andelijke actie om gebruik mtogordel te stimuleren zakelijkheden De autogordel een levensredder .LEUSDEN; Autogordel: levensredder bij uitstek (efeningen jiegbasis iesterberg olitie ikt 26-ers Winkelier verrast inbreker leusder krunl: Verhuiskosten voor ouderen Lesbrief over het Wilhelmus Collecte Simavi JökaaL Aanhoudend koud mkinégeimde/\ Leusden Achterveld DINSDAG 10 MAART 1987 plaatselijk nieuws (Van de redaktie) LEUSDEN - In samenwerking met Veilig Verkeer Neder land start de rijkspolitie op 12 maart met een actie die het gebruik van de autogordel moet stimuleren. De boodschap is duidelijk: wie bij een ongeval betrokken raakt en de autogordel om heeft, vergroot daarmee zijn overlevings kansen met maar liefst zestig tot zeventig procent. Als iedereen de gordel zou gebruiken, dan zou dat per jaar zo'n 250 doden en duizenden gewonden voorkomen. In Nederland rijden vnjwel da- lijks zo'n 4,5 miljoen automobi- iten rond. Ruim een kwart daar- n draagt, om uiteenlopende re- men. geen autogordel. Sommi- n vergeten het gewoon, anderen iden die gordel maar nutteloos. ok is er een groot aantal automo bilisten dat denkt dat er grote risi co's zijn verbonden aan het gebruik van de gordel. De vrees om bij een ongeluk te verdrinken of te ver branden, omdat men de als gevolg van de gordel de auto niet snel genoeg kan verlaten, is groot. In de praktijk blijkt dat dat grote misverstanden zijn. Het dragen van de autogordel verklemt namelijk de kans om gewond of bewuste loos te raken. Uit het oogpunt van letselpreventie, dat eén van haar taken is, gaat de politie daar iets aan doen. Om aan te tonen dat het dragen van een gordel zin heeft, nemen we de provincie Gelderland als voor beeld. Volgens een woordvoerder van de politie, die maandagmiddag zijn collega's van de rijkspolitie- groep Leusden over de actie in lichtte, is het draagpercentage in Gelderland erg laag Daar staat te genover dat het letselpercentage erg hoog is. DRAAGPERCENTAGE „Dat kan voorkomen worden", aldus de woordvoerder. „Als we dat draagpercentage in Gelder- De statistieken tonen aan dat u, als u een autogordel draagt, grotere overlevings kansen heeft bij een ongeval. Draagt u in zo'n situatie geen gordel, dan heeft u: -60 kans op ernstige beenverwondingen; -100 kans op dodelijke buikverwondingen ■100 kans op rugge- graat-verwondingen; •100 kans op een dode lijke halswervelbreuk; -73 kans op diepe snij- wonden in het gezicht; -100 kans op verlies aan gezichtsvermogen; -70 kans op hoofdver wondingen; -83 kans op tandenver- lies; -29 kans op verwondin gen aan de borstkas; -100 kans op ernstige armbreuken; -52 kans op bekkenbreu ken; -100 kans op dood door beenverlies. Het recente auto-ongeval van Hilbert van der Duim kan een goed voorbeeld zijn. Hilbert droeg zijn gordel. Zijn tegenligger echter niet. Die ligt nog steeds in coma, om dat hij zo'n zes meter uit zijn auto was gesleurd. Behalve veel persoonlijk leed, kan het niet dragen van de gordel ook financiële ge volgen met zich meebren gen. Steeds meer verzekerin gen gebruiken een korting van veertig procent op het uit te keren bedrag als vast staat dat u minder letsel had op gelopen indien u wel een au togordel droeg. land met zo'n twintig tot dertig pro cent omhoog kunnen krijgen, scheelt dat twintig tot dertig doden en honderden zwaar gewonden per jaar." Op zich is het vreemd dat men sen de autogordel niet gebruiken. Bij allerlei sporten, om maar iets te noemen, worden juist allerlei maat regelen genomen om blessures en dergelijke te voorkomen. En dat terwijl het met dragen van de auto gordel dagelijks een veel groter nsico met zich meebrengt. Een bot sing hangt tenslotte iedereen bo ven het hoofd. Men hoeft niet per se zelf de veroorzaker te zijn; een an der kan die rol ook vervullen. Volgens de al eerder geciteerde politie-woordvoerder is de kans dat iemand bij een ongeluk betrok ken raakt, waarbij de autogordel een gunstige rol kan spelen, 1 op 330. Dat lijkt op het eerste gezicht niet zo'n grote kans, ware het niet dat men