Voedsel, gereedschap en voetbal voor Afrika Provinciale hoorzitting over regionaal bosplan Ontwikkelingen in het omgangsrecht Zwemdiploma's basisscholen I Wel of niet (te)recht? Zwembad van stai Leden Utrechtse plattelandsorganisaties terug uit Tanzania: Komende vrijdag m Amersfoort: DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 interview 10 LEUSDEN - Op 31 januari is een aantal leden van de Utrechtse plattelandsorganisatie teruggekeerd van een verblijf van drie weken in Tanzania. De groep heeft een bezoek gebracht aan een landbouw voorlichtingsproject in de plaats Mogabiri. De Utrechtse plattelanders zullen de komende jaren contact blijven houden met de mensen die in en rond dat project werken. De streek rond Mogabiri be hoort beslist niet de armste ge bieden van Afnka. Toch zijn er problemen. De bodemvrucht baarheid neemt af, door te in tensieve bebouwing. Er is een tekort aan brandhout. De groei ende bevolking vraagt om een grotere produktie. Om die te bereiken en om de last van de vrouwen, die het handwerk verrichten, te verlichten, is me chanisatie nodig. De Anglicaanse kerk in het ge bied heeft aan de ICCO (Inter kerkelijke Coördinatie Com missie) in Zeist gevraagd om steun bij het opzetten van een voorlichtingsproject. De be doeling is, de boeren daar te helpen om zélf hun problemen op te lossen. VOEDSEL ABTB, CBTB, CPB, KPO, UAJK en CPJ werken samen in de Werkgroep Utrechts Platteland en Derde Wereld Deze heeft contact gezocht met het project in Mogabiri. De Werkgroep wil proberen, om bij te spnngen, waar de ICCO dat niet kan of met doet. Zo kreeg zij het verzoek, om uit te kijken naar een slijpsteen: een landbouwvoorlichter heeft minder mvloed als hij met bot gereedschap de harde grond te lijf gaat, en faalt. Maar ook kwam de vraag, of het misschien mogelijk was, om voor een voetbal te zorgen: de plaatselijke jeugd wilde na melijk dolgraag voetballen, maar een bal was niet te krij gen. RELATIE Het is wel duidelijk: Mogabiri is niet een plaats waar directe voedselhulp nodig is. Het oplossen van de problemen die er wél zijn, betekent, dat die in de toekomst ook met nodig zal zijn! Voorkómen van erosie, on vruchtbaarheid en honger is beter dan genezen. Een voordeel van de relatieve welvaart van het gebied is, dat de contacten tussen Utrecht en Mogabiri gelijkwaardig zijn: Het wordt geen relatie tussen een héle goede gever en een héle zielige ontvanger, maar een uitwisseling van ervarin gen met volwaardige collega's in een - ver - land. REIS Zes reizigers zijn, namens de agrarische organisaties op reis gegaan: mevrouw Leny Wij man, voorzitster van de Katho lieke Plattelandsvrouwen in Utrecht, gepensioneerd onder wijzeres, 63 jaar oud; André de Wit, een 27-jarige bosbouw kundige; mevrouw Rien Ver sloot, boerin-huisvrouw en lid van het provinciaal CBTB-be- stuur; Ad de Graaf, 31 jaar, groepsleider geestelijk gehan dicapten, deeltijd fruitteler en lid van de ABTB; Joke de With- de Kruyf, boerin, lid van het ULG en de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen; Jan Vulto, boerenzoon en werktuigbouw kundige, 30 jaar. De groep heeft een enorm druk programma afgewerkt: Er wer den bezoeken gebracht aan verschillende ontwikkelings projecten: Melkfabrieken in Musoma en Uteji, een visserij project en een boomplantpro- ject (om de erosie tegen te gaan) in Muanza. Omdat de Anglicaanse kerk het project in Mogabiri onder haar hoede heeft, bracht de groep ook een bezoek aan de bisschop van het gebied. Her reizen verliep wel moeizamer dan hier. over een afstand van 250 kilometer werd eem hele dag gereden, in een jeep met 11 personen. De reizigers heb ben dus lange