Boeiend muziekspel van Viktoria Spans en Ernestine Stoop \tl lil 11J Wereldprimeur in Groot Krakhorst: Buurtweg V m Concert Relicon in Hakhorst Knutselen in Moespot DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Op zondag 8 februari vond onder auspiciën van de Culturele Raad Leusden Groot Krak horst een zeer bijzonder optreden plaats. Viktoria Spans, mezzo-sopraan van formaat, bracht Leusden een primeur: nog nooit eer der werden, althans voor zover bekend, woorden van het Noorse scheppingsverhaal verklankt op déze toonzetting. De harpiste Ernestine Stoop begeleidde de zangeres. Rond half drie werden de aan wezigen - een veertigtal - welkom leheten namens de Culturele Raad ,eusden. Verontschuldigingen AANGEPAST yerden aangeboden voor het ge wijzigde programma. Gepland was tamelijk voor deze zondag een iptreden van de harpiste Emily leyens en de fotograaf-violist Hans joedijn. De weinige bezoekers ouden géén spijt krijgen van deze injziging. Op boeiende en indringende njze bracht Viktoria Spans een ge varieerd programma van oude volksliederen. Geraffineerd harp spel vormde een perfekte begelei ding. Een ademloos luisterend pu bliek was de beloning voor deze topprestatie. Gezongen werd een repertoire van IJslandse en Schotse liederen: de solo's die de harpiste ten gehore bracht, vinden hun oorsprong in Wales. Op duidelijke wijze werden de diverse nummers geïntrodu ceerd door Viktoria Spans, die zelf een Reykjavikse is. Het mooie, warme mezzo-so- praan-geluid was met alleen pre cies aangepast aan de grootte van de uitvoeringszaal, maar ook aan de begeleiding. Beschaafd piano met zeer grote spanningsopbouw enerzijds, afgewisseld met gema tigde forti anderzijds. Storend was, dat enkele snaren van de harp nogal eens ongewenste resonan ties veroorzaakten. Een duurder in strument is misschien de oplossing voor dit probleem, tijdens de soli voor harp bleek, dat Christine Stoop over veel techniek, vaardig heid en muzikaliteit beschikte. Voor de échte fijnproevers zij vermeld, dat de verklankte liede ren deels originele composities betroffen van Ank van Campen, deels van Ann Griffiths. De teksten werden gezongen volgens oude uitspraak. Zo kon naar een stuk traditioneel „Gaelic" geluisterd worden en een stukje Schotse ge schiedschrijving uit Wyntoun's „Cronykil of Scotland". Eveneens van Schotse ongine was een gezongen brief van konin gin Mary aan de graaf van Bothwell. Voor het laatste Schotse werkje werd een keuze gemaakt uit „Mu- sica Scotia", een anoniem werk uit de zestiende eeuw. PRIMEUR De pnmeur, zeg maar wereldpri meur, behelsde een vertolking van op muziek gezette teksten uit het Noorse scheppingsverhaal, luspa". „Vó- Een tekst die vergelijkbaar is met de eerste woorden van Gene sis. Over oude, geleerde mannen van vroeger handelde het nummer „Fyrri man, er fraedin kunnu". Een zeer oud liefdeslied werd vertolkt onder de naam „Manjeg big mey". Een oude ballade van waarschijn lijk voor het jaar 1000 was de tekst „Eitt sm fór ég yfir Rin", een tocht op een lelieblad over de Rijn bezin gend. „Keisari maetur mann" is een heldenlied over keizer Frederik Barbarossa. „Bibi og blaka", een oud wiegeliedje en „Austan kal- dinn" vormden de laatste twee nummers van het programma. HARP Ernestine Stoop bracht twee num mers als soliste, beide van de com ponist Ann Griffiths: „Beth yw'r haf 1 mi?" en „Y Delyn Aur", achtereen volgens de zomer en een gouden harp bezingend Vergelijking met andere uitvoe renden van dit soort repertoire is moeilijk. Aanbevelenswaardig is het optreden van deze twee musi- cae zeer zeker. LEUSDEN Tijdens de ver gadering van de Werkgroep Naamgeving wegen kwam de vraag naar de historische bete kenis van de Buurtweg: de ver bindingsweg nissen de Doornsegrindweg en Leus den-Zuid. De heer G. van Leeuwen was bij deze vergadering met aanwezig, terwijl hij het zoals gewoonlijk weet. Vandaar bij deze: „De Buurtweg was de ver bindingsweg tussen de ver schillende buurten. In dit geval Bavoort en Oud Leusden. De weg heeft namelijk niet altijd zo gelopen als nu. Vroeger boog hij af voor de vogelplas, de latere droogmalerij, en kwam uit bij Oud Leusden. Het laatste stukje van de tegen woordige Buurtweg heette dus oorsprongelijk geen Buurt weg." De voorgestelde naamswij ziging in Waterloo weg vindt de heer Van Leeuwen „een mooie oplossing". Links de Fransman Jean-Pierre Rudolph op viool en rechts de Ier Rodney Cordner op gitaar. Komende maandag geeft dit tweetal een concert in Leusden. LEUSDEN - De stichting Reli con houdt op maandag 16 fe bruari een concert in De Hak