Belangrijk BDU oelmatig(l) oelmatig (2) nelmatig (3) lleende f( ïstezak... is goed genoeg Tijdrovend Folder Tips Stadhouder loos tijdperk (1) Stadhouder loos tijdperk (2) Stadhouder loos tijdperk (3) Stadhouder loos tijdperk (5) Stadhouder loos tijdperk (6) - Barneveldse Drukkerij en postbus 6? li (gever ij bv Tei 0342094911 Stadhouder loos tijdperk (4) Stadhouder loos tijdperk (7) Stadhouder loos tijdperk (8) Clubhuis Bericht geving (1) Bericht geving (2) Ontslag l.P.V.O. Prick DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 loep op Leusden 11 jaktie: Hans Mosterd diagen: Frits van Breda /ie denkt, dat het in Leusden ur matig is gesteld met geen er bestuurlijk binnen Leusdense gemeentehuis :dt gepresteerd, weet zich is kort in elk geval gesterkt irhet feit, dat het elders ook t bepaald rozegeur en neschijn is. Ilijkens een onderzoek, dat werkroep die zich met de rganisatie van de provincie echt bezighoudt, heeft esteld, is het binnen de uen van het provinciehuis cniet allemaal zo geslaagd ïoemen. 'e weinig inzet, een rarchische structuur, te inig klantgericht, een ijesgeest, competentiestrijd, reinig interesse in eikaars rk, vluchten in procedures, zjj ledisciplineerd gedrag zoals no zich te buiten gaan aan tei jaarspartijen, koffiedrinken nisbruik van prikklokken, linggevenden die hun dewerkers te weinig ruimte ren, zodat die minder lotiveerd raken en te noeizuchtige politieke tuurders, die te veel achter uwe taken aanlopen, en zich reinig met de hoofdlijnen [het beleid bezig houden, iedaar een niet geringe g, die slechts een ip bevat uit de tarwordingen. komt in elk geval een tie bij de provincie, iisde bedoeling, dat er zes diensten in het leven geroepen. Dat zijn: rlijke ordening, groen, Ier, vervoer en vaarwegen, en milieu, welzijn, nomische zaken, toezicht leentefinancien en V tmirlijke organisatie en L lersteuning. gedeputeerde Staten zullen ir het eind van deze maand standpunt bepalen, een praak-ronde volgt, en in il zullen Provinciale Staten i over de reorganisatie eten buigen, zo is het imemen. o weet u in elk geval, dat u in maart voor de vinciale Staten gaat mmen, dat voor wat betreft irovincie Utrecht gaat om bestuurlijk orgaan, dat [ei rke overeenkomst vertoont t èên onzer onvolprezen roepverenigingen. Iweetwel.Dieene.die hzelf zo graag afficheert met kreet: "Volop in beweging.' los ls beloofd, zouden we u op Boogte houden van de scheidenheid aan post, die |d en wijle op onze elen neerdwarrelt, lezer dagen werden we blijd met een vlugschrift, nsu'genaamd. Drie A- lo; rtjes aan elkaar geniet, maar meteen heuse •fdredacteur, te weten Fred :ké, die we ons uit een grijs verleden nog herinneren als - als we het ons goed herinneren - iemand die zich nogal druk maakte over sport. Daar is duidelijk verandering in gekomen. F red doet ons nu kond - of laat dat onder zijn verantwoordelijkheid geschieden - van gans andere zaken. Het ons toegezonden vlugschrift begint namelijk met de melding: 'Alleen de beste zak....' ...is goed genoeg.' Waarop een hele verhandeling volgt over het keurmerk, waar we op dienen te letten, als we vuilniszakken kopen. Een belangrijke zak, zo wordt ons voorgehouden, aangezien we met z'n allen, in ons kleine, overwegend protestante koninkrijk aan de Noordzee, jaarlijks vier miljard kilo huisvuil produceren. 'Dat is een berg (doorsnede tien kilometer) van tien kilometer hoog, oftewel tweemaal de Mont Blanc!' zo houdt men ons - altijd dol op een wetenswaardigheidje tenslotte - voor. 