werkdagen ge maakt. Gelukkig zijn ze m de landbouw gewend. ONTVANGST "We werden ingehaald, alsof het om een staatsbezoek ging", zegt Jan Vulto, "de verwachtin gen over de samenwerking met het Utrechtse zijn in ieder geval hooggespannen. In de plaatselijke kerk vierden de gelovigen een speciale dienst ter ere van de bezoe kers, met begeleiding van Tan- zaniaanse muziekinstrumenten. Maar er waren niet alleen offi ciële ontvangsten De groep heeft heel gezellig gelogeerd bij de familie Bakema, die door de ICCO is uitgezonden. Het bezoek aan de buurman van de Bakema's was ook heel bijzon der. INDRUKKEN Toen bleek een van de grote verschillen tussen het leven hier en in Tanzania: de buur man had drie vrouwen. Een van de reizigsters schreef aan haar man: "Ze zijn er geweldig vro lijk onder, maar mij zou het mets lijken." Andere dingen die opvielen, waren de weldadige rust van het leven znder telefoon of tv, en de verbazing van de streek- bewoners, dat er ook mensen waren, die geen Swahili spra ken. Ieder kreeg de indruk, dat de voorlichting goed gebruikt kan worden. Wat de aanplant van bomen voor brandhout betreft zei mevr. Versloot: "Je ziet op de tv wel eens zo'n beeld van een vrouw in een ontwikke lingsland, die hout of water haalt, maar dan realiseer je je met, dat ze dat wél van kilome ters ver moeten halen! Daar gaat een dag dan gauw mee om!" PLANNEN In de komende tijd stelt de Werkgroep Utrechts Platteland en Derde Wereld voorlich tingsmateriaal over dit project beschikbaar. Daarnaast willen de reizigers, vooral vooral de agrarische organisaties, vertel len over de reis en het project. Gestreefd wordt naar een duur zame samenwerking met d« boeren rond Mogabiri, en naai directe contacten: "Plattelait ders en hun organisaties in Ne derland moeten beseffen dat ei daar collega's wonen", meen Ad de Graaf. Diegenen, die belangstellini hebben voor het project of vooi de verhalen van de reizigen kunnen contact opnemen me de Werkgroep: per adres Plea 5, 3991 DK Houten. LEUSDEN - Aanstaande vrijdag, 20 februari, organiseert de provincie Utrecht een hoorzitting over het ontwerp re gionaal bosplan. De bijeenkomst vindt plaats in De Drie tand, Neptunusplein 34 in Amersfoort. Het voorontwerp van dit plan heeft begin vorig jaar, ge lijktijdig met het streekplan, twee maanden ter inzage ge legen. Naar aanleiding daarvan zijn 61 bezwaarschriften bij de provincie binnengekomen. Voor zover deze bezwaarschrif ten door het College van Gede puteerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, zijn overgenomen, zijn die in de huidige versie verwerkt. Ook zijn enkele wijzigingen, die in het inmiddels vastgestelde streekplan zijn aangebracht, in het ontwerp doorgevoerd. Het plan is wat betreft de hoofdza ken niet gewijzigd. In 82% van de Utrechtse bossen moeten zowel houtproduktie als recreatie en natuurbeheer een belangrijke rol spelen. Deze bossen worden aange duid als "multifunctioneel". De Mr. H. G. Punt. De kop van deze column had ook kunnen luiden: „De Hoge Raad als kindervriend"? In het arrest van 5 december 1986 heeft de Hoge Raad opnieuw een nadere aanvulling gegeven van het begrip omgangsrecht. In de wet is de omgangsregeling ..de kop van dit artikel had ook kunnen luiden: 'De Hoge Kaad als kindervriend?' van gescheiden levende ouders met hun kinderen alleen geregeld ingeval er sprake is van echtschei ding en van scheiding van tafel en bed of ontbinding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed. In de veranderende maatschap pij ontstonden dan ook problemen over de omgangsregeling van niet gehuwde ouders. Na beëindiging van een samen levingsperiode zonder huwelijks band waaruit