commentaren— —meningen— I Jazz of relipop? Wachtgeldregeling omschreven als 'afkooppremie' en 'zwijggeld' Dnduidelijkheid omtrent juiste gang van zaken Drie 'oppositiepartijen' woedend over verklaring CDA, VVD en GPV/SGP Jan Jacobs (PvdA) vreest gouden handdruk voor secretaris Etische kant ouderschap nader belicht Creatieve avond KPO Onbenul DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 raad Leusden retans maar ook de eigen wet- iders met goed functioneren', us de PvdA-fractie. erput 'enslotte stelt de PvdA-fractie ïaar verklaring: 'In ieder ge- moet worden vermeden, dat ontslag van de gemeentese- taris als voorwendsel wordt i ruikt om een bestuurlijke rput gesloten te houden.' schonden [et college heeft in haar ver ing een volstrekt onjuiste irgave van de feiten. Dat het ege al op 15 februari op de gte is gesteld, en de commis- personeelszaken op de zes- ide, is pertinent niet waar9, al- de fractievoorzitter van de LR, Corri Verduin. nze vertegenwoordiger in die tmissie, Jan Jacobs, heeft mdagavond tijdens de verga ng van die commissie meer malen aan de voorzitter, gemeester Rademaker, ge- agd wat hij toch iedere keer oelde met 'nieuwe ontwikke- a' en 'recente ontwikkelin- waar de burgemeester het ens maar over had. Uiteinde- is Jan Jacobs toen, in het strik- vertrouwen, meegedeeld, dat secretaris mogelijk ontslag krijgen, op zijn verzoek. Er d toen meegedeeld, dat de t wellicht in het seniorencon- van komende donderdag lavond, red.) besproken zou den. Nog diezelfde avond ben de drie partijen, die altijd nond vol hebben over het ver- welijke van informatie, en zorgvuldig daar toch mee worden omgesprongen, dat rouwen geschonden door die gemeenschappelijke ver ing te komen. Dat is een indaal', aldus Corri Verduin. 'Als je het op een rijtje zet, heeft zich in die tijd nogal het één en ander rond de secretaris afge speeld. De affaire Nico Smit bleef zonder politieke gevolgen. De zaak rond kavel 25, met de mogelijke memeed, bleef zonder politieke gevolgen. Toen werd de secretaris onwel tijdens de raadsvergade ring. In het bedrijfsleven was die man op staande voet ontslagen, maar ook hier bleef de zaak zonder gevolgen. In 1986, blijkt achteraf, wordt de secretaris het budge trecht ontnomen vanwege het feit, dat er niets van deugt, en dat krijgt de raad niet eens te horen, laat staan dat er consequenties aan ver bonden worden. Het eindrapport van de Vertrouwenscommissie, bleef zonder politieke gevolgen, en we zien er van komen, dat dat ook niet het geval zal zijn met de representatie', aldus mevrouw Ver duin. CHTGELD aar wij zo bang voor zijn is, dat zaken die zich tijdens de zes dat Van Gooi secretaris is, en ich rond zijn persoon hebben ipeeld, en die het college bo- ïen allemaal politiek heeft ge- de gemeenschap nu een fi- lele aderlating gaan kosten lewelste', vervolgt Corri Ver- de Volkskrant van vandaag dat de secretaris met dne jaar itgeld genoegen zou nemen, dat lijkt ons nogal voorbarig, we als gemeente wachtgeld ,en betalen tot de daadwerke pensionering van de heer Van dan gaat dat de gemeente den misschien wel twee mil- gulden kosten, of meer*, zo eert Corri Verduin. Joop Kool (Leusden'85): '...wethou ders moeten beschermd worden. BESCHERMD Ook de fractie van Leusden'85 is bepaald slecht te spreken over de verklaring van CDA, WD en GPV/ SGP. 'Dat men een dergelijke be slissing op deze manier neemt, zon der daar de andere fracties m te kennen, is een grof schandaal. Men heeft ons buiten de besluitvorming gehouden, evenals de PvdA en D'66, aldus Joop Kool, fractielid van Leusden'85 in de gemeenteraad. 'Wij hebben dan ook de indruk, dat hier de wethouders beschermd moeten worden', zo vervolgt hij. 