I GS weigeren toestemming voor uitbreiding Karwei-bouwmarkt ure kavels blijken zeer in trek haos gevolg van •ezuinigingen in onderwijswereld i Toneelstuk luistert jubileum Het Palet op LEUSDEN eigenaar Van Galen overweegt kort geding .formatiebijeenkomst over bouwgrond in 't Ruige Veld: Inwoners Leusden gulle gevers ïke leerkracht: kinderen naar huis leusder krant: KEISTAD B.V. JokaaL Ford Scorpio ml(inckgetmiite/\ Leusden Achterveld DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht geven geen toestemming voor uitbreiding van de Karwei- bouwmarkt op het industrieterrein Paardenmaat in Leus den. Het college is van mening dat een verantwoorde beslissing over zo'n uitbreiding (tot meer dan het dubbele van het huidige vloeroppervlak) pas kan worden genomen in het kader van een bestemmingsplan. Eigenaar L. van Galen overweegt om via een kort geding als nog die toestemming te krijgen. Het gebrek aan een geldend be- Êmmingsplan van Paardenmaat zo blijkt uit het standpunt van deputeerde Staten, het grote ukelblok. Het ontwerp-bestem- igsplan Paardenmaat is ruim vijf geleden behandeld in de Pro- male Planologische Commissie, moet echter nog steeds ter in- e gelegd worden. GS dnngen bij het gemeentebestuur van isden op aan dat nu spoedig te }n. is dat bestemmingsplan er een- is, dan kunnen aan eventuele stemming voor uitbreiding van Karwei-bouwmarkt v oorwaar- worden verbonden om bran- ivervaging en andere ongewen- effecten tegen te gaan, aldus het ege van GS. „In het kader van artikel 19-procedure is dat met jelijk." ovendien is volgens GS nog niet getoond dat voor de bouw- arkt binnen de bebouwde kom Leusden geen plek is te vin den. Alleen als dat het geval is, kan vestiging van zo'n bedrijf op een industrieterrein bij wijze van uit zondering worden toegestaan. „Overigens", zo stelt men ver der, „is de vestiging van de bouw markt op het industrieterrein feite lijk in stnjd met het ontwerp-be- stemmingsplan. In de voorschriften bij het plan worden detailhandels activiteiten uitgesloten." SCHANDE De heer Van Galen was gister ochtend nog niet op de hoogte van het standpunt van Gedeputeerde Staten. „Het probleem wordt nu over de rug van burgers uitge vochten", luidde zijn eerste reactie. „Ik vmd het een schande dat er op deze manier geen toestemming wordt verleend. Ik word op deze manier enorm gedupeerd." Volgens Van Galen is een uit breiding noodzakelijk om de con- Begin 1982 opende Van Galen zijn Karwei-bouwmarkt op het industrieterrein Paardenmaat in Leusden. Een uitbreidmg van het pand zit er voorlopig niet m. Gedeputeerde Staten weigeren namehjk toestemming daarvoor te verlenen omdat er voor het betreffende gebied nog geen geldend bestemmingsplan is. Daarnaast is de vestiging van de bouwmarkt op Paardenmaat in strijd met het ontwerp-bestemmingsplan, zo stellen GS Dat ontwerp-bestemmingsplan moet overigens nog steeds ter inzage gelegd worden. currentieslag met soortgelijke bouwmarkten in de omgeving aan te kunnen. „We liggen wat afgele gen. Als ik bepaalde dingen met meer in voorraad heb als gevolg van een gebrek aan ruimte, gaat men aan mijn deur voorbij. Dat kan ik nu al merken", aldus de midden stander. Hij spreekt dan ook van een .diepte-uitbreiding'. „Ik wil van elk product meer op voorraad hebben, zodat ik geen ,nee' hoef te verko pen", vertelde Van Galen gisteren. „Als ik niet kan uitbreiden, kan ik het bedrijf tussen nu en anderhalf jaar wel opdoeken." KINDERACHTIG De hele situatie, zo vindt de heer Van Galen, heeft hij te danken aan de kinderachtige manier waarop de raad in Leusden bezig is. „Ik ben al smds september vong jaar met onderhandelingen bezig De problemen zijn er gekomen dankzij de raad. Die heeft geaarzeld bij de grondverkoop. Men vond het no dig om advies in te winnen bij een bednjfsconsulent. Nou, dat