Raad verklaart bezwaren tegen De Hakhorst ongegrond -lezers. schrijven- Bingo in De Til Jaar vergadering ABTB Hamersveld VERGROTEN? LEUSDER KRANT LEUSDER KRANT Een driewerf Alaafvoor burgemeester Rademaker De havik plaatselijk nieuws DINSDAG 3 MAART 1987 (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeenteraad van Leusden heeft de 34 bezwaarschriften tegen de procedure, die tot een bestem mingswijziging voor De Hakhorst moet leiden, afgelopen donderdag ongegrond verklaard. Op zijn vraag, of B&W inmiddels een zogenaamde verklaring van geen bezwaar had aangevraagd bleek, dat dat inmiddels inderdaad was gebeurd. Het CDA bleek, bij monde van Marius Boersen, evenmin proble men te hebben met de verandering van bestemming. 'De procedure schiet niet tekort, er zijn twee hoor zittingen geweest, waarmee de rechtsbescherming van de burgers gewaarborgd is, en verder zijn er nog voldoende beroepsmogelijk heden', aldus Boersen. Met dertien tegen acht stemmen werden de bezwaarschriften daarop ongegrond verklaard. Ep Oostra (D'66) bleek van mening, dat 'gebruik maken van een maas in de wet juridisch gezien mis schien niet onjuist is. Maar het is in wezen natuurlijk wel onjuist, waar de gemeente een voorbeeldfunctie heeft. D'66 werkt hier niet aan mee', aldus O oostra. Joop Kool (Leusden'85) vond het een slecht voorstel, waar de eige naar/pachter de dupe van dreigde te worden. 'De eigenaar wordt als jo-jo gebruikt', aldus Kool. Ook zijn fractie was tegen. Ton Voortman (WD) zag geen problemen. 'Een voorbereidings- besluit voor een klein gebied is met ongebruikelijk. Bovendien kunnen appellanten altijd nog in beroep gaan tegen het besluit van de Raad', aldus Voortman. Gert de Weerdt (PvdA) conclu deerde, dat er geen sprake was van een normale bestemmings plan-procedure. 'Mijn fractie is voorstander van de huidige be stemming, en wij vinden de bezwa ren gegrond', aldus De Weerdt. LEUSDEN - In jongerencen trum De Til aan de Hamers- veldseweg 30 wordt komende donderdag een bingo-avond gehouden. Die begint om 20.15 uur. Er worden twaalf ronden gespeeld met elk drie prijzen. Het prijzenpakket be staat uit levensmiddelen, ge- bruiks- en luxe-voorwerpen. Om ook jongeren een kans te geven te kunnen deelnemen, zal het inleggeld niet te hoog worden gesteld. Deelname staat open voor iedere belangstellende. Een dag later, vrijdag 6 maart, wordt er een filmavond gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Op het programma staat de rolprent „The Karate Kid". De entree bedraagt vier gulden per persoon. LEUSDEN - De ABTB afdeling Hamersveld houdt op donder dag 12 maart de jaarvergade ring in jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg 30. Deze begint om 20.00 uur. In het eerste gedeelte van de bijeenkomst staan de gebruikelijke agendapunten centraal. Na de pauze houdt de heer Joh. Lagerweij uit Scherpenzeel een lezing over „De Grebbelinie reservaat of mo nument". Hij laat daarbij fraaie dia's zien. VERKLEINEN? Op A3- of A4-formaat? Het kan allemaal bij de Een snelle fotokopieer service tegen redelijke prijzen. Asschatterweg 19 (bij de Biezenkamp) Kantoor geopend van maandag tot en met vrijdag van 9 uur tot 12 uur, van 14 uur tot 17 uur. Beste Burgervader, Ik heb u zaterdag jongstleden met een opgewekte blijdschap voor de laatste maal de Grote Sleu tel aan Prins Carnaval zien over handigen. Als symbool van een oud, traditioneel gebeuren. En tot mijn grote vreugde ont popte Prins Dobber