'Kwalijke zaak dat Leusden geen gebruik maakt van provinciale mogelijkheden' Probleem mestoverschotten hoofdmoot bezoek D66-delegatie aan Leusden KPJ eerste op creatieve avond leusilen krant PvdA-lijsttrekker Jippe Hoekstra voor verkiezingen Provinciale Staten: '...verzet CDA heeft geen funktie, alleen geluid...' Activiteiten CDA rond verkiezingen Grafsteen voor wijlen Rector Van de Born Serie inbraken Huurders Stichting Verantwoord Wonen kunnen gerust zijn DINSDAG 10 MAART 1987 Verkiezingen CULTUUR LEUSDEN - PvdA-gedeputeerde Jippe Hoekstra had com mentaar op de wijze waarop de gemeente Leusden geen gebruik maakt van de door de provinciale overheid gerea liseerde mogelijkheden. Tijdens de PvdA-bijeenkomst, vorige week woensdagavond in het Claeverblad, zei de PvdA-lijsttrekker bij de komende Provinciale verkiezin gen het te betreuren dat het lokale emancipatiepotje niet geleegd is en teruggestort wordt. Over de Provinciale cultuurvoorzieningen stelde hij vast dat Leusden daar "in tegenstelling tot Amersfoort abso luut geen gebruik van maakt" De zorg van de provincie voor het lokale gebeuren betreft ook een evenwichtige woningbouw "zeker daar waar de verhoudingen scheef dreigen te groeien", daarvoor krijgt een gemeente een passend contigent woningwetpremie- woningen toegewezen. "Er zijn gemeentes die dit niet op prijs stellen, "ofvergeten". "Dan wel zoekraken" werd begrijpend aangevuld. In zijn inleiding stelde de heer Hoekstra vast dat hij streefde naar een grote PvdA-fractie. De huidige fractie telt slechts elf leden, erg klein doordat men in 1982 "de diepste parlementaire duikelking maakte van de ge schiedenis". als gevolg van een "verkeerd idee op een ver keerd moment" van de lande lijke politici Den Uyl en Dales betreffende ziektekostenver goedingen. Hij moest toegeven dat ook dit keer de landelijke politiek voor een groot deel de stemmenver houdingen binnen de provin cie zullen bepalen. Dit maal zal de uitslag voor de eerste keer een rechtstreeks verband krij gen met de zetelverdeling in de Eerste Kmaer. Hetgeen een aantal partijen nogal benauwt. Maar volgens Jippe Hoekstra zal "zelfs met de meest fraaie optimistische berekeningen deze Statenverkiezingen geen linkse meerderheid in de Eer ste Kamer bereiken" Na een uitweiding over de Pro vinciale Politiek die een beleid probeert te voeren in het zo verantwoord mogelijk verde len ven de opgelegde maatre gelen van de ministers en nieuwe taken van de Provincie betreffende bejaardenzorg en milieu waardoor de bevolking een direkter contact zal knjgen met de provincie, kwamen de PvdA- aktiepunten aan bod. Jippe Hoekstra:" .ikhebal een rekening klaarliggen... Die hebben voornamelijk te maken met wonen en werken. BEHOEFTE Wonen in de zin van "kleine plaatsen de gelegenheid te ge ven tot verder groeien voor ei gen behoefte. Dat wil zeggen bouwen voor kinderen en men sen met een sociale indicatie, die bovendien plaatselijk aan de gemeente gebonden zijn door hun werk. Daarnaast moe ten er woningen beschikbaar kunnen komen voor beide part ners wanneer een huwelijk ont bonden wordt. Daarmee neemt de provinciale PvdA-fractie de regels aanmerkelijk strenger dan de politiek in Leusden zou willen hanteren. Volgens Jippe Hoekstra moet een verdere verstedelijking van de natuur voorkomen wor den. hetgeen voor Leusden be tekent "geen bouw ten zuiden van de Schoolsteegse Bosjes", en meer aandacht voor mensen die niet overal kunnen wonen waar ze zouden willen wonen." Dus meer woningwetwoningen "voor het Wassenaar van Amersfoort". Wat het werken betreft pleitte de PvdA-lijsttrekker voor het "op maat maken van werkgele genheid", waarmee