I 'Consument heeft vaak een verkeerd beeld van het reisbureau' Ideaal voor watersporters, wandelaars, klauteraars en cultuurminnaars Bergsport vakanties verantwoord avontuur Bert Kuipers van Leusdens 'Holiday Feeling': Najaarsvakantie in Ohrid aan Macedonisch bergmeer: DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 reportage LEUSDEN - „De gemiddelde Nederlander heeft een ver keerd beeld van het reisbureau," aldus de stellige overtui ging van Bert Kuipers. De heer Kuipers weet waar hij over praat want hij zit al 20 jaar in het reisvak. Begonnen als medewerker achter de balie van een reisbu reau, heeft de heer Kuipers nu zijn eigen reisbureau Holi day Feeling in het Leusdense winkelcentrum „Hamers hof'. Uit eigen ervaring weet de heer Kuipers dat de Neder lander voor dezelfde vakantie meestal goedkoper uit is dan de burgers uit andere Europese landen. „Alleen de Engelsen halen misschien ons zelfde prijspijl," zo meent de Leusdense reisbureau-eigenaar. door Frits van Breda Bert Kuipers kan beschouwd worden als een autoriteit als het gaat om reizen. Als één van de eersten kwam de heer Kuipers zo'n tien jaar geleden in het bezit van een officieel erkend Staatsdiploma voor het reiswezen. Met het di ploma in zijn zak solliciteerde de heer Kuipers vervolgens bij de Na tionale Vakschool voor het reiswe zen in Leiderdorp. Zes jaar lang werkte Bert Kuipers als docent op deze middelbare vakschool voor het reisbedrijf. Toen de gelegenheid zich voor deed om in Leusden een eigen reisbureau te starten, greep de fa milie Kuipers deze kans. FRITS BOM Het zit de heer Kuipers en zijn medewerkers in het Leusdense reisbureau danig dwars dat de ge middelde Nederlander een volko men verkeerd beeld heeft van het reisbureau. „Fnts Bonj heeft aan deze nega tieve beeldvorming erg bijgedra gen," aldus de heer Kuipers, die niet onder stoelen of banken steekt dat de Nederlandse reiswereld erg ongelukkig is met de programma's van Frits Bom. „De heer Bom geeft een zeer eenzijdig beeld van de feiten. Hij weet veel beter. Bom is zeer goed geïnformeerd, hij geeft er echter de voorkeur aan om op demagogi sche wijze zaken aan de orde te brengen. Hij speelt daarmee in op de instincten van het grote pu bliek," aldus de reisbureaudirek- teur. Bert Kuipers wil dan ook niets lie ver dan uitleggen, hoe het er in de werkelijkheid precies toegaat. OVERBOEKINGEN De meesteklachten die Frits Bom in de afgelopen zomer op het scherm heeft laten zien zijn terug te voeren tot het fenomeen van „over boekingen", zo luidt de verklaring van de heer Kuipers. Hoe kan het gebeuren dat een vakantieganger op de plaats van bestemming aankomt en te horen knjgt dat zijn kame^ al aan ,eeti ander is gegeven? Volgens de heer Kuipers is dit bijna nooit de schuld van het reisbureau of de tourope rator. De gang van zaken is als volgt. Nederlandse touroperators reizen de hele wereld af om voor de Ne derlandse vakantieganger aardige reisbestemmingen te zoeken. In vrijwel alle Europese vakantielan den boekt de touroperator in di verse hotels kamers voor de te ver wachten aantallen vakantiegan gers. De afspraken worden altijd bekrachtigd door een kontrakt dat de touroperator met de hoteleige naar sluit „De praktijk is, dat de Neder landse touroperator meestal de laagste pnjzen weet te bedingen. Ze moeten wel, want de concur rentie in Nederland is moordend. Verder is het zo dat de Nederlan der erg prijsbewust is. Voor een lage prijs wil men dan ook nog een goede kwaliteit," maakt de heer Kuipers duidelijk. Bij onze Oosterburen is die situa tie totaal anders. Een Duitser wil in de eerste plaats een topkwaliteit en is ook bereid, daar voor te betalen. „Een Duitser betaalt vaak tien pro cent meer voor dezelfde reis die we in Nederland aanbieden", zo weet Bert