'Denk eens aan de gevolgen voor de volksgezondheid en het milieu als die berg niet behoorlijk bij elkaar gehouden en verzameld wordt?', wordt ons vervolgens pathetisch aangewreven. Waar natuurlijk wel wat inzit, daar niet van. Maar de vraag is natuurlijk, of er ook een zak te vinden is, die niet alleen góed genoeg, maar ook gróót genoeg is, om al die troep te bevatten. We zien het antwoord van de heer Racké met belangstelling tegemoet. In hetzelfde belangwekkende bulletin staat een minstens zo interessant verhaal over eten en drinken. Aangezien wij tenminste altijd in zijn voor wetenswaardige zaken, geven we het u maar even door. Elke volwassene is per jaar gemiddeld 460 uur bezig met eten en drinken. Met andere woorden, we besteden ruim 57 werkdagen aan eten. Wist uw werkgever dat al? Tenslotte willen we u wat aardige details uit nog steeds hetzelfde vlugschrift niet onthouden. Aangezien er nog vorst en sneeuw aan zitten te komen, hier nog enkele tips van de ANWB, hoe automobilisten 'brokken' kunnen voorkomen. - Om te beginnen moet men de snelheid aanpassen; - Bij gladheid nooit plotseling op de rem gaan staan, zodra de wielen blokkeren raakt de auto in en slip, pompend remmen is beter; - Nooit remmen én sturen, tegelijk; - Let op de spanning van de banden; te zachte banden vergroten de kans op slippen; - Bij een glad wegdek kan men beter in een te hoge versnelling rijden; - Met sneeuw onder de schoenen bestaat de mogelijkheid, dat men van de pedalen afglijdt. Voor het instappen eerst de schoenen goed afkloppen. Als men toch in een slip raakt, is het het beste, niet te remmen, de koppeling in te trappen, en mee te sturen in de richting van de slip. Als de wagen weer 'grip' heeft op de weg, kan de auto weer gewoon bestuurd worden. En voor wie zich met deze tips nog niet zeker voelt van zijn of haar zaak, kan altijd nog een slipcursus volgen. Voor de volgende winter, bijvoorbeeld. Zoals iedereen wel weet, wordt het openbaar onderwijs bestuurd door de gemeente. Het ligt voor de hand dat men voor informatie over dat openbaar onderwijs aanklopt bij de afdeling voorlichting van het schoolbestuur, het gemeentehuis dus. Wat voor de hand ligt, strookt echter niet met de werkelijkheid. Bij de afdeling voorlichting ligt geen folder over het openbaar onderwijs, alhoewel er wel degelijk een gloednieuwe folder is gemaakt. Wie denkt dat de afdeling onderwijs van de gemeente dan wel de nodige reclame zal maken voor het openbaar onderwijs heeft het weer mis. Iemand die aanklopt met de vraag hoe het zit met de diverse scholen in Leusden krijgt een lijstje met adressen. Een folder over het openbaar onderwijs krijgt de vragensteller niet. „Alleen als er iemand bij de afdeling onderwijs binnenstapt en specifieke informatie vraagt over het openbaar onderwijs in Leusden, krijgt hij of zij de nieuwe folder", zo verklaarde een ambtenaar maandagavond tijdens de vergadering van de GMR, het adviesorgaan voor het openbaar onderwijs. Deze gang van zaken vindt de GMR onverteerbaar. „Het college van B en W mag best aktiever zijn in haar rol als schoolbestuur van het openbaar onderwijs", zo vindt de GMR. Het college kan een brief tegemoet zien waarin eén en ander nog eens duidelijk verwoord wordt. Liberaal Joost de Jongh, in deze rubriek een meer dan welbekende verschijning, en onlangs nog benoemd tot Beschermd Dorpsgezicht, wordt wel eens onderschat, vrezen we. Vandaar, dat we hier maar eens duidelijk willen maken, dat er aan Joost's kennis, met name op het terrein der Vaderlandse Geschiedenis, niets mankeert. Aanleiding hiertoe vormde een telefoongesprek, dat we onlangs met Joost mochten hebben. Onderwerp van gesprek was de stelling, die de WD in haar profielschets had neergelegd, dat de WD de grootste partij van Leusden is, en dat derhalve een nieuwe burgemeester uit liberale kringen afkomstig moet zijn. De argumentatie - we berichtten er al over in de krant van afgelopen dinsdag - van Joost de Jongh luidde, dat zijn partij toch maar de meest konstante faktor in Leusden was. Immers, toen de WD in 1961 in de Leusdense gemeenteraad kwam, bestond het CDA nog helemaal niet. 