^chtervelder H. Kelder jepromoveerd >p golven in ionosfeer Jaarvergadering EHBO-afdeling 'Hamersveld' ■«Micitoy krant Gevonden en verloren in Achterveld Oppositie had eerder overleg met Commissaris DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws 5 ACHTERVELD/LEUSDEN - Achtervelder H. Kelder is aan de Technische Universiteit in Eindhoven gepromoveerd tot doctor in de natuurkunde. Het proefschrift, waarop de heer Kelder promoveerde, behandelt electro-magnetische en atmosfeergolven in de hogere atmosfeer, de zoge naamde ionosfeer. De meeste aandacht wordt in het proefschrift besteed aan de theorie van deze golven. Ook gaat de promovendus in op de interpretatie van gegevens uit de ionosfeer, die werden verkregen door signalen van bakensatellieten en radio-astronomische waarnemingen. De heer Kelder belicht in zijn oefschnft enkele eigenschappen j\ de hogere atmosfeer. Daarop geeft hij een overzicht van ver schillende atmosfeergolven. In wendige zwaartegolven en atmo sfeergetijden worden uitvoeriger behandeld. In een volgend hoofdstuk gaat de heer Kelderman in op electro- magnetische golven van hoge fre quentie. Het derde hoofdstuk van het proefschrift is experimenteel van aard. De heer Kelder behan delt daann, hoe uit de signalen van bakensatellieten informatie kan worden verkregen over de electronendichtheidsverdeling. Datzelfde wordt voor radio-astro nomische waarnemingen gedaan. Daarop gaat de promovendus in op de kenmerken van de gemeten ionosfeerverstoringen. menten. 6. financiën-jaarstuk- ken 1986. verslag Kascommis- sie en benoeming kascommis- sie 1987. 7. Begroting 1987. 8 Bestuursverkiezing. De pen ning meester Alex Tiggelaar is aftredend en herkiesbaar, de commissaris materiaal Henk van Norren is aftredend en her kiesbaar, de inkoper algemeen Alice Arlar is aftredend en niet herkiesbaar. Het volgende hoofdstuk handelt over de beschrijving van de voort planting van zwaartegolven door een hoogte-afhankelijk windveld. Verder worden m het proefschrift nog behandeld, de invloed van de draaiing van de aarde op de voort planting van zwaartegolven en de voortplanting van getijden door een niet-isotherme atmosfeer. De heer Kelder werd op 2 de cember 1944 in Nijverdal geboren Hij doorliep de HBS B in Almelo en studeerde daarop wis- en natuur kunde aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen Daar legde hij in 1970 het doctoraal examen in de theoretische natuurkunde af. Tot september 1970 was de heer Kelder wetenschappelijk mede werker aan de Universiteit van Nij megen, waarna hij in dienst trad bij de afdeling geofysica - die nu 'geofysisch onderzoek heet - van het KNMI. Ten behoeve van zijn proef schrift werkte de heer Kelder van medio 1980 tot medio 1981 in Frankrijk bij dr. H. Teitelbaum bij de Service d'Aeronomie in Vemè- res-le-Buisson. Bij de politie m Achterveld, telefoon 03425-1607, zijn de volgende goederen als gevonden en verloren opgegeven. Gevonden- - 2 witte kinderschoentjes, maat 4, merk Kangeroe - etui met 6 sleutels, op etui KG 1967 - sleutelbos aan nng met munt en gele aansteker. Verloren. - gehoorapparaat - T-shirt - sportbroekje en blauwe gympjes - dameshorloge, merk Pnsma, rond model met goud metaalkleunge arm band - witte ijsmuts waarop Sky team - zilveren horloge met züveren scha kelarmband met plaatjes waarop ,,Day- sie Brown Europees kampioen 1986" - zwarte aktetas waarin papieren. vervolg van pagina 1 „Voor een evenwichtig bestuur is het noodzaak rekening te houden met de bestaande verhoudingen. Naar onze mening is het dan ook niet juist om per definitie aanslui ting te zoeken bij getalsmatige cri teria, noch in positieve zm (omdat daardoor de eerder genoemde overaccentuering zou kunnen ont staan), noch in negatgieve zin (om dat de