Feestgangers gaan druk weekeinde tegemoet 't Hamersveld blijft nog elf jaar „Zeemanshuis" Carnaval in Achterveld begonnen bij St. Joseph De Gouden Klomp heeft uitgebreid draaiboek: Gouden Klomp neemt afscheid van directrice Jeugd van vroeger" beet spits af: Carnaval in De Til Boeiende lezing bij bijbelgesprekskring Weinig vrouwen bij thema-avond Route van carnavals optocht op zaterdag DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De carnavalsvereniging Gouden Klomp heeft voor de komende dagen een compleet draaiboek samenge steld voor de echte feestvierders onder de bevolking. Wie het programma voor 1987, dat de Gouden Klomp huis-aan- huis heeft bezorgd, leest, zal het opvallen dat de vereni ging tot en met woensdag activiteiten op het programma heeft staan. Op enkele onderdelen is het programma iets gewijzigd en zelfs hier wat uitgebreid. Voor diegenen die de laatste stand van zaken willen weten, publiceren we het hele programma in vogelvlucht. 28 FE- ZATERDAG BRUARI Om half twaalf wordt een begin gemaakt met de opstel ling van de carnavalsoptocht. Ook diegenen die zich met aangemeld hebben, kunnen zich dan alsnog aansluiten. „Geen gein, zonder carna- valstrein", zo heeft de Gouden Klomp gedacht. Vandaar dat men dit jaar weer met een op tocht naar buiten treedt. Voor de beste groep, wa gen, enkeling en kind zijn prij zen beschikbaar. Kinderen die spontaan meelopen en ver kleed zijn maken niet alleen kans op een pnjs; ieder kind krijgt een gratis toegangskaart voor het kindercarnaval op zondagmiddag. De optocht vertrekt om 12.11 uur vanaf de parkeerplaats aan de zuidzijde van De Hamers hof. Om 14.00 uur hoopt men bij het gemeentehuis te arriveren. Daar krijgt pnns Dobber de Enige de grote dorpssleutel overhandigd. Direct na afloop van de plechtigheid op het gemeente huis vertrekt de hele stoet naar de grote zaal van De Korf, voor de gelegenheid omgedoopt tot „Aquarium". Alle deelnemers en belangstellenden kunnen in De Korf vast wat van de carna valssfeer proeven omdat een orkestje de feestgangers zal opwachten. In De Korf worden vervolgens de pnjzen uitge reikt aan de deelnemers van de optocht. Het grote carnavalsfeest zal zaterdagavond in alle hevig heid moeten losbarsten in De Korf. Dne verschillende or kesten zullen hun best doen om de stemming er in te bren gen en er in te houden. Snelle mensen kunnen, als ze vóór vrijdagavond 2100 uur een toegangskaart bemachtigen, voor een tientje in De Korf te recht. Anders zal men een rijksdaalder meer moeten neertellen. Alle plaatselijke cafe's verkopen tot vrijdag avond toegangskaarten voor het grootse carnavalsfeest. ZONDAG 1 MAART De echte carnavalvierders treft men zondagmorgen om 11.00 uur al weer aan m het café Monet. Tijdens het Früh- schoppen kan men dan nog wat napraten over de vorige avond en vast plannen maken voor de rest van de dag. De zondagmiddag is hele maal gereserveerd voor de jeugd, al of met met hun bege leiders. Prins Natnek, de jeugdprins van De Gouden Klomp, zal die middag de dienst uitmaken. Behalve een orkestje zullen veel mensen hun medewerking aan de mid dag verlenen. Marijke Herder zal onder meer met de jeugd, m navol ging van het populaire TV pro gramma „Wordt vervolgd", een imitatiewedstrijd op touw zetten. Kinderen die hun kleur plaat uit het programmaboek van De Gouden Klomp nog niet mgeleverd hebben, kunnen dat zondagmiddag nog doen bij het betreden van de zaal. Om geheel in stijl te blijven van pnns Dobber wordt het kindercarnaval dit jaar omge doopt tot „Donderpadjes- feest". Na afloop van het kindercar naval trekt de „grote" prins zich even terug om met zijn gevolg ergens een hapje te eten. Vervolgens gaat men vast de route van de komende dweilavond inspecteren. Alle Leusdense cafe's zullen zon dagavond hun beste beentje voor zetten om het de gasten naar de zin te maken. MAANDAG 2 MAART De grote wens van prins Dobber de Enige is om met een honderdtal feestgangers zo rond de klok van zes uur de maaltijd te gebruiken in het restaurant Chinatown aan de Hamersveldseweg. Met eige naar de heer Cheung is afge sproken dat voor twaalfeneen- halve gulden een maaltijd wordt geserveerd. De maal tijdbonnen zal men