8B X LEZING PAUL WOUTERS VOOR CULTURELE RAAD OVER SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE S Achtervelders moeten in Leusden trouwen aag m leusder kranl- L /oltallige raad, minus wethouders stemde voor: rant SERVA V0LV0 Dronken bestuurder alsnog gepakt BOU 444 44 4 r Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen 1 VU*** Konijntje in de Wetering EINDREDAKTIE. Hans Mosterd Redaktie en administratie Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Telex BOU 40261 Giro 871441 Abonnement 17.20 per kwartaal Uitgave BOU BV p krant DINSDAG 3 MAART 1987 - 18e JAARGANG NO. 86 /Ollege van B&W krijgt motie iran afkeuring aan de broek (van de redaktie) LEUSDEN - Het college van burgemeester en wethouders heeft vorige week donderdag een motie van afkeuring aan de broek gekregen. Alle raadsfracties stemden met de motie in: alleen de drie wethouders stemden tegen. De raad sprak daarmee haar afkeuring uit over 'het onthouden van relevante informatie aan de raad in de periode augustus 1986 tot en met december 1986.' De motie was een initiatief van de PvdA, Lensden '85 en D'66. Ook een voorstel van het CDA werd aangenomen. Dat behelst, dat er een onderzoekscommissie met verre gaande bevoegdheden wordt ingesteld, om te onderzoe ken in hoeverre in de afgelopen jaren oneigenlijk gebruik is gemaakt van de post representatie op de Leusdense gemeentebegroting. De meerderheid van de raad vond het nog te vroeg, om in dit stadium al haar afkeuring uit te spreken over onzorg vuldig omgaan met gemeenschapsgeld inzake representa tie en vergaderkosten. De motie (formeel waren het er twee) had betrekking op zowel het college, als op gemeen tesecretaris Van Gooi. CDA, WD en GPV/SGP stemden tegen. Zij wilden eerst het resultaat van het onderzoek afwachten. Tenslotte werd ook een motie van wantrouwen tegen de wethouder van financiën, Fons Ummels (CDA), ingediend. Ook die motie haalde het niet: dezelfde drie partijen stem den tegen, terwijl PvdA, Leusden '85 en D'66 het vertrou wen in de wethouder opzegden. De drie coalitie-fracties vonden het ook in dit geval te vroeg, om de motie te steunen. een tumultueus verlopen idsvergadering, afgelopen don- rdag, redde wethouder Fons imels - voorlopig - zijn politiek staan. Maar dat de gemeente- id het zat was, om telkenmale !t onvoldoende informatie vanuit college van B&W te worden confronteerd, werd onver- >emd duidelijk. Alle fracties mden in met een motie van af- inng op dat punt tegen het col- e Alleen de dne wethouders mden tegen (de burgemeester stemt niet). 'oorafgaand aan de discussie over de bevindingen van Leusden'85 over de post represen tatie van het jaar 1985, legden na mens het college, de burgemeester en wethouder Ummels beiden een verklaring af. SMAAD Burgemeester Rademaker stelde, dat de raad het college van fouten, desnoods van stommiteiten kon betichten. 'Maar een verwijt van gebrek aan integriteit is m nor maal verkeer aan te merken als smaad', aldus de heer Rademaker. Fons Ummels boog daarop in zijn verklaring diep in het stof. Hij zei, de ontstane commotie te betreu ren, zijns inziens ontstaan door de zware beschuldigingen, die waren geuit De wethouder stelde, zijn verantwoordelijkheid in deze niet te willen ontlopen. 'CULTUUR' 'Ik heb het onderwerp onder schat en te lage prioriteit gegeven aan dit probleem. Bij mijn aantre den heb ik een gegroeide cultuur aangetroffen. Leusden was een groeigemeente, waar niet zozeer de zorgvuldigheid van de procedu res, als wel het resultaat telde', zo hield de wethouder zijn gehoor voor. De wethouder gaf toe, dat er eer der regels hadden moeten worder vastgesteld. Daarbij tekende hij echter aan, dat ook Leusden van de oorspronkelijke groei, in de bezui nigingen terecht was gekomen 'Zoiets vergt een mentaliteitsom- buiging, waarbij een zakelijke af weging van nut en offers plaats Evelien Blom (CDA): '...of het VNC moet worden aangetrokken als extern adviseur is nog helemaal met zeker...' vindt. Dat realiseer je niet op korte termijn', aldus Ummels. Daarbij wees de wethouder er nog eens op, dat de verschillende begrotingen telkens door de ac countant waren goedgekeurd, en dat de doelmatigheid daarbij niet aan de orde was geweest. 