Valleiconcert bleek publiek weer te boeien laad gaat akkoord met ilgemene begraafplaats Kantongerecht Amersfoort LEUSDEN Leusden sleutelt aan kunstbeleid bokaal Gehandicapten sport krijgt aandacht lenkvan Isen in Dsefkerk 0 üHBO-afdeling tlamersveld vergadert eusder krant KPJ naar creatieve avond in Hoogland NB VP bij Beco SST Vergadering en kledingbeurs in Vooronder Februari (iets) te koud en te droog DINSDAG 3 MAART 1987 plaatselijk nieuws LEUSDEN-ZUID - Donderdagavond 26 februari was er in de Ned. Herv. Kerk weer een concert in de serie "Valleiconcerten,,. Boukje Land is al jaren een be kende muzikale verschijning in Nederland (met De- bora Land vormde zij indertijd een bekend pianoduo) en zij had een nieuwe ster aan het firmament meege bracht. Dat gebeurde in de persoon van de vijftienja rige Arielle Adler als violiste, die met haar jeugdige leeftijd toch inmiddels al diverse vioolprestaties op haar naam heeft staan. een aantal malen heeft ze op leende landelijke concour- een eerste prijs in de wacht sleept, is ze solistisch opge- den met bekende orkesten heeft ze haar debuut voor ra- en t.v. ook al weer enige tijd achter de rug. Desondanks straalde ze in haar optreden be slist geen "sterallures" uit en concentreerde ze zich met haar symphatieke verschijning ge heel en al op waar het deze avond om ging en waarvoor het publiek gekomen was: de mu ziek. Arielle Adler bespeelde haar instrument met een warme en ingetogen toonvorming en Boukje Land legde een bewon derenswaardige geroutineerd heid en viruositeit aan de dag als pianiste. Begonnen werd met de Sonate in F, K.V. 376 (374d) van W.A Mozart (1756-1791). Het werd een wat zwaar op de hand zijnde Mozart, zeker geen "twinkelende" Mozart: was de vleugel vermoedelijk vanuit zich zelf al wat aan de harde kant, ze werd ook vrij (over)leg- ato-achtig bespeeld en ook de viool speelde wat lijmerig, al thans in het eerste begin. Beethoven (1770-1827) kan wat kracht betreft al wat meer heb ben en klonk dientengevolge acceptabeler: zeker in het mid dendeel (een thema con varia- zoni) van de Sonate in D (opus 12 nr 1) sprongen violiste en pianiste in bepaalde lyrische en melodische passages mooi op elkaar in. Na de pauze kwam het duo be slist beter over het voetlicht. Er werd vervolgd met de Sonate in A (D. 574) van Frans Schubert (1797-1828). Hoewel in de ge speelde stukken viool en piano gelijkwaardig zijn en de piano beslist niet louter als begelei dingsinstrument fungeert, leek ons toe dat de piano soms net iets te veel voortouw nam, de violiste buitte bepaalde motie ven mooi rubato-achtig uit en vooral in het eerste deel (een allegro moderato) speelde Arielle Adler de melodielijnen in mooie bogen. "Bestemd voor de jeugd, opge dragen aan mijn kinderen, maar ook de volwassenen mo gen er hun genoegen aan bele ven" schijnt Dvorak (1841-1904) over zijn Sonatine opus 100 ge zegd of geschreven te hebben. Wat was er donderdagavond nog toepasselijker? In elk geval hadden Adler en Land het mooiste voor het laatst bewaard, wat een schitterende melodieën en/of thema's heeft dit muziekstuk. Ook qua muzi kaliteit kwam dit stuk deze avond het beste uit de verf. Een langdurig applaus volgde op dit stuk en als toegift werd nog gespeeld een Berceuse van (als we het goed hebben verstaan) de componist Gabriël Fauré B. van Surksum (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden is vorige week oord gegaan met de stichting van een algemene be graafplaats op de bijzondere begraafplaats bij het torentje !e Oud Leusden. Het overgrote deel van de raadsfracties loonde zich tevreden over het feit dat Leusden binnen tenbare tijd een eigen algemene begraafplaats heeft, leen PvdA en D66 waren wat sceptisch over de exploita- ie. jtèke Jansen (PvdA) zette Jglekens bij het exploitatie-te- t „Dat wordt te gunstig voorge- Iderd. Dat kan straks tegenval- waarschuwde zij vorige week. telde dan ook voor om te on derzoeken of er andere mogelijk heden zijn om de exploitatie te ver richten. „Misschien kan Rusthof dat doen in plaats van particulieren", aldus Jansen. Ook Ep Oostra (D66) had zo zijn EN - Henk van Ulsen op maandag 9 maart voordracht over Job in de fkerk aan de Hamers- grtjbeweg. Hij wordt daarbij eleid door hoboïst Jan link. De voorstelling begint om 20.00 uur. De kerk is al een half uur voor aan vang open. Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar bij het parochiesecreta riaat. Daar kan men tot en met vrij dag én volgende week maandag terecht tussen 09.30 uur en 11.30 uur. Voor zover er dan nog kaarten zijn, kan men ze ook 's avonds voor de voordracht bij de toegang ko pen. De kaarten kosten vijf gulden per stuk. Na afloop is er koffie voor de mensen die even willen napra ten. Zij kunnen daarvoor terecht in De Kom, het gebouw naast de kerk. EUSDEN - Niet de Achter- eldse, maar de Leusdense HBO-afdeling gaat op inderdag 12 maart verga- en. Het berichtje hier- ver in de krant van afgelo- en donderdag veroor- lakte nogal wat verwar- ng. De rest van de gegevens klopt: de vergadering vindt plaats in De Heerd aan de Berkelwijk 33 en begint om 20.00 uur. De vergadering begint met een bijzondere leden vergadering ter goedkeu ring van de gewijzigde sta tuten en huishoudelijk reglement. nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt elke dinsdag en donderdag. daktie: Martin Hermens en Hans Mosterd daktie-secretariaat: Mia Veen en Marijke Bakker tdredaktle: Hans Mosterd evering kopij en advertenties: f het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur daktie en administratie: "oor Leusder Krant Asschatterweg 19 Leusden-Centrum Op 'dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur e'oon 033-941495 (administratie en redaktie) lonnementsgeld: 6.80 per jaar. 33.90 per half jaar, f 17.20 per kwartaal ichten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag of donderdagmiddag 18 00 Ie hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op 'onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 '930 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt emen met onze mspekteur bezorging, overdag 03420-94206 bestellen foto's: neeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u Xstellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) vooruitbetaling op giro 871441. t.n v. BDU B V. te Barneveld, djidelljke vermelding van de gewenste foto. het aantal, hner van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst hestellen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13x18 cm) en voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). M ook contant betalen op ons kantoor. toten-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling Wngt u de gewenste fotofs) thuis. l-EUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- tenkombinatie te Barneveld. twijfels over de voorgeschotelde exploitatiekosten, groot 31.625 gul den per jaar. „De exploitatiekosten zullen hoger zijn dan in het voorstel vermeld wordt", was hij van me ning. Oostra vond dat de kosten voor de minimale voorzieningen (waar onder een aula) in het voorstel meegenomen moesten worden. In het voorstel wordt enkel een ra ming gegeven van 7500 gulden voor de toekomstige aula. Dat be drag is exclusief de kapitaallasten. Oostra daagde wethouder Van Woudenberg uit om voor dat be drag ook mderdaad een aula weg te zetten. TEVREDEN De WD had de algemene be graafplaats liever dichter bij de woonkern gehad, maar was tevre den met de huidige oplossing. „De mogelijkheden zijn niet onuitputte lijk", zo zei Lily van Amerom na mens de WD-fractie. „Maar we moeten nu de knoop doorhakken. Het is een uniek plekje met een momument uit het verleden. Er is voldoende ruimte en het ligt hoog genoeg." Als nadeel noemde Van Ame rom het feit dat oudere mensen moeilijk bij de begraafplaats kun nen komen. Het gemeenschappe lijk gebruik van de Amersfoortse begraafplaats Rusthof wees de WD van de hand. Lily van Ame rom noemde het een „financiële sprong in het duister" als men met Rusthof in zee zou gaan gezien de volledige restauratie die daar op stapel staat. „De grondprijs vinden wij aan de hoge kant", stelde Van Amerom tenslotte, „maar nu het achterstallig onderhoud aan het hekwerk op re kening van de Nederlands Her vormde gemeente komt, vinden wij dit een aanvaardbaar besluit." GOEDKOOP Ook het CDA constateerde dat het met mogelijk was om de begraaf plaats binnen het dorp te realise ren. De partij kon zich