echter in Ho Haoen daarvoor moeten zien te bemachtigen bij één van de leden van de Raad van Elf. Wat voor velen het hoogte punt van het Leusdense carna val is, neemt een aanvang na het dmer. Iedereen begeeft zich dam naar café Monet, waar een begm gemaakt wordt met de inmiddels traditionele dweilavond. Vanuit Monet vertrekt men op een aantal platte wagens naar de horeca gelegenheden aan de Zwarte- weg. De Brouwerij, Jet en Piet alsmede De Swartesteegh zijn dan gereed om het carnavals gezelschap te ontvangen. DINSDAG 3 MAART De slotdag van het carnaval wordt door de prins en zijn gevolg gebruikt om in de mid daguren een bezoek te bren gen aan de bewoners van Lisi- dunahof. Om 20.00 uur gaan de deu ren van De Korf echter weer open voor de traditionele slot- avond. Op die avond kunnen de volhouders hun laatste con sumptiebonnen inwisselen en nog een rondje polonaise lo pen. Om middernacht komt de burgemeester de dorpssleutel ophalen en is het feest onver biddelijk ten einde. Enkele le den van de Raad van Elf zijn zich echter nog aan het bezin nen over een mogelijkheid om op een meer dramatische wijze afscheid te nemen van het carnavalsfeest. WOENSDAG 4 MAART Insiders zijn het er niet over eens of de woensdag nu nog wel tot het carnavalsfeest be hoort. Traditiegetrouw is het op de woensdag echt over met het carnaval. Toch is inmiddels het hannghappen al aardig in geburgerd. Anders dan in het program maboek staat aangegeven, kan men bij Jet en Piet en in De Swartesteegh vanaf 17.00 uur te recht voor een haring en even- tgueel een drankje. Hei lijkt nu al duidelijk dat prins Dobber niet tevergeefs „naar leut hoeft te hengelen" gedurende de komende da gen. De Gouden Klomp heeft er alles aan gedaan om een groot feest op touw te zetten, het ligt aan de Leusdense be volking of het feest ook goed van de grond komt. ACHTERVELD - Dinsdagavond werd in de recreatiezaal van huize St. Joseph door de bewoners van de huizen Sine Cura en Wagenberg het carnaval gevierd. Er was een grote belangstel ling van de zijde van de bewoners. Velen hadden zich in mooie en originele kleding gestoken. Na eerst koffie te hebben ge dronken werd er een bmgo ge speeld. Na afloop verscheen Prins Pieter Puup de lie met zijn adju dant en de dansmariekes in de zaal. Onder gezellige muziek werd be gonnen met een polonaise waaraan veel van de aanwezigen deelna men. „Ik ben heel blij dat ik deze avond weer emge tijd in jullie mid den mag zijn", aldus de prins. „Het is inmiddels traditie geworden dat wij tijdens de carnavalfeesten ook een bezoek aan huize Pruumtabak komen brengen. Wij komen graag hier, in het mooiste verzorgingste huis voor ouderen van rrudden-Ne- derland. Ik hoop dat u een hele prettige avond zult hebben." Hierna werd de directeur van het huis, de heer Hilhorst, onderschei den met de persoonlijke onder scheiding van de Pnns. Ook de heer Hilhorst voerde het woord. Hij was heel blij dat de Pnns, zijn adjudant en de dansma riekes weer aanwezig wilden zijn. „Voor ons een teken dat de jeugd van vroeger bij u nog steeds mee telt en we hopen dat dit nog vele jaren zo zal blijven." Vervolgens werd door de dans mariekes een mooie show opge voerd die met een daverend ap plaus werd beloond. Na een korte polonaise kreeg men een optreden van een aantal dames van de per soneels veremgmg van het huis. Door de dames werden een aantal revue-liedjes opgevoerd zo als Doms met Poesie Mauw, de Trappelzakboogie, Fikkie uit de K.P.J. revue en Dorus met „De twee motten." Hun optreden m de bij het liedje behorende kleding bracht de lachspieren wel in beweging Ook zij kregen na afloop een ge weldig applaus. Na nog een polonaise te hebben gelopen vertrok Prins Pieter de 1 le met zijn gevolg. De aanwezige be woners bleven nog geruime tijd gezellig bijeen. Onder het genot van een drankje en een hapje werd er nog een bmgo gespeeld waarbij een aantal leuke prijzen waren te winnen. LEUSDEN - Ook in jongeren centrum De Til aan de Ha mersveldseweg wordt ko mend weekeinde het carna valsfeest volop gevierd. Za terdagavond begint men om 20.00 uur met een disco avond. Maar een echte disco zal het niet worden: de carna valsmuziek staat centraal. Een aangename