nooit weet wanneer die kans zich voordoet. Ook al maakt u kort ntje, dat wil nog niet zeggen dat de kans op een ongeval daar mee kleiner wordt. CYAANKALI De woordvoerder vergeleek het met een bord met 330 pillen waar van er eentje in de cyaankali was gedrenkt. „Niemand haalt het dan in zijn hoofd om er ook maar één te nemen", stelde hij. In het verkeer is het echter vaak het tegenoverge stelde. Wie bijvoorbeeld bij een forse aanrijding een flinke klap te gen het stuur of het raam maakt, kan het meestal niet na vertellen. Iemand die in dat geval de auto gordel aan had, zal dat over het algemeen wel kunnen. Zo'n gordel houdt u ten eerste in de auto. U wordt dus niet door een portier over de voorruit naar buiten geslin- Met deze botssimulator konden de agenten van de njkspolitiegroep Leusden gisterenmiddg voelen wat voor klap men knjgtals men met een snelheid van slechts negen kilometer per uur meens tot stilstand komt En dat is behoorhjk hard. gerd met alle gevolgen van dien. Ten tweede houdt de gordel u op uw zitplaats. VIJF PUNTEN Het dragen van een autogordel is overigens één van de vijf punten waaraan een automobilist moet vol doen om verantwoord en veilig deel te nemen aan het verkeer. De vier andere punten zijn: -de veiligheid van de auto. Een goed onderhoud van de auto (met name de banden, verlichting, rem men, uitlaat en besturingssysteem) voorkomt veel onnodige proble men en gevaarlijke situaties; -het bijstellen van het lichaam. Met name het functioneren van ogen en oren is bijzonder belang rijk. Zo is bijvoorbeeld bekend dat naar mate men ouder wordt men meer licht nodig heeft om goed te kunnen zien; -geen stimulerende middelen. Veel medicijnen, maar ook mid deltjes die in eerste instantie on schadelijk lijken, kunnen van in vloed zijn op het rijgedrag; -geen alcohol. Het mag langza merhand bekend zijn dat in het ver keer alcohol doodsoorzaak num mer éen is. „Een potentiele ver- keersmoordenaar", dus. VALLEN De autogordel werd rond de eeuwwisseling ingesteld om te voorkomen dat bestuurders uit hun voertuigen zouden vallen. Smds die tijd heeft er zich een snelle ontwik keling voorgedaan, met alle gevol gen van dien. Men wil steeds snel ler en harder rijden, gebruikt aller lei middelen die van mvloed (kun nen) zijn en dergelijke, waardoor het gebruik van de gordel onvermij delijk wordt. Smds 1 juni 1976 ïserin Neder land, net als m de meeste andere landen, een draagplicht voor de bestuurder en de naast hem zit tende passagier(s). Het behoort tot de taak van de politie om toezicht te houden op de naleving van deze verplichting. De actie die men volgende week start, bestaat uit twee periodes. Ge- 'SDEN-SOESTERBERG iegbasis Soesterberg oe- it in de maand maart in- iief. De vliegbasis ge likt de avonden optimaal haar vliegers te trainen hon nachtvliegprocedu- In de derde week van art houdt de vliegbasis a drie dagen durende oe- ling voor al haar perso- il. ensdag 11 maart en don- dag 12 maart worden op igbasis Soesterberg Dndvliegoefeningen ge houden. Deze avondvlieg- oefeningen duren tot uiter lijk tien uur 's avonds. Op woensdag 18 maart begint op vliegbasis Soesterberg een oefening voor al het Ameri kaanse en Nederlandse lucht- machtpersoneel. De oefening duurt dne dagen en eindigt vnjdag 20 maart in de namid dag. De vliegbewegingen tij dens deze oefening vinden plaats tussen zeven uur 's och tends en twaalf uur midder nacht. Tijdens de oefening kunnen vliegtuigen ook andere dan de gebruikelijke aanvliegroutes vliegen. De vliegbasis Soester berg gebruikt tijdens de oefe ning sirenes voor het waarschu wen van haar personeel. Om woners van de vliegbasis kun nen hiervan hinder ondervin den. USDEN - Zondagavond 1 de rijkspolitie te Leus twee dronken bestuur - s aan. eerste was de 31-jarige Amersfoorter W. A. S. Hij werd rond 23.45 uur gepakt op De Smidse. Tegen 01.30 uur maandag ochtend viel die eer te beurt aan de 32-jange Achtervelder G. W. A K. op de Hamersveldseweg. In beide gevallen werd eerst een blaasproef en vervolgens een bloedproef afgenomen Beide he ren gingen met een rijverbod naar huis. LEUSDEN - Omdat hij zelf toevallig even aanwezig was, kon de heer Jensma zondag avond een inbraak in zijn win kel in De Hamershof voorko men. Zondagavond rond 23.30 uur was de heer Jensma even aan het werk in zijn winkel toen hij iets hoorde. Hij ging m de zaak kijken en stond oog m oog met een ongewenste bezoeker. Die had de winkeldeur geforceerd om binnen te komen Na deze korte ontmoeting koos de dief het hazepad, zonder iets mee te nemen. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. jerschijnt elke dinsdag en donderdag. idaktie: Martin Hermens en Hans Mosterd Klaktie-secretarlaat: Mia Veen en Marijke Bakker. Ëindredaktie: Hans Mosterd Inlevering kopij en advertenties: tor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor 51 donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: janioor Leusder Krant Asschatterweg 19. Leusden-Centrum Op Jerkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur Helefoon 033-941495 (administratie en redaktie) Abonnementsgeld: B 66.80 per laar, 33.90 per hall jaar. 17.20 per kwartaal Wachten bezorging: ■s abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagmiddag 18 00 Y te hebben ontvangen Is dat niet het geval neem dan kontakt op onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 j.en 19 30 uur), tel 033-940691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt nemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 bestellen foto's: meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u stellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v. BDU B V te Barneveld. |met duidelijke vermelding van de gewenste foto. het aantal, fflümmer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. LWabesteHen kost 7,50 per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) en B15-" vo<>' luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm), kunt ook contant betalen op ons kantoor ^den-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling itvangt u de gewenste foto('s) thuis. E LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- antenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Er bestaat een regeling van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer, op grond waarvan oude ren een tegemoetkoming kun nen krijgen in de verhuiskos ten wanneer zij een goedkope huurwoning vrijmaken. Deze tegemoetkoming bedraagt maximaal 3000,-. Om ervoor in aanmerking te ko men moet men aan een aantal voor waarden voldoen. De belangrijkste daarvan zijn: - De „kale huur" (dus exclusief stook- en andere bijkomende kos ten) van de woning die wordt ver laten mag niet meer dan 375,- per maand bedragen. - De aanvrager moet ten tijde van de verhuizing tenminste de leeftijd van 60 jaar bereikt hebben. - Wanneer de wonmg die wordt verlaten vijf kamers of meer bevat, moet de woning die wordt betrok ken tenminste twee kamers minder bevatten. - Wanneer de wonmg die wordt verlaten vier kamers of minder be vat, moet de woning die wordt be trokken tenminste eén kamer min der bevatten. - Zowel de wonmg die verlaten wordt als de meuwe wonmg moe ten zelfstandige woonruimten zijn. Bij het mdienen van de aanvraag moeten de op de verhuizing be trekking hebbende rekeningen worden meegezonden. Op de re geling „verhuiskosten voor oude ren" kan geen beroep worden ge daan, wanneer al op grond van een andere regeling een bijdrage in de verhuiskosten is verstrekt. Formulieren voor het aanvra gen van de bovenomschreven verhuiskostenvergoeding zijn te verkrijgen bij de afdeling alge mene zaken in het gemeentehuis, 't Erf 1, kamer 12. Het gemeente huis is geopend op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur. Ook met vragen over deze regeling kunt u daar terecht, telefoon 941247, toestel 130. LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben vijfentwintig duizend gulden uitgetrokken voor een lesbrief over het volkslied, het Wilhelmus. Die bnef is bestemd voor de leerlingen van het basis onderwijs in