maval(l) maval (3) aval (2) Vinger afdrukken Samen verder boeren Lusten ierscheiding Iets minder, kan dat? Agrarische Raad...(l) Agrarische Raad... (2) Kunstwerk Uitspraak van de week WD blijft Gerard Koudijs jubileerde bij Eemstroom Zachtjes, maar toch... Klein defect, grote gevolgen 'Ome Willem' Vergeten Onregelmatig Oók een onderscheiding Videobanden Het onderste uit de kan... I.P.V.O. Prick JONDERDAG 5 MAART 1987 loep op Leusden op Lensden ktie: Hans Mosterd agen: Frits van Breda arianne de Valck ikzij veel inspanning van Ickenen lukte het vorige zaterdag om een heuse valsoptocht in Leusden van e laten gaan. ibijzondere pluim enen de mensen die de n van de Prins gemaakt 12 ju. Prins Dobber de Enige het dorp rondgereden, 11 de in de bek van een ievis. Ie optocht waren ook n verbonden, danks het feit dat de jury nd uit een groot aantal en bleken de meningen elijks uiteen te lopen, n waarom er twee derde len uit de bus kwamen. Jongerencentrum „De Til" on groep baby's bleek in erking te komen voor één '01 e derde prijzen. De andere prijs was voor de „Oei-oei iging". De „vereniging" jq heen op straat met een M)idervolgestort met zwarte „Ruige veld, dure grond? luidde het opschrift van Wi treffende wagen. tweede prijs ging naar een -jQ. paar" dat een kinderwagen luwde. „Opa's laatste lertje" stond er op de wagen v in. Bij nadere informatie „het laatste nummertje" de „Thomas" te dragen, toutenburgse Dweilgroep de eerste en de ijs naar huis. „Bij grond, houd de discussie luidde het motto van de bijdrage. Na itdrukkelijk verzoek van ns fatnek plaatsen we hierbij lag van enkele rijdjes, die gehouden tijdenshet erpadjesfeest" op 9( pniddag. ^9 sns een door Marijke nül r gepresenteerde e wedstrijd verschenen tientallen kinderen op het om hun imitatie te laten 'er van Donald Duck, /aa mna er of andere 0I^ ilmflguren. zekere Rubin kreeg de Wijs, Manou de tweede en re Richard kreeg de prijs omdat hij naar het 1 van de jury een ende imitatie liet horen oody Woodpecker. e s 1> de' WIS üs carnavals tijd wordt er *ristig gestrooid met pheidingstekens. Eén ü»g willen we echter hier vermeld laten. Tijdens de ctie van de dweilavond" dagavond trof Prins 'de Enige in het dorpscafé utesteegh" een wel erg rei |°eschouwer aan. sti in dit geval om het Van één van de ers- De trouwe viervoeter 'aten op de bar, het gehos icitf llleen heel rustig aan. rbeei ^herzag in één en ok* •"leiding om niet de baas kedi «ond, Henk Tolboom, ^®hond zelf te 'heiden. De wel zeer "e, viervoetige alsganger liet alles heel frer zich heen komen en bleef de rest van de avond, zonder enig commentaar, de menigte om hem heen gadeslaan. De animositeit tussen verschillende fracties in de Leusdense gemeenteraad mag er zijn. Er zit een aantal mensen in de raad, zo mag men zo onderhand constateren, dat op elkaar werkt als een rode lap op een stier. Neem nou Corri Verduin en Joost de Jongh. Vorige week donderdag maakte Corri zich tijdens de raadsvergadering boos. En wel, omdat noch WD, noch CDA, kennis hadden genomen van een aan de raad gerichte brief. Die brief was afkomstig van de NOVIB, Pax Christi, de Werkgroep Kairos en het Komitee Zuidelijk Afrika en ging over de plaatsing van een advertentie. In die advertentie zou een oproep moeten worden vervat aan het adres van Shell, om uit Zuid Afrika en Namibië te vertrekken. De brieven voor het CDA en de WD waren zomaar blijven liggen, zo constateerde Corri, en dat leek toch nergens op. Nu had men heel droogjes kunnen constateren, dat voor waar een diepgaande relatie tussen een gemeentebestuur en de houding van bedrijven ten opzichte van Zuid Afrika toe kan leiden, een blik op de gemeente Arnhem voldoende zou zijn. Maar Joost de Jongh wist het beter: hij suggereerde, dat iemand van de PvdA-fractie maar uitgerust zou moeten worden met een vingerafdrukken-set. 