Belangrijk LOEP OP BDU pdroom erbaasd actie ndvraag Ontdek je plekje Reier(l) Reier (2) Recreatief Volkstoneel Korte cursus fraude (1) - in", Lï^aaniocf^ ,e ^usden is Barneveldse Drukkerii en p°S'buS Uitgeverij bv Tei 03420-94911 Korte cursus fraude (3) Korte cursus fraude (4) Korte cursus fraude (5) Taal(l) Taal (2) Korte cursus fraude (2) Korte cursus fraude (6) Excuses Bijstellingen Fotootje Vaste medewerker Rekenen Zonder masker I.P.V.O. Prick DONDERDAG 12 MAART 1987 loep op Leusden 13 sp op Leasden dakrie: Hans Mosterd ragen: Martin Hermens, rianne de Valck de vergadering van de imissie Verkeer afgelopen sdag bezocht (helaas waren maar weinig personen) weet dat ook het verkeer zo zijn idromen kent. plaatselijke politie, zo ien wij, heeft het nog wel j over het Mercedes- idroom. Daarmee wil men [stiekempjes reclame een voor een of andere ifabrikant. Nee, men had het recht over een probleem, fat wordt er namelijk mee sld? Wel, bij een goede (uelijning gaan jmobilisten blijkbaar sneller lichter op elkaar rijden. En [at dat op smalle wegen al l gevaarlijk kan worden, is ^litie niet zo'n voorstander i goede wegbelijning. Hoe >md het ook mag klinken. m-r in hetKoninkrijk van k Ossendrijver', zoals Ton itman dat zo mooi wist te ien, is er nog meer aan de J,Ten minste, als we Gert feerdt mogen geloven. Wens Gert is er namelijk Jeen Lockheed-syn droom, lethouder Jan Wagenaar Jewel eens weten waf dat les betekende. Jat automobilisten met 700, meter per uur over de nweg rijden", legde Gert lethouder Jan kon zijn oren ■geloven. Hij reageerde dan >er verbaasd. „Ja, maar a toch niet. Met zo'n d over de Hessenweg?" 'er Gert de Weerdt iroken: hij is nog heel wat iplan in de politiek.Ja, ik igeen eenmansfractie", zei pde commissie Verkeer, [rmee hij duidelijk wilde en dat hij een voorstel tot loaden van leerstellingen nog nader rijn collega's van de PvdA e bespreken, ethouder Jan moet, zo Hoeden we, op de hoogte ran de aspiraties van Gert. mnt je afsplitsen", eerde Jan Wagenaar n zijnlerend. „Dat is al vaker rard." wachten is nu op de e van Gert. Wie weet, chien staat er nog iets Igste gebeuren! j wil rats ken ring lag ra novel e te of erl >2 do it veri [eene thouder Jan, we noemen j teg Dog maar eens, heeft jjjlch matig moeite om zich aan jdschema te houden. De ideringen van OWRO zijn klop; t€nprachtig voorbeeld de* lar hij begint zijn leven te teren. Dat constateerden dpaln Dsdag in de commissie ■Si ter" idevde Weerdt wilde snel een vraag stellen. h eus< ndeh Dpp02 resoluut. „Ik wou er mee ophouden. U was degene die mij er de vorige keer op wees om er op tijd mee op te houden." Tja, daar had Gert niets op te zeggen. Ook niet enkele minuten later, toen de rondvraag aan de orde was. „Meneer De Weerdt, heeft u nog iets voor de rondvraag?" vroeg Jan Wagenaar hem. „Ik zou het niet durven", reageerde Gert alert. „Het is tijd." Alrich Parson (WD), is een man van wie men kan zeggen, dat hij zijn raadsstukken altijd goed gelezen heeft. Dat wil hij weten ook, zodat hij afgelopen maandag in staat bleek te zijn, alle aanwezigen te verrassen. Het ging om de renovatie van een aantal woningen, waar Leusden aan mee zou moeten werken. Daar bestond geen enkel bezwaar tegen, ware het niet dat Parson opmerkte, dat het hem vreemd voorkwam, dat er vier huizen in Amersfoort op de lijst stonden. Op de vraag, wat hij bedoelde, antwoordde Alrich: 'Nou, er staan vier huizen op de lijst aan de Hendrik van Viandenstraat, en dat is in Amersfoort.' Helaas. Die straatnaam komt ook voor in Achterveld. Waarna enkele collega