burgemeester niet geacht mag worden om te moeten functio neren als een tegenwicht of als specifieke representant van poli tieke minderheden)." Parson: „Wij menen dat een kan didaat, die kan voldoen aan de al gemene profielschets en boven dien een liberale overtuiging heeft, in de huidige situatie voor Leusden de schakel kan zijn om tot goede verhoudingen terug te keren." VROUW De PvdA-fractie sprak duidelijk de voorkeur uit voor een vrouw. „De burgemeester in Leusden zal bij gelijke geschiktheid een vrouw moeten zijn", zo zei Com Verduin namens de socialisten. Bovendien vindt de PvdA dat hij of zij begnp moet hebben voor de problemen van de vrouwenemancipatie, met noodzakelijk zelf een religieuze achtergrond hoeft te hebben (maar wel respect moet opbrengen voor alle levensbeschouwelijke richtin gen) en van een niet-confessionele nchting moet zijn, gezien het feit dat „in toenemende mate de bur gers van Leusden kiezen voor een met-confessionele politieke partij De PvdA wil dan ook bij voorkeur een burgemeester van een pro gressieve richting. De wensen van Leusden '85, zo als die gisteravond nogmaals her haald werden, zijn kort samen te vatten. „Leusden heeft een be stuurlijke krachtpatser nodig", ver klaarde fractievoorzitter Ben Stoe- linga. „Wij willen geen burge meester met alleen maar mooie woorden, maar eentje met daden. Politieke motieven moeten onder geschikt zijn aan de vereiste be stuurlijke kwaliteiten." OPENHEID Stoelinga: „De burgemeester moet openheid, doorzichtigheid en openbaarheid van bestuur hoog in het vaandel hebben slaan en zal de intentie m zich moeten hebben om hieraan in de praktijk daadwerke lijk inhoud te geven. Voorlichting aan de inwoners en een goed con tact met de media vormen een be langrijk onderdeel bij het uitoefe nen van het burgemeesterschap Ben Stoelinga sprak in dit geval over het herstellen van de ver stoorde contacten. Daarnaast wil Leusden '85 dat de nieuwe burgemeester inziet dat de gemeente, in een tijd van bezuini gen en bepleitte soberheid, ten op zichte van de inwoners een voor beeldfunctie dient te vervullen, waarbij de burgemeester de .voorloper' zal moeten zijn. De fractie van GPV/SGP bena drukte gisteravond de bestuurlijke capaciteiten. Harm Offereins: „Wat men ook allemaal van een burge meester verwacht, zijn eerste func tie is, als ik artikel 152 van de grondwet juist interpreteer, voor zitter zijn van de raad. Het ligt daarom voor de hand dat de daar voor benodigde eigenschappen en vaardigheden behoorlijke nadruk krijgen. In die hoedanigheid heeft hij ook een belangrijke functie m de nchtmg van de ambtelijke me dewerkers." VERTROUWENWEKKEND „Maar naast deze en andere, wettelijke, taken die op de schou ders van een burgemeester zijn gelegd, dient hij ook naar de bevol king een vertrouwenwekkend ie mand te zijn. De misschien wat ver ouderde benaming van .burgerva der' moet naar ons oordeel bij hem passen. Hij moet daarom integer zijn en boven de partijen staan, met een open oog voor wat onder onze zeer gemêleerde en relatief jonge bevolking leeft." D66, tenslotte, is van mening dat de nieuwe burgemeester een dui delijke belangstelling voor het mi lieu moet hebben. „Opdat het land schappelijk evenwicht, dat in be langrijke mate het goede leefkli maat bepaalt, gehandhaafd kan worden", aldus fractievoorzitter Ep Oostra. „Een burgemeester moet boven de politieke partijen staan. In de praktijk speelt echter „het nest" waaruit men voorkomt een rol. De samenstelling van het college met dne van de vier stemmen van het CDA is de afgelopen jaren niet erg gelukkig geweest. Daarom het dringende advies van D66. dit keer bij voorkeur geen CDA burge meester." Met de profielschets en de kanttekeningen daarbij van de diverse fracties gaat