advies sloeg nergens op. Het lijkt wel of de raad de middenstanders hier weg wil hebben." Vijf jaar geleden kreeg Van Ga len toestemming om zich op het industrieterrein Paardenmaat te vestigen, omdat er in winkelcen trum De Hamershof met voldoende ruimte voor de bouwmarkt was. „Ik vmd het maf dat ik voor uitbreiding naar een andere plek moet", aldus de eigenaar. .Van Galen: „Ik heb twee jaar alleen op Paardenmaat gezeten. Ik wil niet zeggen dat wij een lokker waren, maar we hebben toch wel een positieve invloed gehad op de andere bedrijven die zich hier ves tigden. En dan krijg je dit als belo ning. Men is verkeerd bezig en draait zo een ondernemer de ver nieling in." HAMERSHOF Mocht er alsnog plaats zijn m De Hamershof. dan verplaatst Van Galen graag zijn zaak naar het win kelcentrum ,„Zeg maar waar ik in De Hamershof terecht kan", ver klaarde hij gisteren. „Als er twee duizend vierkante meter beschik baar is en de gemeente compen seert de kosten van verhuizing, dan heb ik daar geen probleem mee. Ik wil liever bij de mensen zitten Maar een uitbreiding moet, anders ben ik straks niets meer." Van Galen overweegt om des noods via een kort geding de toe stemming voor de uitbreiding los te krijgen „Dat is de snelste oplos sing", stelde hij. „Een kort geding win ik geheid De detailhandel is steeds vrijer aan het worden. Bo vendien kan ik met nog eens vier tot vijf maanden blijven wachten. Er zijn al investeringen gedaan m het vertrouwen dat alles akkoord was Ik kan alleen verbouwen in een rustige periode en dat is m maart en apnl. Als de toestemming nog vier of vijf maanden op zich laat wachten, zit ik middenin het sei zoen. Dat levert weer allerlei pro blemen op." Van Galen wil tenslotte nog kwijt dat hij de hele zaak erg vervelend vindt. „Er is altijd een goed overleg met de ambtenaren en het college geweest. Daarbij is steeds de in druk gewekt dat GS min of meer akkoord gingen met de uitbrei ding. Ik vmd het vervelend dat ik nu een procedure tegen de ge meente en GS moet aanspannen, omdat ik met name met de ge meente toch moet samenwerken. Maar er staat kapitaal. Dat moet ik verdedigen." SDEN - Ruim twee honderdvijftig mensen vulden de bowroomzaal van de firma Pon, waar de gemeente Leus- pn een informatieavond had georganiseerd, betreffende t verkoop van vijfentwintig kavels in het Ruige Veld. |„Mooie kavels" in „een mooi plan" en „Zo ongeveer de atste, want Leusden is bijna uitverkocht" zo prees wet- uder Jan Wagenaar de grond, die de gemeente Leusden verkopen aan. Als het aan hem lag zouden daar nenkort nog 41 kavels bij mogen komen. Maar helaas, grond waarop die 41 mooie stukken grond zijn gesi- eerd, behoren de gemeente Leusden (nog) niet toe. B vijfentwintig beschikbare ka- van gemiddeld twintig meter d, waarvan tot een-derde be bouwd mag worden, in de vrije sector, zijn gelegen aan het water, dat de afscheiding vormt tussen het Ruige Veld en Park Pnncenhof. Door de problemen met de grond aankoop van een groot deel van plan het Ruige Veld zal de ontslui ting van het nu te bouwen gebied „beperkt" zijn. De toegang zal al leen liggen aan de Middenweg. De andere in-en uitgangen in weste lijke en noordelijke nchting kun nen pas gerealiseerd worden zo dra de hele lap grond eigendom van de gemeente is; „desnoods via een onteigeningsprocedure" die wel twee jaar kan gaan duren. De grondprijzen zouden daarmee ove rigens aanzienlijk stijgen. Wethouder Wagenaar wees erop dat Leusden van de provincie voorlopig alleen in het Ruige Veld mag bouwen. „Wie belangstelling heeft, maar hier niet terecht kan en wil komen zal moeten uitwijken naar Amersfoort." Daar hadden blijkbaar niet veel aanwezigen zin in. De aanvragen, tien maal meer dan het aantal beschikbare kavels, worden op volgorde van binnen komst behandeld. De „vijf vmger toets" zal de grootste selectie ge ven, waarvan punt 5 „inwoners van Leusden die aan een andere in de directe omgeving gelegen ge meente economisch gebonden zijn" een extra hindernis geeft. Hiervoor bleken slechts zeven tot acht kavels beschikbaar te zijn. Daarnaast werden nog eens drie kavels uitgeloot voor bedrijfsvoe ring. Dat werden de kavels 7, 11 en 20 „Drie dure en het minst handig te bebouwen" werd tevreden vast gesteld. Het gedrang bij de lijst met de volgorde van aanvragers was groot. Wie onder de honderd stond dichtte zichzelf nog een kans toe. Opmerkmgen als „die heeft toch een mooi huis" en „Die valt sowieso af' gaven de stemming weer. De beslissing, wie welk stuk grond van gemiddeld honderdduizend gul den kan kopen, valt begin maart. Begin augustus verwacht wethou der Wagenaar de eigendomsover dracht. Daarna kan gebouwd gaan worden. De wethouder deed een goed woordje voor de Leusdense archi tecten en aannemers die met hun mooiste mogelijkheden aanwezig waren. Een samenspel wat „u- niek" werd genoemd. In tegenstelling tot zijn eerdere toezegging tijdens de vergade ring van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Orde ning, repte de wethouder in zijn inleiding met geen woord over de vrije keuze, die de kopers zouden hebben, ten aanzien van de nota ris die zij willen inschakelen bij het transport van de grond. LEUSDEN - De totaal opbrengst van de in 1986 gehouden col lectes bedroeg 152.023,97. Dat bedrag is maar liefst 13.000,- ho ger dan de opbrengst van het jaar daarvoor. Omge rekend over de 20 gehou den collectes komt dit neer op een gemiddelde van 7.601,19 per col lecte. De hoogste opbrengst was 20.586,88 en de laagste 615,20. Omgere kend naar het aantal in woners is er 5,77 per in woner aan collectes gege ven. Van de in 1987 te hou den collectes staat maan delijks een overzicht in deze krant. |_één onzer medewerkers) SDEN - Als het niet anders kan, dan mag een school de leren waarvan de leerkracht ziek is één of twee dagen naar i sturen. Het schoolbestuur moet beslissen of van deze nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. xlaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd daktie-secretariaat. Mia Veen en Marijke Bakker hdredaktie: Hans Mosterd ilevering kopij en advertenties: for het dinsdagnummer tot uiterli|k maandagmiddag 12 00 uur voor donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur tdaktie en administratie: ntoor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op rkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 lot 17 00 uur leloon 033-941495 (administratie en redaktie) bonnementsgeld: >6.80 per jaar. 33.90 per half jaar. 17.20 per kwartaal achten bezorging. abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt •men met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 «bestellen foto's: t meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u «stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) 'I vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V te Barneveld. 1 duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, Timer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst, bestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). Jkunt ook contant betalen op ons kantoor. ••usden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling Hitvangt u de gewenste fotofs) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- ntenkombinatie te Barneveld. nieuwe maatregel gebruik gemaakt wordt. De nieuwe richtlijn van de inspectie voor het onderwijs werd maandag bekend gemaakt tijdens de vergadering van de ge meenschappelijke medezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs. Ondanks de nieuwste richtlijn blijft de GMR bij haar eerder ingenomen standpunt dat de gemeente de kosten van ver