zich in zijn eerste grote redevoering als een echte geboren en getogen Leusde- naar, die u uitriep tot de beste bur gemeester, die Leusden ooit gehad heeft. Ook wil ik u namens de duizen den stille gemeentenaren heel hartelijk danken. Voor alles, wat u voor ons hebt gedaan. Niets was u te veel. U stond dag en nacht klaar, daar waar nood was en waar gehol pen moest worden en dat altijd met stille innerlijke vreugde. Daar hebt u ook ongetwijfeld de moed, genade en kracht voor terug ontvangen, om een gemeente als Leusden te kunnen besturen. Wij wensen u en uw gezin een wel verdiende rust toe. Maar beste lieve man, laat je in deze laatste maanden van uw ambtstermijn niet kisten of ringelo ren door een handjevol tirannen. Die steeds maar bezig zijn om oude koeien uit de sloot te halen. Die toch al lang verzopen zijn. Ome Willem op zijn houten klompen. (adres bij de redaktie bekend) aangelegenheid. De rechtmatig heid was nooit in het geding bij de goedkeuring van de rekeningen. Maar de doelmatigheid is een zaak van een totaal ander karakter. De controle op die doelmatigheid is gedelegeerd aan het college en aan hoge ambtenaren. Wij vinden dan ook, dat de rapportage van Leusden'85 veel te licht is opgevat, door te proberen de zaak binnens kamers te houden, en met het weg schuiven van vragen. We zijn dui delijk ongelukkig met, en bezorgd over de houding van het college', aldus mevrouw Blom. Dit temeer als blijkt, dat die re- gels in 1984 door de hoogste amb- tenaar zelf (gemeentesecretaris Van Gooi, red.) zijn bijgesteld. Zo g. ojn mogelijk ook andere ambtena- en gedwongen, buiten hun schuld ■nee te moeten gaan', zo stipu- eerde zij. De doelmatigheid van uitgaven iras naar de mening van het CDA >nvoldoende uitgespit. Daar stelde Ie fractievoorzitster van de chris- i-democraten tegenover, dat re- iresentatie op zich natuurlijk een lenlijk onderdeel vormde van Ie gemeentelijke betrekkingen, en het belang van de gemeente zijn. i Leusdense uitgaven staken naar mening van het CDA met schril tegen die van gemeenten van rgelijkbare grootte, 'iets boven it gemiddelde.' bNDERZOEK "We willen nu nog geen conclu- trekken, dat doen we pas in later stadium. Maar het zal dui- ijk zijn, dat er onrust en veront- digmg heersen onder de lense bevolking, terwijl we >k landelijk negatief in het nieuws gekomen. Wij vinden dan ook, het allemaal op de juiste wijze ■t worden onderzocht', aldus vrouw Blom. Zij stelde daarop voor, een com- ne in te stellen mgevolge arti- il36 van het Reglement van Orde, it bevoegdheden, zoals neerge- |d in artikel 148 van de Gemeen- et. Dat betekent in de praktijk één de zwaarste maatregelen, die gemeenteraad kan nemen, m dergelijke commissie kan in- ihtingen vorderen, zowel van be- deren als van ambtenaren, iarbij weigering om mee te irken, financiële consequenties ir de weigerachtige bestuurder kan krijgen, commissie, zoals het CDA voorstelde, zou het vol- moeten onderzoeken: er waar is van de bevindin- van Leusden'85; er oneigenlijke uitgaven op zijn geboekt, en de daarvan, commissie moet worden aan- met een extern bureau, objectiviteit, terwijl de pre- taakomschnjving besproken worden binnen het senioren en daarna door de raad moeten worden goedgekeurd, '.velien Blom noemde het daarop betreurenswaardig, dat raad zulke maatregelen moet en hield nog een pleidooi in van de andere fracties, naar wat ons bindt, naar wat ons scheidt.' oelmga (Leusden'85): '...col- Hbegrijpt nog steeds niet, dat nteraad hoogste bestuursor- in gemeente is...' n Stoelinga (Leusden'85) be te het college hartelijk voor aanbiedingsbriefje bij het teL In dat briefje staat de vol de zinsnede: rappport wekt de indruk ge ven te zijn vanuit het voorin nen standpunt dat er onrecht- fce handelingen zijn gepleegd. Ideze opstelling bemoeilijken menstellers een zakelijke ge- inwisseling over het onder- onderwerp.' lankt, college, voor die re- aldus Stoelinga. 