Hamersvelds Volkslied Zenuwachtig LOEP OP Voorjaarstocht Verrassingsvolle Jeslaagd liet erg ipannend Volkslied Carnaval Vrouw Landelijk Leeftijd Uitsmijter [ijken, maar liet kopen (1) Kijken, maar niet kopen (2) Kijken, maar niet kopen (3) Kijken, maar niet kopen (4) Kijken, maar niet kopen (5) Lastig I.P.V.O. Prick DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 loep op Leusden 13 edaktie: Hans Mosterd jdragen: Martin Hermens Vrolijk nieuws werd ons meld, vanuit Lisidunahof. elien Dijkstra, Jos Lammers Annemarie van de Mheen n geslaagd voor het diploma ekenverzorgende. Het drietal ilgde de opleiding daarvoor m het opleidingsinstituut ister van Wijngaarden' in innelen. Dat de drie illustere diplomeerden werkzaam zijn Lisidunahof, had u inmiddels itnurlijk al begrepen. Vorige week donderdag miste met ons - het weerbericht an onze onvolprezen Jan ereteeght uit Achterveld. Met ons, schrijven we, omdat we zeer beschroomd toe moeten geven, dat het gemis aan een weeroverzicht die dag, gans en volledig de schuld van de redaktie was. Een excuus is het niet, maar helaas is het weerbericht vorige week zelf ondergesneeuwd, onder alle opwinding rond het ontslag van de Leusdense gemeentesecretaris. Een verontschuldiging in de richting van onze weerman is op zijn plaats. Waarbij voor de redaktie ook een klein excuus aangevoerd kan worden. Want het weerbericht van vorige week donderdag gaf aan, dat de heersende toestand nog wel even voort zou duren. Er was sprake van een constante luchtdruk, zoals dat zo fraai heet, kortom, er zat geen verandering in de lucht. Onze weerman had dan ook boven zijn weerbericht geschreven: 'Niet erg spannend.' Vandaar. Er mag van het oude Hamersveld misschien niet meer zoveel overgebleven zijn, één ding is in ieder geval van de ondergang gered: het Hamersvelds Volkslied. Eerder deze week, tijdens het carnavalsbal in verzorgingstehuis 't Hamersveld om precies te zijn, klonk dit lied uit volle borst. Verantwoordelijk voor de tekst is, zo bleek na enig onderzoek, mevrouw C. van de Hengel. Oud-Leusden ar en, of beter gezegd Oud-Hamersvelders, kennen haar als Tante Cootje. Of het Hamersvelds Volkslied U weet het of misschien heeft men 't u wel verteld. Leusden heette vroeger heel gewoon Hamersveld. Hamersveld had ook een volkslied, en dat hebt u misschien nog nooit gehoord. „HAMERSVELDS VOLKSLIED" Wijs: Bronsgroen eikenhout. Waar de mooie boerensloot, en de wijde vliet Bruisen door het koeienland, langs het ranke net Waar de kikkers m het kroes, kwaken van plezier Zo was ons Hamersveld, 't land van hooibouwbier. (2x) Waar men van fourage hield; veel van gras en hooi Karren vol naar stad toe bracht; jongens dat ging mooi Bij politie en groentenboer en soms bij de school Zo was ons Hamersveld, daar hielden ze van jool. (2x) Waar men koppels varkens hield en biggen bij de vleet Waar men goede prijzen beurt; want weinig dat brengt leed Waar men nieuwe spullen koopt, ook al is het duur Zo was ons Hamersveld, daar leefden we vol vuur. (2x) Waar de geur van mest en hooi, en van zure wei Door je hele luchtpijp drong, tot je maag erbij Waar het ingekuilde gras, uren rook in 't rond Zo was ons Hamerveld, ons zo dierbare grond. (2x) Waar men var. een glaasje houdt en van carnavalsfeest Waar men heel veel vreugde schept en een goede geest Waar men grote dingen doet, voor u in dit huis Dit gebeurd in 't Hamersveld, dit is ons tweede thuis. (2x) ooit nog eens op de plaat wordt gezet, is de vraag. Om te voorkomen dat het liedje helemaal in de vergetelheid raakt, publiceren we hierbij de tekst. Kunt u in ieder geval niet zeggen dat u er nooit iets van geweten heeft! We hebben het al eerder geschreven: socialisten geven niet zoveel om feestjes en partijtjes. Het moet, als het aan hun ligt, allemaal wat sobertjes blijven. Jammer, maar ook dat is zo*n levensvisie die we in ons kleine landje graag willen respecteren. Vorige week woensdag tijdens de ledenvergadering van de PvdA in jongerencentrum De Til werd dat nogmaals onderstreept. En wel in de discussie over het referendum. Eén der aanwezigen sprak daar de gedenkwaardige woorden: „We hebben jaarlijks al een groot circus, een soort van carnaval." Waarmee de man in kwestie eigenlijk doelde op het feit dat er elk jaar wel verkiezingen plaats vinden met alles erop en eraan, en niet zozeer op het feest der zotten. „Ik denk dat het allemaal maar show is en dat het nog meer kosten met zich meebrengt." Waarmee de socialist duidelijk 2djn standpunt over het begrip referendum weergaf. En waarmee wij maar weer eens hebben kunnen constateren, dat er in socialistische kringen maar weinig levensgenieters rondlopen. Enig gevoel voor humor kan de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht niet ontzegd worden. Waar het gisteravond bij de vergadering over de profielschets voor de nieuwe burgemeester ging, een serieuze en minstens even belangrijke zaak, wist de heer Beelaerts van Blokland toch de nodige dijenkletsers te fabriceren. Zonder overigens afbreuk te doen aan de hele situatie. „Hier en daar zijn tegenstellingen die niet helemaal onoverbrugbaar zijn", stelde de Commissaris na het aanhoren van de vele wensen die men heeft. „De een legt de nadruk op krachtpatser, de ander op een vrouw. Eerlijk gezegd vind ik dat een beetje vreemde combinatie." Een lachsalvo volgde. Hij ging verder. Over de achtergrond van de elf sollicitanten kon Beelaerts van Blokland vertellen, dat alle partijen min of meer meedoen die ook in de Leusdense raad zijn vertegenwoordigd. „Behalve dan de partij die nog niet op landelijk niveau is vertegenwoordigd", aldus meneer de Commissaris, die met deze woorden Leusden '85 bemoedigend toesprak. Maar die landelijke onbekendheid was niet iets fataal, zo vond hij. „Maar ze is Commissaris van de Koningw Beelaerts van Blokland: ,,Uheeft als raad de laatste tijd zoveel moeite gedaan, om aan te tonen, hoe moeilijk de baan van eerste burger is, dat de nodige ervanng me gewenst hjkt voorlopig wel onbekend." Waarbij wij ons afvragen: voor hoelang nog? Complimenteus was hij ook, die aardige Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. „Ik dacht dat u er veel aan doet om te schetsen hoe boeiend het leven kan zijn van een eerste burger. Het is zwaar, zo'n bestuurlijk leven." Beelaerts van Blokland was dan zelf ook niet zo verbaasd dat er niemand solliciteerde uit de leeftijdscategorie 35 tot 40 jaar. „35 jaar is erg jong", stelde hij vast naar aanleiding van de gepresenteerde profielschets. „Voor wat u vraagt, is veel ervaring nodig." Een enkel raadslid zagen we peinzen of Leusden nu dan toch ook weer niet té veel vroeg van de nieuwe burgemeester. Zoals gezegd, complimenteus. Eén opmerking willen we u zeker niet onthouden. Toelichting lijkt ons overbodig. De Commissaris uitte zijn dank voor de keurig verzorgde verzameling van de op papier gezette verklaringen die eerder die waren afgegeven met de volgende woorden: „dankzij de goede zorg van de functionerend secretaris." forige week werd menig eosdenaar verblijd met een Ider in de brievenbus. Op ch geen uitzondering, zult u zeggen, maar hier was toch wel iets aan de hand. Het betrof een fraaie aanbieding, voor een busreis van een dag naar Dorf Munsterland, voor.de vriendenprijs van 29,50. Met in dat Dorf 'het zeer bijzondere vrijetijdscentrum Steinkuhle. Dat is het doel van de Verras sings volle Voorjaarstocht die wij u aanbieden. Aanbieden, ja, voor de ongelooflijke prijs van', volgde het bedrag. Een leuk, schreeuwend foldertje dus, met nog veel meer fraai proza. 'Meer dan tien jaar ervaring In Dorf Munsterland het zeer bijzon dere vrijetijdscentrum Steinkuhle. Dat is hel doel van de Verrassings volle Voorjaarstocht die wij u aan bieden. Aanbieden, ja. voor de ongelooflijke prijs van leer dan tien jaar rvanng heeft ons leerd wat u inter- isanu mooi, leuk ontspannend indt een schitte rde dagtocht iraktisch voor de ur opgehaald en eer afgezet), lekker irgeloos reizen, genieten van de natuur, maar óók van het magnifieke diner a la carte, koffie enz. En de vele gratis extra's! Steinkuhle biedt gelegenheid tot het kopen van velerlei geschenken voor de kinderen, kleinkinderen, ouders, groot ouders, vrienden en bekenden (inclusief de verrassing) Alles