commissieleden het niet konden laten, de geboden kans voor open doel te benutten. Dat vond zijn uiting in opmerkingen als: Dan wil je een keer een slimme opmerking maken...' Waarbij de beste bijdrage die avond van ambtelijke zijde kwam. En die luidde: TVIaar goed, dat Henk Ossendrijver er niet is.' Zeker weten, want dat had 'Achtervelds burgemeester" niet op zich laten zitten. Waar bovendien bijkomt, dat een gezelligheidsspel als 'Ontdek je Plekje' bij de WD op zijn plaats lijkt te zijn. Komende vrijdag, bijvoorbeeld, als de partij een besloten vergadering houdt over de toestand in Leusden. Die dus ook de toestand in Achterveld omvat... Waarschijnlijk mag Reier van Gooi, formeel nog altijd Leusdens gemeentesecretaris, zich verheugen in het twijfelachtige genoegen, de meest besproken man in Leusden te zijn. Daar is uiteraard ook wel enige aanleiding toe, want zijn ontslag - in welke vorm ook - als gemeentesecretaris is in ons hele land nog nooit voorgekomen. Zo word je nog eens een uitzondering. Afgezien van allerlei verhalen, die de ronde doen over de taakopvatting van de heer Van Gooi, troffen wij in ons archief ook nog een fraai blijk van zijn kunnen aan. Het schrijven, gedateerd op maart 1983, was gericht aan een raadslid, en handelde over de wijze, waarop dienstverlening Leusdens hoogste ambtenaar blijkbaar voor ogen stond. t is kwart over tien", Dordde Jan Wagenaar 'Geachte heer", zo vangt die brief aan. 'Bij wijze van hoge uitzondering heb ik toegestaan om ingekomen stukken, gericht aan de raad, voor uw fractie te copiëren. Een dergelijk verzoek zal ik in de toekomst niet meer honoreren.' 'Ik ben van mening, dat als het verstrekken van afschriften van ingekomen stukken een gewoonte wordt, het nut van een speciaal ingerichte raadskamer verloren gaat.' Dat getuigt nog eens van bestuurlijk inzicht, zullen we maar constateren. Hetgeen vooral wordt onderstreept middels het laatste zinnetje van dit schrijven: 'Ik vertrouw erop dat u hiervoor begrip hebt.' Conclusie: het gaat om een slepende ziekte. De commotie rond de Statenverkiezingen is pas goed losgebarsten. Men weet van gekkigheid niet, hoe snel men twee miljard uit moet gaan delen, terwijl de kans niet gering is, dat we die volgend jaar weer in moeten leveren, bijvoorbeeld. Maar dat wist u al: beleid is alleen beleid, zolang er geen verkiezingen in aantocht zijn. En - voor de duidelijkheid - dat hoogst irritante feit geldt links, rechts, én in het midden. Alhoewel... als er nog sprake ios van een 'midden.' In elk geval kwam in het kader van de verkiezingen Utrechts gedeputeerde, Leusdens ingezetene en de PvdA's lijsttrekker Jippe Hoekstra naar Leusden, waar anderen hem al volgden of dat nog zullen doen. Tijdens die bijeenkomst in t Claeverenblad, vroeg Jippe zich hardop af, hoe men in Leusden eigenlijk zou recreëren. Dit gezien het feit, dat het Lleusdens gemeentebestuur geen enkele vorm van beleid voert, die tot de subsidiepotten van Utrecht leidt. Corri Verduin wist het antwoord. En wel, omdat ze zo vaak en veel gebruik maakte opdatg'bied?6n mogeli',CJleden 'Bij het gesubsidieerd Volkstoneel: de gemeenteraad', zei Corri... Wat was dat leerzaam voor de redaktie van onze krant, toen ons onlangs een verkorte cursus fraudebestrijding gewerd. Een jubilerend bedrijf in de sector bedrijfsbeveiliging zond ter gelegenheid van dat festijn een fraai schrijven rond, waar we voor deze gelegenheid maar eens uit zullen putten. We hadden tenslotte beloofd u op de hoogte te zullen houden van wat er op onze burelen neerdwarrelt. 