'Het is een hsche vondst, Leusden'85 'ert het overleg. Dit soort is typeert uw omgang met de 'der ons rapport, zonder onze was er helemaal geen ge- inwisseling geweest. U als 5 hebt een gedachtenwisse- t alleen bemoeilijkt, u hebt [fleprobeerd die te voorkoen fragen onbeantwoord te la- dus Stoelinga. njpt nog steeds niet, dat peenteraad het hoogste be- ^rgaan van de gemeente is. "tie vind ik belachelijk sum mier en kwalitatief van zeer laag niveau. Het getuigt van minachting, kortom, een schandalige reactie. Informatie achterhouden, vragen niet beantwoorden, dat is niet onze stijl van rapporteren, maar uw stijl', aldus Stoelinga. 'Fouten maken kan, maar fouten verbergen en verdoezelen, dat is een gemeentebestuiur onwaardig. Wat wij u verwijten, komt eigenlijk neer op onbehoorlijk en onzorgvul dig bestuur. De gemeentesecreta ris heeft jaren lang zijn eigen gren zen kunnen bepalen. En u meet zich een houding aan van: 'We kij ken niet om, we gaan verder.' Een onderzoek naar de gang van zaken in de jaren '81-'86 is noodzaak. Dat kan de politiek vrijwaren van een doofpot-verhaal.' Stoelinga vroeg ook nog ophel dering over het 'bewuste vergader- weekeinde', dat het college m ok tober 1985 in Venlo heeft doorge bracht. Tenslotte verwees hij de verant woordelijkheid voor de hele toe stand naar het college, dat verant woordelijk was, en naar de wethou der van financiën, die gefaald had. De gemeentesecretaris kon hier naar de mening van Stoelinga niet buiten worden gelaten. 'Die kon zijn verantwoordelijkheid niet aan, en is in zijn functie tekort gescho ten', aldus Ben Stoelinga. Com Verduin (PvdA): '...onder zoek naar schorsing van gemeen tesecretaris starten. ONTHUTSEND De fractie van de PvdA sprak, bij monde van Corri Verduin van 'ont hutsende cijfers.' 'Een advocaat van een ambtenaar, die in 1984 te gen zijn ontslag in het geweer kwam signaleerde dat het college van Leusden 'niet spreekt wanneer het daartoe wordt uitgenodigd, dan wel zwijgt wanneer spreken onver wijs geboden is.' Het is er dus sindsdien niet beter op geworden', aldus Corri Verduin. Ook zij kwam terug op de ma nier, waarop het college het rap port van Leusden'85 in de aanbie dingsbrief had gekwalificeerd. Doelmatigheid en verspilling wa ren punten, die het college in het oog had moeten houden met be trekking tot de representatieve uit gaven. 'De cijfers tonen aan, dat het college op beide punten heeft ge faald', zo stelde mevrouw Verduin. Daartoe noemde zij een aantal bedragen. 'Per werkdag is voor 52,- aan alcoholhoudende dranken gebruikt, veertig gulden aan rook waren en tweehonderd gulden voor lunches en representatie.' 