kunt u bekijken, proeven, ruiken, eten. voelen en kopen in Dorf Munsterland, het vrijetijdscentrum Steinkuhle- van kaas en zelfvervaar digde worst tot porselein, zeventien soorten wijn en typische Münstcr- landse gebruiks- en sierartikelen Uitzonderlijk en voordelig' Nou. dal is nogal wat de reis (praktisch voor de deur opgehaald en weer afgezet), koffie met broodje, een verrukkelijke rookworst een heerlijke leverworst, een traditioneel gebakken Munsterbrood. De Grote Verrassing een Diner volgens Münstcrsc Traditie (diepvries, vacuum verpakt, om mee naar huis te nemen). Gezellig Dansen. Mo deshow. bezoek Wijnproeverij, bezichtiging Pottenbakkerij (met gele genheid tot kopen) en een boeiende rondtoer door Munsterland in Voorjaarstooi Dat is allemaal bij de prijs inbegrepen! Oh. ja. óók nog een verkoopdemonstratie van -^-Westerhaus folder die onlangs in het Leusdense werd verspreid. 'Oh ja, ook nog een verkoopdemonstratie'staat er aan het d van een rij fraaie aanbiedingen vermeld. Maar daar gaat het juist om. Zie 'Kijken, maar met kopen. heeft ons geleerd wat u interessant, mooi, leuk en ontspannend vindt: een schitterende dagtocht, lekker zorgeloos reizen, genieten van de natuur, maar óók van het magnifieke diner a la carte, koffie enz. En de vele gratis extra's!', zo wordt ons vanaf papier voorgehouden. Los van de vraag, in hoeverre een ander - ook al heeft'ie dan ervaring - weet, wat u interessant, mooi, leuk en ontspannend vindt, houdt het verhaal nog lang niet op. Want, zo meldt de folder, niet alleen 'gaat er een wereld voor u open', vooral de opsomming van 'wat u er allemaal GRATIS bij krijgt, is interessant. Want aan het slot van een fraaie opsomming, waarin onder meer sprake is van een verrukkelijke rookworst, een heerlijke leverworst, een traditioneel gebakken Munsterbrood, 'De Grote Ven-assing: een Diner volgens Munsterse Traditie (diepvries, vacuum verpakt, om mee naar huis te nemen', alles bij de prijs inbegrepen, uitroepteken, volgt er, echt een beetje flauw, ook nog dit, cruciale, zinnetje: 'Oh ja, óók nog een verkoopdemonstratie van Westerhaus Nederland BV.' Als u als ongewild lezer ook zo de pest hebt aan de hoofdletters, die u van dit papier af te pas en ontepas worden toegesmeten, weet u bij dit proza al voldoende. Maak, in het geval dat u echt geïnteresseed bent, en waarom niet, want goedkoop is het, van dat 'Oh ja' maar rustig 'Aha', want daar gaat het dus om. Hierop attent gemaakt door Leusdenaar Ago Salverda, namen we kontakt op met de Consumentenbond. Voorlichter Corné van Haaien was ons - als een soort teken aan de wand - meteen al voor. 'Staat er in die aanbieding ook een gratis rookworst?', vroeg hij. En die stond er. Zijn relaas luidt als volgt: 'Er zijn meer bedrijven, die dit doen. Een waarschuwing is echt op zijn plaats. De mensen kunnen best meegaan met zo'n tocht, maar dan moeten ze zichzelf beloven, niets te kopen.' 'Je wordt een paar uur praktisch opgesloten voor een verkoop-show. In elk geval wordt het wel zo gespeeld, dat je niet wegloopt. Vaak mikt men op een wat ouder publiek, en biedt dan artikelen aan, die iets met gezondheid van doen hebben. Lange onderbroeken tegen rheumatische klachten, gebracht met quasi- wetenschappelijke verhalen. Wollen dekens, pannen die de vitaminen beter vasthouden. En dan onder het motto: "Voor je gezondheid geef je toch je laatste cent?' Gelieve voor ie reserverort Neem Adres Plaats Postkooe Telefoon uw vertrekdatum Maandag. 9 Maart 1987 7 00 uur Stoutenourg - B'| TransponoeC'i|t van 7 10 ui 7 IS ut 7,20 ut 7 25 ut 7 40 ut 7 45 ut Deuveren iSioutonburgcriaan I7ei jr leusden - Basisschool di lAsschaiterweg 36c i jr Leusden - RABO Bank iB'CZOnkamp 531 jr leusden RK KC'k iHamerve'dsowog 53i jr Leusden GomeentehuiS ji Woudenberg - RK Kork jr Woudenberg Gemeentehuis 7 55 uur Screroozcci - Rest dc Hertog van Geire 8 00 uur Screrperueei - Ned Herv Kerk (Dorpsstraat 197| Gewenste opatapptuta aankrulaan a u b. Ze lijken een beetje zenuwachtig, deze twee walrussen van Dolfinarium Harderwijk. Komende vnjdag open dat dolfinan um namelijk weer haar poorten voor het pubhek. Tot en met 25 oktober in dit grootste zeedierenpark van Europa dagehjks geopend voor de Lefhebbers. Duizenden mensen bezoeken jaarhjks het park. Wie dit jaar een kijkje gaat nemen, kan de meuwe voorstellmg van de walrussen bezoeken. Daar is anderhalf jaar van mtensieve training aan voorafgegaan Voor de beesten zelf best wel spannend, natuurhjk. Vandaar misschien de zenuwen! 