de provmcie Utrecht. Die krijgen de lesbrief ter gelegen heid van het vijftig-jang huwelijks jubileum van prinses Juliana en prins Bernhard. Met de lesbrief voeren GS een motie uit van de SGP. Provinciale Staten namen die motie aan bij de behandeling van de begroting, m oktober vorig jaar. Er werd m ge vraagd, de schooljeugd ter gele genheid van het jubileum 'ons volkslied in enigerlei vorm ten ge schenke te geven.' LEUSDEN - In de week van 16 tot en met 22 maart wordt de landelijke collecte van Si mavi, de Vereniging voor di recte steun aan medische projecten in ontwikkelings landen, gehouden. Voor meer informatie hierover kan men in Leusden terecht bij me vrouw G. van de Lagemaat aan de Platanenlaan 2, tele foon 033-946987. Simavi is één van de kleinste hulporganisaties voor ontwikke lingslanden. De vereniging, opge richt m 1925, kreeg bekendheid door de directe en snelle hulp aan medische projecten in die landen. Het gaat daarbij om directe steun, dus zonder tussenkomst van der- LEUSDEN - Een drukte van jewelste was het vorige week in de C1000 Voordeelmarkt m De Hamershof. Zoals u weet veranderde Wim Wahle, mede met het oog op de komst van Albert Heyn, zijn winkelformule. En het resultaat mag er wezen: een super voordehge winkel, waai lage pnjzen vaste prik zijn. Mocht u er nog met geweest zijn, dan kunnen wij u aanraden om dat zeker te doen één dezer dagen. Uzult versteld staan. Net als Wim Wahle waarschijnlijk, die met de meuwe formule een Sprookje uit C1000 en één nacht beleeft. Hoewel, voor Wim Wahle c.s. is het meer dan een sprookje! Wat een misser vorige week! De computer-model len van 'Reading' hadden het zo mooi bedacht. Het zou vanaf donderdag warmer gaan worden door een de pressie, die een eind zou gaan maken aan het maartse wintertje. Maar wat ge beurde er? Het hogedrukge- bied boven Scandinavië kreeg plotseling versterking van een gebied boven Noord- Rusland. De depressie werd afge remd en moest noordwaarts afbuigen. Een volgende de pressie week uit naar de Middellandse Zee. En zo was de blokkade weer een feit. De stroming werd zuidoost tot oost en het werd nog iets kouder, zeker voor het ge voel. Met name in het week einde werd de wind wat ster ker en voelde schraal aan. Het weerbeeld zal de eer ste helft van de week nau welijks wijzigen. Het hoge- drukgebied boven Scandina vië houdt stand en depres sies komen met hun fronten niet veel verder dein de Britse Eilanden. Het blijft dan ook koud door aanvoer van lucht van het continent. De invloed van de zon alleen is er al leen verantwoordelijk voor, dat er geen 'diepvriestempe- ratuur' meer optreedt. De lucht is toch afkomstig uit Siberisch Rusland. Het zal in de nacht overwegend licht vriezen. Overdag komt het kwik niet veel verder dan twee graden boven nul. Het voorjaar is dus nog erg ver weg. Groningen boekte tot zon dag maar liefst zes ijsdagen en dat is zeer extreem. Het record over de afgelopen eeuw staat op zeven dagen. Erger was het in de zeer be ruchte maand maart van 1845. Toen had maart maar liefst 15 ijsdagen. Nog even terug naar de af gelopen winter. Het aantal vorstnachten bedroeg 45, normaal is 40,5. Het aantal ijsdagen was 14, normaal zijn dat er tien. Een bewijs, dat deze win ter te koud is verlopen. Maart doet het tot nu toe als wintermaand ook niet gek. Tot zondag was de gemid delde temperatuur -0,5 gra den. Dat zou voor januari niet gek geweest zijn. Al met al blijft het koud en moeten we voor aangenaam weer een heel eind weg. En dat, terwijl maart zo mooi kan zijn. durende de maand maart heeft zij een preventief karakter. Dat houdt m dat de politie-agenten u aanhou den en zoveel mogelijk zullen moti veren om de autogordel te gebrui ken. U krijgt dan geen bekeuring als blijkt dat u de gordel niet draagt Maar het blijft met bij deze vrij blijvendheid. Na de preventieve penode gaat de politie verbalise rend optreden. Het met dragen van een gordel kost u als bestuurder 35 gulden. Eenzelfde boete krijgt uw voonn zittende passagier als deze de gordel