'Risico's', zo lezen we uit de uiterst leerzame brochure, "bestaan voornamelijk bij kasverkopen, afrekeningen van onkostennota's en de verkoop van overtollige goederen. Ook het ontvangen van smeergeld kan hiertoe gerekend worden.' (advertentie) ischre1 ijnlijk jmpeC ïnrefe Mei/juni 1987 verschijnt de jaarlijkse gemeentelijke informatiegids. Zorg dat de vermeldingen van uw vereniging/instelling etc. korrekt zijn en stuur eventuele mutaties naar onderstaand adres. Voor het plaatsen van advertenties in deze informatiegids kunt u bellen 03420-94266 of 94257. Vraag naar Roelant Monshouwer of Bart van de Glind. Dan wordt u goed geïnformeerd over oplage, tarieven etc. t Nicuwstraat 15 t*4 f 3770 AB Barneveld Omdat dit soort lectuur geen alledaags voer is, geven we de meest interessante zaken maar even aan u door. Wat te denken, bijvoorbeeld, van de profielschets van de fraudeur. 'Fraudeurs zijn net mensen: ze zijn er in alle soorten en maten.' Dat is, voor een goed begrip, niet ónze tekst, maar het staat echt in de betreffende brochure. Maar goed, we gaan verder. 'Enerzijds de zeer teruggetrokken types, die vaak de indruk wekken alleen maar voor hun werk én de firma te leven en anderzijds de extroverten, die 'niet zo moeilijk doen' tot hun lijfspreuk hebben verheven.' De belangrijkste werkmethoden, die fraudeurs hanteren, omschrijft het bedrijfsrecherchebureau als volgt: "belangrijke gegevens worden voor de collega's en vaak voor de directie weggehouden. Ook wordt er weinig gedelegeerd en de belangrijkste zaken worden altijd zelf gedaan. Dit laatste onder het voorwendsel, dat alleen hij er alles van af weet. Desnoods ten koste van overwerk, voor of na werktijd, op het weekend of met opoffering van vakantiedagen. In werkelijkheid echter om te voorkomen, dat anderen op het spoor komen van administratieve en andere fraudes, die meestal al jaren lang én in steeds grotere omvang plaatsvinden. Totdat een samenloop van omstandigheden of een welgemeende tip het begin van een onderzoek en gelijktijdig het einde van de fraudes zijn.' Het volgende hoofdstuk is gewijd aan de zogenaamde relatiegeschenken. 'Rondom Kerst en Nieuwjaar is het weer feest geweest. Hele colonnes vrachtwagens zijn weer in de weer geweest om relatiegeschenken af te leveren. De stroom drank die over Nederland is uitgeschud zou wellicht voldoende zijn geweest om ons land 'onder water' te zetten.' "Niets tegen relatiegeschenken, op voorwaarde dat de waarde niet buitensporig is en de geschenken voor iedereen zichtbaar op het bedrijf worden afgegeven of bezorgd. Heel anders ligt het uiteraard met de geschenken en enveloppen, die op een privé-adres worden ontvangen', zo meldt ons recherchebureau. Wat ertegen te doen? *Wij raden u aan, dat u aan alle geversTeveranciers schriftelijk bericht dat uw onderneming het verstrekken van giften in geld of in natura niet op prijs stelt en dat dit tot een verbreking van de relatie kan leiden', aldus het bureau. 'Bestrijding van dit soort corruptie is echter pas dan effectief, als ook directie en andere leidiggevende functionarissen op eenzelfde wijze prive-geschenken afwijzen', zo wordt ons voorgehouden. Onder het behartigenswaardige kopje "Wat mag ik schrijven' wordt onze korte cursus afgesloten. Het zal u beslist ook wel eens overkomen zijn, dat de ober u aan het einde van de maaltijd vroeg, zeker op de weekends en/of in kennelijk privégezelschap, hoe u de rekening wilde hebben. Op de datum van vandaag? Lunch of diner? De (dure) drankjes apart of in het eten verwerkt?' 