de Commis saris der Koningin verder aan de slag. Rond 10 juni zal de heer Beelaerts van Blokland een voor dracht aan de Minister van Bin nenlandse Zaken doen. Hij wees er nog op dat gemteresseerden tot en met 28 februari aanstaande kunnen solliciteren. Maar, stelde hij, als er brieven wat later bin nenkomen, zal dat geen bezwaar 2djn. Van de vertrouwenscommissie verwacht de Commissaris een beredeneerd advies. Hij wil dat de commissie aangeeft waarom een bepaalde kandidaat of kandi date nou juist bij deze gemeente past. „Uw advies wint aan waarde als het goed beredeneerd is." CHTERVELD - Op don- irdag 12 maart houdt de on. Ned. Ver. voor EHBO deling 'Hamersveld' zijn ulijkse Algemene Leden- rgadermg in het school- ibouw "de Heerd", aan- ing 20.00 uur. De verga ring begint met een bij- mdere ledenvergadering r goedkeuring van de ge- ijzigde statuten en huis- udelijk regelement. De gewijzigde statuten en huis houdelijk regelement liggen vanf heden ter inzage bij de be stuursleden en tevens in het schoolgebouw een half uur voor aanvang. Aansluitend hierop de algemene ledenver gadering De agenda luidt als volgt: 1. opening. 2. mededelingen. 3. notulen van de jaarvergadering 1986. 4. ingekomen stukken. 5. jaarverslag: sekretaris. pen ningmeester, commissaris ma teriaal en coördinator evene- De coördinator evenementen Reina Bakker treedt tussentijds af. 9. Vaststelling contributie 1988. 10. Rampenplan "t Ha mersveld'. 11. Rondvraag. 12 Sluiting officiële gedeelte. Tevens begint op dinsdag 10 maart de cursus reanimatie waaraan ieder lid met een gel dig EHBO diploma kan deelne men. Opgeven of vragen over deze cursus kunt u nchten aan Gisela Cohen tel. 943019 of Bep Pot tel. 941836. Het Bestuur LEUSDEN - De fractievoorzitters van de PvdA, Leusden '85 en D66 hebben vorige week donderdag een gesprek gehad met de Commissaris der Koningen in de provincie Utrecht. Dat werd gisteravond duidelijk uit de aanvulling van de PvdA-fractie op de gezamenlijke profielschets. Dat gesprek heeft plaatsgevonden op verzoek van de oppositie-partijen naar aanleiding van de bestuurlijke pro blemen in Leusden. Volgens Corri Verduin zijn tijdens dat gesprek de volgende punten aan de orde geweest: 'de bestuurlijke crisis en de ernstige personele en orga nisatorische gevolgen; 'de slechte informatie aan fracties in de raad, die niet in het college zijn vertegenwoordigd; 'het omgaan met burgers; 'de kritiek op de pers als die de naar buiten komende onvrede signaleert; 'de slechte verhouding tussen de gemeente Leusden enerzijds en de regiogemeenten en de provincie ander zijds. „Onze fractie is blij dat u ons heeft willen aanhoren en wij willen hierover niet in herhaling vervallen", ver klaarde Corri Verduin „In verband met bovenstaande problemen menen wij te moeten aandringen op de benoeming van een sterke en ervaren bestuurder, met zeer goede contactuele eigen schappen. Wanneer bij de sollicitanten deze karakteristie ken in mindere mate aanwezig zijn, zouden we willen aandringen op de mogelijkheden die u heeft, eventueel in overleg met de minister en/of politieke partijen, een erva ren bestuurder te vragen om te solliciteren naar Leusden." BLINDDOEK Swarte Steegh voorstelling van „de Levensboom", iets wat we bij veel oude boerde rijen tegenkomen. Gaan we door deze deur naar binnen, dan komen we in een brede gang. Links is de toegang naar de gelagkamer. Da delijk als we binnenkomen valt ons de enorme schouw op met daaron der de gepoetste potkachel. Wat het meest opvalt is de met klimopranken omkranste kop van Bacchus, versierd met bokalen en bekers, die op het borstschild van de schouw prijkt. In de loop der jaren zullen aan dat borstbeeld vele offers zijn gebracht. Nu is de ruimte reeds lang geen gelagkamer meer