I Ook in Leusden aandacht voor honderdste Wereldgebedsdag Leusdense Rijkspolitie reikte nuttige wenken aan Drie vrouwen exposeren in 't Claeverenblad Vrijdag 6 maart in Marcuskerk: Voorlichtingsbijeenkomst WOL over inbraak-preventie Politieke forumavond Vrouwenraad LHV zoekt rommel Van 13 maart tot en met 15 april: DONDERDAG 5 MAART 1987 plaatselijk nieuws 10 LEUSDEN - Ook in Leusden, en wel in de Marcuskerk, vindt op vrijdag 6 maart de jaarlijkse Wereldgebedsdag plaats. Het is dit jaar een zeer gedenkwaardige dag, want het is de honderste keer dat de gebedsdag over de hele wereld wordt gehouden. De gedachte is uit Amerika gekomen. In 1887 hield een groepje vrouwen van verschillende kerkelijke komaf voor het eerst een gemeenschappelijke gebedsdag ter onder steuning van het werk van de inwendige zending. De mensen die uittrokken naar verre zendingsposten drongen er op aan ook het werk van deze zending in de gebeden op te nemen. Zo ontstond de gemeenschappelijke gebedsdag op een bepaalde dag in het jaar. Vanaf het ontstaan in Amerika had de gebedsdag een interkerkelijk karakter. Via missie en zending ver spreidde de gebedsdag zich naar Azië, Afrika en India, waardoor er vanaf 1927 sprake is van een wereldgebeds dag. In 1933 zijn er vijftig landen bij betrokken, in 1969 honderddertig, in 1978 doen hondertachtig landen mee. We tekenden op, wat de We reldgebedsdag voor de vrouwen die het Leusdense voorbereidings comité vormen persoonlijk bete kent. „Voor mij persoonlijk betekent dat, dat dit gebed in 24 uur om de wereld gaat. Dus er wordt m 24 uur onafgebroken gebeden. Hetzelfde gebed. Het is elk jaar gemaakt door een andere groep mensen in een ander deel van de wereld. Elk jaar komen de noden van dat we relddeel of dat land aan de orde, en die kun je lezen m het boekje met de gebeden." „Alle kerken werken hierin sa men. Dat vind ik ook heel belang rijk. De christenvrouwen hebben dit opgestart vanuit de situatie van vrouwen, hetgeen een eeuw gele den best bijzonder was. Het is voor mij echt een hele belevenis dat dit vrouweninitiatief uitgroeide tot een dag waarop in zo'n hondertachtig landen gebeden wordt!" „Voor mij telt de verbondenheid die je in die 24 uur met andere landen hebt." „Als je in een ander land komt, en je ziet dat ze het daar gevierd hebben, je ziet de folders hangen, ik zag dat m Duitsland en bij mijn dochter in Amenka, dan dnngt het tot je door: het is wérkelijk zo: in de hele wereld zijn er vrouwen die dit méébeleven!" .Jaren terug werd ik opgebeld door een mevrouw in Australië. Haar moeder zat hier m een bejaar dentehuis, en zij vroeg of die kon worden opgehaald want die moe der wilde de dienst zo graag mee maken. Die moeder vertelde later in de auto, dat de wereldgebeds dag m Australië veel meer gevierd wordt dan hier. De mensen leven er meer naar toe en vinden het be langrijker dan hier. Een vrouw die in Afrika werkt vertelde mij dat het daar echt een feest is! De mensen kijken er naar uit, terwijl het er hier zo jaarlijks maar bij hoort. Ik heb het idee dat de mensen daar veel minder ver enigingsleven hebben: de kinde ren komen ook mee, wat je hier toch minder ziet. Het is daar een Door Anco Mali familiegebeuren De mensen ne men een dag vnj en komen overal vandaan, een paar uur lopen is mets om het wereldgebed te vie ren!" NEDERLANDS In 1928 vroegen tijdens een inter nationale zendingsconferentie in Jeruzalem Amerikaanse deel neemsters aan de Nederlandse UITNODIGING mevrouw Van Boetzelaer van As- peren of zij in Nederland en in an dere landen van Europa de organi satie voor de gebedsdag op zich wilde nemen. In 1929 werden voor het eerst de gebedsdiensten geor ganiseerd. Men liet aarzelend 600 liturgieén drukken. Er bleken er 6000 nodig te zijn. In 1942 werd het werk voor de gebedsdag door de Duitsers verboden. In 1967 