'Nog afgezien van het feit, dat dit vooruitloopt op ons voorstel, om met alleen de gemeentesecretaris op non-actief te stellen, maar om ook het vertrouwen m de wethou der van financien, de heer Ummels, op te zeggen', aldus Kool. BEVREEMD 'Wat ons bovendien uitermate bevreemd heeft is, dat de partijen die nu die verklaring hebben uitge- Van de redaktie) U1USDEN - Er heerst nog jrote onduidelijkheid om trent de juiste gang van taken met betrekking tot liet ontslag van de ge- neentesecretaris. ,,Wat r precies is gebeurd, is liet bekend. Hoe de tijds- 'olgorde is geweest, ver- indert per dag", consta- eerde Jan Jacobs (PvdA) jisteravond tijdens de al- lemene ledenvergade- ing van zijn partij in De Pil. Een gegeven wat de si- fcatie helemaal moeilijk haakt, is het feit dat de jemeentesecretaris nog tiet definitief zijn ontslag leeft ingediend. Met an- lere woorden: er is nog jeen aangetekende ont slagbrief van de heer Van ■>ool ontvangen. Puur for meel gezien heeft de se cretaris besloten om te dragen om zijn ontslag, hits er overeenstemming wordt verkregen over de 'oorwaarden waaronder. Voor zover hij over alle ge- wens beschikte, kon Jan Ja- 'bs tot de volgende recon- ictie komen: zondag belandde het idee de secretaris bij het col- e op tafel: -maandag kwam de zaak op een „merkwaardige manier" ter sprake m de commissie personeelszaken. Daarbij werd ovengens aangedron gen op vertrouwelijkheid; -diezelfde maandagavond laat komen de collegepartijen CDA en WD, ondersteund door GPV/SGP, met hun ver klaring, waarmee dus de ver trouwelijkheid werd doorbro ken; -dinsdagochtend werd Com Verduin via de pers op de hoogte gesteld van die ver klaring; -dinsdagmiddag wordt pas het personeel m het gemeen tehuis officieel op de hoogte gesteld. Dan pas wordt ook duidelijk dat de zaak zondag al is gaan spelen. Jan Jacobs kon weirug waar dering opbrengen voor de collegepartijen die op een der gelijke manier met de andere raadsfracties omgaan. „De collegepartijen hebben de zaak kortgesloten met de se cretaris. Het is duidelijk dat dat veel geld gaat kosten. Daar naast blijven alle bestuurlijke putten van een deksel voor zien en krijgt het voorgenomen onderzoek naar de organisatie van het hele apparaat een an dere invulling." De fractie van de PvdA be raadt zich nog over de vraag of men toegeeft aan een regeling met de secretaris, of dat men de raad gaat voorstellen om de man m kwestie zelf te ontslaan. geven, tijdens de laatste raadsver gadering om onze voorstellen tot het op non-actief stellen van de gemeentesecretaris lachten. Dat was toen naar aanleiding van het eindrapport van de vertrouwens commissie, waarbij de relatie tus sen raad en secretaris aan de orde kwam.' Onze fractie-voorzitter heeft toen nog duidelijk aangekondigd, dat er nog meer aan zat te komen met het oog op de representatie kosten, maar daar hebben CDA, WD en GPV/SGP toen niet op gereageerd. Wat er nu gebeurd is, vinden wij dan ook hoogst ver bazingwekkend. Alhoewel, ver bazingwekkend....deze drie par tijen hebben natuurlijk gewoon politieke munt geslagen uit ons voorbereidende werk. Tenslotte komen er ook nog verkiezingen aan,' aldus Joop Kool. OP STAANDE VOET 'Wat de gemeentesecretaris voor blunders heeft begaan, had in het bedrijfsleven al lang tot zijn ontslag geleid. Dat dient hier ook te gebeu ren. op staande voet. Daarbij is het verder helemaal met nodig, om aan te tonen dat de man mogelijk ge fraudeerd heeft of niet, dat kan heel gewoon via artikel 98 A van het Ambtenarenreglement', stelt Joop Kool. AFKOOPPREMIE 'Naar onze mening wordt dit gewoon een afkooppremie voor de gemeentesecretaris. Die man weet te veel, en ze zijn gewoon bang, dat de heer Van Gooi zijn mond opendoet', stelt Kool. 