„Een goeie carnavalsganger kan et ook stellen met een glas cola" Je bent afhankelijk van de ede werking van het publiek" „Bierelieren" We gaan er tegen aan. >rins Dobber de Enige hengelt naar Leut 'rins Pieter Puup XI van Achterveld: De 11 regels van Prins Dobber DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 LEUSDEN - „Verstand op nul, alles om je heen vergeten, gewoon lekker feestvieren," maar ook „Het hele carnaval moet stijlvol verlopen". Twee uitspraken van Prins Dobber de Enige, de man die vier dagen lang de dienst zal uitma ken in het tot „Klompendorp" omgevormde Leusden. Zaterdagmiddag krijgt Prins Dobber de dorpssleutel overhandigd, dinsdagavond zal burgemeester mr. J. W. M. Rademaker persoonlijk de sleutel terug komen halen. door Frits van Breda Prins Dobber de Enige was en- ele maanden geleden nog ge- roon Everard van den Hengel. In- uddels begint hij aJ aardig te wen- aan zijn tijdelijke baan van car- avalsprins. Prins Dobber heeft in- uddels al „warm kunnen draaien" jdens het carnavalsfeest voor vijf- g plussers en het feest in het ver- irgmgshuis 't Hamersveld. Aan- taande zaterdag wordt het me- ens. Vanaf een uur of twaalf zal rins Dobber vier dagen lang in het uddelpunt van de belangstelling taan. Hoe kijkt prins Dobber tegen zijn ngetwijfeld zware taak aan? „Ik vind het carnavalsfeest pas *cht geslaagd als het hele feest öjlvol verloopt. Iedereen moet nee kunnen doen. Ik wil graag aten zien dat men niet naar het uiden hoeft te gaan om een leuk «amavalsfeest te vieren," aldus >nns Dobber. Hij zegt verder er >ersoonlijk op toe te zullen zien dat een en ander ordentelijk zal verlo pen. Voor wie is het carnavalsfeest bedoeld? De Pnns is erg duidelijk in zijn antwoord. „Carnaval is een feest voor iedereen. Jong en oud kan meedoen. De mensen die niet naar een carnavalsfeest durven komen, kunnen met even uit de dagelijkse sleur treden. Veel mensen denken dat ze het niet kunnen maken om een avond rond te hossen en de volgende dag weer in stijl op het werk te verschijnen," zo meent de Leusdense Pnns. BOERENKIEL Mensen die tegen een verkleed partij opzien, worden echt niet ge weerd tijdens de vier dagen carna val m Leusden. „Maar ik kan ieder een verzekeren dat je vijftig pro cent meer schik hebt als je alleen maar een boerenkiel aantrekt. Je wordt daardoor iemand anders en je voelt je ook iemand anders. Het is dan veel gemakkelijker om mee te doen," aldus het welgemeend advies om tijdens carnaval toch vooral iets anders aan te trekken. Hoe wordt je nu eigenlijk Prins Carnaval bij De Gouden Klomp, de carnavalsvereniging voor Leus den-Centrum en omstreken? Pnns Dobber weet nog best hoe het allemaal m zijn werk is gegaan. „Vijf jaar geleden kwam er ineens iemand de bakkerij binnenstappen die vroeg of ik in de Raad van Elf zitting wilde nemen. Ik heb ja ge zegd omdat ik best van een feestje houd. Vong jaar werd ik gevraagd om adjudant te worden van prins Dicoratius, in de praktijk betekent dat vaak dat je je dan voorbereid op de functie van prins m het vol gend jaar." „Van een democratische verkie zing is geen sprake. Ik ben gewoon door het bestuur van De Gouden Klomp aangewezen als nieuwe prins. „Nee" zeggen was er met bij. Toen ik zo rond de elfde van de elfde onder een hoge hoed tevoor schijn kwam tijdens een bijeen komst van de Gouden Klomp was het zover. Vanaf dat moment moest ik steeds voorop lopen en als verte genwoordiger van onze verenging naar buiten treden." PAPLEPEL Van huis uit is