één of meer kinderen zijn geboren, kan de vertrekkende partner ook met zijn of haar kinde ren willen blijven omgaan. Hierin voorziet de wet dus niet. Kinderen geboren uit een niet huwelijkse relatie, zijn juridisch ge zien natuurlijke kinderen van de moeder. Zij kunnen echter wel door de vader worden erkend. In 1977 heeft de Hoge Raad in een tweetal arresten zich over de pro blematiek van het omgangsrecht in zulke gevallen uitgelaten. In beide gevallen was er sprake van een niet huwelijkse relatie waaruit een land geboren was en m beide gevallen had de vader het kind erkend. In het ene geval werd aan de vader een omgangsregeling toege staan omdat, zo zei de Hoge Raad, er een familierechtelijke band be stond tussen vader en kind en er ook een gezinssituatie had bestaan tussen kind en ouders. In het tweede geval daarentegen werd de omgangsregeling afgewe zen omdat er, volgens de Hoge Raad, geen gezinssituatie was ont staan. In 1982 werd de omgangsrege ling geweigerd omdat m dat geval wel sprake was van een gezins band, doch niet van erkenning van het kind. In 1983 heeft de Hoge Raad be vestigd dat er aan twee criteria moest worden voldaan wil er recht op een omgangsregeling kunnen worden geclaimd. Deze twee crite ria waren dan: a. er diende sprake te zijn van een familierechtelijke betrekking tussen vader en kind (erkenning) b. er diende een gezinsrelatie van emge duur tussen de ouders en het kind te hebben bestaan. Het cnterium van gezinsleven is afkomstig uit het Europees Ver drag tot Beschermmg van de Rechten van de Mens en de funda mentele Vrijheden (EVRM). Artikel 8 van deze EVRM bepaalt namelijk het recht op eerbiediging van ge zinsleven. Later in het jaar 1983 werd dit laatste cnterium echter alweer ver soepeld. De Hoge Raad oordeelde toen dat er al een gezinsverband bestond bij afwisselend verblijf/ verzorging van het kind bij iedere ouder. In 1985 liet de Hoge Raad het onder a vermelde cnterium los, men zegt dan dat „de Hoge Raad omging". In dit geval stond het biologisch vaderschap van de man vast, maar tot een erkenning van het kind was het niet gekomen, omdat de moe der haar toestemming daartoe had geweigerd. De Hoge Raad oor deelde, dat enkel de aanwezigheid van een gezinsverband voldoende was om een beroep op een om gangsregeling te honoreren. De jonste uitspraak van de Hoge Raad inzake het omgangsrecht is die van 5 december 1986 (Recht spraak van de Week 1986 nr. 200) In deze zaak ging het om twee vrouwen die gedurende ongeveer 5 jaren hadden samengewoond. Tussen partijen had een zoge naamde affectieve relatie bestaan. In het kader van hun relatie hadden partijen jegens elkaar de wens geuit kinderen te krijgen en die als „gezamenlijk" te verzorgen en op te voeden. Partijen hadden hun verhouding tot de kmd(eren) bij overeenkomst geregeld en deze overeenkomst was ten overstaan van een notaris schriftelijk vastgelegd. In deze overeenkomst was een omgangsregeling getroffen. Tij dens de samenleving was een kmd geboren en twee maanden na de verbreking van de samenleving werd een tweede kmd geboren. Het geschil betrof de omgangsre geling met dit tweede kind Volgens de Hoge Raad word in dit geval met voldaan aan het ver eiste dat een „gezinsleven" in de zin van art. 8 EVRM aanwezig had moeten zijn. Ook het Hof was reeds tot oor deel gekomen dat, er van gezinsle ven tussen verzoekster en het kmd geen sprake geweest is. Verzoek ster kreeg dus geen omgangsre geling met dit betreffende kmd. Hoe dan ook, na de verbreking van een samenleving is de omgang met kinderen vaak een moeilijk punt. Mijn advies is dan ook: pro beer voor het vertrek dit probleem te regelen en leg zo'n