'Om declaratie-fraudes bij voorbaat te voorkomen, is het raadzaam dat u ook de declaratie-regels van uw bedrijf schriftelijk vastlegt.' 'En niet te vergeten, voor uw kassier of administratie, wie de declaraties dient te paraferen. Met de strikte opdracht: geen paraaf geen uitbetaling of verrekening.' 'Bij onze interne onderzoeken naar financiële fraudes gaat onze belangstelling ook altijd uit naar de ingediende declaraties.' 'Anders dan wellicht uw accountant te werk gaat, hebben wij professioneel wantrouwen tegen declaraties, die: - gedateerd zijn rondom een weekend; - gedateerd zijn rondom de trouwdag van een medewerker of diens verjaardag, inclusief huisgenoten; - altijd alleen maar met lunches' of 'diners' zijn gespecificeerd; - op mooie ronde cijfers eindigen; - excessief hoog zijn', aldus het recherchebureau Het gaat in het algemeen, zo lezen we, om risico's met goederen, met geld, met arbeidstijd, met gegevens en om algemene bedrijfsrisico's. 'Die risico's kunnen ook in gecombineerde vorm optreden, afhankelijk van de interne organisatie', wordt gemeld. Preventie is, wat de oplossing kan brengen. TVIaar, preventie is alleen mogelijk, als de werkgever en alle medewerkers, ongeacht functie en dienstjaren, zich hiervan bewust zijn', vernemen we uit deze korte cursus. Regelmatige controles om vast te stellen dat getroffen maatregelen ook worden nageleefd zijn onmisbaar, wordt ons verder voorgehouden. Voor een niet-ingewijde is het soms toch echt nauwelijks te volgen hoor. Het taalgebruik dat sommige politieke figuren zich menen te moeten aanmeten. Een bijdrage aan belangstelling voor de publieke tribune vormt het zeker niet. Wat te denken van het volgende, dat ter sprake kwam bij een onderwerp als 'uitbreiding schijvencapaciteit automatisering'. Voor de ingewijde een duidelijke zaak, voor wie niets met computers van doen heeft, je reinste acabadabra. Kort en goed, het geheugen van sommige computers wordt vastgelegd op schijven, ook wel discs genoemd. En die capaciteit moest dus worden uitgebreid. De oplettende toehoorder kon afgelopen maandag, toen die uitbreiding ter sprake kwam, het volgende uit de mond van wethouder Fons Ummels optekenen: 'Gelukkig hoeven we alleen de schijvencapaciteit te vergroten en hoeven we geen grotere bul te kopen.H et had ook kunnen zijn, dat we een grotere bul hadden moeten kopen, maar dat is dus niet het geval.' Even legden we een relatie tussen automatisering en kunstmatige inseminatie, vroeger ook wel omschreven als 'de bul op de moter.' Tot ons een licht opging: het ging om het merk computer, dat de gemeente Leusden gebruikt. Dat is Buil, en dat spreekt men uit als 'Buul'. Je moet het maar weten, anders zou je haast denken, dat niet de 'Stier van Potter1, maar de "Stier van Lily van Amerom', u weet wel, die bij Leiderdorp, stiekum de conversatie was binnen geslopen. 'Bij de laatste twee groepen houden wij er ook rekening mee, dat deze niets met de vermelde horecagelegenheid te maken hebben, maar een bezoek aan een sex-club, op kosten van de zaak, versluieren', zo licht men ons nog even toe. "Sommige sexclubs hebben inmiddels begrepen, dat het bijvoorbeeld voor de medewerkers van de boekhouding op zijn minst gespreksstof op zou leveren als zij een nota van een bekende club ter verwerking kregen aangeboden. Vandaar een nota op een andere naam.' 