„De allerbelangrijkste elementen zijn de kansen die je krijgt, je doorzettingsvermogen en je wil tot werken" Seniorenfeest U. V. V. ]erste avond-recital van 15-jarige violiste Arielle Adler Arielle Adler Swing Profs in Jazz Sociëteit Cursus rond voorstellingen Pinter en Brecht I DONDERDAG 26 FEBRUARI 1987 interview (advertentie gnaaniocii, Neusden is Mei juni 1987 verschijnt de jaarlijkse gemeentelijke informatiegids. Zorg dat de vermeldingen van uw vereniging instelling etc. korrekt zijn en stuur eventuele mutaties naar onderstaand adres. Voor het plaatsen van advertenties in deze informatiegids kunt u bellen 03420-94266 of 94257. Vraag naar Roelant Monshouwer of Bart van de Glind. Dan wordt u goed geïnformeerd over oplage, tarieven etc. Barneveldse Nieuwstraat 15 Drukkerii en pos.bus67 3770 AB Barneveld Uitgeverij bv Tei 03420-94911 Arielle Adler werd in 1971 in Amstelveen geboren. Zij kreeg vanaf haar vierde jaar pianolessen van haar grootmoeder. Toen zij zes jaar was verwisselde zij de piano voor een achtste viool. Zij kreeg de eerste les van Adiaan van Dnem, die haar tot haar tiende onder zijn hoede nam. waarna zij haar opleiding vervolgde bij Da- vina van Wely, en in de vooropleiding van het Sweelmck Conservatorium kwam. Arielle is nu 15 jaar. Zij is vijfdejaars leerlingen voor opleiding van het Swee lmck Conservatorium te Amsterdam. Zij zit in de vierde klas Atheneum van het Spinozalyceum te Am sterdam. Op haar elfde jaar gaf zij haar eerste concert in de Sonesta Koepelzaal te Am sterdam. sindsdien trad zij solistisch op met de: "Academia Filarmonica" "Noord-Hollands Philhar- monisch Orkest" "Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk" "Koffie Lunch concert in Hoevelaken" Tevens heeft zij gespeeld in de radio en tv program ma's: "Für Elise" in het Concert gebouw te Amsterdam "Solisten" een radio-pro gramma van de EO "Radio Stad Amsterdam" "Nederland Muziekland Klassiek" van de VOO en "Jong Geleerd" een pro gramma van de EO. 1982 Won Anelle een derde prijs tijdens de Na tionale Viooldagen te Den Haag 1984 Won Arielle de eerste prijs tijdens het Edith Stein Concours, alsmede de Dili- gentia prijs en de prijs van de gemeente 's-Graven- hage voor de beste uitvoe ring van een Nederlandse compositie. 1986 Heeft zij wederom een eerste prijs behaald. Ie prijs tijdens de Nationale Viooldagen in het Konink lijk Conservatorium te Den Haag. in haar leeftijds-cate- gone (13-14-jarigen). voor een gezin komt hij, werd hij gestimuleerd door zijn familie, uit hoeveel kinderen bestond het ge zin, was hij arm of rijk, werd hij veel gevraagd, leefde hij in de barok, de rococo." CONCOURSEN Anelle heeft meegedaan aan de Jordans Viooldagen en het Edith Steinerconcours. Concoursen over het algemeen hebben iets bela- dens. Een subliem talent als de pia nist Ronald Brautigam heeft er nooit aan mee willen doen. De juryleden gaan ergens talenten vergelijken. Elk talent doet optimaal zijn best. maar elk talent loopt het nsico wel eens met gedisponeerd te zijn, en je vraagt je af of de jury dan toch het talent dat ze voor zich ziet op juiste wijze kan inschatten. Gaat er een prikkel van die con coursen uit? Gaat Anelle er naar toe met het idee: gewoon leuk om mee te doen en we zien wel? Vra gen die ze met een ernstig gezicht beantwoordt. „Voor degene die een beetje leuk eindigt is zo'n concours zeker stimulerend. Maar ook als je een nederlaag lijdt, en dat gebeurt heel veel, moet je dat zien als een dal waaruit je weer naar de berg moet klimmen. Het gaat met veel schom melingen gepaard. Na afloop van zo'n concours moet je weer extra hard werken. Het is heel fijn als je er heel hard voor werkt en je be haalt ook iets leuks." „Het idee van: we zien wel, nee, dat idee kan ik