'Dan kunt u bewijzen wat u beweert', aldus Joost. Overigens verklaarden beide fracties, de bewuste brief wel degelijk gelezen te hebben. Na lezing hadden zij het schrijven weer in dezelfde, onafgesloten enveloppe gedeponeerd, waarin de brief ook zat verpakt. Vandaar het misverstand, dat ertoe leidde dat er weer eens iemand voor -in dit geval - haar beurt sprak. Wat die onderlinge verstandhoudingen betreft, wat dacht u van de volgende. Het kwam ter sprake bij de discussie over volkstuinen. 'Weet u, voor wie die volkstuinen bestemd zijn, mevrouw Verduin', zo hield wethouder Jan Wagenaar zijn opponente voor, 'dat zijn u en ik op latere leeftijd.' Dachten we ooit, dat de term luidde: "Sport verbroedert', blijkt dat in de politiek ook al het geval te zijn. Waarbij onzerzijds uiteraard niet meer rest, dan Jan en Corri veel succes toe te wensen bij het samen verder boeren. okipouden Klompers hadden huis-aan-huis verspreide unmablad een kleurplaat kunflomen. d van beide winnaars van hw uwedstrijd bleek gmiddag aanwezig te zijn. ijud (rins Natnek zal de eerste ais ïrsoonlijk naar Marjolein kamp aan de Rozengaarde ge#tengem Tweede t me ianaar is Nils de Jong, rue den 52 en de winnaar uur 6 derde prijs Acbfde Graaf, Princenhoflaan en hun prijs toegestuurd. Ier werd er zondagmiddag gei drietal prijzen uitgereikt best verklede kinderen, tónhead" kreeg de derde en „robot" ging met de prijs slepen en een „poes :h K tte oortjes" mocht de ie le Prijs in ontvangst nemen. Dat volkstuintjes op zich trouwens tot ware lustoorden kunnen worden, wisten we al. CDA-er Jan Konijnenbelt bleek echter zo n geheel eigen visie te hebben op de functie van die tuinen. *Wie gunt een hobbyist zijn hobby niet', begon hij zijn betoog met een rethorische vraag. Om daarop te vervolgen met: Ik ben blij, dat de tuiniers nu een tuintje krijgen, om daar hun lusten in te kunnen botvieren.' Zo'n klein tuintje, en toch zo'n wereld van verschil. Ineke Jansen van de PvdA wilde van het college van B&W opheldering over de afwezigheid van werkbladen in 't Palet. De school had daar in het verleden uitdrukkelijk naar gevraagd, de raad had ermee ingestemd, dat die dingen er kwamen, en helaas, helaas, nog altijd moest men zich zonder behelpen. 'Dat kwam', zo vernamen we staande de vergadering van wethouder Gijs van Woudenberg, 'vanwege de overschrijdingen. Daarom wilden we daar nu niet aan beginnen.' Een eigenaardige verklaring, want de raad had, afgezien van de overschrijdingen die in april aan bod komen, uitdrukkelijk ingestemd met de wens van het schoolteam. Maar ja. Als het zó krap is allemaal, moet de wethouder als er een weekeindje geevalueerd wordt, misschien maar een goede kruidenierstraditie in stand houden, als hij met zijn collega's aan de bar dóór- evalueert. Dat gaat op zich heel simpel. Als de barman (of -vrouw, sorry Corri, we waren het haast vergeten) er weer eentje intuit, moet Gijs voortraan maar vragen: Tets minder, kan dat?' Dergelijke zuinigheid zal omgerekend per weekend toch een redelijk aantal werkbladen op moeten leveren, gezien de prijzen vandaag de dag... De vergadering van de Leusdense gemeenteraad, vorige week, mag een agrarisch karakter worden toegekend. Henk Ossendrijver, het CDA- raadslid, die we als burgemeester van Achterveld plegen te omschrijven, beet de spits af. Aanleiding was zijn pleidooi voor behoud van de mogelijkheid voor Achtervelders, om in hun woonplaats in het huwelijk te kunnen treden. Zoals bekend, wordt het voormalige raadszaaltje politiebureau, en het college van B&W vond, dat trouwen voortaan maar in Leusden moest plaatsvinden. Daar is tenslotte het gemeentehuis voor. Henk Ossendrijver was het daar helemaal niet mee eens. Toen Achterveld, met de gemeente Stoutenburg, bij Leusden werd gevoegd, is benadrukt dat een aantal zaken in ere zou worden gehouden. Daar was trouwen in Achterveld er één van', aldus Ossendrijver. Maar hij kreeg de overige raadsleden niet mee, op zijn eigen fractie na. Waar electorale overwegingen een rol bij zullen hebben gespeeld, omdat het