'Afgezien daarvan willen wij gewoon, dat die onderzoekscom missie, zoals in de gemeenteraad is afgesproken, aan het werk wordt gezet. Daar zullen we trou wens in de Raadsvergadering nog wel op terugkomen', zo kon digde Joop Kool aan. slotte, spreekt de suggestie uit, dal de gezamenlijke verklaring van de drie partijen bedoeld zou zijn, om het overeengekomen onderzoek tegen te houden, ook zeer stellig tegen. 'Ik zou haast zeggen, het absolute tegendeel. Ik begnjp met, waar men dat vandaan haalt. Of beter, ik denk dat dat komt, omdat men met op de hoogte is van de gang van zaken.' 'De brief van het college van B&W vind ik hierin zeer kwalijk. In die zin, dat als je niet weet hoe het in zijn werk gegaan is, je de indruk zou krijgen dat er raadsleden met vertrouwelijke informatie uit de commissie Personeelszaken aan de haal zijn gegaan. Dat is abso luut niet zo. We wisten dat al eer der, en de afspraak voor maan dagavond was ook al eerder ge maakt. Die vergadering van de commissie Personeelszaken heeft het ons zelfs moeilijker ge maakt. In die zin, dat we ons voorstel nog zorgvuldiger heb ben moeten formuleren', aldus Harm Offereins. Ep Oostra (D66): '...vermoeden, dat men heeft gezegd: 'Laten we hem maar zwijggeld betalen...' ZWIJGGELD Ep Oostra (D66) is van merung, dat CDA, WD en GPV/SGP incon sequent zijn geweest, toen ze een motie van de PvdA, mgediend tij dens de laatste raadsvergadering, niet steunden In die motie werd gevraagd, de houding van het col lege van B&W en van de gemeente secretaris af te keuren. Oostra stelt, dat de gang van zaken rond de verklaring van CDA, WD en GPV/SGP hem hoogst vreemd voorkomt. 'Ik heb net pas (woensdagmiddag, red.) een brief van de gemeente gekre gen, dat is de eerste officiële me dedeling, die ik over de zaak heb ontvangen. Dat vind ik een schandelijke zaak. Duidelijk is, dat bepaalde partijen wél, en an dere geen informatie krijgen. Dat kan helemaal niet', aldus Oostra. 'En dan heeft men het over ge bruik maken van de wachtgeldre geling. Ik kan totaal met overzien, wat dat moet gaan kosten. Je knjgt een beetje de indruk, dat men er van uit gaat, dat Leusden dat finan cieel wel kan hebben. Het is lelijk om te zeggen, hoor, maar deze hele gang van zaken doet je toch ver moeden, dat men heeft gezegd: 'Laten we hem maar zwijggeld be talen.' Eigenlijk is het bij de wilde spinnen af. Want er zijn in het verle- gang van zaken in Leusden kent, zal het van groot belang vinden, dat er in Leusden orde op zaken wordt gesteld. Maar de vraag is natuur lijk, of je dat hiermee bereikt. Want het is natuurlijk met sec de ge meentesecretaris. En dan is het ant woord duidelijk 'Nee'. Er zal een onderzoek moeten komen van een extern, onafhankelijk bureau. Maar daar ben je er niet mee, wij als raad zullen ook betrokken moeten wor den bij de opdracht aan dat bureau. Want als dat een heel beperkte opdracht wordt, dan heb ik dat bu reau helemaal niet nodig. Dan kan de gemeente die centen ook m de zak houden.' 'Men zal alle affaires moeten on derzoeken, waarna we er als Raad een sluitstuk op zullen moeten ma ken. Pas daarna kun je beginnen aan een 'Leusden Nieuwe Stijl', om het zo maar te noemen. De manier waarop het nu wordt aangepakt geeft mij meer het idee van 'pap pen en nathouden', stelt Ep Oostra. Tenslotte is de vertegenwoordi ger van D'66 in de gemeenteraad bijzonder 'teleurgesteld over de manier, waarop de drie partijen hebben gerageerd op de ontslag aanvraag. 