'Het verkoop-argument dat men gebruikt is vaak, dat het juist die dag om een eenmalige korting gaat, voor pakweg achthonderdvijftig gulden, in plaats van voor twaalfhonderd. En dan kopen mensen dingen, die elders vele honderden guldens goedkoper zijn. Want, zo gaat dat, vanwege de spotprijs voor de reis, voelt een aantal mensen zich haast wel verplicht, om iets te kopen', aldus Corné. 'De mensen moeten zich dat van tevoren allemaal heel goed realiseren. Koop niks, en teken ook niets. Als je iets wilt kopen, vraag dan naar het telefoonnummer, zodat je het één of twee dagen later kunt bestellen. Want je kunt er echt beter een nachtje over slapen. En als men zo graag wil verkopen, kan men daar redelijkerwijs natuurlijk geen bezwaar tegen hebben', aldus de voorlichter van de Consumentenbond. Niet, dat het mijn gewoonte is, u lastig te vallen met mijn persoonhjke perikelen, hoor. Daar met van. Maar gezien mijn afwezig heid vorige week is het mis schien toch wel logisch, u even op de hoogte te stellen van de stand van zaken, met betrek king tot mijn hernieuwd ver schijnen in de kolommen van dit blad. Wat me voor ogen stond, vorige week, blijkt namelijk toch meer voeten in de aarde te hebben, dan ik dacht. Het duurt m elk geval wat langer, dan ik had gehoopt, en eerhjk gezegd staat de uitslag nog al lerminst vast. Het probleem zit hem in het geen ook wel wordt omschre ven als 'het shjk der aarde', waarvan ik dus ook niet be grijp, dat zoiets een punt van discussie zou moeten zijn. Ik bedoel maar, iets meer of minder shjk, wie zal zich daar nu toch druk over maken? Dat was voor mij persoonlijk ei genlijk een soort retorische vraag, tot het gegooi m ae gla zen begon Want sinds kort weet ik, wie zich daar druk over maakt en. eerhjk gezegd, het hjkt de OCEM, de RSV, of de FCH wel De directie ziet er namehjk geen enkel beletsel in, om mij een platina handdruk te doen toekomen, aangezien mijn vertrek met zozeer - u moet zich daar met m vergissen - op mijn persoon of op mijn han delen is gericht, als wel op dat vertrek zelf. De handeling op zich dient namehjk mm of meer als blik semafleider, waarbij mijner zijds de vergoeding, in slijk, als een geringe compensatie moet worden gezien. De directie, die een bhk- semafleider met onwelkom is - u weet, neem ik aan, wat ver staan wordt onder een eufe misme -is dat weliswaar met mij eens, maar wordt m haar handelen gedwarsboomd. Net als bij de OCEM, de RSV en de FGH zijn het, u raadt het al, de aandeelhouders die dwars hggen. Daar zijn aandeelhouders helemaal niet voor, een me ning die ook de direktie dui delijk is toegedaan, ze kunnen het alleen met hardop zeggen. Alhoewel de voorzitter van de Raad van Bestuur daar bhjk- Daai geen enkele moeite mee heeft, maar diens vertrek is dan ook al geregeld. Maar goed. Aandeelhou ders, laat daar geen misver stand over bestaan, zijn er dus om kapitaal te verstrekken, verder worden die mensen geacht, hun mond te houden. Zo is dat. Vandaar, dat ik mij ook in de huidige, moeilijke onderhan- dehngen bedien van een han delwijze, die ik persoonlijk al jaren heb toegepast, en tot op heden met vrucht. Als een aandeelhouder meent, iets aan te moeten mer ken op mijn arbeidsprestatie, begin ik met een meewang lachje. Ik leg betrokkene dan uit, dat mijn matig functioneren hgt aan het gebrek aan orgam- satie. Een gebrek, dat - even als mijn vertrek - slechts op één manier is op te lossen. Ik snoer ze dan ook altijd de mond, door in alle gevallen heel hard te roepen: 'Meer shjk, méér shjk. Tenslotte is het zo dat, als de hoeveelheid shjk met voldoet, er altijd nog met modder ge gooid kan worden, vnenden. Dorf Münsterland: dit is een dagtocht waard

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13