bijkomstigheid is dat de entree zaterdagavond niet wordt verhoogd. De consumptie prijzen worden echter wel aange past. Verkleden is niet verplicht, maar wordt wel bijzonder op prijs gesteld. Op zondagmiddag is er even eens een disco, mogelijk onder broken met carnavalsmuziek. Voor de kinderen van 7 tot en met 12 jaar is er op maandag een carnavalsmiddag in De Til. Deze begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. De entree be draagt een gulden. Er zijn speciale pnjzen beschikbaar voor de meest ongineel verklede kinderen en wel in de categorieën groepen (3 of meer personen), paren en enkelin gen. Op maandag- en dinsdagavond is De Til geopend voor een ieder die er wil zijn. Men kan er dan gemeten van onvervalste carna valsmuziek. De toegang op beide avonden is vrij. (van een onzer medewerksters) LEUSDEN - Woensdagmor gen in 't Vooronder had de bijbelgesprekskring voor vrouwen Wil Doornebal, psychologe, uitgenodigd om een lezing te houden. Het onderwerp was „Leven met teleurstellingen". (Van één onzer medewerk sters) LEUSDEN - Donderdag avond werd in 't Vooronder een thema-avond gehou den. Het thema was Vrouw en macht. Anneke van Baa ien, medewerkster van de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam en van het vrouwencollectief Bonte Was, gaf een lezing over dit onderwerp. Anneke van Baaien is de laatste feministe in ons land; de Groene Amsterdammer neemt haar een keer per jaar een in terview af. Samen met Manjke Ekelschot heeft zij de boeken .Tegennatuurlijk" en „Ge schiedenis van de vrouwentoe komst" geschreven De stelling: „er bestaat tussen mannen en vrouwen een per soonlijk machtsverschil op grond waarvan later het maat schappelijk machtsverschil ont staat", werd door haar uitvoe- In Huize St. Joseph verheugde men zich duidehjk op de komst van Prins Carnaval met zijn gevolg. LEUSDEN - De carnavalsoptocht m Leusden-Centrum vertrekt zater dagmiddag om precies 12.11 uur vanaf de parkeerplaats ten zuiden van De Hamershof, de plaats waar de nooascnool van De Hobbit heeft gestaan. De route, die vervolgens wordt afgelegd, is als volgt: Hamersveldseweg, Kuperssingel, Claverenbladstraat, Tijmensen poort, Burgemeester V.d. Post- laan, Groenhouten-Zuid, Landweg, Rossenberglaan, Hohorstlaan, Bur gemeester De Beaufortweg, Ber kenlaan, Zwarteweg, Hamersveld seweg, Noorderinslag, Burge meester Van der Postlaan, 't Erf. Iedereen wordt dnngend aange raden geen auto's te parkeren op de route die door de carnavalsstoet wordt afgelegd. ng besproken. Deze stelling is afkomstig uit het boekje „Macht van de onmacht" van Anja van Servellen. Zij legt het grote onbehagen van de huisvrouw uit. Zolang de verhouding in het huwelijk goed is, bevindt de huisvrouw zich in een comfortabele posi tie Huisvrouw zijn is een deel van je karakter. Er is ook typisch huisvrouwengedrag: opsprin gen, allerlei dingen gaan doen en achteraf klagen dat je alles alleen moet doen. Zodra het huwelijk misgaat, verandert deze comfortabele positie in een benarde afhanke lijke positie. Veel vrouwen stappen er dan uit en komen in de Bijstand terecht. De vrouwenbeweging is be gonnen in de rijke landen. In Nederland is de vrouwenbewe ging als het communisme in Amenka, volgens Anneke van Baaien. Een andere uitspraak van haar was: „Het huwelijk is iets voor vrouwen met een sterk karak ter". Na deze sombere uitlatin gen over het huwelijk ontstond er een kleine discussie over. Er was weinig belangstelling voor deze avond. Er waren on geveer tien vrouwen aanwezig Ieder maakt een plaatje vai hoe zijn leven er uit zal zien, hoe zijn huwelijk zal zijn. De werkelijkheid verscheurt hel plaatje, want mensen schieter tekort. Bij een teleurstelling ontvang je niet, wat je wel had gedacht te ontvangen 1) De aanleiding voor teleur stellingen kan in de realiteit lig gen. Reële verwachtingen wor den dan beschaamd. 