Lekker tafelen voor2750 LIESHOUT B.V. Bromfietsverzekering? Vergelijk de premie die u nu betaalt met die van ons! .0. „Iemand moet zelf op pad gaan en ontdekken wat er te zien is" Alles voor uw woning... AAA vSv AC restaurants QQ 3oos van Leeuwen schreef al 200 keer een Mminatuurtje: Open toernooi To The Point Vrouwen bezoeken expositie Vergadering werkgroep Milieu educatie TAPIJT/MEUBELEN/GORDIJNEN MATRASSEN/ PHSH5F" DEKBEDDEN ENZa •Toast Arden naise Soupe Gastronome •Varkensoesters Parisiènne Bavarois du Chef V V I I I Telefoon 033-941849 zoals: berberl»; het tuincentrum zal u graag van advie* die- nen. Schaf u een voeder huisje aan, de vogelt voe- j. len zich daar veiliger dan i_ii. op de grond. Voor een han dig knuttelaar goed zelf to maken (zie tekening). Bent u toch van plan om in het voorjaar een nest- kaatje op te hangen; doe het dan nu Veel vogels zoeken is het koude jaar getijde, gedurende «i nacht, beschutting in ne- kastjes, ook die vogelt' ten die er niet is broed i Als ik hiermee en - schrijven van derd Min'"»- zers h- Tweehonderd interview In ons il la carte restaurant t/m 17 februari a s IAC Restaurant 't Harde, E232/A28 Zwolle-Hoevelaken. Eperweg 94. tel. 05255 -1341. AC Restaurant stroe, afslag Tolnegen. Heideweg 26, E30/A1 Amersfoort Apeldoorn, tel 03423 2100 Hamersveldseweg 22, Leusden-C Tel. 033-941331 W.A.-dekking 5.000.000 Premie W.A. - zonder versnelling 85.50° - met versnelling 168.35' Premie W.A. brand/diefstal, All-risk op aanvraag. incl. kosten/ass. belasting. ONDERLINGE VERZEKERINGS MAATSCHAPPIJ LEUSDEN W.A. /T\ Hamersveldseweg 138 - 3833 GV Leusden Q Q Als Onderlinge aangesloten bij de Novo Met deze aflevering van ie Mininatuurtje» hebben ve weer een mijlpaal be- eikt: het ia de tweehon- icrdate. De bedoeling van ieze rubriek la om de lezer neer aandacht en belang telling voor de natuur bij brengen. Alles wat Jerin wordt beschreven is a die tijd van het Jaar en n onze omgeving te zien. let ia, wat men noemt, na- jor naast de huisdeur iel is dus mogelijk om er liet alleen over te lazen naar ook bulten waar te 'w aandacht en belang- elling ia nodig omdat er tel schade aan de natuur ordt aangebracht eerste Jaren moet u al blij zijn als een paar huismus sen en een enkele kool mees zich laten zien. Maar dat wordt ieder jaar beter. En wat u daar dan nog aan kunt doen la in de eerste plaats rustig door gaan met voer aanbieden, in de tweede plaatn struiken en heesters in nw tuin aan planten en vooral te zor gen dat de kat zoveel mo gelijk uit de tuin blijft Als u toch nog heesters moet planten denk dan eens aan beadrage-- hccsters en bom— bijvoorbeeld vuurden- de Leusder Krant van dinsdag 3 februari jongstleden verscheen de eehonderdste aflevering van de rubriek Mminatuurtje. Daarin kondigde heer Van Leeuwen aan dat hij met plezier begmt aan de volgende mderd afleveringen. DONDERDAG 12 FEBRUARI 1987 ging. „Dat is niet tegen te gaan", constateert hij enigszins teleurge steld. „Ik kan niet naar de boeren gaan en zeggen Jullie mogen niet zoveel mest strooien'. Dan lachen ze me uit." NAGESLACHT „Ik heb heel Leusden zien groeien en een stuk natuur zien verdwijnen. Ook wat de geschie denis aangaat. Daar maak ik me ook druk over. Ik wil voor het nage slacht wat van die geschiedenis bewaren, 't Zal mijn tijd wel duren." Voor wie het niet mocht weten: naast de wekelijkse Mininatuur-af levering, schnjft de heer Van Leeu wen ook één keer in de twee we ken Leusdens Ver-leden, een ru briek waarin steeds weer een stulqe geschiedenis van ons dorp wordt blootgelegd. Maar terug naar de mijlpaal, het tweehonderdste Mminatuurtje. Van Leeuwen weet nog als de dag van gisteren hoe die bal is gaan rollen. „Ik kwam een keer toevallig op het kantoor van de Leusder Krant aan de Rozendaallaan. Daar hing een nestkastje. Iedere meuwe abonnee kreeg zo'n nestkastje ca deau." „Dat nestkastje was uitsluitend geschikt voor pimpelmezen, want het vlieggat was te klein voor an dere mezen. Ik zei toen tegen me vrouw Veen: „Dat deugt niet. Dat kastje is te klein." Ik raakte in ge sprek met haar. „Weet u zoveel van de natuur af?" vroeg mevrouw Veen.Ja, ik kan daar heel wat over vertellen", zei ik toen." De redaktrice van de Stad Amersfoort, die m hetzelfde kan toor haar bureau had, luisterde mee. „Zou u wekelijks een stukje over de natuur kunnen schrijven?" vroeg zij de heer Van Leeuwen. En voor hij eigenlijk besefte waar hij aan begon, had hij "ja" gezegd. 