'Toen bleek, dat de post repre sentatie ver overschreden zou wor den met tenslotte ruim 8.000,- is het college zelf twee weekenden weg geweest voor 6.500,- in sep tember en november. Al vanaf 1982/'83 wist het college van de toen ingestelde vertrouwenscom missie dat declaraties van de se cretaris niet altijd klopten en toch hield hij budgetrecht tot augustus 1986, zonder dat de doelmatigheid gecontroleerd werd', aldus Corri Verduin. Haar fractie stemde in met een gedegen onderzoek, en wel vanaf 1980, toen de nieuwe organisatie structuur van de gemeente werd ingevoerd. Een extern accoun tantsonderzoek over 1986 achtte de PvdA gewenst, terwijl ook deze partij pleitte voor goede richtlijnen ten aanzien van de doelmatigheid van de uitgaven. Mevrouw Verduin stelde met name CDA en WD aansprakelijk. PvdA, D'66 en GPV/SGP werden met hun vragen steeds" met een kluitje het riet in gestuurd. 'Leusden'85 verdient de eer, de ge gevens deze keer boven water te hebben gehaald', merkte Corri Verduin op. SCHORSING Zij meende verder, dat het col lege 'pas onder druk van enkele publikaties en uit angst voor vra gen uit de raad in augustus 1986 het budgetrecht aan de gemeentese cretaris had ontnomen.' 'De secretaris heeft jaren lang misbruik gemaakt van zijn positie en zeer onverantwoordelijk gehan deld. Op zo'n hoge post had hij beter moeten weten. De PvdA denkt, dat er genoeg gronden zijn om als raad een voorlopig onder zoek naar schorsmg van de secre taris te starten. Wij hopen, dat het seniorenconvent hier spoedig over op één lijn komt te liggen', aldus mevrouw Verduin. De verklarin gen van de drie coalitie-fracties en van het college over het ontslag van de heer Van Gooi noemde zij 'voor barig.' Bovendien was zij van me ning, 'dat ze financieel ongunstige gevolgen kunnen hebben voor de gemeente.' Tenslotte constateerde zij, dat wethouder Ummels niet had vol daan aan zijn opdracht: zorgvuldig beheer van gemeenschapsgeld en het toetsen van uitgaven op doel matigheid. Ook had hij verzuimd ge delegeerde zaken voldoende te controleren. Zij kondigde, namens Leusden '85, D'66 en haar eigen par tij, drie moties aan. Harm Offerems (GPV/SCP): '...wet houder zou er wijs aan doen, zeilde beslissing te nemen om zijn porte feuille op te geven...' AFGESCHEEPT Harm Offereins (GPV/SGP) on derschreef de conclusie van het college ten aanzien van het rapport van Leusden'85, als zijnde opge steld 'vanuit een vooringenomen standpunt.' 'Die concluise lijkt me juist. Maar anderzijds is het ook juist, te con stateren dat de raad is afge scheept. Het college bracht bij vra gen onmiddellijk in stelling, dat dat een aanval op de integriteit van het college zou inhouden, en bij door vragen werd de zaak als 'dramme righeid' afgedaan.' Offereins noemde het 'kwalijk, dat een wethouder alles in het werk stelt, om informatie achter te hou den.' Hij concludeerde, dat er be paald onzorgvuldig was gehan deld. 'De wethouder van financiën heeft geen recht meer op het ver trouwen van de raad, en dus ook niet meer op dat van mij. Gezien d&s waardering, die ik heb voor zijn eerdere werk voor deze gemeente, zou de wethouder er wijs aan doen, zelf de beslissing te nemen om zijn portefeuille op te geven, zodat er geen stemming nodig is', aldus Of fereins. Ook Harm Offereins onder schreef de noodzaak van een on derzoek, terwijl ook hem nader te stellen regels gewenst leken. In eerste instantie leek een onder zoek hem een zaak voor de com missie Algemene Bestuurszaken, met uitgebreide bevoegdheden en gesteund door een deskundig bu reau. Dat zou moeten uitmonden in een uitgebreid verslag. Alnch Parson (WD): '...wij geven de voorkeur aan de kwalificatie ingezonden stuk...' INGEZONDEN Fractievoorzitter Alrich Parson van de WD trok ongekend fel van leer tegen Leusden'85. Hij noemde het rapport, maar een ingezonden stuk, waarvan zijn fractie kennis had genomen. 