Pnns Dobber ei genlijk helemaal geen carnaval ge wend. Geboren en getogen in het oude Hamersveld kun je met zeg gen dat het carnaval „met de pap lepel is ingegeven" zoals bene- Sinds kort heeft de Gouden Klomp een heus clublied. Bekend is dat een zekere Jan in samenwerking met een zekere Nol, verant woordelijk is voor de tekst. De carnavalsgangers die ook de laatste ontwikkelingen willen bijhouden zullen dus nog even het clublied moeten instuderen. Refrein: Geef mij m'n gouden klomp in het hart van de vallei. Geef mij mijn gouden klomp daar hoor ik zeker bij. Geef mij m'n gouden klomp dat is feest voor jou en mij. Wat gezellig is het hier, maak vanavond veel plezier Geef mij m'n gouden klomp Vers: Carnaval in Leusden vier je met de Gouden Klomp. Daar kun je de teugels laten vieren. Kom doe mee want lachen is zo vreselijk gezond. Ja gezellig met z'n allen biereheren. Als je schik wilt hebben kom er dan maar bij, polonaise met z'n allen m de rij. De tekstschrijvers hebben verder bedacht dat het refrein vervol gens twee maal gezongen moet worden, waarmee verder het club lied ten einde is. den de rivieren het geval is. Eve rard van den Hengel kreeg de smaak pas echt te pakken toen hij zijn vrouw leerde kennen. Zij is een ACHTERVELD - Tijdens het camavalseizoen 1986 - 1987 wordt Puupen koppenland geregeerd door Prins Pieter Puup de 11e. Op 8 november kwam na het afscheid van de vorige Prins, tijdens het Prinsenbal om 11 minuten over 11 de nieuwe Prins te voorschijn. Het bleek Pieter Bokkers te zijn die als Prins Pieter de lie in het komende carnavalseizoen zou regeren. XI regeert straks vier dagen over zijn Het Pnnsenbal wordt altijd ge houden op de zaterdag die het dichtsbij 11 november ligt. „Het is een hele belevenis als je daar ineens voor een zaal met pu bliek wordt geplaatst", vertelt Pie ter Bokkers, terugdenkend aan die avond. „Bij de vonge Prins heb ik twee jaar als zijn adjudant meege daan, dus ik stond er met helemaal vreemd voor. Als je echter voor de eerste maal zelf als Prins optreedt geeft dal toch wel enige spanningen. Je moet goed je woord kunnen doen en je vraagt je ook wel af - hoe kom je in het pubhek over. Dit is geweldig meegevallen. Ik werd heel spontaan door het aanwezige pubhek verwelkomd en dat lucht al direct op. Om het als Prins goed te kunnen doen is het heel belangrijk dat je een goede adjudant hebt die je steunt, en ook dat je weet dat de Raad van Elf achter je staat. Van heel groot belang is ook dat je voor honderd procent de steun van je vrouw achter je weet. Nu ik reeds het één en ander achter de rug heb vind ik het heel leuk om het te doen. Het doet je echt wel iets. Als je eenmaal bezig bent als Prins groei je er steeds meer in en gaat het je steeds mak kelijker af. Je weet dat het pubhek iets van je verwacht. Soms weet je niet goed wat, maar als je eenmaal bezig bent komt het vanzelf goed." VERPLICHTINGEN Als Prins heb je ook verplichtin gen. Pnns Pieter; „Je hebt er met je adjudant en raad er wel voor te zorgen dat het een heel leuk car navalsfeest wordt. Je bent natuur lijk dan ook wel afhankelijk van de medewerking van het pubhek. Doch dat is iets dat hier m dit dorp geweldig is. Ik begin er dan ook steeds meer plezier m te krijgen. Ik heb nog wel het éen en ander voor de boeg. Nu het groot carna val nadert leef je er steeds meer Prins Dobber de Enige, in vol ornaat. dochter van Limburgse ouders en is dus besmet met het carnavalsvi rus. Pnns Dobber weet precies aan naar toe