vanging bij ziekte voor haar rekening zou moeten nemen. De hele discussie over vervan ging bij ziekte is een gevolg van de bezuinigingsmaatregelen van de minister van onderwijs. Bij scholen tot en met acht leerkrachten mag gedurende één dag geen vervan ger aangesteld worden als een leerkracht wegens ziekte of an dere buitengewone reden niet op school kan komen. Grotere scho len mogen zelfs gedurende twee dagen geen vervanger aanstellen. Hier en daar heeft de ministe riele maatregel al tot protestacties van ouders en leerkrachten geleid. In Leusden is de discussie beperkt gebleven tot vergaderen en brie ven schrijven. De GMR heeft het college van B. en W. geadviseerd om de vervanger uit de gemeentekas te betalen. Vo nge week is de GMR te verstaan gegeven dat betaling uit de ge meentekas niet kan omdat de ge meente het standpunt inneemt dat als de landelijke overheid bezui nigt, de gemeente met mag op draaien voor de kosten. De meerderheid van de Leus dense GMR is het niet eens met het collegestandpunt en zal dat ook duidelijk laten weten. CHAOTISCH De leerkrachten die zitting heb ben in de GMR konden al uit eigen ervaring vertellen dat de ministe riële maatregel tot chaotische toe standen op de school leidt. „Hoe moeten we in hemelsnaam een klas van dertig kinderen bezighouden zonder een leerkracht. We hebben de klas verdeeld over drie andere klassen. Uiteindelijk blijken vier klassen in de problemen te zitten als er één collega ziek is", aldus één van de leerkrachten. Tot nu toe heeft de minister (en dus ook de lagere overheden) niet duidelijk kunnen maken hoe op een verantwoorde wijze kinderen in een klas zonder leerkracht be ziggehouden moeten worden. Tot vonge week nam ook de gemeente Leusden het standpunt in dat de school zelf maar een oplossing moest zoeken. De meeste scholen, die inmid dels al geconfronteerd zijn ge weest met een zieke leerkracht, hebben oplossingen gevonden. Het komt er echter op neer dat niet alleen de kinderen, maar ook de leerkrachten gedupeerd worden. Je kunt het gewoon met maken om ziek te worden. Je zet dan je colle ga's voor het blok", aldus een Leus dense leerkracht. NIET NAAR HUIS Deze week heeft de inspecteur voor het onderwijs nieuwe richtlij nen gegeven over het fenomeen wachtdagen bij ziekte. Voor wat betreft de openbare scholen heeft het college van B. en W echter het laatste woord. In principe blijft het eerste advies om geen kinderen naar huis te sturen als er onver wacht geen juf of meester is. Als het niet anders kan, mag de school echter kinderen naar huis sturen. Het is echter in zo'n geval dwingend voorgeschreven dat de school beschikt over een zoge naamd „noodplan". Het mag in geen geval voorkomen dat een kind naar huis gaat als niet van tevoren vaststaat dat er thuis op vang is. De uren dat er geen les gegeven wordt, komen in mindering van de zogenaamde marge-uren die elke school heeft. Deze marge-uren werden tot nu toe gebruikt als leer krachten een cursus bij moesten wonen. in feite betekent de regeling, waarbij kinderen naar huis ge stuurd worden, een verslechtering voor de leerkracht. De leerkracht wordt verplicht, als hij wegens ziekte verzuimd heeft, geheel in zijn eigen tijd bijscholing en dat soort zaken, te volgen. BELCIRCUIT Direkteuren van een aantal openbare scholen hebben inmid dels al maatregelen genomen om te komen tot een „noodplan". Een standaardregeling is er met. Zo is er op de openbare school in Ach terveld al een „belcircuit" tot stand gekomen. Bij wijze van een sneeuwbaleffect waarschuwt men elkaar dat een leerkracht ziek is en een kind niet hoeft te komen. Op een enkele school geeft de ministeriele bezuinigingsmaatre gel geen enkel probleem voor de Kinderen. Dit komt omdat een leer kracht beschikbaar is om in nood gevallen bij te springen. Dat