CDA in de commissie, bij monde van Achtervelder Marius Boersen, in eerste instantie instemde met de plannen van het college om aan trouwen in Achterveld een eind te maken. Maar goed, dat is politiek. De reden, waarom ook Joop Kool (Leusden'85) met Henk Ossendrijver meestemde. Kortom, met acht tegen dertien stemmen werd besloten, dat er in Achterveld voortaan niet meer getrouwd kan worden. Dat zinde Achtervelds burgemeester helemaal niet. Zijn commentaar, recht uit het hart van een inwoner van één van Leusdens 'groene kernen' luidde dan ook: 'Het is triest, dat ik als enige vertegenwoordiger van Achterveld hier zo bij de bok gedaan word.' De constatering, dat de Leusdense Raad een agrarisch getinte bijeenkomst hield, werd nog versterkt door de volgende gebeurtenis. Want als tweede in de rij maakte Lily van Amerom (WD) ons allen deelgenoot van één harer hartsgeheimen. Sprekend over kunst in Leusden, over wat kunst je als mens aandoet, hoe kunst emoties los kan maken, kwam zij tot de volgende "bekentenis': 'Ik weet niet wie van u wel eens naar Leiderdorp gaat. Maar bij Leiderdorp, bij de brug, staat zo'n leuke stier. Ik moet iedere keer weer lachen, als ik daar langs kom.' Suggestie onzerzijds: Als Henk Lily nu eens een rondleiding geeft in en rond Achterveld. Daar lopen namelijk nog hele mooie stieren rond. En niet van steen, maar echte. Zo valt er dichterbij huis dan ook nog wat te lachen. We kunnen het niet laten, maar ze zijn ook te mooi om te laten lopen. De opmerkingen van de verschillende raadsleden over het kunstwerk, dat op 't Erf moet komen. Onze onvolprezen wethouder van welzijn, waar cultuur dan wel kunst onder schijnt te vallen, Gijs van Woudenberg, bleek nu niet direct een eigen visie op het kunstwerk te hebben. Een wens, daarentegen, ontlokte het hem wel. 'Dat het voor de gemeente maar een diepe betekenis mag hebben', zei Gijs. De reactie volgde onmiddelijk, en wel vanaf de publieke tribune: Dat heeft het ook, want ze staan gebukt' luidde het commentaar, waarbij gedoeld werd op de voorovergebogen figuren van het beeld. Een andere reactie was er ook. 'Ze moeten dat beeld maar 'gemeenteraad van Leusden' noemen', zo vernamen we. *Want de figuren in dat beeld staan allemaal met hun achterste naar de burgerij toe.' De uitspraak van de week noteerden we uit de mond van Lily van Amerom. Verwijzend naar alle problemen rond de sporthal in Achterveld, bij de voorbereiding, bij de financiering, en bij de overschrijding, verbond zij een uitermate originele naam aan Achtervelds Sportpaleis: 'De Zaal der Zuchten.' Mogelijk dat, geheel in lijn van de gedachten op dat punt van haar partij, de WD, enkele initiatiefrijke Achtervelders een fraai, geheel in de geprivatiseerde sfeer vervaardigd, naambord voor de hal kunnen maken met deze eretitel. Het was Corri Verduin (PvdA), die er vorige week op wees, dat in het kader van de privatisering, volkstuinders een aantal werkzaamheden aan het nieuwe tuinencomplex best zelf zouden kunnen doen. Ze vroeg daar een reactie op van wethouder Jan Wagenaar, als WD-er een voorstander van privatisering. Bij het beantwoorden van de hem gestelde vragen, vergat de wethouder nou net deze ene vraag, in eerste instantie. Op het nippertje kwam hij er nog op terug: 'Oh ja, sorry', zei hij, waarop Corri antwoordde: Tk dacht al, waar blijft de WD toch.' 'De WD is niet weg, die blijft', was daarop de kernachtige reactie van de wethouder. We geven het maar even door, voor hen die het nog niet zeker wisten. Die weten het nu dus. En, uiteraard, voor hen die hoopten. Die stelde de wethouder dan bij deze teleur. ...vijftig jaar, en vijfentwintig jaar in dienst, een dubbel jubileum voor Gerard Koudijs 'van de Bond. LEUSDEN - Woensdag dne maart was een bijzondere dag voor Gerard Koudijs. Hij zag namelijk letterlijk en figuurlijk Abraham. Dat gebeurde in figuurhjke zin, omdat hij de leeftijd van vijftig jaar bereikte. Letterhjk, omdat zijn colleca's een Abraham-pop hadden geplaatst voor het kantoor van coöperatie De Eemstroom. Gerard Koudijs vierde overigens niet alleen zijn vijftigste verjaardag, eris dit jaar sprake van nóg een jubileum. Hij werkt namelijk vijfentwintig jaar bij de coöperatie. Daarvoor ontving hij onlangs de Gouden Speld van Cebeco-Handelsraad. Joop Kool zag het plan voor de volkstuintjes niet zo zitten. Althans, de suggestie om drie kavels, in afwachting van gegadigden, voorlopig maar aan twee liefhebbers te verhuren. 