Kuipers uit eigen waar neming. VODJE PAPIER Soms lijkt een kontrakt dat tus sen de reisorganisator en de hotel eigenaar is gesloten niet veel meer waard te zijn dan een vodje papier. Vooral m het hoogseizoen komt het regelmatig voor dat een hoteleige naar ,zijn kamers vpor een betere prijs kan slijten dan hij is overeen gekomen met de Nederlandse touroperator. Het kontrakt wordt dan simpel weg vergeten en de beter beta lende reiziger krijgt de kamer. „Een hoteleigenaar wegens kontraktbreuk voor de rechter sle pen is ondoenlijk. Er zou daar een internationale wetgeving voor moe ten zijn," zo meent de heer Kuipers. Het enige dat een reisorganisatie overblijft is, om de betreffende reis uit het programma van het volgend jaar te schrappen of een hotel te zoeken waarin men meer vertrou wen heeft. Kuipers wijt een deel van de pro blemen aan het feit dat de Neder landse reizen eigenlijk te goed koop zijn. De verleiding voor een hotelier is erg groot om ondanks een gesloten kontrakt zijn ruimte voor een betere prijs te verkopen als iemand een mooie aanbieding maakt. Zo op het oog lijkt het erg gunstig voor de Nederlandse reiziger om te weten dat hij erg goedkoop uit is door via een Nederlands bureau zijn reis te boeken. Men moet zich er echter meer bewust van worden dat er ook een nadelige kant aan de zaak zit. On der de grote prijsdruk is er juist in het afgelopen jaar een fors aantal touroperators failliet gegaan. „Meer dan in enig ander jaar," al dus de heer Kuipers. Het is maar goed dat de Neder landse reiswereld een garantie fonds m het leven heeft geroepen. Een ieder die een reis heeft ge boekt bij een bureau dat bij het garantiefonds is aangesloten kan er verzekerd van zijn dat bij faillis sement de reissom terug betaald wordt. Het garantiefonds heeft het afgelopen jaar voor miljoenen gul dens bij moeten springen om gedu peerde reislustigen schadeloos te stellen. KWETSBAAR De hele reiswereld is een uiterst kwetsbaar wereldje. Eén vliegtuig kaping leidt tot een stroom van an nuleringen voor vliegreizen. Een bomaanslag in Parijs doet veel mensen besluiten om toch maar niet dat korte vakantietripje naar de Franse hoofdstad te maken. De problemen in Libanon zijn er de oorzaak van dat de reiswereld de reizen naar andere landen in het Midden Oosten wel bijna kan ver geten. Nog vers in het geheugen ligt de ramp in de Russische kerncentrale, voor veel reisorganisaties een ge voelige klap. Niet alleen werden reizen naar Oost-Europa geannu leerd, ook reizen naar landen als Oostenrijk en Italië bleek ineens niemand veel trek meer te hebben. „Uit morele overwegingen en ook wel onder druk van de consu mentenorganisaties accepteren de Nederlandse touroperators de an nuleringen meestal. Dat de verlie zen die daabij geïncasseerd wor den, gigantisch zijn, is duidelijk", aldus de heer Kuipers. TER PLEKKE Het is onjuist om te denken dat reisorganisaties niet altijd op de hoogte zijn van hetgeen de consu ment aan zal treffen op zijn reisbe- stemming. „De touroperator is via inkopers altijd ter plekke geweest om de situatie te bekijken. Dat in de reis gids niet altijd alle details terug te vinden zijn komt, omdat copy- wnghters de folders maken. Ze proberen dan het produkt zo mooi mogelijk te verkopen, zo luidt de verklaring van de reisbureaudi- rekteur. Het reisbureau beschikt echter in alle gevallen wel over de gede tailleerde informatie over de gepu bliceerde reisbestemmingen. In de meeste reisbureaus beschikt men niet alleen over uitgebreide hand boeken met de juiste informatie, men heeft vaak ook de mogelijk heid om via viditel de gewenste informatie te verkrijgen. „Het is een hardnekkig misver stand dat een reisbureau iets in rekening brengt voor de geboden service. Of men nu rechtstreeks bij een touroperator