dan ook vinden in het voorstel. „Het is een relatief goedkope beslissing", vond fractievoorzitster Evelien Blom. Zij wees er verder op dat de toekomstige aula aangepast moest worden aan de omgeving. Er moet, aldus Evelien Blom, een pro gramma van eisen komen dat in de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening bestudeerd moet worden. Wat die aula betreft was ieder een van mening dat dit een klein gebouwtje moet worden, dat past in de omgeving. Wethouder Van Woudenberg was het daar mee eens. „We moeten inderdaad zorg vuldig met die aula omgaan", stelde hij. Van Woudenberg kondigde aan dat de plannen voor dat ge bouwtje ook de commissie Welzijn en Onderwijs zullen passeren. LEUSDEN - De gemeente Lensden verzorgt op woens dag 8 april aanstaande een programma in het kader van bekendheid geven aan gehan dicaptensport. Het college wil voor die activiteit een een malige subsidie van tweedui zend gulden beschikbaar stellen. Deze activiteit is het resultaat van de studiedag „bundeling van krachten", die op 25 oktober 1985 in de regio Eemland werd gehou den. Tijdens de dag kwam duide lijk naar voren dat bij de organisa tie van gehandicaptensport het draagvlak op lokaal niveau te ge- nng is. Naar aanleiding van de studie dag is onderzocht in hoeverre er behoefte is aan een regionale structuur ten behoeve van de ge handicaptensport in de regio Eem land. De uitkomst was dat de resul taten van het onderzoek ruim schoots de start van een experi- ment regionalisering gehandicap tensport m de regio Eemland rechtvaardigen. De tien gemeenten in die regio I hebben zich in principe akkoord verklaard met „bundeling van krachten" en hun medewerking daaraan toegezegd. Samen met het particulier initiatief (gehandicap- tensportverenigingen en derge lijke) is er een breedtegroep ge vormd, die zich bezighoudt met de vormgeving van een regionale structuur. Binnen deze breedte- groep is een werkgroep activitei ten ingesteld, die onder meer als opdracht kreeg zich te bezinnen op de vraag hoe men de gehandicap ten kan bereiken. Gekozen is voor het organiseren van een groot schalige activiteit op regio-niveau en het daarnaast organiseren van activiteiten m de tien gemeenten afzondelijk. Daarmee wil men meer bekendheid geven aan de gehan dicaptensport en tevens het deel nemersaantal vergroten. De gemeentelijke activiteiten vinden plaats in de penode van 1 tot en met 11 apnl aanstaande. Ze vallen dan grotendeels samen met de week waarin de collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandi capten wordt gehouden. Het college stelt een eenmalige subsidie voor, omdat tegenover de kosten geen inkomsten staan. „De praktijk elders heeft uitgewezen, dat het zonder meer moeilijk is om mensen naar zo'n gehandicapten- sportactiviteit toe te krijgen. Het heffen van een bedrag voor toe gang zou de drempel zo hoog ma ken, dat er echt geen mens komt", beargumenteren B&W hun voor stel. LEUSDEN - De Stichting Vrou- wenontmoetingscentrum 't Vooronder houdt op donder dag 12 maart de openbare jaarvergadering. Deze begint om 19.45 uur en vindt plaats in 't Vooronder aan de Burge meester Van der Postlaan. Voor woensdag 8 april staat er een kinderkledingbeurs gepland. Deze kan alleen doorgaan als er voldoende vrijwilligers zijn om daarbij een handje te helpen. Geïnteresseerden worden op vrij dag 13 maart om 11.00 uur verwachf in 't Vooronder. Men stelt dan een werkrooster op en informeert de aanwezigen over de nieuwe opzet. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Vrome Bleyerveld, lid van de werkgroep. Zij is te bereiken via telefoonnum mer 033-944858. ACHTERVELD - De KPJ zal zaterdag deel nemen aan de Regionale Kreatieve Avond, die zal worden ge houden in Concordia te Hoogland. Ook de KPJ-ers uit Hoogland en Eemnes zullen aan deze avond deel nemen. De Achterveldse KPJ moet deze avond de spits af bijten en als eerste zijn kunnen laten zien, met een lang optreden. Het stuk, dat zal worden opge voerd, is evenals voorgaande jaren geschreven door André Steenbeek. De regie is in han den van Petra Wouters. Het op treden begint om 20.15 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De zaal gaat open om 19.30 uur en de entree be