met meer hebben. Dat klinkt misschien een beetje stom. Maar ik werk er zo keihard voor, ik spijbel zo vaak van school en ik studeer er uren en uren per dag voor. Laten we zeggen: als je over een internationaal concours spreekt dan zeg ik inderdaad: we zien wel. Je weet nooit hoe zo'n internationale jury reageert. Die kan soms zo verbazingwekkend reaaeren! Maar op een nationaal concours waar je toch zo'n beetje de concurrentie kent, daar is het in de meeste gevallen niet meer van we zien wel." KEIHARD „Mijn belangrijkste concurrente in Den Haag vong jaar januan was met lekker geworden. Dat meisje had een kroket gegeten, en die kroket was verkeerd gevallen. Toen had ze overgegeven. Dan zeg ik uiteraard hiep hoi. Dat is mis schien heel unfair, maar het is alle maal hard en egoïstisch, en je hebt er allemaal mee te maken of je je dag hebt of met. In de balletwereld is het geloof ik nog harder Het is haat en nijd Eigenlijk wel. Mis schien nog met zo zeer op mijn leeftijd. Maar het komt wel. Abso luut!" „Zelfs speelt dat tussen de lera ren en leraressen onderling. Er zijn leraren die meer leerlingen laten mee doen dan eigenlijk verant woord is. Leerlingen die er nog met aan toe zijn, maar die toch gokken op iets. Dat soort concurrentie zit er tussen. Er zijn heel veel leraren en leraressen die nog naam moeten maken en die zich dan belachelijk in de publiciteit gaan storten door niet njpe leerlingen mee te laten doen." PODIUM Arielle wil echt het podum op Ze wil soliste worden en zal alles doen om dat te bereiken. „Ik streef ernaar. Het ligt er natuurlijk aan hoe de toekomst loopt. Ik weet het niet. en ik ben blij dat ik het met weet. Het enige dat ik weet is dat ik er naar streef, dat ik mijn best doe en er hard voor wil werken. Verder kan ik mets zeggen. En ik moet de kans krijgen. De allerbelangrijkste elementen zijn de kansen die je krijgt, je doorzettingsvermogen en je wil tot werken." '•USDEN - In de grote zaal van ms Automobielhandel aan de idehnslag was het vorige week groot feest. De U.V.V. hield daar tnebjk haar jaarhjkse feestavond senioren. Velen gaven gehoor n de uitnodiging om daarbij aan- ^9 te zijn. Men kreeg een toeiend en leuk programma voor- schoteld. Veel senioren keerden n °°k weer tevreden naar huis v9 Voorlopig moeten ze weer jaartje wachten. LEUSDEN Ze is vijftien jaar en treedt donderdag 26 februari als soliste op in het Valleiconcert. Ze heet Arielle Adler, woont in Amstelveen en heeft les van één van Nederlands belangrijkste pedagogen Davina van Wely. gaat, heeft ze zo'n vijf kwartier ge studeerd. Om negen uur moet ze op school zijn en naar gelang het rooster is ze de ene dag om half twaalf 's middags thuis en de an dere tegen half drie. Dan gaat ze zo snel mogelijk huiswerk maken en weer verder studeren. Sommige scholen geven mede werking door verlichting van het pakket, en ik vraag Anelle hoe dat bij haar is. „Ik ben dit jaar van school veranderd," zegt ze. „Ik had op de zaterdagochtend les op het Conservatorium, dat heb ik trou wens nog, en daar geven ze een bulletin uit, waann ik had gelezen dat het Spinozalyceum ging samen werken met het Conservatonum. Dat is heel interessant, en daarom ben ik van het Vossiusgymnasium naar het Spinozalyceum gegaan. Die samenwerking houdt in dat het vak muziek in het komende cur susjaar als eindexamenvak wordt gegeven. Dus als je zeven vakken kiest kan eén daarvan als je wilt, muziek zijn. Je krijgt theonelessen en muziekleer, wat voor mij erg leuk is. „Wat de strengheid op school betreft: als ik spijbel wordt het min der opgeschreven, het wordt me met aangerekend. Ze weten dat ik nooit spijbel om m bed te blijven liggen." De moet Anelle de groetjes over- engen van mijn achterbuurman, viooldocent-dirigent