horst aan de Waarden 25 te Leusden. Het betreft een op treden van het duo Rodney Cordner Jean-Pierre Ru dolph. Toegangskaarten kos ten 7,50 gulden en zijn te re serveren bij mevrouw Annie de Weerd-Van Leeuwen, tele foon 033-94.10.25. Rodney Cordner en Jean-Pierre Rudolph werken al emge jaren sa men. Een Ier en een Fransman, die een uiuek repertoire van Iers-Kelti sche folkmuziek op een prima ma nier vertolken en die folkmuziek zien als de vrolijkste muziek die er bestaat. Ierland is een land waar je in elk café een folkmuzikant kan horen spelen. Rodney Cordner daarente gen treedt het meest op buiten de grenzen van zijn geboorteland, waar hij een heel eigen pubhek heeft opgebouwd. Elk concert wordt zorgvuldig afgestemd op het pubhek, maar er zijn twee kenmer ken die voor elk optreden gelden: de vrolijke spontaniteit en daar naast een boodschap die mensen aan het denken zet. Jean-Pierre Rudolph, de andere helft van het duo, valt op door zijn muzikale veelzijdigheid. Hij be speelt diverse instrumenten, waar onder de viool, de Quit en de gitaar. Het tweetal heeft een grote bron van inspiratie gevonden m het ge loof. Cordner en Rudolph hebben herhaaldelijk op de grootste Euro pese gospelfestival als Greenbelt en Flevofestival gespeeld- Voor meer informatie over het concert m Leusden kan men bellen naar 033-94.10.25. ACHTERVELD - De Hobby club De Klont houdt vrijdag avond weer een knutsel- avond. Deze avond is toegan kelijk voor de kinderen van 6 tot 12 jaar. De knutselavond wordt gehouden in de Moes pot van 19.00 tot 20.30 uur. De kosten bedragen 1,50 gulden. Er zal deze avond onder meer ge werkt worden met gips en hout (broodplankjes en sleutelrekjes). waar de omwonenden een bijt had den gehakt in het ijs van de sloot en vast met emmers water het vuur trachtten te blussen. Ook de Brandmeester van Leus broek werd gewaarschuwd. Maar toen die was aangekomen, konden ze aleen nog de gloeiende resten doven. De Eembode vermeldde onder meer: "....de Huisgenoten konden allen nog gered worden; van de inboedel verbrandde alles waaronder twee geiten, emge ko nijnen en kippen. De brandweer bepaalde zich tot het nathouden van de werkplaats, waarin vele verfstoffen geborgen waren, deze bleef gespaard...." ONTHEFFING Dat Leusden een brandweer en een brandspuit had was met te dan ken aan de burgemeester die hier omstreeks 1827 dit ambt be kleedde. In die tijd nam koning Willem 1 een Koninklijk Besluit dat alle gemeenten voortaan over brandblusmiddelen moesten be schikken. Een jaar later schreef de burgemeester een brief aan de Ge deputeerde Staten van de provin cie Utrecht waann hij vroeg om ontheffing van dit Koninklijk Be sluit. "Immers", zo schreef hij, "wij zijn een kleine landelijke gemeente met een groot landelijk oppervlak en weinig huizen. Wij kunnen lang niet alle mensen bereiken met een draagbare spuit (zoals die toen gangbaar was). Bovendien, wan neer we toch op tijd bij de brand aanwezig zijn, is er veelal geen wa ter Later benep de burgemeester zich op de brandspuiten die aan wezig waren op enkele buiten plaatsen en op de brandweer van het nabijgelegen Amersfoort. Het mocht echter allemaal met baten: de Gemeente moest aan het Besluit voldoen en er werd in 1830 een draagbare handbrandspuit aange schaft, compleet met vier emmers en twee lantaarns. Deze aanschaf sloeg een gat in de gemeentebe groting van 92,61^2 gulden. De spuit werd ondergebracht bij de smid die, samen met enkele van zijn buren, deel uitmaakte van de geoefende brandweerploeg. Een lid van het gemeentebestuur was Brandweercommandant Dat een T-^ede brandwppr<?Duit Brandweer We weten nu al het een en ander ver het ontstaan van Hamersveld hoe men daar een lange reeks ui jaren de kost verdiende, maar e hebben er tot nu toe nog weinig u\ gezien; we staan nog steeds Dor de ingang van Heiligenberg, et emge wat we van hieruit kun- in zien, tussen de bomen door en Dven de struiken uit, is het puntje n de torenspits van de kerk. Gaan we de wandeling voortzet- n, dan is het eerste wat we tegen- >men, het aan de rechterzijde van weg gelegen witte huis. Het huis eet Madellage en wordt bewoond oor de huis- en rijtuigschilder, ooral door dat laatste heeft hij ote beroemdheid verworven in hele omgeving. In de wijde om trek njden maar weinig koetsen en rijtuigen die niet door hem zijn ge schilderd. Hiervoor staat achter de woning, naast de eigenlijke schil derswerkplaats, een speciale werkplaats voor rijtuigen. Deze werkplaats is voorzien van vensters zo groot als kerkramen, die zorgen voor voldoende licht, een schoongeboende