52 WEKEN De heer Van Leeuwen nu: „Toen ik thuis kwam, dacht ik: wat heb ik nu weer op mijn hals gehaald. Ik heb nog nooit wat geschreven. Een jaar heeft 52 weken, hoe krijg ik dat voor elkaar? Ik vond wel dat ik het minstens een jaar moest volhou den." Op dinsdag 8 maart 1983 ver scheen het eerste Mininatuurtje. „Dat eerste stukje ging over elzen. Dat heb ik wel tien keer herschre ven", aldus de heer Van Leeuwen. Het viel overigens met mee, die eerste aflevering. De opzet was om te schrijven over zaken die zich op dat moment in de natuur afspeel den. „Ik dacht: begin maart dan zijn er de eerste voorjaarsplanten, dus heb ik stof genoeg. Maar toen dat eerste stukje er moest komen, was er nog niets; de hele natuur was laat dat jaar. Ik heb lang gezocht naar een onderwerp." De eerste twintig afleveringen werden vergezeld van een foto. Maar die kwamen, helaas, slecht over. Van Leeuwen maakte die plaatjes zelf. En eerlijk gezegd, daar is hij heel goed in. Momenteel is hij „beroepsfotograafbij Staats bosbeheer. „Daar hebben ze zo'n achthonderd natuurfoto's van mij", vertelt Van Leeuwen daarover. „Die heb ik vroeger met mijn zoon gemaakt en die worden nu overal gebruikt." TREIN Om dat laatste aan te tonen, toont hij een boek waann heel wat foto's uit zijn collectie zijn opgenomen. Stuk voor stuk plaatjes van een ware natuurliefhebber. Er hangen momenteel zelfs foto's van hem in treinen. Maar daar staat dan onder Staatsbosbeheer in plaats van G. van Leeuwen. Dat is een beetje te gen het zere been van de heer Van Leeuwen. „Daar heb ik goed de pest over in", bekent hij. „Laat ze maar barsten." Maar, zoals gezegd, bij het Mini- natuurtje kwamen de foto's er met zo best van af. Eén keer leverde hij behalve een foto ook een tekening in. „Toen bleek dat de tekening er beter vanaf kwam. Sindsdien maak ik er elke week een tekening bij", zegt de auteur. Eén keer in de twee weken stuurt hij twee Mininatuurtjes naar een bevriende biologe in Vianen voor „commentaar". De dame in kwestie is echter steeds enthou siast en zwaait de heer Van Leeu wen regelmatig de nodige lof toe. Maakt hij dan nooit fouten? „Jawel, LEUSDEN - De onlangs opge richte Darts Vereniging To The Point houdt komende zon dag (15 februari) een open toernooi. Het is de eerste acti viteit van de nieuwbakken vereniging. Er worden twee soorten spelen gespeeld, te weten „501" en „Tac-Tic". Het evenement vindt plaats in ca fé De Brouwerij aan de Zwar- teweg 3. Wie niet bekend is met de het dartsspel, kan zich zondag uitge breid laten informeren. De nodige deskundigen staan daarvoor klaar in het café. Tevens zijn videoban den te bekijken over deze sport, evenals een demonstratiefilm over de groten van de wereld op dit terrein. Het toernooi begint om 13.00 uur. Voor met-leden bedraagt het in schrijfgeld 3,50 gulden. Men kan zich tot een half uur voor aanvang van het toernooi inschrijven. oncert in 't Claeverenblad LEUSDEN - Op donderdag ka februari vindt in boerderij H ne aeverenblad op de Brink 16 it concert plaats dat al eer- 4 ir in globale zin is aange- 30 indigd. De uitvoerenden zijn it duo Ineke Kiers (piano) en sster Vliet (hobo) en het Uo Martine van de Loo (fluit) Hans Friederichs (gitaar). d Ineke Kiers (piano) studeerde het conservatorium te Gronin- n bij Jan Kruyt. Ze