De Hypotheker heeft ze allemaal op een rijtje Leusdenaar John Costa vierde feest in Tarrafal Groeneveld opticiens Alle informatie over hypotheken op één adres De Hypotheker werkt drempel-verlagend. Reizend ambassadeur terug DONDERDAG 19 FEBRUARI 1987 plaatselijK nieuws Stel u ziet een pracht van een huis dat u wilt kopen. U heeft echter niet genoeg geld, dus gaat u lenen. Maar waar? U gaat eens praten met uw bank of met een verzeke ringsmaatschappij. Al snel ziet u door de bomen het bos niet meer. De wirwar van mogelijkheden op hypotheek- gebied bezorgen u slapeloze nachten. Wel, dat is sinds kort niet meer nodig. Bespaar uzelf die slapeloze nachten en stap eens binnen bij De Hypotheker aan de Bergstraat 23 te Amersfoort. Daar zoekt Leusde- naar J.M. Hengeveld samen met u de meest geschikte hypotheek voor u uit. veld, sinds begin dit jaar directeur van de Amersfcortse vestiging. Het gaat bij De Hypotheker om een goed doordachte filosofie, een beetje vergelijkbaar met het Mac- Donalds-idee. De gedachte om iets dergelijks op te zetten werd gebo ren bij projectontwikkelingsmaat schappij Eurowoningen. Daar kwam men tot de conclusie dat de hypotheek-markt voor de consu ment wel erg ingewikkeld m elkaar zat. Wie door de Bergstraat m Amersfoort rijdt, kan het vrolijke pand van De Hypotheker niet ont gaan. Frisse kleuren, oranje en rood, en een vrolijk ingericht kan toor. Het spnngt eruit in de verder zo grijze massa van huizen en be drijfspanden. Een modern bureau, dat volledig voldoet aan De Hypo- theker-siut. Het is het twaalfde kantoor van De Hypothekers Associatie BV, dat zijn hoofdzetel in Gouda heeft. Ruin twee jaar geleden ging deze associatie van start. Momenteel heeft men zeventien vestigingen in Nederland (onder andere in Den Haag, Rotterdam, Leiden, Utrecht, Zeist, Leeuwarden, Breda, Eindho ven, Den Bosch, Zwolle en Amers foort). In totaal moeten het er zo'n veertig worden. „Allemaal met de zelfde inrichting en dezelfde kleur schakering", aldus de heer Henge in Nederland op te zetten met als doel: aan de hand van de verschil lende hypotheek-vormen en aan biedingen per individu, gerela teerd aan de waarde van het onroe rend goed, de meest passende hy potheek te verzorgen. Twee marketingbureaus werden ingeschakeld bij het onderzoek naar de meest geschikte naam voor een eventuele kantoren-opzet. „Daar kwamens ongelofelijk veel namen uit voort", weet de heer Hengeveld daarover te vertellen. „Eén iemand kwam met de naam De Hypotheker. De naam van die persoon is onbekend. Men heeft alleen het handschrift." „De Hypotheker" was niet zo maar gekozen. De bedenker van die naam verwees ermee naar de apotheker, de naam van de ver trouwensman op medisch gebied. Hengeveld: „De Hypotheker moet de vertrouwensman op hypo theek-gebied worden." PASSEND Al snel kwam men op het idee om een aantal hypotheek-bureaus Met een naam alleen ben je er nog met natuurlijk. Er volgden nog meer onderzoeken. Hoe moet je de consumenten benaderen9 Wat voor kantoorinrichting ga je ge bruiken? Kortom, de hele formule zit goed doordacht in elkaar. Er zijn zelfs psychologen bij de voorberei dingen betrokken geweest. VROLIJK Resultaat was onder meer het lichte, vriendelijke kantoor De vrolijkheid straalt overal vanaf, zelfs van de suikerzakjes. „Mensen die een huis gekocht hebben, ver keren m een vrolijke stemming", zo luidt kort weergeven de basisge dachte. Wat kan De Hypotheker nu pre cies voor u doen? In wezen is het heel simpel. Potentiele particuliere huizenkopers professioneel hel pen bij de keuze van een hypo theek. Vnjwel alle verkrijgbare hy potheken in Nederland zijn samen gebracht in de computer van De Hypotheker. „Wij werken volkomen onafhan kelijk", vertelt directeur Henge veld in zijn kantoor. „We zijn niet gebonden aan een bank, een pen sioenfonds of een verzekeraar. We geven gratis