J LL cir A College werd al in 1982 ingelicht over mogelijk malafide declaraties secretaris 'Verklaring B&W wekte terecht vorm van wantrouwen' ^vandaag in Öe leusder krant" B&W verleenden gemeentesecretaris vijf jaar lang willens en wetens carte blanche: Coalitie-partijen sturen boze brief aan college van B&W: Kraammarkt op 18 maart leusder krant sbI Jubileum Jozefschool SERVA VOLVO Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden BDU EINOREDAKTIE: wMwg Hans Mosterd Geen krant ontvangen leusder kabelkrant Konijntje m de Wetering K M DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 - 18e JAARGANG NO. 84 krant s Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Teleloon 033-941495 Tele* BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 17,20 per kwartaal Uitgave BDU BV (door Hans Mosterd) LEUSDEN - Het voltallige college van B&W is in 1982 al op de hoogte gebracht van mogelijk malafide declaraties, die gemeentesecretaris Reier van Gooi had ingediend en geind. bat gebeurde als een afgeleide van de 'affaire Nico Smit', de gemeente-ambtenaar die zijn ontslag bij de ge meente Leusden gecompenseerd wenste te zien. Hij diende daartoe in eerste instantie een verzoek in bij de Leusdense gemeenteraad. Die delegeerde de zaak aan het college van B&W, in samenwerking met de commissie Algemene Bestuurszaken. Die commissie constateerde niet alleen, dat gemeente secretaris Van Gooi op geheel eigen wijze 'door het amb telijk apparaat struinde', maar ook dat er een zeer sterk luchtje zat aan declaraties van de heer Van Gooi. Het college van B&W legde de zaak voor nader onder zoek in handen van de toen kersverse wethouder van financien, Fons Ummels (CDA). Dat onderzoek was van een dermate bedroevende kwaliteit, dat het de naam niet verdient omdat niet op de inhoudelijke kant van de zaken werd ingegaan. Vervolgens werd de inmiddels gehalveerde commissie - de zaak was over de verkiezingen 'heen getild' - als klap stuk in dit verhaal afgescheept met een brief van het college van B&W. 'Wij beschouwen de zaak als afgedaan en komen hier niet meer op terug', zo deelde het college van B&W in die brief mee. Opvallend detail daarbij was, dat die brief ondertekend was door het voltallige college, en als een soort klap op de vuurpijl, ook nog door de als 'hoofdver dachte' te beschouwen gemeentesecretaris, Reier van Gooi. In het licht van dit verhaal wordt duidelijk, waarom het college van B&W in 1986 nog zo huiverachtig was, Leusden'85 desgevraagd inzage te geven in de post repre sentatie over het jaar 1985. Het college van B&W moet zich bij die vragen hebben gerealiseerd, dat het al sinds 1982 zaken gedoogd had, die volgens de te hanteren regels niet klopten, waarna men wederom een poging in het werk stelde, de zaak in de doofpot te helpen, of op z'n minst te traineren. Waar het college en de secretaris in hun brief meedeel den, niet meer op de zaak terug te willen komen, rest de redaktie van deze krant niet anders, dan dat dan maar zelf te doen. Het verhaal van de tot nu toe in beslotenheid en geheim zinnigheid verhuld gebleven gebeurtenissen. Terwijl de gemeenteraad, de commissie algemene bestuursza ken en de ambtenarenrechter zich bogen over het ontslag van de Leusdense personeelschef, Nico Smit, speelde zich parallel aan die geschiedenis een verhaal af, dat de openbaarheid nog nooit heeft be reikt. Waar de (voormalige) bedrijfs arts van de gemeente Leusden voor de rechter verklaarde, dat de heer Van Gooi 'ambtenaren ziek maakte' en de rechter tot de con clusie kwam, dat het optreden van de gemeentesecretaris 'niet steeds even gelukkig is geweest', en een andere opstelling van burgemees ter Rademaker als portefeuillehou der voor personeelszaken 'wellicht gewenst' was geweest - medede lingen die er op zich al niet om logen - speelde zich binnen het Leusdense gemeentebestuur nog een heel andere zaak af. TAXIRIT De gemeenteraad had de op dracht gegeven aan het college, om samen met de toenmalige com missie voor algemene bestuursza ken te onderzoeken, m hoeverre het verzoek van Nico Smit ge rechtvaardigd was. Smit stelde, dat er met zijn vertrek, in samenhang met zijn nieuwe baan, sprake was van inkomstenderving. Dat vertrek hing, volgens Nico Smit, direct sa men met het feit, dat gemeentese cretaris Van Gooi hem te kennen zou hebben gegeven, dat hij beter bij de gemeente Leusden kon ver trekken. En daarmee was, naar de mening van Smit, feitelijk sprake van onvrijwillig ontslag, vandaar het verzoek om compensatie. Dat verzoek werd uiteindelijk zo wel door de