'Nog geheel afgezien van deze vaak niet onbelangrijke verliezen op jaarbasis blijkt dan bij ons verdere onderzoek, dat deze declaratie-artiesten ook op andere gebieden gefraudeerd hebben, met goederen of werktijd. Kennelijk omdat men, als men eenmaal de smaak te pakken heeft gekregen, ook naar andere sluipwegen op zoek gaat', aldus het recherchebureau. Voorwaar, een leerzaam verhaal, waarmee diegenen onder onze lezers, die daar baat bij denken te kunnen hebben, hun voordeel maar eens moesten doen. We zijn, met het schaamrood op onze kaken, excuses verschuldigd aan het CDA, en met name aan het andere Achterveldse raadslid, Marius Boersen. Vorige week beschuldigden we hem en zijn partij er in de 'Loep' min of meer van, op het laatste moment tegen te hebben gestemd, toen het voorstel dat een einde maakte aan het trouwen in Achterveld, ter sprake kwam. En dat uit een soort electoraal gewin. Want, meldden we toen, in de commissie die aan de raad vooraf ging, had Marius Boersen gewoon ingestemd met het voornemen van het college. Onze informatie op dat punt bleek niet volledig, en derhalve ook niet juist. Tijdens het besloten deel van de ABZ- vergadering, waar wij nooit bijzijn omdat het dan niet meer besloten is, heeft de heer Boersen, zo meldt hij ons, wel degelijk bezwaar aangetekend tegen het voornemen van het college van B&W, om een eind te metken aan de huwelijksmogelijkheden in het Kerkdorp. Vandaar, dat we dat hier nu óók vermelden. Eerlijk is tenslotte eerlijk. Als onze informatie goed is, mag Leusden zich tot in meer dan verre omtrek in de belangstelling verheugen. Dat geldt ook voor 't Ruige Veld. Vandaar, dat we maar even melden, wat Leusdens wethouder van financien, Fons Ummels, daar deze week nog over had te melden. Maandagavond, tijdens de gecombineerde vergadering van twee commissies, zegde de wethouder toe, dat de prijsbepalingen voor de grond in dat gebied op korte termijn 'aktueel' zouden worden gemaakt. Die mededeling deed aan aantal aanwezigen het hart vasthouden. Maar geen nood, want vervolgens sprak F ons de Hondepoep, om met de deur in huis te vallen, is een probleem dat talloze facetten blijkt te hebben. En die zijn zo onderhand allemaal al eens belicht, zou u mischien willen zeggen. Daar zit wat in. Ook in Leusden blijkt men echter zo zijn geheel eigen manier te hebben om duidelijk te kennen te geven, hoe men over dat probleem denkt. Zo staat sinds kort op de hoek van de Lisidunalaan en de Twaalfmorgenlaan een fraai houten bord met de volgende tekst: TVIijn compliment voor uw hond een lust voor 't oog en kerngezond. Het bewijs daarvan ligt op de grond ja ziet u: malse drollen, echte stront. Uw slipgevaarlijke geschenken zijn tot last van wie hier speelt of loopt dat snapt u vast. Uw dier mag poepen onverminderd maar let wel daar waar 't niemand hindert.' Onder dat bord staat trouwens een fraaie en ook zeer grote doos, waar de uitwerpselen van de honden in kunnen worden gedeponeerd. volgende verlossende woorden: 'Het gaat niet om aardverschuivingen, maar om bijstellingen.' Waarna een aantal aanwezigen zich angstig afvroeg, of dit niet tot een nieuw verhaal zou leiden. Namelijk: "Hoe een Leusdense bijstelling een aardverschuiving werd.' We wisten het nog niet, maar de gemeente Leusden schijnt tegenwoordig een nieuwe vaste medewerker te hebben. En, als we het goed begrepen, niet eens onbezoldigd. Dat bleek, toen van de week in een commissie de vernieuwing van vier tennisbanen ter sprake kwam. Joop Kool (Leusden'85) vroeg daarop: 'En, dat aanleggen, gebeurt dat weer door onze vaste medewerker?' Kool doelde daarmee op de firma Van Schoonhoven, die nogal wat werk voor de gemeente doet. En inderdaad, er was ondershands ingeschreven. Waar overigens niet bij werd gezegd, wie het werk nu gat uitvoeren, maar we hebben zo onze vermoedens. In de geheimzinnigheid van de besloten vergaderingen spelen zich weer spannende zaken af. Zo werd er tijdens een openbare vergadering iets aangehaald over wat in een besloten bijeenkomst was behandeld. Als we het goed begrepen, had het college van B&W gesuggereerd, dat er voor een bepaalde handeling - woningbouw bijvoorbeeld, we noemen maar wat slechts één gegadigde was, terwijl zich in werkelijkheid wel degelijk drie liefhebbers gemeld hadden. Ep Oostra (D66) wees wethouder Fons Ummels daarop. 