Winkeliers Hamershof willen meer ruimte Zuster Hiëronima 50 jaar geprofest Belastingheffing bij alimentatie en bijstand I Commissieleden bang voor exploitatietekort V Vel of niet (1 te)i rech t? Uitbreiding moet evenwicht centrum verbeteren Voorstel voor begraafplaats: Achterveldse KPO bij opnames Moordspel Schrijven voor Amnesty Feestavond AMBC Algemene ledenvergadering PvdA Leusden raad Leusden DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 (Van de redaktie) LEUSDEN - Maar liefst veertig procent van de winkeliers in De Hamershof zit om ruimte verlegen. De mogelijkhe den voor uitbreiding binnen het huidige complex zijn zeer beperkt gezien de structuur van De Hamershof. De ruimte kan in ieder geval niet gevonden worden in de geplande uitbreiding van het zuidelijke deel van De Hamershof, zo bleek dinsdagavond tijdens de vergadering van de com missie Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid. „We hebben de uitbreidingsmo gelijkheden tien jaar geleden on derschat", verklaarde wethouder Jan Wagenaar, voorzitter van de commissie ECW. „De kneuterig heid waarmee we zijn begonnen is de reden van waar we nu mee zit ten." Op korte termijn zal er een gesprek plaatsvinden tussen de gemeente en de Hamershof-win- keliers. Men wil dan een inventari satie maken van de wensen die er zijn. Het probleem van de huidige Ha- mershof-winkeliers kwam ter sprake bi] de behandeling van het rapport dat het CIMK (het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf) maakte over de ontwikkelingsmo gelijkheden van winkelcentrum De Hamershof. In dat plan wordt ge constateerd dat een uitbreiding van 1400 vierkante meter in het zuidelijke deel van het centrum economisch haalbaar is. EVENWICHT Volgens het CIMK-rapport is die afbouw noodzakelijk om het even wicht van het winkelcentrum te verbeteren. Of anders gezegd: er moet tegenwicht komen tegen de Hema en Albert Heyn. Deze twee „trekkers" dreigen namelijk de consumenten uit het zuidelijke ge deelte (bij de Centra en omgeving) weg te halen. Een uitbreiding ui dat deel zou dat kunnen voorkomen. Uit onderzoeken werd overigens duidelijk dat de binding van de consumenten met De Hamershof hoger wordt. Daarnaast groeit het besteedbaar inkomen per hoofd van de bevolking. Volgens het CIMK-rapport moet De Hamershof kunnen profiteren van deze groei. Er blijkt in het winkelcentrum nog plaats te zijn voor de volgende branches: een winkel voor vrije- tijdskleding, en bloemen- en plan- tenspeciaalzaak, een dierenspe ciaalzaak, een winkelformule in de woningdecoratiesfeer en een for mule als Kruidvat, Trekpleister of Etos. AANTREKKELIJKER Volgens de heer P.W. Affourtit van het CIMK gaat het erom om van De Hamershof een nog aantrekke lijker centrum te maken. „De eco nomische ruimte voor een aantal branches is beperkt. Dus moet u keuzes maken. Ook moet u reke ning houden met de bestaande middenstand. Dat brengt een span ningsveld met zich mee, dat de no dige problemen kan geven." Ook stelde Affourtit dat het ac cent op De Hamershof moet blijven liggen. „Uitbreiding daarbuiten moet u tegengaan", zo zei hij. Het realiseren en verder uitbreiden van buurtsteunpunten moedigde hij niet aan. „Voor het bedrijfsleven is een rendabele bedrijfsvoering buiten De Hamershof niet mogelijk. Er is niet voldoende koopkracht voor nog meer steunpunten." Over het algemeen kon de com missie ECW zich wel vinden in de conclusies van het CIMK-rapport. Met een eventuele uitbreiding in het zuidelijk deel had dan ook nie mand moeite. Wel wilde men we ten hoe het nu zat met die veertig procent van de huidige winkeliers die wilde uitbreiden. Jan Wage naar: „De concurrentie in Leusden is nog niet voldoende. De be staande winkeliers zitten te klein om hun assortiment voldoende naar buiten te kunnen brengen. Men wil meer vierkante meters." RANDVOORWAARDEN Wagenaar wilde dan ook weten of die voorgestelde 1400 vierkante meter de maximaal mogelijke