gezegd: je betaalt alles terug.' 'Ja, en dat hadden we verdiend', reageerde Corri Waarop de wethouder zelf boos werd, en zei: Tk heb een afspraak, om half elf.' Hij doelde daarbij op de rookpauze, die zich tegenwoordig in Leusden in een toenemende populariteit mag verheugen. De wethouder had een afspraak met Willem II. Wethouder Fons Ummels heeft een gewoonte, die verschillende raadsleden nogal hindert. Terwijl iemand een betoog houdt, pleegt de wethouder, als hij het daarmee eens is, dat betoog met instemmende opmerkingen te doorkruisen. Harm Offereins ondervond dat onlangs weer eens. Hij wilde iets zeggen over de gang van zaken rond de verkoop van kavels, waar de wethouder weer eens doorheen bromde met zijn, inderdaad opmerkelijk sonore, stemgeluid. Mag ik uitspreken, voorzitter', vroeg Harm. Ik bevestig alleen uw woorden', antwoordde Fons. Waarop Harm zei: 7a, meneer de voorzitter....' Maar verder kwam hij niet, vanwege de volgende interruptie van Fons: *En u vindt dat hinderlijk.' 'Ja, dat vind ik', zeiu Harm. Maar voordat hij zijn verhaal kon vervolgen, was de wethouder hem weer voor met: 'Gaat u door...' Hetgeen gebeurde. Rest de vraag, of Harm Offereins het mogelijk óók als hinderlijk ervoer, dat de wethouder het met hem eens was. Ep Oostra: Regeren is vooruitzien, feilloos in het Frans. "Regeren is vooruitzien', zei Ep Oostra van de week tijdens een commissievergadering, terwijl hij het had over de kredietoverschrijdingen bij de Achterveldse sporthal. "Maar dat moet ik natuurlijk in het Frans zeggen', voegde hij daar, de herkomst van dat gezegde indachtig, aan toe. "Doet u dat dan eens, meneer Oostra', riep wethouder Fons Ummels wel een beetje uitlokkerig - daarop. Teeeh, gouverner, c'est prévoir', zei Ep Oostra daarop feilloos. Waarop Fons Ummels dit kleine intermezzo afsloot met: Hat doet me dan toch weer genoegen, dat dat lukt.' Dat genoegen van Fons Ummels wordt begrijpelijk, als men zijn eigen voorkeur voor dure woorden kent. Zo sprak Fons bij een voorstel, dat een eerder gemaakt foutje recht moest breien, de woorden: Hat is een omissie.' Hat wil zeggen: iets vergeten hebben', voegde hij daar even later aan toe. "Sorry, dat ik zo'n duur woord gebruikte', volgde daar weer op als mededeling. Waarmee maar weer eens is aangetoond, dat Fons de beroerdste niet is, en zeker nooit te beroerd om iets te adstrueren. De algehele opschudding, die onze minister van welzijn en volksgezondheid - het woord 'cultuur" heb ik op eigen gezeg met betrekking tot dit persoon maar geschrapt - weer heeft veroorzaakt, mag er zijn. Nooit geweten, dat ons volk, in het overwegend protes tantse koninkrijk aan de Noordzee, zo cultuurminnend was. Er kan nog geen schilde rij van Mondriaan de grens over, zo hjkt het wel, of de rapen zijn gaar. Nu is het natuurlijk wel zo, dat ten aanzien van dat 'cul tuurminnend', kwade tongen al weer hebben beweerd, dat al die bezoekers aan het Open Luchtmuseum in Arnhem, het afgelopen weekeinde, zich de kans op een gratis visite niet hebben laten ontnemen. Maar ja, wat is gratis. Daar bestaan natuurlijk ge heel verschillende gedachten over en, naar ik begreep, in Leusden al helemaal. Roken, drinken, eten. Dat blijken plotseling toch zeer re presentatieve bezigheden te zijn, waarbij, zo valt te vrezen, de representativiteit hem niet zit in de wijze waarop het ser vet wordt omgeknoopt, en het bestek netjes van buiten naar binnen wordt gehanteerd, dan wel in de vraag waar de reke ning naar toe moet. Een eigenaardige gedach- tengang, waarvan overigens nog valt op te merken, dat die meer opgang doet, dan moge- lijk vermoed wordt Immers, wie tussen de middag m alle mogehjke lunch-gelegenhe- den het geklungel en gehan nes met bonnetjes beziet, kan haast niet anders dan conclu deren, dat de Staat der Neder landen op zich een heel eet- circuit in stand houdt. Inclusief BTW. Toch vraagt een mens zich wel eens af, of dat allemaal maar kan. En wat voor indruk dit soort dingen op de mensen maakt. Zo kan ik me persoonlijk moeilijk aan de indruk onttrek ken, dat als het Leusdense ge meentehuis in het Open Lucht museum had gestaan, een aan zienlijk aantal Leusdenaren zich aanzienlijk minder druk had gemaakt over de moge lijke sluiting van dat museum. Een sluiting van dat museum had dan ongetwijfeld naar de mening van een fors aantal Leusdenaren, op z'n minst één gelukkige bijkomstigheid ge had...

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13