Aardig werk van Ten Bruggencate in AC Restaurant Oud- Leusden Vrouwen van Kaap Ver de centraal zakelijkheden 1 leus ■der kra nis Wie de schoen past... Expositie tot en met 14 mei te zien In kader van Tarrafal-actie: Cursus Frans op reis Nieuwe wegwijs in voorbereiding Samenwerking His Wilms enLekkerland Express nu definitief Reuma-fonds zoekt collectanten David Bowie, Mick Jagger en Rocks Off in De Geut Reisdocumenten weer duurder Voorlichting over inbraak preventie in De Wolboom DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 plaatselijk nieuws De belangstelling voor de Tarrafal-avond was groot. LEUSDEN - In 't Vooronder hield de Vrouwenraad woens dag een thema-ochtend in het kader van de Tarrafal-actie „Vrouwen van de Kaap Verde". De heer Costa, vertegen woordiger van DHV, die met een project bezig is van wind-energiemolens op de Kaap-Verdische eilanden, hield een lezing met dia's over dit onderwerp. Deze molens zorgen voor water en elektriciteit. Water is een groot probleem op de eilanden. De grond is droog (zoals in het Sahel- gebied). Het leven is zwaar, de vrouwen moeten elke dag vaak vijf uur lopen om water te halen. Af en toe valt er regen. Er valt dan in twee dagen meer regen dan er in Ne derland in één jaar valt. Er is ook weinig hygiéne, waar door er veel ziekten ontstaan. De varkens, die zwart zijn, slapen m de huizen bi] de mensen. De bewoners leven vooral van de visserij. Tarrafal is een dorp met zesduizend inwoners. Zij exporte ren tonijn en kreeft. Nederland geeft veel voedsel hulp aan de eilanden. Er is m Tar rafal weinig voedsel te krijgen, waardoor er een groot vitaminege brek is. POSITIE De positie van de vrouw in Tar rafal werd besproken door Luz Ji menez, een vrouw afkomstig uit Tarrafal De vrouw heeft altijd on der druk geleefd als slavin, door de kolonisatie van de Portugezen. Te genwoordig zijn er veel onge trouwde vrouwen met kinderen. Zij zijn door het harde bestaan zeer zelfstandig geworden. Zij werken op het land en sjouwen veel. Voor de kinderen is er een kin derdagverblijf gekomen. De vrou wen helpen elkaar met de opvoe ding van hun kinderen. De man heeft een typische macho-instel ling, waardoor veel vrouwen liever alleen blijven. Ook emigreren zij vaak alleen naar het buitenland, waar zij gaan werken als huishoudelijke hulp. Gisteravond was er in het ge meentehuis ook nog een Tairafal- actie. Er werden boeken en platen verkocht door de bibliotheek. De opbrengst daarvan is bestemd voor de realisering van een biblio theek m Tarrafal. Er werd een dia voorstelling gehouden en men kon een tentoonstelling bezichtigen. LEUSDEN - In het restaurant van Alberts Corner aan de Vlooswijkseweg 1 stelt de Leersnmse kunstenares An neke ten Bruggencate-Zeijlmaker in de komende tijd haar werk ten toon. Het is aardig, sympathiek werk, dat als probleemloos gekenmerkt kan worden. Portretten van kinderen en volwassenen, mooie plekjes in de natuur heb ben haar voorkeur. Ze werkt met aquarelverf, pas telkrijt, inkt. Helder van kleur, duidelijk van voordracht zijn haar bloem- en plantstillevens. Een paarse akelei is spichtig en rank geaquarelleerd. Bij een witte begonia laat zij het papier het spel van de bloemetjes spe len. Ze noteert essenties, treedt nauwelijks in details, en bereikt daarmee dat haar aquarels spontaan en ongekunsteld overkomen. Verschillende landschappen, zoals die tussen Wijk bij Duur stede en Amerongen, zijn ter plekke vervaardigd, ook die blinken uit door een sobere weergave. Van typische ele menten die het Hollandse land schap kenmerken. Laag land ongeven door water met een hoge hemel. Hier en daar een accent van wat riet, in de verte vaak een kerktorentje. De kleu ren zijn zacht, de tegenstellin gen gering. Ook hier tintelt het witte papier door water en lucht heen, hetgeen de land schappen iets transparants en ruims geeft. DIEREN Anneke ten Bruggencate aqua relleert ook graag dieren. Een vlotte schets van koeien heeft iets héél aantrekkelijks, omdat zij één der dieren in een typi- Een levensecht portret van Anneke ten Bruggencate-Zeijlmaker. „Een vlotte schets van koeien