uit breiding was. „Het rapport geeft de randvoorwaarden aan", ant woordde de heer Affourtit daarop. „Die 1400 vierkante meter is het uitgangspunt. Elke kwalitatieve verbetering moet je niet tegen gaan." Commissielid Ton Voortman (WD) wees erop dat zo'n verbete ring niet zo makkelijk is te realise ren. „De stedebouwkundige struc tuur van het bestaande gedeelte van De Hamershof maakt het moei lijk om de huidige ondernemers te laten uitbreiden", constateerde hij. Hij wil op korte termijn een discus sie over hoe men binnen de struc tuur van De Hamershof ruimte voor uitbreidingen kan vinden. BONI Een ander probleem wat ter sprake kwam, was de Boni. Deze supermarkt zou straks eventueel kunnen verhuizen naar het nieuwe gedeelte in Hamershof-Zuid. Maar om het evenwicht in het hele win kelcentrum te handhaven, zou er op de plaats waar de Bom nu zit een andere „trekker" moeten komen. Dat blijkt niet eenvoudig te zijn. „Het is moeilijk om een trekker te krijgen omdat het verzorgingsge bied te klein is", aldus de heer Af fourtit. De aanbeveling om met buiten De Hamershof mt te gaan breiden stond ter discussie. Jan Wagenaar wees daarbij op het buurtsteunpunt in de wijk Alandsbeek. „De omwo nenden willen daar een eerstelijns voorziening", zei hij. Dat houdt in dat men voor de dagelijkse levens behoeftes (bakker, slager en der gelijke) bij het buurtsteunpunt te recht kan. Corri Verduin bena drukte een soortgelijke situatie in Leusden-Zuid. De heer Affourtit echter was van mening dat de gemeente hier een knoop moest doorhakken. „Je moet rekening houden met de functie van het hoofdwinkelcentrum", stelde hij. „Dat moet Amersfoort naar de kroon steken. De basis is kwetsbaar. Je zit onder de rook van Amersfoort; je moet aanvaarden dat Amersfoort op een aantal ni veaus hoger zit. Maar je moet de binding van de consument aan De Hamershof verbeteren." BLOEMEN Verder kwamen er bezwaren naar voren met betrekking tot de voorgestelde uitbreiding met een bloemenspeciaalzaak. Volgens een plaatselijke middenstander is er in Leusden al 12.000 vierkante meter voor de bloemenverkoop. „Dat is meer dan Hamershof-1 en -2 bij elkaar", zei hij. De man wees daarbij op het feit dat ook Albert Heyn en straks misschien ook de Boni bloemen gaan verkopen. Het CIMK-rapport echter ver meldt, dat er nog zo'n honderd vier kante meter bloemen en planten bijkan. Dat zou bijdragen tot attrac tiever winkelcentrum. Als alles volgens planning ver loopt, dan zouden nog dit jaar de eerste voorstellen voor de defini tieve invulling van het zuidelijke deel van De Hamershof op tafel komen. ACHTERVELD - Woensdag vierde zuster Hiëronima het feest, dat zij 50 jaar geleden werd geprofest. Dit heuglijke feit werd door haar gevierd in het moeder huis te Amersfoort. Zuster Hiëronima werd op een boerderij te Ulft, ge meente Gendringen geboren. Na de lagere school ging zij naar de huishoudschool en volgde ook nog de lessen van de naaischool. Na het verlaten van de scholen ging zij als jong meisje als keukenmeisje in betrekking bij een ge goede familie in Velp. Zij heeft daar 8 jaar gewerkt. Ondanks het feit dat zij het die tijd daar heel goed naar haar zin had, trok haar toch een ander leven. Zij volgde haar roeping en trad in 1935 in in de congregatie van de zusters van Sint Jozef te Amersfoort. Na haar tweejarige oplei ding werd zij op 4 februari 1937 geprofest. Direct na haar professie werd zij als hoofd van de keuken ge plaatst in een ziekenhuis van de congregatie te Doe- tinchem. In dat ziekenhuis waren toen ongeveer 20 pa tiënten, een gang met pen siongasten en een vrou wen- en een mannen- zaaltje. OORLOG „Het was in die tijd nog klein en primitief. Ondanks dat heb ik daar heel fijn en met plezier gewerkt. Het viel wel eens niet mee om alles goed en naar wens te doen verlopen. Zeker niet in de oorlogsjaren. Vooral op het gebied van het da gelijks eten waren er soms problemen. Er waren mo menten dat