ontstaat de samenwerking met de rooms- katholieken. In 1976 wordt voor de eerste maal de liturgieviering door de NCRV opgenomen, en rond de gebedsdag op de radio uitgezon den, waardoor zieken en aan huis gekluisterden ook kunnen worden bereikt. LEUSDEN JONGEREN De uitnodiging voor een van de kaderdagen was Lraai geïllustreerd. Op 5 maart 1976 werd voor het eerst in de Marcuskerk en in de Dorpskerk in Leusden de wereld gebedsdag gehouden. Met een rollenspel. Rita Oosthoek (Gerefor meerde Kerk) was m de Dorpskerk voor de week van gebeden voor de eenheid van de kerken, en daar werd gevraagd: wat doen wij in Leusden als kerken met elkaar? Er was geen enkele oecumenische samenwerking. De situatie in Leus den lag kerkelijke historisch uiterst moeilijk. Mevrouw Oosthoek stelde toen voor om de liturgie van de Wereldgebedsdag te gaan ge bruiken, en zo kwam de zaak in Leusden van de grond. „Dat vind ik belangrijk van deze liturgie", vertelt ze, „wij hoeven nooit zélf iets te maken. Dat doet het landelijk comité. Waarom is dat zo fijn? Omdat zij overleggen, en hier nooit iemand aangesproken kan worden op een bepaalde zins nede of een tekst. Het is neutraal, en dat is prettig Daarom kan ieder een meedoen. Het was toen januari, en men zei: oké, organiseer het maar voor Leusden. We hadden nog zes we ken. Ik heb geprobeerd om zo in terkerkelijk mogelijk te werk te gaan. Ik heb de traditionele kerk genootschappen en vrouwenbon den benaderd. Het Leger des Heils deed van het begin af aan mee, de rooms-katholieke kerk met de KPO kwam er later bij, de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in Zuid en Centrum deden mee, de Gerefor meerde en de Hervormde Kerk, de Interkerkelijke Vrouwen Kontakt groep, de Hervormde Vrouwen groep en het IKV." Smds 1976 worden er afwisse lend eerst ook in de (nu afge brande) Johanneshoeve de Dorps-, Marcus- en Sint Jozefkerk elk jaar wereldgebedsdiensten in Leusden georganiseerd. Geprobeerd wordt om daar ook jongeren dij te betrek ken, wat met wisselend succes ge beurt. Als het jongerenkoor Refor mation komt zingen komen er vrij veel jongeren méévieren. Jeugd trekt jeugd, en dat is goed, vinden de vrouwen. „We proberen ook steeds jonge ren te krijgen die willen lezen. Wij lezen niet alles zelf. Betrekken er graag mensen van buiten af bij. Een of twee van onze comité-leden gaan elk jaar naar de landelijke kaderdag om te horen hoe alles moet lopen en gezegd moet gaat worden. Dit jaar is de liturgie samenge steld door het internationale comité vanwege de honderdste wereldge bedsdag. Het thema is „Laten we blij zijn". De Leusdense vertegen woordigster van het Leger des Heils vult daar bij aan: „Laten we blij zijn dat we Christen zijn". Het internationale comité komt eens in de vier jaar bij elkaar, afwisselend in de diverse landen. Het hoofd kantoor is nog steeds in New York. Dat zorgt voor de liturgie, die dan de landelijke comité's wordt door gegeven in elk land wordt ver taald." THEMA'S De thema's, waaraan Leusden smds 1976 heeft deel genomen zijn: 1976 Bewustwording tot leven (Me xico), 1977 Daadwerkelijke liefde (DDR), 1978 Gemeenschapszin in onze dagen (Canada), 1979 Groei m de Geest (Zambia), 1980 Vnjheid in verantwoordelijkheid (Thailand), 1981 De aarde is des Heeren (In diaanse vrouwen), 1982 Geroepen tot dienst aan God (Ierland), 1983 Vernieuwde mensen in Christus (Caraibisch gebied), 1984 Jezus bron van levend water (Zweden), 1985 Bidden en werken voor vrede (India), 1986 Kies dan het leven (Australië) en 1987 Laten we blij zijn (Internationaal comité). De thema's spreken de vrouwen in Leusden soms méér soms min der aan. „Het thema van 1976 uit Mexico: „Je bewust maken tot le ven, sprak ons enorm aan. Er was een rollenspel bij, het ging over de tegenstellingen tussen arm en rijk, en dat rollenspel werd