draagt vijf gulden. Ook Hoog land, Eemnes en Achteveld zul len een kort optreden, een playback en/of Soundmix en een improvisatie verzorgen. Na afloop kan er nog gezellig worden gedanst met Disco theek Flash. De winnaars van de diverse on derdelen zullen doorgaan naar de Provinciale Kreatieve avond, welke zal worden ge houden in Maarn op 22 maart. LEUSDEN - De gemeente Leusden gaat sleutelen aan een echt kunstbeleid. Volgens wethouder Gijs van Wouden berg is het college van B&W voornemens om op korte ter mijn een notitie over dit on derwerp te schrijven. Dat er tot nu toe geen kunstbeleid was, lag volgens de wethou der aan de bezuinigingsronde van een paar jaar geleden. „Je moet dan voorzichtig zijn als je extra geld wil gaan uitge ven voor kunst in de wijken", stelde Van Woudenberg vo rige week tijdens de raads vergadering. De discussie rond kunst in de wijken kwam op gang bij de be handeling van het voorstel om een beeld op het Erf te plaatsen. Alle fracties gingen akkoord met de aanschaf en plaatsing van het kunstwerk, maar hekelden tegelij kertijd het gebrek aan een kunst beleid. „Op deze manier ben ik er niet I gelukkig mee", verklaarde Ep Oo- I stra (D66). „Er moet een beleid on- I der liggen. Is dat nu nagelaten of bewust genegeerd? Ik denk dat het bewust genegeerd is. Ik vind dit een slechte start." Ineke Jansen sprak namens de PvdA: „Wij hebben al jaren gepleit voor een kunstbeleid. We betreu ren de manier waarop dit kunst werk tot ons komt. Dat is met de juiste weg. Er moet eerst een kunst beleid en een comité komen en dan pas kunnen we een beslissing nemen over een kunstwerk. Niet andersom." Het CDA zag in de aanschaf van het al veel besproken beeld een aanzet om tot een kunstbeleid te komen. „Dit is een goede reden om het kunstbeleid gestalte te geven", verklaarde fractievoorzitster Eve lien Blom. Lily van Amerom (WD) zei het iets voorzichtiger. „Bij de volgende plekjes moeten we de bevolking inspraak geven. Bijvoor beeld via een tentoonstelling tot een besluit komen wat het meest gezocht wordt." In overleg met de kunstenaar wordt bekeken op welke grootte de scrum binnenkort 't Erf zal sie ren. „We moeten de kunstenaar zelf daarover het grootste advies laten geven", stelde wethouder Van Woudenberg. „Hij heeft daar het meeste inzicht in. Daar moeten wij ons niet teveel mee bemoeien." Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken fehcitaüe-rubriek vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeën of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubriek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tanef: eerste twee re gels 6.- per dag Elke regel meer 6,- Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Flinke boetes werden op de strafzitting van 26 februari uitgedeeld voor gevaarlijk rijgedrag op de Al. De éne automobilist had zijn voorganger 'opge duwd' met een vaart van 140 km. Foto's toonden aan hoe twee auto's op de linker weghelft met luttele meters tussenruimte reden, terwijl met een dergelijke snelheid wel een afstand van 80 a 100 meter in acht genomen moet worden, wil men in geval van een noodsituatie veilig tot stilstand kunnen komen. Levensgevaarlijk, uitlokken van afschuwelijke aanrijdin gen" waren dan ook de com mentaren van de officier, die voor het opduwen, plus het te hard rijden, een boete van in totaal 675,- eiste, en een voor waardelijke intrekking van het njbewijs voor 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter, mr. Seton, veroordeelde conform deze eis. Een andere automobilist kreeg 1000,- boete wegens het rij den van 190 km, eveneens op de A1Het feit dat dit strafbare feit door vertragingen pas nu, na meer dan twee jaar, berecht wordt, terwijl verdachte zich in middels in een proefperiode bevindt van een recenter ge pleegde snelheidsovertreding, behoedde hem voor nog een voorwaardelijke veroordeling. De raadsman, die als vertegen woordiger van zijn cliënt op trad, had meer verwacht dan een boete alleen. Hij slikte dan ook snel zijn pleidooi in en haastte zich om te zeggen dat hij zich wel kon vinden in een boete van 1000,-. Een bromfietser, die onverze kerd, met kapotte uitlaat en zonder helm door Soesterberg had gereden, had daarbij