laatste is echter een uitzondering in het Leusdense onderwijs. RAADSLEDEN Maandagavond werd tijdens de GMR vergadering duidelijk dat de Leusdense gemeenteraad geen weet heeft van de problemen op de Leusdense scholen. Het college van B. en W. heeft het besluit, om niet financiëel bij te springen, ge nomen zonder de raad te informe ren. De GMR besloot maandag una niem om raadsleden op de hoogte te stellen van elke „noodsituatie" die er op een school optreedt als gevolg van verzuim van éen of meer leerkrachten. De raadsleden zullen ook geïn formeerd worden over de chaos die het gevolg is van één en ander. LEUSDEN - Donderdag werd op Kinderland feest gevierd. De school bestaat namelijk 12Vz jaar. 's Morgens werd er een loterij gehouden met giften van bedrijven als prijzen. De leerkrachten hadden 's mid dags voor de leerlingen een grote verrassing In de Korf voerden zij een toneelstuk op. Maandenlang hadden zij het in gestudeerd zonder dat de leer lingen net wisten. Het toneelstuk, dat anderhalf uur duurde, verliep vlot en zat vol actie. Het was doorspekt met pedagogische uitspraken, zoals ,,je moet goed leren voor later, anders kan je geen werk Forumavond over politiek In gebouw De Schaapskooi aan de Magelhaenstraat 66 is op vrijdag 20 fe bruari een forumavond in verband met i de Provinciale Staten-verkiezmgen op 18 maart De avond is georganiseerd door het GPJC (jongerenorganisatie van GPV) en hjet CDJA. Sprekers zijn J. Bos, statenlid van het GPV, en H Bos. statenlid van het CDA. Zij spreken on der meer over het subsidiebeleid van de provincie De forumavond begint om 19 45 uur. knjgen". Deze zin werd meer dere malen herhaald. De kinderen in de zaal leefden helemaal mee, maai werden af en toe iets te luidruchtig, waar door de spelers even op moes ten houden om hen tot rust te manen. Maar dit getuigde alleen maar van het succes van dit toneel stuk. (advertentie) Jazz in Amersfoort Op zondag 22 februari treedt in de Jazz Sociëteit Amersfoort de Blue Mon day Seven op. Dit dixielandorkest be staat uit zeven man. Het optreden in het jazzcafé aan de Stationsstraat 42 begint om 15.00 uur en duurt tot circa 18.00 uur SPECIALE OCCASION 2.0 CL beige-met. 6-'86 26.000 km MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant - redaktie p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels 6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Donderdag 19 februari 20.00 uur: UW-feestavond voor senioren m de grote zaal van Pon's Automobielhandel aan de Zuide rinslag 20.15 uur: Thema-avond m 't Vooronder aan de Burgemeester Van der Postlaan 2 over vrouw en macht. Vrijdag 20 februari 13.30 uur. Toneelstuk „Wiellie Wiebel" van Cees Brandt in de to neelzaal van De Korf aan De Smidse 1. 20.00 uur: Carnaval voor 50-plus- sers m jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30. 20.00 uur: Disco-avond in open jongerencentrum De Geut aan de Zwarteweg. Zaterdag 21 februari 20.00 uur: Disco in de Zooz aan de Hamersveldseweg 100. 20.00 uur; Dansen in De Mof aan de Arnhemseweg 95 met muziek van Calledoruan Combo. 20.00 uur: Disco-avond in open jongerencentrum De Geut aan de Zwarteweg. Zondag 22 februari 12.00 uur: Gespreksnuddag over bidden m het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100. 15.30 uur: Piekuur in open jonge rencentrum De Geut aan de Zwar teweg. Maandag 23 februari 13.00 uur: Politieke basiscursus in 't Vooronder aan de Burgemees ter Van der Postlaan 2. Donderdag 19 februari 20.00 uur: Ledenvergadering van De Zonnebloem in Ons Ge bouw. Zaterdag 21 februari 20.00 uur: Disco Show in de Kla- veet. 20.30 uur: Disco Van Loon in De Moespot. Zondag 22 februari 14.00 uur: Disco in de Klaveet. Dinsdag 24 februari 09.00 uur: Welfareclub De Zon nebloem in Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3