Jippe Hoekstra bedoelde, dat de be hoefte aan aard en hoeveelheid werk in verhouding moet ko men te staan tot de beschik bare grond. "Hier in Leusden is onvol doende werkgelegenheid voor vrouwen die in deeltijd willen werken". De provinciale PvdA- fractie is tegen het reserveren van grote lappen industrieter rein en ziet meer in een streek plan dat "snel op partiële wijze kan worden aangepast aan de behoefte". Het verwijt door andere par tijen dat de PvdA met dit stand punt blijk geeft tegen de eco nomische groei te zijn, legde hij naast zich neer. "De PvdA is voor gereglementeerde groei zonder grote lappen grond waarop bedrijven komen die vooral om parkeerplaatsen vra gen maar nauwelijks werkgele genheid bieden", aldus Hoek stra. VERZET Na de inleiding van Jippe Hoekstra en het dwarsfluit in termezzo van Caroline Magnus en Toni Holthaus werd in een kringgesprek een aantal vra gen gesteld waarbij de terug kerende hamvraag was wat de Provinciale overheid voor de lokale gebeuren kan beteke nen. Allereerst kwam de vraag aan de orde in hoeverre de rege ringspartijen in de Provinciale Staten een eigen beeld kunnen voeren. Volgens Jippe Hoekstra werd dit eigen beeld vooral met de lippen uitgedragen, maar komt er in de praktijk niets van te recht. "Er is een verschil tussen zeggen en doen, het verzet van de CDA heeft geen functie, al leen geluid". Ada Hofman, tiende op de pro vinciale lijst, zag wel een func tie "kiezers in verwarring bren gen" "zeggen in het bejaarden tehuis, wij zetten ons in voor jul lie en in de Staten niet doen". Jippe Hoekstra gaf nog een an der voorbeeld; "Pleiten voor de milieuplicht de vervuiler be taalt, maar wanneer het erop aan komt worden de boeren die kalvermest afvoeren niet aangeslagen". De vraagsteller naar het cul tuurbeleid kreeg de lachers op zijn hand. De heer Hoekstra somde een aantal provinciale mogelijkheden op zoals een theater-circuit, een aantal pro vinciale mogelijkheden tot mu ziekuitvoeringen in de verschil lende genres, en het behulp zaam kunnen zijn in het realise ren van oefenruimtes. De pro vincie kan de verspreiding sti muleren en waar nodig bij springen maar de gemeentes houden het initiatief tot uitnodi gen, "waar Leusden dus abso luut geen gebruik van maakt". Waarop Corri Verduin aan vulde "nee wij verkopen onze boerdenjen, wat ons geld kost waar jullie wat mee kunnen doen". "Dat klopt, ik heb al een rekening klaarliggen", was het veelzeggende antwoord. AANSLUITING Met de aansluiting aan de rijks weg kan dit voorjaar begonnen worden. Complimenten kreeg de pro vinciale lijsttrekker van de PvdA van de lokale lijsttrekker, voor de wijze waarop de pro vincie een mogelije realisatie voor de aansluiting bij de A-28 voorbereid heeft. Zij heeft daar voor diep in de buidel moeten tasten. Maar "het geld ligt klaar, de plan-procedures lig gen er, we kunnen dit voorjaar beginnen". Leusden zal de helft van de drie en een half miljoen ophoesten, de provin cie de andere helft GEMEENTEWERF De gemeentewerf is op haar huidige plaats gevestigd in ge volge artikel 17. Dit betekent, dat de vestiging tijdelijk is. Ze moet volgend jaar weg, maar in het gemeenthuis lijkt nog niet erg hard aan de voorbereidin gen voor de verhuizing (naar de Randweg?) begonnen te zijn. Terwijl een voorbereidingster mijn van anderhalf jaar noodza kelijk lijkt. Jippe Hoekstra beloofde de eindtermijn goed in de gaten te houden. "Een eerste waarschu wing is al uitgegaan". Een van de aanwezigen moest een aan tal malen de vraag stellen naar mogelijke sancties. Het ant woord was breedvoerig maar bleef onduidelijk. Politieoptre den zou in principe kunnen, maar was