boekt of men loopt binnen bij een reisbureau, de reissom wordt er niet hoger of la ger door. Men heeft bij het reisbu reau echter het grote voordeel dat de man of vrouw achter de balie de beschikking heeft over vrijwel alle aanbiedingen in de reiswereld en daar dus een goede keus uit kan maken. Verder kan men dan ook nog eens geheel gratis alle gewenst in formatie knjgen, informatie die meestal niet in een folder is terug te vinden," aldus Bert Kuipers, die niet onder stoelen of banken steekt dat wat hem betreft veel meer mensen gebruik maken van het reisbureau. ILLUSIE Bert Kuipers weet heel goed waarom veel mensen wat huiverig staan tegenover een reisbureau. „Wij verkopen nu eenmaal een illu sie. Mensen moeten vooraf iets be talen voor iets waarvan ze niet we ten wat 't gaat worden. Als Neder lander hebben we daar een hekel aan," zo meent de heer Kuipers. Juist omdat het reisbureau geen concrete zaken verkoopt, is een reis boeken een zaak van vertrou wen. Ondanks de roep van onder meer Frits Bom en de consumen tenorganisaties om voortaan reizen achteraf te laten betalen, zal dii nooit gebeuren. In de hele wereld worden reizen vooraf betaald. Er is geen enkel kijk op dat dit systeem ooit zal veranderen. Wat de Nederlandse reiswereld wel graag wil veranderen is hel image van de reisorganisatoren en de reisbureaus. Daartoe zal de ANVR, de vakorganisatie in de reiswereld, de hulp inroepen van een Public-Relation man of -vrouw. De PR functionaris moet dan pro beren de schade, die onder meer door Frits Bom is toegebracht aan de beeldvorming van de reiswe reld, weer te herstellen. De inwoners van de Joegoslavische stad Ohrid die belang hebben bij het toerisme, mogen wel een standbeeld oprichten voor de Nederlandse schrijver A. den Doolaard (Cornelis Joh. G. Spoelstra). Zijn al tientallen jaren geleden verschenen boek „De bruiloft der zeven zigeuners", dat in en om deze stad speelt, heeft ineens de laatste jaren een stroom Nederlandse vakantie gangers op gang gebracht naar deze mooie plaats in de Mace donische bergen, nabij het drielandenpunt Joegoslavië-Alba- nië-Griekenland. Daarbij speelt ook een rol dat Joegoslavië als nog betaalbaar vakantieoord steeds meer in de belangstelling is komen te staan. Ohrid staat op de speciale Unesco-lijst van culturele en natuurlijke monumenten. Geen wonder, want de stad is een waar paradijs voor liefhebbers van oude kerken, antieke ikonen en natuurschoon. En wat bezigheden betreft: zwemmen in het meer van Ohrid, wandelen langs gebaande en ongebaande wegen en wandelen en klauteren in de bergen over goede wegen en over door de bewoners uitgelopen „gem- zenpaadjes". Samen met een vriendin ging ik eind oktober voor dne weken naar Ohrid. Wel wat laat in het seizoen, maar er waren toch nog veel Ne derlanders. En allen hadden het boek „De bruiloft der zeven zigeu ners" gelezen bleek ons. Ook wij hadden voor ons vertrek het boek uit de boekenkast gevist en weer verslonden. Grote teleurstelling bij aankomst in Ohrid: het sneeuwde! De volgende dag was het stralend weer en we konden in badpak m het zonnetje zitten. Het fraaie hotel „Metropol" waar we logeerden, ligt buitenaf, aan de ene zijde door een verkeersweg gescheiden van het meer en aan de andere kant tegen de berg Galicia aan. Rondom het hotel is een prachtig aangelegde tuin. Ohrid ligt op vijf kilometer afstand, de bushalte is voor de deur en taxi chauffeurs vechten om klanten. Elke morgen om zes uur kwa men vrouwen uit dorpjes aan de andere kant van de berg naar be neden, naar de bushalte, om te gaan werken m de appel- en pe rensapfabrieken. Omstreeks die tijd kwamen ook herders met kud den geiten de berg af, begeleid door het gerinkel van de bellen die de voorste dieren om hun nek dra gen. Om vier uur 's