maar de heerd, de woonkamer van de boer. VROUWE JUST IT LA Aan de overzijde van de gang vinden we een deur die toegang geeft tot de Schoutenkamer. Hier geen Bacchus op de schouw, maar de strenge beeltenis van Vrouwe Justitia; de godin van Waarheid en Recht. In deze kamer werd beslist over het wel en wee van personen, maar ook van de hele gemeen schap. Hier kwamen de buur meester van de verschillende Ge rechten bijeen, hier zetelde de no taris bij het opstellen en overdra gen van acten, de transportover drachten van onroerend goed, hy potheken en cessies. In dat vertrek werd ook de kleine rechtspraak gehouden over vechtpartijen, ontucht en burenru zies. De Grote Rechtspraak werd gehouden door de Schout van Eemland, later de Maarschalk van Eemland, die zitting hield op de Hof te Amersfoort. De Grote Rechtspraak betrof „halsmisdaden", misdaden waar de doodstraf voor geëist kon wor den, als moord en dergelijk®. De doodstraf werd meestal uitgev«£«rfrd door ophanging of onthoofding. Bij beide uitvoeringen speelde de hal een belangrijke rol, vandaar de be naming halsmisdaden. Na de Franse tijd, toen Neder land een Koninkrijk werd, veran derde de vorm van bestuur en kwa men, voor dit vertrek, de meeste taken te vervallen. Het kreeg nu de bestemming als Gemeentehuis; hier vergaderde de gemeenteraad en hield de burgemeester zijn spreekuur. Vrouwe Justitia had met deze zaken weinig of niets meer van doen maar bleef, vanaf de schouw, een oogje in het zeil hou den. schouw in de raadszaal van de Swarte Steegh. De blinddoek had ze eerder al afgedaan en op haar voorhoofd ge schoven. Wel bleef ze het zwaard hanteren en hield ze de weeg schaal in de hand. De hele voor stelling is trouwens een en al sym boliek. Zo zien we dat ze met de punt van het zwaard het wetboek opent en achter haar verbergt zich een hulpeloos kmd. Daaruit valt op te maken dat zij waakt voor het recht van de zwakkere. Ook van de ornamenten, die links en rechts en boven de schouw zijn aangebracht, is alles symboliek en de betekenis daarvan laat ik over aan de fantasie van de aandachtige beschouwer. Dit vertrek heeft dienst gedaan voor alle gemeenteactiviteiten tot 1880, het jaar waann Leusden een echt Gemeentehuis kreeg. Enige jaren daarvoor, in 1872, was het nog emge dagen het middelpunt van veel spanning en onrust. Men was tot de ontdekkmg ge komen dat het op 1 apnl van dat jaar precies driehonderd jaar was geleden dat Den Bnel door de Wa tergeuzen was veroverd op de Spanjaarden. Die verovering luidde het begin in van onze bevrij ding en dat moest gevierd worden. Overal in het land, en ook in onze omgeving, werden voorbereidin gen getroffen om dit feit niet onge merkt te laten voorbijgaan. Ook m Amersfoort, Nijkerk en Hoevela ken had men plannen gemaakt. Onze burgemeester, Godert Jan Baron van Hardenbroek Heer van Ammerstol, vond dat Leusden met kon achterblijven en aan de festivi teiten moest deelnemen. Was de burgemeester ook burgervader geweest en niet alleen zijn ambt als erebaantje had gezien, dan zou hij geweten hebben dat voor veel mensen, vooral in het overwegend katholieke Hamersveld, dat histori sche feit niet alleen de bevrijding betekende, maar ook herinnerin gen opnep aan beeldenstorm, ont eigening van kerkgebouwen, maar vooral ook dat op 9 juli van dat zelfde jaar buiten Den Bnel negen tien rooms-katholieke geestelijken werden omgebracht. Maar wat wist de burgemeester van de gevoelens van zijn onderdanen? Hij woonde zelf in Amersfoort!!! Enige dagen voor de eerste april kwam de burgemeester zelf naar Hamersveld om de pastoor, Hen- dricus ten Brink, te vragen wat die er van dacht en om zijn medewer king te verzoeken. Hoe betrokken de burgemeester was met zijn ge meente blijkt wel uit het feit dat hij