'Dat moet over de hele lijn meer ge stalte krijgen', concludeerde de wethouder. Verder merkte hij op: 'Er zijn mijns inziens gewoonten ontstaan, die niet meer passen in deze tijd van bezuinigingen en van het goede voorbeeld geven. Ik had dat vorig jaar meteen bespreekbaar moeten maken, door openheid van zaken te geven. Ik vrees dat, omdat ik daar ruim de tijd voor heb geno men. daardoor speculaties zqn ont staan. Ik stel voor, dat we procedu res en regels moeten vaststellen en die samen nader bespreken. Op mijn loyale medewerking kunt u rekenen.' De verklaring van de wethouder werd m de raad algemeen gewaar deerd, waarbij enkele partijen op merkten, het rijkelijk laat te vinden, terwijl enkele het ook onvoldoende achtten WEGSCHUIVEN Het CDA deelde de kntiek van Leusden'85, zo bleek uit de woor den van Evelien Blom. 'We hebben onze motie over het beantwoorden van de vragen niet voor niets inge diend. Tenslotte is het ons aller vervolg op pagina 5 Valleiconcert bleek pubhek weer te boeien Leusden krijgt eigen begraafplaats Raad verklaart bezwaren tegen De Hakhorst ongegrond pag. 3 pag. 3 pag. 5 Alles over carnaval in „Klompendorp" en in „Puupenkoppenland" Druk verkocht op Tarrafal-avond Kruisvereniging Achterveld vraagt gemeente garantie voor geldlening Sport: Leusdenaren (Roda zaterdag) falen m afwerking Antilopen besluiten optreden in Overgangsklasse met zege pag. 6 en 7 pag. 8 pag. 8 pag. 9 pag. 9 LEUSDEN - De Internationale School voor Wijsbegeerte aan Dodeweg te Leusden bestaat dit jaar 70 jaar. In het kader in dit jubileum houdt de direkteur van de school, Paul Wou- n op woensdagavond 11 maart a.s. in bibliotheek Nieuw-Lan- nbeek een presentatie op uitnodiging van de Culturele Raad nsden. De avond begint om 20.15 uur. Voorverkoop van de arten 2,50// 2,00) zoals gebruikelijk vanaf woensdag 4 uit bij bibliotheek Nieuw Langenbeek en het kantoor van de uder Krant. |De Internationale School voor Vijsbegeerte is een instituut Wanneer u voor dinsdag- resp donderdagavond 18.00 uur de Leusder <rant niet hebt ontvangen, iel dan onze hoofdagent [dinsdag en donderdag ussen 18.30 en 19.30 iur). Tel. 033-940691. Vanneer hij - om wat voor eden dan ook - niet te be- reiken is, kunt u kontakt ipnemen met onze in- ipekteur bezorging, over lag te bereiken onder el nr 03420-94911. in Leusden, waar we zo nu en dan eens iets over lezen als de school bijvoorbeeld een cursus organi seert of een symposium houdt. Daar houdt de kennis van de ge middelde Leusdenaar mee op. Toch is de International School voor Wijsbegeerte een instelling waar veel over te vertellen valt en dat is ook de reden, dat de Culturele Raad Leusden het een goed idee vond om de direkteur van de jubilerende school uit te nodigen voor een presentatie van zijn instelling. De ISVW, zoals de school kort weg wordt genoemd, werd opge richt in 1916. Het was een initiatief van de schrijver Frederik van Ee- den, die eerdere pogingen in inter nationaal verband samen met Gus- tav Landauer en Martin Buber zag stranden en in het toen neutrale Nederland steun zocht voor zijn ideeen om tot een internationaal wijsgerig centrum te komen. Hij De jubilerende Internationale School voor Wijsbegeerte aan de Dodeweg. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden 'erschljnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus- amilieberichten en losse advertenties 44 cent per mm Kj kontrakten belangrijke korting ■eusderheitjes 1,44 per regel (48 cent per mm) 'Osse nummers 75 cent per stuk PENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR ns kantoor. Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage- ks van 9 00-12 00 uur en van 14 00-17 00 uur geopend aterdags gesloten. vond die steun bij talrijke vooraan staande intellectuelen, zoals de wiskundige L. E. J. Brouwer, de sinoloog en schrijver H. Borel en de architect K. P. C. de Bazel, die een paar jaar later het hoofdgebouw van de school zou ontwerpen. In 1915 werd een voorlopig comité gevormd, waarvan J. D. Reiman, een Amersfoortse rentenier met theosofische belangstelling secre taris was. Mede dankzij de finan ciële inbreng van Reiman, werd de ISVW eindelijk op 13 februari 1916 een feit. De Internationale School voor Wijsbegeerte is in de eerste plaats AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 lel 033-630154 een cursus- en conferentiecen trum. Deskundigen en belangstel lenden