Een slecht behandelde enkel loopt veel schade op Sport en blessures Overheid wil sportongevallen met 25 procent verminderen Veel sporters vaak tè snel na blessure weer 'aan de bak' DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 Jaarlijks worden er zo'n 500.000 sportblessures geregi streerd, die vaak het gevolg zijn van overbelasting en ver keerde techniek. De meeste blessures vinden in de voetbal sport plaats, maar ook bij andere sporten, zoals volleybal, basketbal en tennis, zijn de percentages aan de hoge kant. Het meest getroffen lichaamsdeel is de enkel (de knie komt op de tweede plaats). Veel sporters, die door enkelblessures hun sport niet kunnen beoefenen, proberen via fysiotherapeutische behandelingen zo snel mogelijk weer aan de slag te gaan. Vooral het populaire ,„in-tapen" wordt daarbij als een grote uitkomst beschouwd. Vorige week maandag vond in de demonstratiezaal van het ziekenhuis De Lichtenberg een bijeenkomst plaats voor trai ners, verzorgers en andere belangstellenden, georganiseerd door de Stichting Sportmedisch Advies-Centrum (SMA). De arts A. G. Kaldenberg en de fysiotherapeuten R. Wagenaar en H. de Bruyn gaven die avond, ieder vanuit hun gezichtshoek, infor matie over de oorzaken en de behandeling van enkelblessures. Onze medewerker Aat Daale, zelf enkele jaren geleden slachtoffer van een ernstige enkelblessure, luisterde aandach tig toe. Fysiotherapeut Ruud Wagenaar: „Heel belangrijk is wat er direct na het ontstaan van een blessure gebeurt. door Aat Daale AMERSFOORT In de wereld van de sport vormen enkelblessu res tegenwoordig een waar schrik beeld en een kwaad voor het maat schappelijk leven. Voor de teams belangrijke spelers raken op cru ciale momenten geblesseerd. De spelers zelf willen graag weer te rug op het speelveld, maar moeten meer geduld hebben dan hun lief is. Een voorbeeld is een sporter die zijn vereniging van dienst meende te zijn door tóch, in weerwil van zijn enkelblessure, aan de belangrijke wedstrijden voor de promotie mee te doen. Het team promoveerde en de speler was tevreden. De betrok ken fysiotherapeut keurde de be slissing van de speler af. Was het verstandig van die sporter? De mensen uit de medi sche wereld zullen dit zeker ont kennen. Een enkel is een zeer be langrijk lichaamsdeel, dat een heel leven lang meemoet. Het moet het hele lichaam torsen en dient er voor te zorgen dat de persoon in kwestie steeds goed uit de voeten kan. De Leusdense arts A. G Kalden berg, verbonden aan het SMA in Amersfoort, was vorige week de eerste spreker op de bijeenkomst, die in De Lichtenberg voor geïnte resseerden was belegd. De op komst was opvallend groot, een bewijs temeer, dat enkelblessures en de behandeling daarvan voor vele sportmensen een belangrijke rol spelen. De arts liet duidelijk naar voren komen dat over enkel blessures beslist niet te lichtvaar dig moet worden gedacht. „Een simpel uitziende enkel blessure kan heel wat verrader lijke dingen onder zich bergen", aldus de arts, die zich als eerste spreker voornamelijk beperkte tot de anatomie van de enkel. „Iemand die iets met zijn enkel heeft, moet nooit iet verzwijgen of ontkennen", was zijn voornaamste boodschap aan de toehoorders. Ruud Wagenaar, fysiotherapeut in Amersfoort, ging uitvoerig in op de manier, waarop enkelblessures kunnen worden behandeld. „Heel belangrijk is", aldus de ook aan het SMA verbonden deskundige, „wat er direct na het ontstaan van de blessure gebeurt. Dat is niet alleen van belang voor de afwikkeling