commentaren- meningen. ifietsverzekering 15 jaar Treeklopertjes Belangrijk lolitieke artijen stel- n opmer- elijk eens- ezinde rofielschets Dor nieuwe urgemees- x Leusden P -jjeen uitbreiding 1 februiks- ogelijkheden meentehuis Concert van Amersfoorts Kamerkoor I niCUUr2~tZT~~~ Thema-avond over vrouw en macht in" "e ^".ec Belang j LEUSDEN - Vrijdagmorgen werd er 'Open Huis' gehouden in de 'Woelige Hoek'. De peuterspeel- zaal de Treeklopertjes bestaat namelijk 15 jaar. Er werden allerlei spelletjes gedaan, zoals sjoelen en mutsen maken. DINSDAG 17 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws jemeester zal daarom, naar de iing van de socialisten 'moeten nstaan én kunnen luisteren en ■ken in het directe verkeer met louders, gemeenteraad, per- «l en bevolking', aldus de LA. erder is de PvdA van mening, de nieuwe burgemeester "niet el gebonden moet zijn aan ne- üncties, die niet direct voort- den uit de functie van burge- tster van Leusden.' e nieuwe burgemeester moet Ier begrip hebben voor de pro- Stoelinga.burgemeester Iloper van gemeentelijke voor- wdhinctie...' Joost de Jongh (WD):'...moet spe cifieke problemen in Leusden goed aankunnen...' blemen van vrouwenemancipatie. Bij gelijke geschiktheid moet de meuwe burgemeester een vrouw zijn. zo vmden de socialisten. Daarbij gaat de voorkeur ten slotte uit naar iemand tussen de 35 en 45 jaar, die de functie een aantal jaren wil vervullen, zonder die als een direct eindstation te willen zien. INTEGER Leusden'85 is van mening, dat de meuwe burgemeester 'een integer persoon dient te zijn, die in staat moet zijn een stimulerende rol te vervullen bij de vormgeving van de ontwikkeling van de eigen organi satie.' Verder legt Leusden'85 sterke nadruk op openheid, vriendelijk heid, inspraak en openbaarheid van bestuur. Naast ruime ervaring op poli- tiek-bestuurlijk gebied, bij voor keur op gemeentelijk niveau, is Leusden'85 van meiung, dat de meuwe burgemeester openheid, eerlijkheid, doorzichtigheid en openbaarheid van bestuur hoog in het vaandel moet dragen. Hij of zij moet tevens m staat zijn, om aan de begrippen inspraak, medezeggen schap en openbaarheid van be stuur daadwerkelijk inhoud te ge ven. Verder spreekt Leusden'85 de wens uit, dat Leusden een burge meester krijgt die werk in de geest van de tijd, bij voorkeur iemand in de leeftijd tussen de 35 en de 45 jaar. 'Aangezien mannen zowel in het politiek gebeuren als in het be stuurlijke apparaat de overhand hebben in Leusden, verdient een vrouwelijke burgemeester de voorkeur', zo stelt deze raadsfrac tie. INWONERS Ten aanzien van de relatie tussen de toekomstige burgemeester en de inwoners van Leusden, stelt Leusden'85, dat de meuwe burge meester 'zich open en vriendelijk op zal moeten stellen ten opzichte van inwoners en/of groeperingen die zich, vaak ten emde raad, tot de burgemeester wenden.' Verder moet de burgemeester aanspreekbaar zijn voor alle bur gers, waarbij een grote mate van sociale bewogenheid, vriendelijk heid en gevoel voor persoonlijke verhoudingen een vereiste is. 'Voorlichting aan de inwoners en een goed contact met de media vormen een belangrijk onderdeel bij het uitoefenen van het burge meesterschap', zo vindt Leusden'85. VOORLOPER Bovendien stelt deze fractie- 'De burgemeester moet inzien, dat de gemeente ten opzichte van de in woners een voorbeeldfunctie dient te vervullen, waarbij de burge meester de 'voorloper' zal moeten zijn. Nevenfuncties acht Leusden'85 niet op zijn plaats, als die geen direct verband houden met het burgemeesterschap. Wanneer de burgemeester een functie be kleedt, uit hoofde van zijn burge meesterschap, behoren de even- Evelien Blom (CDA):'., open staan voor kontakten met burgerij...' tuele inkomsten te worden gestort m de gemeentekas, aldus deze raadsfractie. Verder verwacht Leusden'85 een duidelijk positieve inbreng van de meuwe burgemeester in regio naal/bestuurlijke zaken. ONAFHANKELIJK Als voorzitter van de gemeente raad moet de nieuwe burgemees ter, aldus deze fractie, 'met de no dige onpartijdigheid, soepelheid, gevoel en humor de vergaderingen kunnen leiden, zonder dominerend te zijn.' 