gemeenteraad, als voor de ambtenarenrechter, afge wezen. Daarbij was doorslag gevend, dat Nico Smit als chef per soneelszaken had kunnen weten, wat de gevolgen waren van zijn De dne commissieleden, die tot het uiterste hebben geprobeerd, de waarheid boven tafel te krijgen. Van links naar rechts: Ton Zwart (CDA), Jan Jacobs (PvdA) en Harm Offereins (CPV/SCP). vrijwillig genomen ontslag. Ware zijn functie een andere geweest, dan was de afloop van de hele pro cedure in elk geval minder zeker geweest, dan nu het geval was. Waar de commissie voor alge mene bestuurszaken tijdens haar onderzoek echter op stuitte, had niet alleen betrekking op de hoogst eigenaardige manier, waarop de voormalige perso neelschef en pas in functie getre den gemeentesecretaris, Reie* van Gooi, zich nog altijd met per soneelszaken bemoeide. De commissie trof bovendien een aantal declaraties aan van de heer Van Gooi, die zij nader on derzocht wilde zien. Daar was een declaratie bij - ingediend én geïnd - van tegen de zevenhon derd gulden aan taxi-kosten in samenhang met een bezoek aan een congres. Daar was op zich niets mee aan de hand geweest, ware het niet dat de commissie zo haar twijfels had over de vraag, of de heer Van Gooi dat congres eigenlijk wel bezocht had. Een tweede punt van onder zoek achtte de bijzondere com missie, advieswerk, dat de heer Van Gooi voor een andere ge meente had verricht, tegen beta ling. Het vermoeden bestond, dat de heer Van Gooi dat advieswerk in door de gemeente Leusden be taalde werktijd had verricht. DRINGEND We schrijven juni 1982, als de bijzondere commissie zich drin gend tot het college van B&W wendt met de mededeling, dat er ernstige vragen zijn gerezen om trent het functioneren van de heer Van Gooi als gemeentesecretaris. Die vragen hebben betrekking op het personeelsbeleid in alge mene zin, op het verstrekken van informatie aan de commissie alge mene bestuurszaken (die dan al nergens op lijkt, maar die nog slechter zal worden, zie het kader bij dit verhaal), op veranderingen en toekomstige veranderingen in de gemeentelijke organisatie, en op de rol, 'die betrokkenen hebben gespeeld bij de veranderingen.' De betrokkenen waren de chef perso neelszaken, gemeentesecretaris Van Gooi en het voltallige college van B&W. De commissie constateerde, dat de heer Van Gooi zich met het per soneelsbeleid bemoeide. Daar over was de ruzie tussen de chef personeelszaken en de gemeente secretaris ontstaan. Wat de onder linge verhouding niet vergemak kelijkte was, dat Nico Smit jaren lang eerste medewerker was ge weest van Van Gooi, toen die nog chef personeelszaken was •i-imiu Gouden Klomp en 50-plussers vierden al carnaval Pag. 3 Druk programma voor Puupenkoppenland Pag. 3 1500e sleuteloverdracht mijlpaal voor Woningstichting Pag. 4 Mininatuurtje: Kuifmees Pag. 4 Burgemeester „Raadsleden tegen zichzelf beschermen." Pag. 5 Doek valt voor Antilopen Haaien-successen in Vleuten Moeizame winst Leos Pag. 7 Pag. 7 Pag. 9 (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraadsfracties van CDA, WD en GPV/SGP zijn kwaad op het college van B&W. Aanleiding tot die woede, is de verklaring die het college van B&W vorige week uitgaf over het ontslag van gemeentesecreta ris Reier van Gooi. In die verklaring wekte het college de indruk, als zou de eerdere verklaring van de drie partijen een direct gevolg zijn geweest van een vergadering van de commissie Personeelszaken, waarbij de kwestie zijdelings ter sprake kwam. Dat, zo stellen de drie fracties, is onjuist. De verklaring, zowel als de brief, die het college inmid dels heeft gekregen, geven aan dat voor wat het college betreft, de drie partijen de maat vol achten. *We willen niet, dat de fracties wéér voor voldongen feiten worden gesteld', aldus Evelien Blom (CDA), woordvoerster na mens de drie fracties. In de brief aan het college, gedateerd 19 februan 1987, schrijven de fracties van CDA, WD en GPV/SGP het vol gende: 'Geacht college, De verklaring die u heeft uit doen gaan. mede naar aanlei ding van de bnef die de frac ties van CDA, WD en GPV/ SGP hebben geschreven, heeft bij ons wel enige verbazing gewekt. In uw schrijven stelt u, dat de coalitie gereageerd heeft naar aanleiding van uw mededeling in de commissie Personeelszaken (die niet voor dit doel bijeen was), inzake de ontslagaanvrage van de heer R.J.A. van Gooi. Dat is onjuist.' 