advies en begeleiden de mensen tot aan de notans, waar de officiële koopacte getekend moet worden." Het moge duidelijk zijn dat het afsluiten van een hypotheek niet iets is wat je eventjes in een kwar tier doet. „Het afsluiten van een hypotheek is een belangrijk iets in het leven van een mens. Wij begin nen dan ook met een gesprek van minimaal twee uur. Later vinden er vervolggesprekken plaats. Dat is nodig, want elk individu is anders." De heer Hengeveld startte vorige maand met De Hypotheker in Amers foort DOOLHOF De opzet van die gesprekken is om zoveel mogelijk informatie over de betrokkene te krijgen, waarmee De Hypotheker, m dit geval de heer Hengeveld, uit het doolhof van hy potheken de meest passende voor de persoon in kwestie kan uitzoe ken. Alle informatie wordt m de computer gestopt, waarna een ad vies wordt opgesteld. „Er zijn veel aanbieders", aldus Hengeveld. „Ruim honderd. Die hebben onderling weer vele ver schillen. Bovendien is de hypo theekmarkt continu in beweging Er worden steeds meer nieuwe constructies ontwikkeld. De laatste jaren is er sprake van een stroom versnelling. Het marktaandeel van diverse instellingen is aan het ver anderen. Men zoekt dan naar nieuwe vormen om de concurren tiepositie te verstevigen." De reacties zijn bijzonder posi tief. „We nemen de cliënten veel werk uit handen. Men hoeft zelf met alle banken langs te gaan. Hier vindt men alle instellingen bijeen", legt Leusdenaar Hengeveld uit. „We zijn een service-gevoelige or ganisatie We willen voorkomen dat cliënten de verkeerde paden op gaan." De Hypothekers Associatie BV werkt volgens het zogenaamde franchise-systeem. Zo is de heer Hengeveld zijn eigen baas „Men heeft gekozen voor honderd pro cent zelfstandigheid voor de indivi duele kantoren, We hebben de vrijheid keuzes te doen wat betreft samenwerking met banken en ver zekeraars. Zo wordt er nogal wat geswitcht met banken in verband met rente en voorwaarden." GROOTSTE „Wij worden de grootste partij op hypotheek-gebied", vervolgt Hengeveld. „Door de bundeling van nu al zeventien kantoren wordt onze organisatie een stevige ge sprekspartner met als doel voor de consument zo goed mogelijke voorwaarden te realiseren. Kijk, verzekeraars adviseren altijd van uit hun eigen gezichtshoek. Bij ons staat centraal dat de consument er zijn voordeel mee moet kunnen doen." Zoals gezegd geeft De Hypothe ker gratis advies. Bij het afsluiten van een hypotheek brengt de bank of andere geldschieter aan de ko per hypotheek-provisie m reke ning. Dat gebeurt trouwens ook als er geen neutrale adviseur bij be trokken is geweest. Als De Hypo theker een geldlening heeft helpen afsluiten, krijgt hij van de geldin stelling die daarvoor zorgt een deel van de provisie. Met andere woor- den: het advies van De Hypotheker kost niets meer dan wanneer de particulier zelf al het werk had moeten doen. Bij het opstarten van een eigen vestiging van De Hypotheker moet de toekomstige eigenaar een stuk eigen vermogen binnen brengen. Dat is een ver eiste. Daarnaast is er een stuk vreemd vermogen. Omdat diverse banken de filosofie van De Hypo theker ondersteunen, zorgen deze voor een financiële ondersteuning. HOOFDINSPECTEUR Nu even de heer Hengeveld zelf. Hij woont in Leusden, maar groeide op m Amersfoort. Hij zegde een goedbetaalde baan als hoofd-in- specteur bij Legal General, een pensioenverzekeraar, op omdat het idee van De Hypotheker hem aanstond. „Ik heb het zo'n acht maanden aangezien. Het leek me leuk om er een steentje aan bij te dragen; om de consument te hel pen met de keuze." De vestiging m Amersfoort is momenteel nog een eenmanszaak. Overdag heeft de heer Hengeveld de hulp van zijn vrouw. Verder is, zo mag uit dit verhaal duidelijk worden, de computer onmisbaar. „De start was veel belovend", aldus Hengeveld. „Eventuele uitbreiding is afhankelijk van de