Qui van oerdekom die haar drie keer *eft meegemaakt tijdens de Jor- ns Viooldagen, waar hij onder dere met Herman Krebbers in de zi Qui hoorde en zag Anelle >elen toen ze tien, twaalf en veer- 0 t in jaar was en een paar keer in de 95 ijzen viel. Hij knjgt enthousiast JI groetjes van haar terug. ec Anelle is uiteraard al verschei- 95 jjene jaren op de viool bezig. De ooi was trouwens niet haar eerste strument. Toen ze vijf, zes jaar ecwas en haar zusje pianoles kreeg li haar oma speelde zij alles wat lar zusje met inspanning instu urde zo maar na. Het ging bij lar vanzelf. Toen daar constant ruzie van 'am, vonden haar ouders het be- cjter dat Arielle een ander instru- ^«"ent koos. Aangezien je een viool na onder de arm kunt nemen, lerd de viool gekozen als makke- Ijk ie hanteren en te transporteren nent. Bovendien was de fa- bevriend met de destijds brde concertmeester van het pncertgebouworkest, die haar als prste les ging geven. ORMING -Eigenlijk is de muzikale vorming 'e- var. Anelle nog eerder begonnen dan toen zij het pianospel van haar meemaakte. Lachend vertelt ze ze als klein land met alleen kon gelaten, en dat er muziek r haar moest worden opgezet haar moeder de kamer uit le! „En ach, er werd bij ons thuis gemusiceerd, en dat sprak aan. Ik ging al vroeg naar con- mee. Dat vond ik schitte- d. Ik ben er gewoon 'ingelopen' t je noemt." GINDELING Anelle zit nog op de middelbare hooi en moet vanzelfsprekend el studeren. Ze staat al om half 's morgens met de viool te- de kin en voor ze naar school DAVINA VAN WELY Arielle weet zich veilig in de be geleiding van haar jong talent in de handen van Davma van Wely. Deze viooldocente heeft veel ervaring met het opleiden van begaafde leerlingen. In mei wordt mevrouw Van Wely 65 jaar, maar gelukkig heeft ze besloten om door te gaan met haar pedagogisch werk. Hoe ervaart Anelle haar lessen, en hoe werkt mevrouw Van Wely met haar? Ze schiet wat verbaasd in de lach. Het is de eerste keer dat ze deze vraag knjgt. „Nu moet ik even denken wat ik zal gaan zeggen," reageert ze na emge aarzeling. „Ik moet natuurlijk geen onzin zeggen. Tja, hoe het werkt? Ze is een fan tastische lerares. Werkt heel goed met je. Constant met het idee van: elke seconde op les benutten. Ze is bijzonder effectief. En verder, ja gut, je hebt les en je doet je uiterste best." „Vanzelsprekend kent ze wel onderscheid in leerlingen, maar dat zal ze nooit zeggen. Uiteraard niet. Ik ben vorige week begonnen met het instuderen van het Scherzo-Tarantella van Wie- mawski, een ongelofelijk moeilijk snik. Dat leg je weg. Dat njpt, en steeds als je het opneemt kom je weer wat verder. Op een gegeven moment is het dan wel zo dat me vrouw Van Wely zegt: nu moet je maar laten zien dat je het kunt." „Ik heb er over gedacht om dit stuk als toegift te spelen in Leus den, maar dat doe ik toch niet, want het stuk past niet in de stijl van het programma. Als je vier sonates hebt gespeeld is het gewoon met goed om opeens iets ontzettend virtuoos te spelen. Na vier sonates denk ik dat ik moe ben. Ik ben het met gewend: dit wordt mijn eerste avond recital. Het wordt dus een pnmeur!" „Ik oefen zo'n avondconcert wel een paar keer van tevoren, maar het is toch mijn eerste avondrecital, en na afloop moet ik nog helemaal terugrijden. Het concert begint om kwart over acht, dus dat wordt een latertje!" HAAR VIOOL Heerlijk om te horen hoe zo'n meisje heel veel facetten in haar muzikale leventje mee heeft. In 1984 won ze als twaalfjarige het Edith Steinerconcours. Daarvoor mocht ze spelen met het Residentie Orkest onder leidmg van Hans Vonk. Op dat moment had ze een Lefèbre viool te leen. Hoewel het instrument een mooie klank had, was deze niet groot genoeg om de hele zaal te vullen. De