van de behandeling, maar dat is ook medebepalend voor de gevol gen op langere termijn." Met an dere woorden: wie een enkelbles sure niet goed laat behandelen kan er jaren later nog goed last van krijgen. Ruud Wagenaar kan de sport beoefenaars met genoeg waar schuwen voor een te grote non chalance bij het optreden van een enkelkwetsuur. „Een slecht behan delde enkel loopt veel meer schade op dan een goed behan delde en dat kan gevolgen hebben op langere termijn." Wat moet een sporter doen, die op het veld of in de zaal een enkel blessure oploopt? In ieder geval moet hij niet naar de kleedruimte strompelen, naar huis gaan en al daar rustig met zijn pootje op een bankje gaan zitten. Wagenaar: „In eerste instantie is er de EHBSO, de eerste hulp bij sportongelukken. Iemand die die Het „tapenvan bijvoorbeeld een enkel moet vakkundig worden gedaan. Tapen is een vorm van bandageren die het mogehjk maakt bepaalde bewegingen in een vroeg stadium van de behandeling te verrichten. De informatie-a vond in ziekenhuis De Lichtenberg trok vonge week veel belangstelling, vooral van sporttrainers en verzorgers. hulp verleent moet aan de weet zien te komen, wat er precies is gebeurd. Heeft de betrokkene pijn en waar heeft hij die precies? Heeft de man of vrouw de sportschoen nog aan, bekijk dan de enkel eerst goed. Misschien is er al een stan dafwijking waar te nemen. Daarna kun je het schoeisel voorzichtig uit doen en de sok verwijderen. Dan is het zaak om te zien of er een zwel ling is. Dat is een teken dat er bloed uitgetreden is. Het is mogelijk dat je geen zwelling ziet, maar dat is geen garantie dat er helemaal geen zwelling meer zal optreden. Is er inderdaad zwelling, dan dient de enkel zo snel mogelijk te worden gekoeld, het liefst met gelei ge vulde plastic zakjes, die goed ge koeld zijn. Zijn die met aanwezig, dan kan ook goed doorstromend water worden gebruikt. Maar dan is vijf minuten niet voldoende. Pro beer dat vijftien tot twintig minuten vol te houden. Daarna is het van belang opnieuw goed te vragen of er pijn is. Probeer dan de enkel zo mogelijk iets te belasten om te zien of de pijn in hevigheid toeneemt. Als dat duidelijk is, dan kan een drukverband, een elastische zwachtel van acht centimeter breedte, een goede steun bieden. Vette watten, zoals die nog in het oranje boekje van het Rode Kruis worden voorgeschreven, zijn daar bij naar onze mening niet meer no dig." ULTRA KORTE GOLF-STRA- LING Wat te doen, als die eerste hulp achter de rug is? Het antwoord ligt voor de hand. Zo gauw mogehjk naar de huisarts, zeer zeker als de pijn aanhoudt. De arts kan verwij zen naar het ziekenhuis of naar het SMA In meeste gevallen komen de patiënten dan bij een fysiothera peut terecht. Bijvoorbeeld bij Ruud Wagenaar. „Er is altijd een vaste vuistregel. In de eerste plaats voldoende koe len, dan een drukverband en daarna het been hoog neerleggen. Alles in de juiste volgorde. De eer ste 48 uur zijn belangrijk. Het aan brengen van het drukverband moet zo goed mogehjk gebeuren en het koelen moet om de drie vier uur worden herhaald, om de zwelling zo weinig mogehjk kans te geven. Na twee dagen is het meest acute van de blessure er af. Wie naar een fysiotherapeut wordt ver wezen knjgt mogelijkerwijs een behandeling met ultra korte golf- strahng. Fysiotherapie is het verza melwoord voor de mogelijkheden die de therapeut heeft om door middel van apparaten blessures te behandelen. Sommige mensen worden behandeld met ultra korte golf-straling, na verloop