'Wij menen, dat hier niet zozeer gesproken kan worden van een rapport, aangezien die term een zekere mate van deskun digheid en betrouwbaarheid in houdt. Wij geven de voorkeur aan de kwalificatie ingezonden stuk', aldus Parson. 'Wij menen, dat het stuk een on nodig agressieve en gedeeltelijk insinuerende inhoud heeft, waarbij weer eens frank en vrij onder en boven de gordel wordt geslagen. Wij hebben mets tegen een partij tje vrij worstelen, maar ook daar gelden de regels van fatsoen', stelde Parson namens zijn fractie. 'Wie geen bewijs heeft, behoort af te zien van insinuaties en mag in elk geval nimmer vergeten, dat on bewezen beschuldigingen schade kunnen berokkenen aan perso nen.' 'Men neemt al helemaal veel ver antwoording op zich, door in een dergelijke situatie, redenerend vanuit een onvolledig onderzoek, middelen als schorsmg voor te stellen', aldus Alrich Parson Hij wees er daarbij op, dat aan een eventuele schorsing een pro cedure vooraf diende te gaan. TJit de verstrekte informatie ma ken wij op, dat op een aantal pun ten waarschijnlijk geen optimale verantwoording is te geven. Het is de opstellers van het stuk (Leusden'85, red.) kennelijk niet voldoende, dat het college medio De wethouder van fmancièn, Fons Ummels (CDA) zag een motie van wantrouwen tegen zich ingediend. Met dertien tegen acht stemmen werd het politieke bestaan van de wethouder - in afwachting van het resultaat van het onderzoek - gerekt. 1986 nieuwe richtlijnen heeft opge steld voor een verantwoording van representatiekosten, nadat begin 1984 al een nadere regeling tot stand was gekomen', merkte Par son op. Hij noemde het daarom vanzelf sprekend en niet meer dan terecht, dat uitgaven goed gecontroleerd moeten kunnen worden. Maar daarbij wees hij erop, dat de raad al vele malen jaarrekeningen heeft goedgekeurd, nadat de cijfers en de onderliggende stukken door het Verificatiebureau van de Ver eniging Nederlandse Gemeenten waren gecontroleerd. In de rap portage van het Verificatiebureau - in wiens handen de WD-fractie de controle in uitstekende handen acht - is m het verleden nooit mel ding gemaakt van onvolledigheid van de administratie op dit punt, 'laat staan van twijfel veroorza kende boekingen.' Parson noemde representatieve uitgaven voor een gemeente nor maal, en het kontroleerbaar zijn van de uitgaven naar doelmatig heid een logische wens. Een onderzoek kon de WD- fractie dan ook wel ondersclinjven. Verder plaatste hij nog een aantal kritische kanttekeningen bi) het 'in gezonden stuk' van Leusden'83, en trok de conclusie, dat die partij er op uit was, dat er hoofden zouden rollen. Parson wenste te weten, wat het effect geeest is van de maatrege len, die het college inmiddels - me dio augustus vorig jaar - heeft ge nomen. Ook het stellen van stnkte regels achtte hij 'van eminent be lang', terwijl de raad zich naar zijn mening nader uit zou moeten spre ken over bepaalde soorten uitga ven, of daar grenzen aan te stellen. Parson wilde een gecombi neerde vergadering van de com missies voor Algemene Bestuurs zaken en voor Financieel Beleid en Beheer, die onder leiding van de burgemeester zou moeten discus siëren over het vraagstuk van re presentatie in het algemeen, de roi van raad, college en ambtenaren daarbij, en alles wat daarmee sa menhing. Hij sloot zijn betoog af met eer kritische beschouwing over Johani Heinrich