Haagse vioolbouwer Willem Bouwman, van wie ze de viool te leen had, bood haar toen een Steinerviool aan. waarop ze nu nog steeds speelt. Een kostbaar instrument dat ze als een intiem kleinood koestert. Anelle houdt veel van kamermu ziek en vindt het leuk om m kwar tetten mee te spelen. Haar voor keur gaat uit naar Mozart, Beetho ven, de echte klassieken. Mozart is componist nummer één voor haar Dvorak ligt haar ook, maar ze is geen fan van Mahler Daar zal ze ook met gauw naar toe gaan. Wel vindt ze dat ze bepaalde dingen móét spelen om repertoire te knjgen en met alleen aan de geliefde klassieken te blijven han gen. BARTOK: EEN MUST „Bartok móét je gewoon stude ren. Bepaalde dingen móét je een- I Arielle Adler, het 15-jange meisje voudigweg doen. Net zoals moe ders soms geen zin hebben om eten te koken, maar ze moeten het doen omdat zij en de kinderen an ders geen eten hebben. Zo is het ook met muziek. Je kunt met bij dat donderdagavond haar allereerste avond-recital geeft m Leusden. Mozart, Beethoven, Schubert en Dvorak blijven. Je leert ontzaglijk veel van de verschillende soorten componisten, hun genre, stijl, leven en in welke tijd ze leefden. Dat vind je allemaal terug in hun muziek. „Over de componist van elk mu ziekstuk dat ik instudeer en speel zoek ik iets op. Dat schnjf ik op een blaadje en plak ik op mijn muziek. Je moet enig idee hebben over het leven van zo'n componist, uit wat LEUSDEN - De Swing Profs onder leiding van Pardy Leo pold treden zondag 8 maart om 14.30 uur op in de Leus- dense Jazz Sociëteit. De for matie geniet in de regio een grote bekendheid, niet in de laatste plaats dankzij de jazz diners in het Berghotel op de zaterdagavonden. Het gezelschap bestaat uit Pardy Leopold (leider/klarinet), Andy Louis (gitaar), Kees Hundepool (bas/zang), Puck Bodewitz (toet sen) en Rob Jansen (drums) Dne jaar geleden werden de Swing Profs geboren uit een initia tief van de Lions Leusden. die een jazz-formatie zochten om gelden bijeen te brengen voor een project. Kees Hundepool en Pardy Leopold vormden toen de basis, zij kenden elkaar uit de .swmgpenode' van vlak na de oorlog in de jazz-stad bij uitstek, Den Haag. Na de afsluiting van het succes volle Lions-project zijn Pardy en Kees doorgegaan met als resultaat dat de Swmg Profs een programma hebben opgebouwd waar jong en oud van weten te genieten. Leusde- naren kunnen daar op 8 maart ge tuige van zijn in De Hakhorst. LEUSDEN/AMERSFOORT - Rreatief Centrum De Hof organiseert in samenwer king met Cultureel Cen trum De Flint een korte kur- sus rond de voorstellingen "Het Verjaardagsfeest" van Harold Pinter en "Moe der Courage" van Bertold Brecht. De kursus rond Pinter wordt gegeven op 17 en 24 maart en wordt op 31 maart afgesloten met de voorstel ling "Het Verjaardags feest" gespeeld door To neelgroep De Appel. De kursus rond Brecht is op 3 en 10 april en sluit af op 24 april met "Moeder Cou rage" door Toneelgroep Baal. In de kursus wordt aandacht besteed aan de schrijver van het spel. zijn achtergronden en tijd, thema van zijn werk, recen sies en dergelijke. Zo mogelijk zullen de regisseur of leden van het spelend gezelschap aan een van de avonden mee werken. Plaats van de kursus is het Krea- tief Centrum De Hof. De aan vang is om 20.00 uur. Voorstel ling: De Flint Theater, aanvang 20.15 uur. Prijs per cursus: 22.50 (2 kursusavonden en voorstelling); 8,50 voor deel nemers die reeds - via een abonnement "Uit in Amers foort" - een toegangsbewijs voor de voorstelling hebben aangeschaft. Opgave. Kreatief Centrum De Hof. Conmckstraat 60. 3811 WK Amersfoort, tel. 033-729094 of Cultureel Centrum De Flint, Conmckstraat 60. 3811 WK Amersfoort, tel. 033-751184.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9