volgt op dit moment weer lessen bij Herman Uhlhom. Wie musiceert, vindt zij, moet bezig blijven; niet alleen musiceren van wege de voorbereiding op een uit voering, maar ook in de lessfeer. Zij is op dit moment docent aan de Muziekschool in Leusden. Sedert april 1986 vormt zij een duo met Hester van Vliet. Hester van Vliet (hobo) stu deerde aan het conservatorium te Groningen bij Frank Mulder. Ook nu blijft ze lessen volgen bij Carlo Ravelli. Ze is als docent verbonden aan de Muziekschool Leusden, maar ook verder werkzaam als uit voerend musicus. Martine van de Loo (fluit) kreeg haar eerste fluitlessen van Jan van Rooij. Op dit moment knjgt ze les sen van Abbie de Quant. In 1988 verwacht ze haar diploma uitvoe rend musicus te behalen. Ze heeft masterclasses gevolgd bij Peter Lukas Graf en A. Adorjan. De laatste jaren heeft het accent veelal gelegen op kamermuziek, in zeer uiteenlopende bezettingen. Sedert lange tijd vormt ze een vast duo met de gitarist Hans Friede richs en sinds semtepber 1986 ook met de pianiste Lidwien Boumans. Hans Friederichs is in de mu ziek als autodidact begonnen. Vanaf 1982 studeert hij aan het Utrechts conservatorium bij Els Kluin en Dick Visser. Dit voorjaar doet hij zijn eindexamen. Verder studeert hij het hoofdvak Theone der Muziek bij Jumen Sligter en Gerard Blok. Hij vormt reeds lang een vast duo met de fluitiste Martine van de Loo. LEUSDEN - Het is u vorige week ongetwijfeld opgevallen: de tweehonderdste aflevering van de rubriek Mininatuur tje. En mocht u denken dat wij daar niet eventjes bij stilstaan, dan heeft u het mis. „Een mijlpaal", noemde de schrijver van de rubriek, de heer Goos van Leeuwen uit Leusden-Zuid, het zelf. Een unicum, aldus de redaktie, want geen enkele andere rubriek hield het zo lang met zo'n vaste regelmaat vol. Aflevering 201 kon u deze week lezen. Nummer 202, voor komende dinsdag, is in de maak. „fle heb altijd al belangstelling ehad voor de natuur", vertelt de )-jarige heer Van Leeuwen in zijn uis aan de Prinses Margrietlaan te i eusden-Zuid. „Al vanaf de lagere :hool. Op de woensdagmiddag ing ik altijd met een vriendje de I ossen in om alles te bekijken. dlj aar we hadden er geen verstand >62le gaven zelf namen aan de I loemen en planten omdat we de chte namen niet wisten. De lessen school waren daar ook niet zo gericht." Hij heeft het altijd een prettige l ezigheid gevonden, dat rond- luffelen in de natuur. Toen zijn W geri kinderen groot genoeg wa fer ren, nam Van Leeuwen hen mee de bossen m. De kinderen vroegen hem „Hoe heet dat?" en dan moest pa vaak het antwoord schuldig blij ven. Nou ja, vaak. Al snel werden er natuurboekjes aangeschaft. „Het eerste boekje wat ik kocht was Jeugdflora'. Daar stonden zes tig verschillende planten m. In een jaar tijd hebben we die allemaal gevonden", weet de heer Van Leeuwen zich nog te herinneren. „Sindsdien heb ik meer literatuur aangeschaft. Mijn jongste zoon zit nu trouwens net zo in de natuur te grasduinen als ik." Goos van Leeuwen groeide niet midden m de natuur op. „Ik moest er echt op uit trekken", zegt hij. Hij woonde in die tijd m Amersfoort, maar zag met lede ogen hoe de natuur met sprongen achteruit maar nooit grove", aldus de heer Van Leeuwen. „Ik wou graag een uitwisseling met een deskundig iemand. Een vertrouwd iemand, die mij op m'n vingers durfde te tikken als er iets fout is", legt hij uit. „We zijn het niet altijd met elkaar eens. Ik moet haar ook wel eens op de vingers tikken in de geest van: denk erom, ik schrijf voor leken en niet voor stu denten. Wat interesseert een leek zo'n stamper of meeldraad nou? Het is toch veel leuker om te weten voor welke ziektes bepaalde plan ten vroeger gebruikt werden." ALLES Van Leeuwen: „Ik heb gepro beerd om zo veel mogelijk, zo een voudig en duidelijk mogelijk te schrijven. Mij interesseert alles in de natuur. Ik heb een