'De burgemeester behoeft geen sterk geprofileerd persoon te zijn, maar een persoon die echt boven de partijen staat en en onafhanke lijke opstelling kan innemen. De burgemeester moet m staat wor den geacht, het proces om tot een betere samenwerking te komen in de Raad te stimuleren door een onafhankelijke, open instelling, waann alle partijen gelijke aan dacht en waardering krijgen. De burgemeester moet beleids- en be- stuursstandpunten helder kunnen formuleren', aldus Leusden'85. Deze partij spreekt verder geen voorkeur uit voor de politieke ach- terrond van de nieuwe burge meester. meester moet. volgens GPV/SGP, bestuurlijke ervaring hebben, bij voorkeur als burgemeester. Het tweede punt, dat deze fractie aan voert is, dat hij integer moet zijn. De derde eigenschap, die deze fractie als gewenst noemt is, dat de meuwe burgemeester „beminne lijk moet zijn, met oog voor wat onder de bevolking leeft". Verder vindt de fractie van GPV/SGP, dat de meuwe burge meester „voldoende overwicht moet hebben, om vergaderingen te leiden". En de laatste wens, die deze fractie op papier heeft gezet luidt: „Hij moet een motiverende invloed hebben op het amtenarenappa- raat." Desgevraagd voegde Harm Of fereins daar nog aan toe, dat zijn fractie geen uitgesproken voor keur heeft voor de politieke achter grond van de meuwe burgemees ter. „Als hij integer is, zal die ach tergrond ook niet mogen blijken, omdat de burgemeester boven de partijen dient te staan", aldus Offe reins. Zijn fractie heeft evenmin een voorkeur voor een man of vrouw. GROEISTUIPEN De eenmansfractie van D66 is met CDA en PvdA van mening, dat de groeifase m Leusden voorbij is. Maar: 'duidelijk zijn helaas groei stuipen waarneembaar', aldus D66. De democraten vmden dan ook, dat de kontakten en verhoudingen naar de burger, de regio en de provincie, verbeterd moeten wor den. Ook de verhoudingen en de samenwerking binnen het ambte- BEMINNELIJK Ep Oostra (D66):'...duidelijk groei stuipen waarneembaar...' De gemeenteraadsfractie van GPV/SGP heeft de meest beknopte profielschets van alle fracties. De nieuw te benoemen burge- Harm Offereins (GPV/SGP) .motiverende invloed op het ambtenarenapparaat. Com Verduw (PvdA):'...gezien ernstige bestuurlijke problemen w Leusden open staan en luisteren...' narenkorps beschouwt D66 als 'duidelijk met optimaal.' Vandaar, dat D66 voorkeur heeft voor een burgemeester met een grote politiek bestuurlijke erva ring, liefst op gemeentelijk mveau, die beschikt over een bewezen, onafhankelijke en open houding naar de burger. Verder moet het een bindende figuur zijn, die sa menwerking kan bewerkstellin gen. Tenslotte moet de nieuwe bur gemeester beschikken over orga nisatorische bekwaamheden om problemen te kunnen en durven aanpakken. D66 spreekt voorkeur mt voor een kandidaat van ongeveer veer tig jaar, 'die ambitieus genoeg is om de klus m Leusden als spring plank te gebruiken.' Bij werkelijk gelijke geschiktheid geeft D66 voorkeur voor een vrouw ONTRADEN Politiek gezien vmden de demo craten, dat voortzetting van dne van de vier stemmen van het CDA binnen het college van B&W 'ern stig ontraden moet worden.' D66 spreekt dan ook voorkeur mt voor iemand mt een progressieve poli tieke richting. 'Een D66-kandidaat zal gewend zijn, vanuit een minder heid bindende elementen te analy seren om op deze wijze tot samen werking te geraken', zo wordt ge steld. Nevenfuncties van de nieuwe burgemeester, die niet direct in het belang van Leusden zijn, achten de democraten ongewenst. Zo nodig moeten die worden opgezegd. 5DEN - De gebruiksmo- kheden van het gemeen- is buiten de gebruikelijke aingstijden worden niet er verruimd. De commis- Algemene Bestuurszaken eerder deze maand een gelijkluidend advies van het college over. Men is van me ning dat er in Leusden vol doende aanbod is van ruimten waar vergaderd kan worden. Naar aanleiding van vragen van Leusden '85 kwam het college met een notitie inzake openstelling van het gemeentehms ten behoeve van diverse gebruiksdoeleinden. Daann staat onder meer: „Op zijn minst moet worden vermeden dat de beheerskosten van het ge meentehuis nog verder stijgen, ter wijl tegelijkertijd de exploitatie van de door de gemeente gesubsi dieerde accommodaties hierdoor