we geen kolen en hout hadden om onze fornuizen te stoken. Je wist soms niet hoe je het eten klaar moest zien te krijgen. Echt honger hebben we gelukkig niet geleden, om dat de poeren uit ae omge ving er wel voor zorgden dat er eten was. In de oor logsjaren werden er in ons gebouw ook Duitsers inge kwartierd. Hoewel het Duitse militairen waren hebben ze toch voor ons gezorgd. Dikwijls zorgden zij er voor dat er eten was en dat er ook voldoende kolen en hout was om onze fornuizen te stoken", aldus zuster Hiëronima. „Het ziekenhuis van de 20 patiënten is inmiddels uit gegroeid naar de 400. Het is een in heel de omgeving goed bekend staand streekziekenhuis gewor den". KEUKEN „In 1963 ben ik als hoofd van de keuken naar Huize St. Jozef in Achterveld ge komen. Ook hier heb ik heel prettig gewerkt. Ach terveld was en is nog een leuk dorp. Ook had men veel contact met de bewo ners. Ik voelde me hier dan ook direct heel goed thuis. Als hoofd van de keuken heb ik hier tot 1979 ge werkt. Ik heb dit zo tot mijn 72-ste jaar volgehouden. Dat ik het tot die leeftijd heb vol kunnen houden heb ik mede te danken aan het personeel. Ik kreeg daar steeds geweldige hulp van en er was steeds een hele fijne sfeer met el kaar", vertelt zuster Hiëo- nima. „Als ik zo terug kijk op al die jaren ben ik heel dank baar dat ik dit heb mee mo gen maken. Ik weet zeker, dat als ik weer voor de keus zou worden gesteld, dat ik dit zeker weer zou doen. In Doetinchem heb ben we het arm gehad, maar waren toch tevreden. We moesten ons soms wel behelpen want er werd maar een bepaald bedrag uitgetrokken voor het aan wezige aantal zusters. Dat was zeker geen vetpot. Veel heb ik in die jaren meegemaakt. Als ik dan nog terugdenk aan de oor logsjaren. Ik heb diverse bombardementen meege maakt en we kregen daar in Doetinchem veel gewon den en zieken te verzor gen". „Maar men was in die tijd één met elkaar en men stond voor elkaar. Jam mer is wel dat een derge lijke saamhorigheid na het beëindigen van zo'n pe riode weer zo vlug ver dwenen is. We hebben het in de tegenwoordige tijd heel goed. Maar soms deiüc ik zo wel eens: het zou ook wel wat minder kunnen. Er zou dan mogelijk weer meer saamhorigheid zijn en men zou misschien weer meer in vrede met elkaar omgaan". In deze tijd valt bij vele Ne derlanders de belasüngenve- loppe met een aangiftebiljet in de bus. Voor een bepaalde groep mensen die in het verle den ook een aangiftebiljet ontvingen, is dat afgelopen. Zij behoeven geen aangifte biljet meer in in te vullen. Over hen gaat het hier. Iedereen weet, dat over inko men belasting betaald moet wor den. Maar hoe deze belastinghef fing in feite plaatsvindt, is helaas niet bij iedereen bekend. Voor een groot aantal mensen geschiedt de belastingheffing door inhouding van de loonbelasting op het inkomen. Deze loonbelasting wordt dan op het inkomen inge houden door de werkgever die door de wetgever tot inhoudings- plichtige is benoemd. Deze werkgever moet de loon belasting maar ook de sociale ver zekeringspremies voor zover deze ten laste van de werknemers ko men, inhouden op het loon. Aldus ontstaat het verschil tus sen bruto- en netto-inkomen. Deze inhoudingen worden niet alleen op salaris of loon toegepast, maar ook op bepaalde uitkeringen. Vermeld moet worden dat niet op alle inko mens en loonbelasting wordt inge houden. De niet aan loonbelasting onder worpen inkomens, zoals winst uit onderneming en vergoedingen voor werkzaamheden, die met in dienstverband zijn verricht, wor den door middel van de inkomens belasting aan de belastingheffing onderworpen. Ik zal in dit kader nader mgaan op een probleem als iemand zowel aan loonbelasting onderwerpen uitkering, i.e. bij standswet, ontvangt als een met aan loonbelasting onderworpen in komen, i.e. alimentatie heeft. BIJSTANDSNORM Iedere ingezetene van Neder land heeft volgens de Algemene Bijstandswet recht op een bepaald minimum-inkomen; de