Pestalozzi, een Zwitsers pedagoog. Leusden'85 had name lijk, als slot van haar rapport, eer citaat van diens hand gebruikt, da luidde: 'Het is een vreugde, ii weerwil van alles wat men ziet er hoort van de mensen altijd hei beste te geloven, en ofschoon mer dagelijks zich vergist toch telkens weer opnieuw aan het mensenhar te geloven.' Parson beschouwde een citaai van deze Zwitser als met bepaald van deze tijd. HELAAS Ep Oostra (D'66) begon met de constatering, dat de Leusdense burgerij naar aanleiding van de pu blikaties iets had van: 'Dat kan toch met waar zijn.' 'Maar helaas, het is wel waar', concludeerde hij. Oostra wees ook op de drie regels uit de aanbied- ningsbnef, waarin het college het rapport van Leusden'85 gekwalifi ceerd had. 'Maar het is het college geweest, dat een zakelijke ge- dachtenwisseling in eerste instan tie onmogelijk heeft gemaakt', al dus Oostra. Ook hij had moeite met de hou ding van het college, dat vragen afdeed met: 'Oh, vertrouw je me niet.' 'Dat kan niet, dat is een col lege van B&W onwaardig1 merkte hij op. 'Het college heeft een voor beeldfunctie en ja, dat voorbeeld is gevolgd' zei hij, waarbij hij verwees naar de kosten van representatie, zoals de PvdA-fractie die al te berde had gebracht. De wethouder had naar zijn me ning de zaak onderschat, hetgeen niet goed te praten was. Dat gold ook voor het onthouden van infor matie aan de raad. Oostra kon zich dan ook vinden in het voorstel van Harm Offereins, om een extern bu reau de zaak uit te laten spitten. STOM Burgemeester Rademaker zei in tweede termijn, dat de duidelijk heid, die de raad wenste, geen pro bleem zou zijn. Het voorstel om een commissie in te stellen, die de zaak zou moeten onderzoeken, was voor het college ook geen punt. De burgemeester gaf toe, dat het col lege ongelukkig had gehandeld. Wethouder Ummels ging daarop nog in op het onderzoek, zoals hij dat al in 1982^83 had ingesteld, en hield staande, dat dat een onder zoek was geweest, waar hij van daag de dag nog voor in stond. Voor het nu in te stellen onderzoek dacht hij aan bijstand van de ac countant van de VNG, 'die hier al jaren gecontroleerd heeft.' Beide punten bezorgden hem in de tweede termijn weer een aan varing met de "raad. Voor wat betreft de VNG als extern adviseur was het de fractie- vooratster van zijn eigen partij, Evelien Blom van het CDA, die hem die opmerking met in dank afnam. 'Dat is beslist nog niet zeker', zei zij. Waar de wethouder vasthield aan zijn oordeel over het vorige onderzoek, was het Harm Offe reins, die de wethouder weer on der vuur nam. 'Daaruit blijkt, dat de wethouder nog niets geleerd heeft. Wat dat betreft is mijn standpunt met gewijzigd.' Tijdens de tweede ronde wer den er over en weer nog emge verwijten gemaakt, waarbij met name de bijdrage van de VVD het in de ogen van PvdA en Leusden'85 moest ontgelden, 'Schandelijk' en 'u beschouwt de hele kwestie blijk baar als een ingezonden stuk' was het commentaar. MOTIES Ep Oostra (D'66): college doet vragen af met: 'Oh, vertrouw je me niet.' Dat kan ruet...' Tenslotte kwamen de moties in stemming. Daarbij kreeg het col lege de motie van afkeuring aan zijn broek, voor wat betreft het achterhouden van informatie. De moüe van wantrouwen tegen de wethouder haalde het niet, waarbij ook Harm Offereins met voor stemde, omdat de motie te veel inging van zaken uit het verle den. De verdere moties, waarbij zo wel het college als de gemeentese cretaris werd