'Het CDA, WD en GPV/SGP hebben zondagavond actie on dernomen, nadat de heer Vein Gooi persoonlijk de fracties van CDA en WD in kennis stelde van het volgende (let terlijk): 'Ik zal mij niet verzetten tegen een ontslagprocedure.' Uit de contacten, die wij heb ben gehad met de secretaris, is met gebleken dat hij ontslag gevraagd heeft.' OPEN 'Het vervolg van de actie van bovengenoemde partijen, heeft zich maandagavond voortgezet en heeft geresul teerd tot de brief, die duidelijk mgegeven is, met de bedoe ling het college een handvat te geven om hierop in te gaan. De regeling, die wordt voorge steld, blijft wat ons betreft open, totdat het onderzoek door het college naar alle mo gelijkheden tot ontslagverle ning is afgerond. Daarna zal er aan de hand van bovenge noemd onderzoek een zeer zorgvuldige afweging binnen de raad plaatsvinden.' WANTROUWEN "Nadat uw verklaring bij de kranten is binnengekomen, Evehen Blom (CDA) namens de coalitie-fracties: '...de maat is vol...' wekte dat, naar onze geza menlijke mening terecht, een vorm véin wantrouwen naar het CDA, WD en GPV/SGP inzake de eerlijkheid van onze be doelingen. Wij betreuren dat zeer.' 'Wij hopen dat door deze brief onze bedoelingen bij u duidelijk zijn overgekomen', aldus de bnef van de drie frac ties. ONDERZOEK In een nadere toelichting op de brief, stelt Evelien Blom namens de drie fracties, dat men ten stelligste wenst vast te houden aan een onderzoek door een extern bureau. 'On geacht het ontslag van de se cretaris blijft onzes inziens, zo'n onderzoek noodzakelijk. Wat we met onze brief heb ben willen bereiken, was een aanzet tot een gezamelijk op treden, uitkomend bij de to tale gemeenteraad. Boven dien wilden we met die brief voorkomen, dat de coalitie fracties wéér voor voldon gen feiten zouden komen te staan. We willen de zaak als coalitie, maar samen met de hele raad, nu opppakken. Voor ons geldt nu: tot hier en niet verder', aldus mevrouw Blom. LEUSDEN - De regionale kruisvereniging Leusden- Achterveld houdt op woens dag 18 maart een kraammarkt voor aanstaande ouders en overige belangstellenden. De informatie-markt wordt ge houden in De Springplank aan de Asschatterweg 25. Tussen 19.30 uur en 21.30 uur kan men er terecht. Veel instanties die met zwanger schap, geboorte en kraamtijd te maken hebben, zoals verloskundi gen, de kruisvereniging, Vereni ging Borstvoeding Natuurlijk, Pa- Uentenbelangen-Vereruging, N.V.S.H., Consument en Veiligheid, zullen zich tijdens deze avond pre senteren. Met name voor aanstaande ou ders is het een goede kans om aan de instanties, die men tijdens de zwangerschap met vanzelfspre kend tegenkomt, vragen te stellen. Op de avond wordt er ook een film van een bevalling vertoond. Na af loop daarvan zal een verloskun dige eventuele vragen beantwoor den. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 44 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,44 per regel (48 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk, OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend Zaterdags gesloten ACHTERVELD - In novem ber 1987 viert de St. Jozef school haar 75-jarig be staan. In verband hiermee is er een feestcomité in het leven geroepen, die de fes tiviteiten voor dit feest zal organiseren. De geplande data hiervoor zijn vrijdag 6 en zaterdag 7 november. Het is de bedoeling om een reüme te organiseren. Men zou graag in het bezit komen van namen en adressen van alle leerlingen, oud-leerlingen, leerkrachten, bestuursleden en belangstellenden die vanaf 1912 betrokken zijn geweest bij het R.K. onderwijs in Achter veld. Men heeft hiervoor wel de hulp nodig van allen om namen en adressen in het bezit te krijgen. De geïnteresseerden wordt ge vraagd naam, adressen en ge boortejaar te noteren en ook die van hun kinderen, familie, buren enzovoort die al van Ach terveld vertrokken zijn. De lijst met gegevens kan wor den afgegeven bij Greet Bur gers, Jan van Arkelweg 20 of bij de St. Jozefschool. (advertentie) AMERSFOORT DEALER Amsterdamse^ 7 lel 033-630154 Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18 OOuurde Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691 Wanneer hij - orn wat voor reden dan ook - niet te be reiken Is. kunt u kontakt opnemen met onze in- spekteur bezorging, over dag te bereiken onder tel.nr. 03420-94911. (advertenties) Elke dinsdag start onze nieuwe kabelkrant-P^1 unfita week-prus nieuwe kabeim «m* k xnet een vaste week-pros plus elke keer^^4®' BONTJS-prys, beschikbaar gesteld door een van onz adverteerders. De Leusder Kabelkrant: ook de oplosslné roor snel en doelmatig adrerteren! MALAFIDE DECLARATIES: rz0 i iofe .Leusden danste al jaren uit de maat.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1