zoge naamde bijstandsnorm. De hoogte van de bijstandsnorm hangt af van de gezinssituatie, de woonomstandigheid maar ook van de aanwezigheid van de inkomens bronnen. De gescheiden vrouw met ali mentatie heeft recht op bijstand m- Mr. H. G. Punt. dien de alimentatie minder be draagt dan de bijstandsnorm. Ik merk hierbij op, dat kinderalimen tatie voor de bijstand als inkomen wordt aangemerkt. De bijstandsnorm voor een ge scheiden vrouw met twee kinderen bedraagt per 1 januari 1987, per maand 1346,25. Indien deze vrouw aan alimena- tie 600,- verkrijgt en aan kindera limentatie 250,- per kind per maand, zal zij een maandelijkse aanvullende bijstand verkrijgen van 246,25. Kortom, de gemeente vult aan tot bijstandsnorm. Fiscaal gezien is alimentatie niet aan loonbelasting onderworpen in komen. Opgemerkt wordt dat kinderali mentatie, net als de kinderbijslag, voor de belastingheffing niet als inkomen wordt aangemerkt. Voor de bijstandsuitkering geldt kinderalimentatie wel als inkomen. Tot en met het jaar 1985 ontving de gescheiden vrouw die alimen tatie verkreeg een aangiftebiljet en moest zij over haar alimentatie in komstenbelasting en premiehef fing voldoen. Met name de premie heffing vormde een zeer zware last, omdat ook de zogenaamde opslag percentages voldaan moeten wor den (dit zijn de premies Algemene Kinderbijslag Wet (AKW), Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) en de Algemene Arbeids ongeschiktheid Wet (AAW) die anders voor rekening van de werk gever komen). Op grond van de wet van 18 de cember 1985 (Staatsblad 708) is met ingang van 1 januari 1986 bepaald dat wanneer zowel alimentatie als aanvullende bijstand wordt ontvan gen, de gemeente die de aanvul lende bijstand uitkeert, ook de ver schuldigde belasting en premie heffing over de alimentatie dient te voldoen. Het komt er dus op neer, dat wie zowel alimentatie als bijstand ont vangt geen aangiftebiljet inkom stenbelasting 1986 meer verkrijgt. Op deze wijze heeft de wetgever de bestaande ongelijkheid tussen gescheiden levende belasting plichtigen met enkel bijstandsuit kering en gescheiden leven belas tingplichtigen met zowel bijstand als alimentatie opgeheven. Een bestaande ongelijkheid, waardoor mensen in feite beneden (van de redaktie) LEUSDEN - Verschillende le den van de commissie Finan cieel Beleid en Beheer heb ben er hun vrees over uitge sproken, dat het financiële overzicht met betrekking tot de begraafplaats voor Leus den niet juist zal blijken te zijn. Men vreest een groter ex ploitatie-tekort, dan de f 31.625,- die het college van B& W aangeeft. Overigens was men het er ook over eens, dat de nu gekozen oplossing ver uit de goedkoopste mogelijk heid voor de gemeente Leus den betekent, om aan de wet telijke verplichting tot het hebben van een openbare be graafplaats, te voldoen. Met name Ep Oostra (D66), Corri Verduin (PvdA) en Rob Peek (Leusden'85) spraken hun vrees voor een hoger exploitatie-tekort uit. In dit verband zei Oostra, dat dat tekort naar zijn mening een veelvoud zou worden van het aan gegeven bedrag. 'Er is namelijk nog geen sprake van kapitaalslas- ten, van rente, van een aula of van dat bijstandsniveau uitkwamen, is opgeheven. Rest mij nog een waarschuwing te plaatsen voor degene die enkel alimentatie ontvangen. Indien een alimentatie ontvangen wordt die hoger is dan de bijstandsnorm voor betrokkene, geldt dat deze wel de gelijk belastingplichtig zijn. Zij moeten er dus op bedacht zijn dat zij zowel belastingplichtig voor de inkomstenbelasting als premie- plichtmg voor de premieheffing AOW/AWW zijn. Reservering is daarom aan te ra den. een toekomstige uitbreiding, ter wijl de dertig begrafenissen waar van men spreekt, mij nogal ruim geschat lijken', aldus Oostra. Joost de Jongh (WD) merkte daarna op, dat de kosten zijn fractie uiteindelijk als redelijk voorkwa men, waarin hij gesteund werd door Harm Offereins (GPV/SGP), hoewel men het er wel mee eens was, dat het tekort waarschijnlijk hoger uit zou vallen, dan m het voorstel staat aangegeven. De commissie stemde overigens in met het voorstel. Ep Oostra:'...tekort mogelijk veel voud...' ACHTERVELD - Vorige week vrijdag bezocht de Ach terveldse K.P.O. een televi sie-opname in de grote hal in Aalsmeer. Daar werden de opnames gemaakt van het tel- visieprogramma Moordspel, gepresenteerd door Ron Brandsteder. 