verweten, onzorgvul dig met representatiegelden te zijn omgesprongen, kregen evenmin steun van CDA, WD en GPV/SGP, omdat die partijen de resultaten van het onderzoek af wilden wach ten. Het voorstel van het CDA, om te komen tot een bizondere onder zoekscommissie met vergaande bevoegdheden, kreeg de steun van de voltallige gemeenteraad, in clusief de wethouders. Overigens wordt de samenstel ling van die commissie, evenals de taakomschrijving, al deze week na der m het Seniorenconvent bespro ken. Voor wat betreft het weekeinde, dat het college van B&W in 1985 in Venlo doorbracht, daar komen we in onze krant van komende don derdag op terug. In de jaren zestig ging het er even op lijken dat de ha vik geheel uit ons land zo verdwijnen. Niettegen staande felle vervolging van jagers in de jaren voor de oorlog, wisten de vo gels zich nog wel te hand haven, maar tegen de kwistig gebruikte vergif ten in de landbouw waren ze niet opgewassen. Aan het eind van de zesti ger jaren waren er nog slechts enige tientallen pa ren over. De broedresulta- ten waren slecht; veel leg- sels kwamen niet uit. Dit verschijnsel deed zich ook in andere Europese landen voor. In de eieren werden hoge residuen van DDT en andere bestrijdingsmidde len gevonden. Na het verbod op het ge bruik van die bestrijdings middelen en een wettelijke bescherming van de vo gel, ging de stand weer zienderogen vooruit en men schat het aantal broedparen thans op vijf tot zeshonderd, waarvan de helft op de Veluwe en de Utrechtse heuvelrug. De havik is een onstuimige en mooie vogel, bovende len donker, boven en ach ter het oog een licht streep, onderzijde wit, dicht don kerbruin dwars gestreept en de staart gebandeerd. Het nest van de havik, de horst, wordt door de beide seksen hoog in de bomen gebouwd, soms wel op een hoogte van vijfentwintig meter, in een stevige tak- vork, van takken, twijgen en loof. Het oude nest wordt meermalen als fun dering gebruikt. De drie of vier eieren wor den door het wijfje gedu rende ongeveer vijf weken bebroed. Als de jongen zijn uitgeko men zijn ze aanvankelijk spaarzaam bedekt met grijs dons, later wolliger. Het mannetje brengt het voedsel naar het nest waar het wijfje ze voedt. Later gaan beide ouders op jacht. Het zoeken naar prooi doen ze met een snelle, vlugge vleugelslag, afge wisseld met een glijvlucht. De jachtwijze berust op een snelle verrassingsaan val vanuit de dekking, een tactiek die alleen mogelijk is in een landschap met veel afwisseling van bos- sages en open plekken. In het westen van het land komen ze daarom niet voor. De prooi bestaat uit gro tere vogels als Vlaamse gaaien, kraaien, houtdui ven en zelfs fazanten en wilde eenden, soms ook eekhoorns, konijnen en hazen. Toch bestaat zijn voedsel voornamelijk uit een handjevol soorten: in de winter de houtduif en in het broedseizoen Vlaamse gaaien en kraaien. Hij zoekt zijn buit altijd op grote afstand van de horst. Het vrouwtje is duidelijk groter dan het mannetje en weegt gemiddeld 1,3 kg en het mannetje 0,9 kg. Het is een zeer nuttige vo gel voor het evenwicht in de natuur; hij zorgt er on der andere voor dat de kraai-achtigen binnen de perken blijven. Omdat hij wel eens een konijn, haas of fazant bemachtigt is hij bij jagers niet geliefd. Ook duivenhouders zien hem liever niet, hij zou wel eens een tamme duif pak ken. Niettemin zijn we blij dat het deze vogel weer goed gaat.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5