Het is wel een hele drukke tijd voor me, maar als je zo het één en ander opvangt hoe men bezig is, onder meer voor de ko mende optocht, dan knjg je er steeds meer plezier in. Dit stimu leert geweldig." Het motto van dit jaar is „Achter veld, hoe doe je dit": „Ik kan niets anders zeggen dan, carnavalsvier ders kom naar Achterveld zowel met het groot carnaval vrijdag avond als met de optocht zondag middag. Er zal volop van het carna valsfeest te gemeten zijn en dan kan men zich zelf overtuigen hoe Achterveld dit doet", aldus Prins Pieter Puup de 11e aan de voor avond van carnaval 1987. te geven wat het kenmerkende is van het Leusdense carnaval. „Alles gaat hier heel spontaan. Iedereen kan Prins worden, rijk of arm, jong of oud. De vereniging draait m prin cipe op voor alle kosten die ge maakt worden. Ook de organisatie van het carnavalsfeest is een spon tane aangelegenheid. Dit jaar zijn vooral de jongeren erg fanatiek be zig." „Vong jaar is er iemand uit Zuid- Limburg in Leusden komen wonen. Hij is gelijk in de Raad van Elf geko men en heeft al zeer goede ideeën gespuid. Zelfs op dit moment zijn we nog steeds bezig het totale pro gramma op onderdelen nog te ver beteren," aldus de enthousiaste prins. Wat moet voor de Pnns het hoogtepunt van het Leusdense car naval worden? Op deze vraag heeft prins Dobber niet direct het antwoord klaar. „Het bejaardencarnaval was voor mij al een hoogtepunt," zo begint pnns Carnaval zijn antwoord. „Als ik een zaal met tevreden mensen zie, kan het voor mij al niet meer stuk," ver volgt hij. Denkend aan de inspanning van alle medewerkers en het belang van de vereniging is het toch dui delijk dat prins Dobber de zater dagavond in het activiteitencen- trum „De Korf' als het hoogtepunt van het feest beschouwd. Eerlijk geeft pnns Dobber de Enige toe, dat wat hem zelf betreft de Dweilavond op maandag het leukste onderdeel van het feest is. „Dit jaar heeft de horeca aan de Zwarteweg uitstekend ingespeeld op het carnaval," meent de Pnns. ETEN Juist voor de maandagavond heeft de prins een wens: met een gezelschap van honderd mensen gaan eten bij de heer Cheung van China Town aan de Hamersveldse- weg. De Prins en zijn trouwe adju dant Hans Greefhorst zullen rond 18.00 uur aanwezig zijn. Hetzelfde geldt ook voor het gevolg van de pnns. Belangstellenden kunnen aan schuiven als ze gedurende ko mende dagen voor twaalfeneen- halve gulden een maaltijdbon ko pen bij een van de leden van de Raad van Elf. Prins Dobber de Enige wil niets horen over negatieve kanten aan het carnavalsfeest. „Allemaal flauwekul", aldus de man die vier dagen lang de scepter zal zwaaien in Leusden. „Mensen die afwijzend staan tegenover het hele camavalsgedoe hebben het steeds over drank en vrou wen. Ik ben van mening dat een goeie carnavalsganger het ook kan stellen met een glas cola. Wat mij betreft zien we de ko mende dagen geen dronken men sen. Dat hoort er gewoon niet bij. Dat van die vrouwen is helemaal te gek om over te praten. De en keling die zich misdraagt, zal dat ook wel doen als het geen carna val is," aldus het standpunt van de prins. Het zal de inwoners van Leusden niet ontgaan zijn dat prins Dobber de Emge in het dagelijks leven brood- en banketbakker is. „De bakkerij heeft mets met het carna val te maken. Mijn medewerkers zijn uitstekend in staat om ook zon der mij de hele zaak door te laten gaan. Ik heb gewoon een week vrij genomen om me helemaal te kunnen concentreren op het Leus dense carnaval," legt