'Dan komt er een gegadigde, en dan moeten die twee hunrders van dat perceel af, terwijl ze er net de spinazieplantjes in hebben gezet. Dan moet de spinazie er zeker weer uit', zei Kool. En toen hoorden we, héél zachtjes, burgemeester Rademaker zeggen: 'Of de kool moet eruit.' Het was haast onverstaanbaar, maar hij zei het wel, onze eerste burger. Hoop doet tenslotte leven. Wethouder Jan Wagenaar bleek zich vorige week enigszins verrekend te hebben. Hij sprak, met de nieuwe volkstuinen als onderwerp, over een huurprijs van vijf gulden en veertig cent per vierkante meter. Dat klopte niet, zo bleek, het moest vierenvijftig cent zijn, de komma was één cijfertje teveel verschoven. 'Ik had het uitgerekend op een rekenmachientje, maar dan was dat ding waarschijnlijk niet goed', verklaarde de wethouder. De pijnlijke vraag waar we mee bleven zitten is nu, of de toekomstige grondprijzen in 't Ruige Veld soms ook op dat krakkemikkige apparaat tot stand zijn gekomen. Dinsdag plaatsten wij een ingezonden stuk van een zekere „Ome Willem op zijn klompen". Ome Willem complimenteerde de carnavalsvereniging De Gouden Klomp met het feit dat zij de burgemeester had onderscheiden met de jaarlijkse camavalstrofee. „Ome Willem" bedankte middels het ingezonden schrijven de burgemeester „namens de duizenden stille gemeentenaren" voor alles wat hij voor hen gedaan had. Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker had gehoopt de anonieme „Ome Willem" dinsdagavond te treffen tijdens de slotavond van „De Gouden Klomp". Burgemeester Rademaker riep, „Ome Willem die een stukje had gesclireven naar een Leusdens blaadje", op om zich te melden. „Ome Willem" bleek niet aanwezig of wilde zich niet melden. In ieder geval kunnen we „Ome Willem" via ons „Leusdens blaadje" melden dat Leusdens eerste burger het ingezonden stuk erg op prijs heeft gesteld en de schrijver bedankt. Drie mensen ontbraken afgelopen maandag tijdens de vergadering van de commissie voor welzijn en onderwijs, dat waren Siem Lakeman, Joost de Jongh en Evelien Blom. Voorzitter Gijs van Woudenberg vergat de afwezigheid van de fractie voorzister van zijn eigen partij echter te melden. Dat ontlokte één der aanwqezigen de opmerking: Die mist'ie niet.' We kunnen het ons niet voorstellen. De vergadering van de commissie voor welzijn en onderwijs werd maandagavond, tijdens het eerste deel, luidruchtig opgeluisterd met achtergrondmuziek Oorzaak waren de carnavalsvierders, die buiten langs trokken op weg naar het 'aquarium.' Bram Vroon veronderstelde, dat ze een wethouder naar buiten riepen, waarna voorzitter Gijs de vergadering inderdaad verliet. Of was dat toeval? Hij was wel snel terug, in elk geval. Vrij algemeen werd de afwezigheid van drie leden van de commissie met het carnaval verklaard. "Evelien kon het twee jaar geleden toch ook zo goed', merkte iemand op. Maar die had het mis, want Evelien is, als wij goed geïnformeerd zijn, lekker weg. Op vakantie. Na de koffiepauze verscheen Leusdense Beschermde Dorpegezicht Joost de Jongh alsnog. Hij legde uit, dat hij onregelmatig was. Of dat op zijn carnavals- gewoonten sloeg, of het hele jaar door geldt, heeft uw verslaggeefster niet willen achterhalen... LEUSDEN - 'Onze' Frits, Leusdens razende reporter - zeker met het carnaval - Frits van Breda mocht zich er dit jaar op verheugen, ook m de pnjzen te vallen. 'Van mijzelf is ook een foto gemaakt', schreef Frits ons, blijkbaar zeer verbijsterd. 