koopt alsnog alle bouwgrond in 't Ruige Veld ezers. schnjven- Maatregelen bevordering werkgelegenheid Voorjaars- vergadering NWS Amersfoort UBA moet verlies van vier ton nemen maar krijgt daar continue bouw van 450 woningen voor temg j£ gewone man Misverstand Meerkoet 5 nder de ingezonden rief over „PvdA moet let discrimineren", die dj vorige week donder- >9 in onze krant publi- ferden, staat helaas een ukeerd adres vermeld, t schrijver van de brief, heer J.C. Burger, woont imelijk aan de Hamers- ildseweg 2-C en niet, zo- s vermeld, aan de Ha- trsveldseweg 20. Onze cuses voor de eventuele rerlast bij de bewoners in dat pand. de gewone man de laatste len de Leusder Krant heeft m, moet hij toch wel haast vele keren zijn ogen hebben fteven over alles, wat daar reven stond. lewone man heeft beslist ge- dat de krant sterk overdreef 'ft misschien wel met de ge- gespeeld, om zijn abonne- &P te zeggen. wat blijkt? Na de tumul- verlopen raadsvergadering rschillende moties van af- 3 over beleid en gedrag van imeentebestuur en zijn se- die ondertussen al zo goed 'lagen is, wat in de geschie- *an gemeentes nog nooit is komen, is het wel duidelijk, Leusder Krant helemaal niet ïven heeft, integendeel, °rzichtig is geweest in zijn geving. ewone man heeft erg ge- rd met zijn ogen, toen hij las CDA een motie m ging die- iets wat Leusden'85 al had. Dat had het CDA eerder moeten doen, als Partij. Het is toch wel erg, dat er een Leusden'85 opgericht moet worden om orde op zaken te krijgen. Ook knipperde de gewone man met zijn ogen, toen hij over het be ruchte weekend las met al die re keningen. Hij dacht, dat mensen met een normaal gevormd gewe ten met geld van anderen zuiniger omspringen, dan met hun eigen geld. Het ingezonden stukje van Ome Willem op klompen slaat wel alles, wat een mens aan onrealistische onzin te berde kan brengen. Ome Willem moet zijn klompen eens uit- en schoenen aantrekken, zijn kop uit het zand halen en rechtop gaan lopen. Dan kan hij zien, wat er de laatste jaren in Leus den is gebeurd. De gewone man zou een hele nj gebeurtenissen op kunnen noe men, die bij hem, op z'n zachtst gezegd, zeer vreemd overkwa men. Als de gewone man goed is in gelicht heeft Pnns Dobber nooit gezegd, dat we de beste burge meester hebben, die we ooit gehad hebben. En als hij het gezegd mocht hebben, dan was het natuur lijk zotteklap, die bij carnaval hoort. Het kan ook bijna niet, dat hij dat gezegd heeft, want dat zou een be lediging voor de voorgangers zijn, zoals bijvoorbeeld Post en Burning. Want onder leiding van deze bur gemeesters zijn er nooit zulke In dianenverhalen in de krant ver schenen. De gewone man wordt het ge woon zat. Er zijn er al, die als ze het woord 'gemeente' of 'burgemees ter' of 'secretaris' zien, de krant dichtvouwen en het niet eens meer lezen. Het is dan ook zeer te hopen, en de gewone man heeft daar best vertrouwen in, dat er door de Com missaris van de Koningin een sterke figuur wordt aangesteld als burgemeester van Leusden, die de dominerende figuren die voor de chaos in Leusden verantwoordelijk waren, aankan. Want we zouden ons best voor kunnen stellen, dat de Commissa ris van de Koningin dat gehannes in de gemeente Leusden spuugzat is, net als de gewone man. De gewone man, naam en adres bij de redaktie be kend. Beste Jan Burger, Je ingezonden brief in de Leus der Krant van donderdag j.l. hebben we met aandacht gele zen. Er is kennelijk sprake van een misverstand. Dit misver stand willen we met bijgaand antwoord uit de wereld helpen. De profielschets voor een nieuwe burgemeester ligt dui delijk binnen de politieke sfeer. In aanvulling op de geza menlijke profielschets van de gemeenteraad heeft de PvdA- fractie nog een 5-tal punten ge noemd, waaraan de burge meester naar haar mening zal moeten voldoen. Ik citeer nu het derde en vierde punt: punt 3: "De burgemeester in Leusden zal niet noodzakelijk zelf een religieuze achtergrond hoeven hebben, maar wel res pect moeten opbrengen voor alle levensbeschouwelijke