2) De aanleiding kan in jezeB liggen. Men kan een droom plaatje maken, een niet reëe plaatje. Dan ontloop je het ge- luk. Het is belangrijk dan naai jezelf te kijken en te constate ren dat het plaatje, dat je ge maakt hebt, niet goed is. 3) De aanleiding kan achter he: zichtbare liggen, daar waar God is. Men kan irreële ver wachtingen van God hebben. Op teleurstellingen kan mei een positief of een negatief ant woord geven. Positief is he: aanvaarden. Dit is actief, er zit voortgang in. Negatief is berus ting, dit is passief (de dood n de pot). Daaronder zit ontzet tend veel kwaadheid. Men kan veel bitterheid tegen anderen en tegen zichzelf mee dragen. Het is beter een andei en jezelf te vergeven. Hoop is wat een mens levend houdt In de bijbel spreekt men ovei het familiegeheim van Paulus Dit betekent alle vruchteloze ervaringen verwerken tot een positief geheel. Mensen die bij voorbeeld grote teleurstellin gen te verwerken hebben ge kregen in het leven, proberen daar dan nog het positieve van in tezien. Na de lezing werden er kleine groepjes gevormd om te dis cussiëren. Pnns Dobber had het druk met het uitreiken van onderscheidingen. Aan de directrice. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Dinsdagavond heeft carnavalsvereniging „De Gou den Klomp" afscheid genomen van de directrice van het ver zorgingstehuis ,,'t Hamersveld". Mevrouw Zeeman legt dit jaar haar functie als directrice neer. Toch zal in ieder geval voor de komende elf jaar het bejaardentehuis in de camavalstijd „Zeemanshuis" blijven heten. Voorzitter Piet Wendel van de Leusdense carnavalsvereniging overhandigde een oorkonde waarin één en ander in fraaie termen wordt omschreven. Dinsdagavond gingen Pnns Klomp op bezoek in het verzonngs- Dobber de Enige, de Raad van Elf, huis ,,'t Hamersveld". In een stamp- Senaat en Bestuur van de Gouden volle recreatiezaal verzorgde de carnavalsvereniging een compleet programma. Het carnavalsbezoek had dinsdag een bijzonder karakter. Precies voor de elfde keer, een groot lus trum in carna vals land, ging men bij de bejaarden op bezoek. Dne be woners van het bejaardentehuis die al elf keer het bezoek hadden bijgewoond, kregen door prins Dobber zijn persoonlijke onder scheiding uitgereikt. Alle aandacht ging dinsdag ech ter uit naar mevrouw Tiny Zeeman. De directrice van ,,'t Hamersveld" gaat het verzorgingstehuis name lijk verlaten. „U komt voor de elfde en de laatste keer naar het Zeemanshuis", zo schreef de directnce m het offi ciële carnavalsprogramma van De Gouden Klomp. De carnavalsver eniging heeft in de afgelopen elf jaar „Hamersveld" steeds hardnek kig „Zeemanshuis" genoemd. Als blijk van waardering kreeg mevrouw Zeeman in de loop van de avond al onderscheidingen door jeugdprins Natnek en pnns Dob ber de Enige uitgereikt. De onder scheiding van prins Dobber ging vergezeld van een blijvend aan denken in de vorm van een bu- reauklok. Mevrouw Zeeman kreeg tot haar verrassing aan het emd van de avond echter weer de nodige aandacht. Geen van de aanwezigen bleek er enig bezwaar tegen te hebben dat het verzorgingshuis ook gedurende de komende elf jaar „Zeemanshuis" zal blijven he ten. Als bewijs daarvan kreeg me vrouw T. Zeeman een oorkonde uitgereikt. De carnavalsvereniging Gouden Klomp gaat al elf jaar lang met het nodige plezier naar het bejaarden tehuis De carnavallers komen met met lege handen. Dinsdagavond was er na een spelletje bmgo voor alle aanwezigen een prijs voorhan den. Dat het carnavalsthema dit jaar met het vissen te maken heeft zal memand zijn ontgaan. De dames van de leden van de Raad van Elf hadden zich ook dinsdagavond weer in een ongineel Spakenburgs kostuum gestoken. „De Spaken- burgse schonen", zoals m het draai boek stond vermeld, zongen met het publiek een aantal ouderwetse meezingers. Het programma omvatte verder het optreden van de heer Waals met een zelf samengesteld lied, het optreden van dansmarieke Silvia Houtveen en een solo-optrede: van_de heen Herder in zijn create van prins Bernhard. Net als eerder tijdens het bejaai dencarnaval werd de muzikal omlijsting verzorgd door het orkei van gemeente-ambtenaren „Ham mer and Field". Wellicht tot verras smg van velen kwam een van d bewoners van ,'t Hamersveld" me het „Hamersvelds volkslied" op de proppen. Omdat de wijs wel erg bekend was werd het lied uit volk borst door alle aanwezigen meege zongen. Carnaval in t Hamersveld, over de belangstelling had men met te klagen.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6