prins Dobber uit. Dat de mensen in de bakkerij meeleven blijkt wel uit het feit dat het ontwerp voor de staf van de pnns, m de vorm van een dobber, is gemaakt door een van de mede werkers m de bakkenj. POLITICI Als het aan de prins ligt, wordt het vier dagen lang erg gezellig in Leusden. Vong jaar waren er op vallend veel ambtenaren en ge meenteraadsleden die binnenlie pen en meededen bij het carna valsfestijn. „Laten al die politici, net als vorig jaar, maar weer carnaval komen vieren. Dan zijn we met zijn allen een heel emd op de goede weg," zo luidt de slotopmerking van de enige echte Prins Dobber. Prins Dobber de Enige heeft voor de komende carna valsdagen in Leusden elf regels op gesteld waaraan wat hem betreft iedere carnavalsganger zich moet houden. 1. De officiële spreektaal voor het Leusdense carnaval is het Visserslatijn. 2. Er wordt „in" en niet „achter" het net gevangen. 3. Voor de komende dagen geldt: Een beetje beet is ook beet. 4. De dobber zal ten alle tijde rechtop blijven staan. 5. Iedere feestganger moet zich als een vis in het water voelen. 6. Zolang we met zijn allen dobberen, zinken we niet. 7. Gevangen vis wordt altijd teruggezet. 8. De hengel kan niet altijd gespannen zijn. 9. Tussen twee haakjes kan niet tijdens het carnaval. 10. De Korf wordt vier dagen lang een „Aquarium". 11. De optocht, het wordt een zware dobber, maar het moet lukken. voor verdachte - twee weken ziekenhuis, paar maanden thuis èn zijn auto total loss - bij zijn eis te betrekken. Zo kwam hij tot de matige boete van 100,-, plus de opmerking: ,,U zult uw lesje inmiddels wel geleerd hebben." De kantonrechter ver oordeelde conform de eis. Een raadsvrouwe vertegen woordigde haar bejaarde cliënt uit Amersfoort, die zij om schreef als 'psychotisch en doof als een kwartel'. Gezien eerder opgedane erva ringen had zij zijn persoonlijke aanwezigheid op de zitting maar niet gestimuleerd. Hij werd verdacht van het rijden zonder verzekering en was in dezelfde periode ook al ver oordeeld voor het rijden zon der rijbewijs. Zijn advocaat be nadrukte dat beide feiten niet meer voor konden komen, om dat haar cliënt inmiddels geen auto meer bezat. Dankzij be middeling van een maatschap pelijk werkster reed hij nu in een invalidenwagentje, ,,een soort Renate Rubinstein auto, zou ik bijna zeggen." De eis van de officier - 500,- boete - werd door haar met zorg aangehoord en zij legde uit waarom. ,,Ik zei al dat mijn cliënt geestesziek is, hij lijdt aan achtervolgingswaanzin In een aanval heeft hij zijn schoor steen vernield, want daar hoorde hij stemmen. Toen heeft hij, om de kou te verdrij ven, met een brandgevaarlijk kacheltje gewerkt en is daarom vervolgens opgenomen. Via veel bemiddeling en maat schappelijk werk is zijn schoor steen gemaakt en mocht hij weer thuis wonen. Maar al zijn geldelijke reserves zijn uitge put. Ik pleit daarom voor een voorwaardelijke straf." De kantonrechter kwam tot een redelijk milde uitspraak: „Alle omstandigheden in aanmer king genomen - en dan vooral ook het feit dat er weinig kans op herhaling is - veroordeel ik uw cliënt tot/ 200,-boete." Een inwoner van Maarsen had een bon gekregen voor op de stoep parkeren en wilde nu graag eens uitleggen waarom die bon onterecht was. ,,Ik reed een proefrit met een peperdure Porsche van 160.000,-en die wilde ik in de gaten kunnen houden toen ik even een pakketje moest opha len. Met loiipperlichten aan en klep open moet dat toch kun nen?" ,,Nee", vond de officier, ,,de