richtingen." punt 4: "De burgemeester van Leusden zal van niet-confessio- nele richting moeten zijn, ge zien het feit dat in toenemende mate de burgers van Leusden kiezen voor een niet-confessio- nele politieke partij." Punt 3 gaat in op het religieuze of levensbeschouwelijke as pect. In de concept-tekst van alle fracties stond: "Een gods dienstige levensovertuiging zal contacten binnen de gemeen schap van Leusden kunnen be vorderen". Op verzoek van de PvdA-fractie is dit punt in de gezamenlijke tekst geschrapt, omdat wij vmden dat het een misvatting (of zo je wilt discri minatie) is, te veronderstellen dat iemand zonder religieuze achtergrond minder contacten zal kunnen bevorderen. In punt 4 wordt gesproken over de partij-politieke richting van de nieuwe burgemeester en niet over de godsdienstige of levensbeschouwelijke richting. Het woord confessioneel heeft twee betekenissen volgens de 'Dikke van Dale'. - de geloofsbelijdenis betref fend, - politieke partij met religieuze uitgangspunten. In punt 4 is het woord confes sioneel duidelijk gebruikt in de partijpolitieke betekenis De PvdA kiest dus bij voorkeur niet voor een burgemeester uit het CDA, het GPV of de SGP. Van discriminatie of intoleran tie op het gebied van religieuze overtuiging is hierbij geen sprake. Dit zou ook volstrekt in tegenstelling zijn met de grondslagen van onze partij. Juist in de PvdA voelen vele chnstenen zich thuis, omdat zij vinden dat hun geloofsopvattin gen in die partij op een goede manier politiek worden ver taald. Wij vinden het spijtig dat dit misverstand is kunnen ont staan, maar we hopen dat de door jou gewenste nadere uit leg hiermee is verstrekt. Namens de PvdA Leusden Corn Verduin, fractievoorzitter. LEUSDEN - Om de werkge legenheid voor met name langdurig werklozen te bevorderen heeft de rijks overheid een aantal stimule ringsmaatregelen getroffen, waarvan de uitvoering in han den is gelegd van de gemeen tebesturen. Burgemeester en wethouders hebben besloten te laten onderzoeken of en zo ja welke van deze maatrege len in de Leusdense situatie voor uitvoering in aanmer king komen. Het betreft hier de volgende maatregelen: - het stimuleren van bedrijven om met rijkssteun personen boven de 21 jaar m dienst te nemen die langer dan drie jaar ononderbro ken werkloos zijn geweest; - het bij de gemeente aanstellen van werklozen onder de 21 jaar in het kader van de uitvoering van het jeugdwerkgarantieplan OWG); - het in samenwerking met het Ge westelijk Arbeidsbureau aan stellen van een beroepskracht die tot taak heeft de deelname van langdurig werklozen aan het arbeidsproces te stimuleren en te coördineren. LEUSDEN/AMERSFOORT - De Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Ver eniging voor Slechthoren den (NWS) zal op zaterdag 14 maart 1987 haar jaar lijkse voorjaarsvergade ring houden. De dag begint om 10.00 uur. Na de vergadering 11.30 uur zal er een lezing gehouden worden met als thema 'Oude ren en hun slechthorendheid' Deze inleiding zal verzorgd worden door de heer ir Van Ligtenberg. directeur van het Audiologisch Centrum in Amersfoort Deze lezing is voor iedereen die hier interesse voor heeft vrij toegankelijk. Het bovenstaande zal plaatsvin den in het verenigingsgebouw 'De Adelaar' in de Matthias Wit hoosstraat 28 (een zijstraat van de Noordewierweg) te Amers foort. Het is te bereiken met Buslijn 1ook vanaf het station. Het spreekt vanzelf dat op deze ochtend wederom de mobiele ringleiding aanwezig is. In ons land is de Meerkoet zeer algemeen. Waar er maar voldoende opper vlaktewater is, zoals brede sloten, kanalen, grachten, wielen, plassen en meren, zijn ze te vinden. Het zijn dezelfde plaatsen die ook in trek zijn bij het water hoentje en waar ze wel wat op lijken. De Meerkoeten hebben een gitzwarte kop, een lei- zwart lichaam en een witte bles en snavel en missen de witte tekening op flan ken en onderstaart van het waterhoen. De poten zijn groen en voorzien van ge lobde zwemvliezen aan de lange tenen. Ze liggen die per in het