'Ik geef toe, het is wat academisch, maar het is natuurlijk wel een feit', zei Joost, die niet verheelde mee te delen, dat het CDA eigenlijk uit drie partijen bestond. Historisch gezien juist, natuurlijk, maar in de hedendaagse gemeentepolitiek een toch wat vreemd argument. Joost had daar de volgende verklaring voor. 'De wegen van de liberalen zijn ondoorgrondelijk, maar leiden wel altijd tot iets goeds. Neem het Stadhouderloze tijdperk maar eens, en kijk maar eens, wat daar van terecht gekomen isL' aldus Joost de Jongh. Dat was natuurlijk een aardige hint, waarop we er de geschiedenisboeken maar eens op hebben nageslagen. En inderdaad, aan de hand van historicus Jan Romein - die in Leusden toch naar we hopen, in tegenstelling tot alle andere bronnen, die in Leusden nu eenmaal per definitie als 'verdacht' worden beschouwd, als een echt onverdachte bron beschouwd mag worden - komen we fraaie zinsneden tegen uit onze Vaderlandse Geschiedenis. behoefte aan bestaat, maar die we er vooreerst helaas nog niet van zien komen. Wat in dat Eerste Stadhouderloze tijdperk - historisch gezien, natuurlijk - in het oog moet worden gehouden is, dat de Franse koning Lode wijk de Veertiende kans zag om, in het geheim (vastgelegd in het Verdrag van Dover van 1670) een bondgenootschap aan te gaan met de Engelse koning Karei de Tweede. Vooral de reden, waarom Lodewijk dat voor elkaar kreeg, zal in Leusdense bestuurlijke begrippen aanspreken: vanwege de voortdurende geldnood van Karei. De situatie te land was voor de Republiek een ernstige, zo leert de geschiedenis ons verder. Het leger verkeerde namelijk in verval, omdat officiersplaatsen door de regenten aan kinderen waren toebedeeld, en verscheidene van die plaatsen werden door één persoon bekleed. Verder hielden de Kapiteins hun compagnieën onvolledig, om wat ze zo te veel ontvingen, zelf op te strijken. Dat werd echter geconstateerd. Verscheidene officieren werden 'gedeporteerd' oftewel ontslagen, en sommigen werden Tjinnen 's Gravenhage op de Gevangen Poort gestelt.' Zo ziet men maar, hoe coulant men in die tijd nog optrad. Regenten kwamen voor hun kinderen niet met kinderachtige baantjes in de pannekoekenbakkerij, om maar eens iets te noemen, maar maakten hun kinderen meteen officier. Bovendien verschafte men niet zoiets kinderachtigs als een wachtgeldregeling, maar leverde men in bijzondere gevallen meteen kost en inwoning bij... Het Tweede Stadhouderloze Het Stadhouderloze Tijdperk lijkt, met het vertrek van de burgemeester en de gemeentesecretaris, ook in Leusden aangebroken, zo constateerde onze tekenaar George Drieënhuizen. Of-zie de geschiedenis - er komt juist een eind aan... (advertentie) Mei juni 1987 verschijnt de jaarlijkse gemeentelijke informatiegids. Zorg dat de vermeldingen van uw vereniging/instelling etc. korrekt zijn en stuur eventuele mutaties naar onderstaand adres. Voor het plaatsen van advertenties in deze informatiegids kunt u bellen 03420-94266 of 942S7. Vraag naar Roelant Monshouwer of Bart van de Glind. Dan wordt u goed geïnformeerd over oplage, tarieven etc. t Nieuwslraat 15 3770 AB Bameveld Er doet zich alleen één probleem voor. En dat is, dat er niet één, maar twee Stadhouderloze tijdperken zijn geweest. Maar geen nood. Nadere bestudering van beide periodes leert, dat ook uit beide rijkelijk valt te putten. Nemen we het Eerste Stadhouderloze tijdperk, dan blijkt, dat daarmee wel de nodige parallellen zijn te trekken. In woordgebruik, om maar eens wat te noemen, want daar is men in de Leusdense politiek ook niet zuinig mee: dure woorden. Wat dacht u dan van een Acte van Seclusie? En van een Acte van Navigatie? Of van een Eeuwig Edict? Om nog maar niet te spreken van een Acte van Harmonie, waar in het Leusdense mogelijk wel tijdperk was minstens zo interessant. En dat niet in het minst, omdat het gekenmerkt werd door zéér zwakke bestuurderen. Het eerste wapenfeit