economische ontwikkelingen." Volgens Hengeveld werkt een instelling als De Hypotheker dui delijk drempel verlagend. „Er blijkt een duidelijke behoefte te zijn aan een volkomen onafhanke lijk adviserende instelling op dit gebied. Vooral up to date voorlicht ting. Want de markt is er ondoor zichtig. Wij willen daar duidelijk-, heid in scheppen." De Hypotheker in Amersfoort is te vinden aan de Bergstraat 23 en telefonisch te bereiken onder telefoonnummer 033-13444. De winkel is dagelijks geopend van 09.00 uur tot 17.30 uur en op zater dag van 10.00 uur tot 14.00 uur. Voor adviesgesprekken kan men er ook 's avonds terecht, zij het alleen na afspraak natuurlijk. Hier draaide het allemaal om. Dankzij deze installatie beschikt Tarrafal nu 24 uur per dag over electriciteit. LEUSDEN - Reizend ambassa deur John Costa is weer thuis. Halverwege vorige maand bezocht hij Tarrafal, de ge meente in Kaap Verdië waar mee Leusden vriendschap pelijke banden onderhoudt, eden voor zijn bezoek was de officiële ingebruikname 'ha van een windenergieproject, 'waarmee het dorp voortaan uur per dag over electrici- eit kan beschikt. „Er zijn me daar een heleboel dingen overkomen", vertelt de heer Costa over zijn recente be zoek aan Tarrafal. „Het was een feestelijk gebeuren. Er waren al lerlei activiteiten georganiseerd. Voetbal-, handbal- en tafeltennis- wedstnjden. Paardenraces. Ik heb daar diverse prijzen uitgereikt. Voor de vrouwen waren er ba- tuco-danswedstnjden. Dat is een lokale dans, die erg moeilijk is." Dinsdag 20 januari was de grote dag voor Tarrafal. Onder grote be langstelling, onder andere van de Kaapverdiaanse pers, radio en te levisie, werd het windenergiepro ject m gebruik genomen. Dat ging natuurlijk gepaard met de nodige toespraken en festiviteiten. Zo'n honderd „officials" hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging om daarbij aanwezig te zijn. Ook een groot deel van de bevolking van Tarrafal was present. En dat, zo constateren we na het lezen van het verslag van de heer Costa, was niet zo verbazingwek kend. Het gaat namelijk om een uruek iets. Het Autonoom Wind Diesel Systeem (AWDS) dat in Tar rafal nu wordt gebruikt, is het eer ste in zijn soort in de Derde We reld. „Tarrafal is the first to get it in the world", vertelde John Costa op 20 januan enthousiast tegen de aan wezigen. DAG EN NACHT Voor de bevolkmg zelf is het na tuurlijk belangrijker dat men voor taan dag en nacht kan beschikken over electriciteit. „Men kan nu ra dio en televisie aanschaffen", ver telt John Costa over deze vooruit gang. „Er wordt vrij veel onderwijs via radio en televisie gegeven. Ten tweede kan men het voedsel beter bewaren en ten derde is het moge lijk om kleine industrieën, zoals werkplaatsen, te ontwikkelen." Bovendien kan men in Tarrafal nu ook 24 uur per dag over water beschikken. Voorheen kon men slechts een paar uur per dag water uit de put pompen. Dat was het gevolg van de dieselgenerator die maar zes uur per dag stroom le verde. „Er zijn drie putten aange sloten. Eën voor het drinkwater en twee voor irrigatie", aldus Leusde naar Costa. De vreugde en dankbaarheid was dan ook groot tot het project eenmaal werkte „Tijdens een re ceptie in het huis van de delegado begonnen vrouwen spontaan te dansen en te zingen. Ze noemden daarbij mijn naam. Ik heb met alles begrepen wat ze zongen, maar ik wist wel waar het over ging", zegt John Costa lachend. BESPARING Het windenergiesysteem levert voor Tarrafal een enorme brand stof-besparing op. Men spreekt van een besparing van zo'n 30.000 liter brandstof per jaar. Voor een land dat wat brandstoffen betreft overafhankelijk is van andere lan den, is dat een welkome bezuini ging. Het AWDS biedt dan ook goede perspectieven voor andere derdewereld landen. „De mensen in die landen zijn niet blij met een race als Panjs-Da- kar", wil de heer