water dan het waterhoentje en zijn uit stekende duikers. In de winter zijn de meerkoeten nog talrijker dan in de zo mer want dan zijn hier ook doortrekkers en winter- gasten. Reeds in april beginnen ze met de nestbouw in dichte begroeiing van riet, lis dodden, zegge en biezen bij zoet water. Het nest be staat uit een in het water drijvende, enigszns sa mengevlochten hoeveel heid plantedelen. Meestal liggen de drijvende nesten goed verankerd. Vaak loopt er van het nest een zichtbaar vluchtpad naar het water. In het broedseizoen ver toont de meerkoet een zeer agressief territoriumge drag, ook tegenover an dere soorten. Daarbij wor den wel eens kuikens van andere watervogels ge dood. Het aantal eieren kan va riëren van zes tot twaalf, maar het gemiddelde aan tal is zeven of acht. Die worden door beide ouders gedurende drie weken be broed. De kuikens hebben zwartachtig dons met rode plekken rond de kop en een kaal voorhoofd. Ze worden door beide ouders verzorgd, verlaten het nest na drie of vier dagen, voe den zichzelf na ongeveer vier weken en zijn onaf hankelijk na acht weken. Tweede broedsels komen regelmatig voor; derde broedsels zijn echter zeld zaam. Afhankelijk van het aantal broedsels kunnen in augustus nog nesten met eieren worden gevonden. De meerkoet leeft zowel van plantaardig als van dierlijk voedsel. De ver houding is afhankelijk van seizoen en biotoop en be staat uit waterinsekten, zaden en groene plantede len. Geen vis. Hij zoekt zijn voedsel, in tegenstel ling met het waterhoen, meer in het water. Duikt dan naar de bodem en komt veerkrachtig, als een dobber, weer naar boven. Alleen in geval van nood vliegen ze van het water op met veel gespat van po ten en vleugels. G. van L. (van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden koopt, als de gemeen teraad daar volgende week dinsdag mee akkoord gaat, alsnog de bouwgrond in 't Ruige Veld, nodig voor de wo ningbouw in dat gebied. De overeenkomst, zoals die via advies en bemiddeling van Paul van de Kam van een Amersfoorts adviesbureau tot stand is gekomen, houdt in dat de huidige eigenaar van de grond, UBA BV, vier ton verlies moet „slikken". Dat bedrag is het verschil tussen wat UBA zelf betaalde voor de grond, en wat de gemeente Leusden er voor zal betalen, zijnde de toegestane, agrarische waarde. Hoe de overeenkomst uitpakt met betrekking tot de prij zen van de woningen, is nog niet duidelijk, aangezien dat nog punt van onderhandeling is. Zeker is wel, dat de wo ningprijzen tussen de zes- en negenduizend gulden boven een eerder overeengekomen „normbedrag" zullen komen te liggen. Verder is in de transactie besloten de vijfduizend vier kante meter, waar Belcom/Stalenhoef, de belangrijkste speculant in de grondtransacties in 't Ruige Veld, een optie op had. Die optie is naar de mening van de heer Van de Kam vervallen, toen Gedeputeerde Staten aan een eerdere koopovereenkomst goedkeuring onthield. Belcom/Stalenhoef zal bovendien moeten betalen voor de ontsluiting van vier vrije-sectorkavels, die het in 't Rui ge Veld in bezit hield. De gemeente zal - bij wijze van spreken - geen spa in de grond steken voor die ontsluiting, alvorens de te maken kosten daarvoor zijn betaald. In een eerder stadium zou de aannemer, UBA BV, die kosten betalen. Het ging om een bedrag van ruim drie ton. Wat de gemeente Leusden betreft, zo verklaarde de heer Van de Kam, is die transactie dus ook van de baan. I Tijdens een vergadering van de sde voor Openbare Werken p Ruimtelijke Ordening en van Fi- incieel Beleid en Beheer, gister- |ïond, lichtte de heer Van de Kam e rueuwe overeenkomst toe. I In tegenstelling tot het eerdere Jontact, dat GS ontbonden, gaat het om een eenvoudiger overeen- jómst. Er zijn geen vier partners jeer, die onderling nog allerlei in- fcwikkelde en soms ondoorzichti- fe afspraken hebben. Het gaat nu pluitend om een overeenkomst >en de gemeente Leusden en SBA BV. LISATIE JlJBA BV verkoopt de gemeente sden haar grond in 't Ruige Veld vf 736.300,-. Dat bedrag wordt