komen in de school bijeen om rond een bepaald filosofisch thema kennis over te dragen, te discussiëren en zich kritisch te be zinnen. Vnjwel alle grote namen van onze eeuw op filosofisch ter rein hebben de school in de loop der jaren met een bezoek vereerd. Het is dan ook opmerkelijk, dat de grote filosoof Bertrand Russell er niet is geweest. Jaarlijks trekt de school zo'n tweeduizend cursisten, bezoekers van conferenties en andere aktivi- teiten. Dankzij de overnachtings mogelijkheid die de school biedt, kunnen ook meerdaagse aktivitei- ten worden gehouden. Hoewel de school door de wat direkteur Wouters „blinde bezuinigings maatregelen" van de landelijke overheid noemt steeds minder fi nanciële armslag heeft gekregen, is de betrekkelijk kleine organisa tie er tot nu toe steeds in geslaagd om de aktiviteiten op peil te hou den. Wie meer wil weten over de boeiende geschiedenis van de In ternationale School voor Wijsbe geerte, doet er goed aan om vol gende week woensdagavond een bezoek aan bibliotheek Nienw- Langenbeek te brengen. Direk teur Paul Wouters zal dan vertel len over de zeventigjarige ge schiedenis van de school, wat de doelstellingen zijn, waarom een instelling over wijsbegeerte no dig is en wat wijsbegeerte is. Hij zal ingaan op de vraag, welke ontwikkelingen er op dit moment zijn op het gebied van weten schap en filosofie en zal stilstaan bij wat men „postmoderne filoso fie" pleegt te noemen. „Iedereen heeft met wijsbegeerte te ma ken", zegt Wouters en ook dat zal hij volgende week woensdag uit leggen. Na de pauze zal er gele genheid zijn tot vragen stellen en diskussie. ACHTERVELD - Zondag avond omstreeks 19.20 uur vond op de Hessenweg ter hoogte van garage Klein- veld een eenzijdig ver keersongeval plaats. Een bestuurder reed met zijn auto over genoemde weg, komende vanuit de richting Bameveld. In de bocht is de bestuurder met zijn voer tuig naast de rijbaan ge raakt. Na het omverrijden van een verkeerspaal is hij via tuinen en fietspad weer op de weg ge raakt, waarna hij is doorgere den. Gezien het feit dat men het ken teken van de auto had kunnen opnemen, kon de bestuurder worden opgespoord. Het was de heer S. uit Hooglanderveen, die thuis werd aangetroffen. Betrokkene werd overgebracht naar het bureau van de Rijkspo litie in Leusden waar een blaas- test en een bloedproef werd af genomen. De blaastest viel in het nadeel van betrokkene uit. Na het ne men van de bloedproef werd hem tevens proces-verbaal aangezegd. LEUSDEN - Inwoners van Achterveld kunnen niet meer in hun eigen dorp terecht voor het laten voltrekken van hun huwelijk. Het raadszaaltje te Achterveld is daar niet meer geschikt voor nu het andere bewoners krijgt, namelijk de plaatselijke politie. CDA-er Henk Ossendrijver pro beerde de raad nog op andere ge dachten te brengen. Bij de samen voeging van Achterveld en Stou- tenburg met de gemeente Leusden waren er namelijk twee afspraken gemaakt: de dorpen zouden hun eigen naam houden en het raads zaaltje te Achterveld zou in stand gehouden worden voor het spreekuur van de burgemeester en voor huwelijksvoltrekkingen. „Er zijn veel autochtonen die er erg op gesteld zijn om in hun eigen dorp te trouwen", zo stelde Ossen drijver vorige week donderdag in de raad. Hij pleitte dan ook voor het behoud van de mogelijkheid tot het voltrekken van huwelijken in Ach terveld. Als mogelijke alternatieve plaats noemde Ossendrijver de koffiekamer van Ons Gebouw. Burgemeester Rademaker, en met hem een meerderheid van de raad, was van mening dat huwe lijksvoltrekkingen op het gemeen tehuis plaats moeten vinden. „De tijd is nu toch wel rijp om een be slissing te nemen, zonder de zaak nog eens vijf jaar te bekijken", zei hij. Desalniettemin wilde de burge meester het ter tafel liggende voor stel nog even terugnemen. „Ik wil hier geen halszaak van maken", al dus Rademaker. Maar een meer derheid van de raad (13 voor, 8 tegen) wilde daar mets van weten. Dat tot grote teleurstelling van Henk Ossendrijver. „De raad laat een stuk inspraak zitten", stelde hij. „We zijn met goed overleg bij Leusden gekomen. Ik ben ver baasd dat ik hier zo bij de bok gesteld word. Ik zal Achterveld hiervan in kennis stellen." BROEK B&W: die wordt op deze manier wel wat sleets.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 1