negatief beïnvloed zouden wor den." „De praktijk laat zien dat, on danks de bedoelmgen van de in dertijd vastgestelde regeling, het gebruik van het gemeentehuis bui ten de reguliere openingstijden een aantal minder gewenste conse quenties heeft. De huidige gang van zaken legt een bijzonder grote druk op de bodedienst Naast over werk op grote schaal door de vaste bodes dienen met een hoge fre quentie hulpkrachten te worden in geschakeld Uiteraard brengt dit veel extra kosten met zich mee." Burgemeester Rademaker zei tij dens de commissievergadering dat er mcidenteel best wel eens een vergadermg buiten de gebrui kelijke uren m het gemeentehuis kan plaatsvinden. „De ervaringen tot nu toe zijn van dien aard, dat deze geen aanleiding geven om de gebruiksmogelijkheden verder te verruimen", aldus het college Een ruime meerderheid van de com missie ABZ kon zich met dat stand punt veremgen. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het Amersfoorts Kamerkoor, waar ook Leusdenaren lid van zijn, geeft op zaterdag 7 maart een jubileumconcert ter gelegenheid van het derde lustrum. Het concert wordt gehouden in de St. Joriskerk te Amersfoort en begint om 20.15 uur. Medewerkenden zijn Clara de Vnes (sopraan), Conna Best (so praan). Ria Frowijn (alt), Harry Ge- raerts (tenor) en Kees Jan de Ko ning (bas), Flonlegium uit Rotter dam en natuurlijk het jubilerende koor zelf. Toegangskaarten kosten vijftien gulden Mensen met CJP, 65pluspas en toonkunstleden beta len slechts tien gulden. De kaarten zijn op de volgende adressen ver krijgbaar: Hoefsmiderf 15 (telefoon 033-755548), Grebbestraat 60 (tele foon 033-19816) en aan de kassa van de kerk op de dag van de uitvoering. (advertentie) ng;»nfociii. tu*deii ,-s j Mei/juni 1987 verschijnt de jaarlijkse gemeentelijke informatiegids. Zorg dat de vermeldingen van uw vereniging instelling etc. korrekt zijn en stuur eventuele mutaties naar onderstaand adres. Voor hel plaatsen van advertenties in deze informatiegids kunt u bellen 03420-94266 of 94257. Vraag naar Roelant Monshouwer of Bart van de Glind. Dan wordt u goed geïnformeerd over oplage, tarieven etc. Barneveldse K1 Nieuwstraat 15 Drukkerii en 67 i**^ 3770 AB Barneveld Uitgeverij bv t<>i 03420-94911 LEUSDEN - In het vrouwe nontmoetingscentrum 't Voor onder aan de Burgemeester Van der Postlaan 2 wordt don derdag 19 februari een thema-avond gehouden over vrouw en macht. Deze zal be ginnen om 20.15 uur. Vanaf 20.00 uur staat de koffie klaar. Anneke van Baaien, medewerk ster van de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam en van de Bonte Was, zal donderdag een le zing geven over het thema. Zij geeft onder meer een samenvatting van de vong jaar besproken stellingen, welke in het boekje Macht van de onmacht van Anja van Servellen staan. Omdat er veel over het onder werp te vertellen is, zal Van Baaien zich beperken tot de positie van de huisvrouw. Voor meer informatie over deze avond kan men bellen naar tele foonnummer 033-946790. Met de benoeming van een nieuwe burgemeester in Leusden is een niet te onder schatten belang gemoeid. Namelijk dat van Leusden. De verschillende politieke partijen constateren zelf, dat Leusden is „uitgegroeid". Dat het zaak is, te denken aan een zekere consolidatie. Dat vergt in de nabije toe komst een ander bestuur. Ook dat spreekt uit de ver schillende profielschetsen, zoals de partijen die hebben opgesteld. „Groeistuipen", „specifiek Leusdense pro blemen", het zijn termen die voor zichzelf spreken. Waarbij duidelijk zal zijn, dat de wensen die de Leus dense politieke partijen hebben geuit, niet alleen dui delijk maken, wat die par tijen willen. Ze maken zo mogelijk nog duidelijker, wat die partijen niét meer willen. In die zin kan worden geconcludeerd, dat de politieke partijen in Leusden unaniem van me ning zijn, dat het in Leusden anders moet. Dat daarbij de komst van een nieuwe burge meester aangegrepen wordt, om aan te geven waar men bestuurlijk naar toe wil, mag op zich misschien pijnlijk zijn, het is ook logisch. En men moet de Leusdense politiek dan ook naoeven. dat men deze mogelijkheid niet onbenut heeft gelaten, om onomwonden te kennen te geven, dat men een ander