'Tot mijn grote verrassing ben ikzelf ook onderscheiden met de 'persoorüijke onderscheiding' van Prins Dobber de Enige. De onder scheiding kreeg ik voor de wijze, waarop ik mijn bijdrage via de Leusder Krant heb geleverd.' Daar sluiten we ons graag bij aan. Want u, als lezer, moet dat niet onderschatten: én vol overgave carnaval kunnen vieren, en daar nog een uitstekend verslag over schrijven, dat zijn uitdrukkelijk twee zeer verschil lende zaken. En dat degene, die die twee onverenigbaar lijkende eigen schappen in zich verenigt, een onderscheiding knjgt, daar kunnen we alleen maar mee instemmen. Met onze felicitaties dus, Fnts. Een groot aantal Leusdenaren is sinds het carnavalsweekeinde in het „gelukkige" bezit van een gratis videoband. De gratis banden, met het opschrift „The Gooi Gate Affaire" werden tijdens de carnavalsoptocht verspreid door de „senaat van de Oei-Oei vereniging". Volgens het opschrift van de videoband gaat het om een band die deel uitmaakt van een serie van twaalf. De inhoud van de videoband zal de geïnteresseerden echter teleurstellen. Bij nadere beschouwing blijkt het te gaan om een cassette die helemaal geen band bevat. Geen opgesmukt sensatieverhaal dus, integendeel, een waarschuwing is op zijn plaats. Een goede kans dat uw videorecorder erg vreemd reageert als u de band ondanks onze waarschuwing toch probeert af te spelen. Overigens moet gemeld worden dat de videoband vaak met gemengde gevoelens in ontvangst werd genomen door de toeschouwers. De één vond het een goede stunt, een ander beschouwde de gratis band als een misplaatste grap. De lege cassette, die werd verspreid, sprak ondanks dat duidelijke taal die werd overigens niet door iedereen op prijs gesteld. Wat mij persoonlijk altijd weer boeit, als handel en wan del van hotemetoten ter sprake komt is, wat die men sen - afgezien van hun mate loze eerzucht - toch boeit aan de glone, waarmee hun bezig heden blijkbaar ongeven moeten worden. De Vries van de RSV, die de aardbeien met een helicopter over laat vliegen. Dét idee. Alsof het de gewoonste zaak is, wordt uit andermans zak ken geput, ter meerdere eer en glone van... Ja, van wat eigenlijk. Want ooit wordt het open baar, en stijgt het schaamrood de meute naar de kaken Ware het niet, dat deze soort al lang heeft afgeleerd te blozen, na tuurlijk. De boeiende vraag daarbij blijft echter, wat dat soort volk eigenhjk voor beeld heeft van zichzelf. Wat ze van zichzelf denken, waar ze hun kapsones aan ontlenen. Want ooit staan ze natuurlijk net als u en ik in hun blootje voor de badkamerspiegel en u maakt mij niet wijs dat dat, middels de genoten bourgon- dische levensstijl, een bijster prettig beeld oplevert. En los nog daarvan, die lui komen natuurlijk ook een keer in hun houten jas zonder zak ken terecht. Kortom, hoe men het ook draait of keert, er is mets dat hen van de eerste de beste lopende band-werker onder scheidt. Behalve dan, dat die laatste zich positief van de eer ste onderscheidt, door in ne gen van de tien gevallen ge woon een nette vent te wezen. Naar mijn - overigens be scheiden - mening is er dan ook maar één verklaring mo gelijk: het gaat om zeer gefru streerde masochisten. Die het moment niet kunnen afwachten dat, als gevolg van hun gedrag waarbij zij altijd het onderste uit de kan willen hebben, zij het deksel op hun neus krijgen. Vandaar dan ook, dat zij via hun consumptiegewoonten, de kleur van dat orgaan vaak van tevoren vast in overeenstem ming brengen met die, die hen na de val van het deksel te wachten staat, natuurlijk. Met als logisch gevolg, dat kleine kruimelaars, zoals onze minister-president ooit eens de huidige burgemeester van Heerlen omschreef, geen aardbeien met helicopters overlaten vUegen. Met masochistisch genoe gen is hen een blik in de spie gel naar hun reukorgaan, vol doende. Een barstje meer verhoogt slecht het genot.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 9