middags kwa men de vrouwen weer terug. Na de dagtaak klommen ze over de „gemzenpaadjes" de tamelijk steile, beboste berg weer over. La ter, toen de bomen wat kaler wer den, zagen we hier en daar hun kleunge hoofddoekjes tussen het lover opduiken en we konden ook zien dat ze af en toe een rustpauze hielden. Een ideaal oord voor klauteraars verschillende gasten van het hotel klommen ook de berg over en velen sloten vriendschap met de dorpsbewoners. Elke dag weer bewonderden we het prachtige kleurengamma van dat reusachtige bos dat als een schitterend tapijt de helling van de berg bedekte. Trouwens, waar je ook keek, overal zag je die gloeiende herfstkleuren. WANDELEN Wandelend door de bergen ver wonderden we ons er over dat de mensen in deze, toch niet njke streek in zulke mooie witte villa's wonen. Hoe dat zat werd ons dui delijk, toen we zagen dat zij hun huizen zelf bouwen uit rotsstenen. De hele familie helpt mee. Groot moeder en grootvader sjouwen ook stenen aan. Tenslotte worden oneffenheden weggewerkt door het huis wit te pleisteren. Als we langs het meer wandel den zagen we tientallen parman tige zwarte watervogeltjes zwem men en duiken en hele scholen vissen Donkerend door het water schieten. In de bergen kwamen we onder andere de postbode tegen. Hij doet zijn ronde op de brommer. Op be paalde plaatsen blijft hij staan en blaast op een hoorn. Op dat geluid komen de bergbewoners uit de buurt kijken of hij post voor hen bij zich heeft. We bezochten de Sveti Johan, een eindje buiten Ohrid waar Branko zijn Doesjka leerde kennen en ook de Sveti Kliment in Ohnd, waarvan ook sprake is in het boek van Den Doolaard. De Kliment bleek een toeristische attractie, waar entree wordt geheven, met veel bezoek en rondom de kerk veel kramen met kitsch-souve- niers. In alle kerken zijn prachtige ikonen. En er is in Ohrid ook een ikonen museum. Ohrid is een gezellige plaats met veel winkels, restaurants en koffie huizen. Aan het eind van de hoofd winkelstraat staat een eeuwen oude holle plataan, een afspraak- of rustpunt voor jong en oud. Die kenden we ook al uit het boek. Uit de vele mogelijkheden van bustochten kozen we een tocht naar de met zo ver weg liggende, tamelijk grote stad Bitola. De tocht ging door een prachtig natuurpark langs bergen met sneeuwkappen en daarna langs grote appel- en perenplantages die de grondstof leveren voor de sapfabrieken in de omgeving. In Bitola mochten we tot onze verbazing een dienst in een moskee bijwonen. Waarschijnlijk een specialiteit voor de toeristen. Kinderen verzamelden zich in het voorportaal om aan het eind van de dienst bij de toeristen te bedelen. Ze werden door de voorganger met een stok naar buiten geran seld. OPGRAVING Daarna brachten we een bezoek aan de bij Bitola gelegen opgraving Heraclea Lynkestis om daar vooral fraaie mozaiken uit de zesde eeuw te bewonderen met voorstellingen van vogels, herten, wilde dieren en christelijke symbolen. Drie cultu ren zijn hier in de loop der eeuwen op elkaar gebouwd, Gnekse, ro- meinse en vroeg christelijke. De oudste en dus onderste nederzet ting is nog voor de tijd van Alexan der de Grote ontstaan. Met boven ste gedeelte is bijna blootgelegd. Voor dieper graven moet eerst geld bijeen worden gebracht. „KOLO" Het hotelleven was een beleve nis op zichzelf. Er wordt in die streek alleen op zondag getrouwd. De zondagen werden de eetzaal en aangrenzenden zalen gebruikt voor bruiloften. De hotelgasten werden niet geweerd. De bruiloft- vierders deden zich tegoed aan eten en drinken. Er werden pauzes ingelast om de nationale kringdans de „Kolo" te dansen. Hotelgasten werden „uitgenodigd hieraan mee te doen. Tijdens de maaltijd gingen kinderen rond met presenteerbla den. We dachten eerst, dat ze rond gingen met bruidsuiker. Later