opgevoerd. Typerend is dat de gebeden van die vrouwen erg op het land waren afgestemd." „De gebeden van de Indiaanse vrouwen in 1981 spraken ons ook erg aan. Er was toen net een con gres van Indianen, en hun proble matiek stond zeer in de belangstel ling. In Jezus bron van levend water uit 1984 lieten de vrouwen zien hoe belangrijk water in de wereld is en wat een nood er ontstaat als er ge brek aan water is." Bij Kies dan het leven uit 1986 ging de meditatie over Martha en Maria. Kies voor het beste deel, zeiden die vrouwen. Luisteren én doen, dat is voor het leven kiezen. Daar zaten prachtige liederen om heen, waaruit je elke keer stukjes kunt halen om die voor andere din gen te gebruiken. Bijvoorbeeld als je iemand wilt schrijven om hem te bemoedigen. Er staan zo veel warme dingen m! Leef in relatie met God: dat straalde er van af." VROUWEN ERAF Heette de Wereldgebedsdag vroeger Vrouwen-wereldgebe dag, de laatste jaren wordt „vrouwen" weggelaten, en vi wacht men ook dat mannen me doen. Regelmatig doen manr, ook mee aan de liturgie. De c brensten van de wereldgebeds gen-collectes zijn altijd zeer ho: Wie komt, komt bewust, en is reid zijn financieel steentje bi| dragen. Het geld wordt m zijn j heel besteed aan projekten in li den waar deze gesteund moe worden om een bevolking aan e waterput, scholen of medisc zorg te helpen. De wereldgebedsdag word! der jaar op de eerste vnjdag maart over de gehele wereld g vierd. De dag brengt mensen verschillende rassen, culturen tradities in onderlinge verbondi heid bij elkaar, deelt hoop en zo mogelijkheden en noden. Het internationaal embleem de Wereldgebedsdag is het Ke sche kruis, dat is omgeven do dne symbolen: komend uit j windrichtingen, het bidden en wereldwijde verbondenheid. Op donderdag 5 maart 13 zendt de NCRV op radio Ui 12.30 uur de liturgieviering de honderdste wereldgebedsdj viering uit. i. men in steengoed. Dit werk door zeer persoonlijke gla; strukturen versterkt. De laatste jaren probeert zef deze veelal strak gedraaide i men een verrassend karakt<J| geven door er figuren een on wachte rol in te laten spelen thema boeit haar zeer, omdat di mee de ambachtelijke vormeni extra dimensie krijgen. Daarnaast maakt Eva Velsc gebruikskeramiek. Eva Veis exposeert regelmatig der meer te Schagen, Oosterla Den Helder, Amsterdam en Ei Bennekom. LEUSDEN - Onder auspiciën van de Vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden werd op 3 maart j.l. een interessante voorlichting gegeven over inbraakpreventie die werd bijge woond door zo'n veertig ouderen. Namens het Korps Rijkspolitie maakte de heer B. Goosman zijn gehoor attent op de werkwijze van inbrekers en mogelijke preventieve maatregelen. Vertoond werd onder meer een geluidsfilm „Open Huis", uitge bracht door het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven. De film handelt over een inbreker die op heterdaad betrapt wordt door de huiseigenaar en die vervolgens geïnterviewd wordt door hem. Een op zich wat vreemde situatie na tuurlijk. Het vervolg is echter aller minst vreemd: op zeer duidelijke wijze geeft de inbreker aan, waar hij zoal op let wanneer hij besluit een huis wederrechtelijk te betre den. Hij omschrijft de stille uitnodi gingen als volgt: -mensen hebben een briefje op de deur geplakt, waarop staat dat ze afwezig zijn... -een duidelijk zichtbaar stapeltje post is weggelegd door de buren tijdens afwezigheid... -het gras is langere tijd niet ge maaid... -in de onmiddelijke nabijheid van de voordeur is de sleutel verstopt... -er is een duur slot gemonteerd, maar de deur zelf is van slechte kwaliteit; de sleutel steekt aan de binnenkant in het slot... De heer Goosman vertelde zijn gehoor vervolgens, dat maar liefst 85% van de gepleegde inbraken verricht wordt door gelegenheids inbrekers. Daarmee bedoelde hij te zeggen, dat