'In de eerste plaats zie ik het belang van die verklaring niet. Tenslotte was zondag, als ik de verklaring van het college mag ge loven, al bekend dat de secretaris ontslag zou krijgen Maar wat ik echt betreur, is dat we nog met zo lang geleden een hele avond heb ben vergaderd als raad, over de vraag, hoe we met elkaar om moesten gaan. Dat blijkt dus geen enkele zin te hebben gehad.' GEEN VERBAND De fractievoorzitter van de WD, Alrich Parson, laat er geen twijfel over bestaan, dat wat zijn partij betreft het onderzoek, waar de raad vorige maand toe besloot, niet van de baan is. 'Wat ons betreft, gaat dat on derzoek gewoon door. De zaak moet gewoon worden uitgezocht. Dat is met een eventuele ontslag procedure beslist niet uit de we reld. Wat ons betreft bestaat er geen verband tussen het ontslag Alnch Parson (WD):wat ons be treft geen verband tussen ontslag en beeindigen onderzoek Evehen Blom (CDA): '...onderzoek moet absoluut doorgaan...' voorstel moet dan ook niet wor den opgevat als een soort blanco cheque voor het college. In de zin, dat we zonder meer in zullen stemmen met ieder voorstel, waar het college mee komt. Wat we bedoeld hebben is, te onder zoeken wat de mogelijkheden zijn. Niet meer en niet minder. Ik vind dat op zich een begrijpelijke zaak, temeer omdat het ambtena renrecht gewoon een ingewik kelde zaak is, waar niet iedereen verstand van heeft.' 'De brief van het college van B&W van gisteren, heeft ons ook verrast. Ik kan die niet anders zien, dan als een reactie op onze gezamenlijke verklaring. Daar wordt een weergave van feiten in gegeven, die niet helemaal strookt met wat er gebeurd is. In die zin, nogmaals, dat ons voor stel tot stand is gekomen zonder inmenging van het college. Maar wat het schrijft, is natuurlijk wel voor rekening van het college van B&W.' 'Onze bedoeling is, dat nader wordt bekeken, wat de mogelijk heden zijn. Doorpakken, dus, maar zonder dat het onderzoek, den toch aanleidingen genoeg ge weest, om die man te wippen, zon der dat het zoveel zou moeten kos ten', aldus Oostra. OPDRACHT 'Iedereen, die de bestuur hike en de beëindiging van het onder zoek', aldus de heer Parson. DOORPAKKEN Evehen Blom (CDA) blijkt het desgevraagd geheel eens te zijn De ontslagaanvraag van de Leusdense gemeentesecretéuris Reier van Cool, en de verklarmg van het college van B& W, die middels hun schrijven een poging in het werk hebben gesteld, om de eer aan zichzelf te houden, hebben m de Leusdense politiek heel wat stof doen opwaaien. met de zienswijze van Alnch Par son. 'Jazeker, dat onderzoek gaat beslist door. Het eventuele ontslag van de secretaris maakt absoluut geen emde aan de noodzaak, om dat onderzoek m te stellen', aldus mevrouw Blom. 'Ons gezamenlijk besluit, om die verklaring op te stellen, vloeit voort uit overleg, dat al zondagavond is gestart. Dat gebeurde, nadat op die dag officieel naar ons was toegeko men, dat een ontslagprocedure in overweging was genomen. Maan dagavond is dat overleg voortge zet. Dat daarbij tussendoor, als ter loops, in de vergadering van de commissie Personeelszaken door de burgemeester is meegedeeld, dat ontslag werd overwogen, staat daar los van. Ook de brief van het college van B&W staat helemaal los van ons gezamenlijk initiatief. We hebben over onze verklaring ook geen overleg met het college ge had 'Ik kan oprecht zeggen, dat wat ons voor ogen staat is, dat de eer lijkheid moet zegevieren. Ons Harm Offerems GPV SGP): ver klaring bedoelt het absolute tegen deel van voorkomen onderzoek De verklaring, die het col lege van B&W heeft doen uit gaan omtrent de manier, waarop tot een onderzoek naar de mogelijkheid, de ge meentesecretaris te ont slaan, is gekomen, blijkt geen juiste weergave van de feiten te geven. Waar het zowel voor