heeft iets héél aantrekkehjks..." sche gedraaide stand heel weergegeven. Er zijn ook paa: den te zien. Voor één van d paarden aquarellen heeft i een grover gestructureerde p; piersoort gebruikt, waardoo bij dat specifieke paarder hoofd de kort geschoren m- nen lekker ruig overkomen. Eenzelfde grover gestructï reerd papier is ook toegepaj voor twee winterlandschap pen, waardoor een wat forsei aanpak ontstaat en geaquaie leerd moet worden met bre dere penselen. In die gevallei is er sprake van zo mogelij nog terughoudender omgaa met kleuraangifte. Het wit va het papier wordt gehanteeri als sneeuw, de overwegen donker gehouden lijn- en vlal aangiften zijn summier. Ze krï gen een intiem, doorleefd ac cent. PORTRETTEN Annekes portretten van kindi ren en volwassenen zijn levei echt en met veel aandacht v< de persoon in kwestie aquarelleerd. De plastische chaamsvormen worden met ei kele penseelstreken gesuggeE reerd. De houding is natuurlij! de stofuitdrukking warm. De pentekeningen en een er^ kele pastel spreken mij mind% aan. De expositie is te zien tot e met donderdag 14 mei. LEUSDEN/AMERSFOORT De Alliance Francaise Amersfoort start eind maat! in samenwerking met d A.N.W.B. een speciale cutsb „Frans op reis". Deze bestaa uit negen lessen van elk tw« uur die worden gegeven in dt IVO-school aan de Vondel laan 28 te Amersfoort. Aan de hand van prakt ij ksirua'j ties, die zich tijdens een vakanjjt kunnen voordoen, leert men <1 Franse taal spreken en verstaal Videobanden zullen de cursfl verlevendigen. Het cursusgeld bedraagt 155 gJjj den voor leden van de Allianal Francaise en A.N.W.B. Niet-led^ betalen 175 gulden. Deze bedrag* zijn inclusief lesmateriaal. Voor meer informatie kan bellen naar 033-631556. LEUSDEN - Het Bureau Voor lichting van de gemeente Leusden bereidt op dit ogen blik een nieuwe uitgave van de informatiegids „Wegwijs in Leusden" voor. Onlangs hebben alle verenigingen, in- Luz Jimenez lichtte de postitie van de vrouw m Tarrafal toe. LEUSDEN - His Wilms in Hippolytushoef en Lekker- land Expres in Leusden heb ben als resultaat van een in middels uitgevoerd onder zoek besloten tot samenwer king. Daarbij gaat His Wilms fungeren als inkoop- en mar- ketingcentrale van rookwa ren en non-foodprodukten ten behoeve van de betrokken be drijven. Op korte termijn ondergaat de dienstverlening van His Wilms ten aanzien van zijn relaties geen wijzi ging. De belevering in Noord- en Zuid-Holland blijft ook in de toe komst vanuit het Distributiecen trum m Hippolytushoef gebeuren. Pas in het komende najaar zullen de afnemers buiten de Randstad Holland worden beleverd door de Lekkerland Distributiecentra in Meppel, Nijkerk, Roermond en Til burg. Hierdoor zal de servicegraad in deze regio's verder kunnen wor den verbeterd. In het Distributiecentrum Hippo lytushoef zullen tezijnertijd rond 35 van de ruim 110 arbeidsplaatsen vervallen. Hierbij zullen overplaat singen en natuurlijk verloop slechts van beperkte betekenis kunnen zijn. De financiers hebben met de plannen ingestemd. Na overleg tus sen de directie van His Wilms en de werknemersorganisaties heeft de Ondernemingsraad van His Wilms hedenmiddag een positief advies uitgebracht. LEUSDEN - In verband met de landelijke geldinzamelings actie, die dit jaar van 9 tot en met 15 maart wordt gehou den, is het Nationaal Reuma fonds op zoek naar collectan ten. Geïnteresseerden in de gemeente Leusden kunnen zich aanmelden bij mevrouw M.A.S.H. Groos-Houtman, coördinator Reumafondscol lecte Leusden, Aalbast 17, 3831 VX Leusden, telefoon 033-943078. Met de opbrengst van de lande lijke collecte wil het Reumafonds met alleen het onderzoek naar de oorzaak van reuma stimuleren, maar ook mensen wier leven ge remd wordt door reuma een stoot tot beweging geven. Door ontspan ning te bieden, vakanties, voor lichting, aanpassingen rond huis en haard en door het zo belangrijke contact met lotgenoten in reuma- patiéntenverenigingen mogelijk te maken. Daarvoor is veel geld no dig. De band Rocks Off met m het midden de Mick Jagger-imitator Patnck Wenting. LEUSDEN - In open jongeren centrum