de inbraken m kwestie meestal niet zorgvuldig voorbereid worden. De doelstel ling van inbraakpreventie moet volgens de heer Goosman zijn: voorkomen dat je slachtoffer wordt van een inbraakdelict énerzijds en de schade zo veel mogelijk beper ken anderzijds. Op interessante wijze confron teerde de heer Goosman zijn ge hoor met de gedachtengang van een inbreker, aan de hemd van een zogenaamd PIVA-model, dat staat voor de vier achtereenvolgende fa sen van elke inbraak: Planning, In braak, Verzamelen van de buit en de Aftocht. Een aantal basisregels is belang rijk: een inbreker heeft altijd tijd nood, werkt met eenvoudig ge reedschap en is bang voor ontdek king Duidelijk werd dat de grijp- kans voor de politie hoger is, wan neer het moeilijker wordt om bin nen te dringen en wanneer het moeilijker wordt om te verzamelen. SLUITWERK Van het allergrootste belang is het volgens de heer Goosman om te zorgen voor een goed hang- en sluitwerk Hij vertelde dat er sinds enige tijd in de slotenwereld een NEN-norm gehanteerd wordt, die met sterrenaanduidingen werkt. Een éénsterrenslot is de minste kwaliteit, een dnesterrenslot de beste kwaliteit. Een slot van alge mene kwaliteit krijgt de A-aandui- ding. De heer Goosman maakte dui delijk, dat het weinig zm heeft om in een flatwoning een driesterrenslot te monteren: in verhouding tot meestal een mindere kwaliteit van gebruikte bouwmaterialen is zoiets geld weggooien: een tweester- renslot is echter zeer zinvol in zo'n geval. Hij merkte overigens op, dat niet alle slotenfabrikanten werken met deze aanduidingen. ZWAKKE PUNTEN De aandacht werd gevestigd op het nut van dievenklauwen, bij- zetsloten, afsluitbare raam- en deurgrendels. Het is gebleken, dat een dubbele beglazing meer be scherming biedt tegen inbraak dan enkelvoudige. Wanneer men een anti-inbraakverlichting heeft ge monteerd, dan verdient het aanbe veling om die ook mderdaad te gebruiken Natuurlijk vervalt het voordeel van dit soort maatregelen, wanneer ze voorkomen in combinatie met andere zwakke punten. Het heeft bijvoorbeeld geen zm om dure slo ten e.d. te monteren, wanneer men eenvoudig vlak naast het slot het huis kém betreden door simpelweg een ruitje in te slaan. Of een duur slot, waar de sleutel nog insteekt. SIERADEN De heer Goosman raadde af om veel kostbare sieraden of geld in huis te houden: het komt maar al te vaak voor, dat mensen al hun kost baarheden centraal op een plaats verstopt hebben. Dat is voor een eventuele inbreker een bijkomend voordeel. Het advies is, derhalve, om kost baarheden in een bankkluis te be waren en geld op een bankreke ning te zetten. Aan de hand van een experiment werd het belang van een goede eigendomsregistratie duidelijk gemaakt. Het bleek voor het gehoor erg moeilijk om een exacte beschrijving te geven van het horloge: toch een gebruiks voorwerp, waar men regelmatig naar kijkt.. Eveneens werd de aandacht ge vestigd op het onzichtbaar merken van eigendommen met een zoge naamde UHV-pen die een onzicht baar schrift achterlaat op het eigen dom. Met behulp van ultra violet licht kan een en ander wél weer zichtbaar gemaakt worden. Aan het eind van de voorlichting kregen de aanwezigen een aantal anti-inbraak-brochures, die trou wens voor iedereen gratis verkrijg baar zijn op het politiebureau. LEUSDEN - Op 10 maart houdt de Vrouwenraad Leus den een politieke forumavond in het kader van de Provinciale Statenverkiezingen. Aan dit forum zullen deelnemen de huidige statenlieden mevrouw Van den Berg van het CDA, me vrouw Sarvaas van D'66 en de kandidaat-statenleden me vrouw Korthuis uit Soest en mevrouw Hofman uit Lieus- den. Thema van de avond zal zijn „Wat betekenen de Provinciale Staten voor Leusden?". Voor het werk van Provinciale Staten is wei nig belangstelling. Het is veel men sen niet duidelijk welke taken