afspraak schriftelijk vast. ovenge bossen moeten zo wor den beheerd, dat de natuur waarden worden behouden en vergroot (bosgebieden met de hoofdfunctie natuur). NIEUW Het regionaal bosplan is een nieuw soort plan, dat het aspect 'bosbouw' uit het streekplan verder uitwerkt en daarbij aan sluit op het rijksbeleid (Meerja renplan bosbouw). Het plan geeft aan waar welk type bos het meest gewenst is, waar nieuwe bossen moeten komen en hoe bossen in gemeente lijke bestemmingsplannen het best kunnen worden aange duid. Door richtlijnen te geven wil de provincie meer eenheid scheppen in de aanduidingen van bossen in gemeentelijke bestemmingsplannen. Het re gionaal bosplan zal ook door de njksoverheid kunnen worden gebruikt bij de beoordeling van beheersplannen en het toe kennen van subsidies. Het plan geeft geen dwin gende voorschriften en legt boseigenaren ook geen beper kingen op. G.S. menen dat te genover beperkingen bij het beheer, financiële vergoedin gen moeten staan. Het be staande instrumentarium lijkt daarvoor onvoldoende. Daarom zal de provincie bij het rijk aandringen op uitbreiding van middelen. NIEUWE BOSSEN Het regionaal bosplan geeft vijf locaties aan waar nieuwe bos sen kunnen worden ontwik keld: ten noordoosten van Amersfoort, ten noordoosten van Montfoort (Mastwijk), en vier locaties rondom Utrecht (Ruigenhoeksche polder, Gale- cop, Laagraven en Lage Weide). Verder zijn er kleinere ver spreid liggende boselementen gepland ten noorden van Leus den, in het Kromme Rijnge bied, rond Nieuwegein en Vleuten - De Meern en langs de Hollandse IJssel. De hoofdfunc tie van deze bossen is het her stellen en versterken van de landschapsstructuur. Boven dien kunnen deze elementen een rol spelen bij de houtvoor ziening, de recreatie,en het ontwikkelen van natuurwaar den. HOORZITTING De hoorzitting aanstaande vrij dag zal door ir. G C. van Wijn bergen, gedeputeerde voor landbouw en milieu, worden voorgezeten. Medewerkers van de provincie en het Staats bosbeheer zullen een toelich ting op het plan geven, waarna er gelegenheid tot het stellen van vragen is. Al degenen die begin vorig jaar een bezwaar schrift hebben ingediend, zij voor de bijeenkomst uitgenc digd. Ook andere belangstel lenden zijn op 20 februari in d Drietand in Amersfoort o: 20.00 uur welkom. De eerste exercities zijn begonnen, voor de bouw van het nieuwe zwembad. Het nodige grondwerk is m gang gezet. Binnenkort zal de eerste paal worden geslagen. rooy (Diploma B). BONGERD LEUSDEN-De afgelopen weken hebben weer enkele tientallen lagere scholieren van de Leusdense basisscholen de examens afgelegd voor het behalen van zwemdiploma's. Bij gebrek aan een eigen accommodatie werden de examens in het Sportfond- senbad in Amersfoort afgenomen. DEHOLM Ongeveer de helft van de kandida ten legde de proeve van bekwaam heid voor de eerste keer af. Op een enkele uitzondering na, konden alle deelnemers na afloop het A-di- ploma m ontvangst nemen. De rest van de scholieren mocht laten zien de zwemkunst al meer machtig te zijn. Zij werden na afloop voor hun inspanningen met het B-diploma beloond. DEHEERD Ruben van den Bedem, Saskia Streuer, Cynthia Jeurdink, Linda Blotenburg, Silvan van den Heuvel, Bianca van Dijk (Diploma B). Kann Herder (Diploma A). GEREFORMEERDE BASISSCHOOL Sjaak Kant, Alexander van Rou wendaal, Marrit Jongeling, Sander Steendam, Hilja Drukker, Johannes Venema (Diploma A). Joost van der Veen, Pieter Roerig, Matanja Westerink, Herman van der Maas, Arthur van der Woude, Elizabeth Brekker, Pieter Timmer man, Liesbeth van der Lely (Di ploma B). GROENHORST Jairo Birsak, Martien Wolters, Jan Pier van der Grinten, Jeroen Hogebrug, Bert Claesen, Kirsten Mook, Joost Gieben, Arjan de Ko ning, Yoeri van der Sman, Remi Huygens, Wim Steenveld, Jeroen Kok, Sebastiaan Lenten, Johannes Banga, Linda Bouwman, Manan Schutte (Diploma B). 