van tijd eventueel aangevuld met ultra-ge luid of stroomvormen om de pijn te dempen en de zwelling verder te verminderen." Ruud Wagenaar wijst op de tape-bandage, die zijn vakgenoot Han de Bruyn later op de avond behandelde. Kan de „patiënt" al gauw aan het oefenen gaan den ken? Het ligt voor de hand dat een sporter zo gauw mogehjk weer aan de gang wil. Voorwaarde is in ieder geval dat de pijn voldoende is ver dwenen. Ruud Wagenaar: „Een goed oefenprogramma, dat goed aansluit bij de specifieke sportacti viteiten van de betrokkene, is van belang voor het herstel van de be wegingen. Ga géén gewichten aan de voet hangen. Het gaat er om met eigen activiteiten zoveel mogehjk de normale bewegingsmogehjk- heid te herstellen, met zo weinig mogehjk krachten van buitenaf. Daarnaast moet de kracht worden vergroot en moet men proberen weer de juiste manier te gaan lopen. Loo* een minder goed loop patroon sluipen de eerste foutjes er stoel met de voet op een bal (twee ballen is veel moeilijker) is een goede oefening. Ruud Wagenaar wijst op de grote noodzaak niet te snel sa men met de collega-sporters de activiteiten te hervatten. Ruud: „Veel mensen willen graag weer de wei of de zaal in, maar gaan voorbij aan onze advie- VERSCHILLENDE TAPE-ME THODEN Han de Bruyn, de laatste spreker op de bijeenkomst, die eerder door de heer P. van Mourik, secre taris van het SMA was ingeleid, was naar alle waarschijnlijkheid de- gei.»., voor wie de meeste bezoe kers waren gekomen. Hij was im mers de man, die uitleg kwam ge ven over de methode om te tapen. Twee sprekers van de informatie-avond over enkelblessures: arts A C. Kaldenberg (links) en fysiotherapeut H. de Bruyn (rechts). in en die kunnen sommige mensen maar moeilijk afleren. Sportmen sen moeten wél optimaal weer le ren bewegen om aan alle eisen van de sport te voldoen." Een veelbesproken onderwerp is tegenwoordig het „rekken". In de fysiotherapie wordt volledig erkend dat rekken in de nabehan deling van blessures noodzake lijk is. De verkorte spieren moe ten weer op lengte komen. Het is natbuurhjk ook van belang dat de betrokkene weer vol doende evenwicht heeft als hij op het bewuste been gaat staan. Daar aan moet hij snel gaan werken Ruud Wagenaar daarover: „Nog met gips om kan je in ieder geval proberen je tenen te bewegen en verder alles wat met de bandage om mogehjk is. Buigen met de knie is ook van belang. Wie geen grote passen kan maken moet kleinere stappen nemen. Er moet worden voorkomen dat er overbelasting plaatstvindt." OEFENTOL Gelukkig komt op een gegeven moment voor iedere sporter het moment van vooruitgang. De kruk ken worden mgeleverd en de fy siotherapeut trekt een tevreden ge zicht. Je kunt dan oefeningen gaan doen op een oefentol, een kien uit gedacht, wankel, kringvormig op stapje, waarop feilloos wordt aan getoond hoe het met het evenwicht is gesteld. Ook oefeningen op een zen. Dat is onverstandig. Overleg met je trainer en verzorger wat je het beste kunt gaan doen. Gaat het naar wens, bouw dan eerst de duur van je trainig op en pas daarna je snelheid." Tapen is een vorm van bandage ren, die in tegenstelling met het totaal blokkerende gipsverband de mogehjkheid biedt om be paalde bewegingen al in een eer der stadium van de behandeling te verrichten. Voorwaarde is ever wel, dat de tape op de juiste vak kundige manier wordt aangelegd Het gebeurt met de zogenaamd* partieel immobiliserende verban den. Han de Bruyn vertegenwoor digt de methode van Jac. van Nu nen met het materiaal van