De Geut aan de Zwarteweg vindt komende zaterdag een groot muziek spektakel plaats. De David Bowie en Mick Jagger, be kend uit de Soundmix Show van Henny Huisman, zullen er dan optreden, evenals de band Rocks Off. De Bowie- Jagger-playbackers reizen stad en land af sinds hun optreden op de KRO televisie. Za terdag is Leusden aan de beurt Het toeval wil dat de Mick Jagger-imi- tator tevens zanger/gitarist is van de band Rocks Off. Dat gezelschap verwierf in Leus- aen ai enige oeKenaneia. Het was de operungs-act van Puddingpop 1986. Als gevolg van het televisie succes van de semi-Mick jagger ging met het Rocks Off ineens bei - opwaarts. Rocks Off staat garant voor een swingende avond, met veel covers van onder andere Prince en James Brown. De band bestaat uit Joost van Veen (zang), Sandra Veeren (zang), Patrick Wenting (zang/gi taar), Arjan Bruinsma (keyboard), Dirk Lieftink (drums) en Axel (zang). De entree tot het spektakel is slechts 4,50 gulden. Wie in het bezit is van een Geutpasje betaalt slechts 3,50 gulden. De zaal gaat open om 20.30 uur stanties en organisaties die in de huidige uitgave genoemd worden of bij het bureau Voorlichting bekend zijn, een brief ontvangen waarop wijzi gingen, verbeteringen en/of aanvullingen vermeld kun nen worden. Mogelijk zijn er (nieuwe) vereni gingen, instanties of organisaties die nog met bij het bureau Voor lichting bekend zijn, maar wel voor vermelding in „Wegwijs in Leus den" in aanmerking willen komen. Hen wordt verzocht vóór 1 april a.s. dat kenbaar te maken en wel door de gegevens in een envelop zon der postzegel te zenden aan het bureau Voorlichting van de ge meente Leusden, Antwoordnum mer 108, 3800 XA Leusden met in de linkerbovenhoek de vermel ding „Wegwijs". LEUSDEN - Per 1 april wor den de tarieven van alle reis documenten met 11,65 ver hoogd: paspoorten gaan 82,15 kosten, voor kinderen tot 16 jaar 43,50; identiteits kaarten voor meerderjarigen komen op 42,40, voor min derjarigen op 31,65. Voor het aanvragen of vernieu wen van reisdocumenten kan men terecht bij de afdeling Burgerzaken van het gemeentehuis. Op werkda gen is de afdeling van 08.30 uur tot 12.30 uur geopend en bovendien op vrijdagavond van 19.00 uur tot 20.00 uur. Voor nadere informatie is de afdeling Burgerzaken te berei ken via telefoonnummer 033- 941247, toestel 120. Het is van belang paspoort of identiteitskaart tijdig aan te vragen, dat wil zeggen tenminste één maand voor de reisdatum. Gedu rende de zomermaanden zal het verlenen van medewerking bij spoedaanvragen zich beperken tot gevallen waarin aantoonbaar sprake is van ziekte of zakenreizen. LEUSDEN - Op dinsdag avond 3 maart wordt er van 09.45 uur tot 11.30 uur in het ontmoetingscentrum De WOLboom voorlichting gege ven over beveiliging tegen in braak in woningen, auto's en dergelijke. Deze bijeen komst wordt georganiseerd door de WOL (Welzijn Oude ren Leusden) in samenwer king met de Rijkspolitie, groep Leusden. De heer B. Goosman, wacht meester van deze groep, vertelt dan op welke wijze inbrekers bui ten het huis gehouden kunnen wor den. Tevens wordt uiteengezet hoe men zijn bezittingen kan (laten) re gistreren en merken teneinde het doorverkopen van ontvreemde ar tikelen te bemoeilijken. De lezing wordt aangevuld met een filmpresentatie. Er is ook gele genheid tot het stellen van vragen. Belangstellenden zijn van harte welkom op 3 maart om 09.45 uur in De WOLboom, Hamersveldseweg 2A, Leusden-centrum. De toegang is vnj. Een kop koffie kost vijftig cent. LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft weer een beetje meer internat naai karakter. En dat dankzij Het Panterhuis B. V. in winkelcentrum l> Hamershof. De Gebroeders Leeuwis verbouwden hun zaak aldaar en zü er in geslaagd deze een internationaal tintje te geven. Naast de divefl Nederlandse merken is de collectie uitgebreid met schoenen van vei vooraanstaande Itahaanse modehuizen. Een collectie met allure, dii Afgelopen dinsdag ging de nieuwe zaak open. Wie de schoen past, ki die nu bij het Panterhuis zeker aantrekken.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 8