Costa kwijt. „De coureurs verbruiken vaak alle be schikbare energie. Dat soort din gen houden vaak de ontwikkeling tegen, omdat men dan geen land bouw meer kan bedrijven. Nee, de omstandigheden m derde wereld landen in aanmerking genomen, zijn er wel andere zaken om ons druk over te maken." Een van de volgende projecten waar aan gewerkt wordt, is het realiseren van een drinkwater voorziening in het berggebied. „Vrouwen moeten daar vijf uur lo pen om drinkwater te halen", aldus John Costa. „Het leven is daar echt een gevecht. Een oude vrouw ver telde mij dat als ze ziek zou worden en dus geen water kan halen, ze zou doodgaan." we met een windmolen een water pomp kunnen aandrijven om 350 kubieke meter water uit het ravijn recht omhoog kunnen pompen", legt de reizende assadeur uit. „Technisch zijn we er nog niet uit. Het gaat nu om de vraag hoe we in het stijle gebergte de kabels en pijpen aanbrengen Hoe dan ook, volgens Costa moet het mogelijk zijn om die voor ziening binnen een jaar te realise ren. „Wanneer we daar komen, vraagt iedereen wanneer we be ginnen", aldus Costa. Even terug naar het project m Tarrafal. Dat was, zoals gezegd, een groot feest. Na de inauguratie was er een lunch in het huis van de delegado Freire. Daarbij zorgde onze nationale bierheid Heineken voor geestnjk vocht. Maar de be langstelling op de Kaap Verde vooi Nederland gaat verder. Zo ver klaarde een minister tijdens de plechtigheden dat hij zeer blij was met de Nederlandse samenwer king. „Nederland is geen land dat politieke pretenties heeft om ons land te veranderen", aldus de te vreden politicus. „Buiten was er van tien uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends een officieel bal Een band speelde daar Kaapverdiaanse muziek. Ik werd constant gevraagd door de vrouwen uit dorp om mee te dan sen. Dat was heel aardig allemaal", vertelt John Costa. „Ik heb ook op een avond gege ten in het huis van de O.M.C.V., de vrouwenvereniging van Tarrafal. De maaltijd bestond uit groenten en aardappelen die de kinderen zelf m hun schooltuintjes hadden ver bouwd. De O M.C.V. heeft om on dersteuning van die schooltuintjes gevraagd." VRUCHTBAAR De landbouw is op de Kaap Ver- dische Eilanden belangrijk. Hij mislukt echter vaak. De grond is er erg vruchtbaar, maar het regent er weinig. „Als het regent, dan is het eiland binnen dne dagen groen", aldus John Costa. „Maar dat kan ook zo weer geel en bruin zijn." Overigens is het klimaat op de Kaap Verdische Eilanden zeer aan genaam In de wmter is het tussen de 20 en 25 graden. Tijdens de zomermaanden kan de tempera tuur oplopen tot dertig graden. Wel staat er altijd wind. Hoewel.De heer Costa: „Bij de ingebruikname van het windenergieproject was er zo goed als geen wind Dat had te maken met het Zuid-Europa." koude weer in Eén van de vreemdste dingen vindt Costa het feit dat ouders af stand nemen van hun overleden kinderen. „Jongetjes worden in een blauw, en meisjes in een roze kistje begraven door andere kinderen. De ouders willen daar niets mee te maken hebben. En dat terwijl men, wanneer een volwassene overlijdt, een jaar lang rouwt en in het zwart gekleed gaat." Ruim honderd gasten waren na de officiële handelingen te gast op de receptie van de delegado Adnano Andrade Freire. (advertentie) stante aanbod: uit de internationale modewereld dat permanent' bij ons in de winkel aanwezig is geeft u de zekerheid er altijd modieus by te lopen RAVIJN „We zijn nu aan het bekijken hoe Ter gelegenheid van de ingebruikname van de windmolen stak de plaat- sehjke bevolkmg m Tarrafal zelfgemaakt vuurwerk af. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. toder grote belangstellmg werd de windmolen officieel m werkmg gesteld. Delegado Freire doet de handelmg nder toeziend ooa van Leusdenaar John Costa.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7