de Duits* firma Lohmann. De methode Cou mans was één van de eerste metho des op dat gebied en de geleerde: zijn het er allemaal over eens da die methode goede resultatet geeft. Han de Bruyn: „Ieder heeft e z'n eigen aureooltje boven zqi hoofd door te zeggen, mijn tech niek is de beste. In wezen blijft he gewoon zo, dat succesvol tape- volgens een bepaalde method* neerkomt op de relatie „persoo; tot persoon". De Bruyn pretendeert dan ooi niet de enige zaligmakende tape methode in huis te hebben. „Ik ka de mensen ook niet op één avom leren tapen. Dat is onmogelijk. He is heel belangrijk dat je en goed kennis hebt van wat er in het ge wricht gebeurt en wat je met dt tape precies moet doen. Leg je zo\ tape verkeerd aan, dan krijg ji geen resultaten. Integendeel, techniek is gewoon heel belanj rijk." „Tapen is populair, maar de ke: nis daarover is zeer verdeeld. D is bij onderzoek gebleken. Tap* techniek is alleen maar een onde deel in een breed scala van goe begeleide revalidatie. Het is dt niet een op zichzelf staand iets aldus deze fysiotherapeut, die c na zijn uitleg in het middelpunt n de tape-nieuwsgierigen ble* staan. Enkelblessures zullen nog vt malen de spelers voor om wachte problemen stelli Grondgedachte van dit wat n disch getinte relaas blijft het a vies van Ruud Wagenaar:,Ali een enkelblessure hebt, laat d dan zo grondig mogelijk behai delen." Voetbal Hockey Volleybal Tennis Basketball Blessure aan: enkel 31,0% 19,3% 55,0% 43,0% 41,3% knie 13,0% 6,6% 3,5% 6,0% 4,6% onderbeen 7,7% 3,6% 2,5% 13,2% 1,2% vinger/duim 6,4% 16,9% 21,7% 3,5% 29,4% voet 7,2% 4,3% 3.8% 4,4% 3,4% pols 4,7% 2,0% 2,9% 6,8% 3,0% gezicht 3,0% 14,1% 0,8% 4,0% 2,0% schouder 3,8% 1.8% 1,7% 2,5% 0,8% hand 3,2% 5,4% 2,9% 2,3% 3,8% neus 2,4% 7,7% 0,5% 0,9% 2,1% oog 0,9% 1,7% 0,4% 6,5% 1,4% overigen 16,7% 16,6% 4,3% 6,9% 7,0% De Stichting Consument en Veiligheid heeft onlangs een onderzoek gehouden naar blessuregevoelige spoilt Sporten met extra risico's zijn paardenrennen, parachutespringen, alpinisme, hang-ghding, duiken, Ameria Football en boksen. Bij de andere sporten staat voetbal bovenaan, gevolgd door gymnastiek, volleybal, hoekt basketball, tennis, zwemmen, handbal, judo en korfbal. Wat de soort blessures betreft, staat „de enkel" bovenaan. In dit overzicht staan percentages van blessurt fl< verdeeld over sport en lichaamsdeel. Bij het onderzoek is uitgegaan van blessures die in het ziekenhi behandeld en geregistreerd zijn. I De ministerraad heeft vrij dag 23 januari 1987 ingestemd met de Nota „Sportmedische Begeleiding en Sportgezond- heidszorg en zendt deze bin nenkort door naar de Tweede Kamer. Doel van het rijksbe leid is het aantal sportonge vallen (1.2 miljoen) m het jaar 2000 met 25% verminderd te hebben. Het accent ligt op blessurepre ventie, maar ook doping en internationale samenwerking krijgen bijzondere aandacht De nota bevat een beleids plan dat gencht is op het reali seren van een samenhan gende struktuur waarin met name de preventieve medi sche functies voor sportbeoe fenaren optimaal kunnen wor den vervuld. De nota vormt een verbinding tussen het Spoprt- en gezondheidszorg- beleid. Belangrijke doelstellin gen zijn: - het stimuleren van een me disch verantwoorde sport beoefening op alle prestatie niveaus; - het verminderen c.q. voor kómen van sportblessures; - het terugbrengen van de me dische kosten als gevolg van sportbeoefening; - preventie van dopingge- bruik in de sport. In het beleidsplan is een centrale rol weggelegd voor de