kwa men we er achter dat ze geld op haalden bij de gasten om de kosten van het bruiloftsmaal te dekken. Een praktische maatregel, vonden we. En altijd life-muziek bij de dans, een echt Macedonisch orkest. Ook 's avonds na het diner. Onder lei ding van een paar Macedoniers hadden veel hotelgasten de ele mentaire passen van de Kolo al gauw onder de knie. Elke avond dus dansfeest. Over het diner gesproken: alles van het keuzemenu was uit de kunst. Een keer in de week kwam er ook de alleen in het meer van Ohrid voorkomende speciale soort forel in voor. Brievenbesteller in de bergen Na tien dagen daalde ineens de temperatuur onder invloed van sneeuwval in de bergen. We dach ten: „Nu hebben we het mooie weer gehad." Maar nee hoor, een paar dagen later stond de nog krachtige zon weer hoog aan de hemel en het werd midden op de dag weer zowat 24 graden. MARKT Op eigen gelegenheid gingen we per lijnbus naar de vijftien kilo meter noordelijk gelegen plaats Struga, die ligt waar de nvier de Drim m het meer komt. Er was markt. Boeren en boerinnen uit de omgeving boden hun waren aan Allemaal eigen teelt: witte kool uien, paprika's, peen en vooral rode pepers. Vette kippen, door de eigenaren vastgehouden met eer touw aan een poot, stonden kake lend te wachten op kopers. Vee! boeren en boerinnen nog gekleed in de klederdracht van de streek De jongeren hebben het jeanstijd perk al ontdekt. We hadden een prachtige tijd Een vakantie dus om iedereen aai te bevelen. Het is wel aan te rader wat vroeger te gaan, dan wij deden. En ook om eerst het boek „D« bruiloft der zeven zigeuners" te le zen. J. v. Koop] GEVORDERDEN- CURSUSSEN: sééij Langzaam maar zeker maakt de „luie" vakantie plaats voor de „avontuurlijke actieve" vakantie. De laatste jaren is de berg sport (bergwandelen en -beklimmen) steeds populairder ge worden onder de Nederlanders. De Koninklijke Nederlandse Alpen-Vereniging (KNAV) merkt dit duidelijk aan het stijgend aantal leden. Kippen worden op de markt met een touw aan een poot meegevoerd. VOOR JONG EN OUD Bergsport is niet aan leeftijd gebon den: jong en oud (individueel of m groepsverband) kunnen deze fas cinerende sport beoefenen. Een goede conditie is echter wel nood zakelijk. ONDER DAK Slaapt men bij „luie" vakanties in hotels, bij alle projecten uit het KNAV-Zomerprogramma wordt bijna uitsluitend overnacht m berg hutten. KNAV-ZOMERPRO GRAMMA 1987. Het KNAV-Zomerprogramma biedt verschillende cursussen en tochten in diverse gebieden in de Alpen. Een greep uit de mogelijk heden: HUTTENTREKTOCHTEN: Ook wel alpine-trektochten ge noemd. Het zijn hoogalpinewan- del/trektochten waarin men meestal van hut naar hut trekt. BERGSPORTKAMPEN: De bergsportkampen worden ge houden op een aantal campings m de Alpen en zijn bedoeld voor ie dereen: zowel gezinnen met kinde ren als individuele leden; zowel wandelaars,. beginnende- en gevorderde klimmers. JEUGD- EN JONGERENCUR SUSSEN: Cursussen voor beginnende en gevorderde jeugd in de leeftijds categorie 13-21 jaar. In een enthou siaste groep bezig zijn met je favo riete sport en daarbij een gezellige vakantie hebben. INTRODUCTIE EN BEGIN NERSCURSUSSEN: geen alpine ervanng hebben, maar zich tot de bergsport aangetrokken voelen. Cursussen voor hen, die reeds éd of meer bergsportcursussen ben gevolgd en verworven alpini kennis en vaardigheden willen d q bouwen. Het uitvoerige „Zomerprogramnv* 1987" met alle cursussen en tochte van de Koninklijke Nederlands! Alpen-Vereniging kunt u aanviï gen bij het KNAV-Bondsbureai I Lange Voorhout 16, 2514 EE Ds» Haag, tel. 070-652850. Cursussen voor hen, die weinig of De Sweti Kliment, een toeristische trekpleister. De heer Kuipers: 'Fnts Bom heeft veel schade aangericht.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6