de be trokkene, als voor de ver schillende politieke partijen, om een uiterst delicate aan gelegenheid gaat, is het on begrijpelijk, dat een be stuurscollege op een derge lijke wijze met de feiten ma nipuleert. Met name ook naar de 'ei gen' fracties toe, de fracties van CDA, WD en GPV/SGP, die het beleidsprogramma hebben ondertekend, waar aan dit college uitvoering geeft. En dat alleen maar, om als college het eigen gezicht te redden, want tot een andere conclusie valt niet te komen. Wan het voorgenomen ont slag is op 16 februari mede deling gedaan aan de leden van de commissie Perso neelszaken. De fracties van CDA, WD en GPV/SGP heb ben gemeend in aansluiting hierop een gemeenschappe lijke verklaring te moeten uitgeven, die door burge meester en wethouders wordt beschouwd als een on dersteuning van hetgeen door burgemeester en wet houders en de secretaris in eerste termijn is bevonden en als een bijdrage om tot een even spoedige als zorgvul dige besluitvorming te ko men', laat het college ons, in al haar hovaardigheid we ten. Dit is de zin waar het om gaat. Los van de vraag, of de drie partijen er niet beter aan hadden gedaan, om ook de 'oppositie' bij hun verklaring te betrekken, is het politiek gezien natuurlijk hun goed recht, als ondertekenaars van het Beleidsprogramma, gedrieen tot een voorstel te komen. Maar dat ze daarbij met deze botte verklaring, die geen recht doet aan de feiten, voor de voeten zouden wor den gelopen door hun eigen college, zullen zij niet heb ben verwacht. Dat dit college zeer gesteld is op het 'eigen gelaat', was al bekend. Dat dit college in haar op treden - hoe vaak hebben we met tegen de raad horen zeg gen: "Wij als bestuurderen, en u met ons...' over een ze ker regentesk en arrogant gedrag bleek te beschikken, was ook duidelijk. Maar dat dit college nog eens geheel eigenhandig een dergelijk staaltje van poli tiek onbenul zou vertonen, als het met deze verklaring heeft gedaan, had waar schijnlijk zelfs de zoge naamde 'oppositie' niet eens durven hopen. Als een 'bijdrage om tot een even spoedige als zorg vuldige besluitvorming te komen', om de woorden van het college te gebruiken, kan deze verklaring dan ook be paald niet worden be schouwd. (Van de redaktie) LEUSDEN - Jan Jacobs (PvdA) vreest dat ge meentesecretaris Reier van Gooi met een gouden handdruk zal vertrekken. „Noem het zoals je wilt", zo zei hij gisteravond tij dens een algemene leden vergadering van de plaat selijke PvdA-afdeling in De Til, „maar zoals de zaak nu ligt, heb ik stellig de indruk dat de gemeen tesecretaris buitenge woon sterk staat, met het ambtenaren-reglement in de hand, om er zeer gun stig uit te komen." „Ik heb reacties van burgers gekregen", vertelde Jacobs gisteren, „die vinden het schitterend dat dit probleem opgelost is, maar ook dat we hem alsjeblieft geen gouden handdruk moeten geven." Jan Jacobs deelde verder mee dat het prijskaartje, dat aan het ontslag van de ge meentesecretaris hangt, een bedrag van één tot twee mil joen gulden kan gaan vermel den met toepassing van de wachtgeldregeling Ook fractievoorzitster Com Verduin kwam met soortge lijke reacties van burgers. „De moeilijkheid is", stelde zij, „dat het college en de collegepar tijen jarenlang op een arro gante manier de moeilijkhe den hebben ontkend. En dat geeft de secretaris een uitzon derlijk sterke positie." „Het college moet aange sproken worden op zijn ver antwoordelijkheid", zo werd verder gezegd. „Het college liet dingen gebeuren, het greep met in." Com Verduin benadrukte nogmaals dat moet worden vermeden dat „het ontslag van de gemeentesecretaris als voorwendsel wordt gebruikt om een bestuurlijke