algemene voorzieningen van gezondheidszorg: de huis artsen en de basisgezond heidsdiensten. Voor de huisartsen zal dit aan passingen met zich meebren gen in de opleiding tot basis arts en het scheppen van mo gelijkheden tot na- en bijscho ling. De georganiseerde sporter (tweederde van de sporters is georganiseerd) staat naast de hierboven genoemde alge mene voorzieningen nog een aantal specifiek sportmedi sche voorzieningen ter be schikking, te weten de PSMO- bureaus (preventief sportme disch onderzoek) en de SMA (sportmedische adviescentra). In de nota wordt het voort bestaan van deze voorzienin gen geacht een zaak te zijn van de georganiseerde sport. Bo vendien kan de georgani seerde sporter nog een be roep doen op de deskundig heid van (sport)begeleiders. Zoals gezegd worden maatre gelen aangekondigd in de sfeer van opleiding, na- en bij scholing om deze deskundig heid verder te vergroten. In de nota wordt uitgebreid ingegaan op de problematiek van het dopinggebruik binnen de sport Als meest realistisch wordt de benadeling gezien die gericht is op beheersing De eerst verantwoordelijken daarbij zijn de sportorganisa ties. De rol van de overheid in dezen is beperkt. Aanbevolen wordt dat er in Nederland op korte termijn een zelfstandig doping cen trum tot stand komt dat relaties ontwikkelt met laboratoria die aan de voorwaarden voiaoen om een erkenning van de (in ternationale sportorganisaties te verkrijgen. Het centrum dient de analyse en controle, alsmede de andere activiteiten op dopinggebruik te coördi neren en te ondersteunen en de betrokken partijen te advi seren over het dopingbeleid. Ten aanzien van het op basis van research formuleren van kwaliteitsnormen voor de do pingcontrole zal m overleg met de sportorganisaties worden bezien of bij het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) een taak ontwikkeld moet worden. Bevorderd zal worden dat aan sporters en hun begelei ders adequate voorlichting over doping wordt gegeven. In overleg met het Nationaal In stituut voor de Sportgezond- heidszorg (NISGZ) wordt een multidisciplinair samenge stelde groep van deskundigen gevormd die een brochure voor sporters en hun begelei ders over dopinggebruik zal ontwikkelen. Tenslotte wordt in de nota aandacht besteed aan de ver zekering tegen de kosten van sportletsels. Om principiële en practische redenen wordt een aparte ziektekostenverzeke ring voor sportbeoefening in het algemeen met voorge staan. Anders is het geval indien sprake is van incidentele geor ganiseerde evenementen op sportgebied, zoals marathons, elfstedentocht etcetera, waar voor een vergunning door Bur gemeester en Wethouders of de provincie is verleend. Het gaat in deze gevallen vaak om situaties waarin ongetrainden zich bloot stellen aan fysieke inspanningen waarvan zij zelf de risico's met kunnen over zien. Deze evenementen zijn duidelijk te traceren. In het al gemeen zijn hier inschrijfgel den aan verbonden. Een aparte verzekering te gen ziektekosten voor deze sportgebeurtenissen valt te overwegen. Niettemin wordt beseft dat hiertegen dezelfde bezwaren kunnen worden aan gevoerd als tegen een algeme ne verzekering. Een van de ei sen die aan het organiseren van zulke evenementen kun nen worden gesteld is dat men zo'n verzekering afsluit, het geen kan geschieden gelijktij dig bij de inschrijving. Rechten op grond van deze verzekering zouden dan moeten prevaleren boven die van de eigen ziekte kostenverzekering.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6