stenen vloer tegen stof en wanden zonder ri chels. Er ligt in die werkplaats min der stof dan bij menig huisvrouw op de schoorsteenmantel. Toen in 1909 door de firma Nef- kens de eerste auto werd gebouwd welke, blijkens het kentekennum mer, de tweede auto was in de provincie Utrecht, werd deze ge lakt in die werkplaats, met de kwast en zelfgemaakte lak, glim mend als een spiegel. FLINKE HANDEN De eigenaar van dit bedrijf is in 1884, op 25-jange leeftijd, vanuit zijn geboorteplaats Scherpenzeel naar Hamersveld gekomen om daar met zijn vakmanschap en een paar flinke handen te trachten een bestaan op te bouwen. En dat lukte wonderwel. Al spoedig had hij het vertrouwen van de bewoners van de vele buitenplaatsen en weinig jaren later was het eenmansbe drijfje uitgegroeid tot een bedrijf met 15 knechts. Maar het bleef niet alleen maar schilderen. Hij maakte deel uit van de Gemeenteraad, het Kerkbe stuur en als mede oprichter van het Groene Kruis was hij van deze ver eniging de tweede secretaris. Het bedrijf is niet begonnen in het fraaie witte huis dat er nu staat. Toen was het een boerderij. Maar op een koude nacht in januan 1901, begonnen als een eenvoudig schoorsteenbrandje, sloegen in korte tijd de vlammen uit het neten dak. De bewoners konden zich maar amper in veiligheid stellen. De buurman rende op zijn klompen naar het Gemeentehuis, waar de brandspuit stond en de Brand meester woonde. Het paard werd haastig voor de spuit gespannen en in een draf ging het naar de brand, geen overbodige luxe was, blijkt als rond de eeuwwisseling in een penode van vijftien jaar zich zes tien grote branden voordoen. De oorzaken waren hoofdzakelijk lekke schoorstenen en hooibroei. Organisatorisch is er nu, in 1930, nog maar weinig veranderd bij de brandweer van Leusden. De vrij willige brandweerlieden wonen allen in de directe omgeving van het Gemeentehuis, waar nu de spuit is ondergebracht. Het zijn hoofdza kelijk mensen die hun werkzaam heden bij huis hebben, dus altijd bij de hand zijn, zoals de snud, de fietsenmaker en dergelijke. Op de dakkapel, boven de ingang van het Gemeentehuis, is een luidklok aan gebracht die geluid moet worden bij brandalarm om de brandweer lieden te waarschuwen. Het grote verschil met de brandweer van vroeger is dat ze nu, sinds 1926, beschikken over een echte brand weerauto. DUBBEL WOONHUIS De huis- en rijtuigschilder bleef, na de ramp van de brand, niet bij de pakken, in dit geval de ashopen, neerzitten. In de plaats van de ver brande boerdenj werd, door een plaatselijke aannemer, in enkele maanden het nante en ruime huis gebouwd dat er nu staat. Het is een dubbel woonhuis. Het rechter- en tevens grootste gedeelte is voor de schilder en het linker gedeelte is nog een, zij het wat kleinere wo ning. Niettegenstaande zijn gevor derde leeftijd heeft de stichter van het bedrijf nog altijd stevig de touwtjes in handen, bijgestaan door drie zoons, die allen in vakman schap de voetsporen van hun vader volgen. In 1925 werd m de linkerwoning van Madellage het Groene Kruis gevestigd, waarbij de wijkverple ging werd verzorgd door enkele zusters diaconessen die daar ook woonden. Recht voor ons maakt de weg een haakse bocht naar links en m die bocht zien we de duiventil staan van de Heiligenberg. Deze is iets kleiner dan de til die we zagen bij de Treek en in plaats van zeshoe kig, zoals die van de Treek, is deze vierkant. De opzet is echter de zelfde: ten alle tijden de beschik king te hebben over een voorraad eieren en jonge vogels. En niet in de laatste plaats om de vruchtbare mest. Naast de duiventil ligt een boer denj Princenhof. De herkomst van die naam is onduidelijk. Er bestaan vele vergissingen, maar die zijn geen van alle recht duidelijk of waarschijnlijk. Zo zou er, bijvoor beeld, hier eens een of andere prins overnacht hebben. Na nog geen honderd meter maakt de weg weer een haakse bocht, maar nu naar rechts. In die bocht staat het grote, witte huis van de gemeentesecretaris. Aan beide zijden is de weg beplant met een rij eikenbomen, rechts weilanden zover het oog reikt en links hier en daar een woning. Aan het eindevan de weg komen we in het eigenlijke Hamersveld. Daat staat de dokterswoning, zijn de smederijen, het Gemeentehuis, de café's en de bakkerijen. Maar dat is een verhaal apart. Daarover een volgende keer. Noot: De duiventil naast Princen hof staat nu in het openluchtmu seum te Arnhem. Het gemeentehuis. (Tekening: A. van Leeuwen) Het concert mocht zich in een matige belangstelling verheugen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5