ptgesteld op 12 juni vorig jaar, en ir komt vanaf die datum zes pro- il rente bij, op dit moment zo'n fendertigduizend gulden. [Voor die verkoop moet UBA een van vier ton, dat het zelf jer betaalde, als verlies afboe- ji. In ruil echter, verkrijgt UBA BV recht, ongeveer 450 eengezins {woningen te bouwen. Die wonin- worden gefaseerd gebouwd, waarbij het de bedoeling is, dat de periode waarbinnen dat gereali seerd wordt, dit jaar begint en doorloopt tot en met 1991. De gemeente Leusden zal het daarvoor bestemde terrein gefa seerd aan het bouwbedrijf verko pen. De prijs die daarvoor zal wor den berekend, wordt afgeleid van op dat punt gebruikelijke normen. Het gaat in dit geval om wonin gen m de premie A, B en C-sector, en om een tachtig ongesubsidieer de, goedkope vnje sector- woningen. ONTWIKKELING Bovendien verwerft UBA het recht, 36 twee-onder-een-kap- woningen te ontwikkelen in de vrije sector, zodra de bijdrage m ontslui ting van de vier „Belcom/ Stalenhoef-kavels" is ontvangen. De reden hiervoor is, zo lichtte de heer Van de Kam toe, dat de vier kavels binnen het gebied liggen, waar ook de 36 UBA-worungen ko men te staan. „En we willen met het nsico lopen, dat die per ongeluk deels ontsloten worden," aldus de heer Van de Kam. Men stelt bovendien, dat de bij drage aan Belcom/Stalenhoef m de kosten. Die werden namelijk tij dens de toenmalige onderhande lingen, met de toenmalige betrok kenen, opgevoerd onder de ver koopkosten, en onder extra rente kosten Gisteravond bleek, dat alle partij en in de Leusdense raad op dit punt waakzaam zijn. Waar dat volgende week toe zal leiden, is de vraag. Maar om een indruk te geven van de bijkomende kosten: totaal be dragen die voor een premie-A- worung momenteel 14.300,-. De heer Van de Kam noemde dat over het geheel genomen een accepta bel bedrag. Maar wie de onderscheidene posten beziet, kan daar wel het een en ander bij aantekenen. De projektontwikkeling bijvoor beeld. Voor de bouwstart staat daar twaalfhonderd gulden voor ge boekt, tijdens de bouw bedraagt dat nog eens vijfhonderd gulden. Toezicht en direktievoering ko men op duizend gulden, de notaris op 1.100, de makelaar op ƒ600,- waarbij nog het punt „promotie" opvalt. Verkoopbrochures en ad vertenties moet per woning acht honderd gulden kosten, terwijl er onder „onvoorzien en verkoopnsi- co" nog eens 2.280,- wordt opge voerd. Telt men die bedragen op, afge zien van de notariskosten, dan komt men toch al snel in de buurt van de zesduizend gulden per woning, wat voor discussie vatbaar lijkt te zijn. BOUWKOSTEN Dat bleek gisteravond echter nog niet, omdat de daadwerkelijke prijzen nog met beschikbaar wa ren Dat komt, naar verwachting, emd van deze week. De verschil lende partijen - met uitzondering van Leusden'85 - bleken dan ook in principe niet afwijzend te staan ten opzichte van deze nieuwe construc tie, maar behielden zich voor, nog een nader standpunt te bepalen. Het gaat daarbij voornamelijk om dne vragen. De eerste is, of een besluit in de meuwe vorm genade zal kunnen vinden m de ogen van de provincia le bestuurders. De tweede is, wat de daadwer kelijke bouwkosten zullen zijn. De derde is, hoe de voortgang van de bouw gepland wordt. PRODECURE Als de onderhandelingen, die nog gaande zijn, positief worden af gerond, krijgt de gemeenteraad volgende week dinsdag een voor stel, waarin gedetailleerd wordt aangegeven, wat de overeenkomst precies inhoudt. Met name bijlage drie van het contract, waarin precies prijsopga ve wordt gedaan, zal daarbij een rol van betekenis spelen. Dit stuk was gisteravond nog niet beschikbaar. Reden waarom de verschillende raadsfracties nog een slag om de arm hielden. Naar de mening van de heer Van de Kam is het bijzondere aan de overeenkomst, dat die nagenoeg gelijk is aan wat er gebeurd zou zijn, als de gemeente de grond di rect van de eerste eigenaar, Leus- denaar Van Daatselaar, gekocht had. De ontwikkeling van 36 wonin gen zonder pnjslimiet noemde hij m dit verband een zaak, die ook el ders veelvuldig