niet gebruikelijk. "Bij willens en wetens uitdagen zal wel opgetreden worden". De vraag hoe, bleef onbeant woord. PONLIINTJE De plannen van Amersfoort om over het-zogenaamde Ponlijntje (een laatste overblijfsel van de eens druk gebruikte dubbele spoorbanen naar en van Keu len) een fietspad aan te leggen, stuiten op weerstand van de Nederlandse Spoorwegen. Jippe Hoekstra ziet wel wat in de mogelijkheid het lijntje te gebruiken voor de ontsluiting Leusden-Amersfoort met eer, railbus, maar ook daar lijkt nau welijks kans op. De Spoorwe gen willen de lijn beschikbaa houden voor wie weet een m tercity naar Arnhem. De aanwe zigen zagen de tussenstop Leusden-Zuid en Leusden-Cen trum al voor zich. EMANCIPATIE Provinciale Staten bleek on langs een mooie emancipatie nota geschreven te hebber Voortgekomen uit overleg mep ambtenaren van alle discipl nes. Daarbij werd als uitgang; punt gekozen dat het geen zi had allerlei vrouwenclubjes t subsidiëren, maar dat men zie I meer wilden gaan richten o 1< groepen die zich structurei t beijveren voor veranderinge in de samenleving. Bijvoo t beeld de Alida de Jong school pr Jippe Hoekstra moest toegev« >r dat voor veertig procent van dftl mooie plannen geen geld wi Het was zaak om voor een dere besteding van "bestaai geld" te komen en een voi beeldfuctie te willen vervuilt In verband met dit laatste we; gemeld dat provinciale ambl naren de beschikking hebbf over een kinderopvang en 16 plaats van de gebruikelijke weken zwangerschapsverlof "Alle gemeenten die kom; met hetzelfde voorstel kunni op onze goedkeuring rel nen", aldus Hoekstra. LEUSDEN - Een delegatie van D66 bracht vorige week een bezoekje aan Leusden in het kader van de verkiezingen van Provinciale Staten. Hoofdmoot van dat bezoek was de problematiek rond de mestoverschotten. Dat werd duide lijk onderstreept met een rondleiding op het landbouwbe drijf en de varkenshouderij van G. Tijmesen te Achterveld. De „toernee houdenj van van de D66-delegatie door Leusden begon met een bezoek aan het landbouwbedrijf en varkens- Achtervelder C. Tijmesen. „Het mestoverschot is een groot probleem. Er zijn al beperkende maatregelen genomen om de om vang terug te dringen. Verder wordt er gedacht aan de invoering van algemene heffingen voor de financiering van mestverwerking voor de export", aldus D66. D66 heeft grote bezwaren tegen algemene heffingen omdat dan ook de agrariërs getroffen worden die wel zelf een oplossing hebben ge vonden. „Dit beleid stimuleert de creativiteit niet, integendeel", zo vinden de democraten. Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn intussen van plan om in de waterwingebieden nog iets meer te doen dan het Rijk op draagt: bemestingsadviezen, ver beteren van opslag en afvoer. D66: „Door de gezamenlijke maatrege len ontstaat er een financieringste kort van 500.000 gulden, waarvoor geen dekking is gevonden. Hoe het probleem ook wordt aangepakt, het zal ook de provincie zeer veel geld gaan kosten." Tijdens het bezoek aan het land bouwbedrijf en de varkenshoude rij van de heer G. Tijmesen te Ach terveld werd er gediscussieerd over de praktische oplossing van het mestprobleem. WATERSCHAPSLASTEN Een ander punt dat vorige week werd aangesneden, waren de wa terschapslasten. Dat vormde te vens het belangrijkste onderwerp van gesprek met het college van B& W op het gemeentehuis. „De gemeente Leusden heeft in het verleden nogal wat waterwer ken uitgevoerd om de dorpsbewo ners .droge voeten' te laten hou den", aldus D66. „Het is dus logisch dat de gemeente de kosten hiervan wil vereffenen voordat de aansla gen van het nieuwe waterschap ko men. Dit nieuwe waterschap