in die tijd bestond uit de Vrede van Utrecht (1713). Dat verdrag staat in de geschiedenis bekend vanwege de wijze, waarop het tot stand kwam: 'Chez vous, pour vous, sans vous' (Bij u, voor u, zonder u). Een bestuurlijke houding, die in Leusden bepaald aan zal spreken. De Raadspensionarissen uit die tijd blonken niet uit door bestuurskracht. Dat gold voor Heinsius, die de Vrede van Utrecht namens de Republiek sloot. Die zette gewoon de oude politiek voort, zoals die onder Willem III was gevoerd. Bij de andere was het helemaal wat: Raadspensionaris Simon van Slingelandt beloofde bij zijn aantreden, 'dat hij niets hervormen zou.' Kortom, de overeenkomsten met Leusdens meest krachtdadige bestuurlijke periode liggen voor het opscheppen. De 'Grote Vergadering' in 1716 was dan ook door de ferme en daadkrachtige besluiten aanleiding tot menig spotvers, een literaire vorm die in die jaren nog altijd - zij het in mindere mate dan ten tijde van Vondel, wiens 'Hekeldichten' vandaag nog altijd de moeite waard zijn - opgang deed. Citeren we er ééntje? Voor de lol? Welnu: 'zondag absent, maandag in 't logement, dinsdag present, woensdag compleet, donderdag niet gereed, vrijdag niets gedaan zaterdag naar huis gegaan.' Of hier ook overeenkomsten zijn met het Leusdense, moet u zelf maar uitmaken. In elk geval kan worden geconstateerd, dat hier nog wél iets wordt gedaan. En dat dat niet meer op vrijdag gebeurt, ligt op zich niet aan de mensen, maar aan de Arbeidstijdverkorting... Doen we - het moet tenslotte geen eindeloos verhaal worden - nog een kleine greep uit de geschiedschrijving, dan komen we willekeurig nog het volgende tegen: -Corrupte gunstelingen hadden een regering gevoerd, waarin willekeur de boventoon voerde. Als gevolg daarvan waren de regenten gedegradeerd tot ja-broers, die hun zorg vooral besteedden aan de verrijking van zichzelf en hun verwanten. -'Contracten van correspondenten' ontstonden, wat betekende dat er onderlinge afspraken werden gemaakt ter verdeling van de baantjes, om 'krakeel' daarover te vermijden. De op die manier verkregen ambten lieten de regenten door anderen waarnemen tegen een geringere vergoeding; het verschil staken zij in eigen zak. -Er vond een verschuiving plaats. Waren de regenten oorspronkelijk nog werkzaam, als koopman bijvoorbeeld, toen zij hun schaapjes op het droge hadden gingen zij rentenieren. -'De oude eenvoud en arbeid had voor weeldezucht plaats gemaakt', lezen we in de geschiedenisboeken. -'De afstand tot de burgerij om van het volk te zwijgen, werd steeds groter5, vernemen we verder. -'Dure grachtenhuizen, dure buitenverblijven, niets was meer goed genoeg5, zo lezen we. -'Enkele bestuurderen, zoals Simon van Slingelandt, keken verder dan hun neus lang was, en zochten naar verbetering. Van Slingelandt was weliswaar als bestuurder niet krachtig genoeg om het verval tegen te gaan, maar constateerde wel: 'De Unie is geen Unie meer, maar een chaos', zo vertelt de geschiedenis. En het slot van dat Tweede Stadhouderloze tijdperk? Dat was de benoeming van weer een Oranje tot stadhouder, waarbij de regenten van het kussen werden gestoten en de burgerij het bestuur overnam. Die burgerij achtte zich namelijk zelf mans genoeg, om aan de staatszaken deel te nemen. Op zich zal dat, inhoudelijk, dus wel overeenkomen met wat onze Joost bedoelde. Of hij ook zo tevreden is over de manier, waarop het in Leusden in de praktijk heeft gewerkt, is de vraag. Een vraag, waarvan het antwoord nog geschiedenis moet worden... Groep zeven van de Groenhorstschool in Leusden zou heel erg graag een clubhuis willen hebben. Martijn Jonker, Harriette Caropen, Karin Jansen, Jeroen Verhoeven, Jorrit de Jong, Machteld van der Pijll, Serge Jedeloo en Hinco Gierman denken, dat ze verschrikkelijk veel plezier in zo'n clubhuis zouden kunnen hebben. 