31 dames en en kele heren maakten deze op names mee. Het was werkelijk een belevenis dit mee te kunnen maken. Er korrt heel wat bij kijken voor er zo"ï programma kan worden uitgezon den. Men ziet dan hoe de spelleii ding een verkeerd briefje bij zid heeft om aan de deelnemers vu gen te stellen. Ook bij een vei keerd opkomen en dergelijk moet alles weer over nieuw wor den opgenomen. „Men maakt ook de spannini mee. Wie zal de dader zijn? Vc aandacht wordt alles gevolgd e voor zichzelf gaat men dan ook di conclusie maken, wie zal het zijn „Al met al was het een boeiem en spannend geheel, hetgeen me: dan 's avonds bij de televisie-uil zending nog eens opmeuw hele maal mee beleeft." ACHTERVELD - Maandag avond kan er weer geschre ven worden voor Amnesty In ternational. Vanaf 19.30 uur kunnen degenen die hieraan willen deelnemen weer te recht bij Nel Schwagermann aan de Verjaarde Ruiterweg. Tijdens deze schrijfavond kan men door het schrijven van brieven bijdragen aan de be strijding van schendingen van de mensenrechten. Amnesty gaat bij de bepaling waar de brieven naar toe worden gestuurd uit van de gevangenen die staan vermeld in het Amnesfi maandblad Wordt Vervolgt. Di! maal zal geschreven worden vod twee gewetensgevangenen in Pei en Bulgarije. Er zijn voorbeeldbrieven in landstaal en in het Nederlands aar wezig. Brieven geschreven in d landstaal gaan rechtstreeks naa de autoriteiten van het betreffend land. Brieven geschreven in te Nederlands gaan naar de in Ne derland of Belgié gevestigde ari; bassades van dat land. Men ka: zoveel brieven schrijven als me zelf wil. Briefpapier en enveloppen dj gratis aanwezig. De postzege moeten worden betaald. Iedereen vanaf 16 jaar, lid geen lid van Amnesty Intematioiu is van harte welkom. Personen di voor de eerste maal deelneme^ worden, indien men dit wenst, ui voerig maar vrijblijvend over dj gang van zaken ingelicht. ACHTERVELD - Ter afslui ting van het rittenjaar houdt de A.M.B.V. Achterveld za terdagavond een grote bingo-dansantavond. Op deze avond zullen onder andere de clubkampioenen van de A.M.B.V. gehuldigd worden. Tijdens deze avond zal er ver schillende malen een bingo wor den gespeeld. Tevens zal aan 1 eind van de avond een grote verk ting plaatsvinden. Zowel met de bingo als met grote verloting zijn er prachtig prijzen, waaronder levensrrudd; lenmanden ter waarde van ong? veer 150 gulden, te winnen. Tijdens de pauzes tussen bingo-ronden is er volop gelege: heid om te dansen. De muziek 2! deze avond worden verzorgd da Het Modania Tno. De avond wordt gehouden 1 D'Ouwe Peerdestal, Hessenwej 212 te Achterveld. De zaal ga open om 19.30 uur. LEUSDEN - De Leusdens PvdA-afdeling houdt woensdag 18 februari een a gemene ledenvergaderin; Deze vindt plaats in jongere: centrum De Til aan de Bi mersveldseweg en begint 0: 20.15 uur. De hoofdmoot van de vergad: ring bestaat uit een tweetal discu sies. De eerste gaat over het reff rendum en volksinitiatief en h tweede over algemene bestuurss ken in de gemeente Leusden. dat laatste onderwerp zal Jan w cobs als inleider fungeren. Een tekening van hoe het totale winkelcentrum er straks zou moetei uitzien. Het gedeelte dat wordt aangegeven met Hl A duit het bestaandt gedeelte van De Hamershof aan. Hl B is het gebied van de Hema en di Albert Heyn. de geprojecteerde uitbreiding van 1400 vierkante metè wordt aangegeven met h2 C. Kaart 1 Hl A huidige winkels B uitbreiding B2 C geprojecteerde ultbreidlj

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8