zal echter pas rond 1990 gaan functio neren. Daardoor zijn er aanzien lijke financiële problemen voor Leusden ontstaan." Tijdens de bij eenkomst met B&W werd over die problemen gesproken. Het D66 gezelschap dat Leusden vorige week bezocht, bestond uit Dick Tommei (lid van de Tweede Kamer voor D66), Henk Potman (fractievoorzitter D66 in de Staten van Utrecht), Ep Oostra (gemeente raadslid in Leusden voor D66), de heer D. Veldhuizen (voorzitter van het Waterschap De Heiligenber- gerbeek), een vertegenwoordiger van de Provinciale Milieu-inspec- tie, een vertegenwoordiger van de landbouworganisaties en een ver tegenwoordiger van de Stichtse Milieufederatie. LEUSDEN - De verkiezings campagne van het CDA, in verband met de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten, is in volle gang. Het spreekt voor zich dat Leusden ook onder de loep wordt geno men. Er staan dan ook twee activiteiten gepland: een avond en een canvasdag. Komende donderdag (12 maart) zal er, na een besloten ledenverga dering van het CDA afdeling Leus den/Achterveld, een bijeenkomst worden gehouden in 't Ros Beyaart aan de Hamersveldseweg. Deze begint om 20.30 uur. Drs. A.G.W. Schapenk, gedeputeerde in de provincie Utrecht, zal tijdens deze bijeenkomst spreken over de taak en de plaats van het bestuurlijke kader van de Provinciale Staten. Er is dan ook gelegenheid om met de gedeputeerde Schapenk van gedachten te wisselen over on der meer specifieke Leusdense aangelegenheden. Tevens is plaatsgenoot Roel Boer, die op de kandidatenlijst staat, aanwezig. Ook hij zal de nodige vragen bei woorden. Op zaterdag 14 maart houdt CDA een zogenaamde Canv; Op deze dag worden in het land de kiezers aan de basis oj zocht. „Elke CDA-er van h< laag is gevraagd om op deze d; zijn eigen provincie de mei persoonlijk te benaderen", zo het campagne-team deze activ uit. In Leusden zal er deze dag dubbeldek-bus rondrijden. D zal op diverse locaties parke^ Plaatselijke politici en kandii jf) Statenlid Roel Boer uit Leusden ven dan acte de presence, eve het CDJA, de jongeren-afde van de chnsten-democraten. ACHTERVELD - Zaterdagavond nam de K.P.J. deel aan de Kring kreatieve avond. Ook de K.P.J.-afdelingen van Hoogland en Eemnes namen daaraan deel. De onderdelen waren een lang optreden, een kort optreden, improvisa tie, playback en sound mix. Reeds voor de avond werd geopend was de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Achterveld moest de spits afbij ten en als eerste optreden met een lang optreden. Opgevoerd werd het door An- dré Steenbeek geschreven stuk "Vlieg er eens uit". Regis seuse en souffleuse was Petra Wouters. Het verhaal handelde over een vliegtuigkaping. Tij dens de vlucht werd het vlieg tuig gekaapt waarbij zich di verse voorvallen voordeden. De kaping eindigde ondanks alles toch goed. De rolverdeling was eerste pi loot Job Voorburg, tweede pi loot Alex Herder, stewardes Margriet Hak, passagiers mr. Khiediefie Peter van Midde laar, professor André Kok, Jas per Barasat Johan van de Hen gel, kleptomaan Peter Ruiten beek en rechercheur Bruna van de Tweel. REISBUREAU Hoogland had als lang optre den het verhaal over een reis bureau waar allerlei vreemde dingen gebeurden. Het lange verhaal van Eemnes ging over een wachtkamer bij een arts waar steeds iemand zat die, zoals bleek, er alleen kwam om de daar liggende boekjes te le zen. De sound mix van Eemnes met de Cats, was heel goed waarbij de uitstraling echter wel iets minder was. De sound mix van Hoogland had een zeer goede uitstraling, maar hier was de stem iets minder. Bij de play back kwam Hoog land het beste uit de bus met het lied "Voulez