naar het adres van de pastoor moest informeren. GEBELGD De pastoor sprak zijn bezorgd heid uit en verzocht de burge meester dnngend zijn plannen met uit te voeren om de rust in het dorp met te verstoren. Gebelgd vertrok de burgemeester; wie was hier nu de baas, hij of die pastoor Als we Hamersveld naderen, isseren we de dokterswoning en !t gemeentehuis en recht voor is zien we een boerdenj. Het is de 'arte Steegh. Van deze gebou- en is de boerdenj het oudst, laiom zullen we die eerst eens ider bekijken. De boerdenj is van het zoge- iamde dwarshuistype. Het voor lis is opmerkelijk groot en doet al idelijk vermoeden dat het ge- >uw meer is dan alleen maar >erdenj. Natuurlijk is de hoeve ïel ouder, maar m 1834 komen we tegen in een verkoopacte aarin het wordt beschreven als le boerdenj anex herberg, uit- andenj en Gerechtshuis, „de 'arte Steegh"", wanneer het >rdt verkocht aan Van de Hengel. het midden van de voorgevel de toegangsdeur met m het bo- icht een fraai gestyleerde Maar als ze dan geen feest wil den vieren, dan zouden ze toch de vlag uitsteken. Hij het bij de ver huurder van het Raadhuis een vlag bezorgen met de afbeelding van Willem de Zwijger, met de op dracht die vlag uit te steken. De verhuurder pleegde overleg met de pastoor en op diens raad verzocht hij de burgemeester, in de plaats van de oranje vlag met de beeltenis van Willem de Zwijger, om een nationale vlag: Rood-wit- blauw De burgemeester, toch al in zijn wiek geschoten, weigerde ten enen male. Nu was het de gewoonte om, als de vlag werd uitgestoken, dit van uit de lindeboom te doen die voor de gevel stond; dan kon iedereen de vlag goed zien. Maar de linde boom werd niet door de gemeente gehuurd dus kon de burgemeester de verhuurder van de Raadzaal, de eigenaar van de boom, deze niet verplichten daar de vlag uit te ste ken. De vlag kwam te hangen tus sen de gevel en de linde. De pastoor vond dat nu aan de wensen, zowel van de burgemees ter als van de bevolking, was vol daan en spoorde de bevolking aan om van verder verzet af te zien. Enkele jongelui namen daarmee echter geen genoegen. Met bespij kerde latten werd de vlag ge streeld tot er met veel meer van over was dan wat franje aan de stok. RUST Hiermee schenen alle gemoede ren tot rust te zijn gekomen, tot bekend werd dat emge niet-katho- lieke jongeren een complot had den gesmeed om deze euvele daad te wreken, de katholieken, die vreesden voor de kerkramen en voor de ruiten van de pastone, sloegen alarm en spoedig waren meer dan honderd dapperen, ge wapend met dorsvlegels en hooi vorken, aanwezig om lijf en goed te verdedigen. De burgemeester werd gewaar schuwd, die spoedig onderweg was met vierentwintig man cavale risten. Ook de burgemeester was te paard. Hij spoorde de mensen aan om rustig naar huis te gaan en verzekerde hen dat de militairen zouden zorgen dat zij geen overlast behoefden te vrezen. Als hij had geweten dat éen van de boeren zoons achter een boom lag met een dubbelloops jachtgeweer, met de bedoeling de burgemeester van zijn paard te schieten, zou hij waar schijnlijk met zo rustig zijn ge weest. Gelukkig wisten zijn kame raden de heethoofd te weerhou den. Later bleek dat er nog vijftig geestverwanten van de op wraak beluste partij uit Amersfoort zich in de omgeving hadden verscholen die zich echter, bij het zien van de gewapende macht, niet durfden te vertonen. Zo bep een rel om het uitsteken van een vlag, die dreigde de omvang aan te nemen van een kleine burgeroorlog, gelukkig toch nog met een sisser af. Noot: De „Swarte Steegh" werd m 1958 helaas afgebroken. Het beeld Van Vrouwe Justitia is spoorloos verdwenen en tot heden met ge vonden. De Swarte Steeg getekend door A. van Leeuwen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5