wordt toegepast, en als zodanig dus niets bijzonders. Met de bouw zou, aldus de heer Van de Kam, mogelijk al voor 1 juni begonnen kunnen worden. Het gaat dan om een eerste fase van 108 premie-woningen. De pnjs- onderhandelingen daarvoor zijn momenteel in volle gang. PRIJZEN onderhandeling," aldus de heer Van de Kam De stichtmgskosten van de wo ningen worden opgebouwd uit dne onderdelen De grondpnjs is de eerste Die pnjs kan worden beïnvloed door schommelingen in de rente De bouwpnjs is de tweede Die pnjs is naar de mening van de heer Van de Kam eveneens behoorlijk nauwkeung te bepalen. Dat ge- Het variabele kan bijvoorbeeld voortvloeien uit duurder wordende aansluitkosten van de woning op gas, water en elektnciteit. De discutabele punten zitten met name m de verkoopkosten Die vormden vorig jaar juiu m de Leus dense raad ook al een punt van dis cussie. De kosten, die Bouwfonds Nederlandse Gemeenten toen op voerden voor die diensten, bleken een breekpunt te zijn. Voor zover ons nu bekend - de definitieve onderhandelingen hier over zijn nog niet afgerond - zou ook in dit geval deze kostenpost - gezien de cijfers - wel eens een punt van discussie kunnen worden. Waar namelijk Gedeputeerde Staten hun goedkeuring aan de eer dere koopovereenkomst onthiel den, was éen van de redenen, dat dit college bang was voor doorbe rekening van de excessieve grond- Naar het zich laat aanzien, zullen de pnjzen voor de woningen er on geveer als volgt uit gaan zien: - premie A: 143.000,- - premie B: 164.000,- - premie C: 155.000,- - vnje sector: 152.000,- De grondpnjzen, die daarbij be rekend worden, zijn, zo deelde de heer Van de Kam mee, gerelateerd aan de financieringscategorie. Dat leidt tot eigenaardige zaken, zoals bijvoorbeeld bij een pnjsvergelij- king blijkt. De grond voor een vrije sector-woning is bijvoorbeeld goedkoper dan grond voor een premiewoning. Maar dat is dus een gevolg van de subsidiering. REFERENTIE Na een eerste verduidelijking kosten van ontsluiting moet zijn be taald, voordat met de daadwerkelij ke ontsluiting van de vrije sector kavels zal worden begonnen. De overeenkomst met betrek king tot de 36 vnje sector-woningen gaat uit van de inschakeling van plaatselijke aannemers en van ver schillende architekten. De ge meente zal toezicht houden op pnjs en kwaliteit, maar beperkt de stich tmgskosten van huizen in dit deel van het plangebied niet. bleek, dat verschillende commis sieleden nogal verbaasd waren over het prijsverschil tussen de wo ningen, zoals ze nu op de prijslijst staan, en de pnjs die hen vong jaar juni, met betrekking tot een zoge naamde referentiewoning werd voorgehouden. De heer Van de Kam verklaarde daarop, die referentiewoning met bij dit meuwe plan te hebben be- 't Ruige Veld. Na een ellenlange voorgeschiedenis lijkt het erop, dat de oplossing voor de problemen met de verwerving van de grond zijn afgelopen. Of de gemeenteraad in zal stemmen met de transactie, is afhankelijk van de vraag, of de laatste details - stichtingskosten van de woningen en voortgang van de bouw - op een voor de raad acceptabele manier zullen worden ingevuld. Dat zal volgende week dmsdag bhjken, als een extra raadsvergadering is ingelast, om hier een besluit over te nemen trokken. Men was direkt uitgegaan van het type woning, dat nu m 't Rui ge Veld zal worden gebouwd De prijsopbouw verklaarde hij deels vanuit de fasering, die plaats gaat vmden. „Niemand kan een plan-periode van vier jaar over zien. We gaan daarom mt van een bodemprijs, op basis van bestek en tekening. Is er m een volgende fase aanleiding, om die te verho gen, dan wordt dat onderwerp van beurt aan de hand van bestek en tekening, terwijl er met een open begrotmg gewerkt wordt De bouwpnjs is onderhevig aan een in dex. waarbij momenteel wordt uit gegaan van en kostenstijging van 3,8 procent per jaar. De bijkomende kosten vormen de laatste component van de stich tingskosten. Die kosten zijn deels vanabel, deels voor discussie vat baar

Leusder Krant | 1987 | | pagina 5