vous coucher avec moi", door 3 dames uitge voerd. Eemnes playbackte Ria Valk, heel leuk maar iets minder boeiend. Achterveld playbackte "Caro- lientje", maar bracht het er min der goed af dan hun voorgan gers. Ook werd door Achter veld ook nog een kort optreden gedaan. Zij waren daarmee echter de enige. De improvisa tie door de drie deelnemende afdelingen was ook heel leuk. Nadat alle onderdelen waren afgehandeld kreeg de jury het woord. Deze maakte de uitsla gen bekend. De uitslagen wa ren: Lang optreden: 1. Achterveld: 2. Eemnes en 3. Hoogland, kort optreden: Achterveld Improvisatie: 1 Hoogland, 2. Eemnes en 3. Achterveld. Playback: 1. Hoogland, 2. Eem nes en 3. Achterveld. Sound Mix: 1. Hoogland en 2. Eemnes. Aan dit onderdeel werd door Achterveld niet meegedaan. Daar Achterveld bij het lang optreden als eerste eindigde en Hoogland bij de improvisa tie, de playback en de sound mix de eerste plaats behaalde gaan deze beide afdelingen naar de Provinciale Kreatieve dag, welke zal worden gehou den op 22 maart te Maam. ACHTERVELD - Tientallen jaren heeft Rector A. van de Bom in huize Sint Joseph de H. Mis opgedragen en meerdere keren als zodanig in de Parochiekerk. Hij was doctorandus in de Theolo gie en bekend in de hoogste Kerkelijke kringen in bin nen- en buitenland en van hem verschenen er een groot aantal boeken op hoog wetenschappelijk ni veau. Na een zeer intens arbeidszaam leven overleed hij in huize Sint Joseph te Achterveld op 13 ja nuari 1978. Hij rust in de Pries tergraf te Achterveld. Tot nu toe is er geen kleine gedenk steen op zijn graf Over meerdere maanden is het tien jaar geleden dat hij over leed. Mede in dat verband is er de overweging dat een kleine gedenksteen op zijn graf kan worden geplaatst. Giften hier toe worden gaarne ingewacht, hetzij persoonlijk of op giro 284087 t.n.v. J.M. Schouten. Hessenweg 317, Achterveld aub met vermelding voor "Grafsteen rector van de Bom". LEUSDEN - In een tijdsbe stek van vijf uur is er zondag in drie woningen in Leusden ingebroken. Ontvreemd wer den onder meer geld, cheques en pasjes. De precise bd nog niet helemaal bekf Het technisch onderzoek! de politie is nog in volle g Om binnen te kunnen komei ceerden de daders de achteij De dne woningen die werden, staan aan de Libel I mander en Landjonker. Dej ken vonden plaats tussen 16.(| en 21.00 uur. (van de redaktie) LEUSDEN - De zesen twintig huurders van wo ningen van de Stichting Verantwoord Wonen in Leusden kunnen gerust zijn. Binnenkort zullen zij bericht krijgen, dat zij hun huur weer gewoon aan hun huisbaas kunnen overmaken, in plaats van aan de gemeente. De gemeente Leusden had „Cessie van de huurpennin gen" geregeld, zoals wethou der Fons Ummels het gister avond noemde, toen bleek dat de Stichting uitstel van betaling had aangevraagd. Die situatie is inmiddels op gelost. De negenentwintig be trokken gemeenten, het Rijk, de financiers en de curator hebben inmiddels overeen stemming bereikt, en de Stich ting blijft bestaan Dat kan dankzij een finan ciële injectie van 18 miljoen gulden. De financiers (onder meer Nationale Nederlanden beg van. te sh Maa [Wen k e we tgrid en ABP) dragen 12,4 mil]» *situ bij, de aannemers dne miljoe winn en tien gemeenten, die g# wasd eerste hypotheek vestigd; Ze v (of dat niet konden) ook ru eiden drie miljoen gulden. k mei Daarmee is het voortbesta van de Stichting verzeker met een garantie van het ft terwijl men op zoek is naar e meuw bestuur. Waarmee 0 voor de zesentwintig U K dense huurders - in twee J plexen aan de Jonker Bolpo - de problemen de wereld lijken te zijn.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 6