bestuur wenst, waarin an dere accenten de nadruk verdienen. De vraag is echter, in hoe verre de Leusdense politici hun wensen gehonoreerd zullen zien. Immers, bij een benoeming als de onderha vige spelen andere belangen ook een rol. De politieke lobby in Den Haag is onge twijfeld al in gang gezet. Dat zijn allemaal zaken, die uiteindelijk hun invloed zullen hebben op de voor dracht, die de Utrechtse Commissaris van de Konin gin uit zal brengen aan de minister van binnenlandse zaken. Waar de Commissaris vol gende week naar Leusden komt, om de hier levende wensen met betrekking tot een nieuwe burgemeester aan te horen, mag men aan nemen dat hij zich goed orienteert. En waar zijn uiteindelijke voordracht zal voortvloeien uit een samenspel van belan gen, is op voorhand aller minst uit de sluiten, dat de onderscheidene politieke en bestuurlijke belangen tot een zeer acceptable resul taat zullen leiden. Het is daarbij echter zeer te hopen, dat bij al die belan gen, het Leusdense belang de hoofdrol krijgt toebedeeld. Groene specht Voor wie wil beginnen met 'vogelen' is het nu de beste tijd; de bomen zijn nog kaal waardoor we de vo gels wat gemakkelijker in de kijker kunnen krijgen en de trekvogels zijn nog niet terug, zodat het aantal soorten geringer is. De trekvogel komen straks geleidelijk, soort na soort, terug. De standvogels, de vogels die het gehele jaar hier blijven, kunnen we dus nu al leren kennen. De Groene specht is zo'n standvogel, ongeveer 32 centimeter groot en met een gewicht van circa 200 gram. Reeds nu kunnen we de 'lach' van het man netje horen: 'kjuu-kjuu- kjuu-kjuk'. Vroeger zei den de mensen dat er re gen op komst was als de specht lachte. Na hoeveel tijd het zou gaan regenen was niet bekend en zo kre gen ze meestal wel een keer gelijk. De bovenzijde van de vo gel is mosgroen, de onder zijde lichtgroen. Ze heb ben een scharlakenrode kruin. De geslachten zijn moeilijk van elkaar te on derscheiden; het enige verschil is de baardstreep die bij het mannetje een rode vlek vertoont en die bij het vrouwtje geheel zwart is. Roffelen op een dode tak, het karakte ristieke baltsgeluid van spechten, doet de Groene specht bij uitzondering en dan nog zeer bescheiden. Zijn voedsel zoekt de Groene specht graag op de grond en het bestaat voor het overgrot deel uit mie ren en wel de Kleine zwarte grasmier. Met de zeer lange tong, die een kleverige aanslag heeft en meer dan 10 centimeter uit de snvavel kan steken, hengelt hij als het ware naar mieren die aan de tong blijven vastkleven. Zien we in het bos een mie renhoop met een trechter vormige opening die naar het inwendige leidt, dan kunnen we er zeker van zijn dat hier de Groene specht bezig is geweest. Torren en andere insekten worden alleen gegeten bij gebrek aan mieren. Daarom zien we hem va ker op de grond dan klim mend tegen boomstam men. De vlucht is golvend, het omhooggaand gedeelte fladderend, gevolgd door het neergaand deel in val- vlucht met de vleugels langs het lichaam. De Groene specht nestelt in boomholten, het liefst in loofbomen. Gewoonlijk be trekt hij reeds bestaande holen; hij bouwt zelden een nieuwe nestplaats. De enkele maal dat dit ge beurt wordt het werk bijna uitsluitend dor het manne tje gedaan. Zo kan de nest- bouw wel meer dan twee weken duren. Ze gebrui ken geen ander nestmate riaal dan wat toevallige houtsplinters. De 5 tot 7 eieren worden gedurende ongeveer 17 dagen door beide ouders bebroed. Het mannetje neemt in hoofd zaak de 'nachtdienst' voor zijn rekening. De jongen worden gedurende drie weken door beide ouders gevoed, in welke periode het nest gemakkelijk is te vinden daar de jongen luidruchtig om voedsel schreeuwen. G.van L. II ES: yoor een bromfiets met versnelling voor een bromfiets zonder versnelling ln9 dient dan wel voor 11 maart a.s. te worden afgesloten. HT NIET LANGER EN SLUIT NU DE TSVERZEKERING AF. eringen vindt u naast de Phoenix Parkeergarage. Ook konden de peuters zelf vierkante pannekoeken bakken op gourmet-stellen, 's Middags van 4-7 uur werd er een reünie voor de oud-peuters gehouden, hierbij werden spelletjes voor wat oudere kinderen gedaan. «I

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5