mensen denk en ten onrechte dat dan alles mag. U moet met een peperdure auto die met van uzelf is, gewoon geen pak ketjes gaan ophalen Het was economisch om proefrit en pakketje te combineren, meende de verdachte. ,,Het is nog economischer om meteen een boete te betalen, want nu wordt het 60,- i.p.v. 35,-." Dit vond verdachte 'een lachertje', hij ging in ho ger broep. LEUSDEN - Nog even en dan is het zover: carnaval, het feest der zotten. Hoewel hier en daar al een voorschot is genomen, gaat het eigenhjke carnavalsfeest pas zaterdag echt van start. Vier dagen lang leve de lol, zoals dat heet. Merug Zuiderlmg is en blijft van mening dat ze „daar boven de nvieren" er niets van kunnen. Nou, dat is niet helemaal juist. Onder leidmg van Pnns Dobber de Enige in Leusden en Prins Pieter Puup XI in Achterveld zal het ook m het hartje van Nederland flink te keer gaan. De feestprogramma 's voor beide dorpen liegen er overigens niet om. Iedereen die een graantje wil meepikken van de feestvreugde, kan volop aan zijn of haar trekken komen. Optochten, fruhschoppen, feest- en dweilavondenKortom: er is tijdens de komende vier carnavalsdagen volop te beleven. Bovenstaande foto werd eind vonge week genomen tijdens het carnavalsbal voor de 50-plussers in jongerencentrum De Til. Op de gezichten is duidelijk af te lezen dat wat de carnavalsvereniging De Gouden Klomp betreft het feest der zotten nooit te vroeg kan beginnen. Mocht u zich m het feestgedruis storten, dan hebben we eén advies: gooi de boel los, ga er lekker tegen aan en laat de boel maar waaien. Veel plezier! den, met een proeftijd van 2 jaar. Zijn overweging: ,,U rijdt veel en u heeft en auto die van op schieten weet. Maar als u zegt dat u zich inmiddels gewend heeft om rustig te rijden, dan heeft u van de voorwaardelijke veroordeling ook geen enkele last." Nee, maar wel van de boete vond de verdachte, die financiële en andere moeilijk heden naar voren bracht om aan te tonen dat dit bedrag zijn draagkracht echt te boven ging. En inderdaad, mevrouw de kantonrechter zakte naar 400,-, maar handhaafde wel de voorwaardelijke veroorde ling. Iemand die, rijdend met zijn auto op de Al, door vermoeid heid in slaap viel. belandde in de berm en sloeg over de kop. Op dat moment was er geen verkeer, wat verdachte er toe bracht te ontkennen dat hij het verkeer in gevaar gebracht had. ,,Dat was dan toch meer toeval en geluk" vond de officier, die overigens wel bereid was om de vérstrekkende aevolaen ji i.Tja, ik heb wel eens een boete u Jehad." ■».Eén? Ik tel er drie. Eén in Utrecht in 1986 en twee in As- sen in 1985." ;e waarschijnlijk had verdachte .J, gehoopt dat in Assen ge- jj. >leegde wandaden niet be- R. <end zouden zijn aan de kan- =- °nrechter in Amersfoort, maar "et documentatiesysteem blijkt x 'helaas voor verdachten - aar- jU? te functioneren. De officier had dan ook niet zo- p veel last van meegevoel en c- eiste 600,- boete en een voor waardelijke ontzegging van de •^bevoegdheid voor 4 maan- Een automobilist die in Voort- huizen op de snelweg 163 km gereden had, vertelde op de strafzitting van 19 februari dat hij er zelf zeer van geschrok ken was: i.Ik houd me nu aan de regels en dat gaat heel goed. Dat schept mij zelfs een stille vreugde." De kantonrechter, Mevrouw mr. van Willigen- borg, zette een vraagteken bij deze lyrische ontboezeming en merkte op dat dat in het verle den toch wel eens anders ge weest was.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 7