een lawaai veroorzaakt dat volgens de metingen 113 decibel be droeg. Een begeleidend raadsman schetste achtergonden en privé-omstandigheden van ver dachte, die volgens hem wel mogelijkheden had, maar tot nu toe geer kansen in het leven had gekregen. Juist omdat alles op het ogenblik wat beter ging, en drugs en alcohol inmiddels tot het verleden behoorden, i pleitte hij voor een lagere boete Hij was bang dat nieuwe, niet haalbare, finan- 1 ciële verplichtingen zouden maken dat zijn cliënt helemaal niet meer over de berg moei- 1 lijkheden heen kon kijken. Dit resulteerde in een gedeel telijk voorwaardelijke boete, zodat het nu te betalen bedrag f 150,-werd. ioor Jan Versteegt Februari zit erop en daar mee ook de meteorologische winter. Die omvat de maan den december, januari en fe bruari. Was januari zeer koud, februari viel met een gemiddelde etmaal-tempera- tuur (in Achterveld gemeten) van 2.1 graden iets te koud uit. Februari was ook iets te droog. Vooral de laatste twee dagen waren erg zacht en nat. Hier het overzicht: Februari 1987 (Achterveld) Normaal (De Bilt) gem. min. temp. -0,8 -0,5 gem. max. temp. 4,9 5,4 gem. temp. 2,1 2,4 neerslag 47.1 50 aantal vorstdagen 15 14 aantal ijsdagen 1 3 Conclusie: februari 1987 was iets te droog en iets te koud. Het volledige winter- overzicht komt aanstaande donderdag. Het carnavalsgeweld werd niet verstoord door zware kou of regenval. Zondag tijdens de optocht in Achterveld was het in ie der geval droog en de men sen op de carnavalswagens waren beter af, dan de twee voorafgaande jaren. Toen was het zeer koud weer. Het regenfront, dat zondagmor gen had moeten arriveren vertraagde, gelukkig. De te genstellingen waren enorm. Het noorden kwam zondag op maar twee graden, het zuiden op tien, goed verdeeld dus. De tegenstellingen zijn het gevolg van opdringende kon vanuit het noordoosten. Een hogedrukgebied boven Scan dinavië stuurde het dooifront van de afgelopen week weer als koufront terug. Inmiddels moet het groot ste deel van ons land weer in de koude lucht beland zijn. kAi 4.SJ tae je maar, we zijn de winter nog niet kwijt. Erg koud is het nog steeds in Scandinavië. Daar vriest het nog matig tot streng en is het ook overdag beneden de nul graden. Zo lang het daar koud blijft, is de dreiging van koude-invallen bij ons niet voorbij. Het vooxjaar blijft nog even weg. De wintersport beleeft ook weer betere tijden. Vorige week dooide het en viel er regen tot op 1500 meter hoogte. Nu is er weer verse sneeuw en een daling van de temperatuur, gunstig voor de Krokusvakantiegangers al daar. Bij ons blijft het waar schijnlijk de rest van de week koud weer met tot woensdag kans op wat sneeuw. Daarna wat meer in vloed van hogedruk, met de zon er wat meer bij. 's Nachts overwegend lichte vorst en overdag een paar graden bo ven nul. De staart van maart roert zich... LEUSDEN - Vonge week dins dag bracht een groot aantal le den van de Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen een bezoek aan BECO Leusden Bij aankomst werden de dames gastvrij onthaald op koffie met gebak. Hierna volgde een rondgang door de toonzalen, waar vele meubelen in alle stij len bewonderd konden wor den. Ook de collectie gordij nen was zeer uitgebreid, even als de keus in slaapkamermeu- bilair. De Firma Fortmann en Hehen- kamp uit Amersfoort die gast heer was, verraste de aanwezi gen met een aardige attentie. Namens alle aanwezigen sprak mevrouw Govers hiervoor een dankwoord mkindegemmte' Dinsdag 3 maart 20.00 uur: Carnaval in De Til, Ha- mersveldseweg 30. 20.00 uur: Slotavond carnaval De Gouden Klomp in De Korf, Smidse 1. 20.00 uur: Algemene ledenver gadering van het Rode Kruis afde ling Leusden m het gemeentehuis, 't Erf 1. 20.00 uur: Openbare vergade ring van de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening in de commissiekamer van het ge meentehuis, 't Erf 1. Woensdag 4 maart 17.00 uur: Haringhappen bij de Swartesteegh en Jet Piet, Zwarte- weg. Donderdag 5 maart 20.15 uur: Bingo-avond in De Til, Hamersveldseweg 30. Vrijdag 6 maart 14.00 uur: Kindercarnaval in Blij- hof, Lisidunalaan 2. 20.00 uur: Film in De Til, Hamers veldseweg 30.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3