brede be langstelling, maar een minder diepe kennis van een bepaald on derwerp. Ik wil me ook niet in één onderwerp gaan specialiseren." „Het gaat erom het publiek inte resse bij te brengen. Iemand moet zelf op pad gaan en ontdekken wat er te zien is", luidt zijn filosofie ach ter de rubriek. „Ik houd van afwis seling. Dan eens over bloemen schrijven, dan over planten en in secten. Op het moment is er weinig afwisseling. Ik ben nou eenzijdig bezig met vogels. Het is ook een moeilijke tijd. Er gebeurt momen teel met veel in de natuur. Wat mij betreft mag het voorjaar gauw ko men. Hoe eerder, hoe liever. Dan is er weer voldoende stof om over te schnjven. Dan hoef ik met m her haling te vallen." Reacties krijgt hij ook regelma tig. „Ik heb me lang verscholen achter de afkorting G.v.L. Dat heb ik een jaar volgehouden. In het be gin was ik bang voor al te veel reacties. Bang dat mensen mij als een soort dierenarts gingen zien en dan met gewonde vogels of zo aan de deur zouden komen." In de praktijk bleek dat allemaal wel mee te vallen. „Als er iemand erachter kwam dat ik die rubriek schreef, waren ze verwonderd dat een technieker in de natuur geïnte resseerd was." En dan lachend: „Gerrit van Loenen, die hier vlak achter woont, hebben ze er lange tijd op aangekeken." Programma: Op donderdag 12 februari bevat het programma van deze vier musici werken van: G. F. Handel, L. van Beethoven/A. Diabellie, L. Brouwer, T. Take- mitsu, F. Carulli, G. Grovles, J. Röntgen, A. Voormolen, B. Brit ten en H. Darke. De toegangsprijs is 12,50. Kaar ten nog verkrijgbaar vanaf een halfuur voor de aanvang (20.15 uur aanvang). Het programma wordt in de zaal verkocht. LEUSDEN - Leden van de K.P.O., maar ook van de an dere vrouwenverenigingen in Leusden, zijn komende maan dag (16 februari) om 10.00 uur welkom in boerderij 't Claeve renblad aan De Brink 16. Daar wordt dan gezamenlijk de expositie van de kunstenaars Rien Goené, Anita Hoebe en Dorothé van de Berg bezichtigd. Cees Vial zal het één en ander over de geex- poseerde werken vertellen. De kosten voor deelname bedra gen 2,50 gulden per persoon, inclu sief een kopje koffie. Voor meer informatie kunt u bellen naar 033- 941803. LEUSDEN - De werkgroep Milieu-educatie houdt maan dagavond 16 februari een openbare vergadering in het gemeentehuis aan 't Erf 1. Deze begint om 20.00 uur. De agenda ziet er als volgt uit: -Opening; -Notulen vorige vergadering; -Mededelingen; -Ingekomen stukken; -Schoolprogramma; -Ouderparticipatie; -Structuur CMLJaarvergadering; -Liniedijk; -Rondvraag. (advertenties) «mderen I '".""""tesgesioien I I -Uj/mdlon. tussen I Harr>ersho/ en I B'ezenkamp De heer Van Leeuwen achter zijn schrijfmachine. Zolang het in mijn vermogen hgt en zolang de krant en de mensen het leuk vinden, ga ik er mee aoor. PUBLIEK GEHEIM Nu het zo'n beetje een publiek geheim is dat Goos van Leeuwen uit Leusden-Zuid de rubriek schrijft, komen er regelmatig reac ties binnen. Ook ideeën van: ga daar eens kijken. „Er zijn ook men sen die het Mininatuurtje als eerste lezen wanneer de krant in de bus valt", vertelt de heer Van Leeuwen niet zonder trots. „Laatst kreeg ik een telefoontje van iemand uit een nieuwe wijk. „U bent toch degene die die aardige stukjes m de krant schrijft?" vroeg die persoon." Kortom, met alleen bij de redak tie van de Leusder Krant, maar ze ker ook bij de lezers is er een grote waardering voor de rubnek van de heer Van Leeuwen. Reden waarom wij, de redaktie, het Mininatuurtje niet willen missen. „Zolang het in mijn vermogen ligt, en zolang de krant en natuurlijk de lezers het nog leuk vinden, blijf ik er mee doorgaan'.', zegtjdg heer Van Leeu wen tot onze grote opluchting, j „Maar zo gauw ik benchten hoor dat ik moet niet zo moet zanikken, i stop ik ermee", vult hij zichzelf re soluut aan.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9