't PALET Michael Buitenhuis, Paul Scheu- ters (Diploma A) Guy van Heiten, Thijs Rijbergen, Dim Hemeltjen, Kaïke Schepers, Victor van Os (Diploma B). Alexander Drost, Manna Nobel, Naomi Lindhout, Annmouck Schip per, Mieke Mirjam van Berkel, Mo nique Bergisch, Chns van Dorst, Thirsa Nobel, Jeroen Jansen, Ma deion Arler, Robert de Kruyff, Ma- non Lesquillier, Robbert Volkers, Casper Clappe, Bryan Halberstad, Hilbert van de Ham (Diploma B). David Barker, Rutger Schee Daan Oude Moleman, Karin Ve beek (Diploma A). Andras Casteleyn, Rik Koldew Gerben Snellenberg, Bart Wild vanck, Frank Groelst, Peter Ve nendaal, Christa van Davere Arno Bode, Toon Bode, Edwin Bt ten, Aafke Geers, Annejet Pet) Lenny Hogerwerf, Marike Jagi Stefanie van de Hoef, Danielle a Vries, Marieke Enkelaar, Chariot Haverkate (Diploma B). REGENBOOG KLIMRAKKERS DE WEGWIJZER Robert van den Toom, Stephanie Westerling (Diploma A). Diederik Artz, Miniquen Vrins, Be ril Kitluer, Cathelijne Koning, Philip Walles, Vincent Brandsen, Rogier Smal, Danielle van Alewijn, Nadme Vnns, Stephanie Slooff, Saskia Schouten, Lisette Otten, Lonneke van Woerkom (Diploma B). Heidi Huurdeman, Yvonne Mod derman, Rosalinde Voskuilen, Bas Huurdeman, Edwin van de Berg, Femke Kok, Nancy van Roomen, Esther van Daatselaar, Joost Tol boom, Frank Thuys, Raymond van de Hengel, Rudy Vos (Diploma B). Agnes Vonk, Sebastiaan Blo: Inge van Dijk, Petra van den Akke Gerline Colenbrander (Diplon A). Karei Boerrigter (Diploma B). DE BRINK KINDERLAND Hans Hemelrijk, Jeroen Bos, van Dalen, Sanne Hemelrijk (E ploma A). Jodi Mastenbroek, Maneke v Rooy, Tamara Koelmans, Sebi tiaan Esveld (Diploma B). DE VALLEI Jan Pieter van Hoorn, Bart Jan Mulder, Pim van Eykeren (Diploma A). Steven van Vugt, Erik Huybregts, Sabine van der Oever, Brenda Boelke, Maneke Timmerman, Jan Shatat, Rene de Kruyf, Wilfred van Doornik (Diploma B). Henriette Feith, Jeb Guermon- prez, Jos Voorburg, Eva Smooren burg (Diploma A). Maartje van Melvert, Arnold de Vries. Lisaane Elschot, Norbert Wallet, Chnstiaan Pouw, Michel Tjoeng, Marloes, Koekkoek, Inge Vent, Yvonne van de Tweel, Jose Morsing, Ronald Besseüng, Man fred Chang, Vincent Wegman, Ma rieke Oudenhuysen, Jantien Rom- bout, Thom Bas Smoorenburg (Di ploma B). DEHOBBIT 't RONDE DE ROSSENBERG Tanja Tolboom, Vivian van Eys- den, Andre Koomen (Diploma A). Gerard Smal, Jees van de Hoven, Sander van Laar, Man je van Val- kenhoef, Danny Wouters, Jochem Verburg, Christiaan Nussbaum, Maaike van Rooijen, Manje van Keulen, Gert Jan van de Heiden (Diploma B). Danielle Patty, Eva Lorijn, Maar tje Wieters, Marjolein Mennes, An- nemarie Dotinga, Robin Bara, Mar cel Eibers, Jelle Buijs, Jeffrey Schenk, Oscar Heubergen (Di ploma A). Saskia de Kruif, Linda Verstoep, Elger de Boer, Melle Jansen. Ma neke Trentelman, Sasja Huisman. Suzanne de Winter, Frank Godef- Simon Voorhoeve (Diploma 1 Jessica Gosselaar, Joyse Putte! Koen Holtgreve, Remco van Ee (1 ploma B). HET STARTBLOK Joost Scharffer, Ingrid Letf Margriet Muller, Ilona van de Ka Ronald Bloemers (Diploma A). Floortje van Bergen, Mait Arends, Marco Dooyenwaat Gemma Fousert, Dirk Jan Koe Wessel van Dijk (Diploma B). ST JOZEF Jeroen van de Hengel, Gert J Boersen, Ruud Smit, Natasja Blü Patricia van Burgsteden (Diplót A) Barbara de Groot, Saskia Tolboa Erna Smit (Diploma B). <4Htal)a De reizigers op Schiphol bij eenkomst van hun reis door Tanzania.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10