hier worden verricht en wat het belang hiervan is. Het is de bedoeling, dat op deze avond meer inzicht wordt verkregen in de betekenis van Pro vinciale Staten. Na korte inleidingen van de fo rumleden zal er mogelijkheid zijn tot het stellen van schriftelijke en mondelinge vragen. Hierover zal gediscussieerd worden onder lei ding van mevrouw I. Jansen. De avond wordt gehouden op 10 maart m de Korf en begint om 20.00 uur. Alle vrouwen uit Leusden zijn van harte welkom. LEUSDEN - De Leus dense Handbalvereniging houdt eind april haar jaar lijkse rommelmarkt. Men sen die daarvoor spullen ter beschikking willen stellen, kunnen die nu al kwijt. In overleg met mensen van de vereniging is het mogelijk materiaal te laten wegha len. Een belletje naar één van de onderstaande tele foonnummers 2al vol doende zijn. Natuurlijk kunnen spul len ook worden gebracht. Daarvoor zijn vaste dagen vastgesteld. Voor meer in formatie hieromtrent zal eveneens een belletje naar één van onderstaande num mers wonderen doen. Onnodig te zeggen dat de vereniging de mede werking van een ieder bij zonder op prijs zal stellen. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot: W. de Voogd, telefoon 033- 946060 en M. Rademaker, telefoon 033-943727. ELS KNAAP ei >9 Een werkstuk van Thea de Waard Els Knaap woont te Baam deed de Rietveldacademie, al ling vnje grafiek. Docenten wi onder meer Piet Klaasse en Blom. Ze etste verder bij Lee landers en Bill Kunst. Als schild) zij autodidact. Eva Veis probeert in haar denjen een zeker evenwicht te den tussen het spanningsveld! ratief en decoratief. Toen ze no de kop van Noord-Ho! woonde, speelde vaak het vli landschap een grote rol in werk. Ze werkt met acryl op hout geeft haar de mogelijkheid LEUSDEN - In boerderij 't Claeverenblad aan De Brink 16 gaat volgende week vrijdag een expositie van drie vrou wen, te weten Thea de Waard, Eva Veis en Els Knaap, van start. Tot en met 15 april is de tentoonstelling te bezichti gen op zaterdag en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Wie op een ander tijdstip een kijkje wil komen nemen, kém daarover contact opnemen met Kees Vial, telefoon 033- 943472. Thea de Waard is geboren en getogen in Noord Holland, ging daarna werken in Zuid Limburg en is inmiddels woonachtig in Biltho- ven. Zij heeft diverse artistieke op leidingen achter de rug: tekenen aan de Vrije Academie te Den Haag, textiele werkvormen in Heerlen en Groningen, edelsme den te Hoorn en haar specialisatie wandkleden bij de kunstenares Marijke Stultjens. Het grote thema, drijfkracht achter haar werk, is strukturen en vormen. Door de jaren heen heeft ze steeds als motieven gebruikt: boomschorsen, aardlagen, land schappen, getijde-bewegingen en sociale strukturen. In het huidige werk- materie- schilderijen - is het motief „struktu ren in muren". Een stuk muur ver weerd, sporen vertonend van vroe gere stuc- en verflagen, sloop en afbrokkeling, erosie en verganke lijkheid (decadence). En daarin nooit vertelde geschiedenissen, die fragmenten vertellen van oude of minder oude muren aan dege nen, die ervoor open staan. Daarin past de mens als vanzelfsprekend, de mens met zijn persoonlijk verle den, waarvan hij probeert zich los te maken. Eerdere exposities onder meer te Eindhoven, Breda, Heerlen, Hoorn en Amsterdam. EVA VELS Eva Veis is woonachtig te Nieuwe Niedorp. Haar eerste prak tijkervaringen met klei deed ze op in lessen van Marianne Lange- berg, met wie ze tot op de dag van vandaag nog regelmatig samen werkt. Ze deed Rietveldacademie voor een verdere uitdieping van klei- en glazuurprogramma's; als zodanig is ze een leerling van Emmy van De venter. Aanvankelijk kenmerkte haar werk zich door het zoeken naar harmonische ambachtelijke vor- Eva Veis maakte deze keramiek.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 10