niet draagt. In dat geval wordt de bekeuring voor de be stuurder zelf met vijftien gulden verhoogd tot vijftig gulden. Want. zo luidt de gedachtengang daar achter. als bestuurder bent u ver antwoordelijk voor de veiligheid van alle passagiers. Aan de andere kant, zo ver klaarde de woordvoerder maan dagmiddag, zal de actie met ont aarden m een wedstrijd van wie de meeste bekeuringen uitdeeld. Maar het gaat tenslotte om de vei ligheid van alle deelnemers aan het verkeer. den, zoals bijvoorbeeld de over heid Vorig jaar kregen 110 pro jecten in 28 landen financiële steun van Simavi. De hulp verlening is gericht op hen, die -zonder deze steun- ge heel of gedeeltelijk van een goede gezondheidszorg verstoken zou den blijven. De mensen op het platteland en in de krottenwijken van de grote steden knjgen der- i halve de meeste aandacht. Simavi zendt geen mensen uit; de hulp verlening is erop gencht de men sen in staat te stellen zichzelf te helpen. De steun van Simavi beperkt zich niet tot het verstrekken van medi cijnen. Men besteedt ook aandacht aan de curatieve en de preventieve gezondheidszorg. Zo draagt men bij aan de verbetering van bijvoor beeld de voedselsituatie en de drinkwatervoorzieningen. Wie geen collectant aan de deur krijgt, kan altijd zijn of haar bij drage overmaken op girorekening 300100 ten name van Simavi Haar lem. Men kan zich ook opgeven als donateur. Leusder Kabel Krant. Kanaal 4. Dagelijks te zien, 24 uur per etmaal. Inhoud: aktuele berichten dagelijkse agenda's sport aktiviteiten jeugd en jongeren vacaturebank Arb. bureau weekpuzzel aankondigingen verenigingen openingstijden bibliotheken felicitatie-rubriek vraag- en aanbod-rubriek voor partikulieren en bedrijfsleven filmagenda Amersfoort advertenties In het weekeinde: sport sportuitslagen sportagenda weekeind-agenda uitgaanstips Amersfoort filmagenda medische weekeind- diensten Opgave berichten, ideeen of klachten: Kabelkrant-redaktie, p.a. Leusder Krant, Asschatterweg 19, bij de Biezenkamp. Tel. 033-941495. Van harte! Dagelijks felicitatie-rubnek. Abonnees op de Leusder Krant tegen gereduceerd tanef van 6,- per dag (tot maximaal 2 regels). Elke regel meer 6,- p.d. Betaling kontant bij opgave op ons kantoor. ADVERTENTIES Algemeen: Basistarief 1 beeldpagina 300,-. Eenmalige aanmaak logo en grafische afbeeldingen tegen toeslag. Sterk gereduceerde pnjzen op kon- traktbasis. Vraag informatie: 033-941495 (Henk- Jan Westland). Kabeltjes Vraag- en aanbod-rubnek voor partikulieren en bedrijfs leven. Tarief: eerste twee re gels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,-. Tegen kontante betaling bij opgave. DE LEUSDER KABEL KRANT: 24 uur per dag op kabel 4. Dinsdag 10 maart 14.45 uur: Eerste paal voor het meuwe zwembad op het Burg. Bui- ningpark. 19.45 uur: Bijeenkomst NCVB- Centrum in het Dienstencentrum aan de Burg. De Beaufortweg. 20.00 uur: Politieke forum avond van de Vrouwenraad in De Korf. 20.00 uur: Gepsreksavond van de Kruisvereniging voor ouders van peuters en kleuters m wijkgebouw Leusden-Zuid, De Roo van Aldewe- reltlaan 13. 20.00 uur: Bijeenkomst NVCB- Zuid in 't Trefpunt aan de Arnhem se weg 75. 20.00 uur: KPO-avond in De Kom, Hamersveldseweg, over Simon Carmiggelt. Woensdag 11 maart 20.15 uur: Paul Wouters in Nieuw Langenbeek aan de Hamersveld seweg. Donderdag 12 maart 19.45 uur. Jaarvergadering van het vrouwenontmoetingscentrum in 't Vooronder. 20.00 uur ABTB-jaarvergadering m De Til aan de Hamersveldseweg. Woensdag 11 maart 09.00 uur: Handwerkhobbyclub in De Moespot. Donderdag 12 maart 13.30 uur: Bejaardensoos in Ons Gebouw Vrijdag 13 maart 19.00 uur: Hobbyclub knutse len in De Moespot. Zaterdag 14 maart 20.00 uur: Disco Show in De Kla- veet. Zondag 15 maart 11.30 uur: Frühschoppen in D' Ouwe Peerdestal. 14.00 uur: Disco in De Klaveet. Maandag 16 maart 19.30 uur: schrijven Amnesty. 20.00 uur: Kaarttoemooi SVA kantine sportpark. Dinsdag 17 maarty 09.00 uur: W&lfereclub Zonne bloem in Ons Gebouw.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 3