beerput gesloten te houden." De leden van de PvdA de den hun raadsfractie gisteren drie dringende aanbevelin-- gen: -voortgaan met het uiterst kntisch volgen van de handel wijze van het college; -duidelijk ter kennis geven op geen enkele wijze politiek verantwoordelijk geacht te zijn voor het gevoerde beleid; -die politieke stappen te on dernemen om uit de bestuur lijke problemen te geraken. Alle aanwezigen onder steunden deze aanbevelingen. waar in de raad toe is besloten, in gevaar komt,' aldus Evelien Blom. TEGENDEEL Harm Offereins (GPV'SGP) ten- LEUSDEN - Dinsdag 10 fe bruari kwamen 80 vrouwen naar de KOM om samen van gedachten te wisselen over het thema 'Wat is ver antwoord ouderschap in deze tijd'. De voorzitster opende de avond met een ACHTERVELD - De K.P.O.-dames hielden don derdag een creatieve avond. De vice-voorzitster opende de avond met een welkomst woord tot de aanwezigen. Ze was blij dat er ook nu weer een goede opkomst was. In het bijzonder verwelkomde zij mevrouw Varkevisser, die de dames deze avond het één en ander zou vertellen over de knipkunst. Voordat tot dit gedeelte werd overgegaan, werden er eerst en kele huishoudelijke punten afge handeld. De vice-voorzitster deelde mee dat er een schrijven was ontvangen van de voorzitster Rita Kooloos waarin zij meedeelde uit het bestuur te treden. Bedoeld schrijven werd aan de aanwezige leden voorgelezen. Hierna werden nog enkele on derwerpen behandeld, waarna het woord gegeven werd aan me vrouw Varkevisser. Eerst werd de dames op een dui delijke en goed begrijpende ma nier uiteengezet hoe en op welke wijze men de knipkunst onder de knie kan knjgen. Vervolgens deed zij voor hoe men een portret kon knippen. Het was al bij al een zeer ge slaagde avond. gedicht en gaf daarna het woord aan pastor B. ter Bekke, die dit thema, van uit de etische kant bezien, belichtte. In grote lijnen schetste hij ver anderingen van vóór en na de oorlog. „Voor de oorlog is er weinig vernieuwing omdat de informa tie via kranten en radio sum mier was. Na de oorlog worden we over spoeld met nieuws en informa tie; door de techmsche vooruit gang kwam het nieuws snel bij de mensen. Er vond een verwe reldlijking plaats, een ander Godsbeeld. De mens denkt het allemaal al leen te kunnen. Toch zal de mens altijd blijven zoeken naar veiligheid, geborgenheid en liefde in deze geïndustriali seerde maatschappij Het hu welijk is nog steeds een duur zame relatie en van grote waarde. Samengevat kan worden ge zegd, dat wij met klakkeloos alle medische en technische ontwikkelingen behoeven te accepteren. Wij kunnen alle in formatie, die via de media een zijdig op ons afkomt, toetsen aan ons eigen geweten. Zijn wij het met bepaalde vernieuwin gen niet eens, dan zouden wij ons er in moeten verdiepen om zo ons geweten te vormen, want de laatste norm, ook als men nadenkt over verantwoord ouderschap, vindt men in het eigen geweten. Géén pastor of wié dan ook kan zeggen, ,,dat mag niet en dat mag wel". Wij- zèlf zijn verantwoordelijk voor ons doen en laten", aldus de pastor. Het was een boeiende avond met veel stof tot nadenken. LEUSDEN - Was het nu jazz9 Of was het relipop? In onze krant van afgelopen dinsdag belandde een verkeerde foto bij het verhaal over het jazz-podium in de Swartesteegh. Het plaatje werd namelijk gemaakt tijdens het concert van het duo Jean-Pierre Rudolph Rodney Cordner, dat maandagavond in De Hakhorst plaatsvond. De jongeman met de viool is Jean-Pierre. De andere, hoe kan het anders, is Rodney. Zij zorgden voor een boeiend concert m Leusden. De komende weken toeren zij nog door Nederland.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5