'In de notulen staat één, maar het waren er drie', zei hij. 'Dat is twee plus één', antwoordde Fons, onnavolgbaar als zo vaak. En natuurlijk tevens aangevend, dat hij als rekenwonder terecht wethouder van fin ancien is, motie van wantrouwen of geen motie van wantrouwen. Fons Ummels: .we hoeven dus alleen de schijvencapaciteit uit te breiden, en geen nieuwe bul aan te schaffen. Er zijn van die momenten in een mens zijn bestaan, die on vermijdelijk hjken te leiden tot zware overpeinzmgen over de vraag: bestaat toeval nu wel, of met. Persoonhjk kan ik u daar sterke staaltjes van vertellen. Zoals het moment, dat het me overkwam dat, terwijl ik me in een buitenlandse hoofd stad bevond en me afvroeg, hoe een bepaalde kennis van me het zou maken, diezelfde kennis op datzelfde moment aan mijn terras-tafeltje neer streek. Dat zijn van die verbijste rende ogenblikken die me, als ik daar goed over nadenk, een vergelijking doen maken met de manier waarop veel men sen dood gaan: je hart staat erbij stil. En dat zeer plotse ling. Andere aanleidingen tot dii soort overpeinzingen heb ik wel meer gehad, zoals ieder mens die, na enig nadenken, wel op kan hoesten. Het blijft frapperen, dat wel. Bovendien draagt het bij tot de soms onverwachte vreugde van het bestaan. Ik bedoel maar: als je net besloten hebt, je op te hangen, kan als onver wachte meevaller het touw natuurhjk nog breken. Tekenen aan de wand. Zo vallen de zaken soms ook op opvallende wijze op hun plaats. Net zit je je af te vragen, hoe het kan dat de aandelen Ogem nou toch zo stijgen, of het wordt duidelijk dat er toch echt eens een wet tegen het gebruik van voorwetenschap moet komen. Om maar iets te noemen. Of je komt tot de verbluf fende ontdekking, dat je ver geten bent, iemand van de trein te halen waarna, op het moment dat je je jas aantrekt om die miskleun alsnog te her stellen, de telefoon gaat De gene die je op zou halen belt, dat hij de trem gemist heeft. Herkent u dat gevoel? Afgelopen weekeinde werd ik persoonhjk getroffen door een soort combinatie van die twee. Ik was van plan, een artikel in een tijdschrift te lezen, dat handelde over het einde van deze eeuw, de aanvang van een fin de siècle, zoals het zo fraai heette. Alvorens het arti kel te lezen, bladerde ik dat door, de 'tussenkoppen', zoals die dingen schijnen te heten, lezend om te zien welke on derwerpen men daar alzo bij betrok. Daarbij werd mijn oog ge troffen door de volgende tekst: 'Mannen raken geboeid door zaken die tot voor kort aan vrouwen waren voorbe houden. Wat te denken van een man die zich in een prijzig hotel te Venlo een gezichts masker laat aanmeten?' Als u mij niet gelooft: het stond in De Tijd van zes maart, op pagina vijftig. Toeval? Of een aanduiding, dat zekere gebeurtenissen on afwendbaar zijn. Als teken van de tijd? Wat helemaal treffend was, was dat men er in Amsterdam bij had gezet: 'Wat te denken van...' Waarmee, zoals u zult be grijpen, mijn weekeinde ge vuld was met de zoetste dro men. Zonder masker.

Leusder Krant | 1987 | | pagina 13