'En we kunnen mensen gaan helpen. Zoals in de winter met sneeuwruimen, of met boodschappen doen', zeggen ze. Op de vraag, wat ze verder met een clubhuis zouden willen, antwoorden ze: 'Leuke dingen, natuurlijk", waarbij, als wij het goed begrepen hebben, limonade drinken een belangrijke plaats in zal nemen. Voor hun clubhuis zoeken de kinderen een schuurtje of een oude stal, liefst binnen Leusden, met het oog op het verkeer. Wie wat weet, of iets ter beschikking wil stellen, kan telefonisch kontakt op nemen met Hinco Gierman, tel. 948322. Met de berichtgeving is het ook niet alles, zo constateerden we dezer dagen. Haalt Leusden een keer de landelijke pers, en dan gebeurt het in negatieve zin wat, indachtig het belang dat ons college van B&W aan een goede beeldvorming onzer gemeente hecht, nu niet bepaald bevorderlijk zal zijn voor de bedrijvenwerving. Om maar iets te noemen. Wat ook opvalt, is de matige kwaliteit van de verhalen. Volgens het Algemeen Dagblad bestaat de oppositie in Leusden uit twee partijen, de PvdA en D66. Leusden'85 telt in Rotterdam duidelijk niet mee. De Volkskrant weet te melden, dat de gemeentesecretaris in Leusden na zijn ontslag slechts drie jaar salaris krijgt, een punt dat voorlopig nog sterk mag worden betwijfeld. Naar de fractievoorzitter van de WD in de Leusdense gemeenteraad, Alrich Parson, ons wist te melden, maakte de redaktie van Teletekst er helemaal een potje van. Dinsdagavond meldde die, op pagina 108, het volgende: 'De meerderheid van de gemeenteraad in Leusden heeft aangedrongen op ontslag van de gemeentesecretaris. Volgens de fracties van CDA, WD en GPV/SGP is de man niet langer te handhaven. De gemeentesecretaris zou op onjuiste wijze een stuk grond hebben aangekocht. Ook is er brede kritiek op door hem ingediende declaraties', aldus Teletekst. 'Wat anderen daarvan vinden, kon mij niet schelen, maar als WD hadden wij dat niet zo gesteld', aldus Alrich Parson.'Dus heb ik die redaktie opgebeld met de mededeling, dat ze het echt verkeerd hadden. 'Ze hadden het van het ANP', zeiden ze. Maar na een toelichting van mijn kant, zouden ze het bericht veranderen.' Dat gebeurde ook. Nog geen kwartier later stond er een gewijzigd bericht op Teletekst. Bij nadere beschouwing was alleen de laatste alinea veranderd. Daar stond nu: 'De betrokken secretaris heeft erkend, dat de situatie rond zijn persoon niet langer werkbaar is en heeft ingestemd met de voorbereiding van zijn ontslag.' Ook dat was, zoals uit de stukken blijkt, een halve waarheid. „Eigengereide" gemeentesecretaris stapt up BST5 De gemeente Leusden, en vooral haar secretaris, haalde de landelijke pers. Hier een fragment van de voorpagina van de Volkskrant van afgelo pen woensdag. De column van de heer l.P.V.O. Pnck zal deze week niet verschijnen De heer Prick is te druk bezet met onderhandelingen over zijn rechtspositie. De betreffende onder handelingen betreffen het vrijwillige ontslag van de heer Pnck, en hebben ver der betrekking op de voor waarden, waaronder dat ontslag plaats zal kunnen vinden. 'Indien het de heer Pnck lukt', aldus een persmede deling van zijn hand,'om zijn ontslag op zodanige wijze te regelen, dat hij tot zijn over ruim vijfentwinug jaar op handen zijnde pensione ring, zijn wachtgeld kan ge meten, vreest hij dat u hem in deze kolommen nooit meer aan zult treffen,' 'Slechts één keer nog, zal ik de lezers van de Leus der Krant op doen schrik ken', aldus de heer Prick. 'En wel met een Homeri sche schaterlach, die Leus dens bloed zal doen stol len.' 'Als men als organisatie iemand bever kwijt, dan rijk is, moet men dat zelf weten', aldus Groep zeven van de Groenhorstschool zou verschrikkelijk graag een clubhuis willen hebben. Wie wat weet, of iets ter beschikking wil stellen, kan bellen met Hilco Gierman, tel. 948322.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 11